
Podcastex - podcast o latach 90. i 00.
By Podcastex

Podcastex - podcast o latach 90. i 00.Jun 01, 2023

ODCINEK 91: Czasopismo "Cogito"
Młodzieżą licealną nie jesteśmy od dawna, więc wreszcie bez ryzyka posądzenia o to, że jesteśmy LAMUSAMI mogliśmy sięgnąć po czasopismo “Cogito”. Z lat 1997 i 1999.
A tam co? Nieoczekiwane wątki queerowe, wywiady z prawicowcami, seks, drugs and rock’n’roll (naprawdę!).
Zapraszamy do 91. odcinka Podcastexu!
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 90: "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem"
Och, Karol – ale Ci się udało przechytrzyć tych komuchów w “jedynce”! Jak poradziłeś sobie w dwójce, gdy przywdziałeś już biały uniform? Sprawdźmy!
Zapraszamy do 90. odcinka Podcastexu, w którym przyglądamy się filmowi “Karol – papież, który pozostał człowiekiem” (czyli – mówiąc po ludzku – tej drugiej produkcji z Adamczykiem).
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 89: Anime z Polonii 1 (cz. 2)
Powracamy ze wspominkowym odcinkiem na temat animców z Polonii 1, które w latach 90. zbierały przed telewizorami miliony małoletnich telewidzów w całym kraju!
Dziś na tapet bierzemy największe hiciory, czyli “Kapitana Jastrzębia”, “Sally Czarodziejkę” i “Generała Daimosa”. Oraz kilka seriali mniej znanych. A jakich? O tym przekonacie się, odpalając 89. odcinek Podcastexu.
Zapraszamy!
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 88: "Poranek kojota"
Jest to odcinek, przy którym nie pomagał nam Krzysztof Jarzyna ze Szczecina, pomogło nam za to Kino Pałacowe w Poznaniu, w którym nagraliśmy podcast na żywo, z udziałem publiczności. Dziękujemy – kinu za to piękne wydarzenie, a publiczności za tak liczne przybycie!
Trzeci pełnometrażowy film Lubaszenki został nakręcony szybko. Wręcz błyskawicznie – część widzów nie zdążyła jeszcze przetrawić czy choćby zobaczyć “Chłopaków [, którzy] nie płaczą”, a na plan “Poranku kojota” już powoli wchodziła ekipa. Czy pośpiech miał wpływ na poziom filmu? Z całą pewnością. Czy produkcja tak czy siak uznawana jest dziś za kultową? Z pewnością.
W 88. odcinku Podcastexu rozmawiamy o fenomenie “Poranku kojota”.
Event sponsorowany przez Kino Pałacowe w Poznaniu. #współpracareklamowa
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 87: Doda i Virgin, część 2
Doda i Majdan – ta królewska para była na początku lat zerowych na ustach wszystkich tych, którzy akurat nie spędzali zbyt wiele czasu pod kamieniem. Pomiędzy wywiadami o sprawach łóżkowych i wyzywaniem ludzi Rabczewska nagrywała m.in. piosenki ku pamięci papieża Polaka.
Cóż, pełna kontrastów – taka była wtedy i taka jest po dziś dzień. Zapraszamy na 87. odcinek Podcastexu – i drugi poświęcony Dodzie!
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 86: UFO, część 2 - kosmici w polskiej popkulturze (gościnnie: Grzegorz Rosiński)
Ferdek Kiepski zapłodniony przez kosmitę, inwacja na trzynastym posterunku, Filip Kwiatkowski świadkiem latającego spodka, kosmicznie nominowany Yyyrek – polska popkultura w okolicach roku 2000 często reagowała na coraz częstsze w nadwiślńskiej przestrzeni narracje ufologiczne.
Narracje takie jak ta związana z Emilcinem – wsią na Lubelszczyźnie, w której rzekomo widziano zielonych przybyszy z kosmosu – nakręcały polskich twórców do korzystania z pozaziemskich tropów. Jak im to wychodziło?
O tym rozmawiamy w 86. odcinku Podcastexu – i drugim o UFO! Tym razem z gościnnym udziałem Grzegorza Rosińskiego. Zapraszamy!
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 85: Magazyn "Sukces"
“Sukces – dla mnie słowo to ma tylko jeden sens. // Sukces – to znaczy zamknąć ciebie w swych ramionach” – śpiewał pod koniec lat 60. Czesław Niemen. No bardzo ładnie, panie Czesławie, ale piosenka się panu zdezaktualizowała już dwie dekady później.
Bo po transformacji ustrojowej sukces oznaczał jedno: ZGNOIĆ KONKURENCJĘ, ZASIĄŚĆ NA TRONIE, ZAŚMIAĆ SIĘ DO ROZPUKU i przy okazji zdusić prawa pracownicze.
Do takiego kapitalistycznego mindsetu przygotowywał Polaków miesięcznik “Sukces”, który sprzedawał Polakom marzenia i przygotowywał ich na te wszystkie frukty, które już wkrótce miały nadejść wraz z NOWYM USTROJEM.
Zapraszamy do odcinka 85., w którym rozmawiamy o historii miesięcznika oraz o jego dwóch pierwszych numerach.
------------
➤ Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 84: Doda - początki kariery (cz. 1)
Drugiej takiej jak Doda nie było ani przed nią, ani w sumie po niej. Wokalistka, influencerka, sportsmenka i skandalistka – cokolwiek to słowo znaczyło w Polsce po roku 2000.
W 84. odcinku Podcastexu przyglądamy się karierze Dody – od jej ciechanowskich prapoczątków do wczesnych sukcesów osiąganych z zespołem Virgin. Mówimy o jej pierwszych płytach i tekstach piosenek, o występach w Barze i o małżeństwie z Radosławem Majdanem.
Zapraszamy!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 83: UFO, część 1: Skąd wzięła się popularność tego tematu w latach 90.?
Snop światła z nieba, tajemnicze eksperymenty, szare ludziki – znają to wszyscy ci, którzy pamiętają lata 90. I nawet ci, którzy nigdy nie przeżyli porwania do latającego spodka.
Dlaczego narracje dotyczące UFO były tak popularne w latach 90.? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w 83. odcinku Podcastexu, w którym rozmawiamy m.in. o Roswell, “Z archiwum X” i o politykach, którzy twierdzili, że widzieli kosmitów.
Zapraszamy!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 82: Anime z Polonii 1 ("Yattaman", "Tygrysia Maska", "Gigi" i inne)
Gdy Janusz Kozioł beznamiętnym głosem czytał słowa: “Bywa tu, bywa tam, bywa też gdzie indziej” z piosenki otwierającej serial “Yattaman”, dzieciaki w całej Polsce zapierały dech. Tak, w całej Polsce – bo prywatna i ogólnopolska stacja Polonia 1 trafiła w dziesiątkę, gdy zdecydowała się emitować nam tytuły anime, o których nad Wisłą przed latami 90. mało kto słyszał. Seriale, które czasem wypychały dzieciaki na boiska piłkarskie czy koszykarskie, a czasem rujnowały budżety domowe ich rodziców, którzy zmuszeni byli kupować latoroślom roboty podobne do tych z “Generała Daimosa”.
W pierwszym odcinku Podcastexu o anime z Polonii 1 opowiadamy najpierw o historii stacji, a później o tytułach takich jak “Gigi”, “Yattaman”, “Tygrysia Maska” czy “Bia – czarodziejske wyzwanie”.
Zapraszamy do 82. odcinka Podcastexu!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 81: "Karol. Człowiek, który został papieżem"
„Mają nowych wykładowców, młodych, wykwalifikowanych i niebezpiecznych. Na przykład niejaki Wojtyła, młody klecha i wywrotowiec, który wmawia naszej młodzieży, że nie powinna się nas bać. A strach jest nam potrzebny do osiągnięcia celu, celu słusznego w oczach historii, a nawet w oczach Boga, który nie istnieje”.
Tak, to autentyczny fragment dialogu z filmu Giacomo Battiato „Karol, człowiek, który został papieżem”. Tego pierwszego z Adamczykiem w roli głównej. No to pochylmy się nad tym arcydziełem sztuki filmowej.
Zapraszamy do 81. odcinka Podcastexu!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 80: "Ballada o lekkim zabarwieniu erotycznym" (gościnnie: Bolesław Chromry)
Nasi słuchacze są różnymi osobami i te różne osoby raz na jakiś czas prosiły nas o odcinek o tym wielkim hicie Telewizji Polskiej z początku lat zerowych. No to nagraliśmy – z gościnnym udziałem Bolesława Chromrego!
Zapraszamy na ponad dwugodzinną opowieść o Czarku Mończyku, Joannie i Mirku Naturalnych, Danie Żurawskiej i oczywiście o dziewczynach z nimi związanych: Ilonie, Klaudii, Monice czy Violetcie. No i o ich matkach, które są dla opowieści snutej przez Morawskich równie ważne: Beni, Jadzi czy Alinie.
Zapraszamy do 80. odcinka Podcastexu!
*
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 79: "Młode wilki 1/2" (gościnnie: Mietczyński)
Co zrobić, jeśli niechcący wyszedł ci jeden z największych polskich hitów kinowych ostatnich lat, ale w finale pozabijałeś tyle postaci, że stworzenie prostego sequelu jest praktycznie niemożliwe? W Hollywood lat 90. odpowiedzieliby, że to proste: opowiedz o tym, co działo się wcześniej. I Żamojda posłuchał. I tak powstał pierwszy i do tej pory jeden z niewielu polskich prequeli, czyli “Młode wilki 1/2”.
W kontynuacji powrócili oczywiście Jakimowicz, Deląg czy Nowicki, ale pojawiły się i nowe twarze: Anna Mucha, Krzysztof Antkowiak czy Redbad Klynstra. I – spoiler – film znów sprzedał się jak zły, a Żamojdę czekała obiecująca kariera w nowym stuleciu.
Tyle, że nie do końca.
Jak to było z kontynuacją przygód grupy ŚMIAŁKÓW ZE SZCZECINA? Dlaczego kariera Żamojdy-reżysera nie potoczyła się zbyt dobrze? I dlaczego wciąż nie możemy uciec od Jarosława Jakimowicza?
Zapraszamy na 79. odcinek Podcastexu! I to z gościnnym udziałem Mietczyńskiego!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 78: Budka Suflera, "Takie tango" i "Nic nie boli, tak jak życie"
Orkiestra stroi instrumenty, daje znak i zaraz zacznie nowy odcinek Podcastexu grać! Bo do tanga trzeba dwojga, a raczej dwóch, dokładnie jak w PodcasteDOBRA DOŚĆ TYCH ŻARTÓW, BO NAM ZARAZ POPĘKACIE ZE ŚMIECHU.
Tym razem opowiemy Wam o “Nic nie boli, tak jak życie” – najsłynniejszej płycie Budki Suflera i być może najsłynniejszym błędzie interpunkcyjnym w historii rodzimej popkultury.
No i o najlepiej sprzedającej się płycie w oficjalnej historii polskiej fonografii.
Jak powstał jeden z najbardziej znanych singli polskich lat 90.? Czy Budka Suflera wyprzedała Carnegie Hall? Czy Cugowski jest lepszy od Joego Cockera?
Zapraszamy do 78. odcinka Podcastexu!
Zapytania biznesowe: ewa@podcastex.pl

ODCINEK 77: Andrzej Gołota, część 2
Czy po trzech głośnych porażkach Andrzej Gołota szykował się do zakończenia kariery? Nic z tych rzeczy! Wszystko było jeszcze przed nim. No, może oprócz mistrzowskiego pasa jakiejś liczącej się federacji.
Jak to było z walką ze zjaranym Tysonem? Jak wyglądał koniec kariery Endru? Co najbardziej znany polski bokser robi dziś?
Zapraszamy do 77. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 76: Jak skończył Mariusz Max Kolonko?
To już czas! Czas otworzyć schowek na szczotki, zamknąć się w nim i spróbować wejść jeszcze głębiej, czyli do głowy Prezydenta Stanów Zjednoczonych Polski – Jego Ekscelencji Mariusza Maxa Kolonki!
Bo wiecie, w dwóch poprzednich częściach spędziliśmy parę godzin między innymi na przekonywaniu Was do tego, że to nie jest tak, że Kolonko odleciał dopiero ostatnio. Typowi zdarzało się unosić w stratosferze już dekady temu, a to, co dzieje się z nim dziś, jest tego naturalnym przedłużeniem.
I oto przed Wami zwieńczenie naszej kolonkowej trylogii i opowieść o tym, do czego to wszystko doprowadziło. Oto historia maxowej ery YouTube’a, paywalla i prezydentury.
Zapraszamy do 76. odcinka Podcastexu!

