Skip to main content
Spotify for Podcasters
Profesia v praxi

Profesia v praxi

By Profesia

Podcast od Profesie o práci, pracovnom živote a príležitostiach na trhu. Veríme, že so správnymi informáciami môžete nielen nájsť svoje uplatnenie, ale aj zarábať férovo a dostať sa v živote tam, kde chcete byť. Vypočujte si rozhovory s odborníkmi.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

18. Dá sa "poraziť" stres? A kedy je potrebné naozaj vypnúť? - Karol Kováč

Profesia v praxiJun 30, 2021

00:00
34:33
67. Ako napredovať a nezblázniť sa z toho? – Oliver Jakubík

67. Ako napredovať a nezblázniť sa z toho? – Oliver Jakubík

Predstavte si, že človek sleduje informácie o napredovaní trhu práce, automatizácii a potrebe neustáleho vzdelávania. Skúsenosti hovoria, že človek môže spadnúť do takzvanej posadnutosti napredovaním. Ako sa teda nájsť v záplave možností a nezblázniť sa z toho? 

S konzultantom pre osobný rozvoj a budovanie značky Oliverom Jakubíkom sme sa porozprávali o tom, ako si zabezpečiť atraktivitu na trhu práce a zároveň nepodľahnúť tlaku a nezblázniť sa.  

Oliver nám porozprával, ako vníma aktuálne prezentovanie ľudí na LinkedIne. Zároveň prezradil, ako by malo vyzerať prezentovanie našej práce a výsledkov aj interne vo firme. Špecialistu môžete stretnúť aj na Profesia days Bratislava, ktoré sa konajú 16. a 17. mája v Starej tržnici.  

Vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk

May 14, 202344:01
66. Koľko Európanov pracuje v zahraničí a ako sa o nich stará EÚ? – Slavka Eley

66. Koľko Európanov pracuje v zahraničí a ako sa o nich stará EÚ? – Slavka Eley

Využívanie pracovných príležitostí naprieč celou Európou. Asi takto by sa dal charakterizovať cieľ Európskeho orgánu práce (ELA), ktorý rieši dôležité európske záležitosti z Bratislavy. Spolu so Slavkou Eley, ktorá tu pracuje ako zástupkyňa výkonného riaditeľa a vedie odbor riadenia a koordinácie, sme rozobrali, ako pomáha táto inštitúcia ľuďom so záujmom o prácu za hranicami.

Porozprávali sme sa o tom, kde sa uchádzači na Slovensku môžu dozvedieť o tom, akí pracovníci sú nedostatkoví v danom regióne a aké pracovné práva a povinnosti platia v jednotlivých krajinách Európskej únie.

Slavka Eley nám tiež prezradila, koľko európskych zamestnancov dnes pracuje za hranicou svojej krajiny. Prebrali sme aktuálne výzvy, ktoré riešia a mohli by priniesť prehľadnejšie pravidlá. Rieši únia aj možnosť práce na diaľku naprieč celým kontinentom?

Slavku Eley a aktivity Európskeho orgánu pre prácu uvidíte aj na podujatí Profesia days, ktoré sa koná 16. a 17 mája v Starej Tržnici v Bratislave

Svoju vstupenku zadarmo získate na www.profesiadays.sk

May 12, 202331:10
65. Vplyv osobného kontaktu pri budovaní kariéry – Peter Krutý

65. Vplyv osobného kontaktu pri budovaní kariéry – Peter Krutý

„Nejde o veľtrh práce, ale festival príležitostí.“ Toto je veta, ktorá odznieva od Petra Krutého azda vždy, keď spomína podujatie Profesia days. Peter pracuje v Profesii ako eventový riaditeľ a v rozhovore nám porozprával o tom, prečo je podľa neho osobný kontakt na trhu práce absolútne nevyhnutný. 

Návštevou Profesia days vie človek získať viac, ako pri prezeraní pracovných inzerátov či vzdelávacích kurzov. Peter zdôrazňuje, že návštevníci majú šancu nasať dôležité informácie, ktoré ich vedia usmerniť v ďalšom pôsobení v práci či v rozhodovaní sa, čomu sa chcú venovať.  

