Skip to main content
Spotify for Podcasters
Po ludzku o pieniądzach

Po ludzku o pieniądzach

By Generali Investments TFI

Radosław Budnicki, mentor, coach, twórca popularnego podcastu „Lepiej teraz” rozmawia ze swoimi gośćmi o tym, jak odnaleźć się w finansach oraz o tym, jak sprawić, aby pieniądze dobrze służyły realizacji naszych celów życiowych. Po ludzku i zrozumiale.

Partnerem podcastu jest Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA które działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95.
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
PodBean Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Stitcher Logo
Currently playing episode

#175: Pokolenie Z – kim są i jak podchodzą do pieniędzy? Rozmowa z Olgą Wójcicką i Damianem Borowcem

Po ludzku o pieniądzachNov 14, 2022

00:00
29:28
#180: Jak 2022 rok wpłynął na nasze finanse? Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy z Piotrem Minkiną

#180: Jak 2022 rok wpłynął na nasze finanse? Podsumowanie ostatnich 12 miesięcy z Piotrem Minkiną

Rok 2022 powoli dobiega końca. Jest to więc dobry czas na podsumowanie wydarzeń minionych dwunastu miesięcy, szczególnie tych, które miały wpływ na nasze portfele. O tym, co kształtowało sytuację na rynkach finansowych w 2022 roku, rozmawiam z Piotrem Minkiną, dyrektorem ds. analiz i strategii inwestycyjnej z Generali Investments TFI S. A. Z podcastu dowiecie się: · Jak mijający rok wpłynął na nasze finanse? · Czy czym różnił się od poprzednich? · Co miało największy wpływ na inflację? · Jak ten rok wpłynął na nasze oszczędności i podejście do oszczędzania? · W co najbardziej opłacało się inwestować? · Które inwestycje okazały się najmniej korzystne? · Jakich lekcji dotyczących inwestowania dostarczył nam ten rok? · O czym warto pamiętać w przyszłości? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 28, 202231:51
#179: Czego nie robić swoim finansom na Święta? Rozmowa z Danutą Musiał

#179: Czego nie robić swoim finansom na Święta? Rozmowa z Danutą Musiał

Tradycyjnie przedświąteczny podcast w trochę lżejszej formie. Idealnej do słuchania podczas ubierania choinki. O przedświątecznych zagrożeniach dla domowego budżetu oraz  praktycznych sposobach na unikanie nadmiernej zakupowej gorączce, rozmawiam z Danutą Musiał, dyrektor Departamentu Marketingu i Komunikacji w Generali Investments TFI S.A. Z podcastu dowiecie się: Jakie błędy finansowe najczęściej popełniamy w okresie świątecznym? O czym warto pamiętać planując wydatki? Jak w ostatnim czasie zmieniło się nasze podejście do świątecznych przygotowań? Za co należy się nam finansowa rózga? Czy to czas, by zapoznać się z minimalizmem? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 19, 202242:43
#178: Ubezpieczenia jako element bezpieczeństwa finansowego. Rozmowa z Agnieszką Krzemińską

#178: Ubezpieczenia jako element bezpieczeństwa finansowego. Rozmowa z Agnieszką Krzemińską

Wiele osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo finansowe swoje i najbliższych, skupia się na budowie poduszki bezpieczeństwa, czyli oszczędności na tzw. „czarną godzinę”. Są jednak sytuacje losowe, kiedy to za mało.  Do poduszki finansowej rozsądnie jest dołączyć skuteczną ochronę ubezpieczeniową. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy Agnieszkę Krzemińską, Menedżera Działu Wdrożeń i Projektów w Generali Życie S. A. Z podcastu dowiecie się: Czy warto ubezpieczać się na życie? Czy ubezpieczenie na życie przydaje się, gdy mam kredyt hipoteczny? Kto może wykupić takie ubezpieczenie? A kto niestety nie? Jakich formalności dopełnić, żeby ochronić bliskich? Z jakich innych produktów ubezpieczeniowych warto korzystać, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe? Zapraszamy do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 15, 202234:33
#177: Quiet quitting – nowe zjawisko na rynku pracy. Rozmowa z Anetą Świetlicką.

#177: Quiet quitting – nowe zjawisko na rynku pracy. Rozmowa z Anetą Świetlicką.

Praca jest obszarem, który ma kluczowe znaczenie dla naszych finansów osobistych. W ostatnim czasie obserwujemy zmianę podejścia wielu osób do aktywności zawodowej. Jednym z rozwijających się trendów jest quiet quitting. O znaczeniu tego zjawiska dla pracowników i pracodawców rozmawiam z Anetą Świetlicką, certyfikowanym coachem. Z dzisiejszego odcinka dowiesz się: Czym jest quiet quitting? Których pokoleń na rynku pracy najczęściej dotyczy ten problem? Jakie rodzi to zagrożenia dla pracowników i pracodawców? Czy quiet quitting i sukces zawodowy da się pogodzić? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 12, 202236:31
#176: Ile kosztują szkodliwe nawyki? Rozmowa z Piotrem Stankiewiczem

#176: Ile kosztują szkodliwe nawyki? Rozmowa z Piotrem Stankiewiczem

Kondycja naszych finansów zależy nie tylko od tego, jak podchodzimy do oszczędzania, inwestowania, a nawet zadłużania się. To nasz styl życia ma na nią największy wpływ. Z tego powodu dziś poruszyłem temat szkodliwych przyzwyczajeń, które mogą być obciążeniem na wielu płaszczyznach, w tym tej najłatwiej policzalnej – finansowej. O wpływie nałogów na nasze życie rozmawiam z filozofem Piotrem Stankiewiczem. Z podcastu dowiecie się: czym na co dzień zajmuje się mój gość, na czym polega filozofia stoicka, jaki jest koszt posiadania nałogów, jak się od nich uwolnić, co łączy światowych liderów. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 21, 202229:01
#175: Pokolenie Z – kim są i jak podchodzą do pieniędzy? Rozmowa z Olgą Wójcicką i Damianem Borowcem

#175: Pokolenie Z – kim są i jak podchodzą do pieniędzy? Rozmowa z Olgą Wójcicką i Damianem Borowcem

Pokolenie Z powoli wkracza na rynek w roli pracowników i konsumentów. W dzisiejszym odcinku „Po Ludzku o Pieniądzach” rozmawiam z Olgą Wójcicką i Damianem Borowcem, przedstawicielami domu mediowego MediaHub, o podejściu GenZ do pieniędzy. Z podcastu dowiecie się: kogo określa się jako Pokolenie Z, czym różnią się opinie o przedstawicielach tej generacji od wniosków z przeprowadzonych badań, jak młodzi ludzie zarządzają swoimi pieniędzmi, dlaczego 75% osób z Pokolenia Z nadal mieszka z rodzicami, z jakich produktów finansowych korzysta GenZ, jakie jest ich podejście do pracy. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 14, 202229:28
#174: Instrumenty dłużne w portfelu. Rozmowa z Kosmą Wolffgramem

#174: Instrumenty dłużne w portfelu. Rozmowa z Kosmą Wolffgramem

Trwająca niepewność na rynkach finansowych wiele osób skłania do bardziej konserwatywnego podejścia do inwestowania. W dzisiejszym odcinku „Po Ludzku o Pieniądzach” Radosław Budnicki rozmawia z Kosmą Wolffgramem – zarządzającym funduszem Generali Konserwatywny, który może być interesującym wyborem inwestycyjnym dla osób z niską tolerancją ryzyka. Z podcastu dowiecie się: jak zbadać swoją tolerancję ryzyka, czym różnią się obligacje zmiennokuponowe od stałokuponowych, czym są tzw. covidówki, na jakie wskaźniki zwrócić uwagę, analizując kondycję funduszu inwestycyjnego, jak kupić jednostki uczestnictwa funduszu. Zapraszamy do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców
Nov 04, 202221:38
#173 Rynki wschodzące – interesujący kierunek inwestycyjny. Ryszard Rusak

#173 Rynki wschodzące – interesujący kierunek inwestycyjny. Ryszard Rusak

Dziś moim gościem jest Ryszard Rusak, Dyrektor Inwestycyjny ds. Akcji w Generali Investments TFI S.A. Porozmawiamy o inwestowaniu na rynkach wschodzących, a w szczególności o Generali Akcje Rynków Wschodzących. Z podcastu dowiecie się: czym zawodowo zajmuje się Ryszard Rusak? czym jest subfundusz? czym charakteryzują się rynki wschodzące? jak kształtuje się struktura geograficzna Generali Akcje Rynków Wschodzących ? do jakich inwestorów jest kierowany ten subfundusz? czy w czasach podwyższonej zmienności na rynku da się zarobić? jak powinien być zbudowany portfel inwestycyjny? jak sytuacja na rynku walutowym może wpływać na wyniki subfunduszu? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: apple.co/3l8xw6p Android: bit.ly/3cpjWYn Spotify: spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców
Oct 21, 202230:46
#172 Jak można inwestować w surowce? Rozmowa z Markiem Straszakiem.

#172 Jak można inwestować w surowce? Rozmowa z Markiem Straszakiem.