Jubileuszowe Q&A (z okazji 75 odcinków Podcastexu!)
Czy wystąpilibyśmy u Wojewódzkiego? Czy zrobimy odcinek o kabaretach? Czy kupiliśmy kiedyś jakiś produkt z TV Mango? Czy były jakieś odcinki, których zdecydowaliśmy się nie publikować?
Zapraszamy na trzecie Q&A w historii Podcastexu!
Zdjęcie z okładki tego odcinka wykonała Aleksandra Nowak:

ODCINEK 75: VHS-y, komiksy, erpegi (polskie lata 90., czyli... lata 80?)
Partnerem odcinka jest platforma Disney+, na której od kilku dni dostępny jest serial ”Witamy w Chippendales” – umiejscowiona w latach 80. historia powstania oryginalnych chippendalesów z truecrime’ową nutą w tle.
Czy polskie lata 90. to zachodnie lata 80.? W pewnym stopniu – jasne. W końcu trzeba było nadrobić te wszystkie lata zaległości kulturalnych, popkulturalnych, lifestyle’owych.
W najnowszym odcinku Podcastexu przyglądamy się właśnie temu nadrabianiu, skupiając się na trzech jego aspektach: kasetach wideo (które pozwoliły dotrzeć do ejtisowych filmów, które wcześniej nie były dostępne), komiksach (tych zza Oceanu) oraz grach RPG (w które w latach 80. grała jedynie garstka zapaleńców).
Zapraszamy do 75. odcinka Podcastexu!
#współpraca

ODCINEK 74: Andrzej Gołota, część 1
Niepokonany w dwudziestu… w czterdziestu jeden walkach, a pokonany w dziewięciu jedynie walkach. I jeszcze jeden remis był. Tak finalnie wyglądały statystyki Andrzeja Gołoty – faceta, o którym dość nieoczekiwanie usłyszało w połowie lat 90 pół świata.
Mogłaś nie mieć pojęcia o boksie – a słyszałaś o Gołocie. Mogłeś w ogóle nie interesować się sportem – a słyszałeś o Gołocie. Mogliście mieszkać pod kamieniem jak jakiś hrabonszcz – a i tak słyszeliście o nim. O polskim wojowniku, o "ostatniej nadziei białych", o “Faul Pole”.
Jak to było z jedną z najdziwniejszych karier w historii boksu? Skąd wzięły się faule Gołoty? I skąd wziął się sam Andrew?
Zapraszamy na 74. odcinek Podcastexu!
*
Partnerem odcinka jest platforma Empik Go (@EmpikGoPodcasty), na której znajdziecie ośmioodcinkowy audioserial Kacpra Bartosiaka “Gołota. Polski sen”. Z kodem PODCASTEX możecie korzystać z aplikacji Empik Go przez 30 dni za darmo. Kod ważny jest do 30 czerwca 2023 roku. By go wykorzystać, wejdź na empik.com/gofree

ODCINEK 73: Polskie "one hit wonders" (lata 2001-2005)
W 2021 roku nagraliśmy dwa odcinki o polskich “one hit wonders” z lat 90. – czyli o zespołach i muzykach, którzy nagrali z grubsza jeden przebój i niewiele więcej zdziałali (przynajmniej na polu muzycznym). Dziś wracamy do tematu, ale z założeniem, że wydzielamy na jego potrzeby piosenki z lat 2001-2005.
Efemerycznych zjawisk i postaci, które pojawiły się wówczas na rynku, było mnóstwo: od popowych gwiazd w rodzaju Kaji Paschalskiej przez raperów pokroju Mleka po zespoły takie jak Farba. Dodatkowo do Polski weszły zachodnie talent shows takie jak “Idol”, co zaowocowało kilkoma utworami, które również omawiamy w tym odcinku.
Zapraszamy do 73. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 72: Anastazja P.
W tym odcinku na warsztat bierzemy pierwszą polską seksaferę – nieco dziś przykurzoną i zapomnianą, a na początku lat 90. żyli nią wszyscy. Z niektórymi politykami na czele.
Główną bohaterką afery była niejaka Anastazja P., która w wydanym pod koniec 1992 roku pamiętniku opisała bliskie kontakty z posłami wielu różnych frakcji. Szybko okazało się, że mimo zmian ustrojowych, politycy pozostaną grupą społeczną, którą ciężko będzie lubić.
Uwaga: jeden z rozdziałów książki opisuje przemoc seksualną, dlatego przestrzegamy przed odsłuchem osoby wrażliwe na tego typu treści.
Konsekwencje afery nie były rozdzielone po równo – niektórzy opisani w książce politycy mieli przed sobą największe sukcesy, inni nigdy już do polityki nie wrócili.
Jak to z “Erotycznymi immunitetami” było, kim była Anastazja P. i kto – jeśli ktokolwiek – za nią stał? Zapraszamy do 72. odcinka Podcastexu!

SAMOCHODZIARSKI BONUSOWY CHRISTMAS SPECIAL
A CO TO, czy to bonusowy odcinek świąteczny Podcastexu? I to jeszcze cały o samochodach? I we współpracy z @otomotopl? WIEMY, ŻE NA TO CZEKALIŚCIE
Dziś na warsztat bierzemy popkulturowe samochody, które otaczały nas w filmach i piosenkach z lat 80., 90. i zerowych – ale też w gumach do żucia, które miały być rakotwórcze, ale raczej nie były.
Dodatkową gratką niech będzie fakt, że o samochodach nie mamy pojęcia - ba, żaden z nas nie ma nawet prawa jazdy.
Zapraszamy do SAMOCHODZIARSKI BONUSOWY CHRISTMAS SPECIAL!

ODCINEK 71: Mariusz Max Kolonko, cz. 2
W pierwszym odcinku Podcastexu o Mariuszu Maksie Kolonce rozmawialiśmy o tym, skąd wziął się jeden z najpopularniejszych polskich dziennikarzy lat dziewięćdziesiątych i zerowych. W drugim postanowiliśmy podyskutować z tym popularnym mitem na jego temat, że gość odpłynął dopiero w ostatnich latach. Naah – już kilkanaście lat temu widoczne były pewne… symptomy.
I mamy na to dowód w postaci książki “Odkrywanie Ameryki. Zapiski w jeepie” z roku 2006. Nie jest to przewodnik po Ameryce, nie jest to też autobiografia. W sumie nie do końca wiadomo, co to jest.
Max dzieli się z czytelnikami swoimi zaoceanicznymi przygodami – również erotycznymi – a poza tym szczegółowo opisuje różne historyczne zgony, chwali się, że wszędzie był pierwszy i dzieli się swymi przemyśleniami na temat upadku Ameryki oraz na temat piersi kobiet, które spotkał (i których nie spotkał też).
Zapraszamy do 71. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 70: Emmanuel Olisadebe i mundial Korea-Japonia 2002 (gościnnie: Jerzy Engel)
Nie ma się co oszukiwać - w 2002 roku pojechaliśmy do Korei i Japonii po puchar. No bo po co się jedzie na mundial, jeśli nie po złoto? Po co w ogóle wkładać wysiłek w organizację takiego wyjazdu? Żeby wyjść z grupy i w następnym meczu dostać w cymbał od jakiejś Francji? Dajcie spokój. Komu by to wystarczyło?
W dzisiejszym odcinku Podcastexu rozmawiamy o polskim udziale w Mistrzostwach Świata w Korei i Japonii z roku 2002. I o osobach, dzięki którym na ten turniej trafiliśmy pierwszy raz od 16 lat - zwłaszcza o Emmanuelu Olisadebe i Jerzym Engelu. Ba! Selekcjonera to nawet zaprosiliśmy do odcinka, żeby podrzucił nam kilka wspomnień. Dziękujemy za udział, panie trenerze!
Jak to było z tą polską piłką w latach 90. i co zmieniło się na początku millennium? Zapraszamy do 70. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 69: Listy z "Popcornu, część 2
Pierwszą część naszej rozmowy o listach, które czytelniczki i czytelnicy wysyłali do “Popcornu”, przyjęliście bardzo dobrze, czas więc na odcinek drugi. Na warsztat wzięliśmy tym razem egzemplarze z lat 1990-96.
Dyskutujemy tu już nie tylko o listach INTYMNYCH, wysyłanych do Gabi, Kasi lub (w późniejszych numerach) Alicji, ale też o konfliktach, które wybuchały pomiędzy fanami różnych najntisowych zespołów (ale głównie pomiędzy depeszami i miłośnikami New Kidsów).
Zapraszamy do 69. ( ͡° ͜ʖ ͡°) odcinka Podcastexu!

ODCINEK 68: "Świat według Kiepskich" (gościnnie: Marzena Kipiel-Sztuka, Barbara Mularczyk Potocka, Renata Pałys, Aleksander Sobiszewski, Katarzyna Sobiszewska)
No i koniec! Zakończył się jeden z najdłużej emitowanych seriali komediowych w historii telewizji, czyli “Świat według Kiepskich”, właśnie dokonał żywota. Po prawie sześciuset (!) odcinkach.
W pierwszym odcinku Podcastexu opowiadającym o tym sitcomowym tasiemcu nakreśliliśmy okoliczności, w jakich polsatowski hit się wykuwał. W tym rozmawiamy o społecznym wpływie Kiepskich, o podejmowanych przez scenarzystów tematach i o tym, w jaki sposób serial ewoluował na przestrzeni lat.
Podobnie jak w pierwszym odcinku, i tu gościnnie wystąpiły osoby związane z produkcją: Marzena Kipiel-Sztuka (Halina), Renata Pałys (Paździochowa), Barbara Mularczyk-Potocka (Mariolka) oraz duet scenarzystów Aleksander i Katarzyna Sobiszewscy.
Partnerem odcinka jest wydawnictwo SQN, które kilka tygodni temu wypuściło na polski rynek książkę Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka “Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu”.
Zapraszamy do 68. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 67: Hip-hopolo (gościnnie: Doniu), cz. 2
Nadszedł czas, żeby wyskoczyć z liści i dokończyć naszą prawie pięciogodzinną opowieść o hip-hopolo.
W 67. odcinku Podcastexu rozmawiamy o tych, którzy mieli czelność sprzedać siebie i polski hip-hop kilkanaście lat temu. A także o tych, którzy postanowili zrobić to nieco później, gdy śpiewane refreny, współprace reklamowe i starania o obecność w radiowych ramówkach przestały być problemem.
Jak potoczyły się dalsze losy Meza, Libera, Donia czy chłopaków z Jeden Osiem L? Zapraszamy do 67. odcinka Podcastexu - my i nasz gość, czyli Doniu!

ODCINEK 66: Mariusz Max Kolonko, cz. 1
Co stało się z Mariuszem Maxem Kolonką w ostatnich latach – to wiedzą chyba wszyscy ci, którzy korzystają z internetu. My na potrzeby tego odcinka postanowiliśmy pogrzebać głębiej w jego życiorysie i odpowiedzieć na pytanie: JAK to się stało?
Skąd wziął się Kolonko? Co robił w latach 80. i 90. i jak stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce? Jak to było z klękaniem przed Jolantą Kwaśniewską? I czy cokolwiek zapowiadało jego dzisiejsze odloty?
Zapraszamy do 66. odcinka Podcastexu!

HALLOWEENOWY PODCASTEX WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Ten specjalny odcinek Podcastexu tradycyjnie nagrywaliśmy przez Skype’a, ale gdybyśmy mogli wybrać jakieś inne okoliczności, to byłoby to ognisko w środku lasu. Bo tym razem przez ponad godzinę opowiadamy sobie STRASZNE HISTORIE z lat 90. i 00.
I nie, nie wspominamy ani prawdziwych zbrodni, ani dwudziestoprocentowego bezrobocia. Mówimy o tym, co krążyło po domach, ludziach i gazetach, a co niekoniecznie miało wiele wspólnego z rzeczywistością: miejskich legendach, opowieściach o wywoływaniu duchów, historiach o nawiedzonych kamienicach, łańcuszkach z Gadu-Gadu.
Jakich nadprzyrodzonych zjawisk baliśmy się w latach 90. i 00.? Czy część z tych strachów została z nami do dziś? I jak o tym wszystkim opowiadał program “Nie do wiary”?
Zapraszamy do specjalnego, Halloweenowego Podcastexu Wszystkich Świętych!

ODCINEK 65: "Świat według Kiepskich" (gościnnie: Marzena Kipiel-Sztuka, Barbara Mularczyk-Potocka, Renata Pałys, Aleksander Sobiszewski)
W kiepskim świecie kiepskie sprawy, a w Podcasteksie przyszedł czas na rozmowę o “Świecie według Kiepskich”. Serial właśnie się kończy - odcinki emitowane obecnie przez Polsat mają być ostatnimi w ogóle. Po 23 latach “Kiepscy: dobiją do epizodu 589. i na długo pozostaną jednym z najdłużej emitowanych seriali komediowych na świecie. Więc okazja do pogadania jest niekiepska, hehe (dobra, to był ostatni raz, obiecujemy).
Przy okazji: w ostatnim czasie premierę miała książka “Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu” autorstwa Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka, wydana przez @WydawnictwoSQN - partnera tego odcinka. Totalne kompendium wiedzy na temat produkcji i jej twórców, złożone w całości z wypowiedzi osób związanych z projektem na różnych etapach jego powstawania.
Co scenarzyści “Kiepskich” robili przed Kiepskimi? Kto początkowo miał zagrać Ferdka i jakie imię początkowo nosiła ta postać? Jak środowisko aktorskie reagowało na wszystko to, co wyprawiała na ekranie obsada “Świata według Kiepskich”?
O tym wszystkim rozmawiamy w 65. odcinku Podcastexu – nie tylko między sobą, ale też z osobami związanymi z serialem. Pojawiają się tu m.in. Andrzej Grabowski, Marzena Kipiel-Sztuka, Barbara Mularczyk-Potocka, Renata Pałys i Aleksander Sobiszewski.
Zapraszamy, w mordę jeża!

