Skip to main content
Spotify for Podcasters
#WspólnieBezpieczni

#WspólnieBezpieczni

By Policja

Podcasty przygotowane przez polską Policję.
Available on
Amazon Music Logo
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

"MAGDALENKA" - 20 rocznica

#WspólnieBezpieczni Mar 14, 2023

00:00
40:08
"MAGDALENKA" - 20 rocznica

"MAGDALENKA" - 20 rocznica

Zastępca dowódcy CPKP „BOA” mł. insp. Krzysztof Sowiński oraz mł. insp. w st. spocz. Andrzej „Pułko” Kuczyński wspominają akcję w podwarszawskiej Magdalence, uznawaną za najbardziej dramatyczne wydarzenie w całej historii policyjnych jednostek specjalnych, gdzie w wyniku próby zatrzymania groźnych przestępców poległo dwóch funkcjonariuszy, a siedemnastu zostało rannych. Muzyka: „Special Forces” Baker/Marlo
Mar 14, 202340:08
Gazeta Policyjna - 02.2023

Gazeta Policyjna - 02.2023

Zimową porą dobrze jest usiąść w ciepłych kapciach, założyć słuchawki i posłuchać czegoś ciekawego. Polecamy nasz podcast o lutowym numerze "Gazety Policyjnej", z którego dowiecie się wielu ciekawostek o zamieszczonych w nim artykułach, które oczywiście znajdziecie także na naszej stronie gazeta.policja.pl. Tym razem staramy się odpowiedzieć na pytanie czy w Policji jest zapaść kadrowa, pokazać pracę drogówki na miejscu gigantycznego karambolu czy opowiedzieć o tym, kto i jak szkoli policyjnych jeźdźców. A to tylko początek, więc - słuchawki na uszy i do dzieła! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Feb 20, 202314:34
Gazeta Policyjna - 01.2023

Gazeta Policyjna - 01.2023

Zaczynamy nowy rok z przytupem, od wywiadów z przewodniczącymi związków zawodowych walczących o poprawę sytuacji zarówno policjantów, jak i pracowników Policji. Co udało im się osiągnąć, czego jeszcze nie i o co będą walczyć nadal. To z pewnością ważne informacje dla wszystkich członków formacji. Poza tym, nowoczesna technika, analiza współpracy ze strażą pożarną i wiele innych. Wszystko dla Was, Czytelnicy. Słuchajcie i czytajcie! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń  LINK: Gazeta Policyjna  Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jan 26, 202315:46
STOP przemocy domowej

STOP przemocy domowej

Trwała i pozytywna zmiana dla osób doznających przemocy jest możliwa. Zbiorem takich cennych historii jest ogólnopolski konkurs "Policjant, który mi pomógł". Co było konieczne, by przerwać spirale krzywd, opowiadają trzy kobiety, które doświadczyły przemocy domowej oraz laureaci konkursu, który w 2022 r. obchodził swoją 15. edycję (relacja z wydarzenia). Konkurs "Policjant, który mi pomógł" - regulamin i formularz zgłoszeniowy Muzyka: "Slow Motion Cheerleader" Cleveland/Dente/Lewis/Whittington, "Where Is Life" Suescun, "Health And Wellness" Ellis
Jan 11, 202333:10
Gazeta Policyjna - 12.2022

Gazeta Policyjna - 12.2022

Jak co roku życzymy Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, zapraszając jednocześnie do odsłuchania kolejnego podcastu "Gazety Policyjnej". Tym razem dużą część numeru poświęciliśmy własnej historii, bo czasopisma policyjne powstały praktycznie równocześnie z polską Policją, a więc ponad sto lat temu. Oczywiście w numerze tematów jest więcej - ale z nimi zapoznają się Ci z Was, którzy przeczytają kolejny numer, dostępny na gazeta.policja.pl Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Dec 22, 202216:26
Policyjny dar serca

Policyjny dar serca

Stany magazynowe krwi w centrach krwiodawstwa wyraźnie pokazują, że codziennie jest potrzebny jej świeży dopływ. Aby było możliwe niesienie pomocy osobom chorym, czy ofiarom wypadków, wielu policjantów i pracowników Policji zostaje honorowymi dawcami krwi i zrzesza się w klubach działających przy Polskim Czerwonym Krzyżu. O integracji mundurowych środowisk krwiodawców oraz o pilnej potrzebie donacji krwi i jej składników, w policyjnym podcaście #WspólnieBezpieczni opowiadają: asp. szt. Paweł Bojarski, prowadzący Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Komendzie Stołecznej Policji, Piotr Kozłowski rzecznik prasowy komendanta Szkoły Policji w Słupsku oraz st. chor. szt. Straży Granicznej Andrzej Baziak – koordynator akcji honorowego oddawania krwi NASZA KREW – NASZA OJCZYZNA, która potrwa do 23 grudnia 2022 r. Muzyka: Falkosky "Parris Vance"
Dec 09, 202223:21
Gazeta Policyjna - 11.2022

