
POP Science
By POP Science

POP ScienceOct 17, 2022

Nanotechnologia: Zagrożenie czy ratunek? - POP Science #53
W dzisiejszym odcinku poruszymy temat nanotechnologii. Jak wygląda dzisiaj, a jak może wyglądać w przyszłości? Czym jest nanotechnologia, nanomaszyna, mikrotechnologia? Zapraszamy na POP Science!

Ile wspólnego z nauką mają Star Wars i Star Trek? - POP Science #52
Ile wspólnego z nauką mają Star Wars i Star Trek? Gdzie łamią prawa fizyki, a gdzie wszystko gra i technologia faktycznie mogłaby działać? Zapraszamy na kolejny odcinek POP Science, w którym pod lupę weźmiemy dwie najbardziej konieczne serie o kosmosie - Star wars i Star Trek!

Tajemnice czarnych dziur. Od teorii do rzeczywistości - POP Science #51
Czarne dziury to temat który od dekad rozgrzewa wyobraźnię nie tylko naukowców, ale i ludzi, którzy interesują się nauką. Dzisiaj wskoczymy do czarnej dziury i zobaczymy co ciekawego jesteśmy w stanie jeszcze powiedzieć w tym temacie. Zapraszamy na POP Science!

Jak odzieraliśmy Wenus z jej sekretów - POP Science #50
Wenus to siostrzana planeta Ziemi. Wciąż wiemy o niej niewiele, ponieważ piekielnie trudną jest ją zbadać. Podobnie jak warunki panujące na Wenus, które są piekielnie nieprzyjazne. Dzisiaj porozmawiamy o tej niezwykłej planecie, o tym jak badaliśmy i badać będziemy Wenus. Co już o niej wiem, a czego jeszcze możemy się dowiedzieć? Zapraszamy na POP Science.

Perpetuum Mobile w poszukiwaniu wiecznej maszyny - POP Science #49
Czym jest Perpetuum Mobile? Jak wyglądały poszukiwania takiego urządzenia i dlaczego poszukiwania takie są bez sensu? O wiecznie działającej maszynie w dzisiejszym odcinku POP Science!

Czy AI zniszczy sztukę i twórców? - POP Science #48
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak AI wpływa na sztukę i kreatywność? Czy obawy i zagrożenia związane z rozwojem AI są uzasadnione? W tym odcinku POP Science Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz, wraz z naszym specjalnym gościem, Marcinem Sergiuszem Przybyłkiem, podejmują te istotne pytania i pomagają zrozumieć zagadnienia związane z sztuczną inteligencją. W odcinku odpowiadamy na pytania, takie jak: Jak definujemy sztukę i piękno z biologicznego punktu widzenia? Czy piękno w przyrodzie ma sens? Jak ludzki mózg reaguje na dzieło sztuki? Dlaczego ludzie są zachwyceni sztuką stworzoną przez AI? Czy AI może naprawdę odczuwać emocje i twórczość? Przekonaj się sam, jak rozmowa może pobudzić twoją ciekawość! Dołącz do nas na POP Science i odkrywaj tajemnice sztucznej inteligencji razem z nami.

Czy nauka może obejść się bez matematyki? - POP Science #47
Matematyka i fizyka to dwie nauki, które są ze sobą ściśle powiązane. Od czasów Newtona, matematyka była uważana za język fizyki, który pozwala na precyzyjne opisywanie i modelowanie zjawisk fizycznych. W tym filmie przyjrzymy się, jak matematyka pomaga w zrozumieniu fizyki i nauki ogólnie. Zapraszamy na POP Science!

Co nas czeka po apokalipsie? Postapokaliptyczne scenariusze - POP Science #46
W dzisiejszym odcinku poruszymy temat postapokalipsy. Czy po apokalipsie rzeczywiście czeka nas powrót do epoki kamienia łupanego? Jakie scenariusze postapokaliptyczne są najbardziej prawdopodobne i jakie sfery życia będą najbardziej narażone na zmiany? Jak to wszystko się ma do postapokalipsy przedstawianej w dziełach science-fiction? O tym porozmawiamy razem z Leszkiem Błaszkiewiczem w najnowszym POP Science.