ODCINEK 64: Hip-hopolo (gościnnie: Doniu, Legendarny Afrojax), cz. 1
Podcastex jak wino uderza do głowy, macie tu więc odcinek o hip-hopolo - a to temat, o który upominała się duża część z Was. Mówimy o nim przez prawie dwie i pół godziny - i zdołaliśmy zmieścić jedynie pierwsze lata istnienia tego zjawiska. Liber, Doniu, Mezo, Jeden Osiem L - to tylko niektórzy wykonawcy, których drogę twórczą i wczesne osiągnięcia w tym czasie zmieściliśmy.
Wydaje nam się, że warto porozmawiać o hip-hopolo właśnie teraz - prawie 20 lat* po powstaniu tych kilku singli generujących tak olbrzymi ból dupy. Bo przez te dwie dekady emocje zdążyły już opaść, a my wiemy, co stało się z wykonawcami i jaki to wszystko miało wpływ na polską muzykę i rynek fonograficzny. A miało niemały!
(*tak, tak - w przyszłym roku minie 20 lat od powstania “Suczek”! jeśli nie robi to na Was wrażenia, to pomyślcie sobie, że to tyle samo czasu, ile minęło pomiędzy powstaniem “Suczek” i nagraniem pierwszej płyty Republiki xD)
Czym było hip-hopolo? Skąd się wzięło? Czy łatwo wyznaczyć granice pomiędzy tym, co nim jest, a co nie? I wreszcie pytanie fundamentalne: KTO UKRADŁ POLSKI RAP?
Na te pytania staramy się odpowiedzieć wspólnie z naszymi gośćmi, czyli Doniem i Legendarnym Afrojaxem z właśnie reaktywowanego Afro Kolektywu.
Zapraszamy do 64. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 63: Jerzy Urban i "Alfabet Urbana"
“Tutaj leży Urban Jerzy,
pokój jego duszy.
Trumna mu się nie domyka,
bo wystają uszy”
Too soon? E tam, kto jak kto, ale Jerzy Urban by się nie obraził. Nawet pomimo tego, że piszemy ten opis dwa dni po jego pogrzebie.
Być może nie było w III RP postaci bardziej kontrowersyjnej. I być może nie było drugiego takiego, który tak sprawnie poradziłby sobie z odwróceniem klimatu wokół siebie samego. Bo oto w roku 2022 mogliśmy obserwować, jak tzw. MŁODZI, dowiedziawszy się o zgonie Urbana, płakali za tym śmiesznym dziadziem z filmików na YouTube.
Śmiesznym dziadziem, który dla ogromnej części Polaków pamiętających rodzime lata osiemdziesiąte, jest postacią haniebną i zupełnie nieakceptowalną. Ohydną mordą państwowej przemocy z czasów stanu wojennego.
W najnowszym odcinku Podcastexu rozmawiamy o Jerzym Urbanie przed latami dziewięćdziesiątymi i o jego najgłośniejszej chyba książce, powstałym już po Okrągłym Stole “Alfabecie Urbana”. Pozycji, która prawdopodobnie stworzyła tygodnik “Nie” i późniejszy styl jego redaktora naczelnego.
Zapraszamy do 63. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 62: "Komedia małżeńska"
No dobra, pierwszy w historii Podcastex na żywo za nami!
Wszystko odbyło się podczas wrocławskiego festiwalu MIASTOmovie, a nagranie poprzedził seans “Komedii małżeńskiej” Romana Załuskiego. Przyszło ponad 100 osób (dziękujemy!) i – choć może nie zawsze słychać to na nagraniu – było sporo śmiechu, nie tylko naszego.
Bo “Komedia małżeńska” Romana Załuskiego to bardzo wdzięczny temat do luźnej rozmowy. I kilka ton czystej duchologii wciśniętej w półtoragodzinną, rodzinną intrygę, w której Jan Englert to mąż-niedojda, a Ewa Kasprzyk ma go dość, postanawia wyjść do fryzjera i już nie wrócić.
Rozmawiamy nie tylko o reżyserze filmu i występujących w nim aktorach, ale też o współscenarzystce “Komedii małżeńskiej”, czyli o Ilonie Łepkowskiej, która na przestrzeni ostatnich kilku dekad umeblowała nam wszystkim głowy paroma ciągnącymi się przez lata serialami. Mówimy o stworzonych przez nią dialogach i o jednej z wielu prób napisania silnej bohaterki kobiecej.
Za pomoc w stworzeniu epizodu dziękujemy Mateuszowi Piestrakowi, który w “Komedii małżeńskiej” wcielił się w Marka, najstarszego syna głównych bohaterów.
Zapraszamy do 62. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 61: Tomasz Lis, cz. 2
Piszemy ten opis w czwartek, 29 września. Tylko dziś Tomasz Lis wrzucił na swojego Twittera 26 (słownie: DWADZIEŚCIA SZEŚĆ) wpisów. I sytuacja jest rozwojowa - a nie ma wybiła jeszcze nawet 17:00.
Oczywiście Z PEWNYCH WZGLĘDÓW pan redaktor ma obecnie trochę więcej czasu niż miał - powiedzmy - rok temu. Ale szitposting Lisa nie zaczął się wcale wraz z utratą stanowiska w Newsweeku. Ani nie zaczął się wraz z założeniem konta na Twitterze.
Zaryzykowalibyśmy tezą, że Lis zaczął szitpostować jeszcze przed stworzeniem Twittera - w roku 2003, gdy pan redaktor podzielił się ze światem swoimi przemyśleniami na temat uzdrowienia państwa i zawarł je w swym opus magnum pt. “Co z tą Polską?”. W książce, która nie tylko sprzedała się w 100 tysiącach egzemplarzy, ale też która pośrednio wypieprzyła Lisa z TVN-u.
Jak to z tym zwolnieniem było? Co działo się z Lisem w XXI wieku? I jaka przyszłość go czeka?
Zapraszamy do 61. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 60: Księżna Diana i jej śmierć (gościnnie: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Anna Cieplak i Marta Nowak)
Najgorszy rok szkolny to ten, którego pierwszy dzień przypadał na poniedziałek. Bo wtedy BUDA wjeżdżała na całego, bez żadnej taryfy ulgowej, żadnego łagodnego przejścia z trybu wakacyjnego w tryb KUCIA. Tylko od razu cyk: poniedziałek, 1 września, lecimy z tym gównem.
Tak właśnie było w roku 1997. A dół związany z bezlitosnym końcem sierpnia dodatkowo wzmogła niecodzienna wiadomość prosto z Paryża: że oto w wypadku samochodowym zginęła księżna Walii, Diana Spencer.
Nie będziemy kłamali: historia angielskiej rodziny królewskiej nigdy nas specjalnie nie zajmowała. Ale śmierć Diany była czymś więcej - to jedno z najważniejszych, omawianych globalnie (no, a może przynajmniej na globalnej Północy) wydarzeń lat dziewięćdziesiątych. Tragedia, którą roztrząsano i w latach zerowych, i później, również poza Wielką Brytanią.
Swoje trzy grosze o śmierci Lady Di dograły specjalnie dla nas: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (z bloga “Zwierz popkulturalny”), nominowana w tym roku do nagrody Nike pisarka Anna Cieplak oraz Marta Nowak, redaktorka Aszdziennika i współprowadząca podcastu “Czułe punkty”.
Zapraszamy do 60. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 59: Anegdoty o sławnych Polakach (gościnnie: Karol Paciorek)
Po czym poznać, że wielki Polak jest naprawdę wielki? Po pierwsze: można iść po miarkę. [śmiech z puszki] Po drugie: można zajrzeć do wydanej w 1993 roku książki pt. “500 anegdot o sławnych Polakach. Od Mieszka I do Jana Pawła II” i sprawdzić, czy jest w niej ten ktoś, kogo szukamy. Jeśli jest, to papież pokazuje z okładki okejkę.
Do odcinka zaprosiliśmy innego sławnego Polaka, czyli Karola Paciorka (tak naprawdę nagrywaliśmy ten odcinek u niego w studiu, więc nie mieliśmy wyboru :/). Wspólnie z Karolem płyniemy przez książkę, raz na jakiś czas skręcając w zupełnie nieoczekiwanych kierunkach.
Jeśli chcecie wiedzieć, co wspólnego mają ze sobą Stefan Wyszyński, Justyna Mazur, Maryja Panna Licheńska oraz Żurnalista, to tak - wszyscy przewijają się przez 59. odcinek Podcastexu, do którego serdecznie zapraszamy.

ODCINEK 58: "Dług"
Mówi się, że sztuka rzadko ma wpływ na prawdziwe życie. W najnowszym odcinku Podcastexu porozmawiamy o jednym z tych rzadkich przypadków, gdy film wpłynął bezpośrednio nie tylko na opinię publiczną, ale też na opinie i decyzje dwóch polskich prezydentów.
“Dług” Krzysztofa Krauzego” to jeden z najważniejszych filmów lat dziewięćdziesiątych. Powstał u ich schyłku, ale cofa się do pierwszej połowy, gdy nad Wisłą mościł się kapitalizm, a młode wilki i wilczyce pragnęły pilnie skorzystać z tego, co obiecywała im transformacja ustrojowa.
W 58. odcinku Podcastexu opowiemy nie tylko o “Długu”, ale też cofniemy się do początku lat 90., by opowiedzieć prawdziwą historię, która posłużyła za podstawę scenariusza Krzysztofa Krauzego i Jerzego Morawskiego. Historię Sławomira Sikory i Artura Brylińskiego, którzy na własnej skórze przekonali się, jakie pułapki mogą czyhać na obywateli słabego, dzikokapitalistycznego państwa.
Zapraszamy!

ODCINEK 57: Ich Troje, cz. 2
Halo, czy ktoś tu czekał na drugą część naszej razgawory o jednym z największych fenomenów w historii polskiej popkultury? MAMY NADZIEJĘ, bo z przyczyn technicznych nagraliśmy to dwa razy xD
Gdybyśmy chcieli nadać odcinkom o zespole Ich Troje hollowoodzko dramatyczne podtytuły, to do części pierwszej dopisalibyśmy “WZLOT”, a do drugiej: “UPADEK”. No bo umówmy się, Wiśnia i spółka osiągnęli totalny peak w okolicach roku 2002, a wszystko, co działo się później, stanowiło powolny rozkład wszystkiego, co udało im się osiągnąć. Bo co możemy powiedzieć o Ich Troje przy końcu lat zerowych? Sprzedaż jakby nie ta, single od rozgłośni radiowych raczej się odbijały, a czerwonowłose bożyszcze coraz częściej pozwalało sobie na farbowanie skalpu na kolory wskazywane przez tę czy inną firmę.
Nie znaczy to jednak, że w latach 2002-2008, które bierzemy na warsztat, nie wydarzyło się zupełnie nic ciekawego. Był to bowiem czas zbiorów – konsumowano wtedy wszystko to, co zespołowi udało się zasiać płytą “Ad. 4”. Głównym bohaterem tej całej historii był oczywiście Michał Wiśniewski, któremu poświęcono setki artykułów, reality show i film dokumentalny. Powstało też kilka płyt i choć te są z tego wszystkiego najmniej interesujące, to i tak poświęcamy im sporo czasu antenowego.
To co – za to, że jest jak jest napijmy się i posłuchajmy 57. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 56: Tomasz Lis, cz. 1
“Co to jest, kurwa, Zbuczyn?” - zakrzyknął kiedyś Tomasz Lis do swoich współpracowników. My odpowiadamy za Wikipedią: Zbuczyn to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Zbuczyn. Leży nad rzeką Zbuczynką, 16 km od Siedlec, przy międzynarodowej trasie E30.
Oczywiście jest możliwe, że Tomasz Lis doskonale wiedział o Zbuczynie (i o Zbuczynce). Wszak to wybitny dziennikarz z niezwykle szerokimi horyzontami. Można by rzec: kwiat rodzimego dziennikarstwa. Postać tak istotna, że mało brakowało, a by prezydentem został. Tylko nie chciał, to nie został.
Młodzież może go dziś kojarzyć z jakże intensywnie prowadzonym profilem na Twitterze, a przecież dorobek Tomasz Lis ma dużo pokaźniejszy - i telewizyjny, i prasowy, i książkowy. A także korespondencyjny - bo przecież ileś lat spędził w Stanach Zjednoczonych, które dla niego i dla wielu innych dziennikarzy jego pokolenia były w latach 90. najważniejszym krajem świata.
W 56. odcinku Podcastexu postanowiliśmy zagłębić się w jego biografię i twórczość, żeby odpowiedzieć na pytanie: skąd wziął się Tomasz Lis? A że gadaliśmy przez 2 godziny i nie wyczerpaliśmy tematu, będzie to dopiero pierwsza z dwóch części.
Zapraszamy do 56. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 55: "Poradnik podrywacza" - polska książka o podrywaniu
Po tym, jak prawie pół roku temu omówiliśmy w Podcasteksie książkę “Jak podrywać dziewczyny” Erica Webera, dostaliśmy mnóstwo maili, w których proszono nas o więcej porad dla uwodzicieli, bo te z omawianej pozycji z jakiegoś powodu nie działają!
(tak naprawdę to nie dostaliśmy żadnego takiego maila, i całe szczęście, bo książka Webera to toksyczne gówno; ale mniejsza o to)
Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam polską próbę stworzenia kompendium w temacie, czyli “Poradnik podrywacza” autorstwa Łukasza Kuncewicza i Bartłomieja Cieniewskiego z roku 2001.
Rodzima pozycja już na samym początku przedstawia typologię kobiet (romantyczka, idealistka, businesswoman, kumpela i… najczęściej spotykany rodzaj, czyli MIX), a chwilę później przechodzi do tematów tak ważkich, jak prowadzenie rozmów czy kupowanie biletów w kinie. Jest też rozdział o tym, co na randce jeść i co pić pod tytułem – tu niespodzianka – “Co jeść, co pić”.
Ale najciekawsze jest w “Poradniku podrywacza” to, co nie zostało wypowiedziane wprost. Czyli zapis polskiego przełomu wieków, gdy zakochani musieli tak aranżować spotkania, by przy okazji nie dostać w trąbę w jakiejś melinie i nie skończyć rendez-vous bez butów i nowiutkiej Nokii 3210.
Zapraszamy do 55. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 54: Karteczki, tazosy i inne kolekcje
Pamiętasz te czasy, gdy przychodziłeś do szkoły, co nie, miałeś dwie Pumby i jednego Aladyna, koleżanka miała Spajsetki, ale takie, co już ci kolega wcześniej dał, więc przed dyskoteką szedłeś kupić Sailorki, żeby podzielić się z nimi z sympatią.
Nie, nie mamy tu na myśli dopalaczy. Piszemy o karteczkach - dziwacznym i chyba dosyć specyficznym fenomenie kulturowym, który w Polsce lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych podbił nadwiślańskie podbazy i gimbazy. Karteczki - czyli po prostu produkty papiernicze z nadrukami - okazały się być modą zupełnie nieoczekiwaną, oddolną, niemal niewspieraną przez oficjalne kanały marketingowe.
W przeciwieństwie do tazosów, które były już po prostu produktem o zastrzeżonej nazwie, ktorą dało się usłyszeć w telewizji i wyczytać z opakowania czipsów.
Były też albumy z naklejkami, a także pokemony, które postanowiliśmy na potrzeby tego odcinka potraktować przede wszystkim jako starannie naoliwioną machinę marketingową, napędzającą dziesiątki różnych kolekcji - papierowych, plastikowych, naklejanych i jakie tam się komu w okolicach roku dwutysięcznego wymarzyły.
Bo w 53. odcinku Podcastexu pochylamy się właśnie nad kolekcjami - tymi sprzed 15-30 lat. Skąd brały się te dziecięce zajawki? Dlaczego pewne rzeczy w Polsce ładnie chwyciły, a inne zupełnie nie? No i za ile możecie spylić swoje karteczki, jeśli jeszcze jakieś macie w domu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zapraszamy do nowego odcinka Podcastexu!
Partnerem epizodu jest Allegro, dzięki któremu nie tylko będziecie w stanie kupić czyjeś archiwalne karty z pokemonami, ale też i inne fanty od wielu sprawdzonych marek. Allegro dysponuje też własną siecią punktów odbioru i nadań – Allegro One Punkt oraz automatami paczkowymi Allegro One Box, które zwiększą twoją wygodę. Zajrzyjcie do nich po odcinku!

