
Poza Prawem
By Rajkow-Krzywicki + Kwiatkowski
Autorami podcastu są Jerzy Rajkow-Krzywicki, ewangelista podcastingu i vlogowania, pasjonat dobrej komunikacji i miłośnik mądrej produktywności oraz Szymon Kwiatkowski, który prowadzi agencję marketingową Marketing Prawa i od wielu lat wspiera kancelarie prawne w budowie i rozwoju marketingu.

Poza PrawemAug 08, 2019

Co to znaczy nie być nudnym prawnikiem? Tomasz Palak

Jaki jest stan polskiego sądownictwa? Fundacja Court Watch
Misją Fundacji Court Watch Polska jest zmienianie polskiego sądownictwa na lepsze. Fundacja powstała z myślą o tym, aby każdy człowiek, przekraczając próg sądu, był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie.
Tematy z odcinka PP#076 W jaki sposób głód wpływa na wyroki sędziów? Jakie idee przyświecały powstaniu Fundacji Court Watch? Czym się zajmuje i jaką rolę pełni Fundacja Court Watch? Co mówią badania dotyczące świadomości prawnej Polaków? O przestrzeganiu prawa i funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Kim są wolontariusze w Fundacji Court Watch i jaką rolę pełnią podczas rozpraw? Czy to możliwe, aby sędziowie mimo tak dużej ilości prowadzonych spraw udzielali sprawiedliwych wyroków? Od czego należałoby zacząć reformę polskiego systemu sądownictwa? W jaki sposób powołuje się sędziów w Polsce i jak są postrzegani społecznie? Jakie są obecnie perspektywy na pozytywne zmiany w systemie sądownictwa? Skąd Daria i Bartek stale czerpią energię do wymagającej pracy dotyczącej zmian systemowych? Jak często Fundacja Court Watch jest proszona o wkład w prace nad system sądownictwa? Ostatnie zmiany w polskim systemie sądownictwa – czy sądy po ostatnich reformach lepiej funkcjonują? Na czym polega gra planszowa „Prawopolis” i dlaczego jest to idealny prezent na Święta? Gdzie kupimy najlepsze pierniki w Toruniu?
Jak prawnicy mogliby się lepiej komunikować? Miłosz Brzeziński

Minimalizm i turkusowa organizacja w kancelarii prawnej - Katarzyna Kędzierska z simplicite.pl

Jak ułatwić ludziom dostęp do usług prawnych? Prawodoprawa.pl

Jak prawnicy mogliby lepiej prezentować i lepiej opowiadać? Kamil Kozieł

Jak się włamać do kancelarii prawnej? Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl
Piotr jest założycielem serwisu Niebezpiecznik.pl, hakerem oraz ekspertem do spraw bezpieczeństwa komputerowego. Wielokrotnie nagradzany prelegent na konferencjach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym.
Tematy z odcinka PP#071: Jak wygląda ekosystem włamań do kancelarii prawnych – czy obecnie jest wiele przestępstw, których nie jesteśmy świadomi? Kim jest cybernetyczny przestępca oraz jakie może mieć intencje planując atak cybernetyczny? Czym jest przestępstwo cybernetyczne - jak najczęściej wygląda jego przebieg? Jaką rolę podczas ataku odgrywa negocjator? Na czym polega strategia bezpieczeństwa zabezpieczeń – jak przeprowadzić analizę ryzyka? W jaki sposób możemy się skutecznie zabezpieczyć przed atakiem cybernetycznym? Jakie są najczęściej popełniane błędy w kontekście ochrony danych osobowych - na co warto zwrócić uwagę dobierając zabezpieczenia do kancelarii? Jak wyglądały najpopularniejsze cybernetyczne włamania? Czy trzymanie danych w chmurze sprawia, że bardziej narażamy się na cybernetyczny atak? Jak ważną rolę odgrywa edukacja pracowników w kontekście bezpieczeństwa komputerowego? Jakie są najpopularniejsze przestępstwa cybernetyczne - z jakich powodów manipulacja jest ich nieodłącznym elementem? Kto jest najatrakcyjniejszą ofiarą dla przestępcy cybernetycznego – czy na celowniku znajdują się tylko wpływowe osoby? Czym jest fałszywe poczucie bezpieczeństwa i w jaki sposób może zostać przeciwko nam wykorzystane?
Czym jest marka kancelarii i jak ją budować? Paweł Tkaczyk
Paweł zarabia na życie opowiadając historie. Jest strategiem marki, mówcą publicznym i autorem trzech bestsellerowych książek. Prowadzi bloga na którym dzieli się wiedzą z zakresu budowania marki, komunikacji i storytellingu.
Tematy z odcinka PP#070: Jakie marki prawnicze są powszechnie znane – co sprawia, że dana marka zostanie przez nas zapamiętana? Czym jest użyteczność marki – jak ją identyfikujemy i jaką rolę odgrywa w budowaniu marki? Jak wybrać nazwę marki – na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby skutecznie dotrzeć do klientów? Różnica pomiędzy marką osobistą prawnika, a marką kancelarii. Czym charakteryzuje się struktura procesu decyzyjnego - jakie czynniki należy spełnić by klient był gotów dokonać zakupu? Dlaczego to właśnie strach najbardziej motywuje nas do działania? Od czego rozpocząć budowanie marki – media społecznościowe vs. strona internetowa, które rozwiązanie pomoże skuteczniej budować markę? - zym jest konwersja, jak ją mierzyć i dlaczego jest taka ważna? Ile czasu potrzeba, aby wypromować markę – od jakich czynników jest to zależne? Co zrobić, aby promocja kancelarii nie była nudna i zainteresowała potencjalnych klientów?
Kobiety są jak torebki herbaty, czyli Elżbieta Niezgódka i Woman Labour Matters
Ela chroni kobiety nie tylko przed niesprawiedliwym zwolnieniem, ale również pomaga w trudnych rozmowach z pracodawcą oraz doradza kobietom oskarżonym o nieuczciwe praktyki w firmie. Zajmuje się edukacją społeczeństwa z zakresu prawa pracy, dzięki czemu poszerza świadomość zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Tematy z odcinka PP#069: Z jakich powodów Ela zdecydowała się wspierać kobiety w zakresie prawa pracy? - Jaką drogę warto wybrać by skonfrontować się z pracodawcą – czy sąd jest koniecznym rozwiązaniem? Dlaczego poszerzanie świadomości zarówno pracowników, jak i pracodawców w zakresie prawa pracy jest tak istotne? Z jakich powodów i w jaki sposób powstał projekt „Woman Labour Matters”? W jaki sposób schematy kulturowe zakorzenione w naszym społeczeństwie wpływają na postrzeganie kobiet? Które sytuacje dotyczące prawa pracy wymagają największej edukacji społeczeństwa? W jaki sposób charakteryzujemy mobbing i jak możemy mu przeciwdziałać? Jakie problemy najczęściej napotykamy w kwestii urlopów macierzyńskich? Pracująca mama vs. pracujący tata – w jaki sposób pracodawcy postrzegają pracujących rodziców? W jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na elastyczność pracodawców do wykonywania pracy zdalnej? Jakie zachowania pracodawców wskazują na to, że możemy zostać zwolnieni? Jakie są dalsze plany zawodowe Eli - jakich projektów możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? W jaki sposób możemy pomóc Eli w działaniach, które poszerzają świadomość społeczeństwa? Zapraszamy na najbliższe webinarium Eli dedykowane przyszłym mamom - „Poznam moje prawa w ciąży”, które odbędzie się już 19 sierpnia!
Jak się rozwijać w swoim miejscu pracy?

3 kluczowe wskazówki dla prawników, którzy chcą awansować
Co oznacza produktywność osobista w życiu prawnika?
Dlaczego dobry prawnik w dzisiejszej rzeczywistości powinien być dobrze zorganizowaną osobą?
Z jakiego powodu temat produktywności osobistej w świecie prawnika jest na dalszym planie?
Jakie są 3 największe wyzwania, z jakimi prawnicy obecnie się zmagają?
Jaką rolę odgrywa odpoczynek od pracy w kontekście bycia produktywnym?
Dlaczego skuteczna komunikacja powinna odgrywać kluczową rolę w pracy prawnika?
Jakie narzędzia i aplikacje sprzyjają efektywnej komunikacji?
Jak walczyć z rozpraszaczami w pracy, które obniżają naszą produktywność?
Jak możemy stworzyć ekosystem w pracy, dzięki któremu będziemy mogli się skupić?
Motywacja pozytywna vs. motywacja negatywna – która jest skuteczniejsza?

PP#066 - #Powściągliwie - czyli jak negocjować? (Maciej Jóźwiak)
Pozycja, którą polecamy, aby rozwinąć swoje umiejętności negocjacyjne (i nie tylko): „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi?” - Carnegie Dale

PP#065 - Jak stworzyć od zera specjalizację kancelarii? (PragmatIQ)
Naszymi dzisiejszymi gośćmi są - Wojciech Kaptur oraz Tomasz Rutkowski, wspólnicy w kancelarii prawnej PragmatIQ. Będziemy mieli okazję porozmawiać o tym, jak stworzyć od zera specjalizację kancelarii prawnej.
- Jak kancelarie prawne radzą sobie w obecnie trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19?
- Dlaczego kancelarie prawne mają więcej pracy podczas pandemii ?
- Jaka jest historia kancelarii PragmatIQ i jakie usługi oferuje?
- Czy zakładając kancelarię prawną konieczna jest początkowa baza klientów?
- Dlaczego element relacyjny odgrywa istotną rolę w rozwoju kancelarii?
- Czy kancelarie oparte na konkretnej specjalizacji muszą być nastawione na ciągłe pozyskiwanie nowych klientów?
- Jaką rolę odgrywał marketing w rozwoju kancelarii PragmatIQ?
- W jaki sposób kancelaria prawna może dotrzeć do określonej grupy docelowej?
- Dlaczego warto pisać ściśle ukierunkowane treści, które realnie zainteresują odbiorców?
- Czy kancelarie prawne pisząc artykuły powinny czekać na wenę?
- Jakie błędy w fazie rozwoju może popełnić kancelaria prawna?
- Jak zadbać o UX (user experience) strony internetowej kancelarii?
- W jaki sposób możemy zbadać potrzeby przyszłych klientów kancelarii?
- Dlaczego specjalizacja kancelarii prawnej powinna iść w parze z zainteresowaniami?
- Jaką rolę odgrywa prowadzenie bloga i dzielenie się wiedzą prowadząc kancelarię?
- Z jakich powodów kancelaria PragmatIQ prowadzi kanał na YouTube?
- Jakie media społecznościowe warto wybrać prowadząc kancelarię prawną?
- Jakie narzędzia sprawdzają się najlepiej do promocji marki kancelarii?
- Dlaczego szybka reakcja kancelarii na otaczającą rzeczywistość jest tak ważna?
- Czy duży ruch na stronie internetowej kancelarii zawsze oznacza pozyskanie nowych klientów?
- Z jakich narzędzi do komunikacji i zarządzania projektami korzysta kancelaria PragmatIQ?
- W jaki sposób kancelaria może zmobilizować zespół do korzystania z narzędzi online?
- O czym powinna pamiętać kancelaria prawna wdrażając nową specjalizację?
- Co zrobić, aby uruchomić komunikację i lejek sprzedażowy kancelarii prawnej?
- Dlaczego kancelaria prawna powinna dzielić się wartościowymi treściami ze swoimi odbiorcami?
- Czy każdą specjalizację kancelarii prawnej da się zbudować i rozwinąć?
- Jak zrodził się pomysł na komunikację w formie wideo kancelarii prawnej PragmatIQ?
- Co skłoniło kancelarię PragmatIQ do nagrania rapowego kawałka podsumowującego rok pracy?
- Jak powstała nazwa kancelarii prawnej PragmatIQ?
- Jakimi zasadami kieruje się kancelaria prawna PragmatIQ?
- Czym kieruje się kancelaria PragmatIQ podczas rekrutacji pracowników?
- Jakie są dalsze plany rozwoju kancelarii prawnej PragmatIQ?
- W którym momencie założyciele kancelarii PragmatIQ poczuli się specjalistami w swojej dziedzinie?