Czy zasiedlimy dna oceanów w przyszłości? - POP Science #45
Ludzkość od zawsze uwielbiała przekraczać granice. Granice podróży i granice miejsc, w których mogła się osiedlać. Chociażby różnego rodzaju budowle wykuwane w litej skale wysoko w górach, czyli miejsce z pozoru nienadające się do życia. Kosmos był kolejną granicą, którą udało się przekroczyć wysyłając na orbitę ISS. A kolejne miejsca i granice? Może na Ziemi - pod wodą? W dzisiejszym POP Science, razem z Leszkiem Błaszkiewiczem, porozmawiamy o miastach i koloniach przedstawianych w różnych dziełach sci-fi oraz o tym, jak mogłyby wyglądać takie cywilizacje.

Lasery, torpedy fotonowe i broń przyszłości - POP Science #44
Torpedy fotonowe, miecze świetlne, czy blastery - to tylko niektóre z egzotycznych broni, które nieraz pojawiły się na ekranie kinowym. Ale jakie są faktyczne szanse, że takie narzędzia destrukcji powstaną naprawdę? Czy nadal będą one tylko fikcją literacką i filmową, czy też staną się rzeczywistością, którą będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości? Dziś w programie POP Science Piotr Kosek z Leszkiem Błaszkiewiczem rozmawiają o tym, co już posiadamy i czego możemy oczekiwać w przyszłości. Przyjrzymy się również temu jakie nowe rozwiązania tego typu pojawiają się na horyzoncie. Czy nasza wyobraźnia jest jedynie projekcją naszych pragnień, czy może przyszłość jest tak naprawdę jeszcze bardziej ekscytująca i zaskakująca, niż to, co sobie wyobrażamy? Zapraszamy do wspólnej podróży przez świat nauki, technologii i popkultury w kolejnym odcinku POP Science!

Rzeczywistość to coś innego niż myślimy? - POP Science #43
Czym właściwie jest rzeczywistość? Skoro cząstki elementarne wydają się być jedynie rozmytymi stanami energetycznymi, to co tworzy tak naprawdę to co widzimy dookoła? Pytanie o naturę rzeczywistości nie jest niczym nowym. Zastanawiali się nad tym już starożytni filozofowie. Czym jest to co na zewnątrz i czy właściwie istnieje coś na zewnątrz? Skoro całe życie jesteśmy zamknięci w naszych czaszkach, to skąd pewność, że to co widzimy, faktycznie istnieje? No i kim jest obserwator, który rejestruje rzeczywistość? Czy nauka ma w ogóle coś do powiedzenia w tym temacie? Zapraszamy na specjalne wydanie POP Science z udziałem pisarza SF i lekarza medycyny Marcina Sergiusza Przybyłka. WIĘCEJ MARCINA NA: http://www.marcinprzybylek.pl

Dom w kosmosie. Przyszłość i historia stacji kosmicznych - POP Science #42
Gotowi na podróż na stację kosmiczną? W dzisiejszym odcinku POP Science, Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz zabiorą Was w niesamowitą podróż przez historię stacji kosmicznych i ich niezwykłą przyszłość. Czy wiesz, że wszystko zaczęło się od Saluta 1? A co czeka nas w przyszłości - może kolonie orbitalne nad Marsem? W trakcie odcinka odkryjemy również, jakie stacje kosmiczne pojawiały się w popularnych dziełach science-fiction. Zainteresowani?, W takim razie kliknijcie w przycisk play i zanurzcie się w fascynującym świecie stacji kosmicznych!