Dziś porozmawiamy o ciekawym trendzie w inwestowaniu, czyli o surowcach. Z podcastu dowiecie się między innymi: Czym jest indeks surowcowy Bloomberga? Jakie surowce wchodzą w jego skład? Jak obecna sytuacja geopolityczna wpływa na poszczególne grupy surowców i ich ceny? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: http://apple.co/3l8xw6p Android: https://bit.ly/3cpjWYn Spotify: http://spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: http://bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Oct 12, 202225:12
#171 Klasyka zarządzania finansami osobistymi – Porady Benjamina Franklina.

#171 Klasyka zarządzania finansami osobistymi – Porady Benjamina Franklina.

Dziś w podcaście wracamy do klasyka zarządzania finansami osobistymi Benjamina Franklina. Z nagrania dowiecie się: Jak krok po kroku budować swój dostatek i wiarygodność finansową? Jaki jest sens oszczędzania nawet małych kwot? Jak w czasach Franklina pojmowano zdolność kredytową? Przypomnimy też wiele mało znanych i inspirujących ciekawostek o B. Franklinie oraz jego zaskakująco aktualne sentencje i porady finansowe. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: http://apple.co/3l8xw6p Android: https://bit.ly/3cpjWYn Spotify: http://spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: http://bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Sep 28, 202221:09
#170 To co warto wiedzieć o prywatnych i pracowniczych planach emerytalnych

#170 To co warto wiedzieć o prywatnych i pracowniczych planach emerytalnych

Podcast odcinek #170 Co warto wiedzieć o prywatnych i pracowniczych planach emerytalnych? Dzisiaj moim gościem jest Michał Starzyński z Generali Investments TFI, który w swojej pracy zajmuje się miedzy innymi rozwiązaniami emerytalnymi. Z nagrania dowiecie się: Czym się zawodowo zajmuje się Michał? Co to jest IKE, IKZE, PPK, PPE? Czy można te wszystkie rozwiązania mieć jednocześnie i czy warto? A może wystarczy jedno z nich? Kto, kiedy i na jakich zasadach może korzystać z tych programów? Czy oszczędzane w tej formie daje jakieś korzyści tu i teraz czy dopiero na emeryturze? Co zmieniło się w ulgach podatkowych w 2022 w związku z Nowym Ładem? Jak wygląda stan na dziś? Co dzieje się z pieniędzmi, które zgromadziliśmy w PPK i PPE, gdy zmieniamy pracę? Czy w obecnej sytuacji ekonomicznej warto rozważyć w kwestii emerytury taki scenariusz jak z kredytami hipotecznymi i sobie zrobić wakacje emerytalne? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: http://apple.co/3l8xw6p Android: https://bit.ly/3cpjWYn Spotify: http://spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: http://bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Sep 20, 202236:43
# 169 Stagflacja, recesja, spowolnienie gospodarcze.

# 169 Stagflacja, recesja, spowolnienie gospodarcze.

Dzisiaj moim gościem jest Piotr Minkina, ekspert z Generali Investments TFI, który przybliży nam znaczenie i wpływ na nasze portfele zjawisk gospodarczych, które obecnie często są przywoływane przez media. Z nagrania dowiecie się: Stagflacja, spowolnienie gospodarcze i recesja – czym się różnią te pojęcia, które ostatnio często słyszymy w mediach? Co właściwie teraz się dzieje w naszej gospodarce? Czy mamy recesję? Po czym to poznać (tak dla nie ekonomisty) Jakie działania zwykle podejmuje się w gospodarce, żeby wyjść z takiej sytuacji? Jak to wszystko wpływa na finanse osobiste każdego z nas? Co się dzieje z rynkiem pracy? A co z nieruchomościami? Czy w czasie stagflacji/ recesji opłaca się inwestować we własny biznes? Czy są branże tradycyjnie odporne na takie sytuacje? A co dla tych, którzy chcą ulokować gdzieś oszczędności. Czy są jakieś dobre rozwiązania na taki czas jak teraz? Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Aug 31, 202236:04
#168 Wakacje kredytowe – jeżeli brać, to z głową!

#168 Wakacje kredytowe – jeżeli brać, to z głową!

Dzisiaj moim gościem jest Łukasz Maliszewski, certyfikowany doradca finansowy zajmujący się planowaniem finansowym, który zgodził się opowiedzieć, czy na pewno warto skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. Z nagrania dowiecie się: - Czym na co dzień zajmuje się Łukasz? - Czy Łukasz brał kiedyś kredyt? - Co mój gość myśli o kierunku w którym się rozwinie sytuacja ze stopami procentowymi w Polsce? - Czy warto teraz zaciągać kredyty? - Czy w dalszym ciągu jest popyt na kredyty? - Jakie kredyty są obecnie najbardziej popularne? - Jak dzisiaj najlepiej i najbezpieczniej wziąć kredyt mieszkaniowy? - Co to takiego „wakacje kredytowe”? Na czym one dokładnie polegają? - Kto może z nich skorzystać? - Wakacje kredytowe - od kiedy startuje projekt i ile rat można odroczyć? - Jakie są korzyści? - Jakie wady ma to rozwiązanie? - Jaki może być długoterminowy wpływ wakacji kredytowych na budżet domowy? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Aug 15, 202225:51
#167 Jak nie ulegać emocjom prowadząc domowy budżet w czasach inflacji?

#167 Jak nie ulegać emocjom prowadząc domowy budżet w czasach inflacji?

Dziś moim gościem jest Danuta Musiał, dyrektor marketingu i komunikacji w Generali Investments TFI SA, z którą będziemy rozmawiać o tym, jak nie ulegać emocjom prowadząc domowy budżet podczas inflacji. Z nagrania dowiecie się: - Czym się zawodowo zajmuje Danuta? - Jak wygląda teraz sytuacja inflacyjna w Polsce? Czego się możemy spodziewać w najbliższej przyszłości? - Jak Polacy odczuwają inflację? Czy to jest kwestia tylko informacji w mediach? - Czy są pokoleniowe różnice w podejściu do inflacji? - Jakie są typowe reakcje na rosnące ceny? - A jak powinniśmy racjonalnie reagować? - Dlaczego myśl o robieniu budżetu jest dla wielu osób równie nieprzyjemna co myśl o diecie? Co mogą robić takie osoby, aby jednak zapanować nad swoimi wydatkami? - Jakimi narzędziami warto się wspomóc przy zarządzaniu pieniędzmi? - Jak się motywować do prowadzenia budżetu? - Jakie zachowania związane z inflacją wpędzają nas w większe kłopoty finansowe? - Jak można im zaradzić? - Jak można to jeszcze robić w inny sposób? - Gdzie szukać pomocy, rady albo inspiracji do radzenia sobie z tą trudną sytuacją? - Dlaczego inflacja jest dobrym momentem na spróbowanie nowych rzeczy? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Aug 08, 202243:22
#166 Zero waste – co ta idea oznacza w praktyce?

#166 Zero waste – co ta idea oznacza w praktyce?

Dzisiaj moim gościem jest Joanna Kądziołka, rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, która przybliży nam termin „zero waste”. Porozmawiamy o tym dlaczego warto zainteresować się tą filozofią i stylem życia. Zastanowimy się też w jaki sposób możemy zaoszczędzić pieniądze, a może nawet zarobić przechodząc na zero waste. Z nagrania dowiecie się: - Czym zajmuje się Joanna? - Co oznacza określenie zero waste? - Kto wymyślił ideę zero waste? - Czy w Polsce się zwiększa popularność tej idei? - Czy skupy makulatury w PRL to było zero waste? - W jaki sposób objawia się zero waste w codziennym życiu? - Jakich pięć zasad można wprowadzić w swoim życiu aby nie produkować zbędnych odpadków? - Czy przeciętny pracujący człowiek może prowadzić dom bez odpadów? - Jakie zmiany trzeba wprowadzić w domu? - Czy przejście na zero waste jest trudne? Z czym się wiąże? - Czy można zacząć od less waste i potem przejść na zero waste, czy od razu trzeba dążyć do „zero waste”? - Jakie są korzyści finansowe z przejścia na zero waste? Jak przejście na zero waste wpływa na budżet domowy? - Czy da się zarobić na zero waste, a nie tylko oszczędzić? - Dlaczego warto być zero waste? - Jakie są pułapki takiego podejścia? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jul 18, 202233:00
#165 Czym jest praca hybrydowa?

#165 Czym jest praca hybrydowa?