PP#064 - Jak zrobić dobry webinar?
Dzisiaj porozmawiamy o tym - jak dobrze zrobić webinar w kancelarii prawnej? Szymon rozpoczął swoją przygodę z webinarami wiele lat temu i ma duże doświadczenie w tym zakresie. W dzisiejszym odcinku podzielimy się wiedzą dotyczącą organizacji webinariów. Jeśli chcesz poznać narzędzia, dzięki którym komunikacja wideo stanie się łatwiejsza zapraszamy do posłuchania odcinka poświęconego tej tematyce.
Jak zaczęła się przygoda Szymona z webinarami? Jakie wyzwania spotkały Szymona na samym początku szkoleń online? Kiedy zaczęły się pierwsze webinaria i w jaki sposób wyglądała ich organizacja? Z jakich powodów webinary cieszą się aktualnie tak dużym zainteresowaniem? Jakie są zalety i wady prowadzenia webinarów? Na jakieś platformie warto postawić webinarium? Jakie są aktualnie różnice w postrzeganiu webinarów w branży kancelarii prawnych? Na jakie koszty musimy się przygotować chcąc prowadzić webinary? Czy webinaria są dobrym narzędziem do strategii marketingowej? Czy postawienie webinarium jest trudne i wymaga dużej wiedzy? Jakie jest obecnie zapotrzebowanie na organizację webinariów? Dlaczego aktualnie wszyscy chcą robić szkolenia online? Czy klienci obecnie zauważają, że nastąpił przesyt webinariów? Jaka jest różnica pomiędzy zrobieniem podcastu, a webinarium? Dlaczego webinarium jest doskonałym narzędziem sprzedażowym? Czy lejek sprzedażowy jest jednym z najlepszych pomysłów, aby rozwijać biznes online?Z jakich powodów warto prowadzić webinary? Na co należy zwrócić uwagę, aby zrobić dobrej jakości webinarium? Jakie narzędzia są potrzebne, aby zrobić dobry webinar? Czym jest język korzyści i jak go skutecznie stosować? Kiedy należy zacząć promować webinar, aby pozyskać jak najwięcej chętnych? W jaki sposób zorganizować efektywną promocję webinarium? Czym charakteryzuje się dobry webinar i w jaki sposób warto go podzielić? Dlaczego ważnym elementem webinarium jest pozostawienie czasu na odpowiedź na pytania uczestników? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przygotowując prezentację na webinarium? Jak przygotować skuteczną kampanię follow-up po webinarze? Co należy zrobić, aby uczestnicy webinaru byli zaangażowani w spotkanie online? Czy zrobienie live-stream’u jest trudne i wymaga dużego wysiłku? Czy live-stream może być narzędziem sprzedażowym w kancelariach prawnych?
PP#063 - SEO w kancelarii prawnej (Piotr Szpakiewicz)
W dzisiejszym odcinku naszym gościem jest Piotr Szpakiewicz – Head od SEO w Ringier Axel Springer. Będziemy mieli możliwość porozmawiania o SEO (Search Engine Optimization) – pozycjonowaniu, w kontekście kancelarii prawnych. Jak rozgryźć mistycznego Google i co warto zrobić, aby znaleźć się w wyszukiwarce Google nad swoją konkurencją?
- Co jest największym wyzwaniem w pozycjonowaniu kancelarii prawnej? - Jakie są założenia SEO i jak walczyć z konkurencją Google? - Na czym polega sekret Google w kontekście wyszukiwania informacji? - Czym jest „CTR” i w jaki sposób należy analizować ten współczynnik? - Jak działają algorytmy Google i jaki jest ich wpływ na pozycjonowanie? - Na czym polega optymalizacja SEO on-site i off-site? - Czy Google aktualnie bierze pod uwagę tylko treści tekstowe, a pomija wideo i podcasty? - Czym są dane strukturalne i w jaki sposób możemy optymalizować podcasty pod SEO? - Jakie działania powinna podjąć kancelaria prawna, aby wzmocnić pozycjonowanie swojej strony? - Jaką rolę odgrywają słowa kluczowe w kontekście pozycjonowania i jak je odpowiednio dobierać? - Czym jest element „Title” i dlaczego jest najistotniejszy w rozumieniu SEO? - Dlaczego nie warto realizować techniki „Keyword stuffing’u”? - Jakie są czynniki rankingowe Google i jak wpływają na pozycjonowanie stron? - Na czym polega „User Experience” i dlaczego warto zachować naturalność w pozycjonowaniu? - Co to analiza sentymentu oraz jak możemy ją wykorzystać w SEO? - Jak przetwarzanie języka naturalnego wpływa na SEO? - Jak skutecznie stosować nagłówki H1-H6 – jaka jest poprawna hierarchia nagłówków? - W jaki sposób należy zaplanować budżet na pozycjonowanie? - Co to jest „E-A-T” i dlaczego jest tak ważne w kontekście pozycjonowania? - W jaki sposób należy optymalizować witryny pod kątem wyszukiwarek? - Czym są kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) i dlaczego są tak ważne? - Jak istotna pod kątem SEO jest sekcja contentowa? - Czy tworząc bloga należy postawić go na własnej domenie, a może lepiej użyć domeny zewnętrznej? - W jaki sposób efektywnie wypromować swój brand korzystając z SEO? - Jak często zmieniają się algorytmy Google i czym jest to spowodowane? - Jakich strategii i technik nie należy stosować korzystając z SEO? - Jaki rolę w pozycjonowaniu odgrywają media społecznościowe? - Czy posiadanie zoptymalizowanej strony mobilnej jest koniecznością w kontekście SEO? - Jakie są prognozy trendów rozwoju Google w kontekście pozycjonowania podcastów? - Jak wyszukiwarka Google będzie się rozwijała w najbliższym czasie? - Dlaczego warto mieć wizytówkę w „Google Moja Firma”?
Narzędzia wspierające analizy SEO (widoczność i słowa kluczowe): http://senuto.com/pl https://ahrefs.com/ https://neilpatel.com/ubersuggest/ https://ads.google.com/intl/pl_pl/home/tools/keyword-planner/ Analiza linków przychodzących (Backlinki): https://pl.majestic.com/ https://ahrefs.com/ Analiza ruchu, analityka, komunikaty techniczne, etc. https://search.google.com/search-console/about Crawlery: https://www.screamingfrog.co.uk/ https://www.oncrawl.com/ https://www.deepcrawl.com/ Dane strukturalne (Guide, Podcasty, Artykuł): https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data?hl=pl https://developers.google.com/search/docs/guides/podcast-overview https://developers.google.com/search/docs/data-types/article Próbka możliwości (komercyjnego) rozwiązania Google Cloud w zakresie NLP (Natural Language Processing): https://cloud.google.com/natural-language#natural-language-api-demo Google Moja Firma + blog z poradami: https://www.google.com/intl/pl_pl/business/ https://www.pierwszynamapie.pl/

PP#062 - Zoom, ClickMeeting czy WebinarJam - czego używać do komunikacji wideo? Co jest bezpieczne?
Dzisiaj będziemy rozmawiali o różnych narzędziach do prowadzenia komunikacji wideo na odległość. Jakie narzędzia i aplikacje naszym zdaniem sprawdzą się najlepiej do prowadzenia spotkań online? - Jakie są najpopularniejsze narzędzia, których używamy do konferencji online? - Czym jest Zoom i czy korzystanie z niego jest bezpieczne? - Na czym polegała afera dotycząca aplikacji Zoom? - Czym różni się aplikacja Zoom od Signal? - Jakie środki ostrożności warto zachować korzystając z systemów konferencyjnych? - Jakie mamy doświadczenia z aplikacją Zoom? - Jak oceniamy pakiet webinarowy, który oferuje nam aplikacja Zoom? - Dlaczego zawiodła nas aplikacja ClickMeeting? - Na co warto zwrócić uwagę wybierając platformę do webinarów? - Na jaką platformę do webinarów zdecydował się finalnie Szymon? - Jakie jest najbardziej stabilne narzędzie do tworzenia webinarów? - Jakie problemy możemy napotkać podczas hostowania webinaru? - Jakie zalety ma WebinarJam i dlaczego warto go wybrać? - Ile kosztuje korzystanie z poszczególnych platform przeznaczonych do webinarów? - Jakie są plusy i minusy WebinarJam’u? - Czy to, aby platforma była „user-friendly” jest najważniejszą cechą dla użytkowników? Aplikacje i komunikatory, o których dzisiaj rozmawialiśmy: - WebinarJam (https://home.webinarjam.com/) - Zoom (https://zoom.us/) - Signal (https://signal.org/) - Demio (https://demio.com/) - MS Teams (https://www.microsoft.com/) - Slack (https://slack.com/) - WhatsApp (https://www.whatsapp.com/) - Wire (https://wire.com/)

PP#061 - Co dobrego przynosi do biznesu koronawirus?
Jakie zmiany wprowadził w nasze życie COVID-19 i jak możemy się do nich przystosować?
Jak interpretować wybuch pandemii koronawirusa?
Co możemy zrobić, aby dostrzec szanse - a nie tylko zagrożenia wynikające z obecnego kryzysu?
Jakie są przyczyny wybuchu COVID-19?
Jakie jest nasze zdanie na temat teorii spiskowych dotyczących wybuchu wirusa?
Czy dzięki pandemii nasza planeta będzie miała okazję się zregenerować?
Dlaczego COVID-19 sprzyja powrotowi do własnych korzeni?
Z jakiego powodu koronawirus rozwinął się najszybciej akurat w najbogatszych krajach?
Jak wyglądały pandemie w historii naszej planety?
Czy dzięki aktualnemu kryzysowi w końcu otworzymy się i zaakceptujemy możliwość pracy zdalnej?
Czy ludzie są skłonni do zmian dopiero w sytuacji silnego bodźca?
Jakie branże będą się teraz najprężniej rozwijały i najlepiej sobie radziły?
Dlaczego niektóre firmy aktualnie upadają i do jakich refleksji powinno to skłonić osoby, które nimi zarządzają?
Czy dzięki wirusowi spojrzymy mądrzej i rozważniej na nasze finanse i wydatki?
Jakie biznesy znikną z powodu kryzysu i jakie przedsiębiorstwa zajmą ich miejsca?
Czy dzięki pandemii w końcu zwolnimy i staniemy się bardziej uważni?
Jak koronawirus wpłynie na nasze życie rodzinne?
Jak wygląda aktualnie rozwój rynku edukacji online?
Czy pandemia COVID-19 skłoni do refleksji służbę zdrowia?

PP#060 - Jak sprzedawać usługi prawne w kryzysie?
Czy wirus jest pretekstem, dzięki któremu udało nam się finalnie wywołać kryzys?
Jak wyglądają prognozy przyszłości gospodarczej?
Czy kancelarie zarabiają na kryzysie i może być to szansa na ich rozwój?
Czy COVID-19 jest tylko wydmuszką medialną, a może realnym zagrożeniem?
Czego obawiają się przedsiębiorcy i które gałęzie biznesu są najbardziej zagrożone?
Jakie wyzwanie stawia przed nami korona wirus?
Czy kancelarie prawne są zabezpieczone, mimo panującego kryzysu?
Jak poradzą sobie sądy i prawo cywilne w obecnej sytuacji?
Czy dzięki COVID-19 rozkwitną usługi prawne i doradztwo online?
Jakie informacje warto przekazać klientom w obliczu pracy zdalnej?
Czy przydałaby nam się standaryzacja kanałów zdalnych?
Co jest największym problemem, który przekłada się na biznes w kontekście korona wirusa?
Jaki jest wpływ korona wirusa na prawo pracy?
Czy pandemia sprzyja edukacji i rozwojowi osobistemu?
Czy doradztwo biznesowe może się przenieść do świata online?
Na czym polega pakiet „anty-kryzysowy”, który proponuje nam państwo?
Jak rozmawiać z klientami i nie zaburzać komunikacji w kontekście COVID-19?
W jaki sposób możemy się wzajemnie wspierać w tym wymagającym okresie?
Jakimi specjalizacjami w zakresie prawa warto się teraz zainteresować?
Jakie narzędzia pomogą nam rozwinąć nasz biznes online?
Co możemy zacząć robić, żeby obecny kryzys przekuć w wyzwanie i szansę na rozwój?

PP#059 - Kancelaria to nie organizacja charytatywna
- Czy warto wystawiać faktury przed rozpoczęciem zlecenia i rozpoczynać pracę dopiero po ich opłaceniu?
- Dlaczego obawiamy się wystawiania faktur z płatnością w terminie „zero”?
- Czy klient zrezygnuje z naszych usług tylko z powodu terminu płatności?
- Jakie korzyści przynosi naszym klientom gwarancja zwrotu pieniędzy w razie niewykonania usługi?
- Czy przyjęcie pieniędzy przed realizacją zlecenie sprawia, że nasza płynność finansowa wzrasta?
- Czy zawód prawnika to praca wykonywana z powodu powołania i chęci pomocy?
- Na czym polega strategia „Value-Best Pricing”?
- Czym są „szybkie płatności” i dlaczego warto je wdrożyć?
- Czy budżetowanie w kancelarii prawnej ma sens?
- Jak sposób pobierania płatności wpływa na naszą relację z klientem?
- Czy warto rozliczać się w barterze?
- Dlaczego dobrze jest mieć fajne relacje w pracy i lubić osoby z którymi współpracujemy?

PP#058 - Jak zorganizować zdalną kancelarię w czasach koronawirusa Covid-19?
Dzisiaj nie będziemy oryginalni i porozmawiamy o koronawirusie. W jaki sposób możemy zorganizować zdalną kancelarię prawną biorąc pod uwagę aktualną epidemię? Jakie narzędzia ułatwią nam pracę zdalną?
- Czy panika w kontekście koronawirusa jest uzasadniona?
- Czy opieka zdrowotna jest przygotowana na dużą liczbę zachorowań i udzielenie potrzebnej pomocy pacjentom?
- Czy warto ograniczyć interakcje społeczne i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa?
- Jaki wpływ ma rozwój koronawirusa w kontekście wykonywania pracy zdalnej?
- Czego możemy się nauczyć w obecnej sytuacji i jakie wnioski należy wyciągnąć z tej lekcji?
- Jakich narzędzi potrzebujemy, aby zorganizować zdalną kancelarię prawną?
- Czy warto zakomunikować klientom, że sposób naszej pracy się zmienił i czas naszej reakcji może być dłuższy?
- Jakie aplikacje i programy wspomogą nas w pracy zdalnej?
- W jaki sposób zsynchronizować pracę zdalną, aby wzrosła nasza produktywność?
- Mamy wiele dostępnych narzędzi do zarządzania zadaniami zdalnie: ClickUp, Notion, Asana, Teams, Twist, Trello - które z tych narzędzi wybrać?
- Którą chmurę warto wybrać: Google Drive vs One Drive?
- Jakie zalety i wady mają poszczególne aplikacje służące do zarządzania zadaniami w pracy zdalnej?
- Czym jest Zoomi dlaczego może nam ułatwić komunikację?
- Który komunikator warto wybrać: Slack vs WhatsApp?
- W jaki sposób skoordynować pracę zdalną, aby wzrosła nasza efektywność?
- Co jest najszybszym i najprostszym, lecz mało innowacyjnym narzędziem, które sprawi, że informacja szybko dojdzie do odbiorcy?

PP#057 - Jaka będzie przyszłość innowacji technologicznych w świecie prawniczym?

PP#056 - Jak wypuścić dobry podcast?
Chcesz dowiedzieć się co należy zrobić, aby nagrać fajny podcast i czy to się w ogóle opłaca? Czy warto włożyć swój czas, pieniądze i zaangażowanie w działanie, które nie przynosi natychmiastowych efektów? Dzisiaj porozmawiamy o naszych doświadczeniach, a ten odcinek jest odpowiedzią na liczne pytania, które od was dostajemy.
1. Tworzenie ciekawych treści. Czy podcast powinien być wynikiem twojej wewnętrznej pasji i zainteresowań? Jaki może mieć to wpływ na twoje długofalowe zaangażowanie? Mówienie o rzeczach, które nas interesują sprawi, że będziemy chcieli się stale rozwijać w tym kierunku.
2. Dobry naming podcastu. Czy odpowiednia nazwa ma znaczenie i może przyciągać słuchaczy? Czy warto tracić energię na zastanawianie się nad nazwą, a może lepiej od razu zacząć działać? Dobry naming to taki, który jest związany z treściami, o których mówimy i w pewien sposób się wyróżnia.
3. Narzędzia - nagrywarka i mikrofon. Czy rzeczywiście potrzebujemy zainwestowania w narzędzia już w początkowej fazie, a może wystarczy nam tylko telefon? Ile kosztuje sprzęt, dzięki któremu uzyskamy świetną jakość? Dowiedz się, jakie korzyści możesz uzyskać inwestując w sprzęt oraz jaki może to mieć wpływ na twoje zaangażowanie i systematyczność.
4. Regularność tworzenia contentu. Dlaczego systematyczność jest ważna? Jak często należy tworzyć treści i kiedy warto je publikować? W zależności od ilości danych, które posiadamy możemy wyciągać wnioski z naszych działań.
5. Zadbaj o to by podcast pojawił się we wszystkich dostępnych aplikacjach. Polecamy skorzystanie z hostingu podcastowego – Anchor.fm , Spreaker.com , SimpleCast.com , Podbean.com oraz użycie aplikacji - Itunes, Spotify i Google Podcasts.
6. Zadbaj o tematy i gości. Czy zapraszanie gości to dobry sposób na ożywienie podcastu? Jakie korzyści odnoszą goście, którzy się u nas pojawiają? Aby zaproszenie zostało zaakceptowane warto je spersonalizować i zaproponować temat, na który chcemy porozmawiać.
7. Nie przejmuj się długością podcastów. Czy długość podcastu ma znaczenie, a może to pomysł jest ważniejszy? Długość odcinka powinna być dopasowana do treści, które tworzysz oraz stylu wypowiedzi. Dobrym przykładem jest Seth Godin, który mimo tworzenia krótkich podcastów sprawia, że dają nam do myślenia i zostają w naszej głowie na dłużej.
8. Przyjdź do nas - Produkcje.fm W jaki sposób możemy wam pomóc? Oferujemy nie tylko pomoc techniczną, ale również kompleksową analizę i konsultację waszych pomysłów. Wesprzemy was i doradzimy bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu. Czekamy na wasze wiadomości: kontakt@produkcje.fm