Terraformacja innych planet. Czy jest to wykonalne? - POP Science #41
Jednym z najciekawszych pomysłów sci-fi jest terraformacja innych planet, czyli przystosowanie martwego globu do życia na nim. Czy terraformacja planet jest czymś co mogłoby zaistnieć? Czy jest może tylko mrzonką? Razem z Leszkiem Błaszkiewiczem podejmiemy dyskusję na ten temat w najnowszym POP Science.

Wszechświat składa się z fal - fale w fizyce - POP Science #40
Jeśli by przyjrzeć się dokladnie to okaże się, że nasz świat wręcz składa się z fal. Fale mechaniczne, elektromagnetyczne, grawitacyjne. Są wszędzie i jest ich pełno. Czym się różnią, jak powstają? Jak działają? Czas na POP Science!

Co znajdziemy w wyższych wymiarach? - POP Science #39
Wyższe i dodatkowe wymiary, teorie strun i super strun - dzisiejszy odcinek POP Science zabierze Cię w podróż w dziwaczne zakamarki naszej rzeczywistości.

Co jest za granicami wszechświata? - POP Science #38
Co jest za granicami wszechświata? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wiele teorii fizycznych sugeruje, że istnieją inne wszechświaty, ale nie ma obecnie dowodów naukowych na ich istnienie i brak jest również spójnej teorii opisującej, co mogłoby się znajdować poza granicami fizycznego wszechświata. Inne opracowania zdają się sugerować, że wszechświat może nie mieć fizycznej bariery, granicy. Jeszcze inne zakładają, że żyjemy w zakrzywionej przestrzeni i nigdy nie dolecimy do granicy, ponieważ zawsze będziemy poruszać się jak propowierzchni kuli. Czy w tym przypadku jakiejś hiperkuli o większej liczbie wymiarów. W dzisiejszym POP Science mierzymy się razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem z tym arcytrudnym tematem jakim są granice wszechświata.

Język obcych. Czy damy radę z nimi rozmawiać? - POP Science #37
Jak może wyglądać język obcych? Mówiliśmy już o komunikacji z obcymi w kontekście SETI i poszukiwania sygnałów wysłanych przez obce cywilizacje techniczne, jednak w jaki sposób mogą się oni porozumiewać? Czy jesteśmy w stanie opanować język obcych i dogadać się z inną cywilizacją jeśli doszłoby do kontaktu?
Tak wygląda wersja video POP Science. Chcesz oglądać z obrazem? Zapraszamy tu - https://bit.ly/POPScience POLECANE KSIĄŻKI MUZYKA I FILMY: https://astrofaza.pl/popscience/

Plany podboju Układu Słonecznego - POP Science #36
Póki co nieśmiało wracamy na Księżyc, ale wszystko wskazuje na to, że w przyszłości ludzkość będzie chciała rozpanoszyć się w Układzie Słonecznym. Jakie ciała niebieskie jesteśmy w stanie zdobyć? Gdzie możemy postawić bazy, habitaty i kolonie i żyć w nich? Czy to w ogóle jest realne, czy pozostanie na zawsze pieśnią dzieł Science Fiction? O tym w kolejnym POP Science! WIĘCEJ: https://www.astrofaza.pl/popscience

Naukowe bzdury w filmach. Jak robią nas w konia? - POP Science #35
Jakie babole fizyczne znajdziemy w filmach i książkach Science Fiction? O tym rozmawiamy z dr. hab. Leszkiem Błaszkiewiczem w tym odcinku POP Science!

Czy nauka pomoże wygrać z zawodowym sportowcem - POP Science #34
Czy nauka pomoże wygrać z zawodowym sportowcem

Tych kosmitów należy się bać. Jeśli istnieją - POP Science #33
Myśląc o kosmitach zazwyczaj mamy w głowie obraz szaraka. Małego, rachitycznego jegomościa o wielkich, czarnych oczach. To typowy obraz kosmity, utrwalony przez pop kulturę. Ale tak naprawdę najbardziej pociągające są wizje innych, mniej oczywistych kosmitów. Takich, którzy są dla nas niebezpieczni. Celowo, lub co gorsza, przez przypadek lub nieświadomie. W dzisiejszym POP Science rozmawiamy o najniebezpieczniejszych kosmitach, a odcinek zarejestrowaliśmy w Zielonej Górze podczas Bachanaliów Fantastycznych 2022.