Dzisiaj moim gościem jest Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR biznes partnerka oraz ekspertka w grupie Pracuj.pl, która na co dzień wspiera rekruterów. Będziemy rozmawiać o pracy hybrydowej, o tym, z czym się wiąże praca z domu, co na jej temat myślą pracownicy, co pracodawcy, a co pokazują badania. Z nagrania dowiecie się: - Czym zajmuje się Jolanta? - Co to takiego praca hybrydowa? - Czy ludzie preferują ten rodzaj zatrudnienia? - Czy teraz mamy boom na taką formę zatrudnienia? - Czy są branże, w których sprawdza się model zatrudnienia w całości oparty o pracę zdalną? - Czy praca hybrydowa jest zdrowa? - Komu pasuje taka forma zatrudnienia? - Jakie firmy dobrze funkcjonują w modelu pracy hybrydowej? Czy to zależy od branży? - Komu nie pasuje ten tryb pracy? Czy jest to kwestia pokoleniowa, czy może miejsca w firmowej hierarchii? - Jaki wpływ na przychody firm ma praca hybrydowa? - Jak wygląda w praktyce przechodzenie na pracę hybrydową? Czy firmy wspomagają w tym procesie pracowników? - Czy praca hybrydowa zmieniła też poziom wynagrodzeń pracowników? - Jak wyglądają oferty pracy hybrydowej w ogłoszeniach? Czy widać wzrost takich ofert? - Co mówią wyniki badań rynku pracy na temat pracy hybrydowej? - Jak Polska wygląda na tle innych krajów? - Jaki jest trend na rynku? - Jak będzie wyglądała przyszłość takiej formy zatrudnienia? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jul 11, 202223:39
#164 Polacy i wakacje. Czy nas na nie stać? Jak wypoczywamy?

#164 Polacy i wakacje. Czy nas na nie stać? Jak wypoczywamy?

Dziś moim gościem jest Marzena Buczkowska-German, ekspertka portalu wakacje.pl. W jaki sposób wypoczywamy i ile nas to kosztuje w 2022 roku – to główny wątek naszej dzisiejszej rozmowy. Z nagrania dowiecie się: - Czym się zawodowo zajmuje pani Marzena? - Czy to prawda, że po lockdownach Polacy masowo wyjeżdżają na wakacje? - Gdzie rodacy wolą odpoczywać? W Polsce, czy za granicą? - Czy są badania pokazujące z jakiego typu wakacji Polacy są najbardziej zadowoleni, jeśli chodzi o formy wypoczynku? - Jakie kierunki są najbardziej popularne? - Bez jakiej kwoty nie warto myśleć o wakacjach w 2022? Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć planować wyjazd wakacyjny 4 osobowej rodziny w Polsce lub za granicą? - Ile średnio Polacy wydają na wakacje na osobę? - Morze, góry, jeziora, agroturystyka, a może las? Co się najbardziej kalkuluje? - Jaki rodzaj kwater ma najbardziej przystępne ceny? - Czy rachunki grozy nad morzem to mit, czy fakt? - Czy to prawda, że rosnące ceny powodują skracanie czasu urlopu wypoczynkowego? - Czy survival, biwaki są bardziej popularne ze względu na wysokie koszty hoteli? - Kto dziś jeździ na wakacje? Kogo na to stać? - Jakie są wymarzone wakacje pani Marzeny? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jul 04, 202239:52
#163 Wszystko, co warto wiedzieć o obligacjach.

#163 Wszystko, co warto wiedzieć o obligacjach.

Dzisiaj moim gościem jest Aleksander Szymerski, zarządzający funduszami Generali Investments TFI, ekspert od tego, co finansiści nazywają długiem. Porozmawiam z nim o obligacjach i innych papierach dłużnych. Z nagrania dowiecie się: - Potocznie mówi się, że taka osoba jak Aleksander pracuje w dziale dłużnym – na czym to polega? - Czym się różni dług w obligacjach od długu w kredycie? - Czym obligacje się różnią od akcji i innych instrumentów finansowych? - Czy fundusze dłużne i obligacyjne to jest to samo? - Jak inwestuje się w obligacje? Gdzie można je kupić? - Jakie rodzaje obligacji występują na rynku? - Jak można na nich zarobić? - Od czego zależy zysk z obligacji? - Czy na obligacjach można stracić? Na jakich i kiedy? - Czy każda obligacja jest tak samo bezpieczna? Od czego to zależy? - Czy kraje mogą nie spłacić długu z obligacji? Czy to się zdarza? - Komu rekomendujesz inwestowanie w obligacje? - Teraz bardzo modnym tematem są obligacje indeksowane inflacją. Co to jest? Czy obligacje mogą nas obronić przed inflacją? - Co teraz się dzieje na rynku obligacji? - Czym różni się inwestowanie indywidualne od tego, czym zajmują się zarządzający? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jun 27, 202227:25
#162 Psychologia inwestowania, czyli nasz mózg vs pieniądze.

#162 Psychologia inwestowania, czyli nasz mózg vs pieniądze.

Dziś porozmawiam z Katarzyną Borzym-Grzesik, absolwentką kierunków ekonomii, psychologii i filozofii, obecnie pracującą nad doktoratem z ekonomii behawioralnej na SGH. Ta autorka wielu publikacji i nauczycielka przybliży nam temat psychologii inwestowania. Z nagrania dowiecie się: - Kim jest i czym się zajmuje Katarzyna? - Jesteśmy w sytuacji stresowej i kryzysowej, panuje duża niepewność. Na czym się oprzeć, gdy wszystko się zmienia? - Co jest ważniejsze przy inwestowaniu? Znajomość matematyki, ekonomii czy psychologii? A może wyczucie? - Dlaczego myśląc o inwestowaniu warto poznać psychologię? Jak wpływa na nasz portfel? - Skąd bierze się indywidualna skłonność do ryzyka? - Różne typy inwestorów - co najbardziej wpływa na to jak inwestujemy, czy to jest kwestia takich standardowych zmiennych jak płeć, wiek lub wykształcenie? A może poziom zamożności? - Na czym polega odroczona gratyfikacja i jak wpływa na stan konta? - Jak inwestują ludzie skłonni do ryzyka? Czy to się opłaca na dłuższą metę? - Czy to prawda, że skłonność do ryzyka zmienia się z wiekiem? - Czy skłonność do ryzyka w życiu pokrywa się ze skłonnością do ryzyka finansowego? - Jak zbadać swoją skłonność do ryzyka finansowego? Są jakieś testy? - Czy emocje to nasz wróg, jeśli chodzi o zarządzanie finansami? - Czy sztuczna inteligencja może nas wyręczyć w inwestowaniu? - Czy zdarza się, ze człowiek jest psychicznie niezdolny do inwestowania i jeśli tak – czy są jakieś sposoby, żeby z tym walczyć? - Po jakie książki, publikacje lub inne źródła wiedzy o psychologii inwestowania warto sięgnąć? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jun 20, 202249:12
#161 Nowe początki i punkty zwrotne – jak się przygotować na zmiany?

#161 Nowe początki i punkty zwrotne – jak się przygotować na zmiany?

Dzisiaj moim gościem jest Natalia Łuczak, blogerka, która prowadzi parentingowy podcast o nazwie Hejmama. Opowiada o nowych początkach i punktach zwrotnych, czyli o zmianie i o tym jak można się do niej przygotować. Z nagrania dowiecie się: - Czym się zawodowo zajmuje się Natalia? - Skąd pomysł na bloga i podcast? - O czym nagrywa i pisze bloga? - Czy pamięta kluczowe momenty, w których zmienia się życie pod względem finansowym? - Jakie są nowe początki w życiu większości ludzi? - Jak przygotowała się finansowo do decyzji o zakupie domu? - Dlaczego lepiej nie realizować marzeń za wszelką cenę? - Co się zmieniło w podejściu do pieniędzy, gdy zaczęli wspólnie z partnerem lepiej zarabiać? - Na jakie momenty w życiu każdej mamy i nie tylko warto się przygotować finansowo? - Co zrobiłaby lepiej przygotowując się do momentów przełomowych w życiu? - Czy w pracy, w której pracuje zabezpieczono Twoją przyszłość emerytalną? Co zrobić jeśli nie ma się etatu? Zapraszam do wysłuchania i komentowania.
Jun 13, 202223:59
 #160 Wynajmowanie mieszkania – czy i komu się opłaca?

#160 Wynajmowanie mieszkania – czy i komu się opłaca?

Dzisiaj moim gościem jest Monika Kowalczyk, dyrektor zarządzający w firmie K2 Asset Management, z którą będą rozmawiał o tajnikach najmu. Po odcinku o kredytach hipotecznych zgłębiam dalej rynek nieruchomości – czy opłaca się komuś wynajmować mieszkanie? Z nagrania dowiecie się: - Czym się zajmuje Monika? - Na czym polega zarządzanie najmem? - Ile można zarobić na wynajmie jednego mieszkania? - Ile trzeba mieć mieszkań na wynajem, żeby wyciągnąć stabilny dochód? - Ile trzeba zainwestować na początek i czy opłaca się kupować mieszkanie pod wynajem na kredyt? - Jak zmienił się rynek najmu w ostatnim czasie? Co miało na niego największy wpływ? - Czy każde mieszkanie nadaje się pod wynajem, czy trzeba je jakoś specjalnie wybierać? - Czy mądrą decyzją jest trzymanie takiego mieszkania „po babci”, czy lepiej je sprzedać i kupić inne specjalnie pod wynajem? - Czy w obecnych czasach są mieszkania, których nikt nie wynajmie – nawet za przysłowiowy psi grosz? Od jakich mieszkań uciekają najemcy? - Na czym polegają flipy? - Jakie jest ryzyko w tym rodzaju inwestycji? - Ludzie kupując sobie mieszkanie, często nazywają to inwestycją. Kiedy to nie jest inwestycja, a zwykły wydatek? - Jakie są sygnały, które jasno mówią „dość tego wynajmu, czas na sprzedaż”? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jun 06, 202231:51
#159 Kredyt hipoteczny – co trzeba wiedzieć?