PP#055 - Najbardziej zwariowane pomysły marketingowe na rok 2020
Dzisiaj opowiemy wam o najbardziej zwariowanych pomysłach marketingowych na rok 2020. Przedstawimy 10 kreatywnych konceptów, które was zainspirują - niezależnie od waszego budżetu.
- Kurs online dla klientów. Rynek kursów online szybko się rozwija i zapewnia nam wiele możliwości. Szkolenia na odległość mogą być realizowane w formie video lub e-mail. Tworząc ciekawe kursy możemy odnieść sukces niczym Mirek Burnejko (podlinkuję jego akademię) lub Maciej Aniserowicz (link).
- Daily vlog/podcast na YouTube. Decydując się na tworzenie vloga lub podcastu ważna jest nasza systematyczność nagrywania i publikowania. W początkowej fazie możemy odpuścić lub zminimalizować mozolną obróbkę naszych treści – skupmy się na regularności. Potrzebujesz pomocy w nagrywaniu podcastów? Udzielimy Ci naszego wsparcia, zapraszamy do kontaktu - Produkcje.fm.
- Współpraca z Influencerem/vlogerem. Nawiązując współpracę z osobami posiadającymi wysokie zasięgi mamy możliwość reklamy naszych usług i produktów, które dotrą do szerokiego grona odbiorców.
- Webinar/regularne live’y. To działanie, które wymaga z naszej strony dużej regularności. Największą korzyścią jest to, że webinary/live'y są łatwo skalowalne (nawet do kilku tysięcy użytkowników) i tańsze niż organizacja spotkania czy szkolenia.
- Organizacja/sponsoring pikniku rodzinnego np. śniadaniowego. To doskonały patent dla kancelarii, które obsługują osoby fizyczne – dzięki takiemu wydarzeniu możemy odczarować nie do końca efektywne strategie marketingowe. Możemy budować pozytywny, ciepły wizerunek marki - w sposób kreatywny.
- Wspólny event charytatywny dla lokalnej społeczności. Rozejrzyjmy się dookoła – wspólnie pomagajmy i rozwiązujmy problemy. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć w naszym podcaście - Nie wysyłaj z okazji Świąt kartek do klientów. (link)
- Flash Mob. To spontaniczne, niebanalne wydarzenie polegające na umówieniu się grupy ludzi w miejscu publicznym i wykonaniu pewnego zaplanowanego zadania. Takie działanie przerywa zastany porządek rzeczy – przełamuje schematy. Dobrym pomysłem jest nagranie takiego zjawiska i opublikowanie go na YouTube w ramach promocji.
- Guerilla gardening (partyzanckie ogrodnictwo). Inicjatywa polegająca na własnoręcznym zagospodarowaniu terenów zielonych w okolicach waszego biura. Jest to kreatywne i przyjemne zadanie, które warto sfilmować aby podzielić się swoją aktywnością z szerszym gronem odbiorców.
- Quiz. Konstruujemy ciekawy quiz, który jest źródłem informacji o potrzebach naszych klientów. Jest to doskonała alternatywa dla nudnych ankiet.
- Dowcip uliczny. Zawód prawnika kojarzony jest z dużą dozą powagi. Możemy złamać ten stereotyp robiąc coś zabawnego i lekkiego, będzie to miła odskocznia od naszej codziennej pracy.

PP#054 - O planowaniu, vlogowaniu i nawykach
Dlaczego Jerzy nie ma żadnych noworocznych rezolucji?
W jaki sposób Szymon i Jerzy angażują rodzinę do planowania nowego roku?
Kiedy Szymon zacznie wreszcie publikować swoje vlogi?
Dlaczego Jerzy zaczął vlogować po angielsku? I jakie widzi efekty?
Dlaczego lepiej planować w krótkim terminie, a nie długim?
Jak skoki narciarskie i Adam Małysz mogą mobilizować do codziennej pracy?

PP#053 - Inaczej o celach na rok 2020
Dziś odcinek solowy. Szymon opowiada o tym jak ustalać cele i zdradza swoje sprawdzone sposoby.

Jak mądrze wyznaczać cele? Zapowiedź odcinka #053/2
Dlaczego zazwyczaj nie realizujemy swoich celów?
Jaki jest sprawdzony sposób, aby temu zaradzić?

Wyznaczanie celów - inaczej. Zapowiedź odcinka #053/1
Wszyscy wyznaczamy sobie cele na kolejny rok, czy jednak je realizujemy?
O metodach wyznaczania celów inaczej.

PP#052 - Rola kobiet w branży prawniczej. Kamila Kurkowska, Agnieszka Krysik
Dziś mówimy o roli kobiet w branży prawniczej. Naszymi gośćmi są: Kamila Kurkowska - Prezes Fundacji Women in Law http://www.womeninlaw.pl/ oraz Agnieszka Krysik - Przewodnicząca Rady Fundacji Women in Law.

Różnica między kobiecymi a męskimi firmami. Zapowiedź odcinka #052/3
Różnica między kobiecymi a męskimi firmami.
Najistotniejszą różnicą między męskimi a kobiecymi firmami jest ego. Organizacje, którymi zarządzają kobiety, są bardziej nastawione na współpracę.
Nowe technologie - przewagą konkurencyjną dla prawniczek. Zapowiedź odcinka #052/2
Nowe technologie - przewagą konkurencyjną dla prawniczek.
Na rynku będą bardziej atrakcyjne osoby mające umiejętności technologiczne. Konkurs „Prawo z technologią w tle” dla studentek prawa.
Czy kobiety lepiej niż mężczyźni wiedzą, co jest w życiu ważne? Zapowiedź odcinka #052/1
Czy kobiety lepiej niż mężczyźni wiedzą, co jest w życiu ważne?
Badania Jordana Petersona pokazują, że kobiety szybciej niż mężczyźni orientują się, co jest w życiu ważne.
PP#051 - Nie wysyłaj z okazji Świąt kartek do klientów.
Przekonujemy dzisiaj z Szymonem, aby nie wysyłać kartek świątecznych do klientów. Czym zastąpić takie prezenty?
Wysyłając kartki i prezenty świąteczne liczymy na to, że klient przypomni sobie o naszym istnieniu i zacznie nam zlecać więcej zleceń. Zastanów się, czy nie wysyłasz kartek tylko po to, by naprawić swoje błędy z tego roku. Pomysł na pro ekologiczną kartkę świąteczną Maciej Gramza https://gjw.pl/zespol/maciej-gramza/ ułożoną z torebek świątecznych Co zamiast kartek? Wybierz organizację lub projekt, w który możesz zaangażować zespół, a który przyda się np. dzieciom z domu dziecka czy osobom z domu seniora. Uprzątnięcie ogródka, pomoc przy przeprowadzce czy inna praca fizyczna to dla pracowników umysłowych okazja do odstresowania. Zrób coś wspólnie z klientem, zaangażujcie się w szlachetną paczkę czy jakakolwiek inną akcję. To samo można zastosować do przyszłych klientów, wtedy współpraca to tylko kwestii czasu. Jak z tym tematem radzi sobie duża międzynarodową firmą „Grant Thornton” https://grantthornton.pl/ Skąd jeszcze czerpać pomysły na oryginalne przedświąteczne działania marketingowe? Odjechane pomysły zamiast kartek świątecznych.
Odjechane pomysły zamiast kartek świątecznych. Zapowiedź odcinka #051/3
Wybierz bardzo ambitny problem tego świata i dotrzyj ze swoim przekazem do noblisty, czy prezydenta.
Zaangażuj w ten projekt potencjalnego lub obecnego klienta.

Jak sensownie wydać budżet na świąteczne prezenty firmowe? Zapowiedź odcinka #051/2
Zrób coś wspólnie z klientem, zaangażujcie się np. w szlachetną paczkę czy jakakolwiek inną akcję
To samo można zastosować do przyszłych klientów, wtedy współpraca to tylko kwestii czasu.

Co zamiast kartek świątecznych? Zapowiedź odcinka #51/1
Wybierz organizację lub projekt, w który możesz zaangażować zespół, a który przyda się np. dzieciom z domu dziecka czy seniorom.
Uprzątnięcie ogródka, pomoc przy przeprowadzce czy inna praca fizyczna to dla pracowników umysłowych świetna okazja do odstresowania.

PP#050 - Jak przyciągnąć kandydatów do pracy w kancelarii prawnej?
Pytanie to zadał nam Marek na naszej grupie dyskusyjnej na Facebooku. Marek, prowadzi kancelarię w mniejszym mieście i ma problem z naborem kandydatów. W tym odcinku podcastu próbujemy odpowiedzieć na jego pytanie.
Rozwiązaniem problemu braku kandydatów do pracy w naszej okolicy może być zatrudnienie zdalne. Jakie narzędzia do planowania sprawdzą się przy współpracy zdalnej? Najlepsze narzędzia do wideokonferencji i przechowywania danych w chmurze. Jak zabezpieczać dane przechowywane w chmurze? Co przyciąga kandydatów do pracy w kancelarii? Ludzie pracują nie tylko dla pieniędzy, ale też dla misji wizji i wartości. Jak zatrudniać zdalnie pracowników? Czy dodatkowe benefity mają wpływ na decyzje potencjalnych kandydatów? Jak jeszcze zachęcić do pracy w naszej kancelarii? Historia ewolucji kancelarii od korporacji po kancelarię zdalną na przykładzie Kancelarii APŁ - Kancelaria Prawa Środowiskowego (odcinek PP#035) Downsizing ogólnoświatowym trendem w rozwoju rynku prawniczego - większy nie znaczy lepszy (odcinek PP#045)Narzędzia, które polecamy: Quire, Google Hangouts, Zoom Tresorit , Asana,
Książki: „Rework" - Jason Fried i David Heinemeier Hansson," Company of One: Why Staying Small Is the Next Big Thing for Business" - Paul Jarvis.

Specjalizacja i downsizing - drogą do rozwoju kancelarii. Zapowiedź odcinka #050
Specjalizacja i downsizing - drogą do rozwoju kancelarii
Historia ewolucji kancelarii od korporacji po kancelarię zdalną na przykładzie historii Kancelarii "APŁ Kancelarii Prawa Środowiskowego". Downsizing ogólnoświatowym trendem w rozwoju rynku prawniczego.
Co przyciąga kandydatów do pracy w kancelarii? Zapowiedź odcinka #050
Co przyciąga kandydatów do pracy w kancelarii?
Co sprawia, że ludzie chcą pracować w tej, a nie innej kancelarii? Misja wizja i wartości to coś, co przyciąga kandydatów.
Zespół zdalny - rozwiązanie na brak pracowników. Zapowiedź odcinka #050.
W Twoim mieście brakuje kandydatów do pracy w kancelarii? Poszukaj ich w całej Polsce.
Programy, które ułatwiają pracę zdalnym zespołom.

PP#049 - Jak pogodzić skrajnie różne zawody? Joanna Jabłczyńska
Joanna Jabłczyńska - radca prawny, aktorka, autorka książek, sportsmenka, właścicielka kancelarii prawnej. Od lat angażuje się w liczne akcje charytatywne. Bierze udział w maratonach, triathlonach i czynnie uprawia kolarstwo górskie. W dzisiejszym odcinku opowiada o swoich pasjach, zawodzie i pracy na planie serialu.
Kobieta orkiestra - łączy pracę w kancelarii, sport i aktorstwo. O pracy na planie „Na wspólnej”. Skąd pomysł na połączenie dwóch tak skrajnie różnych dziedzin, jak aktorstwo i prawo? Pułapki w zawodzie aktora. Czy aktorce jest łatwiej na studiach prawniczych? Dlaczego Joanna nie imprezowała na studiach? Sport jako odskocznia od pracy prawniczej. Czym jest „Diablak" i dlaczego Joanna już więcej nie weźmie w nim udziału? Metody na organizowanie sobie czasu - robić wszystko od razu. „Good is good enough" - o perfekcjoniźmie w pracy. Prawo dla ludzi showbiznesu - wyjątkowa specjalizacja. Kim są klienci Joanny i jak wygląda jej praca w kancelarii? Odpowiedzialność w pracy prawnika.
Joanna Jabłczyńska - bez sportu nie dałabym rady. Zapowiedź odcinka #049
Joanna Jabłczyńska - bez sportu nie dałabym rady.
Jakie sporty uprawia Joanna? Sport - sposób na rozładowanie stresu.
Czy aktorce jest łatwiej na studiach prawniczych? Zapowiedź odcinka #049
Czy aktorce jest łatwiej na studiach prawniczych?
W czym pomogło Joannie aktorstwo na studiach prawniczych? Najtrudniejszy pierwszy rok, później już jest tylko lepiej. Czy logika na prawie jest logiczna?
Joanna Jabłczyńska - kobieta orkiestra. Zapowiedź odcinka #049
Joanna Jabłczyńska - kobieta orkiestra.
Aktorstwo, sport i praca w kancelarii - jak znaleźć na to wszystko czas? Joanna zdradza nam w czym tkwi sekret.
PP#048 - Mindfulness w firmie prawniczej. Karina Furga-Dąbrowska i Patrycjusz Zamorski z Dentons
Dziś naszymi gośćmi są Karina Furga-Dąbrowska i Patrycjusz Zamorski z kancelarii Dentons. Rozmawiamy o bardzo popularnym w ostatnich czasach temacie uważności. Na przykładzie kancelarii Dentons zastanawiamy się, jak i po co wprowadzać mindfulness w firmie prawniczej?
Czym jest trening uważności? Jak umiejętność uważności wpływa na relacje z klientem? Dbanie o ciało jest już normą, czas zadbać o zdrowie mentalne. Praktyczne zastosowanie mindfulness - sposób na radzenie sobie z emocjami. Jak wygląda trening uważności? Ile czasu należy na niego poświęcić? Czym różni się mindfulness od medytacji? W jaki sposób wprowadzić ten trening w firmie? Jak wyglądają „uważne poniedziałki" w firmie Dentons? Czy pół godziny dla umysłu wystarczy, aby efektywniej pracować? Początki mindfulness w firmie Dentons. Czy trening uważności można prowadzić w ramach wideokonferencji? Program NextMind - nagrodzony przez „Rzeczpospolitą” jako najbardziej innowacyjne rozwiązanie w kancelarii i umieszczony na liście do prestiżowej nagrody „Financial Times Europe Innovative Lawyers 2019”. Aplikacje pomocne w treningu uważności. Proste praktyki uważności na co dzień. Czym jest body scan i co nam daje? Doświadczenia Szymona z medytacją. Skąd się biorą negatywne opinie o mindfulness? Plany rozwoju programu - trenerzy Mindfulness Champions.Aplikacje
https://www.headspace.com/
https://www.calm.com
https://insighttimer.com
Polecane książki i autorzy
Mindfulness. Trening uważności https://www.ceneo.pl/32168330
Jon Kabat-Zinn http://lubimyczytac.pl/autor/35121/jon-kabat-zinn

Innowacyjny program mindfulness dla kancelarii prawniczych. Zapowiedź odcinka #048.