Jak nauka wydłuża nam życie? - POP Science #32
Nieśmiertelność jest odwiecznym marzeniem ludzkości. Podobnie jak latanie. Nauka i inżynieria pozwoliły człowiekowi wzbić się w powietrze. Czy tak samo będzie z pokonaniem śmierci? A może rozwiązaniem jest długowieczność? Nad tą prace są dużo bardziej zaawansowane i dużo bardziej prawdopodobne jest to, że skorzystać będziemy mogli z płynących z niej benefitów. Zostaje też kwestia jakości długiego życia, ale o tym wszystkim usłyszycie w najnowszym odcinku POP Science!

Naukowe wyjaśnienie supermocy. Czy superbohaterowie mogliby istnieć? - POP Science #31
Jedną z dziedzin, którą człowiek próbuje zrozumieć, jest parapsychologia. Zjawiska psychokinezy, lewitacji czy telepatii nie są nam obce. Wielu twórców filmowych, pisarzy i artystów, wykorzystywało je wielokrotnie w swoich dziełach. Ale czy występują wokół nas i czy nauka ma na to wyjaśnienie? Czy mamy odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy człowiek może takie zdolności posiadać, kontrolować je oraz wykorzystywać w codziennym życiu? W POP Science porozmawiamy o tym, czy wśród nas żyją superbohaterowie.

Świat w 2100 roku: Przyszłość nauki - POP Science #30
Jak będzie wyglądał świat w 2100 roku? Jaka przyszłość czeka naukę? Czy rozwiniemy niesamowite technologie, czy zniszczymy życie na Ziemi? Jaka przyszłość czeka medycynę i energetykę, a co ciekawego możemy zobaczyć w świecie elektroniki? Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem w kolejnym odcinku POP Science!

Zwierzęta, które wysłaliśmy w kosmos - POP Science #29
Zanim nastała era ludzi w kosmosie, naukowcy na orbitę wysyłali chętnie różne zwierzęta. Od owadów, przez gady, psy aż po szympansy. Co więcej, po dziś dzień wysyłamy zwierzęta na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po co to robimy? I jakie zwierzęta do tej pory oglądały Ziemię z orbity? Razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem zapraszamy na kolejny odcinek POP Science!

Czy żyjemy w symulacji? - POP Science #28
Czy słyszałeś kiedyś o hipotezie symulacji? Mówi ona, że nasze życie i wszystko co nas otacza jest tylko symulacją, nieodróżnialną od rzeczywistości. Zupełnie jak w Matrixie. Poważni badacze i filozofowie zastanawiali się nad takimi koncepcjami. W dzisiejszym POP Science na tapet bierzemy Hipotezę Symulacji!

Pola siłowe, lasery i gadżety SF w rzeczywistości - POP Science #27
Czy jesteśy w stanie stworzyć pola siłowe rodem z Filmów SF? Albo broń laserową? O tym w dzisiejszym POP Science!

O podróżach w czasie na poważnie - POP Science #26
Czy da się podróżować w czasie? Czy fizyka i matematyka pozwalają na takie zjawisko, czy jest to domena tylko i wyłącznie science fiction? W tym odcinku POP Science razemz. dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem rozprawiamy się z podróżami w czasie. Zapraszamy!

Nadchodzą rządy Sztucznych Inteligencji? - POP Science #25
Czy sztuczna inteligencja kiedykolwiek osiągnie taki poziom aby realnie nam zagrozić? A może ta groźba już w tym momencie wisi nad nami? Dziś w POP Science o sztucznej inteligencji.