#159 Kredyt hipoteczny – co trzeba wiedzieć?

Dzisiaj moim gościem jest Kamil Semczuk, manager ds. zespołu kredytów z Santander Bank Polska S.A, z którym porozmawiam o kredytach hipotecznych. Mamy czas rosnących stóp procentowych i dużej zmienności na rynkach. Co w związku z tym powinna wiedzieć osoba, która zamierza wziąć kredyt na zakup swoich czterech ścian? Z nagrania dowiecie się: - czym na co dzień zajmuje się Kamil Semczuk? - czy w obecnej sytuacji w ogóle opłaca się brać kredyt? - skąd w Polsce pęd do posiadania nieruchomości na własność, skoro w innych krajach standardem jest długoterminowy wynajem? - jaki jest najczęstszy profil kredytobiorcy? - jaki jest najlepszy wiek, a jaka jest najlepsza sytuacja zawodowa na branie kredytu? - jak bardzo różni się branie kredytu przez freelancerów i etatowców? - gdy dzisiaj zaciągamy kredyt lepiej zdecydować się na oprocentowanie stałe czy zmienne? - ile najlepiej mieć wkładu własnego? - jaką strategię najlepiej przyjąć? Brać kredyt z górką, żeby od razu zrobić remont, czy lepiej kupić nieruchomość, a po pewnym czasie wziąć drugi kredyt na remont? - jak się kupuje drugie mieszkanie, np. dla dziecka, to lepiej brać hipotekę na pierwszą nieruchomość, którą już się ma, czy na nabywaną? - jeśli ktoś ma działkę, zamierzał się budować, ale zobaczył ceny materiałów i zajętość ekip i póki co zrezygnował – czy może wziąć kredyt na nowe mieszkanie zabezpieczając się działką? - czy jest jakiś uproszczony sposób, żeby sobie wyliczyć jaką się ma zdolność kredytową? Jaki kredyt może wziąć osoba, która zarabia na rękę 5 tys. zł? - jakie koszty, które trzeba zaplanować, są dodatkowo związane z kredytem, a o których nie każdy musi wiedzieć? - w Polskim Ładzie pojawiła się ulga „na pałacyk”, a obecnie modne jest adaptowanie stajni/obór na cele mieszkaniowe – czy na to też się bierze kredyt hipoteczny? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
May 30, 202240:58
#158 Własna droga finansowa – jak ją stworzyć?

#158 Własna droga finansowa – jak ją stworzyć?

Dzisiaj moim gościem jest Przemysław Tkacz, ekspert z Generali Investments TFI, współautor książki „Szkoła krakowsko-warszawska”, z którym porozmawiam na temat tworzenia własnej drogi finansowej. Z nagrania dowiecie się: 1. Czym Przemek zajmuje się na co dzień? 2. Co skłoniło Przemka do napisania książki? 3. Skąd tytuł „Szkoła krakowsko-warszawska”? 4. Dlaczego „Excel śmierci” mimo, że prowadzi do konfliktów w związkach, jest dobrą rzeczą? 4. Czy jest jedna droga finansowa, czy każdy powinien mieć własną? 5. Co powinien zawierać plan drogi finansowej? 6. Kiedy najlepiej zacząć? 7. Jak najlepiej inwestować? 8. Czy oszczędzanie to forma inwestowania? 9. Czy finanse osobiste powinny być częścią naszego życia? 10. Jak to powinno wyglądać w zdrowy sposób? 11. Jak Przemek odreagowuje stresy zawodowe? 12. Jak zmienia się podejście do finansów? Kiedyś mieliśmy do czynienia z tzw. wyścigiem szczurów – czy tak nadal jest, czy coś się zmieniło? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
May 23, 202231:50
#157 Od czego zacząć poprawę finansów?

#157 Od czego zacząć poprawę finansów?

Dziś przygotowałem odcinek solowy w którym opowiem od czego zacząć, gdy chcemy poprawić swoją sytuację finansową. Zaczynam nim cykl, w którym będę starał się zebrać i usystematyzować metody na poprawę sytuacji finansowej, które przewijały się w rozmowach z ekspertami w poprzednich odcinkach. Z nagrania dowiecie się: - dlaczego warto mieć przy sobie notatnik słuchając tego odcinka? - od czego zaczyna się zmiana i dlaczego warto zaczynać od podstaw? - skąd czerpać wiedzę o finansach? - dlaczego bez budżetu nie da się kontrolować wydatków? - dlaczego kluczowe jest wiedzieć na co Cię stać? - kiedy warto pójść do profesjonalisty ze swoimi finansami? - dlaczego pieniądze na karcie kredytowej to nie są Twoje pieniądze? - czy to realny dylemat: płacić kartą czy gotówką? - dlaczego potrzebujemy celów krótko-, średnio- i długoterminowych? - dlaczego przestrzeń dookoła nas jest taka ważna? - czy wizerunek jest wart tego, żeby się dla niego zadłużać? - czy warto robić listy zakupów? - co to znaczy, że możesz mieszkać tylko w jednym pokoju na raz? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
May 16, 202218:32
#156 Jak przygotować się do Apokalipsy?

#156 Jak przygotować się do Apokalipsy?

W dzisiejszym odcinku moim gościem jest Katarzyna Borzym-Grzesik, absolwentka kierunków ekonomii, psychologii i filozofii, obecnie pracująca nad doktoratem z ekonomii behawioralnej na SGH. Porozmawiamy o tym, jak i czy można przygotować się na Apokalipsę. Z nagrania dowiecie się: - czym zajmuje się zawodowo Katarzyna Borzym-Grzesik? - skąd idea wystąpienia na TED z tematem o Apokalipsie? - czy obecna sytuacja na wiecie jest wyjątkowa, czy już wielokrotnie przeżywaliśmy nasilenie zjawisk kryzysowych? - czy współczesna szkoła dobrze przygotowuje młodych ludzi do czasów pełnych niespodzianek? - co to jest teoria perspektywy? - czym różni się czarny łabędź od szarego nosorożca? - czy na rzeczy nieprzewidziane można się w ogóle przygotować? - jak zmienić nasze myślenie aby być bardziej przygotowanym na czasy pełne niespodzianek? - jak otoczenie pełne zaskoczeń powinno wpływać na nasze myślenie o finansach? - dlaczego nie lubimy zmian i jakie koszty ponosimy w związku z nimi? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
May 09, 202243:11
#155 Jak dbać o swoje pieniądze w czasach wysokiej inflacji?

#155 Jak dbać o swoje pieniądze w czasach wysokiej inflacji?

Dzisiaj moim gościem jest Piotr Minkina, ekspert z Generali Investments, z którym porozmawiam o tym jak zadbać o pieniądze, gdy inflacja jest bardzo wysoka, stopy procentowe rosną, a na sytuację gospodarczą silnie wpływa wojną za wschodnią granicą. Z nagrania dowiecie się: - czym zajmuje się Piotr Minkina i czy coś się zmieniło od ostatniej rozmowy? - czy taki czas jak teraz, jest w ogóle czasem na inwestowanie? - co to są klasy aktywów? - jaką filozofię inwestycyjną przyjąć w obecnych czasach? - jakie zjawiska są najważniejsze z punktu widzenia oszczędzania i inwestowania? - czy warto inwestować w spółki zbrojeniowe? - skąd czerpać informacje o inwestowaniu? - załóżmy, że mamy odłożone 200 tys. W co je zainwestować? - przeżyliśmy różne mody w inwestowanie – giełda, ziemia rolna, kryptowaluty – czy teraz jest jakaś moda? - czym się różni trend inwestycyjny od bańki inwestycyjnej? - jak w takich czasach traktować oszczędności emerytalne? - jak człowiek, który ma oszczędności powinien działać? Przeczekać inflację, czy próbować ją przegonić? - czy są miejsca na świecie, w których Piotr Minkina chciałby zainwestować lub wydają mu się bardzo ciekawe? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami  prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie  należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments  TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz  kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego  rozmówców.
May 02, 202233:18
#154 Jakie podejście do pieniędzy mają nowożytni filozofowie?

#154 Jakie podejście do pieniędzy mają nowożytni filozofowie?