Gazeta Policyjna - 11.2022

Początkowo wydawało się, że z tegorocznego listopada zrobi się niemal lipcopad, bo pogada była iście letnia. Jednak już wszystko wróciło do normy i z czystym sumieniem możemy zaproponować Wam, drodzy Słuchacze i Czytelnicy, doskonałe remedium na jesienne wieczory przy kominku lub kaloryferze - nowy numer "Gazety Policyjnej". Temat przewodni - negocjatorzy policyjni. Doskonały artykuł i niezwykle ciekawy temat. Ale to oczywiście nie wszystko. Słuchajcie i czytajcie od deski do deski! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Nov 24, 202221:49
Z policjantką z Zespołu Prasowego

Z policjantką z Zespołu Prasowego

Na czym polega praca w policyjnych zespołach prasowych i jakie cechy potrzebne są w takiej służbie? Jaką rolę policyjne służby prasowe pełnią w sytuacjach kryzysowych i dlaczego ważne jest informowanie o bieżących dokonaniach policjantów? Kiedy podcasty mogą być przydatnym narzędziem komunikacji w Policji oraz ile pozytywnych emocji wywołuje podarowanie szpiku kostnego – opowiada mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku w kolejnym podcaście #WspólnieBezpieczni. Rozmawia Patrycja Długoń. Muzyka: Gleissner „Desire”
Oct 30, 202238:43
Gazeta Policyjna - 10.2022

Gazeta Policyjna - 10.2022

Październikowy numer "Gazety Policyjnej" jest niemal równie kolorowy, co złota polska jesień. Dużo relacji z różnego rodzaju ćwiczeń, szkolenie psów bojowych, ale przede wszystkim duży artykuł o przyszłych adeptach policyjnego rzemiosła, czyli o tym, jak funkcjonują i po co istnieją profilowane klasy policyjne w szkołach średnich. Posłuchajcie i poczytajcie już teraz, bo kolejny numer wcale nie tak daleko. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń  LINK: Gazeta Policyjna  Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Oct 21, 202219:37
Gazeta Policyjna - 09.2022

Gazeta Policyjna - 09.2022

Wrześniowy numer "Gazety Policyjnej" to niemal numer specjalny - dominuje w nim ruch drogowy, który obchodzi w tym roku swoją 85. rocznicę. Z naszego, redakcyjnego punktu widzenia to przede wszystkim praktyczna realizacja kronikarskiego obowiązku względem Policji. Pokazujemy i historię, i nowoczesność. Zebraliśmy naprawdę dużo informacji, których próżno szukać w ogólnie dostępnym internecie. Zapraszamy do lektury i wysłuchania naszego podcastu. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Sep 23, 202217:03
Gazeta Policyjna - 08.2022

Gazeta Policyjna - 08.2022

Wakacje często nazywane są w mediach sezonem ogórkowym, ponieważ w naszym życiu dominuje wtedy odpoczynek i niewiele się dzieje. Jeśli jednak chodzi o Policję, to jest zupełnie odwrotnie, bo święto formacji wypada 24 lipca. To okazja do wielu przedsięwzięć i wyróżnień, których - jako kronikarze formacji - nie mogliśmy pominąć. Zapraszamy do słuchania i czytania - numer sierpniowy "Gazety Policyjnej" jest już dostępny! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Aug 12, 202217:51
Gazeta Policyjna - 07.2022

Gazeta Policyjna - 07.2022

W lipcu świętujemy! Oczywiście nie to, że nic nie robimy... Już ponad sto lat temu Sejm II RP powołał Policję Państwową, a zrobił to 24 lipca. I jest to obecnie data święta naszej formacji. Tym razem uroczystości będą w Katowicach, na placu przed słynnym Spodkiem. Już dziś wszystkich zapraszamy, podobnie jak i do lektury najnowszego numeru. Jest w nim niemal wszystko - i technika w służbie, i ciekawe historie, i trochę o policyjnych ludziach do zadań specjalnych. Zresztą - zobaczcie i posłuchajcie sami! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jul 14, 202219:03
Z policyjnym kontrterrorystą

Z policyjnym kontrterrorystą

Jakie cechy powinni posiadać kandydaci do służby kontrterrorystyczej Policji i jakie stawia się im wymagania? Jakie specjalizacje istnieją w zespołach bojowych (do których prowadzona będzie rekrutacja kierowana do osób cywilnych) i jak przebiegnie proces naboru? Jak wygląda szkolenie i jakie zadania wykonuje się po jego ukończeniu? Z jakimi trudnościami policyjni kontrterroryści mierzą się podczas służby i co jest ważniejsze od ich sprawności fizycznej? – między innymi na te pytania odpowiada funkcjonariusz służby kontrterrorystycznej Paweł z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” w policyjnym podcaście #WspólnieBezpieczni. Rozmawia Patrycja Długoń. Muzyka: G. de la  Chapelle „S.W.A.T. In Action”
Jul 08, 202255:02
Gazeta Policyjna - 06.2022