Jak powstał wszechświat i jak umrze? - POP Science #24
Czym był Wielki Wybuch i dlaczego niektórzy naukowcy chcieliby aby przestać używać tej nazwy? Jak powstał nasz wszechświat i co na ten temat mieliśmy do powiedzenia na przestrzeni wieków? Zobacz najnowszy odcinek serii POP Science, w której razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem cofamy się w czasie do samego początku istnienia kosmosu.

Jesteśmy zakładnikami Słońca - POP Science #23
Jaki wpływ na życie na Ziemi ma Słońce? Oczywiście olbrzymi, ale nie tylko dlatego, że oświetla Ziemię i wysyła do nas promienie słoneczne czyli energię. Słońce kształtuje również kosmiczną pogodę, która dla naszej planety jest równie ważna jak ta mająca miejsce pod chmurami. Ale kosmiczna pogoda to nie tylko Słońce i o tym jest dzisiejsze POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem.

Starożytni Kosmici na poważnie - POP Science #22
Czy możliwe jest, że w starożytności Ziemię odwiedzali przedstawiciele zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich? Jak najbardziej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie tak było. Jednak czy mamy niezbite dowody na takie wydarzenia? Wydaje się, że jednak nie. Starożytni kosmici i paleoastronautyka ostatnio przeżywają renesans, ale czy faktycznie dowody zebrane przez propagatorów tych teorii są wystarczające? O tym rozmawiam z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem w kolejnym POP Science

Najbardziej ekstremalne rzeczy w kosmosie - POP Science #21
Jaka jest najniższa, a jaka najwyższa temperatura w kosmosie? Jakie było najwyższe ciśnienie jakie panowało we wszechświecie? Co jest najmniejsze, a co największe? Dzisiejsze POP Science o ekstremalnym wszechświecie.

Jak człowiek wymyślił CZAS - POP Science #20
Czym jest czas? W jaki sposób ludzie zaczęli go mierzyc? Jakie instrumenty potrzebne są do pomiarów czasu i dlaczego musimy to robić coraz dokładniej? O tym w dzisiejszym POP Science!

Czym jest i jak działa promieniowanie? - POP Science #19
Czy od promieniowania gamma można zostać Hulkiem? Czym właściwie jest promieniowanie, jak powstaje i jak działa? Dlaczego potrafi być tak niebezpieczne i czy za każdym razem, kiedy mamy z nim do czynienia powinniśmy jak najszybciej uciekać gdzie się da? Okazuje się, że jest to zjawisko tak naturalne jak istnienie wszechświata i właściwie wiele rzeczy w naszym otoczeniu promieniuje w ten czy inny sposób.

Największe dziwactwa znanych naukowców - POP Science #18
Znani naukowcy byli często osobami mocno ekscentrycznymi. Chociażby Schrodinger i jego tabuny kochanek czy nastawienie Newtona do obiadów i znajomych. Tym razem rozmawiamy o róznych dziwactwach i szaleństwach i konfliktach znanych naukowców.
Zajrzyj na naszą stronę www.astrofaza.pl

Jeźdźcy teleskopów, jak badano kosmos? - POP Science #17
W jaki sposób zbadaliśmy kosmos? Jak to się wszystko zaczęło? Jakiego sprzętu używali dawni astronomowie do przybliżenia nam zasad działania nocnego nieba? O tym wszystkim opowie dr hab. Leszek Błaszkiewicz w dzisiejszym odcinku POP Science.

Co zrobimy gdy zabraknie prądu? Blackout - POP Science #16
Co jeśli zabrakło by prądu? Jak długo wytrzymałaby nasza cywilizacja? Czy cofnęlibyśmy się do czasów średniowiecza? Czy miałaby miejsce postapokalipsa? Blackout jest bardzo realnym zagrożeniem, a jesteśmy coraz bardziej uzależnieni jako cywilziacja od energii elektrycznej.
Zobacz naszą stronę www.astrofaza.pl

Czy multiwszechświat istnieje? - POP Science #15
Czy multiwszechświat istnieje? Czym właściwie jest multiwszechświat i co na ten temat mówi nauka oraz popkultura? Dziś w POP science razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem porozmawiamy o multiwszechświecie.