Dzisiaj przygotowałem nagranie solowe kontynuujące refleksję nad podejściem filozofów do pieniędzy i bogacenia się. W najświeższym odcinku przyjrzałem się, co na ten temat mówią nowożytni filozofowie. Z nagrania dowiecie się: · jacy nowożytni filozofowie poruszali tematykę pieniędzy lub przedsiębiorczości, · kim był najsmutniejszy geniusz filozofii – Arthur Schopenhauer, · dlaczego Schopenhauer nie został kupcem mimo wykształcenia w tym kierunku, · jakie są główne założenia filozofii Schopenhauera i z czyich poglądów czerpał inspirację, · dlaczego według Schopenhauera bogactwo jest jak woda morska, · co według Schopenhauera daje ludziom szczęście, · jakie trzy sposoby na ograniczanie cierpienia widział Artur Schopenhauer · dlaczego Elon Musk nie poleca lektury dzieł Schopenhauera czternastolatkom · „tylko ten powinien posiadać majątek, kto ducha posiada” – co oznacza filozofia życia Friedricha Nietzschego, · jak Nietzsche odnosił się do ewangelicznej koncepcji ubóstwa, · wokół czego koncentrowała się filozofia Duńczyka Sørena Kierkegaarda, · o co obwiniał pieniądze Kierkegaard, · dlaczego według Kierkegaarda zarabianie pieniędzy może dawać ludziom siłę? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Apr 25, 202221:17
#153 Dlaczego warto rozmawiać o IKZE w kontekście rozliczeń podatkowych?

#153 Dlaczego warto rozmawiać o IKZE w kontekście rozliczeń podatkowych?

Dzisiaj porozmawiam z Grzegorzem Drybałą, Regionalnym Managerem ds. Sprzedaży w Generali Investments TFI. Podczas rozmowy zastanowimy się nad tym, czy warto posiadać IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i jeśli tak, to dlaczego. Z nagrania dowiecie się m.in: - Czym zawodowo zajmuje się Grzegorz Drybała? - Co to jest IKZE? - Dlaczego warto rozmawiać o IKZE w kontekście rozliczeń podatkowych? - Jakie są limity wpłat na IKZE i jak często się zmieniają? - W jaki sposób można skorzystać z ulgi podatkowej gdy się oszczędza na IKZE? Czy można to zrobić rozliczając się online? - Skąd pewność, że pieniądze odłożone w IKZE nie podzielą losu oszczędności w OFE? - Czy pieniądze z IKZE można dziedziczyć? - Czy w sytuacji ciągłych zmian w prawie podatkowym warto odkładać pieniądze na IKZE? - Czy IKZE to jest jeden produkt, czy gdy chcemy je założyć, to zalewa nas mnóstwo możliwych wariantów? - Jakie są zalety długoterminowego oszczędzania? Zapraszam do wysłuchania i komentowania.
Apr 18, 202225:50
#152 Rynek pracy w kontekście zmian migracyjnych

#152 Rynek pracy w kontekście zmian migracyjnych

Do udziału w dzisiejszym odcinku zaprosiłem Marię Kasperkiewicz, headhunterkę, ekspertkę rynku pracy z firmy Human4Human Recruitment. Porozmawiamy o tym, jak obecna sytuacja wpływa na rynek pracy, oraz o tym, dlaczego procedura poszukiwania pracodawcy jest podobna do procesu poszukiwania partnera. Z nagrania dowiecie się m.in: - Czym zawodowo zajmuje się Maria Kasperkiewicz? - Jaki mamy obecnie rynek – pracodawcy, czy pracownika – i co to realnie oznacza? - Czy napływ uchodźców do Polski wywołany wojną w Ukrainie ma wpływ na rynek pracy? - Która grupa zawodowa ma w obecnej sytuacji największe trudności? - Czy mężczyźni z Ukrainy, którzy pracowali w sektorze budowlanym i logistycznym rzeczywiście masowo wracali do ojczyzny i czy miało to duże znaczenie dla zatrudniających ich firm? - Dlaczego firmy usługowe zastępują pracowników automatyzacją i co się z tym wiąże? - Co oznacza amerykańskie określenie „czas wielkiej rotacji” i czy ma ono przełożenie na sytuację w Polsce? - Jakie błędy popełniają młodzi ludzie wkraczając na rynek pracy? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego  rozmówców.
Apr 11, 202229:47
#151 Jak bezpiecznie pomagać potrzebującym?

#151 Jak bezpiecznie pomagać potrzebującym?

Dzisiaj moim gościem jest Olga Ślepowrońska, pomysłodawczyni i prezeska Stowarzyszenia Mudita. Stowarzyszenie Mudita wspiera mamy dzieci z niepełnosprawnościami, a także wszystkie inne osoby, które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi z niepełnosprawnością. Z nagrania dowiecie się: - czym na co dzień zajmuje się Olga, - komu i w jaki sposób pomaga Stowarzyszenie Mudita, - czym są „posiłki mocy”, - jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na działalność Stowarzyszenia, - jak potrzebujący odnajdują Muditę, - czy osoby pomagające innym otrzymują pomoc psychiczną i czy jej w ogóle potrzebują, - kto najczęściej pomaga Stowarzyszeniu Mudita, - jak wygląda pomoc osobom ewakuowanym z ośrodków na Ukrainie, - jak wygląda koordynacja pomocy, - jak sprawdzać, czy nasza pomoc finansowa trafia we właściwe miejsce, - czego obecnie najbardziej potrzeba organizacji, Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Apr 04, 202221:07
#150 Jakie podejście do pieniędzy mieli starożytni filozofowie?

#150 Jakie podejście do pieniędzy mieli starożytni filozofowie?

Dziś nagrałem dla Was odcinek solowy poświęcony filozofii i o pieniądzach z perspektywy filozofów starożytnych. Z nagrania dowiecie się: - dlaczego ostatnio wiele czasu spędzam na wędrówkach, - jacy filozofowie namawiali do oszczędności i prostego życia, - jakich argumentów używali, - dlaczego wielu filozofów utożsamiało proste życie z mądrym życiem, - co jest drogą do szczęścia wg Epikura, - co na temat bogactwa mówili Sokrates i Platon, - co na temat hojności mówił Arystoteles, - jakie podejście do pieniędzy mieli cynicy, - jak zapatrywali się na bogactwo stoicy, - co na temat oszczędzania mówił Marek Cyceron, - jak do bogactwa podchodził Marek Aureliusz, - co na temat pieniędzy i bogactwa mówił Seneka? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Mar 14, 202218:31
#149 Jak nasze konto emocjonalne wpływa na nasze konto finansowe?

#149 Jak nasze konto emocjonalne wpływa na nasze konto finansowe?

Dzisiaj moim gościem jest Jarosław Brzozowski - trener mentalny. Jarek opowie o tym, jak nasze emocje wpływają na nasze obchodzenie się z finansami osobistymi. Z nagrania dowiecie się m.in: - czym zawodowo zajmuje się Jarosław, - na czym polegają mental campy, - na czym polegają warsztaty dla młodzieży, które prowadzi, - jak nasze emocje wpływają na nasze finanse, - jak finanse wpływają na nasze zdrowie, - jak się pracuje na przekonaniach, - jak weryfikować swoje przekonania, - jak relacje rodzinne i komunikacja w rodzinie wpływają na finanse, - jakie osoby mają najczęściej problem z finansami, - jak pomaga osobom, aby nie wyzerowały swojego konta, - w jaki sposób zmieniało się jego podejście do finansów. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Mar 07, 202228:00
#148 Jak wyglądają moje doświadczenia z minimalizmem?

#148 Jak wyglądają moje doświadczenia z minimalizmem?

Dziś nagrałem dla Was odcinek solowy., przypominający tematykę minimalizmu. Z nagrania dowiecie się: - jakie artykuły napisałem na ten temat, - co zmieniło się od czasu, gdy zacząłem w swoim życiu stosować podejście zgodne z filozofią minimalizmu, - od czego zaczęło się moje doświadczenie z minimalizmem, - co daje mi szczęście w życiu, - jak wejść na tę drogę, - co to jest hedoniczna adaptacja, - jakie etapy miało moje przejście na minimalizm, - jakie są „skutki uboczne” minimalizmu, - co jest efektem końcowym minimalistycznej zmiany, - co zmieniło się w tym czasie w moim życiu, - jak podchodzę do zakupów nowych rzeczy, - czym dla mnie jest minimalizm. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. iTunes: http://apple.co/3l8xw6p Android: https://bit.ly/3cpjWYn Spotify: http://spoti.fi/3lbvylz Wszystkie dotychczasowe podcasty znajdziecie też na naszej stronie: http://bit.ly/30CKa44 Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Mar 01, 202220:53
#147 Polka i finanse - jaki obraz pokazuje badanie?

#147 Polka i finanse - jaki obraz pokazuje badanie?

Dzisiaj moim gościem jest Olga Wójcicka, która jest autorką badania Matka Polka – obraz współczesnego macierzyństwa według kobiet. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Olga, - jak było przeprowadzone badanie, - jakie zagadnienia zostały zawarte w badaniu, - co raport odkryła na temat modelu Matki Polki, - jakie zagadnienia zostały poddane analizie w badaniu, - jaką techniką było robione badanie, - czy wg raportu polskie kobiety są niezależne finansowo, - czy są różnice miedzy mniejszymi i większymi miejscowościami jeśli chodzi o niezależność finansową kobiet, - kto w polskim domu jest odpowiedzialny za dokonywanie wyborów zakupowych, - kto decyduje o zakupie produktów ubezpieczeniowych i finansowych, - czym jest model wspólnoty opisany w raporcie, - na co kobiety przeznaczają budżet domowy, - jaka rola życiowa jest najważniejsza dla kobiety wg tego raportu, - czy kobiety są oszczędne, - czy pandemia zmieniła coś w modelu gospodarstwa domowego. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Feb 22, 202222:28
#146 Jak przygotować benefity pracownicze, aby były motywujące dla pracowników?