Co daje grupowy trening mindfullnes w pracy? Zapowiedź odcinka #048.

Jak wprowadzić mindfulness w firmie? Zapowiedź odcinka #048.

PP#047 - 4 kroki opracowania strategii marketingowej kancelarii.
Dziś odcinek solowy, z którego dowiesz się, jakie są 4 najważniejsze kroki przy budowie strategii marketingowej kancelarii.
Podcast "Poza Prawem" jest patronem medialnym konferencji inaugurującej działalność fundacji "Women in Law". Konferencja odbędzie się 15 października 2019 roku w Warszawie. Zapraszamy. Jak pracować nad marketingiem kancelarii w 4 krokach? Krok pierwszy - klienci. Odpowiedz sobie na pytanie, jakim klientom pomagasz. Dostosuj marketing tylko do tej grupy klientów. W czym się specjalizujesz? Jakiego rodzaju jest to specjalizacja; merytoryczna czy geograficzna? Pytaj Twoich obecnych klientów, kto w ich firmach ma wpływ na zakup usług kancelarii. Poznaj klienta tak głęboko, jak to tylko możliwe. Krok drugi - czego dokładnie potrzebują Twoi klienci? Jakie są osobiste oczekiwania klienta, który zwraca się do Twojej kancelarii. Pomyśl o korzyściach dla klienta na trzech etapach współpracy: przed zakupem, w trakcie wykonywania usługi oraz po jej zakończeniu. Krok trzeci - narzędzia Jakimi kanałami dotrzesz do swojego klienta? Blog, media społecznościowe, a może podcast? Gdzie jeszcze możesz spotkać swoich klientów? Myśl dwuetapowo - które narzędzia są dla Ciebie odpowiednie, a które są odpowiednie dla Twojego klienta. E-mail marketing jako jedno z najbardziej skutecznych narzędzi marketingowych. Krok czwarty - partnerzy. Zastanów się, kto może pomóc Ci w dotarciu do klientów. Rozpocznij współpracę z różnego rodzaju organizacjami i stowarzyszeniami, korzystaj z ich zasięgów marketingowych.Strona fundacji http://www.womeninlaw.plChcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.
Nie wiesz jak nagrać podcast? Sprawdź naszą nową ofertę produkcje.fm. Ty mówisz, my zajmujemy się resztą!

Najlepsze narzędzia marketingowe dla kancelarii. Zapowiedź odcinka #047

Jakie potrzeby ma Twój klient? Zapowiedź odcinka #047

Pierwszy krok w budowaniu strategii marketingowej kancelarii. Zapowiedź odcinka #047

PP#046 - Jak podcast pomoże w rozwoju Twojej firmy?
Jak podcast pomoże w rozwoju Twojej firmy? Dziś rozmawiamy o tym, w jaki sposób podcast może pomóc w rozwoju firmy nie tylko prawniczej, ale każdej.
Czy to, że podcasty rozwijają się w zastraszającym tempie ma znaczyć, że wszyscy mają nagrywać podcast? Raport Andreessena Horowitza badający słuchaczy podcastów w Stanach Zjednoczonych wykazał, że spędzają oni średnio 6 godzin tygodniowo na tej czynności. Wartościowe treści czekają na słuchacza, nie atakują go. Żadne algorytmy nie ograniczają dostępności podcastów; nikt i nic nie staje między twórcą a odbiorcą. Jaką przewagę mają podcasty nad social mediami? Google już indeksuje angielskie podcasty. Czy zaczniemy produkować podcasty pod SEO? Ludzie coraz częściej komunikują się głosem z urządzeniami, co daje przewagę treściom audio nad wideo. Podcasty pomagają budować relacje z potencjalnymi klientami. Podcasty pozwalają budować społeczność na własnej platformie; dają niezależność. Publikując odcinki, sam decydujesz czy będą one przerywane reklamami i w jaki sposób. Podcasting wymaga cierpliwości i systematyczności. Jakie są ograniczenia podcastingu?Chcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.
Nie wiesz jak nagrać podcast? Sprawdź naszą nową ofertę produkcje.fm. Ty mówisz, my zajmujemy się resztą!

Podcast vs YouTube. Zapowiedź odcinka 046.

Podcast - prosty sposób na budowanie relacji. Zapowiedź odcinka 046.

Podcast na Ciebie czeka. Zapowiedź odcinka 046

PP#045 - Większy nie znaczy lepszy
W dzisiejszym solowym odcinku Szymon przybliża cztery obszary, w których powinna rozwijać się kancelaria jeszcze zanim zdecyduje się na zatrudnienie dodatkowych pracowników. Po wysłuchaniu tego odcinka będziesz wiedział, dlaczego większy nie zawsze znaczy lepszy.
Komentarz Karoliny Rokickiej do odcinka nr 43. Większa kancelaria wcale nie jest lepsza od małej kancelarii. Z jakimi problemami boryka się każda kancelaria chcąca się rozwijać? 4 obszary rozwoju, które powinieneś wziąć pod uwagę, zanim rozpoczniesz poszukiwanie nowych klientów. Dopracuj wewnętrzne procedury obsługi klienta. Realizuj złożone obietnice. Narzędzia pomocne w ustaleniu procedur w kancelarii. Zastanów się, czy Twój zespół zna biznes klienta. Co zrobić, aby klienci do Ciebie wracali? Stwórz produkty, które nie angażują Cię w obsługę, a tę obsługę przenoszą na klienta. Czy po zrealizowaniu usługi pytasz klienta, w czym jeszcze możesz mu pomóc? To, co pozwala Ci rozwinąć wewnątrz kancelarię to feedback. Proś o opinię np. w formie ankiety online. Zamiast zatrudniać nowych pracowników - współpracuj z osobami, które uzupełniają twoje kompetencje.Lista narzędzi do pobrania: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi
Chcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.

Jak usprawnić sprzedaż? Zapowiedź odcinka 045

Mistrzowskie procedury obsługi klientów. Zapowiedź odcinka 045

Dlaczego większy nie znaczy lepszy? Zapowiedź odcinka 045

PP#044 - Zwinna kancelaria? Agile i zarządzanie projektami w kancelariach prawnych. Łukasz Węgrzyn z SSW Pragmatic Solutions
Łukasz Węgrzyn, partner w kancelarii SSW, jest liderem praktyki Technologicznej, która koncentruje się na doradztwie prawnym oraz biznesowym skoncentrowanym w szczególności na wdrożeniach systemów informatycznych, migracjach chmurowych oraz transformacjach organizacji zgodnie z modelem Agile.
O co chodzi w zwinnym zarządzaniu? Zmieniają się technologie, potrzeby klienta i temu firmy muszą sprostać. Agile czy Waterfall? Która metodyka, w jakiej sytuacji będzie najlepsza? Transformacja cyfrowa - jak przebiega w firmie naszego gościa i co daje? Czy biznes doradczy we wszystkich aspektach ma być "zwinny"? Od czego zacząć proces przejścia na metodykę Agile? Wartości stojące za Agile - szybka komunikacja, zaufanie, komplementarne zespoły, efektywność. Czy branża technologiczna bardziej nadaje się do pracy w tym systemie niż inne branże? Jak zaangażować klienta w projekt? Waga budowania komplementarnych zespołów. Czego prawnicy mogą nauczyć się od informatyków? Czego informatycy mogą nauczyć się od prawników? W jaki sposób pogodzić rozbieżności językowe między językiem prawniczym a językiem klienta? W jaki sposób komunikować się w sposób prosty w branży doradczej? Nie zawsze prosta i szybka komunikacja jest możliwa. Poznanie specyfiki biznesu klienta ma kluczowe znaczenie również ze względu na "zwinną" komunikację. Kilka rad dla początkujących prawników.Chcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.

Jaki komunikować się prosto w branży doradczej? Zapowiedź odcinka #044/3

Od czego zacząć proces przejścia na metodykę Agile? Zapowiedź odcinka #044/2

O co chodzi w zwinnym zarządzaniu? Zapowiedź odcinka #044/1

PP#043 - Nie stawiaj strony, nie pisz bloga - czyli jak robić marketing na miarę XXI wieku?
Jak robić marketing nowoczesny i wyróżniający się? Co zrobić, żeby nie wpakować się w kolejnego bloga i kolejną nigdy nie uaktualnianą stronę? O tym dziś.
Jak robić marketing bez strony i bloga? Jeśli będziesz robił inaczej niż wszyscy, jest szansa, że się wyróżnisz. Blogów prawniczych jest bardzo dużo, a wyniki nie będą natychmiastowe, czy masz czas na napisanie 100 wpisów, aby widzieć efekty? Dla początkujących prawników polecamy regularne publikowanie treści np. na LinkedIni. Nie tylko narzędzie jest ważne, ale przede wszystkim treści, które powinny być wartościowe dla naszych klientów. Rozmawiaj z klientem, pytaj i zbieraj pomysły na treści, odpowiadaj na problemy klientów. Czy pokazywanie swojego życia w mediach społecznościowych ma sens? Kto słucha podcastów i czy podcast dla prawnika jest dobrym rozwiązaniem? Lepiej wybrać Podcast czy Youtube do publikowania treści? Publikując podcasty, wstydzicie się na początku tylko swojego głosu, a nie swojego głosu i wyglądu. Google indeksuje już angielskie podcasty warto więc publikować treści audio. Jak zarabiać na podcaście? Buduj swoją listę mailingową i wysyłaj przydatne treści. Jeśli macie ochotę odpalić podcast, ale nie wiecie jak to zrobić, zapraszamy na naszą nową stronę produkcje.fmChcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.

Co wybrać Podcast czy Youtube? Zapowiedź odcinka #043/3

Jeśli nie blog to co? Zapowiedź odcinka #043/2

Jak robić marketing bez strony i bloga? Zapowiedź odcinka #043/1

PP#042 - Jak komunikować fakapy i błędy klientom? Łukasz Kuciński
Łukasz Kuciński - trener, coach. Specjalizuje się w prowadzeniu szkoleń z zakresu zarządzania, sprzedaży i marketingu. Naszym słuchaczom znany jest z odcinka nr 13 o sprzedawaniu usług prawnych. Łukasz jest też autorem książki "Firma jako CAŁOŚĆ. Porządkowanie chaosu korporacyjnego".
W dzisiejszym odcinku konkurs, w którym można wygrać książkę Łukasza "Firma jako całość". Książka porusza temat jak za pomocą design thinking zidentyfikować i wyeliminować błędy w firmie. Czy prawnicy są nieomylni? Jak najlepiej komunikować błędy? Czy są osoby skazane na popełnianie błędów? Mózg gadzi - czyli strategia działania, kiedy w grę wchodzą emocje. Trzy etapy radzenia sobie z problemem. Warto powiedzieć przepraszam, nawet gdy wina nie jest po naszej stronie. Czy przyznanie się do winy nie osłabia wizerunku naszej marki? Jak w prosty sposób zapanować nad emocjami klienta? Niezawodny trik, dzięki któremu unikniesz nieprzyjemności podczas komunikowania błędu. A może lepiej ukryć błąd niż przyznać się do niego? Czasem ryzyko takiego działania może być zbyt duże. Czym jest fakap? Jak radzić sobie z błędami we własnej firmie? Pracownik musi wiedzieć, jakie konsekwencje niesie za sobą jego błąd. A co jeśli błąd popełni partner lub przełożony? Trzy rady Łukasza dla młodego prawnika.Chcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.

Niezawodny trik, dzięki któremu unikniesz nieprzyjemności podczas komunikowania błędu. Zapowiedź odcinka 42/3

Jak w prosty sposób zapanować nad emocjami klienta? Zapowiedź odcinka 042/2

Jak komunikować błędy? Zapowiedź odcinka #042/1

PP#041 - Jak kreować i wykorzystywać markę kancelarii w sprzedaży usług? Lidia Adamczyk i Joanna Gierak-Onoszko z Dentons
Lidia Adamczyk, menedżerka ds. marketingu i rozwoju biznesu w warszawskim biurze kancelarii Dentons. Zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem strategii marketingowych oraz pozyskiwania klientów, a także komunikacją marki w segmencie B2B. Joanna Gierak-Onoszko, Public Relations & Communications Manager w warszawskim biurze kancelarii Dentons. Odpowiada za wsparcie kancelarii w zakresie strategii komunikacyjnej, relacji z mediami oraz komunikacji wewnętrznej, specjalizuje się w zagadnieniach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Jaki jest najbardziej pozytywny codzienny nawyk naszych gości? Mindfullness w międzynarodowej kancelarii prawnej. Marki prawnicze są słabe. Jak je wzmocnić? Czy projekty mogą być nośnikiem marki kancelarii? Wokół jakich elementów można stworzyć markę kancelarii prawnej? Jak w dużej organizacji zadbać o to, żeby wszyscy znali opowieść marki kancelarii? Co to znaczy rozmawiać z klientami "w kontekście"? Czy prawnicy aktywnie uczą się biznesu klienta? Czy dział marketingu w dużej kancelarii jest wydawcą treści? Dlaczego lepiej nie zlecać prowadzenia profili Linkedin innym osobom? Jak zareagować na popełniony przez kancelarię błąd w obsłudze klienta? Jakimi narzędziami można budować siłę marki kancelarii? Jakie są najważniejsze? Jak Dentons identyfikuje idealnego klienta? Jak wygląda dobry proces sprzedaży usług prawnych? Z jakich elementów się składa? Jedna rada dla młodego, świeżo upieczonego prawnika.Chcesz trafić na antenę Poza Prawem? Nic prostszego: https://podcastpozaprawem.pl/antena- nagraj pytanie, komentarz, punkt widzenia.

Co powinna zawierać strategia budowy marki kancelarii? Zapowiedź odcinka 41

Wokół jakich elementów budować markę kancelarii? Zapowiedź odcinka 41

Marki prawnicze są słabe? Zapowiedź odcinka 41

PP#040 - Zacznijmy od ludzi, czyli dlaczego nie zarządzać strachem? Michał Kibil z Kibil Wieczorek i Wspólnicy
Michał Kibil - adwokat, partner zarządzający, człowiek orkiestra; uważni słuchacze podcastu pamiętają go z odcinka nr 21, w którym rozmawialiśmy o "Jak legaltech i blockchain zabierają biznes kancelariom prawnym?". Dziś rozmawiamy o ludziach i zarządzaniu w firmie.
Dlaczego nie powinno się zarządzać przez strach? Jakie są atrybuty prawdziwego managera? Dlaczego należy uważać, żeby nie zostac królem na pustkowiu? Jaka jest różnica między szefem, managerem a leaderem? Historia pierwszego bonusu pracowniczego Szymona. Autorytetu nie buduje się siłą. Czy zawód prawnika nie jest skazany na skrajne emocje ze względu na presję ze strony klientów i skomplikownie prowadzonych spraw? Czym była i jak działała Grupa Pewnych Osób w Łodzi i dlaczego było to praktycznie przedsiębiorstwo samoorganizujące się "zanim to było modne"? Czy w kancelarii Michała w przyszłości recepcjonistka będzie mogła zostać Partnerem? Dlaczego nie należy się bać, że delegując pracę wyhodujemy sobie konkurentów? Dlaczego system zarządzania przez strach bierze się ze strachu? Dlaczego pieniądze nie powinny być celem? Jak dbać o przekazywanie wartości wszystkim pracownikom w organizacji? Jak się zabezpieczyć przed błędami rekrutacyjnymi?Zadaj nam pytanie albo nagraj wypowiedź i bądź "na antenie" podcastu Poza Prawem: https://podcastpozaprawem.pl/pytanie

Jak efektywnie zarządzać zespołem? Zapowiedź odcinka 40.