ODCINEK 53: Ich Troje, cz. 1
Podcastex wrócił – i to jak w Eos w lekkich jak motyl marzeniach! W pierwszym odcinku po wakacyjnej przerwie rozmawiamy o zespole Ich Troje.
Zjawisku absolutnie wyjątkowym nie tylko na rodzimym rynku muzycznym, ale i w polskiej popkulturze. Pomyśle, który rodził się w bólach, ale gdy się już narodził, to szturmem wziął polskie miasta, miasteczka i wsie.
Zespole, który tradycyjnie wywołał silne i intensywne bóle dup części środowiska opiniotwórczego, co nie przeszkodziło mu na przełomie wieków sprzedać grubo ponad półtora miliona płyt.
O ludziach, których wybory artystyczne były momentami tak ekscentryczne i randomowe, że zbywanie ich hasłami typu “kicz” czy “tandeta” to skandaliczne marnowanie tematu.
Uważamy, że nad Ich Troje warto się pochylić – i to cofając się do lat siedemdziesiątych – by poszukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego to właśnie Łągwa, Wiśniewski i Majkowska (oraz w jakimś stopniu Femme) chwycili Polaków za serca i puścili dopiero w drugiej połowie lat zerowych?
Zapraszamy do 53. odcinka Podcastexu, będącego zarazem pierwszą częścią naszej rozmowy o Ich Troje.

ODCINEK 52: Satanic Panic (gościnnie: Łukasz Orbitowski i Olga Drenda)
Partnerem odcinka jest Audioteka, w której znajdziecie m.in. powieść „Kult” Łukasza Orbitowskiego. Do 23 lipca Audioteka daje Wam 30-dniowy, bezpłatny dostęp do usługi Audioteka Klub, pełnej dobrze opowiedzianych historii.
Aby otrzymać dostęp:
1. Wejdź w link: http://fn.audioteka.com/fb/go/podcastex
2. Zarejestruj lub zaloguj się w serwisie Audioteka i aktywuj dostęp.
3. Pobierz aplikację Audioteki, zaloguj się w niej i zyskaj 30-dniowy dostęp do 11 000 audiobooków.
*
W latach 90. szatan czaił się wszędzie.
W muzyce – no wiadomo. Przy czym nie chodzi jedynie o epatujących pentagramami metalowców. Kościół ostrzegał też przed Duran Duran, Ringo Starrem czy Stingiem.
Kreskówki? Oczywiście, choć nie miano na myśli tylko “South Parku”. Zagrożeń duchowych szukano również w “Pokemonach”, nad którymi ręce załamywał niejeden chrześcijański eseista.
Gry wideo – no ba, “Diablo” czy “Doom” jawnie prowokowały osoby wierzące gęstym nagromadzeniem symboli satanistycznych. Jednocześnie jednak polscy duchowni rozpisywali się w swoich książkach o niebezpieczeństwach płynących z grania w “Heroes of Might and Magic III”.
No i “papierowe” erpegi – jeżeli Twoje dziecko się nimi interesuje, to wiedz, że coś się dzieje.
To powszechne poruszenie, część zjawiska określanego jako SATANIC PANIC, przybyło do Polski z Zachodu jeszcze w latach 80., choć w nieco ograniczonym stopniu. Transformacja ustrojowa otworzyła na oścież nadwiślańskie wrota zachodniej popkulturze, a wraz z nią na całego przypełzły narracje amerykańskich protestantów i katolików, które uczulały zatroskanych rodziców na niebezpieczeństwa satanizmu.
A później do akcji wkroczyły media z lubością informujące widzów, słuchaczy i czytelników o kolejnych RYTUALNYCH morderstwach, okaleczeniach i zbezczeszczeniach… z których tylko niektóre miały rzeczywiście cokolwiek wspólnego z jakkolwiek rozumianym satanizmem. Mało tego: tylko niektóre rzeczywiście się wydarzyły.
Jakie wydarzenia miały wpływ na powstanie Satanic Panic na Zachodzie? Co o satanizmie mówiło się w PRL-u? Do jakich zbrodni rzeczywiście doszło w Polsce? I dlaczego najbardziej satanistycznym pokemonem jest niewinny na pierwszy rzut oka Bellsprout?
Zapraszamy do ostatniego w tym sezonie, 52. odcinka Podcastexu, w którym gościnnie wystąpili Łukasz Orbitowski oraz Olga Drenda.
Z drugim sezonem Podcastexu wracamy w sierpniu!

ODCINEK 51: "Kiler"
Przez większą część lat 90. polska publiczność była umiarkowanie zainteresowana kupowaniem biletów na polskie filmy. Nawet głośne przeboje, takie jak “Psy” czy “Młode wilki”, sprzedawały po plus-minus pół miliona biletów i w box office ulegały amerykańskim produkcjom.
A potem w 1997 roku przyszedł “Kiler” i rozdupcył konkurencję zarówno lokalną, jak i zagraniczną - na film sprzedano 2,2 miliona (!) biletów. W latach 90. przebój Machulskiego udało się przebić jedynie “Panu Tadeuszowi” i “Ogniem i mieczem”, które weszły na ekrany 2 lata później. Ale liczb, które zrobiły superprodukcje Wajdy i Hoffmana (odpowiednio: 6 i 7 milionów widzów), nie udało się później pobić żadnemu innemu filmowi, czy z Polski, czy z zagranicy. To były kosmicznie (jak na polskie warunki) drogie projekty zrealizowane po to, by zarobić kosmiczne (jak na polskie warunki) pieniądze, również na uczniach szkół podstawowych i średnich.
“Kiler” w tym towarzystwie prezentuje się jak ubogi krewny - zrealizowany za śmieszne (nawet jak na polskie warunki) 1,5 miliona złotych, nakręcony ekspresowo w 30 dni. A jednak pykło - i więcej polskich widzów było zainteresowanych opowieścią o taksówkarzu omyłkowo wziętym za mafijnego asasyna niż “Kosmicznym meczem” czy sequelem “Parku Jurajskiego”.
Czemu Polacy tak pokochali “Kilera”? Jak wyglądała pierwsza wersja scenariusza? Którym aktorom i aktorkom Machulski rozruszał w 1997 karierę? I jak to było z tymi hollywoodzkimi planami na stworzenie remake’u?
Zapraszamy do 51. odcinka Podcastexu, w którym gościnnie wystąpił krytyk filmowy Michał Piepiórka, autor książki "Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej".

ODCINEK 50: Urodzinowe (i jubileuszowe) Q&A
Dlaczego szkalujemy papieża? Czy mieliśmy w domu boazerię? Czy pamiętamy naszą pierwszą wizytę w McDonaldzie? Czy Podcastex gumę Turbo żuł? Jaki był nasz ulubiony gadżet z "Kaczora Donalda"? I wreszcie: truskawki z ryżem czy z makaronem?
Na te i inne pytania odpowiadamy w drugim Q&A Podcastexu nagranym po pierwsze z okazji 50. epizodu, po drugie z powodu stukniętego nam właśnie roku. Zapraszamy!

ODCINEK 49: Noc teczek, "Lewy czerwcowy" i "Nocna zmiana"
Jeśli Wasi starzy chodzili trochę wk*rwieni w maju i czerwcu 1992 roku, jeśli rzucali wtedy kurwami i kapciami w telewizor, a Wy musieliście trzy razy częściej sprzątać swoje pokoje, to opcji jest kilka. Mogło chodzić o czterdziestoprocentową inflację. Mogło chodzić o polską reprezentację piłkarską, która pod wodzą Andrzeja Strejlaua wdupiła ze Szwecją zero do pięciu. I mogło chodzić o noc teczek oraz odwołanie rządu Jana Olszewskiego - jedno z najgłośniejszych wydarzeń w polskiej polityce lat 90.
Cóż, nie ukrywamy, że to lekko eksperymentalny odcinek. Chociaż nigdy w Podcasteksie nie unikaliśmy tematów politycznych, to zawsze komentowaliśmy je niejako “przy okazji” - a to wtedy, gdy na warsztat wzięliśmy książkę Janusza Korwin-Mikkego o wychowaniu dzieci, a to wtedy gdy trzeba było poopowiadać o Pawle Kukizie.
Odcinek 49. jest natomiast poświęcony w całości konkretnemu wydarzeniu politycznemu, od którego mija właśnie 30 lat. Jak do niego doszło? Jakie mity wokół niego narosły? Jakie były konsekwencje tych mitów? Zapraszamy do 49. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 48: "Tik-Tak"
„Która godzina? - pyta rodzina -
Jak kraj jest wielki wszerz i wzdłuż”
Tak, młodzież już nie pamięta, ale w latach 90. w Polsce nie było zegarków, czas odmierzaliśmy przy pomocy patyków wbitych w ziemię, zdani na łaskę światła słonecznego. NO DOBRZE, ALE TAK SERIO: historia „Tik-Taka” sięga jeszcze lat 80., a kwestie związane z czasem odgrywały w programie marginalną rolę. Chodziło o edukację, o rysowanie, o jajcowanie i, może przede wszystkim, muzykę! To z „Tik-Takiem” związane są narodziny słynnych Fasolek, to z „Tik-Taka” dowiadywaliśmy się, że każdy ma jakiegoś bzika, a mydło lubi zabawę. To „Tik-Tak” straszył nas „zmorą z telewizora” i mocno duchologiczną czołówką.
W najnowszym odcinku nie tylko zachwycamy się piosenkami Fasolek, ale szukamy też odpowiedzi na pewne fundamentalne pytania: czy „Tik-Tak” zainspirował twórców Krainy Grzybów? Czy Jarosław Jakimowicz i Magdalena Ogórek to tak naprawdę Krzyś i Ciotka Klotka? Czy Jan Borysewicz myślał podczas występu w programie o alkoholu? Oraz: gdzie pracuje dziś Zając Poziomka?
Naszą gadaninę wzbogacą wspomnienia Krzysztofa Marca, czyli samego PANA TIK-TAKA – dziękujemy za przyjęcie zaproszenia
Wszyscy gotowi? Można zaczynać? W takim razie zapraszamy serdecznie do odsłuchania 48. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 47: Listy z "Popcornu"
Droga Kasiu! Od roku wspólnie z moim kolegą prowadzę podcast. Opowiada on o latach 90. i omawiamy w nim różne zjawiska z tamtej dekady. Teraz wzięliśmy na warsztat czasopismo “Popcorn”, na łamach którego doradzałaś nastolatkom w kwestiach seksualnych i związkowych.
Zdaniem polskiej prawicy Ty i Tobie podobne osoby z polskich czasopism dla młodzieży robiliście szatańską robotę - namawialiście polskie dzieciaki do używania antykoncepcji, do przedmałżeńskiego ślubu, do swobodnego decydowania się na aborcję. Jednak w wyniku researchu dowiedzieliśmy się, że to opinie mocno na wyrost, a “Popcorn” w kwestiach obyczajowych nie stronił od ZChN-owskiego wręcz konserwatyzmu.
O prowadzonym przez Ciebie dziale “Listy do Kasi” rozmawiamy w 47. odcinku Podcastexu. Pozdrawiamy, Bartek z Warszawy i Mateusz z Krakowa.
PS: Chętnie wymienimy się informacjami na temat zespołu De Mono. Zapraszamy do kontaktu!