Event, ktorý sa koná 16. a 17. mája 20223 v Starej tržnici, je vhodný nielen pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu, ale aj pre zamestnancov, študentov, matky na materskej a ďalších záujemcov.  

Vstupenky zadarmo získajte na www.profesiadays.sk

May 11, 202319:28
64. Ako všetko stíhať a ešte sa pri tom cítiť vyrovnane? - Ľudmila Grajcárová

64. Ako všetko stíhať a ešte sa pri tom cítiť vyrovnane? - Ľudmila Grajcárová

Keď má človek skĺbiť povinnosti v práci, starostlivosť o deti a o domácnosť a do toho ešte aj stretnutia s priateľmi, športové a iné voľnočasové aktivity, často sa cíti neefektívny, nešťastný, uponáhľaný a zúfalý.

Ak aj vy máte pocit, že nič nestíhate a 24 hodín počas dňa je pre vás žalostne málo, je tento podcast presne pre vás.

Ľudmila Grajcárová, s ktorou sa v tejto epizóde rozprávame, je mentorka a svojim klientom pomáha nájsť cestu k efektivite a radosti zo života - v práci aj v súkromí. Hovorí, že mnohí, ktorí sa cítia unavení a preťažení, nemajú v skutočnosti problém s rozložením času na všetky povinnosti, ale s riadením svojich energií.

V podcaste rozoberáme, ako sa z typickej workoholičky z korporátneho prostredia stala mentorka, ktorá dnes iných učí lepšie narábať s časom a energiou.

Vedeli ste napríklad to, že prokrastinácia, s ktorou často bojujeme, v skutočnosti nie je problém, ale symptóm niečoho iného - trebárs únavy, ktorá brzdí výkon nášho mozgu?

Ľudmila radí, že v situácií, keď nevládzeme, musíme prepnúť na takú aktivitu, ktorá nám dobije baterky, vďaka čomu sa budeme vedieť vrátiť k povinnostiam a reálne aj niečo urobiť.

Vypočujte si, čo je energetická pyramída a zistíte, že nejde o ezoterický pojem, ale systém, ako lepšie manažovať povinnosti aj voľný čas na fyzickej, mentálnej, duchovnej aj duševnej úrovni. Vďaka nej budete vedieť správne využívať energiu počas dňa a dodávať svojmu telu a psychike to, čo potrebujú, napríklad aj pri riešení krízových alebo výnimočných situácií.

Aký význam majú naše denné zvyky na našu efektivitu? Aké výsledky môžeme očakávať, keď začneme lepšie manažovať energiu a prečo je kľúčové začať sa k sebe správať ako k svojmu najlepšiemu priateľovi?

To všetko zistíte v našom rozhovore.

Apr 19, 202344:02
63. Ako prijať pracovné zmeny „z hora“, ktoré nevieme ovplyvniť? – Juraj Surma

63. Ako prijať pracovné zmeny „z hora“, ktoré nevieme ovplyvniť? – Juraj Surma

V práci fungujete podľa zaužívaného režimu niekoľko rokov a potom zrazu príde zmena. Môže to byť nový šéf/ka alebo vám zmenia organizačnú štruktúru a vy budete pracovať s novým tímom. Predstavte si, že sa o týchto zmenách rozprávate s rodinou či priateľmi. Príklady z praxe ukazujú, že s veľkou pravdepodobnosťou budete o týchto zmenách rozprávať negatívne ešte predtým, než vôbec začnú platiť.

S Jurajom Surmom, ktorý sa profesionálne venuje rozvoju tímov a jednotlivcov, sme si v tejto časti posvietili na dôvody negatívneho vnímania pracovných zmien.

Ide o jednu z vôbec najdiskutovanejších tém, ktorá často presahuje brány firiem. Juraj nám preto prezradil, čo sa často schováva za strachom, ktorí pociťujú ľudia pri pracovných zmenách. Zďaleka tu nejde iba o finančné dôvody či obavy zo strany zamestnania.