Pozytywny model zarządzania. Zapowiedź odcinka 40

O co chodzi w tym zarządzaniu przez strach? Zapowiedź odcinka 40

PP#039 - Jak promować kancelarię na eventach i konferencjach?
To jest trudne. Można to potraktować jako wyzwanie. Jednocześnie, kto chce rozwinąć biznes, nie ma lepszej opcji niż stosować networking i bywać na konferencjach. Jak to zrobić dobrze?
Należy zrobić research przed eventem, sprawdzić kto tam będzie. Wybrać konkretne osoby z którymi chcemy porozmawiać i zastanowić się nad kilkoma pytaniami, które im zadamy. O czym rozmawiać z uczestnikami eventu? Jak networkować na Linkedinie? Jak nie networkować na Linkedinie? Dlaczego rozwiązywanie prawdziwych problemów biznesowych to zawsze klucz do sukcesu?Nagraj nam jakąś wypowiedź: https://podcastpozaprawem.pl/pytanie
Zapisz się na nasz newsletter: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

Jak dobrze networkingować na LinkedIn? Zapowiedź odcinka 39

O czym rozmawiać z uczestnikami eventu? Zapowiedź odcinka 39

Dlaczego boimy się networkingu? Zapowiedź odcinka 39

PP#038 - Sposoby, które zwiększą Twoją produktywność na co dzień
Zastanówmy się czy w ogóle jest sens pracować nad poprawianiem produktywności i po co w ogóle zwiekszać produktywność na co dzień? Jaki jest w tym cel?
Czy produktywność ma granice i limity? Komentarz Wojtka Wawrzaka z Prakreacja.pl do naszego poprzedniego odcinka odnośnie mitu ceny i prób negocjowania ceny usługi przez klientów. Jakie czynności najbardziej większają produktywność u Szymona? Czy naprawdę poranek jest najważniejszy? Dlaczego czytanie książki rano ma sens? Czy sekretem do realizacji zadań danego dnia jest planowanie dzień wcześniej? Dlaczego Jerzy zawsze zakłada dwa razy więcej czasu i dwa razy większy budżet? Dlaczego systemy sa lepsze niż siła woli i twardy charakter? Czy opisywanie się jakimiś pojęciami ułatwia produktywność? Czy dyscyplina daje wolność? Czy istnieje "mięsień silnej woli"? Naprawdę nie masz czasu? Serio? Przestań się oszukiwać. Skup się na podstawach, najbardziej kluczowych i bazowych sprawach.Nie zapomnij zadać nam pytania lub skomentować odcinka Poza Prawem => https://podcastpozaprawem.pl/pytanie

Dyscyplina - kluczem do realizacji celu. Zapowiedź odcinka 38

Dwie ważne zasady przy realizowaniu projektów. Zapowiedź odcinka 38

Po co nam poranna rutyna? Zapowiedź odcinka 38

PP#037 - Jakich błędów unikać w komunikacji z klientem?
Pomysł na ten odcinek pochodzi prosto od naszej słuchaczki, Kasi Krzywickiej, która jest adwokatem. Wybraliśmy pięć błędów, których lepiej nie robić w komunikacji z klientami i ogólnie których lepiej unikać we wszelkiej współpracy, nieważne czy B2B czy B2C.
Nie obiecuj rzeczy, których nie dowieziesz. Unikaj braku komunikacji: odpowiadaj na emaile, odbieraj telefony, oddzwaniaj, komunikuj się otwarcie. Czy ważniejsze jest narzędzie czy sposób komunikowania się? Używaj odpowiedniego narzędzia komunikacyjnego do kontekstu, w którym komunikujesz. Dlaczego klienci rezygnują ze współpracy z kancelarią? Dlaczego klient odchodzi od firmy? Dlaczego powiedzenie "we hire for skills, we fire for attitude" sprawdza się też w biznesie? Unikaj dużej ilości żargonu i bardzo hermetycznego języka. Wyciągaj wnioski z posiadanych informacji albo z informacji powszechnie dostępnych. Gromadź historię kontaktów z klientami wraz z krótkimi informacjami o tym jak przebiegał ten kontakt (cloze.com albo pipedrive.com). Unikaj generowania problemów - rozwiązuj probemy, proponuj rozwiązania. Słuchaj tego, co mówią klienci; więcej słuchaj niż mów.Zadaj nam pytanie i bądź na antenie podcastu: https://podcastpozaprawem.pl/pytanie

Jedna prosta zasada, aby uzyskać przewagę nad konkurencją. Zapowiedź odc. 37

Narzędzie w komunikacji - jaką odgrywa rolę? Zapowiedź odc 37.

Nie obiecuj rzeczy, których nie dowieziesz. Zapowiedź odcinka 37

PP#036 - Jak walczyć z mitem ceny?
To jest odcinek, który jest komentarzem do b. popularnego u nas odcinka #13 z Łukaszem Kucińskim o tym jak sprzedawać usługi prawne. Jako uzupełnienie odcinka polecamy książkę "Handlowanie to gra: od namawiania i żebrania do zaspokojenia potrzeb klienta" Jerzy Gut, Wojciech Haman.
Trzy ogłoszenia od nas dla Was. Jak odejść w rozmowie sprzedażowej od rozmowy o cenie i skupić się na ważniejszych elementach relacji biznesowej? Na co szczególnie powinniście zwrócić uwagę przygotowując ofertę? Słuchajmy klienta. Bardziej niż opowiadajmy o sobie. Zasada "Tak i Dlatego". Kliencie, jaki masz budżet? Zmniejszenie zakresu zlecenia przy pozostawieniu niezmiennej ceny. Dlaczego warto bronić swoich stawek?
Emocje podczas negocjowania ceny - jak sobie z nimi radzić? Zapowiedź odc. 36

Jedno magiczne pytanie. Zapowiedź odc. 36

Dlaczego ta oferta jest taka droga? Zapowiedź odc. 36

Strzał 35/3 - Niezależność i wolność w pracy prawnika

Strzał 35/2 - Technologia a praca prawnika

Strzał 35/1 - Stawiamy wszystko na głowie

PP#035 - Jak zbudować kancelarię butikową wywracając wszystko do góry nogami?
Tym razem rozmawiamy z prawniczkami, które wszystko stawiają na głowie. Aneta Pacek-Łopalewska - radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, specjalizująca się w prawie ochrony środowiska, poprzednio związana z kancelarią White&Case. Joanna Daniłowicz - wykonująca zawód radcy prawnego od kilkunastu lat, specjalizująca się w transakcjach M&A, poprzednio związana z Allen&Overy i White&Case. Obie Panie, poza prowadzeniem butikowej kancelarii prawnej, są współzałożycielkami legaltechowego startupu Treesk, który ma za zadanie przedstawiać w sposób łatwiejszy do przyswojenia informacje prawne i opinie prawne.
Fundacja Biznes i Bioróżnorodność - to tam Aneta i Joanna zaczęływspółpracować. Dlaczego technologia wreszcie daje szansę prawnikom naodzyskanie roli doradcy? Jak krok po kroku, od momentu otrzymaniazlecenia do wysłania opinii, wygląda praca prawnika? Dlaczego warto wpuścić klienta w cały proces doradczy? Dlaczego dialog z klientem powinien być dynamiczny? Dlaczego Treesk to "niezależność i wolność"? Od czego zacząć tworzenie swojej kancelarii? Jakie pytania należałobysobie zadać? Jak ewoluowało narzędzie Treesk? W jaki sposób Aneta użyła Treesk do powtórek do testu ósmoklasisty? I dlaczego to jestdowód na uniwersalność tego narzędzia? Dlaczego czasami lepszym pomysłem na biznes jest ograniczanie zakresu jego działania itrzymanie bliskiego kontaktu z klientem niż skalowanie rozmiarubiznesu? Co trzeba zrobić, żeby zbudować butikową kancelrię prawną? Dlaczgo odpowiedź na to pytanie przebiega przez szereg okrutnych i trudnych pytań? Dlaczego Treesk jest "testowany na klientach" i dlaczego to jest dobre hasło reklamowe dla tego startupu?
Strzał 21/5 Legaltech to nieuchronna przyszłość

Strzał 21/4 Kto zabiera klientów prawnikom?

Strzał 21/3 Problemy startupów legaltechowych

Strzał 21/2 Czy prawnicy potrzebują legaltechu?

Strzał 21/1 Legaltech - z czym mamy do czynienia?

Strzał 34/6 Co napisać na pożegnanie?

Strzał 34/5 Jak tytułować załączniki?

Strzał 34/4 Jak napisać dobrego e-maila?

Strzał 34/3 Przepis na idealnego e-maila

Strzał: 34/2 Co jest najbardziej denerwujące w e-mailach?

Strzał 34/1 Dlaczego nie lubimy otrzymywać e-maili?

PP#034 - Jak pisać dobre e-maile?
Wszyscy używamy e-maili, zarówno w komunikacji wewnętrznej jak i zewnętrznej. Tym bardziej warto się zastanowić jak napisać dobrego e-maila, żeby wyróżnić się na tle tych osób, które tego nie potrafią oraz osiągnąć szybciej to, o co nam chodzi.
Ludzie produktywni nie lubią emaili. Marketingowcy uwielbiają emaile. Co jest najbardziej denerwujące w emailach? Emaile nie mogą być pilne. Dlaczego lepiej nie zaczynać emaila od "Witam"? Jak tytułować załączniki? Z jakich obowiązkowych części powinien się składać każdy email?
Strzał: 33/5 Jak się promować? - Współpracuj

Strzał: 33/4 Jak się promować? - Lokalne SEO

Strzał: 33/3 Jak się promować? - Twórz webinary

Strzał: 33/2 Jak się promować? - Działaj offline

Strzał 33/1 Jak się promować? - Zacznij od najprostszych rzeczy

PP#033 - Jak młodzi prawnicy mogą promować swoją kancelarię?
To jest odcinek, o który prosiła społeczność. Na FB i TT pojawiła się ankieta o tematy najbliższych podcastów. Wygrały 2: o strategii marketingowej i o tym jak młodzi prawnicy mogą promować swoją kancelarię. Oto 5 nieszablonowych pomysłów na promocję młodej kancelarii.
Jeden: zaproś swoich sąsiadów na lemoniadę. Dwa: pomagaj ludziom, niekoniecznie w zakresie swojego biznesu. Ile Szymon zarobił na pomaganiu ludziom? Jak firma Drift udowodniła, że nie ma sensu promować się tzw. "gated contentem"? Trzy: rób webinary. Cztery: lokalne SEO. Lepiej być notowanych w Google jako "prawnik od rozwodów Warszawa" niż "prawnik Warszawa". Pięć: publikujcie i współpracujcie - np. poprzez wspólne publikowanie raportów, whitepaperów, analiz.
Strzał 32/5 - Jak dotrzeć do młodych przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze prawnika?

Strzał: 32/4 - Cechy idealnego prawnika.

Strzał: 32/3 - Dlaczego często nie warto dochodzić swoich praw z umowy?

Strzał: 32/2 - Umowa pod Urząd Skarbowy?

Strzał: 32/1 - Jakich umów oczekują przedsiębiorcy?

PP#032 - Jak przedsiębiorcy postrzegają współpracę z prawnikami? Lech Kaniuk i Zbigniew Nowicki
Lech Kaniuk: przedsiębiorca, współwłaściciel kilkunastu spółek, ekspert od innowacji i skalowania biznesu, współautor sukcesów takich marek jak PizzaPortal, iTaxi, Bean&Buddies czy SunRoof. Dzieli się lekcjami ze swojej pracy, życia i biznesu. Pokazuje, jak dzięki sile pędu idzie przez życie biznesowe skutecznie i mocno do przodu. Autor książki „Siła Pędu”. Zbigniew Nowicki: od kilkunastu lat działa w branży internetowej, doradzając najważniejszym graczom rynku finansowego, telekomunikacyjnego, e-commerce oraz sektora FMCG. Jako Co-Managing Ditector w Bluerank odpowiedzialny jest za ekspansję zagraniczną i nowe obszary działalności w firmie. Maratończyk i ultramaratończyk.
Podobno w każdej rodzinie musi być przynajmniej jeden lekarz i jeden prawnik. Dlaczego przedsiębiorcy nie oczekują umów zabezpieczających we wszelkich sytuacjach tylko umów, które rozwiązują biznesowe problemy? Dlaczego czasami pisze się umowy pod Urząd Skarbowy? Dlaczego perspektywa długofalowa zawsze wygrywa z krótkoterminową chęcią zachachmęcenia czegoś dla zysku? W jaki sposób zaufanie sprawia, że przedsiębiorcy koncentrują się na tworzeniu a nie na weryfikacji? Dlaczego często nie warto dochodzić swoich praw z umowy tylko zamiast tego pchnąć swój biznes do przodu? Czy prawnicy w ogóle są potrzebni przedsiębiorcom? Jaki powinien być idealny prawnik? Jedna reguła, która powinna towarzyszyć współpracy prawników z przedsiębiorstwami. Dlaczego przedsiębiorcy potrzebują prawników wyspecjalizowanych? Jakie sposoby są najlepsze, żeby dostać się do młodych przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze prawnika? Jakie są różnice między prawnikami w Szwecji a w Polsce?
Strzał: 31/5 - Dlaczego wcale nie musisz być na wszystkich platformach social-media?

Strzał 31/4 - Kilka dobrych praktyk na zwiększenie efektywności

Strzał: 31/3 - Genialny sposób na zwiększenie możliwości naszego mózgu.

Strzał 31/2 - Co nas rozprasza i jak sobie z tym radzić?

Strzał 31/1 - Zabójca efektywności - bieżączka.

PP#031 - Jak być efektywnym kiedy wszystko nas rozprasza?
Podobno ludzie zaczynają dzień pracy ok 12-13 jak tylko obrobią się z bieżączką - ten system jest złamany :)
Coming out Szymona. Dlaczego Jerzy kwestionuje sens bycia efektywnym? Podobno ludzie zaczynają dzień pracy ok 12-13 jak tylko obrobią się z bieżączką - ten system jest złamany :) One thing at a time. Multitasking to bzdura. Priorytet - to słowo istniało kiedyś tylko w liczbie pojedynczej. Szymon czasem zaznacza na kartce każdy moment, w którym chce sięgnąć po FB, TT, Insta - to przywołuje go do chwili obecnej. I przeraża. Dlaczego warto ustawić smartfona w tryb odcieni szarości? Dlaczego lepiej działać niż ciągle zdobywać wiedzę? Żeby czegoś się nauczyć potrzebujemy czasu "zwolnienia", czasu koniecznego dla przeprocesowania informacji. Notuj dzień i planuj zadania Blokuj czas na konkretne czynności - np 20 min dziennie czytania itp. Wstawaj wcześnie, idź spać wcześnie. Jak przebudowywać nawyki - zastępować złe dobrymi? Dlaczego wcale nie musisz być na wszystkich platformach social-media?
Strzał 30/6 - Jak wygląda sytuacja z benefitami pracowniczymi na rynku polskich kancelarii prawnych?
Czy na rynku prawniczym jest walka o pracownika za pomocą benefitów?
Ubezpieczenie, karty sportowe, miejsce parkingowe, a może masaż? Jakich benefitów mogą oczekiwać kandydaci?
Na co zwrócić uwagę negocjując umowę z kancelarią?