ODCINEK 46: Edyta Bartosiewicz
Bohaterka dzisiejszego odcinka twierdzi, że Jenny, ma na imię Jenny, ALE TO NIEPRAWDA, bo tak naprawdę nazywa się Edyta Bartosiewicz i jest jedną z najlepszych polskich wokalistek lat 90.
Są takie tematy, do których research idzie szybko i sprawnie, bo źródeł jest mnóstwo i jest z czego wybierać. O Edycie Bartosiewicz wiadomo niespecjalnie dużo – ślady informacji na temat jej dzieciństwa i młodości da się wyłuskać z wywiadów i artykułów prasowych z lat 90. Próżno szukać książek poświęconych jej czy jej twórczości. Nawet gdy zniknęła ze sceny po roku 2004, to było to zniknięcie tajemnicze, przez lata szczegółów nie udało się ustalić ani kolorowym magazynom, ani serwisom plotkarskim.
Jednak wiele na temat jej przeszłości – i w jakiś sposób również przyszłości – znaleźć możemy w tekstach Bartosiewicz, zwłaszcza tych z jej polskojęzycznych płyt z lat 1994-98. Gdzieś tam pojawiają się wątki związane z dzieciństwem, skomplikowanym życiem uczuciowym, bulgoczącymi emocjami.
Skąd wzięła się Edyta Bartosiewicz? Dlaczego malowała sobie podwójne brwi? Czemu zniknęła ze sceny? Co się z nią dzieje dziś?
O tym rozmawiamy w 46. odcinku Podcastexu. Zapraszamy!

ODCINEK 45: Wydawnictwo TM-Semic
Oto jest! Podcastex - WYDANIE SPECJALNE, nad którym siedzieliśmy ładnych kilka miesięcy!
Komiksy z superbohaterami DC, Marvela czy Image Comics to kawał naszego dzieciństwa i od początku istnienia tego podcastu planowaliśmy zrealizować odcinek w całości poświęcony wydawnictwu, które jako pierwsze regularnie ściągało do Polski przygody różnorakich trykociarzy.
I od początku chcieliśmy by był to odcinek wyjątkowy. Chyba się udało - odcinek 45. to pierwsza w historii Podcastexu "superprodukcja". Dwuipółgodzinny powrót do czasów, gdy po zeszyty z Batmanem, Spider-Manem czy Spawnem chodziło się do kiosku.
Kto wpadł na pomysł, żeby sprowadzać do Polski komiksy superbohaterskie? Jak nadrabiano dekady zaległości w stosunku do rynku amerykańskiego? Jak wyglądał kontakt z fanami z perspektywy redakcji i w jakich sprawach pisali czytelnicy? Jak to się stało, że wydawnictwo zaczęło chylić się ku upadkowi?
O tym wszystkim zgodzili się z nami porozmawiać Marcin Rustecki i Arkadiusz Wróblewski - osoby chyba najlepiej kojarzone z wydawnictwem. Po kilka groszy dorzucili też goście i gościnie. Wszyscy z bardzo różnych klimatów, ale też wszyscy w jakiś sposób związani z pozycjami wypuszczanymi przez TM-Semic.
Zapraszamy!
W odcinku udział wzięli i wzięły:
➤ Marcin Rustecki, redaktor naczelny z TM-Semic
➤ Arkadiusz Wróblewski, który w TM-Semic odpowiadał m.in. za strony klubowe
➤ Jakub Żulczyk, pisarz
➤ Kaja Klimek, krytyczka filmowa i popkulturalna
➤ Słoń, raper i założyciel wytwórni Brain Dead Familia
➤ Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, krytyczka i autorka bloga Zwierz Popkulturalny
➤ Tomasz Pstrągowski, dziennikarz, współprowadzący podcastu Niezatapialni
➤ Unka Odya, ilustratorka i autorka komiksów, autorka serii komiksowej "Brom"
Grafiki do odcinka wykonał Paweł Kuliński, czyli Pan Kulka (www.instagram.com/pan.kulka.art).

ODCINEK 44: "Randka w ciemno"
Więc wyobraź sobie, że idziesz na randkę. Jest bardzo miło, może wręcz obiecująco, po kinie idziecie na spacer, w trakcie którego zatrzymujecie się w uroczej restauracji na rogu. Zamawiacie lekką kolację, do tego butelka wina… pierwsza lampka, druga. Rumieńce rozgrzewają Wasze policzki, gadka klei się coraz lepiej.
I nagle słyszysz od swojej randki:
- PODAJ MI TRZY SKŁADNIKI CHEMICZNE, KTÓRE PASUJĄ DO SYTUACJI, GDY ZOBACZYSZ PIĘKNĄ DZIEWCZYNĘ
Z początku nie wiesz, co odpowiedzieć, w końcu jednak wpadasz na jedyną słuszną ripostę:
- MOGĘ SIĘ PORÓWNAĆ DO KWASU SOLNEGO, ŻEBY WNIKNĄĆ W GŁĄB JEJ DUSZY, RTĘCI, ŻEBY DOSTOSOWAĆ SIĘ DO JEJ POTRZEB I ZŁOTA, ŻEBY OLŚNIĆ JĄ SWOIM BLASKIEM
I pytanie, i odpowiedź padły w polskiej “Randce w ciemno” - chyba pierwszym otwarcie flirciarskim programie w polskiej telewizji. Zarazem jednak zupełnie nie-flirciarskim, patrz wyżej xD I zaskakująco grzecznym, zwłaszcza w porównaniu do swoich zachodnich odpowiedników.
W 44. odcinku Podcastexu streszczamy historię audycji, opowiadamy o jej twórcach i twórczyniach, rozmawiamy też o wpływie RwC na rodzimą popkulturę.
Zapraszamy!

ODCINEK 43: Norbi
➤ Zagłosuj na Podcastex w plebiscycie Influencers Live Wrocław: https://influencerslive.pl/t/podcastex/
“Tak już jest na tym świecie, że gdy słonko przygrzeje”, to Podcastex nagrywa podcast o Norbim. Tak to po prostu działa i pogódźcie się z tym
Norbi sam o sobie powiedział, że jest autorem jednego przeboju i kilku piosenek znanych. Mawia też, że jest “artystą bezobciachowym” oraz autorem piosenek z nurtu “dance’u mówionego” (to cytat z “Bravo” z roku 1998).
W 43. odcinku Podcastexu rozmawiamy o tym, jak wiele zjawisk związanych z polskimi latami 90. można dostrzec w Norbim - ot na przykład typowy dla rodzimej popkultury tamtego okresu wujaszkowy seksizm czy budowanie marki osobistej rozumiane jako “pchanie się z japą do każdej możliwej reklamy, od telezakupów Mango Gdynia po płachtę promującą lumpex”. To postać na tyle prześwitująca, że i piosenkę o masturbacji zaśpiewa, i przy mrożonkach w markecie wystąpi, i “Koło fortuny” poprowadzi.
Cofamy się do młodzieńczych lat Norbiego, gdy nasz bohater był jeszcze skrzypkiem w Akademii Muzycznej w Gdańsku [sic!], a następnie płyniemy przez całą jego dyskografię - nie ograniczamy się jedynie do najgłośniejszych dwóch pierwszych płyt, ale bierzemy na warsztat również te, o których nie pamięta dziś nikt, może poza członkami fanklubów artysty.
Czyli co, warto? No wychodzi na to, że warto. Zapraszamy!

ODCINEK 42: Jarosław Jakimowicz
Nagraliśmy 50 minut rozmowy o Jarosławie Jakimowiczu. Czy musimy pisać coś więcej? Zapraszamy.

ODCINEK 41: Polskie teledyski – wybór z lat 1990-1994
➤ Partnerem odcinka jest BookBeat – z kodem „podcastex” dostajecie 30 dni darmowego dostępu do audiobooków i e-booków znajdujących się na platformie: https://bit.ly/38o1JvQ
Kasia Nosowska atakowana przez łabędzie. Andrzej Zaucha organizujący imprezę w swoim tirze. Kazik spacerujący po bazarze, śledzony przez milicjanta w obszarpanym mundurze. Shazza robiąca… wszystko wszędzie naraz.
To tylko niektóre osiągnięcia polskiej myśli teledyskowej, które omawiamy w najnowszym, 41. odcinku Podcastexu.
Wybraliśmy dla Was kilka najciekawszych – naszym zdaniem – klipów z początku lat 90. Nie najlepszych, nie najgorszych, nie najzabawniejszych, a po prostu najbardziej intrygujących.
Rozmawiamy o postaciach istotnych dla polskiego teledysku w tamtym czasie – Yachu Paszkiewiczu, Magdzie Kunickiej, Krzysztofie Haichu. Omawiamy ówczesne możliwości techniczne – choćby pierwsze, ale jakże śmiałe przygody z bluescreenem. Trochę się nabijamy, a trochę podziwiamy kreatywność wynikającą z budżetów oscylujących wokół stu złotych (na stare).
Zapraszamy na 41. odcinek Podcastexu! A przy okazji: wszystkie omawiane przez nas teledyski dostępne są na YouTube :)
Partnerem odcinka jest BookBeat – z kodem „podcastex” dostajecie 30 dni darmowego dostępu do audiobooków i e-booków znajdujących się na platformie: https://bit.ly/38o1JvQ

ODCINEK 40: "Tajemnica Sagali"
Seriale młodzieżowe z lat 90. uczyły nas wielu rzeczy. Kapitan Planeta tłumaczył, że należy dbać o Ziemię. Dzięki Animaniakom niejeden brzdąc był w stanie wymienić wszystkie państwa świata.
A "Tajemnica Sagali" zapewniała, że jeśli spotkasz na strychu dziwnego dziada, który poprosi Cię, żebyś wszedł mu pod szatę, to gituwa, śmiało, przeżyjesz wspaniałą przygodę w Biskupinie.
Tę polsko-niemiecką koprodukcję TVP premierowo wyemitowała w ferie 1997 roku. Czyli "Tajemnicy..." stuknęło właśnie 25 lat, z czego zdaliśmy sobie sprawę w trakcie nagrania. Jak się zestarzała? Dlaczego Jarpen by takim creepem? Dlaczego ojciec głównych bohaterów uciekł za granicę?
Na te pytania próbujemy odpowiedzieć w 40. odcinku Podcastexu! Zapraszamy!

ODCINEK 39: Marihuana
W latach 90. nasze mózgi wypełnione były Marią.
No dobra, może nie każdy może tak o sobie powiedzieć. My na pewno nie, z uwagi na metrykę. Ale konopie były obecne. Bardzo wyraźnie w piosenkach, trochę słabiej w filmach… i zaskakująco mocno w debacie publicznej.
Debacie, która doprowadziła w końcu do całkowitego zakazu posiadania nawet niewielkich ilości substancji zioła. Rozwiązanie to było niezwykle radykalne i “namieszało w papierach” wielu osobom - również tym, którym daleko było do uzależnienia. Wystarczyła opalona lufka znaleziona w kieszeni przez przypadkowy patrol policyjny i… problem gotowy.
O tym, skąd wzięła się w Polsce marihuana, kto ją palił, kto o niej śpiewał, kto rapował i co ma z nią wspólnego Krzysztof Zanussi - rozmawiamy w 39. odcinku Podcastexu!
Odcinku, którego sponsorem jest EirHealth, polski producent olejów CBD, sprzedający swoje produkty w Europie i w Stanach Zjednoczonych. To firma, która kontroluje całość produkcji - od zasiewu po butelkowanie - i która nie udaje, że CBD to cudotwórcza odpowiedź na wszelkie zdrowotne bolączki ludzkości. CBD nie leczy raka ani COVIDu, w ogóle niewiele rzeczy leczy, odpowiednio stosowane może za to pomóc Ci poradzić sobie ze stresem czy koncentracją. Zachęcamy do zapoznania się z kompendium wiedzy o CBD na stronie eirhealth.com - znajdziecie tam informacje sprawdzone i poparte rzetelnymi badaniami.