Ako by mohla vyzerať správna komunikácia zmien? V tejto časti prinášame taktiež tipy aj pre ľudí, ktorí sú súčasťou novej štruktúry, ktorá je medzi kolegami braná negatívne.

Feb 21, 202342:55
REPRÍZA: Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

REPRÍZA: Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

Radi by sme vám dali do pozornosti starší, ale stále mimoriadne aktuálny diel, ktorý vám môže ukázať dôležitosť vzťahov z inej stránky. Rozhodli sme sa preto reprízovať čast, ktorá má šancu pozitívne ovplyvniť vašu prácu a možnosť na kariérny rast.


Podľa špecialistky trhu práce Renáty Mačaiovej riešia uchádzači len polovicu z toho, na čom sa dá popracovať. Sú to najmä tvrdé a mäkké zručnosti. Snaha o úspešnú kariéru by však podľa nej mala byť nevyhnutne sprevádzaná nadväzovaním dobrých vzťahov s ľuďmi, ktorých máme po ruke pri dôležitých situáciách.

Renáta pozorňuje, že networking sa vyvíja s dobou. Už to dávno preto nie je iba o spoznávaní ľudí na akciách a vymieňaní si kontaktov či vizitiek. Dokonca priznáva, že ona sama takýto typ nadväzovania vzťahov nevyhľadáva.

Tvrdí, že ľudia, ktorí majú problém so začínaním konverzácií na spoločenských podujatiach, by sa k tomu nemali nasilu nútiť. Na výber sú aj iné možnosti. Napríklad vyhľadávanie združení či odborných skupín na internete. Sama však upozorňuje, že ľudia by nemali zanedbávať ani interné kontakty vo firme a v súkromí. Ak chcete vedieť prečo a ako na to, tento diel je pre vás ako stvorený.

Jan 24, 202330:53
62. Je fér reagovať na pracovné ponuky, keď sme zamestnaní? - Juraj Surma

62. Je fér reagovať na pracovné ponuky, keď sme zamestnaní? - Juraj Surma

Je fér prezerať si pracovné inzeráty a posielať životopisy, keď sme zamestnaní? Je lepšie oznámiť svojim kolegom, že sa chystáte na pohovor alebo to tajiť, až kým nepadne rozhodnutie, že odchádzate?

S Jurajom Surmom, ktorý sa profesionálne venuje rozvoju jednotlivcov a tímov, v tomto podcaste detailne rozoberáme všetky fakty, dilemy aj výzvy, s ktorými sa môže stretnúť každý, kto sa rozhodne zmeniť prácu počas svojho aktuálneho zamestnania.

Juraj tvrdí, že správny postup vždy záleží od aktuálnej situácie. Iné je to u človeka, ktorý je v práci nespokojný a snaží sa vylepšiť si podmienky práve zmenou zamestnávateľa a iné u zamestnanca, ktorý chce len vyskúšať, či uspeje.

S Jurajom sme si nasimulovali fiktívny pohovor v momente, keď padnú otázky na súčasného zamestnávateľa. Pýtali sme sa ho tiež na to, ako čo najlepšie v práci komunikovať svoje zámery a ako povedať manažérovi, že odchádzam.

Okrem toho sme tiež otvorili tému práv zamestnanca a pocitov výčitiek či pochybností, ktoré sa môžu objaviť.

Je v poriadku počas výpovednej doby otvorene hovoriť, do akej firmy prechádzame? Ako sa nenechať zatiahnuť do ohovárania súčasného zamestnávateľa počas pohovoru? A ako sa váš nadriadený môže dozvedieť o tom, že máte v úmysle od neho odísť aj bez toho, že to oznámite sami?

Pustite si náš podcast a získajte odpovede na tieto aj ďalšie otázky.