Strzał 30/5 - Jak dobrze dawać feedback?

Strzał 30/4 - Co motywuje prawników?
Kij i marchewka czy sprawdza się w branży prawniczej?
Wynagrodzenie, możliwość rozwoju a może jasno wyznaczona ścieżka kariery?
Czy i jakie znaczenie ma dla kandydata to, z kim będzie współpracował?

Strzał 30/3 - Jak kancelarie radzą sobie z wyzwaniem przy zatrudnianiu Millenialsów?
Podstawowe różnice między Millenialsami a resztą kandydatów
Oczekiwania pracodawców vs oczekiwania pracowników
O której kończy pracę pracownik kancelarii?

Strzał 30/2 - Gdzie firmy prawnicze poszukują pracowników?

Strzał 30/1 - Jak wygląda "rynek pracownika" w środowisku prawniczym i czy dotknęła nas "klęska urodzaju" kandydatów?

PP#030 - Najlepsze praktyki w zatrudnianiu i zatrzymywaniu pracowników. Joanna Pawlik z Hays
Gościem jest Joanna Pawlik, Senior Consultant HR & Legal w Hays. Z Joanną rozmawiamy o najlepszych praktykach w zatrudnianiu i zatrzymywaniu prawników.
Ostatnio w Polsce jest tzw. "rynek pracownika" - jak to wygląda w środowisku prawniczym? Jakie dwie kategorie kandydatów na rynku widać od razu? Dlaczego kancelarie wciąż nie chcą nawiązywać współpracy zdalnej z wybitnymi prawnikami spoza ich lokalizacji geograficznej? Po ilu latach na rynku pracy można zauważyć krystalizowanie się specjalizacji u prawników? Czy prawnicy specjalizujący się w konkretnej dziedzinie prawa mają łatwiej na rynku pracy? Jakie są największe "wtopy" rekrutacyjne prawników? Jak to się stało, że Szymon na jednej ze swoich rozmów o pracę posolił swoją herbatę? Dlaczego w branży prawniczej pracodawcy nie pytają o to jakim jesteś naczyniem albo jakim zwierzęciem jesteś? Czy liczba chybionych kandydatur w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne to wina łatwości, z jaką dziś można wysłać CV? Jak kancelarie radzą sobie z wyzwaniem przy zatrudnianiu Millenialsów i pokolenia Z? Czy trzeba faktycznie mniej zarabiać, żeby mieć "work-life balance"? Co motywuje prawników? Czy "kij i marchewka" jeszcze działa? Czy kancelarie przejdą na pracę projektową? Feedback - jak dobrze dawać feedback, żeby został zrozumiany i dobrze odebrany? Dlaczego warto chwalić pracowników? Jak przekazywać krytykę? Jak wygląda sytuacja z benefitami pracowniczymi na rynku polskich kancelarii prawnych?
Strzał: 24/6 - Książka warta polecenia - Greg McKeown "Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less"

Strzał: 24/5 - Książka warta polecenia - Jordan B. Peterson "12 Rules For Life: An Antidote to Chaos"

Strzał: 24/4 - Książka warta polecenia - Cal Newport "Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World"

Strzał: 24/3 - Książka warta polecenia - Steven Pressfield "The War of Art: Break Through the Blocks & Win Your Inner Creative Battles"

Strzał: 24/2 - Książka warta polecenia - Jocko Willink, Leif Babin "Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win"

Strzał: 24/1 - Książka warta polecenia - Yuval Noah Harari "Homo Deus: A Brief History of Tomorrow"

Strzał: 29/5 - Jak rozwijać swoją markę osobistą?

Strzał: 29/4 - Jak przebić się w nadmiarze treści dostępnej w internecie

Strzał: 29/3 - 3 najważniejsze elementy decydujące o sukcesie.

Strzał: 29/2 - Które narzędzia marketingowe wybrać?

Strzał 29/1 - Kancelaria prawnicza w social-media. Od czego zacząć?

PP#029 - Mróz, Wawrzak, Lech. Historia kancelarii, które nie istniałyby bez social-media
Pierwszy raz w historii Poza Prawem rozmawiamy z aż trzema gośćmi - blogerami i vlogerami prawniczymi, jednymi z pierwszych w Polsce i obecnie chyba najbardziej znanymi. Aktywność w internecie była dla nich zalążkiem poważnej działalności zawodowej i początkiem budowy biznesów. Wojciech Wawrzak - radca prawny, prawnik kreatywnych, laureat nagrody blog roku za blog https://prakreacja.pl; Łukasz Mróz - radca prawny, social-media ninja, obecny chyba we wszystkich serwisach społecznościowych, znany jako "Prawnik na Budowie" https://kancelariamroz.pl/; Mikołaj Lech - prawnik, rzecznik patentowy, autor nagrodzonego przez Urząd Patentowy RP bloga https://znakitowarowe-blog.pl.
Czy bez internetu nie byłoby firm Łukasza, Mikołaja i Wojtka? Od jakich social medów zaczynał Lukasz? Dlaczego wybór specjalizacji lub niszy to dobry pomysł na początek działalności? Które narzędzia marketingowe mają największe przełożenie na rozwój biznesu? Jedna rada dla początkującego prawnika na początku jego drogi zawodowej. Po jakim czasie przyszły pierwsze zapytania ofertowe "wygenerowane" przez działalność internetową? Jakie 3 elementy zdecydowały o sukcesie naszych gości? Kiedy pojawiły się chwile zwątpienia i chęć rezygnacji? Czym to było spowodowane? Jakie powinny być fundamenty nowoczesnej kancelarii prawnej? Co zrobić, żeby przebić się w ogromnej ilości treści, która jest dostępna dziś w internecie? Jak rozwijać swoje marki osobiste w przyszłości?
Strzał 27/5 - Najczęstsze błędy sprzedażowe

Strzał 27/4 - Błędy marketingowe

Strzał 27/3 - Jak zakomunikować błąd klientowi?

Strzał 27/2 - Jaka ilość błędów kwalifikuje pracownika do zwolnienia?

Strzał 27/1 - O porażkach i błędach w prowadzeniu biznesu

PP#028 - Początki podcastu Poza Prawem wg Jerzego Rajkow-Krzywickiego

Strzał 26/5 - Jakie narzędzia marketingowe wykorzystać budując specjalizację?

Strzał 26/4 - Jakie korzyści oferujesz klientom?

Strzał 26/3 - Jak zbadać potencjał specjalizacji?

Strzał 26/2 - Dlaczego trzeba zacząć od "dlaczego?

Strzał: 26/1 - Specjalizacja branżowa versus specjalizacja geograficzna.

PP#027 - Porażki, błędy, fakapy w biznesie prawniczym. Michał Babicz i Mateusz Brodnicki
Michał Babicz: adwokat, Partner Zarządzający. Prawnik procesualista z ponad 10-letnim doświadczeniem. Założyciel FILIPIAKBABICZ Kancelaria Prawna, szef praktyki postępowań spornych. Mateusz Brodnicki: radca prawny. Partner, specjalizuje się w prawie spółek, kontraktowym oraz prawie handlowym. Kancelaria FILIPIAKBABICZ istnieje od 2010 roku - przez te 9 lat przeszła długą drogę. Od 1 biura w Poznaniu do biur zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie i Londynie. Obecnie zatrudnia ponad 50 osób. O sukcesach kancelarii i drodze do miejsca w którym jest dziś rozmawialiśmy w #005 odcinku podcastu. Dziś rozmawiamy o porażkach, błędach i fakapach.
Dla szerszego obrazu - porażki są wpisane w życie przedsiębiorcy. Mówi się, że ekspertem jest ten kto w danej specjalizacji popełnił wszystkie możliwe błędy i wyciągnął z nich wnioski. Michael Jordan w swojej karierze nie trafił do kosza 9000 razy co nie przeszkodziło mu zostać jednym z najlepszych koszykarzy na świecie. Jak wygląda kultura reagowania na fakapy w zespole? Porażki w organizacji kancelarii - kancelaria urosła szybko od kilku do ponad 50 osób - przez jakie dołki musiała przejść aby "dorosnąć"? Błędy marketingowe - podobno 50% budżetu na marketing idzie w błoto - nie wiadomo tylko które 50%. Jakich działań Michał i Mateusz żałują, że nie podjęli? Które według nich były całkowitym nieporozumieniem? Błędy w sprzedaży? Odpowiedzi na pytania od Piotra Kantorowskiego i Łukasza Mroza.Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#026 - Jak zbudować specjalizację w kancelarii?
Ten odcinek to kontynuacja tematu "Czy specjalizacja kancelarii to droga do sukcesu?" (Poza Prawem #008), który od lipca 2018 do lutego 2019 został odsłuchany ponad 400 razy. Rozszerzamy refleksję o praktyczne strategie budowania specjalizacji.
Jak zbudować specjalizację opartą na branży klienta? Czy specjalizacja lokalna w sensie geograficznym ma dziś jeszcze sens? Czy warto się specjalizować w obsłudze firm budujących metro? Czym jest specjalizacja w konkretnym wycinku prawa? Dlaczego trzeba zacząć od "dlaczego"? Jaka jest różnica między Dellem a Apple? Czy chęć do zarabiania pieniędzy może być "dlaczego" firmy? Dlaczego warto zbadać potencjał planowanej specjalizacji firmy? Dlaczego nie warto się zrażać, jeśli w jakiejś specjalizacji istnieją już inne firmy? Kto decyduje o zakupie Waszej usługi? Ile osób i kto to jest? Jakie korzyści chcesz dostarczyć swoim klientom? Kto nam pomoże sprzedać nasze usługi? Dlaczego warto udzielać się w branżowych stowarzyszeniach? Jakie narzędzia marketingowe można wykorzystać aby zbudować specjalizację?
PP#025 - Początki podcastu Poza Prawem okiem Szymona Kwiatkowskiego
Jerzy jest na feriach w Jastarni, więc Szymon nagrywa pierwszy w historii naszego podcastu odcinek solo. Opowiada, jak z jego perspektywy, wyglądały początki podcastu Poza Prawem.
Dlaczego na początku była pizza? Ile czasu myśleliśmy nad nazwą podcastu? Ile razy zaczynaliśmy, zanim na serio opublikowaliśmy odcinek? Na jakim sprzęcie nagrywamy i czego musieliśmy się nauczyć jako początkujący podcasterzy? Czy byliśmy przesadnymi perfekcjonistami? Dlaczego dziękujemy dziś Tomaszowi Zalewskiemu i Marcinowi Zrędzie za wiarę w nasz podcast? Dlaczego mamy zasadę, że nagrywamy odcinki z gośćmi zawsze podczas spotkania na żywo, a nie poprzez komunikator internetowy? Dlaczego spotykamy się z gośćmi zawsze w południe, a na nasze solowe odcinki - o 5:00 rano? Jaki mamy podział pracy w podcaście Poza Prawem?
PP#024 - 6 książek, które przydadzą się prawnikom w 2019 roku
Książki, które przeczytaliśmy w 2018 roku i które mogą się przydać każdemu prawnikowi w 2019 roku. Opowiadamy i polecamy.
Dlaczego kiedyś stało się pod księgarniami w oczekiwaniu na premierę ciekawej książki, a dziś już nie? Yuval Noah Harari "Homo Deus: A Brief History of Tomorrow" Jocko Willink, Leif Babin "Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win" Steven Pressfield "The War of Art: Break Through the Blocks & Win Your Inner Creative Battles" Cal Newport "Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World" Jordan B. Peterson "12 Rules For Life: An Antidote to Chaos" Greg McKeown "Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less"Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#023 - Jak rozwinąć legaltechowy startup w Polsce? Bartłomiej Majchrzak z Umownik.pl
Gościem podcastu jest Bartłomiej Majchrzak współtwórca startupu Umownik.pl, narzędzia do zawierania umów online: generowania treści, negocjowania warunków, potwierdzenia ich zawarcia oraz weryfikacji tożsamości kontrahentów bez konieczności składania tradycyjnego podpisu lub podpisu elektronicznego. Startup jest finalistą European Startup Days.
Jak to się stało, że Umownik był na początku kalkulatorem alimentów? Jak wyglądała ewolucja startupu - czy pomysł na usługę zrodził się przed czy po podjęciu współpracy z partnerem technologicznym? Jaki jest model biznesowy Umownika? Czy Umownik jest kancelarią czy firmą technologiczną? Kto jest największym konkurentem startupu? Jak w branży medycyny estetycznej jest stosowany Umownik? Jaka jest definicja legaltech? Jak przekonać ludzi do legaltechu? Czy Umownik się reklamuje na Facebooku?Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#022 - 10 narzędzi, które usprawnią pracę kancelarii
Sporządziliśmy listę 10 narzędzi, które według nas pomogą Ci usprawnić pracę kancelarii. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tu narzędzia, które możesz wdrożyć u siebie w firmie od razu. LINK: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi
Aplikacja do nawyków za pieniądze: https://stickk.com Zarządzanie projektami: Trello (https://trello.com) i Notion (https://notion.so) Zadania: Todoist (https://todoist.com) Notatki i gromadzenie wiedzy: Evernote (https://evernote.com) Zliczanie czasu: Toggl (https://toggl.com) i Timely (https://timelyapp.com) Współdzielenie korespondencji i komunikacja w zespole: Missive (https://missiveapp.com) Komunikacja w zespole i z klientami, zamiast maila: Slack (https://slack.com), Discord (https://discordapp) i nasz ulubiony Twist (https://twist.com) Wygodna praca z tekstem: Text Expander (https://textexpander.com) Zarządzanie hasłami i dostępami: LastPass (https://lastpass.com) Lejki sprzedażowe i procesy w firmie: Pipefy (https://pipefy.com) i Pipedrive (https://pipedrive.com)
PP#021 - Jak legaltech i blockchain zabierają biznes kancelariom prawnym? Jakub Barwaniec z Pergam.in i Michał Kibil
Jakub Barwaniec: CEO & Founder startupu Pergamin, który chce - dzięki wykorzystaniu podpisu elektronicznego -
zachęcić firmy do tworzenia, zawierania oraz zarządzania umowami online. Michał Kibil: Partner Zarządzający w kancelarii Kibil i Wspólnicy, entuzjasta blockchain, laureat Global Legal Hachathon 2018 r.
Linki:
Agiloft: https://www.agiloft.com/ DocuSign: https://www.docusign.com/ Luminance: https://www.luminance.com/ RocketLawyer: https://www.rocketlawyer.com/ LegalZoom: https://www.legalzoom.com/ Ross: https://rossintelligence.com/ oraz https://www.ibm.com/blogs/watson/2016/01/ross-and-watson-tackle-the-law/ Licentive: https://www.licentive.io/ Pergamin: https://pergam.in Kibil i Wspólnicy: http://www.kibil.pl/Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#020 - Jak wycisnąć maksimum korzyści z Linkedin?
Opowiadamy i dyskutujemy o tym, czym jest Linkedin i jak go optymalnie wykorzystywać w prowadzeniu swojego biznesu albo budowie swojej marki osobistej.
Dlaczego wyciskarka soków usuwająca miąższ z soku nie jest dobrym pomysłem? Ile procent polskich managerów jest na Linkedinie? Jakie są trzy podstawowe cele korzystania z Linkedina? Czy faktycznie oferty biznesowe i oferty pracy płyną głównie przez Linkedina? Czy można zapraszać na Linkedin ludzi, których nie poznaliśmy w realu? Czy więcej możliwości i korzyści daje profil osobisty na Linkedin czy profil firmowy? Co warto zrobić, żeby poprawić swój profil na Linkedinie? Kiedy jest dobry moment, żeby dawać rekomendacje na Linkedinie? Czy introdukcje na Linkedin mają sens? Dlaczego Piotr Kantorowski jest social media ninją i czemu nie powinniście bać się lajkować i puszczać dalej treści na Linkedinie?Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#019 - Home office i praca zdalna w kancelarii prawnej - część 2
Dalej rozmawiamy o pracy zdalnej i pracy z domu w kontekście kancelarii prawnej.
Jak rozgraniczyć czas prywatny, hobby i pracę zawodową? Czym jest profesjonalizm? Co jest ważniejsze: obecność osobista, telefon, chat czy email? Dlaczego Szymon mniej kocha email? Dlaczego ostatnio telefon oznacza ryzyko w projekcie albo sytuację kryzysową? Dlaczego telefon dla Szymona jest ważny? Jak oddzielić oficjalną komunikację z klientem od wewnętrznej komunikacji zespołu w firmie? Czy powinno się wyznaczyć dni, w które zespół widzi się razem i podsumowuje postęp prac? Jak ważne jest zaufanie przy planowaniu pracy zdalnej?LINKI:
Kostki do liczenia czasu: https://timeular.com oraz https://timeflip.io/ Aplikacje time tracking: https://timelyapp.com albo https://www.getharvest.com/ albo https://toggl.com/ Chat/komunikatory dla zespołu: https://twist.com albo https://slack.com/ albo https://discordapp.com/ Klient email obudowany czatem grupowym: https://missiveapp.com/ Połączenia wideo: https://hangouts.google.com/ albo https://zoom.us/Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#018 - Blog w kancelarii prawnej. Rozmowa z Rafałem Chmielewskim
Rafał Chmielewski jest prawniczym blogerem od 2008 roku. Od 2009 roku prowadzi blog o e-marketingu prawniczym. Od tego czasu też kieruje web.lex - firmą konsultingową wdrażającą najlepsze na świecie blogi prawnicze w Polsce i za granicą.
Dlaczego polskie blogi prawnicze są lepsze niż amerykańskie? Jakie były początki web.lex? Ile kosztowały i jak były sprzedawane ebooki Rafała, które sprzedawał na początku swojej działalności? Czy wciąż w 2018 roku Rafał doradza klientom zakładanie blogów? Jak tworzyć dobre treści w internecie? Na co zwrócić uwagę? Co sprawia, że blog prawniczy świetnie spełnia swoją rolę i sprzedaje usługi prawne? Ile czasu należy poświęcić na rozwój bloga prawniczego zanim się zacznie oceniać jego sensowność? Jak często powinno się publikować na blogu prawniczym? Dlaczego na blogach jest co raz mniej komentarzy i co z tym zrobić? Gdzie prowadzić marketing kancelarii prawnej jeśli nie ma czasu i nie można robić wszystkiego? Czy warto zatrudnić ghostwritera do prowadzenia prawniczego bloga, bo przecież nie ma czasu go prowadzić?Polecane książki:
"Kiedy ryby latają" - John Yokoyama, Joseph A. Michelli "Pamiętnik Adwokata. Skuteczny blog w nowoczesnej kancelarii prawnej” - Rafał ChmielewskiPobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