ODCINEK 38: "Jak podrywać dziewczyny", czyli słynny poradnik Erica Webera
Skuteczny sposób na podryw? Naszym zdaniem jest tylko jeden: podchodzisz do SYMPATII i pytasz ją, czy słuchała ostatniego odcinka Podcastexu. Skuteczność gwarantowana, z a u f a j c i e n a m.
A jeśli nie nam, to może zaufacie Ericowi Weberowi, autorowi książki “Jak podrywać dziewczyny”? To wiekopomne dzieło powstało w okolicach rewolucji seksualnej, ale w Polsce wydano je dopiero w latach 90.
Weber - jak sam stwierdza - kasanową się nie urodził. Za szczególnie pięknego się nie uważa, zawsze miał problemy z “zagadywaniem”. A jednak gdy odmienił swoje życie i podejście do relacji damsko-męskich, to z łóżka wychodził tylko po to, żeby sobie szklankę wody nalać. I tej poznanej godzinę wcześniej dziewczynie też, oczywiście.
Tak przynajmniej brzmi jego wersja wydarzeń.
W którymś momencie Eric postanowił wyjść z łóżka w jeszcze szczytniejszym celu: żeby wszystkim takim niezgułom, jak on wyjaśnić, co robią źle i poradzić, co robić powinni. Swoje przemyślenia oparł na doświadczeniach własnych, a także znajomych podrywaczy oraz dwudziestu pięciu niesamowitych dziewcząt, które deklarują, że nie ma to jak faceci zaczepiający je w każdej możliwej sytuacji: w parkach, muzeach, na zajęciach z jogi.
Tak powstała książka głupia, przemocowa, ale i momentami niezamierzenie zabawna. Książka, która miała wpływ na działające dziś ruchy Pickup Artists (PUA).
O “Jak podrywać dziewczyny” Erica Webera rozmawiamy w 38. odcinku Podcastexu. Zapraszamy!

ODCINEK 37: "Szalone liczby"
Czy Mateusz ma rację, a Bartek blefuje? A może na odwrót? Przekonajcie się sami w 37. odcinku Podcastexu, w którym rozmawiamy o "Szalonych liczbach" - umiarkowanie szalonym programie Telewizji Polskiej, przez który tysiące polskich dzieci nabawiły się intelektualnych kompleksów.
Ile waży szczupak w galarecie? Ile pomarańczy jest w mniejszym wiadrze? Jak przejść labirynt Plusika? To zadania, z którymi musieli poradzić sobie małoletni uczestnicy. Na wizji. Na oczach milionów widzów. Niezła presja, prawda?
Jak to było, że w latach 90. w telewizji ogólnopolskiej było miejsce na takie show? Co zmieniło się w polskich mediach, że dziś by to zapewne nie przeszło? Kim byli prowadzący i czy dało się wyczuć między nimi chemię? No i jak można było do "Szalonych liczb" trafić? O tym rozmawiamy w 37. odcinku Podcastexu!

ODCINEK 36: "Batman"
W ostatnim, tragicznym tygodniu dostawaliśmy od Was właściwie wyłącznie pozytywny feedback (no, nie licząc paru pultających się korwinistów). Dlatego stwierdziliśmy, że nie zawiesimy podcastu na czas wojny – tym bardziej, że i nam na głowy dobrze zrobi, jeśli chociaż na chwilę skupimy się na czymś innym.
Na przykład na “Batmanie” Tima Burtona, tym z 1989 roku. Tak, tak – niby to lata 80., a nie 90., ale do Polski film dotarł pod koniec 1990 i z naszej lokalnej perspektywy to produkcja najntisowa.
Burton, Keaton, Nicholson, Elfman – w latach 80. była to bardzo nieoczywista ekipa do stworzenia filmu o Batmanie. Z jednej strony za Nietoperzem ciągnęła się opinia jajcarza-komedianta z serialu z lat 60. Z drugiej: komiksy DC już od ładnych paru lat odbiegały od tej kampowej wizji.
“Co Burton zrobi z tym materiałem zrobi?” – zastanawiali się amerykańscy fani komiksu. Czy ten koleś od pełnometrażówki o Pee Wee Hermanie to aby na pewno dobry wybór? I czemu w tytułowej roli obsadzono Pana Mamuśkę, a nie jakiegoś Terminatora czy innego Rambo?
O kulisach powstania “Batmana” Tima Burtona rozmawiamy w 36. odcinku Podcastexu!
Zapraszamy!
(a także: слава Україні!)

ODCINEK 35: "Vademecum ojca" Janusza Korwin-Mikkego
Publikację odcinka o głupiej i szkodliwej książce Korwina wydanej po raz pierwszy w latach 90. zaplanowaliśmy parę miesięcy temu. Wyszło nam przypadkiem, że odcinek wchodzi dzisiaj - w dniu, w którym Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.
W podcaście omawiamy brednie Janusza Korwin-Mikkego m.in. na temat rodziny, przemocy domowej, bicia dzieci i żony, odcinania homoseksualnych członków rodzin od najbliższego otoczenia. W obecnej sytuacji warto jednak wspomnieć o poglądach Korwina związanych z polityką wschodnią. Źródła wszystkich zacytowanych wypowiedzi umieszczamy w komentarzu.
W listopadzie 2021 roku Korwin stwierdził, że “nie ma dowodu na to, że Putin jest współodpowiedzialny za kryzys na granicy polsko-białoruskiej”.
“W Rosji rządzi JE Włodzimierz W. Putin - i osiąga niemałe sukcesy” - zachwycał się prezes Konfederacji w felietonie w Super Expressie w 2018. - “Tępi lewaków, goni precz feministki i inne dziwadła, nie boi się Amerykanów, podatki dwa razy niższe niż w Unii Gejropejskiej (jak mawia p. Putin) więc i rozwój znacznie szybszy. Więc może wybrać Go na prezydenta?”.
To jedna z wielu tego typu wypowiedzi. Generalnie naszym wrogiem są Niemcy i Ukraina, a w żadnym wypadku Rosja (tę światłą myśl rzucił w 2018 roku).
Kto jeszcze jest naszym wrogiem? Sojusz Północnoatlantycki, oczywiście. “NATO zagraża pokojowi na świecie” - bełkotał Korwin w 2016 roku. O stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy w Polsce stwierdził, że to “w pewnym sensie prowokacja” i "złamanie porozumienia, na mocy którego Rosja wyraziła zgodę na wstąpienie Polski do NATO" - to wypowiedzi z 2019 roku. W tym samym wywiadzie podrzucił pomysł, że jeśli nie udałoby się zawrzeć dwustronnego sojuszu z USA, to powinniśmy wyjść z Unii Europejskiej i zawrzeć sojusz z Rosją.
W ostatnich miesiącach JKM zapewniał, że Putin nie wjedzie na Ukrainę. Potwierdzał to jeszcze TYDZIEŃ TEMU w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim.
Tyle warte są tezy, przewidywania i diagnozy Janusza Korwin-Mikkego (przypomnijmy: posła RP od 2019 roku!). W jakichkolwiek kwestiach. Również tych związanych z tematem książki “Vademecum ojca”, którą omawiamy w 35. odcinku Podcastexu.
Zapraszamy, jednocześnie uczulając na drażliwe tematy, które poruszamy w epizodzie: jest trochę tradycyjnej korwinowej homofobii, jest o przemocy domowej, jest o przemocy seksualnej.
***
Źródła wypowiedzi JKM:
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/korwin-mikke-putin-prezydentem-polski-aa-oKAG-BoHQ-P1YK.html

ODCINEK 34: "Psy"
Franzowi nie chciało się gadać z Andżelą, ale nam się chce gadać i ze sobą nawzajem, i z Wami. O "Psach". Bo jest o czym gadać.
Dla jednych to najważniejszy polski film lat 90., dla innych w ogóle najistotniejszy polski film potransformacyjny. Źródło skandali i profanacji, publicystycznych protestów i "kultowych" tekstów. A także produkcja, która kompletnie odmieniła karierę Bogusława Lindy.
Naprawdę jest o czym rozmawiać. Zapraszamy więc do 34. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 33: Animowany "Spider-Man" z najntisów
“Wielki tatuś, wybuchnę z radości” - mówi jedna z bohaterek polskiej wersji animowanego "Spider-Mana" z lat 90. W wersji oryginalnej powiedziała: "Big Daddy, you blow me away", ale polscy tłumacze... cóż, dojdziemy do polskich tłumaczy. Zacznijmy ten opis od początku.
Kilkanaście lat przed tym, jak Marvel zserializował rozrywkę kinową, tworząc filmowe kobyły wciskające w fabuły dziesiątki superbohaterów i superłotrów, DZIECIAKI Z LAT 90. miały własne MCU! A właściwie MAU (Marvel Animated Universe), do którego należał również animowany "Spider-Man" z lat 1994-1998. To tam mogliśmy zobaczyć w jednej scenie Petera Parkera współpracującego na przykład z Fantastyczną Czwórką, Iron Manem i Storm. Czad, nie? No ba!
Czy był to serial mądry? Absolutnie nie. Czy był to wielki przebój? Absolutnie tak - przynajmniej w Stanach. Ale i w Polsce "Spider-Man, Człowiek-Pająk" (bo tak przetłumaczono tytuł na potrzeby polskiej telewizji) wkręcił tysiące dzieciaków, w tym prowadzących ten podcast urwisów.
Kto stał za animowanym "Spider-Manem"? Czemu jedno z polskich tłumaczeń było tak koszmarne? Dlaczego cenzorzy zabronili animatorom rysować odlatujące gołębie? I co sądzimy o "Spider-Manie: Bez drogi do domu", który chcący bądź niechcący nawiązuje do swojego animowanego poprzednika?
Zapraszamy - tym bardziej, że gościnnie w odcinku wystąpiło znane i lubiane SztywnyPatyk!

ODCINEK 32: Program "Ciuchcia"
Od emisji ostatniego odcinka "Ciuchci" minęło już parę dekad, spokojnie można byłoby się już pokusić o odpowiedź na pytanie: "Kulfon, co z ciebie wyrośnie?". Lub też: co wyrosło z małoletnich widzów "Ciuchci".
Odpowiadamy na to drugie pytanie: wyrośli dwaj podcasterzy, którzy opowiadają w internecie o nieco zapomnianym programie dla dzieci.
W 32. odcinku Podcastexu rozmawiamy o Kulfonie i Monice, ich relacjach, kulisach programu, a także o związanych z audycją piosenkach i czasopiśmie. Zapraszamy!

ODCINEK 31: Tadeusz Drozda (gość: Tadeusz Drozda)
Właściwie od pierwszego odcinka pytaliście: kiedy Tadeusz Drozda? Kiedy “Śmiechu warte”?
Odpowiadamy: dziś!
Trochę to trwało, ale wreszcie udało nam się umówić z dyżurnym satyrykiem kraju. Z p. Tadeuszem rozmawiamy o przeszłości, ale nie tej najodleglejszej. Pytamy, z czym wiązała się dla polskiego satyryka transformacja ustrojowa. Jak zmienił się humor w latach 90.? Co go bawi dziś, a co bawi zdecydowanie mniej? Czy p. Tadeusz przyjąłby propozycję współpracy od dzisiejszej TVP, tej z prezesem Kurskim? No i oczywiście: w jaki sposób powstawało “Śmiechu warte” i jak Drozda do niego trafił?
Zapraszamy na 31. odcinek Podcastexu!

ODCINEK 30: T.Love i "Prymityw"
Ewa, Beata, Justa, Marta,
Bogna, Ola, Anna, Joanna,
Kinga, Ida, Wiola, Monika,
Ada, Patrycja, Dominika
Czy ta wyliczanka to dobry sposób na rozpoczęcie opisu odcinka podcastu? Nie, ale z jakiegoś powodu to perfekcyjne rozpoczęcie jednej z najsłynniejszych płyt zespołu T.Love, czyli "Prymityw".
W 1993 roku T.Love znalazł się w bardzo trudnym momencie - z powodu konfliktów personalnych zespół stracił swojego głównego songwritera, Jana Benedka. Na jego miejsce wskoczył niejaki Majcher - według siebie samego niezbyt uzdolniony gitarzysta... ale przy okazji imprezowy chłopak. Ponieważ reszta członków T.Love'u również - mówiąc delikatnie - NIE STRONIŁA, wytworzył się idealny klimat do nagrania nowej płyty. Innej niż dotychczasowe.
I tak w 1994 na półkach sklepowych pojawił się "Prymityw".
Pomysł był prosty: dynamiczne, nieskomplikowane riffy, nienajmądrzejsze teksty, radość, energia i wygłup. Jak zestarzała się płyta? SPOILER: znakomicie. Dlaczego? O tym opowiadamy w 30. odcinku Podcastexu.
Zapraszamy!