Gazeta Policyjna - 06.2022

Od Renegade, przez zapomnianą misję w Sudanie, po historię cudownie ocalonego chłopaka - u nas znajdziesz wszystko. Wysłuchaj naszych opowieści o czerwcowym numerze, bo stanowią doskonałe uzupełnienie tego, co znajdziecie w tekstach. Przez kilkanaście minut będziecie w świecie policyjnych historii, które warto poznać. Zapraszamy! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jun 21, 202214:17
Gazeta Policyjna - 05.2022

Gazeta Policyjna - 05.2022

Pierwszy prawdziwie wiosenny miesiąc natchnął nas nową energią. W najnowszym numerze zaszaleliśmy z różnorodnością tematów - od relacji z największych targów sprzętu policyjnego, przez współpracę z FBI, kryminalne historie z happy endem, aż po analizę sprawy niezwykle bezczelnej oszustki. Posłuchajcie i poczytajcie - efekt działania wiosennych endorfin udzieli się Wam na pewno. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
May 27, 202215:15
Fundacja z sercem

Fundacja z sercem

„Moją ‘idée fixe’ jest stworzenie w naszym policyjnym środowisku takiej organizacji, która objęłaby opieką wszystkich potrzebujących, również rodziny policjantów zmarłych”, nie tylko poległych na służbie – mówi Prezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach - mł. insp. w st. spocz. Irena Zając. W policyjnym podcaście z cyklu #WspólnieBezpieczni opowiada również, dlaczego działalność Fundacji jest tak bardzo potrzebna oraz jaka jest historia jej powstania w burzliwych latach 90. Na kilka dni przed terminem wypełnienia zeznania podatkowego (w tym roku do 2 maja), zachęcamy jednocześnie do przekazania 1% na działalność Fundacji, która obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Muzyka: Joshua Eblis „Health And Wellness”
Apr 23, 202233:59
Gazeta Policyjna - 04.2022

Gazeta Policyjna - 04.2022

Już prawie dwa miesiące trwają walki w Ukrainie, a do naszego kraju przybyło ponad dwa i pół miliona uchodźców. Jak w tej sytuacji działa Policja, jak stara się pomóc potrzebującym w służbie i poza nią - o tym będziecie mogli posłuchać w najnowszym podcaście zapowiadającym numer kwietniowy naszego czasopisma. A jeszcze więcej przeczytać, dlatego zapraszamy na gazeta.policja.pl i do wydania drukowanego. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Apr 15, 202214:28
STOP Dezinformacji – cz. 2

STOP Dezinformacji – cz. 2

Jakie mamy oczekiwania wobec informacji i dlaczego łatwiej jest nam uwierzyć w nieprawdę? Czym jest niebezpieczna platformizacja oraz dlaczego edukacja i krytyczne myślenie są tak istotne w cyberprzestrzeni? Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci i co może nas czekać w przyszłości? A także o etycznych hakerach i niebezpiecznych „samozwańcach” – opowiada badaczka cyberprzestrzeni dr Karolina Małagocka z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w policyjnym cyklu rozmów z ekspertami #WspólnieBezpieczni. Muzyka: Ray Russell "Milk Run"
Mar 27, 202233:42
STOP Dezinformacji – cz. 1

STOP Dezinformacji – cz. 1

Czym jest dezinformacja i czemu jest niebezpieczna? Komu służy, gdzie są jej źródła i jak budowane są jej zasięgi? Jak odróżnić prawdziwe przekazy od fałszywych i jak reagować na „fake newsy”? Jak dezinformacja na nas wpływa i czym jest „zdrowa polityka klikania”? – między innymi na te pytania odpowiada badaczka cyberprzestrzeni dr Karolina Małagocka z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie w policyjnym cyklu rozmów z ekspertami #WspólnieBezpieczni. Formularz kontaktowy, dzięki któremu można poinformować o podejrzanym adresie lub wpisie w mediach społecznościowych. Zgłoszenia takie przechodzą kilka stopni weryfikacji (również NASK) i przyczyniają się do ograniczenia fałszywych treści w Internecie. - https://zglostrolla.pl/ Blog popularnonaukowy, mający na celu obalanie mitów naukowych, a także fałszywych teorii dotyczących pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie - https://www.crazynauka.pl/ Przewodnik dla dziennikarzy i redakcji poświęcony walce z manipulowaniem informacją. Znajduje się tam wiedza o tym, jak m.in. rozpoznać „fake newsa”, jak weryfikować informacje znalezione w sieci, jak sprawdzać wiarygodność źródeł, jak weryfikować materiały graficzne i audiowizualne oraz jak przeciwdziałać dezinformacji. - https://panoptykon.org/stop-dezinformacji-przewodnik Obcojęzyczny portal tworzony przez międzynarodowy kolektyw naukowców, śledczych i dziennikarzy obywatelskich z ponad 20 krajów. Wykorzystuje on publicznie dostępne dane (również w mediach społecznościowych) w celu badania konfliktów światowych, przestępczości i naruszeń praw człowieka. - https://www.bellingcat.com/ Amerykański portal, który zajmuje się stosowaniem dobrych praktyk dziennikarskich i naukowych oraz zwiększaniem wiedzy i zrozumienia opinii publicznej co do polityki Stanów Zjednoczonych. Portal monitoruje prawdziwość faktów wypowiedzianych przez polityków w reklamach telewizyjnych, debatach, przemówieniach, wywiadach i komunikatach prasowych. – https://www.factcheck.org/fake-news Polska witryna internetowa, której głównym celem jest walka z nieprawdziwymi informacjami z zakresu zdrowia, nauki i polityki – poprzez analizę i weryfikację publikowanych publicznie treści. - https://konkret24.tvn24.pl/ Muzyka: Ray Russell "Milk Run"
Mar 20, 202232:43
Gazeta Policyjna - 03.2022