Zajawka odcinka #018

PP#017 - Home office i praca zdalna w kancelarii prawnej - część 1
Pierwsza z dwóch części rozmowy o możliwości, wyzwaniach i korzyściach z wprowadzenia pracy zdalnej, elastycznego czasu pracy i home office w kancelarii prawnej.
Czy w ogóle home office jest możliwy w kancelarii prawnej? Jakie są wyzwania pracy zdalnej? Czy praca zdalna to tylko problem wewnętrzny firmy? Jakie rytuały można stosować, żeby oddzielić dom od domowego miejsca pracy? Jak kryzys finansowy z 2008 roku zmusił niektóre kancelarie do rozważenia pracy zdalnej? Dlaczego home office i elastyczny czas pracy idą ze sobą w parze? Co to jest praca asynchroniczna i czy trudniej ją wdrożyć w kancelarii niż w innym biznesie? Dlaczego zawód prawnika jest podobny do zawodu lekarza? Dlaczego już niedługo reprezentacyjne biuro będzie tylko w przestrzeni coworkingowej? Dlaczego może się okazać, że bez pracy zdalnej kancelarie nie będą w stanie zaoferować klientom najlepszej obsługi prawnej? Dlaczego w firmie Basecamp zespół jest zlokalizowany na całym świecie? Co jest ważniejsze: obecność osobista, telefon, chat czy email? Co zrobili autorzy “Rework”, a co Andrzej Krzywda?Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#016 - Facebook, Twitter, Linkedin? Które media społecznościowe wybrać?
Odpowiadamy na pytanie które media społecznościowe powinni wybrać prawnicy, aby skutecznie komunikować i budować swoją markę osobistą. Niestety nie jesteśmy jednomyślni - ale dzięki temu jest ciekawa rozmowa :)
Ile czasu Gary Vaynerchuk kręcił wideo na Youtube zanim odniósł medialny sukces? Czym jest FOMO? Dlaczego Szymon wyłączył powiadomienia w telefonie? Nie ma sensu być w każdym serwisie social media. Dlaczego Facebook jest tanią i wygodną w obsłudze agencją reklamową? Czemu Jerzy waha się czy nie skasować swojego fanpage na Facebooku z 6500 fanami, bo uważa, że on mu szkodzi wizerunkowo? Jak zacząć publikować na Youtube? Jaka jest żywotność wideo na YT, FB a postu na Twitterze? Czy na Twitterze są ciągle bitwy na linki? Czy można używać Insta Stories do budowania marki osobistej prawnika? Jak ogarnąć Youtube’a? Co jest najważniejsze przy kręceniu wideo?Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#015 - Budowa kancelarii butikowej krok po kroku - Magdalena Miernik z Lookreatywni.pl
Magdalena Miernik: prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej. Trener i szkoleniowiec. W pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim prawem autorskim, prawem własności przemysłowej oraz prawem nowych technologii. Doradza na co dzień wielu firmom z branży kreatywnej. Jej klientami są agencje kreatywne, studia graficzne, serwisy internetowe oraz firmy z branży technologicznej chcące chronić i komercjalizować swoją własność intelektualną. Założycielka serwisu i firmy prawniczej Lookreatywni.pl Law for Creatives świadczącej wsparcie prawno-biznesowe dla branży kreatywnej od 2013 r.
Jakie były początki Lookreatywni.pl? Dlaczego Magda chce "odczarować" prawników? Dlaczego prawnik powinien być raczej doradcą biznesowym niż specjalistą od problemów prawnych? Jaki odsetek czasu Lookreatywni poświęcają na publikacje blogowe, a jaki na pracę projektową dla klientów? Czy skład osób współtworzących firmę Lookreatywni jest stały czy zmienny? Jak przebiega współpraca? Jak komunikuje się zespół butikowej kancelarii? Dlaczego warto prosić o pomoc ludzi spoza branży? Ilu klientów Lookreatywni przychodzi z social media a ilu z innych kanałów sprzedaży? Co Magda zrobiłaby dziś inaczej gdyby dziś otwierała markę Lookreatywni? Jak nie zagubić siebie budując firmę? Jak działać w zgodzie ze swoimi predyspozycjami? Jakich cech szuka u swoich współpracowników Magda? Czy pomyłki i błędy są częścią niezbędnej drogi przy budowie butikowej kancelarii?Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#014 - Jak znaleźć pierwszych klientów?
Drugi odcinek z trylogii dedykowanej prawnikom i przedsiębiorcom na początku swojej zawodowej drogi.
Skąd pozyskać pierwszych klientów? Komu chcesz sprzedawać? Dlaczego nie powinno się oferować usług dla wszystkich? Czemu “you can not outwalmart Wal-Mart”? Jaki problem maja Twoi klienci? Jak możesz go rozwiązać? Bądź tam, gdzie są Twoi klienci. Dlaczego darmowe dzielenie się wiedzą nie zabiera nam przychodów ani klientów? Nie sprzedawaj od razu. Jak używać aplikacji mobilnej Linkedin na spotkaniach networkingowych? To klient ma mówić podczas rozmowy sprzedażowej.Pobierz listę 10 narzędzi, które usprawnią pracę Twojej kancelarii: https://podcastpozaprawem.pl/10narzedzi

PP#013 - Jak sprzedawać usługi prawne? Rozmowa z Łukaszem Kucińskim
Doświadczony trener i konsultant, od 15 lat na stanowiskach kierowniczych w firmach o zróżnicowanym profilu działania. Do 2011 roku dyrektor działu nauczania języków obcych w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych - największym wydawnictwie edukacyjnym w Polsce. Od kilkunastu lat lat zajmuje się szkoleniami z zakresu: sprzedaży, komunikacji, motywacji, zarządzania i przywództwa.
Jak bardzo ostatnimi laty rynek się zmienił i dlaczego każdy dziś musi umieć sprzedawać? Czy sprzedaży można się nauczyć? Co to w ogóle jest sprzedaż? Dlaczego Łukasz uważa, że to przede wszystkim zmiana nastawienia klienta? Czy nie lepiej byłoby zostawić prawnikom, co prawnicze i zatrudniać w kancelariach specjalistów od sprzedaży zamiast rozszerzać rolę prawników o sprzedaż? Dlaczego zaufanie i spójność są bardzo ważne przy sprzedaży? Gdzie przebiega granica między marketingiem a sprzedażą? Czym jest 9 kroków sprzedaży usług prawnych - tzw. 9Z? Jakie mogą być motywy zakupowe klienta? Pomysły na zaangażowanie potencjalnego klienta w trakcie procesu sprzedażowego. Jak poszerzać zakres współpracy z klientem? Jak zostać zapamiętanym? Co zrobić, żeby nie spalić dobrze rozpoczynającej się relacji z klientem? Jaką jedną rzecz mogą zrobić prawnicy, wg Łukasza, aby zwiększyć sprzedaż swoich usług?
PP#012 - Jak robić marketing gdy dopiero startujesz lub masz ograniczony budżet?
Co robić, gdy nie mamy budżetu, ale trzeba robić marketing? Albo mamy budżet, ale jest za mały?
Czy ograniczenia ograniczają czy uskrzydlają? Dlaczego “The Obstacle is the Way” Ryana Holidaya to dobra książka na początek planowania marketingu? Czy lepiej szukać nowych klientów czy rozszerzać współpracę z obecnymi klientami? Dlaczego warto słuchać klientów? Co to są grupy networkingowe? Jak “networkować" w prawdziwym życiu, a jak w internecie? Czy warto robić szkolenia? Dlaczego warto być podwykonawcą? W jaki sposób tworzenie treści pozwala więcej sprzedawać? Dlaczego treści powinny być kilkukrotnie przerabiane? Czy powinno się być na wszystkich portalach social media? Jak pomaga sprzedawać newsletter?
PP#011 - Sztuka efektywnej komunikacji w zespole. Sebastian Fagasiński, Premium Trainings
Co robić, żeby świetnie komunikować w zespole i nie popełniać błędów? Rozmawiamy z Sebastianem Fagasińskim z firmy szkoleniowej Premium Trainings.
Jakie są największe wyzwania w zespole kancelarii prawnej jeśli chodzi o komunikację? Kto ma największy wpływ na standardy komunikacji w zespole? Dlaczego szkolenia z komunikacji mają sens? Jak ad hoc można poprawić komunikację w zespole nie angażując czasu na szkolenia i zdobywanie wiedzy? Dlaczego zawsze warto komunikować się osobiście, twarzą w twarz? Jak zbudować zaufanie i zaangażowanie w zespole? Czy kancelaria prawna może mieć otwarte biuro? Jak bardzo powinniśmy brać pod uwagę styl komunikacji osoby, z którą rozmawiamy? Na jakie trzy rzeczy warto zwrócić uwagę podczas rozmowy? Jak sobie radzić z kryzysami w zespole? Na co uważać, żeby nie zepsuć komunikacji w zespole? Dlaczego warto unikać bardzo hermetycznego języka prawniczego w komunikacji i raczej wczuć się w oczekiwania osoby, z którą rozmawiamy? Dlaczego wspólnicy kancelarii powinni zwracać uwagę na kompetencje interpersonalne? Jakie książki warto przeczytać jeśli interesuje nas tematyka skutecznej komunikacji? Jakie nazwiska śledzić w internecie?
PP#010 - Jak małe i średnie kancelarie mogą konkurować z największymi graczami? Tomasz Lachor z LegalCluster.com
Tomasz Lachor jest dyrektorem zarządzającym polskiej siedziby LegalCluster.com. Posiada 15 lat doświadczenia w kierowaniu przedsięwzięciami o charakterze e-commerce oraz przy realizacji globalnych programów IT w takich firmach jak Total, International Paper czy HSBC
Czym jest klaster prawniczy? W jaki sposób spójnie zintegrowanych kilka aplikacji pozwala średniej kancelarii na pozyskiwanie bardzo dużych klientów? Jak technologia pozwala zbliżyć doradcę prawnego do biznesu klienta? Jak nasze życie zmieni się do 2025 roku pod wpływem technologii i dlaczego tak szybko? Co wynika z rozwoju wykładniczego technologii? Dlaczego branża prawnicza jest w punkcie przełomowym? Co można zrobić, żeby prawnicy nie byli "w ogonie" zmian technologicznych, które w najbliższym czasie się wydarzą? Jak można wykorzystać blockchain do pisania i stosowania prawa? Czy algorytm będzie w stanie rozpoznać intencję? Co ogranicza legal tech w Polsce? Dlaczego wsparcie programów legal tech przez rząd byłoby dobrym pomysłem? W jaki sposób można wyposażyć branżę prawniczą w elementy "economy of trust"? Czy technologia ułatwiająca współpracę pomaga konkurować o największe zlecenia na rynku? Kto jest największym konkurentem LegalCluster.com?
PP#009 - Jak podcast pomaga rozwinąć kancelarię? Rozmowa z Piotrem Kantorowskim
Piotr Kantorowski jest radcą prawnym, który od 2013 r prowadzi własną Kancelarię Prawną Kantorowski i Wspólnicy z siedzibą w Rzeszowie. Nagrywa również podcast „Prawo dla Biznesu” i ma na koncie już 20 odcinków. Kiedyś słuchał ciężkiej muzyki, a dziś namiętnie słucha podcastów.
Metallica czy Slayer? W jaki sposób podcast pomaga rozwinąć kancelarię? Jaka jest różnica między podcastem eksperckim a takim rozwiązującym konkretne problemy potencjalnego klienta? Jak wygląda od kuchni nagrywanie podcastu w kancelarii? Skąd można czerpać pomysły na odcinki? Jakiego sprzętu używa Piotr do podcastingu? Ile trzeba zainwestować żeby zacząć nagrywać podcast? Jakie Piotr miał plany przed uruchomieniem podcastu? Czy cele zostały osiągnięte? Jakie korzyści płyną z podcastingu dla kancelarii prawnej? Jak patrzą na podcasting istniejący klienci kancelarii? Czy podcasting narusza tajemnicę zawodową prawników? Jaka jest różnica między widzami na Youtube a słuchaczami podcastów? W jaki sposób podcast może się przyczynić do oszczędzenia wydatków na reklamę kancelarii? Ile czasu należy czekać cierpliwie, zanim prowadzenie podcastu zacznie przynosić wymierne korzyści? Co jest najtrudniejsze w prowadzeniu podcastu? Jak prawnik może outsource’ować prowadzenie podcastu? Czy podcaster powinien szukać niszy tematycznej?
PP#008 - Czy specjalizacja kancelarii to droga do sukcesu?
Rozmawiamy o tym, czy warto startować oferując szerokie usługi doradztwa prawnego, czy też zająć wąską niszę i tam się rozpychać?
Czy bycie człowiekiem renesansu jest antidotum na chaos dzisiejszych czasów? Jak zmieniła się liczba adwokatów i radców prawnych na przestrzeni 10 lat i jakie to ma przełożenie na zawód prawnika? Czy rynek wymusza specjalizację? Jakie rzeczy mają znaczenie przy budowie lejka sprzedażowego? Jakie są trzy rodzaje specjalizacji? Ile czasu buduje się biznes kancelaryjny? Kiedy uznać, że pomysł na biznes jest zły? Jak oceniać sens biznesu żeby nie zawrócić “tuż przed skarbem”? Czy aby wystartować z kancelarią trzeba mieć budżet? Czy w Polsce zapotrzebowanie na prawników rośnie czy maleje? Co zrobić, w trzech prostych krokach, żeby uruchomić specjalistyczną kancelarię prawną?Książki, o których mówimy w tym odcinku:
Peter Thiel “Zero to One" Daniel Kahneman “Thinking Fast, Thinking Slow" Greg McKeown “Essentialism" Tony Hsieh “Delivering Happiness"Szymon: http://marketingprawa.plJerzy: https://bezedycji.plMusyka: https://epidemicsound.com