Czy CHIPY i wszczepy zabiorą nam wolność? - POP Science #14
Internet rzeczy staje się rzeczywistością. Coraz więcej przedmiotów codziennego użytku posiada wbudowane w siebie chipy. Pojawiają się również pomysły na chipowanie ludzi. Czy internet rzeczy i powszechna chipoza przyniesie nam więcej dobrego, czy jednak złego? Czy czeka nas przyszłość niewolników technologii? Wraz z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem zapraszamy na kolejne POP Science!

Czy walczyć z płaską Ziemią? - POP Science #013
Skąd się bierze wiara w płaską Ziemię? Czym jest w ogóle płaska i pusta Ziemia? Czy to groźne i powinniśmy z tym walczyć, czy jest to tylko niegroźne dziwactwo? Wreszcie co na ten temat mówi popkultura?

Podbój kosmosu fakty i mity - POP Science #012
Dzisiaj o tym, jak zdobywaliśmy kosmos i jak wyglądał wyścig, który pozwolił zdobyć tę ostatnią granicę.
Lista Książek:
Bartek Biedrzycki - Zimne Światło Gwiazd
Ian McDonald - Luna: Nów
Stanisław Lem - Astronauci
Rafał Kosik - Mars
Dan Simons - Ilion i Olimp
Muzyka:
Vangelis - Rosetta
Konrad Kucz - Planetary
Gustav Holst - Die Planeten
Vangelis - Albedo 0.39
Jean Michelle Jarre - Randez Vous
Tomita - Planets

Jaka będzie przyszłość komputerów? - POP Science #011
Nie oszukujmy się, bez komputerów nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy. Niesamowity skok rozwojowy zawdzięczamy właśnie tym urządzeniom. Ale czy wiedziałeś, że pierwsze urządzenia liczące pojawiły się już w starożytności? Razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem prześledzimy historię komputerów. Sprawdzimy jak działają oraz jaka jest ich przyszłość. Zobaczymy też co ciekawego na temat tych urządzeń pojawiło się w popkulturze. Zaczynamy!

Komunikacja szybsza od światła - POP Science #09
W jaki sposób zaczeliśmy się komunikować i jak pokonywaliśmy kolejne bariery odległości, na jaką mogliśmy prowadzić komunikację? Czy odległości kosmiczne pokonają nas w tej materii? Czas na kolejny odcinek POP Science - komunikacja szybsza od światła.
Tadeusz Markowski - Mutanci
Kurt Vonnegut - Śniadanie Mistrzów
Cezary Zbierzchowski - Holocaust F
Orson Scott Card - Gra Endera
Cixin Liu - Problem Trzech Ciał
Dennis Taylor - Wszystkie te światy
Stanisław Lem - Fiasko

Jak mogą wyglądać prawdziwi kosmici? - POP Science #010
Jak moga wyglądać prawdziwi kosmici? A w jaki sposób przedstawiani byli w naszej zbiorowej świadomości poprzez książki, filmy i gry SF? O tym w dzisiejszym odcinku POP Science!
Książki:
Tadeusz Markowski - Mutanci
Kurt Vonnegut - Śniadanie Mistrzów
Cezary Zbierzchowski - Holocaust F
Orson Scott Card - Gra Endera
Cixin Liu - Problem Trzech Ciał
Dennis Taylor - Wszystkie te światy
Stanisław Lem - Fiasko

Jak powstała fizyka kwantowa? - POP Science #08
Dziś z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem porozmawiamy o tym czym jest fizyka kwantowa, czym nie jest i w jaki sposób powstała.