#146 Jak przygotować benefity pracownicze, aby były motywujące dla pracowników?

Dzisiaj moim gościem jest Paulina Mazur, która zgodziła się opowiedzieć o benefitach pracowniczych. Paulina opowie o tym, jak powinny być one opracowane i komunikowane pracownikom, aby spełniały swoją rolę. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Paulina, - czym są benefity pracownicze, - jak dzieli się benefity, - jaki jest cel wdrażania benefitów przez pracodawców, - jak zmieniło się podejście do benefitów w czasie pandemii, - czy benefity zyskały na popularności, - jakie nieoczywiste benefity pojawiły się w ostatnim czasie, - jakie składowe wynagrodzenia są największymi motywatorami, - o jakie benefity najczęściej pytają pracownicy, - jak tworzyć pakiet benefitów, aby był korzystny dla obu stron, - z jakich narzędzi może skorzystać pracodawca, aby odpowiednio dobrać benefity, - jak poradzić sobie z oczekiwaniami pracowników, którym nie możemy sprostać, - jakie benefity związane z oszczędzaniem na emeryturę mogą zaoferować pracodawcy, - czym różnią się PPK od PPE, - co się dzieje z oszczędnościami na PPE i PPK, gdy zmieniamy pracę, - jaki benefit najbardziej ceni sobie Paulina? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Feb 14, 202229:44
#145 Co trzeba wiedzieć, aby podejmować dobre decyzje finansowe?

#145 Co trzeba wiedzieć, aby podejmować dobre decyzje finansowe?

Dzisiaj moim gościem jest Mariola Szymańska, Prezes EFPA Polska (Fundacja na Rzecz Standardów Doradztwa Finansowego). Rozmawiamy o tym, jakie kompetencje finansowe są niezbędne każdemu z nas we współczesnym świecie . Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Mariola Szymańska, - czym zajmuje się fundacja, którą zarządza, - czym są kompetencje finansowe, - kto potrzebuje kompetencji finansowych, - czy wiemy, co powinniśmy wiedzieć, aby podejmować dobre decyzje finansowe, - gdzie szukać informacji na temat tych podstawowych kompetencji, - jakie informacje zawiera dokument „Unia Europejska/OECD (2022), Ramy kompetencji finansowych dla dorosłych w Unii Europejskiej”, - gdzie można pobrać ten dokument, - na jakie obszary jest podzielony dokument, - dlaczego Mariola nazwała ten dokument „finansowym prawem jazdy”, - jakie kompetencje finansowe są najważniejsze, - jak mają się do tego nasze kompetencje cyfrowe, - kto może skorzystać z tego dokumentu, dla kogo jest on przeznaczony. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Feb 07, 202221:12
#144 Ile może nas kosztować łamanie praw autorskich?

#144 Ile może nas kosztować łamanie praw autorskich?

Dzisiaj moim gościem jest Piotr Kantorowski, radca prawny, podcaster i autor książek na temat prawa dla biznesu oraz poradnika prawnego dla digital marketerów i influencerów. Dziś rozmawiamy o prawach autorskich, wolności słowa w Internecie oraz o tym, jak możemy nieświadomie złamać prawo autorskie i ile to może nas kosztować. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Piotr, - czy rozpowszechnianie fake newsów jest karalne, jakie są konsekwencje takich praktyk, - jak prawo odnosi się do błędów w treściach specjalistycznych publikowanych przez influencerów, - czy obecnie mamy regulacje dotyczące prawa autorskiego w Internecie, - co zrobić w sytuacji, gdy w Internecie pojawia się bezprawny wpis dotyczący danej osoby, - kiedy można publikować cudze zdjęcia, - jak możemy ustalić personalia osoby, która użyła naszego wizerunku bez naszej zgody, - ile może nas kosztować wykorzystanie cudzego zdjęcia do stworzenia mema, - jak uniknąć kosztów związanych z łamaniem praw autorskich. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jan 31, 202232:46
#143 Jak zabezpieczyć swoją przyszłość na rynku pracy?

#143 Jak zabezpieczyć swoją przyszłość na rynku pracy?

Dziś moim gościem jest Tomasz Rudnik, ekspert od rynku pracy i zdobywania pracy. Opowie o tym, jak zabezpieczyć się zawodowo przed niepewna przyszłością. Z naszej rozmowy dowiecie się: - kim jest i czym zawodowo zajmuje się Tomasz, - czy rynek pracy jest teraz bardziej dynamiczny niż przed pandemią, - jak w najbliższej przyszłości zmieni się rynek pracy, - jakie zmiany już teraz obserwujemy, - skąd czerpać informacje odnośnie zmian na rynku pracy, - jakie zawody mogą zniknąć w najbliższym czasie, - jakie są zawody przyszłości, - jak duży wpływ na rynek pracy ma rozwijająca się technologia, - jakie błędy w myśleniu powodują problemy kandydatów na rynku pracy, - jak przygotować się do zmiany pracy czy zawodu, - jak mentalnie podejść do zmiany, - czego najbardziej obawiają się ludzie w związku ze zmianą pracy, - jak długo średnio trwa poszukiwanie pracy, - jakie umiejętności są obecnie w cenie u pracodawców? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jan 24, 202230:00
#142 Gdzie szukać inspiracji, aby nie popełniać błędów w finansach osobistych?

#142 Gdzie szukać inspiracji, aby nie popełniać błędów w finansach osobistych?

Dzisiaj przygotowałem nagranie solowe, w którym dzielę się inspiracjami odnośnie finansów osobistych. W odcinku znajdziecie cytaty dotyczące mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi zaczerpnięte z myśli takich mistrzów, jak: - Benjamin Franklin, - Oscar Wilde, - Ralph Waldo Emerson, - Warren Buffet, - John Getty, - Robert G. Allen, - John C. Bogle, - Jeremy Rifkin, - Seneka, - Sokrates, - Epiktet, - Marek Aureliusz. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jan 17, 202218:49
#141 Jak mądrze planować, aby realizować cele?

#141 Jak mądrze planować, aby realizować cele?

Do udziału w dzisiejszym odcinku zaprosiłem Dominika Juszczyka, specjalistę od produktywności i efektywnego działania. Rozmawiamy o skutecznym planowaniu, jego zasadach, możliwych strategiach i o tym, co ma wpływ na to, czy realizujemy nasze cele. Z nagrania dowiecie się m.in: - czym zawodowo zajmuje się Dominik, - czy Dominik planuje każdy swój dzień i jak to robi, - na jaki czas do przodu planuje, - czy początek nowego roku to dobry czas na planowanie, - kiedy planowanie na rok jest zasadne, - czy zaczęcie w specjalnej dacie pomaga w realizacji planu, - jaka data może być tą specjalną, - jak planować na rok, aby realizacja nie zakończyła się w styczniu, - co należy brać pod uwagę planując nowe aktywności, - jak formułować cele, np. cele finansowe, - jakie mogą być cele związane z finansami, - czy warto ustalać cele pośrednie, - jak dobierać strategie do realizacji celów, - jakie rodzaje strategii możemy mieć, - co sprzyja pomyślnej realizacji, a co utrudnia realizację celów, - czy do planowania trzeba mieć talent, - jakie błędy najczęściej popełniamy jeśli chodzi o planowanie, - co to koszt alternatywny, - jakich narzędzi można używać do planowania. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jan 10, 202230:09
#140 Jak oszczędzać i podróżować?

#140 Jak oszczędzać i podróżować?

Dzisiaj do rozmowy zaprosiłem parę znanych blogerów podróżniczych -  Justynę i Krystiana Zając. Rozmawiamy o tym, jak można zwiedzać świat nie rujnując domowego budżetu. Co jest ważne przy planowaniu podróży i jak pogodzić to z pracą na etacie. Z nagrania dowiecie się m.in: - z czego blogerzy się utrzymują, - czy można powiedzieć, że uprawiają tzw. budget travel, - czy zarabiają na opisywaniu swoich podróży, - czy chcieliby żyć tylko z pasji podróżowania, - czy zauważyli wpływ pandemii na ceny podróży, - na czym polega budget travel w ich wydaniu, - na czym ludzie najczęściej przepłacają podczas podróży, - jak się przygotować do taniego podróżowania, - jak kupować tanie bilety lotnicze, - jak przygotowują się finansowo do wyprawy, - na co najwięcej wydaje się podczas podróży, - czy uprawiali tzw. couchsurfing, - czy ubezpieczają się na czas podróży, - który kraj przeraził ich jeśli chodzi o ceny, a który mile zaskoczył, - jak podchodzą do posiadania gotówki podczas podróży, - skąd czerpią wiedzę na temat finansów. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Jan 03, 202220:59
#139 Jak inwestować zgodnie z ideą impact investing?

#139 Jak inwestować zgodnie z ideą impact investing?