Gazeta Policyjna - 03.2022

Miesięcznik to nie dziennik - warto o tym pamiętać, gdybyście szukali w marcowym numerze relacji z działań w obliczu kryzysu na Ukrainie. Gdy wybuchła wojna, numer mieliśmy praktycznie gotowy do wysłania do drukarni. Ale to nie znaczy, że nie znajdziecie w nim nic ciekawego. Wręcz przeciwnie, takie oderwanie się od wszechobecnych newsów o rozwoju działań wojennych będzie bardzo korzystne. Posłuchajcie zresztą sami, a potem siądźcie do lektury. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Mar 17, 202211:60
Gazeta Policyjna - 02.2022

Gazeta Policyjna - 02.2022

Zakapiory, wilki, niedźwiedzie i tylko Andrzej z Jackiem wiedzą co jeszcze kryje się w tych Bieszczadach, do których niejeden chciałby emigrować jak do Edenu. Ale nic straconego, wystarczy posłuchać opowieści naszych dziennikarzy, zarówno tej mówionej, jak i pisanej. Przy okazji można rzucić okiem na sprawy policyjnych portfeli, zmian w ustawie i rozwoju ścieżki zawodowej. Amatorzy białego szaleństwa docenią na pewno materiał o tym, jak wygląda policyjna służba na nartach. W końcu mamy jeszcze zimę i w lutowym numerze nie mogliśmy o takich sprawach zapomnieć. Ciekawych tematów było tyle, że zespół redakcyjny rozgadał się niemożebnie, ale warto zarezerwować sobie czas na wysłuchanie tej opowieści. A potem - oczywiście - sięgnięcie po Gazetę. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Feb 17, 202214:27
Gazeta Policyjna - 01.2022

Gazeta Policyjna - 01.2022

Dużo napisaliśmy, to i rozgadaliśmy się ponad miarę - prawie 20 minut podcastu to już niezła audycja. Styczniowy numer jest mieszanką różnorodnej tematyki, ale główny tekst dotyczy praktycznego zastosowania opatrunków nowego typu, które pojawiają się na wyposażeniu radiowozów. To część tzw. medycyny pola walki, bo wprowadzone na wyposażenie opatrunki powstały podczas współczesnych konfliktów zbrojnych. Warto poczytać także o poszukiwaniach przestępców, którzy - nie raz i nie dwa - mogą ukrywać się tuż obok nas, w jednym z mieszkań. Ale o tym opowie już autor tekstu. A jak nie chcecie słuchać, to od razu przeczytajcie artykuł. Warto! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jan 20, 202218:53
Pomagamy i chronimy

Pomagamy i chronimy

Policjanci i policjantki pomagają i chronią nasze społeczeństwo każdego dnia i każdej nocy. Nierzadko z narażeniem życia, czasem po służbie, a zawsze pod presją czasu. „Pomagamy i chronimy” to nie tylko motto polskiej Policji, ale misja, którą funkcjonariusze i pracownicy Policji wypełniają z dumą. Dlatego bardzo chętnie angażują się też w działania charytatywne - niezależnie od służbowych obowiązków. O pomocy, którą mają po prostu we krwi, opowiadają policjanci, policjantki i pracownicy Policji. Link do zbiórki charytatywnej dla Leosia, chorego na rdzeniowy zanik mięśni: https://www.siepomaga.pl/leon-sma
Dec 23, 202113:53
Gazeta Policyjna - 12.2021

Gazeta Policyjna - 12.2021

Chyba jako pierwsi z dziennikarzy weszliśmy do strefy przygranicznej z Białorusią. To zobowiązuje do rzetelnej, obiektywnej relacji. I taką też znajdziecie, Drodzy Czytelnicy, w grudniowym numerze. Warto przeczytać, bo nasze gadanie w podcaście to jedynie przedsmak tego, co przeżyli Andrzej Chyliński i Jacek Herok. Niemniej posłuchajcie - jeśli akurat jedziecie gdzieś, to zarezerwujcie sobie kwadrans na nasze "morskie opowieści". A potem znacznie więcej na lekturę. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56"), Johan Greger Lewen "Christmas" (t: 0'38")
Dec 19, 202114:41
Gazeta Policyjna - 11.2021

