Skip to main content
Spotify for Podcasters
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online

By Safer Internet Polska

Podcast Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) to seria rozmów z ekspertami Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na temat bezpieczeństwa online dzieci i młodzieży.

PCPSI, powołane przez Komisję Europejską, od 2005 r. podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii.

Więcej informacji na stronie: www.saferinternet.pl
Available on
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Problem nadużywania internetu

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży onlineApr 29, 2020

00:00
26:56
Z internetem świat jest bliski | Plik i Folder | Piosenka dla dzieci

Z internetem świat jest bliski | Plik i Folder | Piosenka dla dzieci

Piosenka wraz z teledyskiem „Z internetem świat jest bliski” to najnowszy materiał edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 4–7 lat. Został przygotowany w ramach projektu Plik i Folder, który jest wynikiem współpracy Państwowego Instytutu Badawczego NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki i jest jednym z działań podejmowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).

PCPSI tworzy Państwowy Instytut Badawczy NASK (koordynator Centrum) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w ramach programu Komisji Europejskiej „Digital Europe”. Zważywszy na powszechny dostęp do sieci oraz częste korzystanie z ekranów, materiał ten ma za zadanie w przystępny sposób promować higienę cyfrową, która w obecnych czasach jest coraz ważniejsza, i wspierać budowanie pozytywnych praktyk.

Plik i Folder to dwie fikcyjne postaci, które wprowadzają dzieci w wirtualny świat i tłumaczą jego podstawowe pojęcia. Co więcej, ostrzegają przed czyhającymi w nim zagrożeniami oraz uczą, jak postępować w trudnych sieciowych sytuacjach.

Więcej informacji oraz teledysk na stronie saferinternet.pl: https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/plik-i-folder/piosenka-edukacyjna.html

słowa: Tomasz Piotr Nowaczyk

muzyka: Dorota Senetra

animacja: Marcin Skoczek

wokal: Dorota Senetra, Ireneusz Popiel, Andrzej Szczerba

produkcja muzyczna: Grzegorz Fiedorowicz Pure Sound Studio

produkcja teledysku: Ireneusz Popiel, Andrzej Szczerba

konsultacje merytoryczne: Cyberprofilaktyka NASK


#piosenkadladzieci #edukacjadladzieci #piosenka #internet #bezpieczeństwowsieci #higienacyfrowa #plikifolder

Sep 15, 202303:19
Ciało nie określa

Ciało nie określa

Debata o wpływie wzorców urody na dzieci i młodzież i ciałoneutralnym wychowaniu

Apr 06, 202201:41:10
Nadużywanie ekranów przez dzieci i młodzież. Co wiemy? Co robić?

Nadużywanie ekranów przez dzieci i młodzież. Co wiemy? Co robić?

Rozmowa z psychoterapeutką Dorotą Jabłońską

Apr 06, 202231:42
Potrzeba sławy czy potrzeba akceptacji?

Potrzeba sławy czy potrzeba akceptacji?

Rozmowa wokół filmu „Influencer. W pogoni za lajkami”

Apr 06, 202244:44
Nowa szkoła po pandemii? - Debata panelowa

Nowa szkoła po pandemii? - Debata panelowa

Moderacja: Szymon Wójcik, 

Paneliści: Gareth Cort, Joanna Flis, Dr Karol Jachymek, Dr Marzena Żylinska  

Apr 06, 202257:56
Gry wideo dla dzieci

Gry wideo dla dzieci

Rozmowa z Martą Witkowską ( Państwowy Instytut Badawczy NASK), Maciejem  Kępką (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Dominiką Urbańską-Galanciak  (Stowarzyszenie SPIDOR) o grach wideo dla dzieci. Prowadzi: Krystian  Hanke (Projekt Tatowanie).

Dec 04, 202001:09:52
Szkodliwe treści w internecie

Szkodliwe treści w internecie

Młodzi użytkownicy internetu bardzo łatwo mogą trafić na niebezpieczne materiały. Szkodliwe treści są na wyciągnięcie ich ręki.

Jak uchronić przed nimi nasze dzieci? Czym są tak naprawdę szkodliwe treści? Jak nauczyć dzieci  poruszania się po internecie i odpowiedniego reagowania na niebezpieczne materiały?

Eksperci Julia Piechna (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK) oraz Maciej Kępka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) w rozmowie z dziennikarzem radiowym Krystianem Hanke udzielą odpowiedzi na pytania związane z tą problematyką.

www.saferinternet.pl

May 13, 202029:30
Seksting i uwodzenie dzieci w internecie

Seksting i uwodzenie dzieci w internecie

Wysyłanie nagich zdjęć, filmów, czy wiadomości o charakterze seksualnym to coraz popularniejsze zjawisko zwane sekstingiem. Czy zdajemy sobie sprawę z negatywnych konsekwencji, które ze sobą niesie? Jak rozmawiać z nastolatkiem o skutkach takich działań? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Dziennikarz radiowy Krystian Hanke razem z ekspertami – Anną Kwaśnik (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Dyżurnet.pl) oraz Łukaszem Wojtasikiem (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) omawiają zjawisko sekstingu.

May 06, 202034:39
Problem nadużywania internetu

Problem nadużywania internetu

Problem nadużywania internetu dotyka tak samo dzieci, jak i dorosłych. Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci? W którym momencie powiedzieć stop? Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić?

Eksperci Ewa Dziemidowicz (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę) oraz Andrzej Rylski (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK) odpowiedzą na te i inne pytania w rozmowie z Krystianem Hanke, dziennikarzem radiowym.

Apr 29, 202026:56
 Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci

Cyberprzemoc i inne formy agresji w sieci

Cyberprzemoc może dotknąć każdego użytkownika internetu. Na niebezpieczeństwo narażone są zwłaszcza dzieci i młodzież. Kiedy niewinny żart staje się hejtem? Jak zareagować na agresję w internecie? Jak pomóc ofiarom cyberprzemocy?

Na te ważne pytania, odpowiedzi udzielą eksperci – Martyna Różycka (Państwowy Instytut Badawczy NASK, Dyżurnet.pl) oraz dr Szymon Wójcik (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Rozmowę przeprowadził Krystian Hanke, dziennikarz radiowy.

Apr 22, 202032:20