ODCINEK 29: Magazyn BRAVO (gość: Karol Paciorek)
Informowało o muzyce i demoralizowało.
Pokazywało zdobycze Zachodu i tworzyło kolejne pokolenia KONDONIARZY (tak, tego słowa naprawdę używano w odniesieniu do użytkowników i użytkowniczek prezerwatyw w polskiej telewizji lat 90.).
Bawiło komiksami fotograficznymi (tzw. FOTOSTORY) i odsuwało nastolatków od Kościoła.
Polskie, a jednak niemieckie. Pełne dżinsu i flaneli, rocka i amerykańskiego rapu, pięknych twarzy na plakatach i efektownych plerez na rozkładówkach.
Polskie BRAVO z lat 90. W dzisiejszym odcinku robimy mały przegląd prasy - na tapet bierzemy trzy numery z połowy dekady i przeglądamy je wspólnie z naszym gościem specjalnym, a jest nim Karol Paciorek!
Zapraszamy do 29. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 28: Pluskwa milenijna (gość: Artur Kurasiński)
"Moja ciotka kupiła bunkier w ramach przygotowań do problemu roku 2000. Gotowy był dopiero w 2009. Wtedy ciotka twierdziła, że zainwestowała w niego z okazji apokalipsy Majów z 2012" - to jedna z wielu historii związanych z tzw. pluskwą milenijną, jakie da się znaleźć w amerykańskim internecie.
Dziś można się pośmiać, a najntisowe przewidywania mogły przerażać. Przejście z roku 1999 do 2000 miało wywołać liczne awarie systemów komputerowych, te z kolei skutkowałyby m.in. problemami z dostawami energii, utratą informacji z baz danych, paraliżami komunikacyjnymi, usterkami sprzętu wojskowego.
W Stanach ludzie przejęli się niedoszłym końcem świata mocniej niż u nas - polskie serwisy informacyjne wypełnione były raczej pobłażliwym tonem, a gdy finalnie okazało się, że POLACY NIC SIĘ NIE STAŁO (no, prawie nic), to śmieszkowania było jeszcze więcej.
Ocenia się, że na zapobieżenie potencjalnym skutkom Y2K globalnie wydano ok. 300 miliardów dolarów. Co oczywiście zrodziło serię nowych teorii spiskowych, bo DO KOGO PROSZĘ PANA POSZŁY TE PIENIĄDZE I CZY ONE W OGÓLE BYŁY POTRZEBNE?
Czy coś było na rzeczy? Co i gdzie jednak wydarzyło się w związku ze zmianą daty? Czy nastąpił tu tzw. paradoks prewencji (który możemy zaobserwować również w pandemii)? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszym gościem specjalnym, Arturem Kurasińskim. Zapraszamy!

ODCINEK 27: "Kevin sam w domu"
O co chodzi w Świętach Bożego Narodzenia? O to, by spotkać się z najbliższymi i życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze. Żeby poszukać tego, co nas łączy, a nie dzieli. Żeby pośpiewać wspólnie kolędy, obdarować się prezentami i posmakować pysznej kutii. Oraz żeby obejrzeć ten najntisowy film, w którym Joe Pesci dostaje postrzał w jajca, a potem płonie mu głowa. Właśnie o to chodzi w Bożym Narodzeniu.
O "Kevinie samym w domu", czyli jednej ze świeckich tradycji, która przyszła do nas wraz z transformacją ustrojową, rozmawiamy w 27. odcinku Podcastexu. W tym odcinku mamy też dla Was świąteczną niespodziankę: występ gościnny krytyka filmowego Michała Oleszczyka, który dograł od siebie parę minut. Michał to autor prawdopodobnie najlepszego polskiego podcastu filmowego, czyli SpoilerMastera - jeśli ktoś nie zna, to polecamy się zainteresować :)
A przy okazji: życzymy Wam i Waszym bliskim wesołych i - przede wszystkim - zdrowych oraz bezpiecznych Świąt!

ODCINEK 26: Tamagotchi
"Japonię, kraj ludzi spokojnych i zrównoważonych, ogarnęło nowe szaleństwo wirtualnego zwierzaka. Obiektem pożądania milionów Japończyków, od dzieciaków po najstarszych, jest elektroniczny ptaszek rozmiarów jajka" - tak Tamagotchi przedstawiono widzom w Panoramie w roku 1996.
Od premiery słynnej zabawki mija właśnie 25 lat - warto przyjrzeć się temu, skąd Tamagotchi się wzięło, z jakich powodów psychologowie dziecięcy bili na alarm i czemu zabawkę poleca się dziś... na polskich portalach katolickich.
A ponadto: w której kategorii Tamagotchi dostało Ig Nobla, dlaczego słynny singiel Taconafide jest ignorancki i co spotkało byłego premiera Japonii za próbę wbicia na krzywy ryj w kolejkę chętnych do zakupu "elektronicznego ptaszka". Zapraszamy!
Partnerem odcinka jest SuperBuzz Polska, oficjalny dystrybutor Tamagotchi. Swoje własne jajko możecie kupić na przykład tu: https://bit.ly/tmgtch

ODCINEK 25: Jubileuszowe Q&A
Dlaczego w naszym intro słychać głos Tadeusza Drozdy? Jakie najntisowe dzieło wysłalibyśmy w kosmos, żeby pochwalić się innym cywilizacjom? Ile osób pracuje przy Podcastexie? Czy mamy jakieś najntisowe crushe? A czy papież lubi…
A zresztą, co Wam będziemy mówić. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym JUBILEUSZOWYM Q&A. Bardzo dziękujemy Wam za wszystkie pytania, postanowiliśmy wykorzystać (niemal) wszystkie – i tak, wspólnymi siłami, powstał najdłuższy w odcinek w naszej krótkiej historii.
Miłej zabawy (mamy nadzieję – my w każdym razie bawiliśmy się świetnie)!

ODCINEK 24: Kazik i "12 groszy"
Jan Paweł Dwieście Drugi jeszcze nie nadszedł, za to w przyszłym roku minie 25 lat od premiery „12 groszy” Kazika Staszewskiego. Płyty dziwacznej i zarazem niezwykle popularnej. Promowanej ekscentrycznym, nieradiowym (bo długim i pełnym bluzgów) singlem, który mimo wszystko pod koniec najntisów hulał po rozgłośniach aż miło. Nagranej pod wpływem dziwacznego towarzystwa związanego z bydgoskim klubem Mózg.
To płyta bardzo osobista i pełna wątków autobiograficznych, nagrana na fali euforii po uzyskaniu pozytywnej diagnozy lekarskiej. I zarazem niezwykle rozpolitykowana – co prawda Kazik był nazywany przez media „rockowym publicystą” i przed „12 groszami”, ale to właśnie płyta z 1997 roku na stałe przykleiła do niego łatkę głosu wkurzonej ulicy. Łatkę, od której Kazik się nie odżegnywał i o którą od lat wyraźnie zabiegał, plotąc losowe korwinizmy w tekstach i w wywiadach. Lider Kultu stał się wtedy antyestabliszmentowcem, którego establiszment przytulił i któremu chętnie rozdawał Paszporty Polityki i zapraszał do mediów.
Jaki wpływ na karierę Staszewskiego miał album „12 groszy”? Czemu w tytułowej piosence dostało się Cejrowskiemu? Czemu PODATKI TAKIE ZŁE, A POLITYCY GŁUPI?
Zapraszamy do 24. odcinka Podcastexu!
(a przy okazji: 25 epizodem będzie Q&A - zachęcamy do zadawania pytań! Na przykład w komentarzach na fanpage'u lub mailowo: podcastexpodcast@gmail.com)

ODCINEK 23: Pegasus
Mario, Contra, Duck Hunt, Micro Machines, Chip i Dale, Batman - mógłbym tak wymieniać i wymieniać, bo przecież tytułów było aż 9999999. I to na jednym kartridżu! No dobra, aż tyle to nie było, to była ściema :(
Ale i tak było super, co wiedzą wszyscy ci, którzy zetknęli się z tą legalną (w Polsce do 1994) podróbą konsoli Nintendo. Skąd wziął się Pegasus? Kto wymyślił nazwę? W co graliśmy? Dlaczego nie ma się co ciskać o to, że Polacy po transformacji ustrojowej piracili gry konsolowe? O tym rozmawiamy w 23. odcinku Podcastexu! Zapraszamy!
(a przy okazji: 25 epizodem będzie Q&A - zachęcamy do zadawania pytań! Na przykład w komentarzach na fanpage'u lub mailowo: podcastexpodcast@gmail.com)
ODCINEK 22: Polski folk-pop
Ach, mili państwo, nie ma to jak góry, jak wejść na Gubałówkę, na Krywań, na Giewont, ucałować krzyż, powiedzieć dzień dobry na szlaku, zamęczyć konia, przejść po Krupówkach, to właśnie góry, a jak góry to co, to wiadomo, że kwaśnica, że żur w chlebie, sam chleb, ale i z serem, i oscypek, i placek po zbójnicku, po węgiersku, no każdy placek, i ruskie, i z serem, i z oscypkiem, herbatka z prądem, a po wszystkim do peteteku i z okna podziwiać, my z żoną w to samo miejsce trzydzieści lat jeździmy i nie mamy dość, bo te nasze góry są piękne, ale i niebezpieczne, można by rzec pięknie niebezpieczne, do gór to z szacunkiem, ale i z miłością, bo kto kochał góry najbardziej, no chyba wiadomo kto kochał, nasz papież kochał i jak nam żył jeszcze, to wchodził i schodził na okrągło, nawet jak już stary był, to mu górale na gęślach grali do końca, bolą cię nogi po wczoraj to dobrze, to o to chodzi, żeby pójść i się zmęczyć, i narobić herbaty do termosu i czystym powietrzem pooddychać, bo takie powietrze jak w górach to nigdzie.
Tak dzieciaki, właśnie to było cool w 1999.
W dwudziestym drugim odcinku Podcastexu rozmawiamy o boomie na folk-pop z końca lat 90., rozpoczęty przez duet Kayah/Bregović i żwawo kontynuowany przez Brathanki, Golców i paru innych.
Skąd się to wzięło? Czy w Castel Gandolfo słuchano Golców? Jak to było z tym seksikiem w tekstach Brathanków? Zapraszamy do 22. odcinka Podcastexu!

ODCINEK 21: "Chłopaki nie płaczą"
Żubr, bóbr, łoś, lis, wilk, kuna, koń, wydra, ryjówka, zając – to są zwierzęta, które żyją w Polsce i wysłuchały już 21. odcinka "Podcastexu". Czy coś tam.
W najnowszym epizodzie przyglądamy się drugiemu filmowi wyreżyserowanemu przez Olafa Lubaszenkę - i zarazem jego największemu sukcesowi, wspominanemu do dziś dzięki ekscentrycznemu castingowi, KULTOWYM TEKSTOM i pewnemu swetrowi z gruszką.
Czemu to właśnie "Chłopaki..." tak zażarli? Dlaczego na film wkurzyli się - jeszcze przed premierą - Muniek Staszczyk i Krzysztof Varga? Czy rzeczywiście film Lubaszenki opowiada o toksycznej męskości? Jak w ogóle ma się do polskiego kina bandyckiego czy filmów Quentina Tarantino i Guya Ritchiego? Czy Laska był pierwszym stonerem polskiego kina?
Zapraszamy do 21. odcinka Podcastexu! Bunkrów w nim nie ma, ale też jest zaje

ODCINEK 20: "Idź na całość"
Wybierasz bramkę numer jeden, bramkę numer dwa, kopertę, sejf, zawartość kolorowego pudełka czy tamten słoik? Decyduj! Wszak gdzieś tam są kluczyki do Fiata 126p, gdzie indziej stoi pozłacany zestaw akcesoriów łazienkowych w komplecie z rocznym zapasem słodzika, a jeszcze gdzie indziej kot Zonk. Powodzenia!
"Idź na całość" nie było mądrym programem. Można by wręcz rzec, że był to program potwornie głupi, krzykliwy, festyniarski. Mimo to (a może dzięki temu?) był szalenie popularny w USA, w Niemczech, a także w najntisowej Polsce, w której oglądało go w momentach szczytowych jakieś 10 milionów widzów.
"Idź na całość" wystrzeliło też karierę Zygmunta Chajzera, wcześniej znanego głównie z radia i z berlińskich mieszkań, w których zdarzało mu się pracować jako malarz-tapeciarz (tak, jeszcze w najntisach!). Chajzer doskonale odnalazł się w zachodnim formacie również dzięki temu, że świetnie znał jego niemiecką wersję.
Skąd wziął się polsatowski hit? Jak trafił do niego Chajzer? Jakie były najdziwaczniejsze nagrody w polskim "Idź na całość"? I czym jest paradoks Monty'ego Halla? Zapraszamy do dwudziestego odcinka Podcastexu!

ODCINEK 19: Kaliber 44 i "Księga Tajemnicza. Prolog" (gość: Abradab)
Niewiele było w latach 90. polskich płyt, które namieszały równie mocno, co debiut Kalibra 44, od którego premiery mija właśnie 25 lat. Trzej raperzy o dziwnych ksywkach: Ś.P. Brat Joka, Mag Magik I i Lord MM Dab (znani później jako Joka, Magik i Abradab) stworzyli coś, co nikogo nie pozostawiło obojętnym. Ani krytyków ("moja żona powiedziała, że wokalista śpiewa jak stary kotlet schabowy, który od kilku dni śmierdzi z kapuchą na obtłuczonym talerzu" - zaczynał swoją recenzję ktoś z redakcji miesięcznika "Brum"), ani muzyczny mainstream (Kalibrem zachwycali się m.in. Kazik Staszewski i Michał Urbaniak), ani dopiero powstające środowisko hip-hopowe (któremu do zachwytów było daleko).
O pierwszej płycie Kalibra, jej powstawaniu i wpływie rozmawiamy z Abradabem, który dwa dni po premierze "Księgi Tajemniczej" świętował osiemnastkę. Co (oprócz Marii, oczywiście) zainspirowało chłopaków do nagrania tak wykręconych numerów? W jakie erpegi grali, jakie horrory czytali, ile trwało nagrywanie i CO NA TO WSZYSTKO RODZICE? Zapraszamy do dziewiętnastego odcinka Podcastexu!

