Skip to main content
Spotify for Podcasters
Rozmowy o świadomym rodzicielstwie

Rozmowy o świadomym rodzicielstwie

By Rozmowy o świadomym rodzicielstwie

„Rozmowy o świadomym rodzicielstwie” to podcast, który pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat tego, jak budować bliską więź i relację z dzieckiem, w której dziecko czuje się bezpiecznie i wzrasta w zdrowym poczuciu własnej wartości. Uporządkujesz tutaj wiedzę o tym, jak Twoje podejście do dziecka wpływa na jego rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny oraz funkcjonowanie mózgu dziś i w przyszłości.Usłyszysz o empatycznej komunikacji i tym, w jaki sposób prowadzi ona do rzeczywistego porozumienia; co warto robić, a czego na pewno nie, aby dogadać się z dzieckiem i innymi.
Zapraszamy!
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

03. Jak wspierać dziecko i siebie w procesie adaptacji do przedszkola?

Rozmowy o świadomym rodzicielstwieSep 29, 2020

00:00
01:06:29
03. Jak wspierać dziecko i siebie w procesie adaptacji do przedszkola?

03. Jak wspierać dziecko i siebie w procesie adaptacji do przedszkola?

Adaptacja dziecka do przedszkola to zwykle trudny i wymagający czas dla niego i jego rodziców. Wiąże się on z dużymi zmianami, przeżyciami, trudnymi rozstaniami, a nieraz także powrotami pełnymi intensywnych emocji.

Ponieważ to, w jaki sposób przebiega proces adaptacji, ma ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa dziecka, jego ogólne samopoczucie, zdrowie i dalszy rozwój, bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o indywidualne potrzeby dziecka i własne wsparcie emocjonalne.

I mimo, że nie ma jednej uniwersalnej recepty na przyjazną adaptację, istnieją pewne fundamentalne kwestie i wskazówki, które mogą ją ułatwić.

Sprawdzają się w różnych, także trudnych warunkach i okolicznościach, mogą zatem okazać się wspierające w Waszych osobistych doświadczeniach. O tym, co pomoże dziecku poczuć się pewnie i łagodniej wejść w nowe otoczenie, a jednocześnie pozwoli nam dorosłym poczuć ulgę i ukojenie w tym wymagającym okresie, opowiadamy w trzecim odcinku podcastu pt: "Świadome rodzicielstwo". Nie wieść o nim idzie w świat i daje Wam siłę

Magda i Natalia

Sep 29, 202001:06:29
02. Jak wspierać dziecko w przeżywaniu złości?

02. Jak wspierać dziecko w przeżywaniu złości?

Złość jest bardzo silną emocją, z którą my i nasze dzieci mierzymy się każdego dnia. I mimo że sporo wiemy już na temat funkcjonowania mózgu w okolicznościach trudnych emocjonalnie, nie zawsze łatwo jest nam wykorzystać te wnioski w codziennej praktyce rodzicielskiej. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Jako rodzice możemy uczyć się stopniowo opiekować się swoją złością i wspierać dziecko w przeżywaniu i z czasem umiejętnym wyrażaniu tej emocji. Uczeniu się potrzeb, które za nią stoją oraz zachowaniu zdolności do pokazywania swoich granic. 

Ten odcinek przybliży Was do tego, jak można to wszystko robić, co warto robić i mówić, a czego nie, aby lepiej zrozumieć siebie i dziecko, pomóc mu wykształcić w mózgu niezbędne połączenia oraz efektywny system reagowania na stres, a w rezultacie pomóc mu rozwinąć empatię, zdolność do regulowania emocji, świadomego myślenia o uczuciach swoich i innych, siłę fizyczną, psychiczną i emocjonalną oraz umiejętność budowania konstruktywnych relacji interpersonalnych; wybrać narzędzia i rozwiązania bliskie sobie i swojemu dziecku, aby zacząć przeżywać złość w bezpieczny, często dla nas nowy i budujący sposób. 

Aug 02, 202053:49
01. Jak wspierać dziecko w emocjach?

01. Jak wspierać dziecko w emocjach?

Wnioski płynące z neurobiologicznych badań dowodzą, że wspieranie dziecka w świadomym przeżywaniu przez nie różnych emocji jest podstawą jego zdrowia psychofizycznego oraz rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego.   

Jako rodzice coraz częściej zastanawiamy się nad tym, co zrobić, aby rzeczywiście pomóc dziecku stawać się coraz bardziej świadomym tego, czego doświadcza, i uczyć je umiejętnie wyrażać to, co czuje. Radzić sobie ze stresem i konfliktowymi sytuacjami. Respektować swoje granice, nie raniąc przy tym uczuć innych i szanując ich granice.   

Jak odpowiadać na przeżywanie przez dziecko smutku, lęku i złości, aby mogło poczuć się w nich pewnie i bezpiecznie. Aby potrafiło zaakceptować to, że takie uczucia są, choć czasem jest z nimi naprawdę trudno. Aby czuło, że jest w porządku takie, jakie jest, ze wszystkim, z czym przychodzi na świat, z czym się mierzy i czego doświadcza. Aby czerpało przyjemność z chwil pełnych radości i entuzjazmu.   

I jak zobaczyć w tym wszystkim siebie? W jaki sposób zrozumieć swoje postawy, zadbać o uczucia i potrzeby? Jak komunikować granice, poczuć się ważnym i wziętym pod uwagę. Uwzględnionym i uszanowanym.   

Zapraszamy Cię w podróż do poznawania siebie i swojego dziecka. Uczenia się nowego spojrzenia na codzienne troski i przeżycia. Odzyskiwania wiary w swoją wewnętrzną siłę i wspierania w tym swojego dziecka…  Magda & Natalia - w pierwszej rozmowie o świadomym rodzicielstwie.  


Magdalena Boćko-Mysiorska - mama dwójki dzieci. Autorka pierwszej na rynku serii książek dla najmłodszych pt.: “(Nie) Tacy Sami”, pisanej w duchu Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Z wykształcenia i doświadczenia zawodowego jest pedagożką, metodyczką, wykładowczynią i lektorką. Autorką i współautorką podręczników, testów, programów nauczania i artykułów. Promotorką Rodzicielstwa Bliskości (RB), Porozumienia bez Przemocy (NVC), neuropsychologii i neurodydaktyki. Na co dzień wspiera rodziców w budowaniu empatycznych i konstruktywnych relacji z dziećmi.    


Natalia Łuczak -  mama trzylatka oczekująca drugiego syna. Podcasterka prowadząca kanały "Hej Mama", w którym z twórczyniami, specjalistkami i mamami rozmawia otwarcie o macierzyństwie oraz "Mamy (eko) styl", w którym promuje ekologiczne podejście do mody i rozmawia z polskimi markami odzieżowymi. Ukończyła pedagogikę i psychologię. Promuje i fascynuje się zagadnieniami karmienia piersią, rodzicielstwa bliskości i zrównoważonym rozwojem.

Jun 06, 202044:31