Jan 10, 202351:52
61. Fráza, ktorá zvyšuje úspešnosť vyjednania platu na pohovore - Viktor Kostický

61. Fráza, ktorá zvyšuje úspešnosť vyjednania platu na pohovore - Viktor Kostický

Už 5 rokov máme v pracovných ponukách povinné zverejňovanie platov. Máme vďaka tomu väčšiu transparentnosť odmeňovania v slovenských firmách? A vieme si vďaka tomu na pohovoroch pýtať férovejšie platy?  

Viktor Kostický, profesionálny vyjednávač, ktorý bol naším hosťom aj v predchádzajúcej epizóde, tvrdí, že Slováci stále nechápu, čo znamená plat uvedený v pracovnom inzeráte. A práve to chceme aj týmto podcastom zmeniť.  

S Viktorom sme si opäť vyskúšali simulovaný rozhovor medzi uchádzačom a personalistom, tentokrát na pracovnom pohovore.  

Vypočujte si, ako reagovať a ako nereagovať na otázku: “Aké sú vaše platové očakávania?”

Ako vám pri vyjednávaní o plate pomôže reč tela? Ako najlepšie odprezentovať svoje predstavy a požiadavky? A čo by ste mali odpovedať v prípade, ak vás personalista tlačí do jednej konkrétnej cifry?

Bonusom je špeciálna taktika pre ženy na základe výskumu, o ktorom nám Viktor povie viac.

Dec 21, 202255:18
60. Keď vyjednávate plat u šéfa, skutočne ho posielate vyjednávať váš plat u jeho šéfa - Viktor Kostický
Dec 06, 202248:52
59. Načo je koučing a v čom je odlišný od mentoringu či terapie? - Klára Giertlová

59. Načo je koučing a v čom je odlišný od mentoringu či terapie? - Klára Giertlová

Mám odísť z práce a začať podnikať alebo mám zostať a pokúsiť sa zmeniť svoje pracovné nastavenie? Veľa z nás sa dostáva počas svojej kariéry k otázkam, ktoré nejakým spôsobom nevie rozlúsknuť. Dlhoročná skúsená koučka Klára Giertlová nám potvrdila, že v takýchto momentoch môže pomôcť práve koučing.

Odborníčka si dala záležať, aby nám vysvetlila, o čom presne koučing je a čo ním nie je. Podľa nej si mnoho ľudí zamieňa koučing napríklad s mentoringom. Ten však predstavuje stretnutie so špecialistom z konkrétneho odboru, ktorý nám má ukázať nejaké know-how a podať tipy. Koučing sa tipom či know-how absolútne vyhýba. Snaží sa skôr podporiť človeka prostredníctvom úprimného rozhovoru v tom, čo si naozaj myslí.

Klára nám popísala, že vo svojej práci pokladá otázky a veľmi uprene počúva. Podebatovali sme však aj o tom, či sa takýto kouč nemôže dostať aj do morálnej dilemy. Napríklad vtedy, keď sa rozpráva s človekom, ktorý má absolútne odlišné hodnoty. Stáva sa to a čo vtedy robí?

Jul 26, 202247:55
58. Vie profesionálny cyklista automaticky navrhnúť dobré cyklo oblečenie? - Peter Velits

58. Vie profesionálny cyklista automaticky navrhnúť dobré cyklo oblečenie? - Peter Velits

Peter a Martin Velitsovci sú dvojčatá. Za sebou majú kariéru profesionálnych cyklistov a teraz spolu podnikajú. Nie je zrejme až takým prekvapením, že ich značka Isadore ponúka cyko oblečenie a príslušenstvo. Keď si profesionálny športovec založí značku športového oblečenia, podľa mnohých musí presne vedieť, čo robí. Bratia Velitsovci si to mysleli tiež, ale napokon boli predsa len nejaké prekvapenia.

Peter nám porozprával, či počas športovej kariéry videl na cyklistickom oblečení veci, ktoré mu vadili. Vylepšili niečo, čo im predtým iritovalo? V podcaste nám porozprával tiež o tom, že s podnikaním začali ešte počas profi kariéry a na pracovné maily preto často odpisovali z auta pred či počas tréningov.