Gazeta Policyjna - 11.2021

Nowoczesne technologie pozornie tylko zdominowały najbardziej jesienny numer "Gazety Policyjnej". Nie da się ukryć, że długo zwlekaliśmy z reportażem z działań drogówki, używającej bezzałogowych statków powietrznych do kontroli ruchu. Ale dla rekompensaty połączyliśmy ten materiał z opisem najnowszego ambulansu dla pogotowia ruchu drogowego. To prawdziwe, skomputeryzowane biuro na kółkach. Zainteresowani znajdą też sporo na temat zasad podejmowania interwencji policyjnych. A za miesiąc pierwsze wydanie zimowe. Ale już uprzedzamy, że będzie w nim gorąco... Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Nov 19, 202115:45
Gazeta Policyjna - 10.2021

Gazeta Policyjna - 10.2021

Październik to jeszcze styk dwóch pór roku - odchodzącego lata i mokrej, zimnej jesieni. Czyli innymi słowy jeden wielki misz-masz. No to i nasz numer wpasowaliśmy w tę koncepcję. Jest i poważnie, i lekko, i historycznie i.... sami zobaczycie. Warto rzucić okiem na materiał z Litwy - Andrzejowi Chylińskiemu naprawdę udał się ten reportaż, a poza tym to świadectwo naszego rozwoju - zaczynamy robić materiały nie tylko z kraju. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń  LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Oct 15, 202113:40
Gazeta Policyjna - 09.2021

Gazeta Policyjna - 09.2021

Niektórzy zdają się zapominać, że policjant też człowiek. Zapominalskim spieszymy więc z pomocą. Z wrześniowego numeru "Gazety Policyjnej" dowiecie się na przykład o tym, jak połączyć żniwa ze służbą. Albo jak zebrać środki dla chorego dziecka, galopując przez całą Polskę. Co ma wspólnego jedno z drugim? No właśnie, tym mianownikiem są policjanci. O tym, co ciekawego w służbie - też się w tym numerze znajdzie, ale warunek jest jeden: nie można zapomnieć go przeczytać... Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Sep 16, 202113:45
Gazeta Policyjna - 08.2021

Gazeta Policyjna - 08.2021

Wakacje w pełni, można więc założyć, że nasi Czytelnicy mają też więcej czasu na to, by zajrzeć na nasze łamy. A u nas lekko, łatwo i przyjemnie - nie poruszamy w sierpniu trudnych tematów, a głównie takie, które przyjemnie się czyta podczas urlopu. Dużo miejsca poświęciliśmy obchodom Święta Policji, co jest naszym kronikarskim obowiązkiem. Ale szczególnie polecamy poradnik o tym, jak pomóc tonącemu, nawet samemu nie umiejąc pływać. To wiedza na wagę życia i w sam raz na upalne miesiące. Warto też rzucić okiem na tekst o "trawomatach". Co to takiego, przekonajcie się już sami. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Aug 12, 202113:47
Gazeta Policyjna – 90 LAT LOTNICTWA POLICJI

Gazeta Policyjna – 90 LAT LOTNICTWA POLICJI

Tym razem mamy dla Was coś o nieuleczalnej chorobie, którą łapie się na całe życie. Co ciekawe, ludzie nią dotknięci stanowią w naszej formacji prawdziwą elitę. Fachowa, łacińska nazwa tej zarazy to... aviomania. Kto ją złapał, już zawsze będzie wracał w przestworza. Do tej grupy na pewno należą policyjni piloci i mechanicy. Zarówno współcześni, jak i ci, co pierwsze kroki w chmurach stawiali na rozklekotanych, rachitycznych dwupłatowcach przeszło 90 lat temu. To właśnie im poświęciliśmy cały numer specjalny naszej Gazety. Znajdziecie tu zarówno lotnicze opowieści, jak i garść technikaliów oraz historii. Ale nade wszystko sylwetki dzielnych ludzi, wkraczających tam, gdzie inni nie dali rady. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Colin/Lebidois/Pinto „The Soul Of Brother Marsalis”, Khatib/Osrainik “Hey Yo”
Jul 23, 202115:36
Gazeta Policyjna - 07.2021

Gazeta Policyjna - 07.2021

Z tego upału strasznie się rozgadaliśmy i wyszło trzy minuty podcastu więcej, niż miesiąc temu. Ale nie szkodzi, bo podobno mądrego zawsze miło posłuchać, a my zrobiliśmy wszystko, aby nasza inteligencja grupowa nie zeszła poniżej średniej. Jako "pismaki" lepiej na pewno posługujemy się piórem, więc i tak - niezależnie od wysłuchania naszych morskich opowieści - zapraszamy do lektury lipcowego numeru "Gazety Policyjnej". Niewątpliwie warto, bo stale szukamy własnych tematów, o których inne media nawet nie wspomną. I taki jest właśnie ten numer - pełen ciekawostek i rzetelnej wiedzy, której nie znajdziecie nigdzie indziej. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jul 19, 202117:22
Z mechanikiem policyjnego śmigłowca