ODCINEK 18: Najgorsze (?) okładki polskich płyt z lat 90.
Jak sprawić, by brodatemu mężczyźnie wyrosły na głowie dwa joysticki? Co łączy polską heroinę i wydawnictwa edukacyjne? Czy w disco polo jest miejsce dla nieheteronormatywnych zachowań? Kto przychodzi nocą?
Te pozornie niezwiązane ze sobą pytania składają się w spójną całość w najnowszym odcinku Podcasteksu. Tym razem porozmawialiśmy o najgorszych (a może najbardziej kuriozalnych? intensywnych? konsternujących? bo czy można odmówić im nieoczywistego piękna?) okładkach polskich płyt wydanych w latach 90.
Nie znaliśmy wcześniej swoich wyborów, więc wszystko działo się NA ŻYWO I SPONTANICZNIE.
UWAGA, WAŻNE! Po raz pierwszy w krótkiej historii Podcasteksu spróbowaliśmy nowego formatu – zachęcamy do odsłuchania podcastu poprzez Youtube’a, gdzie w odpowiednich momentach prezentujemy omawiane okładki!
Lista lista lista przebojów:
0:00 - 0:09 - Czołówka
0:10 - 2:55 - Wstęp
2:56 - 6:04 - Sadki – Kocham Cię (1992)
6:05 - 12:19 - IRA – 1993 (1993)
12:20 - 17:41 - Pudelsi – Psychopop (1999)
17:42 - 22:41 - Elektryczne Gitary – Wielka radość (1992)
22:42 - 27:15 - KAT – Ballady (1993)
27:16 - 32:48 - Dżem – Autsajder (1993)
32:49 - 36:46 - ZIYO – Tetris (1994)
36:47 - 40:00 - Krzysztof Krawczyk – Gdy nam śpiewał Elvis Presley (1994)
40:01 - 43:53 - Atrakcyjny Kazimierz – Przychodził nocą (1993)
43:54 - 48:30 - Closterkeller – Cyan (1996)
48:31 - 52:09 - Zakończenie

ODCINEK 17: Katolicka książka o seksie
"Słyszałem kiedyś, że w czasach wiktoriańskich w Anglii całe wychowanie seksualne ograniczało się do tego, że matka mówiła córce przed jej nocą poślubną: 'zamknij oczy i myśl o Anglii'. I jakoś kobiety rodziły po czworo, pięcioro czy nawet więcej dzieci, i było zdecydowanie mniej rozwodów niż dzisiaj. Warto o tym pomyśleć" - pisał ks. Piotr Pawlukiewicz w 1998 roku w książce "Porozmawiajmy spokojnie o... TYCH SPRAWACH". Zgadzamy się, warto.
Postanowiliśmy więc o TYCH SPRAWACH porozmawiać w podcaście. A także o książce, w której fragmentów takich jak ten zacytowany w poprzednim akapicie jest więcej. Dużo więcej.
Jakie są Twoje obowiązki wynikające z bycia kobietą? Kiedy i z kim wolno wejść w "małżeński trójkąt"? Dlaczego zwierzęcia nie można kochać? Gdzie leży istota prawdziwego piękna kobiety? Zapraszamy do siedemnastego odcinka Podcastexu!

ODCINEK 16: Polskie "one hit wonders" - SUPLEMENT
Po ostatnim odcinku o polskich "one hit wonders" nadesłaliście uwagi - a gdzie ten, a gdzie tamta, a zespół X miał w sumie dwa, a nie jeden hit. No to mamy dla Was suplement, ułożony już nie według naszych sympatii, ale chronologicznie. Oto 10 kolejnych piosenek, które mniej lub bardziej od biedy można byłoby uznać za pojedyncze hity różnych polskich wykonawców z lat 90. Wśród nich typy dyskusyjne (jak widoczny na okładce Norbi), ale przecież Podcastex jest również po to, żeby podyskutować.
Tak jak i wtedy: omawiamy nie tylko numery, ale i kariery wykonawców. Skąd się wzięli i co robili później? Zapraszamy do odcinka 16.

ODCINEK 15: Myslovitz i „Miłość w czasach popkultury”
Wieczorami chłopcy nagrywają Podcastex, jak śpiewał klasyk. Czy jakoś tak. No, w każdym razie usiedliśmy któregoś wieczora i nagraliśmy piętnasty odcinek o "Miłości w czasach popkultury" zespołu Myslovitz - jednej z najgłośniejszych polskich płyt końca lat 90.
Jak to się stało, że grupa chłopaków z Mysłowic osiągnęła sukces w Polsce i jak to się stało, że nie osiągnęła go na Zachodzie? Gdzie nagrywali "Miłość w czasach popkultury" (tak, to ważne) i matko kochana, czemu Horowitz zrobił im tę szkaradną okładkę?
Zapraszamy do słuchania!

ODCINEK 14: Wojciech Cejrowski i „WC Kwadrans”
Kto przebierał się na antenie za plemnika i gadał głupoty o porach w prezerwatywie? Kto deptał płytę Liroya i jechał po Kaziku za teksty z połowy lat 90.? Kto był otwarcie transfobiczny i homofobiczny na wizji i w tekstach? Kto używał słowa na "p" w stosunku do homoseksualistów, ale zarazem oburzało go bluzganie w mediach?
No jak to kto? Wojciech Cejrowski w "WC Kwadransie", oczywiście. I robił to wszystko, zanim to było modne - dekady przed tym, jak pierwsi polscy prawicowcy zakładali swoje twittery i tygodniki, na okładkach których straszą "dyktaturą LGBT".
Skąd wziął się Wojciech Cejrowski? Czym dla polskiej telewizji i dla polskiego dyskursu był "WC Kwadrans"? Co prowadzący robi dziś i czy kiedyś przestanie? O tym rozmawiamy w czternastym odcinku Podcastexu!

ODCINEK 13: "Sara"
"Sara" Macieja Ślesickiego była w 1997 hitem. Może nie tak dużym jak pochodzący z tego samego roku "Kiler", ale większym niż na przykład disnejowski "Herkules". A to już coś.
Film z Bogusławem Lindą i Agnieszką Włodarczyk zobaczyło w kinie ponad 700 tysięcy osób, kolejne setki tysięcy załapały się na chętnie puszczane telewizyjne powtórki. Dużą część widzów skusiła aura obyczajowego skandalu - bo "Sara" to nie tylko kolejny, taśmowy przedstawiciel kina bandyckiego, ale film, w którym reżyser rozebrał na ekranie bardzo młodą dziewczynę.
Jaki wpływ na debiutującą Agnieszkę Włodarczyk miała tytułowa rola u Ślesickiego? Skąd w ogóle wziął się pomysł na "Sarę"? Jak zareagowała na nią krytyka? I jak realistyczny był moment wydłubywania sobie esperalu widelcem? O tym rozmawiamy w trzynastym odcinku podcastu o latach 90. Podcastex.

ODCINEK 12: Varius Manx i „Elf”
W połowie lat 90. byli prawdopodobnie najważniejszym polskim zespołem, choć cień na ich karierę rzucały dyktatorskie zapędy lidera. W najnowszym odcinku rozmawiamy o Anicie Lipnickiej, Robercie Jansonie i polskim najntisowym popie. Oraz, rzecz jasna, o najpopularniejszej płycie w karierze Varius Manx pt. "Elf".

ODCINEK 11: „Ziarno”
Czy papież lubi gumę Turbo żuć? Tego się już nie dowiemy, gdyż „nie wie nic o takiej gumie”. Z najnowszego odcinka Podcasteksu dowiecie się natomiast, jak wyglądała praca przy emitowanym od 1990 roku programie „Ziarno” oraz w jaki sposób mogła wpłynąć na stosunek dziecięcego aktora do katolicyzmu – poznacie też pyszną anegdotę na temat wizyty Jana Pawła II w Radomiu. Naszym gościem był bowiem Rafał Kołsut, dziś członek rady programowej Fundacji Muzeum Komiksu, w przeszłości związany przez prawie 10 lat z „Ziarnem”, gdzie wcielał się m.in. w rolę Dyzia.

ODCINEK 10: Paweł Kukiz (ale ten z lat 90.)
Kim jest Paweł Kukiz dziś - wszyscy wiemy ( ͡° ͜ʖ ͡°) W latach 90. też wszyscy wiedzieli, choć zdecydowanie mniej osób chciało go nazywać tak brzydko, jak chcą dziś. O tym, kim Paweł Kukiz był i skąd wziął się jego obecny pomysł na siebie, rozmawiamy w dziesiątym odcinku Podcastexu!

ODCINEK 9: Co Solpol mówi o polskich latach 90.? (gościni: Olga Drenda)
Architektoniczna pomyłka czy dzieło sztuki? W najnowszym odcinku rozmawiamy ze znaną i lubianą pisarką oraz ducholożką, Olgą Drendą, o kontrowersjach związanych z planami wyburzenia Solpolu, postmodernistycznego domu handlowego znajdującego się we Wrocławiu. Czy Solpol podzieli los socmodernistycznych budowli, do których wzdychamy po latach? Co mówi o polskich najntisach? I czy ma swoje odpowiedniki w innych polskich miastach? Sprawdźcie.

ODCINEK 8: Zbyszek Nowak i "Ręce, które leczą"
Jak nie mawiał nigdy Stanisław Lem: ręce, które leczą to ręce, które zarabiają. Tym razem rozmawiamy o najsłynniejszym polskim bioenergoterapeucie Zbyszku Nowaku, jego programie emitowanym w telewizji Polsat i słynnej willi w Podkowie Leśnej. Oraz, rzecz jasna, o energetyzowaniu wody i Trybie Intensywnej Opieki Przez Zdjęcie.

ODCINEK 7: Audiencje popowych gwiazd – Michael Jackson, Whitney Houston i Enrique Iglesias
MŁODZI TO JUŻ NIE PAMIĘTAJĄ, ale kiedyś nie było tak, że co człowiek po bułki wyjdzie, to koncert Rihanny albo Justina Biebera. Wizyty gwiazd muzyki pop w Polsce były w latach 90. wydarzeniami o niemal politycznym charakterze, a niektórych wykonawców witano z papieskim rozmachem. W najnowszym odcinku rozmawiamy o polskich, najntisowych koncertach Michaela Jacksona (1996 + przyjazd biznesowy w 1997), Whitney Houston (1999) i Enrique Iglesiasa (2000), a także o wielkich nadziejach i kontrowersjach związanych z ich występami. Skręcamy też na chwilę w stronę koncertu Ice’a T (1995) i… wizyty Lary Croft (1999).

ODCINEK 6: Gazetki z DOWCIPAMI
Zanurzamy się w odmętach najntisowego humorku i zwiedzamy uniwersum Szczepana Sadurskiego. Będą periodyki "Dobry Humor" i "Super Dowcipy", będą prywatne historie, poświęciliśmy też kilkanaście minut na czytanie KAWAŁÓW, więc no: naprawdę warto.

ODCINEK 5: „Space Jam” („Kosmiczny mecz”)
Na kilka dni przed premierą „Space Jam: A New Legacy” rozmawiamy o „Kosmicznym meczu” z 1996 roku: zlepku najntisowych fetyszy i franczyz – filmie dość uroczym, ale niekoniecznie udanym.

ODCINEK 4: Francja 98 i Euro 2000
Zupełnie nieprofesjonalne wspominki dotyczące Francji 98 i Euro 2000. Oraz tego, dlaczego oba turnieje zmieniły nasze dzieciństwo (i dalsze życie).

ODCINEK 3: Polskie „one hit wonders”
Przyszedł czas na nasze TOP 10 polskich „one hit wonders”: rozmawiamy o tym, kto smakuje jak cukrowa wata (spoiler: Robert Rozmus wie), jakie są okoliczności powstania danych utworów oraz jak potoczyła się kariera wybranych wykonawców i wykonawczyń. Pojawia się też sporo wątków eschatologicznych, ale hej: to nie my pierwsi wpadliśmy na to, że „piękno jest tylko przerażenia początkiem”.

ODCINEK 2: Młode Wilki
Nigdy do niczego się nie przyznawaj. Napiszesz w autobiografii że okradałeś żydowskie groby, to mów, że nie okradałeś. Złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś. Znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie. A jak wrzucą ci podcast na temat „Młodych Wilków” (1995), to posłuchaj i – jeśli masz ochotę – skomentuj na naszym Instagramie lub fanpage’u.
[Przepraszamy za drobne niedostatki techniczne, od przyszłego odcinku będzie już JAKOŚĆ ŻYLETA]

ODCINEK 1: Edyta Górniak
Od wielkiej najntisowej diwy do królowej szurów? W premierowym odcinku „Podcastexu” rozmawiamy o karierowych wzlotach i upadkach Edyty Górniak, zaczynając od sukcesu podczas dublińskiej Eurowizji, kończąc na antyszczepionkowych streamach.