Paradoks dziadka i inne pułapki fizyki - POP Science #07
Czym jest paradoks dziadka, a czym paradoks bliźniąt. Czy zając dogoni w wyścigu żółwia? A także jakie paradoksy fizyczne towarzyszą nam na co dzień i dlaczego są one piekielnie ważne dla lekarzy, a zwłascza kardiologów? O tym w najnowszym odcinku POP Science, w którym razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem przybliżymy Wam naukowe i fantastyczne podejście do paradoksów.

Kosmiczne katastrofy i koniec Ziemi i ludzkości - POP Science #06
Jak będzie wyglądał koniec świata? Jaki los czeka wszechświat? Co czyha na nas w kosmosie i co może zakończyć istnienie człowieka na Ziemi? Dziś w POP Science rozmawiamy o kosmicznych i nie tylko katastrofach. Prawdziwych wizjach końca świata i ludzkości, które pojawiały się również w dziełach SF.
Książki:
✔️ Ryszard Głowacki: Paroksyzm numer minus jeden
✔️ Cixin Liu: Era Supernowej
✔️ Jacek Dukaj: Starość Aksolotla
✔️ Andy Weir: Projekt Hail Mary
✔️ Cixin Liu: Wędrująca Ziemia
✔️ John Wyndham: Dzień Tryfidów
✔️ Neal Stephenson: 7 Ew
✔️ Nevil Shute: Ostatni Brzeg
✔️ Roger Zelazny: Aleja Potępienia
✔️ Jacek Sawaszkiewicz: Stan Zagrożenia
✔️ Robert Szmidt: Apokalipsa wg Pana Jana
✔️ Marek baraniecki: Głowa Kasandry
✔️ Cormack McArthy: Droga
✔️ Michał Cholewa - Dzika Karta
Filmy:
✔️ Sunshine - W stronę Słońca
✔️ Devs
✔️ Ex Machina

Sfera Dysona, Pierścień Nivena i inne megastruktury - POP Science #05
Jaka jest największa rzecz, jaką można zbudować w kosmosie? Science Fiction pełne jest tego typu konstrukcji. Olbrzymie stacje orbitalne, Torus Stanforda, Pierścień Bishopa i Pierścień Nivena, aż po największą megastrukturę jaką jest Sfera Dysona. Dziś na tapet bierzemy kosmiczne megastruktury. Co jesteśmy w stanie zbudować już dziś, na co musimy jeszcze poczekać, a co jest kompletnym SF. Wraz z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem przybliżymy Wam ten temat. Zaczynamy!
Książki:
✔️ Człowiek z Wysokiego Zamku - Philip K. Dick
✔️ Ostatnie Twierdzenie - Arthur C. Clark
✔️ Paradyzja - Janusz Andrzej Zajdel
✔️ Gra Endera - Orson Scott Card
✔️ Spotkanie z Ramą - Arthur C. Clark
✔️ Orbitsville - Bob Shaw
✔️ Pierścień - Larry Niven
✔️ Różaniec - Rafał Kosik
✔️ Vertical - Rafał Kosik
✔️ 2001 Odyseja Kosmiczna - Arthur C. Clark
Filmy/seriale:
✔️ Arrival
✔️ Odyseja Kosmiczna 2010

Czy roboty zastąpią ludzi? - POP Science #04
Przyszłość należy do robotów i to nie tylko w dziełach SF. Roboty stają się naszą codziennością. Coraz więcej obowiązków przejmują różnego rodzaju automaty. Ale co będzie prawdziwą rewolucją? Powstanie androidów? Cyborgizacja? A może prawa dla robotów? W tym odcinku POP Science razem z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem przyglądamy się robotom, ich rodzajom i genezie oraz roli w świecie rzeczywistym i SF. Opiszemy też rónice między robotem, androidem i cyborgiem.
Ksiażki:
✔️ Philip K. Dick - "Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach"
✔️ Jacek Dukaj - "Starość aksolotla"
✔️ Henry Kuttner - "Podróżny robot"
✔️ Stanisław Lem - "Bajki robotów"
✔️ Stanisław Lem - "Cyberiada"
✔️ Dan Simmons - "Olimp"