Z mechanikiem policyjnego śmigłowca

-  W życiu nie podejrzewałem, że będę robił to, co robię. Nigdy, nawet w marzeniach. W lotnictwie Policji możemy robić rzeczy, o jakich w innych służbach można tylko pomarzyć. Czasami nie wiemy, o czym możemy marzyć. Gorąco wszystkich do nas zapraszam – o swojej służbie opowiada asp. szt. Przemysław Jezutek z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP w naszym kolejnym podcaście przygotowanym z okazji świętowanej w tym roku 90. rocznicy powstania lotnictwa policyjnego. Muzyka: Bruno Pilloix “Fearless Player” Policyjne podcasty: www.policja.pl/podcasty
Jul 02, 202130:41
W górach - cz. 2

W górach - cz. 2

- W góry idziemy po to, żeby odpocząć, żeby zobaczyć coś pięknego. Góry są w gruncie rzeczy bezpieczne, tylko to my musimy zaplanować i przewidzieć, że może coś się wydarzyć. Trzeba się więc przygotować – zaplanować wycieczkę, spakować plecak, apteczkę, mapę, zainstalować aplikację „Ratunek”, dopasować sprzęt specjalistyczny do stopnia trudności terenu czy zagrożenia lawinowego – swoimi radami dzieli się naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Marek Ciaś. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu w naszym cyklu rozmów z ekspertami #WspólnieBezpieczni. Policyjne podcasty: www.policja.pl/podcasty Muzyka: Markus Gleissner “Arc Of Life”
Jun 24, 202123:27
Gazeta Policyjna - 06.2021

Gazeta Policyjna - 06.2021

Trening podobno czyni wicemistrza, tak więc i my z podcastu na podcast rozkręcamy się coraz bardziej. Nawet zaczynamy dowcipkować, choć na  szczęście nie wszyscy. Niemniej poziom naturalności naszych wypowiedzi i ich kwiecistość rośnie wykładniczo, co przekłada się na całkiem żwawy i dynamiczny klip. Ale dość już o nas - w końcu chodzi o kolejny numer Gazety. Niech prócz nas przemówią nasze pióra - numer czerwcowy dostępny jest już w jednostkach Policji i na naszej stronie. Zapraszamy! Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Jun 17, 202114:13
Z policyjnym pilotem

Z policyjnym pilotem

- Nasza praca jest super, jest rewelacyjna! Daje wiele możliwości. Jesteśmy pilotami, którzy muszą sobie poradzić w każdej sytuacji. Staramy się wszystko zrobić jak najlepiej i jak najbezpieczniej. Wiemy, że właśnie po to jesteśmy - tak swoją służbę w Policji opisuje podkom. Adrian “Stefan” Stefanowski z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadziliśmy z okazji świętowanej w tym roku 90. rocznicy powstania lotnictwa policyjnego. Policyjne podcasty znajdziesz na stronie https://policja.pl/podcasty
May 27, 202124:28
Gazeta Policyjna - 05.2021

Gazeta Policyjna - 05.2021

Wybaczcie opóźnienie... Nie było go w planach, tak samo jak i zabójstwa naszego Kolegi Michała Kędzierskiego. Cofnęliśmy Gazetę z druku i zaczęliśmy zmieniać, aby choć wspomnieniem uhonorować bohaterskiego policjanta. Niektóre artykuły musieliśmy zdjąć i czekają teraz na kolejny numer. Ale to co zostało z pewnością również jest warte Waszej uwagi, dlatego serdecznie zapraszamy do lektury. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
May 14, 202114:31
#SzczepimySię – cz. 2

#SzczepimySię – cz. 2

- Bardzo czekałem na tę szczepionkę, ponieważ dla mnie jest ona szansą na powrót do normalności. Nie miałem żadnych wątpliwości. Niestety nawet bardzo zdrowi policjanci z jednostek specjalnych chorują na koronawirusa i przechodzą go bardzo różnie. To jest loteria - mówią policyjni ratownicy medyczni Sławek i Andrzej z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”, którzy w naszym podcaście opowiadają o swojej służbie medycznej przy łóżkach chorych na COVID-19. Prowadzący: Sławomir Katarzyński Muzyka: Louise Bernadette Dowd "Alone" (t: 0'32"), Oldman "Climb the Ladder" (t: 0'08") Policyjne podcasty znajdziesz na stronie https://policja.pl/podcasty
Apr 29, 202124:31
Gazeta Policyjna – 04.2021