Dzisiaj mam dla Was nagranie solowe, w którym opowiem o tzw. etycznym inwestowaniu. W tym szczególnym okresie roku często myślimy o pomaganiu innym, dlatego postanowiłem przyjrzeć się temu, w jaki sposób ideę tę realizują najbogatsi. Opowiem też o tym, w jaki sposób każdy z nas może zacząć inwestować pieniądze tak, aby przynosiły one zyski i jednocześnie pracowały zmieniając świat na lepsze. Z nagrania dowiecie się m.in: - jak ideę impact investing realizują najbogatsi ludzie. - co to takiego, na czym polega, - jaka jest wartość rynku impact investing, - na czym polega koncepcja ESG i SRI, - jaka generacja jest najbardziej zaangażowana w impact investing, - jaki jest cel WIG-ESG, jak funkcjonuje, - jak jest różnica między SRI, ESG a impact investing, - dla jakich inwestorów jest impact investing, - jak inwestować w stylu impact investing. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 27, 202116:57
#138 Ścieżka kariery zawodowej - jak do niej przygotować młodego człowieka?

#138 Ścieżka kariery zawodowej - jak do niej przygotować młodego człowieka?

Dzisiaj moim gościem jest Klaudia Stano, która na co dzień pracuje w fundacji zajmującej się poszerzeniem wśród młodzieży wiedzy o świecie zawodów i rynku pracy oraz promowaniem efektywnych metod nauczania. Rozmawiamy o przygotowaniu do wyboru przyszłego zawodu, zmianach jakie w tym zakresie zaszły w ostatnich latach oraz o tym,  jak pomóc młodym ludziom podejść do tego tematu. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Klaudia, - jakie działania prowadzi fundacja, w której Klaudia pracuje. - do kogo skierowane są działania fundacji, - jakie informacje można znaleźć na mapie karier, - czego można dowiedzieć się z kanału zawodowy stream, - na czym polega ich współpraca ze szkołami i nauczycielami, - jak to się wiąże z nowym przedmiotem doradztwo zawodowe, - czy prowadzą edukację finansową w kontekście wyboru ścieżki kariery, - na czym polega ich współpraca z rynkiem pracy, - jak ocenia ten projekt młodzież, jaką mają informację zwrotną, - kiedy dzieci zaczynają interesować się wyborem zawodu, - czy warto, aby dziecko bawiło się w odgrywanie różnych zawodów, - jakiej wiedzy brakuje młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy, - jak rozmawiać z dzieckiem, aby mogło poznać swoje mocne i słabsze strony, - jak obecnie należy podchodzić do wyboru zawodu i budowania ścieżki kariery zawodowej. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. i Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 21, 202127:32
#137 Jak odzyskać pieniądze za nietrafione zakupy?

#137 Jak odzyskać pieniądze za nietrafione zakupy?

Dzisiaj moim gościem jest Piotr Kantorowski, prawnik, podcaster i autor książek na temat prawa dla biznesu. Rozmawiamy o tym, jak możemy  odzyskać pieniądze za nietrafione zakupy. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Piotr,’ - czy Piotr prowadził sprawy związane z roszczeniami dotyczącymi nieudanych zakupów, - co mamy zrobić, gdy nasz zakup jest nietrafiony, - jak formalnie możemy odstąpić od umowy zakupu, - czy trzeba mieć paragon, aby odstąpić od umowy zakupu, - czy osoba obdarowana może odstąpić od umowy zakupu, - czy można odstąpić od umowy, gdy przedmiot zakupu uległ uszkodzeniu, - co się dzieje w sytuacji, gdy zakupiony przedmiot jest wadliwy, - co oznacza termin rękojmia, a co gwarancja i jaka jest między nimi różnica, - jak rozumieć wadę produktu, jakie są kryteria, - czy można odstąpić od zakupu produktu cyfrowego, - jakie zmiany szykują się w prawie konsumenckim w 2022 roku, - czy trzeba zbierać dowody zakupu - czy lepiej płacić kartą, czy gotówką. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 13, 202124:14
#136 Na czym polega działalność fundraisera?

#136 Na czym polega działalność fundraisera?

Dzisiaj rozmawiam z Markiem Zywertem, produkt manager z fundacji FaniMani.pl, która zajmuje się wspieraniem różnych organizacji w zbieraniu funduszy na to, co ważne. Rozmawiamy o tym, na czym polega praca fundraisera, jakie niesie wyzwania i dla kogo jest ten zawód. Przy okazji mam też ogłoszenie związane ze świątecznym odcinkiem Po Ludzku o Pieniądzach i nagrodą, jaka się wiąże z wystąpieniem w tym nagraniu. Z nagrania dowiecie się: - kim jest Marek i czym zajmuje się zawodowo na co dzień, - na czym polega projekt, który prowadzi, - czy fundraiser to jest zawód, - kto zajmuje się fundraisingiem, czy trzeba mieć certyfikat, aby wykonywać ten zawód, - na czym polega ta praca, - jakie cechy powinien mieć skuteczny fundraiser, - czy jest jakaś bariera wejścia do zawodu, - czy z tego zawodu można żyć, - kto może zostać fundraiserem, - jak organizacje społeczne budują zaufanie do siebie, - skąd organizacje społeczne pozyskują środki, - jak odróżnić legalnie działające instytucje od oszustów, - czy aby zbierać fundusze trzeba mieć założoną fundację, - do kogo najczęściej zwracają się fundraiserzy, - jakie korzyści mają darczyńcy w Polsce? Zapraszam do wysłuchania i komentowania oraz współpracy przy nagraniu świątecznego odcinka. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Dec 06, 202124:37
#135 Na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne?

#135 Na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne?

Dzisiaj rozmawiam z Patrykiem Borkowskim, ekspertem z Generali Investments TFI. Patryk opowie o tym, na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne, czy jest to oferta dla każdego oraz na co należy zwracać uwagę wybierając tę formę inwestowania. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Patryk, - czym są fundusze inwestycyjne, - czym inwestowanie w fundusze różni się od samodzielnego inwestowania w akcje, - czym różni się od oszczędzania na lokacie, - czy każdy może znaleźć coś dla siebie, - co to jest subfundusz, - co to znaczy „inwestowanie pod jedną parasolką”, - jak wygląda opodatkowanie zysków z takich inwestycji, - czy poszczególne subfundusze różnią się między sobą, - czy do inwestowania w fundusze trzeba mieć specjalną wiedzę, - w co można zainwestować 10 tys., 50tys. , 100 tys. zł, - na czym polega dobieranie funduszy do portfela inwestycyjnego, - czy to dobry pomysł, aby wszystkie oszczędności zainwestować w fundusze, - jak często należy sprawdzać wyniki inwestycji, - jakie nowinki ma Generali Investments TFI w swojej ofercie, - czy Generali Megatrendy i Generali Akcji Ekologicznych to dobre fundusze na start? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 29, 202124:13
#134 Dlaczego kupowanie solidnego sprzętu opłaca się bardziej niż najtańszego?

#134 Dlaczego kupowanie solidnego sprzętu opłaca się bardziej niż najtańszego?

Dzisiaj do rozmowy zaprosiłem Krzysztofa Kołacza, który jest specjalistą w zakresie nowych technologii, autorem tekstów na ten temat oraz podcasterem. Z nagrania dowiecie się: - kim jest i czym zajmuje się zawodowo Krzysztof, - co uważa za swoją główną misję, - jakie przekonania na temat pieniędzy wyniósł z domu, - skąd czerpie wiedzę na temat finansów osobistych, - czy prowadzi budżet domowy, - co wg niego znaczy „solidny sprzęt na lata”, - na czym polega wg niego ekstrawagancja zakupowa, - jak ustrzec się przed pułapką kupowania najnowszych gadżetów, - jak technologia pomaga w dbaniu o budżet domowy, - jeśli musimy kupić sprzęt, to jak tanio kupić sprzęt, który jest drogi, - jak mądrze wykorzystać Black Friday, - w jaki sposób lista życzeń pomaga uporządkować swoje potrzeby zakupowe. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 22, 202127:48
#133 Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

#133 Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

Dzisiaj gościem podcastu jest dr Łukasz Kister, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci. Mój gość opowie o tym, w jaki sposób działają obecnie cyberprzestępcy, na co uważać, jak się przed takimi działaniami w sieci chronić. Z nagrania dowiecie się: - kim jest i czym zajmuje się zawodowo Łukasz Kister, - co kryje się pod nazwą cyberbezpieczeństwo, - na jakich aspektach cyberbezpieczeństwa skupia się w swojej pracy, - z jakimi rodzajami ataków w sieci mogą spotkać się osoby prywatne, - jakie są najpopularniejsze modele działania cyberprzestępców, - jakie metody stosują, - czy wiązanie różnych kont ze sobą jest bezpieczne, - jakie mechanizmy psychologiczne i socjologiczne wykorzystują cyberprzestępcy, - czy w czasie pandemii pojawiły się jakieś nowe metody działania cyberprzestępców, - jakie nasze zachowania wyłapują cyberprzestępcy, aby następnie wykorzystać je przeciwko nam. - jakie punkty powinny znaleźć się na naszej checkliście bezpieczeństwa w wirtualnej przestrzeni, - jak chronić dzieci przed niebezpieczeństwami w Internecie. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 15, 202138:04
#132 Jak oszczędzać na IKZE i kto może skorzystać z nowych limitów?

