
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online
By Safer Internet Polska
PCPSI, powołane przez Komisję Europejską, od 2005 r. podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii.
Więcej informacji na stronie: www.saferinternet.pl

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży onlineApr 29, 2020

Z internetem świat jest bliski | Plik i Folder | Piosenka dla dzieci
Piosenka wraz z teledyskiem „Z internetem świat jest bliski” to najnowszy materiał edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 4–7 lat. Został przygotowany w ramach projektu Plik i Folder, który jest wynikiem współpracy Państwowego Instytutu Badawczego NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki i jest jednym z działań podejmowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).
PCPSI tworzy Państwowy Instytut Badawczy NASK (koordynator Centrum) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach programu Komisji Europejskiej „Digital Europe”. Zważywszy na powszechny dostęp do sieci oraz częste korzystanie z ekranów, materiał ten ma za zadanie w przystępny sposób promować higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk.
Plik i Folder to dwie fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat i tłumaczą jego podstawowe pojęcia. Co więcej, ostrzegają przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.
Więcej informacji oraz teledysk na stronie saferinternet.pl: https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/plik-i-folder/piosenka-edukacyjna.html
słowa: Tomasz Piotr Nowaczyk
muzyka: Dorota Senetra
animacja: Marcin Skoczek
wokal: Dorota Senetra, Ireneusz Popiel, Andrzej Szczerba
produkcja muzyczna: Grzegorz Fiedorowicz Pure Sound Studio
produkcja teledysku: Ireneusz Popiel, Andrzej Szczerba
konsultacje merytoryczne: Cyberprofilaktyka NASK
#piosenkadladzieci #edukacjadladzieci #piosenka #internet #bezpieczeństwowsieci #higienacyfrowa #plikifolder

Ciało nie określa
Debata o wpływie wzorców urody na dzieci i młodzież i ciałoneutralnym wychowaniu

Nadużywanie ekranów przez dzieci i młodzież. Co wiemy? Co robić?
Rozmowa z psychoterapeutką Dorotą Jabłońską

Potrzeba sławy czy potrzeba akceptacji?
Rozmowa wokół filmu „Influencer. W pogoni za lajkami”

Nowa szkoła po pandemii? - Debata panelowa
Moderacja: Szymon Wójcik,
Paneliści: Gareth Cort, Joanna Flis, Dr Karol Jachymek, Dr Marzena Żylinska

Gry wideo dla dzieci
Rozmowa z Martą Witkowską ( Państwowy Instytut Badawczy NASK), Maciejem Kępką (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Dominiką Urbańską-Galanciak (Stowarzyszenie SPIDOR) o grach wideo dla dzieci. Prowadzi: Krystian Hanke (Projekt Tatowanie).

Szkodliwe treści w internecie
Młodzi użytkownicy internetu bardzo łatwo mogą trafić na niebezpieczne materiały. Szkodliwe treści są na wyciągnięcie ich ręki.
Jak uchronić przed nimi nasze dzieci? Czym są tak naprawdę szkodliwe treści? Jak nauczyć dzieci poruszania się po internecie i odpowiedniego reagowania na niebezpieczne materiały?
Eksperci Julia Piechna (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK) oraz Maciej Kępka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) w rozmowie z dziennikarzem radiowym Krystianem Hanke udzielą odpowiedzi na pytania związane z tą problematyką.
www.saferinternet.pl

Seksting i uwodzenie dzieci w internecie
Wysyłanie nagich zdjęć, filmów, czy wiadomości o charakterze seksualnym to coraz popularniejsze zjawisko zwane sekstingiem. Czy zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, które ze sobą niesie? Jak rozmawiać z nastolatkiem o skutkach takich działań? Do kogo zwrócić się o pomoc?
Dziennikarz radiowy Krystian Hanke razem z ekspertami – Anną Kwaśnik (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Dyżurnet.pl) oraz Łukaszem Wojtasikiem (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) omawiają zjawisko sekstingu.

Problem nadużywania internetu
Problem nadużywania internetu dotyka tak samo dzieci, jak i dorosłych. Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci? W którym momencie powiedzieć stop? Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić?
Eksperci Ewa Dziemidowicz (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Andrzej Rylski (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK) odpowiedzą na te i inne pytania w rozmowie z Krystianem Hanke, dziennikarzem radiowym.

Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci
Cyberprzemoc może dotknąć każdego użytkownika internetu. Na niebezpieczeństwo narażone są zwłaszcza dzieci i młodzież. Kiedy niewinny żart staje się hejtem? Jak zareagować na agresję w internecie? Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?
Na te ważne pytania, odpowiedzi udzielą eksperci – Martyna Różycka (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Dyżurnet.pl) oraz dr Szymon Wójcik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Rozmowę przeprowadził Krystian Hanke, dziennikarz radiowy.