Gazeta Policyjna – 04.2021

Znacie to uczucie, kiedy nic wam nie wychodzi i wszystko jest nie tak? My też nie. Dlatego kolejny numer wyszedł nam tak, jak chcieliśmy. Za oknem wiosenna jesień, więc dla zabicia czasu warto posłuchać, co tym razem wymyśliliśmy. Warto, bo pomysłów nam nie brak. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Apr 14, 202111:31
#SzczepimySię - cz. 1

#SzczepimySię - cz. 1

- Szczepienie jest podstawowym orężem walki z chorobami zakaźnymi. To zdobycz cywilizacyjna, zdobycz medycyny i tak właśnie należy traktować każde szczepienie, również przeciwko SARS-CoV-2. Naszą drogą do pokonania pandemii jest więc wyszczepienie jak największej liczby populacji, ponad 80-90% społeczeństwa – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Życińska z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.  W naszym najnowszym podcaście dowiesz się m.in. na jaki czas osoba zaszczepiona nabędzie odporność na koronawirusa? Czy będzie musiała zaszczepiać się co roku? Gdzie powinna szukać informacji i gdzie konsultować indywidualne wątpliwości związane z przyjęciem szczepionki? Prowadzący: Sławomir Katarzyński Muzyka: Louise Bernadette Dowd "Alone" (t: 0'32"), Oldman "Climb the Ladder" (t: 0'08") Policyjne podcasty znajdziesz na stronie https://policja.pl/podcasty
Mar 25, 202139:58
Gazeta Policyjna – 03.2021

Gazeta Policyjna – 03.2021

Przysłowie "w marcu jak w garncu" świetnie obrazuje marcowy numer "Gazety Policyjnej". Dla każdego coś miłego - i historia, i nowoczesność, i opowiadania, i tekst prawniczy. Komu, komu, bo idę do domu! A jak nie wierzycie, to posłuchajcie tego, co o naszym najnowszym numerze mówimy w tym podcaście. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń LINK: Gazeta Policyjna Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Mar 17, 202115:32
Gazeta Policyjna - 02.2021

Gazeta Policyjna - 02.2021

Drodzy słuchacze, jeśli uważacie, że największy poślizg daje oblodzony chodnik, to jesteście w błędzie - koronawirus jest w tym względzie nie do przebicia. Udowadniamy tę tezę niniejszą publikacją, zawierającą omówienie numeru lutowego "Gazety Policyjnej", która nagrana została prawie trzy tygodnie temu... Solennie obiecujemy: odzyskawszy jako tako równowagę po wspomnianym poślizgu, szybko nadrobimy straty! A tych, co jeszcze nie mieli okazji przeczytać lub wahają się, czy sięgnąć po nasz miesięcznik - zapraszamy do słuchania. Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń   LINK: Gazeta Policyjna   Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56")
Mar 08, 202114:31
W górach - cz. 1

W górach - cz. 1

Wędrówka górskimi szlakami - tak w zimie, jak i w lecie - to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu. Zanim jednak zaczniemy szusować na nartach albo ruszymy zdobywać górskie szczyty, powinniśmy odpowiednio przygotować się do urlopu. O tym, jak m.in. nie dać się oszukać lub okraść podczas wymarzonego wypoczynku, mówi nasz gość – asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Muzyka: Niska_Wahl "Need To Think" (t: 2'42"), Oldman "Climb the Ladder" (t: 0'08")
Feb 12, 202115:15
Gazeta Policyjna - 01.2021

Gazeta Policyjna - 01.2021

Głos wybitnie gazetowy w nagraniu radiowym powodem do dumy nie jest, jednak liczy się też to, co rozmówca ma do powiedzenia. A w tym nagraniu my - dziennikarze "Gazety Policyjnej" - mamy Wam dużo do powiedzenia. O nas samych i pierwszym numerze naszej gazety. Słuchajcie i czytajcie, bo jak powiedział filmowy Franz Maurer w "Psach": Warto!  Nagrała i zmontowała: Patrycja Długoń  LINK: Gazeta Policyjna  Muzyka: Gemsa "Speed Washboard Instrumental" (t: 0'56") TRANSKRYPCJA
Feb 04, 202114:33
#06 Kryptowaluty - cz. 2

#06 Kryptowaluty - cz. 2

Czy wiesz, że Twoja inteligentna lodówka, pralka czy system oświetlenia mogą brać udział w wydobywaniu kryptowalut? Zaobserwowałeś wyższe rachunki za energię elektryczną albo dziwną pracę domowych urządzeń podłączonych do internetu? Może to być znak, że stałeś się ofiarą „cryptojackingu”, czyli że hakerzy wykorzystują moc obliczeniową Twojego sprzętu do zarabiania pieniędzy. Między innymi o tym zagrożeniu opowiadają eksperci: Jan Ziomek z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz oficerowie operacyjni Centralnego Biura Śledczego Policji - w drugim epizodzie podcastu polskiej Policji o kryptowalutach - #Wspólnie Bezpieczni. PRZYDATNY LINK: Ostrzeżenie Urzędu KNF o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (12 stycznia 2021 r.) Muzyka: Cardena Robertson „Dancing Detective Instrumental (1'57")
Jan 15, 202141:32
#05 Kryptowaluty - cz. 1