PP#007 - Komunikacja prawników w social media. Jarosław Gwizdak
Pojechaliśmy do Katowic porozmawiać z SSR Jarosławem Gwizdakiem o komunikacji prawników w mediach społecznościowych.
W jaki sposób social media mogą służyć prawnikom? Jakie są korzyści i zagrożenia przy korzystaniu z social mediów przez prawników. Czy sędzia powinien być powściągliwy w mediach społecznościowych? Czym było Forum Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej? Dlaczego sądy są skansenami, albo nawet mauzoleami? Jak to było z odpaleniem pierwszego fanpage sądu na Facebooku? Jaki warunek powinno się spełnić, żeby orzekać w sprawach dotyczących np. hejtu w internecie? Na czym polegała sprawa “Mocarza” i dlaczego był to początek bardziej normalnej komunikacji sądów w mediach? Co to jest “Lexopolo"? Jakie są negatywne strony obecności w internecie i mediach społecznościowych? Szymon: http://marketingprawa.pl Jerzy: https://bezedycji.pl Music: https://epidemicsound.com
PP#006 - Budowanie marki osobistej, czyli jak efektywnie promować swój wizerunek wśród innych?
Jak efektywnie promować swój wizerunek wśród innych, robić to profesjonalnie i nowocześnie?
W tym odcinku podcastu:
Dlaczego wszyscy jesteśmy marką (albo jak to Jerzy ujął: produktami)? Co to jest marka? Dlaczego marka osobista zaczyna się już w szkole podstawowej? Dlaczego marki prawnicze są słabymi markami? Ile teraz jest punktów styku między marką a klientem i jak to się zmieniło przez ostatnie 30 lat? Dlaczego wg Jerzego za kilka lat Instagram będzie głównym miejscem budowania marki osobistej? Czy na Snapchacie jest miejsce dla prawników? Cy używając Snapchata można budować wizerunek profesjonalisty? Jakie platformy social media są odpowiednie dla budowania marki osobistej prawników? Jakie są elementy składowe marki osobistej? Jakie błędy w komunikacji w social media popełniają zazwyczaj prawnicy? Ile czasu trzeba poświęcić, żeby marka osobista zaczęła istnieć na rynku?Jerzy Rajkow-Krzywicki: https://jerzy.tvSzymon Kwiatkowski: https://marketingprawa.pl

PP#005 - Nowoczesna komunikacja w kilkudziesięcioosobowej kancelarii. Michał Babicz, Mateusz Brodnicki
Z Michałem Babiczem i Mateuszem Brodnickim rozmawiamy o nauce, pokorze i wyzwaniach komunikacyjnych, na jakie natrafiła kancelaria, która z kilkuosobowej działalności prowadzonej po kafejkach przerodziła się w kilkudziesięcioosobową firmę prawniczą.
Rozmawiamy między innymi o tym:
Jak to się stało, że Michał Babicz zdobył wygasły wulkan Pico de Orizaba, 5636 m n.p.m.? Autorem jakiego popularnego serwisu internetowego był Mateusz Brodnicki zanim zajął się prawem? Jaki był początek FILIPIAKBABICZ Kancelaria Prawna? Dlaczego firma na początku pracowała bez biura? Dlaczego FILIPIAKBABICZ Kancelaria Prawna wzoruje się na sądach? Dlaczego to nie jest kancelaria tylko Kalifornia? Skąd wziął się Slack w kancelarii? Jaka jest różnica w używaniu Slacka przez dział prawa korporacyjnego a dział procesowy w kancelarii? Dlaczego dziś w biznesie komunikacja nie może być problemem? Dlaczego Michał, Mateusz i Jerzy tęsknią za Blackberry? Jak zespół kancelarii akceptuje nowe pomysły takie, jak np. wdrożenie Slacka? Czy używanie Slacka może być problemem w postaci kolejnego rozpraszacza, który nas kusi? Jakie dodatkowe zabezpieczenia są wymagane przy instalacji Slacka na telefonach pracowników kancelarii? Jakie korzyści FILIPIAKBABICZ Kancelaria Prawna zaobserwowała po wdrożeniu nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych? Dlaczego brzeg papieru firmowego kancelarii jest pomarańczowy, a pełnomocnictwa są drukowane na zielonym papierze? Jakie informacje z programu do zarządzania kancelarią są udostępniane klientom? Jakie rady dla mniejszych kancelarii mają Michał i Mateusz - na co warto zwrócić uwagę w małej, rozwijającej się kancelarii jeśli chodzi o komunikację wewnętrzną? Dlaczego warto się wsłuchać w to, co mówią pracownicy w kancelarii? Dlaczego młodzi prawnicy powinni nauczyć się przede wszystkim przedsiębiorczości, słuchania i pokory?FILIPIAKBABICZ Kancelaria Prawna: https://www.filipiakbabicz.plMusic: https://www.epidemicsound.com

PP#004 - Jak określać i realizować cele?
W tym odcinku rozmawiamy o celach, strategiach ich ustalania, utrzymywania i realizowania.
Czy celem każdego człowieka jest raczej być szczęśliwym czy raczej spłodzić potomstwo? Dlaczego populacja uwielbia 1. stycznia jako datę ustalania celów i czy to ma sens? Dlaczego większość celów ludzie ustalają na wiosnę i na jesieni? Dlaczego Jerzy wyskakuje spod prysznica i notuje? Czy podczas zmywania naczyń otwiera się kanał komunikacji z podświadomością? Jaka jest droga od pomysłu do celu? Co to znaczy, że cel powinien być konkretny? Dlaczego warto mierzyć aktywności, które prowadzą nas do celu? Dlaczego Jerzy radzi nie porównywać się do innych i uważa, że gdyby Wojtek Wawrzak porównywał się do innych rozpoczynając swoją działalność, to nigdy nie odpaliłby swojego (świetnego!) bloga? Kiedy porzucić prowadzony projekt? Co to są cele pośrednie? Dlaczego dla Jerzego notatnik papierowy jest jednym z najlepszych narzędzi do pilnowania realizacji celów? Dlaczego inaczej się myśli z kartką papieru przed nosem? Jak ustalanie i śledzenie celów może mieć zastosowanie w życiu prywatnym i w sporcie?Music: https://epidemicsound.com

PP#003 - Startupy, innowacje, hackathon, legaltech. Tomasz Zalewski, Marcin Zręda
Z Tomaszem Zalewskim i Marcinem Zrędą rozmawiamy o Global Legal Hackathonie, startupach, LegalTech i innowacjach.
W tym odcinku podcastu witamy naszych pierwszych gości:Marcin Zręda - od 13 lat związany z Wolters Kluwer. Teraz pełni rolę: Strategy Director for Legal & Corporate Market - odpowiedzialny za wszystkie produkty Wonters Kluwer dla rynku korporacyjnego i prawnego.
Tomasz Zalewski - od 19 lat związany z kancelarią Wierzbowski Eversheds Sutherland, obecnie Partner Zarządzający kancelarii. Twórca fundacji LegalTech Polska.
Rozmawiamy o Global Legal Hackathonie, startupach, LegalTech i innowacjach.
A dokładnie:
Kim jest Marcin Zręda? Dlaczego Marcin z synem zbudowali automat do gier? Kim jest Tomasz Zalewski? Dlaczego Twitter może być ciekawym źródłem informacji dla prawnika? Po co powstała fundacja LegalTech Polska? Jak powstał Global Legal Hackathon w Polsce? Co to są hackathony i czym się wyróżnia hackathon legalowy? Jakie pomysły wygrały na Global Legal Hackathonie 2018 w Warszawie? Co to jest Roszczeniomierz, a czym jest Prawnik Pierwszego Kontaktu? Jakie są dowody na to, że technologia może dostarczyć więcej pracy i więcej klientów prawnikom? Jak rozwiązać problem niezrozumiałych pism wysyłanych przez urzędników i prawników? Jak technologia może wpływać na rynek usług prawnych w Polsce? Czego możemy się nauczyć od startupów? Czym jest LegalTech? Jaki był największy problem zespołów biorących udział w Global Legal Hackathonie? Co jest innowacją a co nie dla dużej kancelarii prawnej? A dla małej? Jak zdefiniować innowacyjność? Jaki jest jeden z powodów dla których oprogramowanie open source tak bardzo się dziś rozwija? Jakich innowacyjnych rozwiązań potrzebuje branża prawnicza? W jakie rejony pracy prawnika nowe technologie najszybciej się wkradają? Dlaczego trudniej jest zaprząc sztuczną inteligencję do pracy prawnika w Polsce niż w krajach anglosaskich? Dlaczego przy małych projektach nie opłaca się używać narzędzi do automatycznej analizy dużych ilości dokumentów? Z jakiej jednej aplikacji powinni zacząć korzystać prawnicy wg Marcina Zrędy? Co wg Tomasza Zalewskiego jest problemem młodych adeptów sztuki prawniczej? Skąd prawnicy powinni czerpać wiedzę? Kiedy możemy się spodziewać prezentacji pierwszych realizacji zapoczątkowanych na ostatnim Global Legal Hackathonie?
PP#002 - Internet jako narzędzie marketingowe, sprzedażowe, wizerunkowe
Do czego, poza przeglądaniem fejsa, można używać internetu w kancelarii prawnej? Po co internet prawnikowi?
Z tego odcinka podcastu dowiesz się między innymi:
Ilu klientów kancelarie pozyskują z internetu teraz w ile to było kilka lat temu? Jakie są kanały marketingowe tradycyjne, a jakie nowoczesne? Gdzie szukać zestawienia najlepszych prawniczych stron www? Co jest nie tak z inspirowaniem się innymi firmami na rynku działającymi w tej samej branży? Jak zmieniły się ostatnio strony www? Ile średnio emaili jest faktycznie otwieranych przy wysyłce newslettera? Jaką konwersję na swoim landing page ma Jerzy? Jak zbudować fanpage na Facebooku i zdobyć tysiąc fanów w dzisiejszych trudnych czasach? Dlaczego na Twitterze warto być obecnym codziennie? Jak w oryginalny sposób używać Slideshare do marketingu swoich usług? Jak prawnicy korzystają z Instagrama? Czy Szymon zna prawników używających Snapchata? Dlaczego opieranie swojego biznesu zbytnio na Facebooku (albo innym portalu społecznościowym) jest jak prowadzenie McDonald’sa na szczycie wulkanu? Jak niektórzy prawnicy próbują uczłowieczyć język używany w pismach prawniczych? Czy blog jest narzędziem komunikacyjnym czy sprzedażowym? Czy czas odpowiedzi na emaila jest ważnym elementem marketingu i wizerunku firmy? Jak Szymon używał Periscope? Czy robienie przekazów na żywo w mediach społecznościowych może być z sukcesem używane do marketingu usług profesjonalnych? Co to są webinary i jak ich używać? Czym się różnią od przekazów na żywo?Przydatne linki, o których mówimy:
https://lawyerist.com/best-law-firm-w... - zestawienie najlepszych prawniczych stron www oraz dobre praktyki dla prawników przy tworzeniu stron;
https://prakreacja.pl - blog Wojciecha Wawrzaka o prawie dla kreatywnych.
Music by: https://epidemicsound.com

PP#001 - Narzędzia do marketingu i komunikacji
Opowiadamy o narzędziach, które pomagają się skutecznie komunikować i organizować działania marketingowe. Email, Slack, Trello, Pipedrive i inne.
Kim są Szymon i Jerzy? Co łączy Jerzego z zespołem rockowym? Jak zorganizowana jest firma Szymona MarketingPrawa.pl? Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie, jeśli zdecydujesz się używać Facebook Messengera do komunikacji w zespole? Co to był IRC i dlaczego Jerzemu Slack przypomina IRCa? Jakie są trzy typy kanałów komunikacji na Slacku? Ile lat temu Szymon ostatnio używał Gadu Gadu do komunikacji z klientami? Jak Jerzy używa Slacka ze swoją rodziną? Dlaczego Jerzy wypisywał się trzy lata z newsletterów i jak mu w tym pomógł Slack? Jak używanie Slacka automatycznie kategoryzuje i sortuje komunikację? Jakie dodatkowe narzędzia można spiąć ze Slackiem? Co to jest slackbot i jak można go używać? Co to jest Trello i jak Szymon z niego korzysta na kilka sposobów? Jak Trello można używać do publicznej komunikacji i interakcji z naszymi klientami? Jak wg Jerzego można szybko zbudować na Trello "lejek sprzedażowy”? Czym różni się “lejek sprzedażowy” na Trello od dedykowanej aplikacji takiej jak Pipedrive? Dlaczego email jeszcze długo nie umrze?Muzyka: https://epidemicsound.com