#132 Jak oszczędzać na IKZE i kto może skorzystać z nowych limitów?

Dzisiaj rozmawiam z Kubą Maciakiem, ekspertem z Generali Investments TFI. Kuba pracuje jako manager d.s. nowych produktów, a dziś opowie o IKZE i nowych limitach dla osób samozatrudnionych. Wokół tego tematu jest wiele wątpliwości i nasza rozmowa pomoże Wam zrozumieć, na czym polegają zmiany i kto może z nich skorzystać. Z nagrania dowiecie się: - czym zajmuje się Kuba zawodowo, - co się kryje za skrótem IKZE, - na czym polega działanie tego produktu, - dlaczego warto mieć IKZE, - co to jest stopa zastąpienia, - jakie korzyści daje nam oszczędzanie w IKZE, - w jakich instytucjach można oszczędzać na IKZE, - co to takiego limity wpłat na IKZE, - co nowego pojawiło się w tym roku w zakresie limitów, - kto konkretnie może skorzystać z tych nowych limitów, - jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z nowych limitów, - gdzie się zgłosić, aby skorzystać z nowego limitu wpłat, - co się stanie, gdy w ciągu roku zmienię swój status zatrudnienia, - gdzie mogę przeliczyć, jaką ulgę mogę mieć przy danej wpłacie, - gdzie wykazuję wpłatę na IKZE, aby skorzystać z ulgi, - gdzie można uzyskać więcej informacji o IKZE. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 08, 202119:18
#131 Jak pandemia wpłynęła na oczekiwania w stosunku do pracodawców?

#131 Jak pandemia wpłynęła na oczekiwania w stosunku do pracodawców?

Dzisiaj moim gościem jest Paulina Mazur, ekspertka od employer brandingu. Rozmawiamy o tym, jak w czasie pandemii zmieniło się postrzeganie tzw. benefitów pracowniczych i jakie elementy świadczeń pozafinansowych są obecnie uważane za najatrakcyjniejsze. Z nagrania dowiecie się: - czym zawodowo zajmuje się Paulina, - co pandemia zmieniła na rynku pracy, - co uległo zmianie po stronie pracowników, a co po stronie pracodawców, - czy teraz mamy rynek pracownika, czy pracodawcy, - jakie najważniejsze zmiany zauważamy na rynku pracy, - w jaki sposób pracodawcy konkurują o najlepszych specjalistów, - co to znaczy, że nie chodzimy do pracy tylko do wartości, - na czym polega trend związany z pokazywanie liderów, - które benefity są obecnie na topie, - jakie benefity są najważniejsze dla pracowników biurowych, a jakie dla pracowników produkcyjnych, - czy są świadczenia, które pracodawcy uważają za benefity, a pracownicy nie, - jakie warunki musi spełnić benefit, aby spełniał swoją rolę, - czy PPK i PPE to także benefity pracownicze? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Nov 02, 202126:58
#130 Czym jest inflacja i jak chronić przed nią swoje oszczędności?

#130 Czym jest inflacja i jak chronić przed nią swoje oszczędności?

Dziś rozmawiam z Piotrem Minkiną, ekspertem z Generali Investment TFI. Piotr opowie o inflacji i najważniejszych zagadnieniach z nią związanych oraz o tym, jak chronić swoje oszczędności w czasach spadku siły nabywczej pieniądza. Z nagrania dowiecie się: - czym jest inflacja i jak oblicza się jej wysokość, - co to jest wskaźnik CPI i o czym mówi, - z czego wynika inflacja. - czy przy wzroście inflacji drożeje wszystko, czy tylko wybrane produkty, - jaka jest metodologia badania inflacji, - co to takiego koszyk inflacyjny, - od czego zależy, co drożeje, - czy na inflację wpływają też czynniki psychologiczne, - co to takiego tzw. efekt drugiej rundy, - co kupuje przeciętne gospodarstwo domowe, - jak pandemia wpłynęła na skład koszyka domowego, - jak inflacja wpływa na podwyżkę wynagrodzeń, - co to znaczy, że każdy ma swoją własną inflację, - jak dostosować swój portfel inwestycyjny, aby chronić oszczędności przed inflacją, - z czym trzeba się liczyć podejmując decyzje inwestycyjne w czasach umiarkowanej inflacji, - kiedy mówimy o niskiej inflacji, a kiedy o umiarkowanej, - czy jest szansa, że inflacja spadnie? Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Oct 25, 202124:35
#129 Czym jest dług technologiczny i jakie ma znaczenie na rynku pracy?

#129 Czym jest dług technologiczny i jakie ma znaczenie na rynku pracy?

Dzisiaj moim gościem jest Tomasz Rudnik, który opowie o nietypowym rodzaju długu – długu technologicznym. Opowie o tym, jak wiąże się on z możliwościami znalezienie atrakcyjnej dla nas pracy oraz z finansami osobistymi. Z nagrania dowiecie się: - kim jest i czym zajmuje się zawodowo Tomasz, - czy w ostatnim czasie Tomasz zauważył zwiększoną liczbę kandydatów, którzy zgłaszają się do niego, - jakie ma obserwacje odnośnie obecnego rynku pracy, - czy rynek pracy naprawdę się odbija, - jak to wygląda z perspektyw pracodawców, a jak pracowników, co się zmieniło, - czy jest jakiś jeden główny czynnik, który odpowiada za kłopoty kandydatów na rynku pracy, - czym jest dług technologiczny w kontekście rynku pracy, - jak efektywnie podejść do zmiany pracy, - przez jakie zadania trzeba przejść przygotowując się do zmiany pracy, - jakich obszarów dotyczy dług technologiczny, - czy to pojęcie można odnieść także do kategorii finansów osobistych, - co się zmieniło po pandemii w kwestii zarobków, - w jaki sposób uzyskać podwyżkę, - jaka radę dałby kandydatom – od czego powinni zacząć szukanie dobrze płatnej pracy. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Oct 18, 202126:15
#128 Umowa o pracę czy B2B – co brać pod uwagę decydując się na dany model współpracy?

#128 Umowa o pracę czy B2B – co brać pod uwagę decydując się na dany model współpracy?

Dziś rozmawiam z ekspertem z grupy pracuj.pl, Łukaszem Marciniakiem, który od 15 lat zajmuje się zarządzanie sprzedażą. Łukasz opowiada o plusach i minusach każdej z form zatrudnienia, o obowiązkach i korzyściach, jakie się z nimi wiążą. Z nagrania dowiecie się: - kim jest i czym zajmuje się Łukasz zawodowo, - jakie są obecnie praktyki związane z zatrudnianiem pracowników jeśli chodzi o formy współpracy, - jakie są trendy w tym zakresie, - czy rodzaje umowy zależą od branży, - w jakich branżach dominuje model współpracy B2B, - jakie zalety i jakie wady ma zatrudnienia na zasadzie B2B, - jak kształtują się zarobki (B2B a umowa o pracę) – przykłady, - jaka jest różnica między umową B2B a kontraktem managerskim, - jakie koszty wiążą się z założeniem działalności gospodarczej, - jak można oszczędzać na emeryturę na każdej z tych umów, która z nich daje większe możliwości w tym zakresie, - jakie kryteria brać pod uwagę wybierając formę zatrudnienia, - jakie czynniki, poza finansowymi, należy brać pod uwagę decydując się na daną formę współpracy. Zapraszam do wysłuchania i komentowania. Treści prezentowane w podcastach „Po ludzku o pieniądzach” są opiniami prowadzącego i jego gości i odzwierciedlają ich osobiste poglądy. Nie należy interpretować ich jako opinii lub stanowiska Generali Investments TFI S.A. Spółka nie ponosi odpowiedzialności za trafność oraz kompletność informacji przekazywanych przez prowadzącego i jego rozmówców.
Oct 11, 202123:42
#127 Jak zadbać o edukację finansową dziecka?

#127 Jak zadbać o edukację finansową dziecka?

Dzisiaj kolejny odcinek z cyklu poświęconego edukacji finansowej. Tym razem do rozmowy zaprosiłem Łukasza Grygiela, edukatora w zakresie edukacji finansowej i blogera. Łukasz opowie o tym, jak rodzic może zadbać o edukację finansową dziecka i dlaczego jest ona ważna. Z nagrania dowiecie się: - kim jest i czym zajmuje się zawodowo Łukasz, - jak to się stało, że zaczął prowadzić blog, - kto w edukacji finansowej dziecka powinien odgrywać największą rolę, - jakie błędy najczęściej popełniają rodzice przekazując wiedzę o finansach, - co to znaczy uczyć świadomie, jakie są zagrożenia, gdy tę wiedzę przekazujemy nieświadomie, - dlaczego kieszonkowe jest ważne, - czy warto zachęcać nastolatka do pracy sezonowej, - jak powinien wyglądać plan edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży, - w jaki sposób rodzic może zaangażować dziecko w edukację finansową, - czym grozi brać edukacji finansowej dziecka, jakie to ma skutki w życiu dorosłym, - jakie wyzwanie Łuk