#05 Kryptowaluty - cz. 1

Myślisz o inwestycji w kryptowaluty? Kuszą Cię obietnice ogromnych zysków? Najpierw dogłębnie poznaj właściwości i zasady tego rynku tak, abyś mógł właściwie ocenić ryzyka na nim obowiązujące. Czym dokładnie są kryptowaluty i czym różnią się od tradycyjnej formy pieniądza? Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty i co powinno zwrócić Twoją uwagę, abyś nie został ofiarą oszustwa? Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci: Jan Ziomek z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz oficer operacyjny Centralnego Biura Śledczego Policji - w kolejnym epizodzie podcastu polskiej Policji #Wspólnie Bezpieczni. ZAPRASZAMY!!! PRZYDATNY LINK: www.UważajNaKryptowaluty.pl  Muzyka: Cardena Robertson „So Krypto” Instrumental (t: 2'00") TRANSKRYPCJA
Dec 17, 202028:59
#04 Podpis biometryczny

#04 Podpis biometryczny

Według naukowych autorytetów dzięki temu odkryciu przestępcy powinni się bać! O przełomie w badaniach nad podpisem biometrycznym opowiadają eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji: kierownik Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych komisarz Anna Przewor, oraz asystent mł. asp. Łukasz Kocielnik w kolejnym epizodzie policyjnego podcastu #WspólnieBezpieczni. Prowadzący: Sławomir Katarzyński (KGP) Muzyka: Franck Sarkissian „Furtive Escape Instrumental” (t: 1'35") TRANSKRYPCJA
Oct 08, 202026:20
#03 Nad wodą

#03 Nad wodą

Czy odpoczywając na wodzie możemy stracić prawo jazdy? Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą i jakie błędy popełniamy najczęściej? Jak bezpiecznie pomóc tonącemu? W jakim wieku możemy dziecko samo puścić do wody? Dlaczego warto posiadać aplikację „Ratunek”? Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci: podkom. Kinga Czerwińska, Oficer Prasowy Komisariatu Rzecznego Policji oraz Krzysztof Jaworski, Prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - w trzecim epizodzie policyjnego podcastu o bezpieczeństwie pt. #WspólnieBezpieczni nad wodą. Prowadzący: Sławomir Katarzyński (KGP) PRZYDATNE LINKI: - Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Jak zostać policyjnym wodniakiem? - Aplikacja „Ratunek” - Galar Jachtklub Policjantów Wodnych - Serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego - 100 Lat Policji Rzecznej (Stołeczny Magazyn Policyjny, wyd. specjalne) - Konkurs akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” Muzyka: Marc Aaron Jacobs, Zachary Aaron Golden „Restless Water” (t: 2’21”) Podcast został przygotowany przez Wydział Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Prewencji Komendy Głównej Policji.
Sep 10, 202057:45
#02 Bez dopalaczy

#02 Bez dopalaczy

Czym są dopalacze i kto najczęściej pada ich ofiarą? Jakie skutki powodują w organizmie człowieka, jak bardzo uzależniają i czy ich działanie można dokładnie przewidzieć? Jak rozpoznać osobę będąca pod wpływem dopalaczy i jak jej pomóc? Goście: dr Tomasz Białas, Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi GIS oraz lek. med. Eryk Matuszkiewicz z Oddziału Toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Prowadzący: Piotr Maciejczak oraz Sławomir Katarzyński (KGP) Muzyka: Justin D. Thompson, Nathan Harrison Rightnour „Trip Trap” (t: 2’16”) Podcast przygotowany przez Wydział Promocji Policji Biura Komunikacji Społecznej KGP we współpracy z Biurem Prewencji Komendy Głównej Policji.
Aug 05, 202025:44
#01 W cyberprzestrzeni

#01 W cyberprzestrzeni

Co to „oszustwa wakacyjne” i jak się przed nimi chronić? Jakie cyberniebezpieczeństwa czyhają na nas w podróży? Co ma zrobić ofiara oszustwa w Internecie? Z jakimi zagrożeniami dzieci i młodzież spotykają się w Internecie? Jak możemy chronić się przed cyberatakami oraz o walce Policji z cyberprzestępcami. Prowadząca: mł. insp. Wanda Mende, naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP Goście: Zuzanna Polak, Centrum Cyberbezpieczeństwa Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz oficerowie operacyjni Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP ZAPRASZAMY! PRZYDATNE LINKI: Akcja „Cyberbezpieczne wakacje” NASK CERT Muzyka: Linus Sandberg „Warrant” (t: 2’44”) oraz Kai Panschow, Dimi Tsoukas „Smutlove” (t: 1’39”)
Jul 15, 202041:42