S Petrom sme v rozhovore hľadali súvislosti medzi podnikaním a športom. Zvládajú Velitsovci neistoty tohto biznisu lepšie aj vďaka tomu, že cyklistika je tiež nevyspytateľná? Ako je vôbec možné, že dokážu s bratom stáť pri sebe bok po boku také dlhé roky?

Jul 12, 202235:54
57. Ignorovanie stresu vie ťarchu preniesť na kolegov a problém prekvitá - Andrej Vršanský

57. Ignorovanie stresu vie ťarchu preniesť na kolegov a problém prekvitá - Andrej Vršanský

Prepracovanosť ľuďom vadí a príliš veľa povinností ich ničí. Prečo teda mnohí z nás pracujú tak veľa, že prichádzajú o možnosť ísť cez týždeň s kamarátmi na pivo či pozrieť si dobrý film? V tomto podcaste sa zamýšľame nad príčinami nášho správania nielen v práci.

Riaditeľ Ligy za duševné zdravie Andrej Vršanský tvrdí, že jedna z najdôležitejších zásad je spoznať svoje pocity a nebáť sa o nich hovoriť. Poukazuje na to, že kolektív potrebuje vedieť, keď niečo človeku prekáža a niečo je na neho už veľa. Človek, ktorý to dokáže, je podľa neho vzorom vyspelosti.

S Andrejom sme sa zamysleli tiež nad pracovným tímom, ktorý sa rúca ako domino. Vystresovaný zamestnanec, ktorý neprizná problém, môže neskôr v závale emócií reagovať neprimerane. V prípade, že jeho kolegovia taktiež ignorujú stres, môžu negatívne pocity neskôr preniesť na ďalších a problematická bublina sa takto stále zväčšuje.

Jun 28, 202251:13
56. Je zbytočné študovať manažment, keď vidíme, že ľuďom chýbajú líderské zručnosti? - Dávid Kálmán

56. Je zbytočné študovať manažment, keď vidíme, že ľuďom chýbajú líderské zručnosti? - Dávid Kálmán

Ja som rozhodol, ja som dosiahol a toto sú moje úspechy. Keď hovorí takéto veci človek na vedúcej pozícii, je to dôkaz, že ste nestretli správneho lídra. Toto sú slová lektora Dávida Kálmána, ktorý sa venuje manažérskym zručnostiam dlhé roky.

Mal by byť šéfom najlepší zamestnanec v tíme alebo je lepšie, keď ide o človeka, ktorý vie najmä koordinovať svojich ľudí? Dávid nám vysvetlil, podľa akého vzorca by mali postupovať firmy, ktoré hľadajú nových riaditeľov či vedúcich oddelení.

S odborníkom sme v podcaste prebrali tiež to, prečo je podľa neho zatracované štúdium na fakultách manažmentu. Na druhú stranu, skúšali ste dať niekedy do Googlu výraz „manažérske zručnosti“? Keď to spravíte, vyskočí vám neuveriteľné množstvo kurzov na túto tematiku. Podľa Dávida je to dôkaz toho, že nám v spoločnosti chýbajú líderské zručnosti.

Jun 14, 202241:31
55. Pracovný kolektív nie je rodina, vzťahy sú aj tak priorita - Kristína Pomothy

55. Pracovný kolektív nie je rodina, vzťahy sú aj tak priorita - Kristína Pomothy

Ako sa dá na prvý pohľad spoznať, že to na pracovisku naozaj funguje? Organizačná psychologička Kristína Pomothy tvrdí, že niektoré znaky kolektívu často vidno už vo dverách. Ako to zisťuje?

S Kristínou sme sa porozprávali o tom, ako človeku pomáhajú dobré vzťahy na pracovisku. Psychologička poukazuje na to, že ide o veľmi dôležitý pilier, ktorý nám pomáha chrániť sa pred toxicitou a zároveň má výrazný vplyv na produktivitu. Ľudí, ktorí tvrdia, že chodia do práce pracovať a nepotrebujú tam hľadať kamarátov, by do tímu nechcela.

V rozhovore nám odborníčka ukázala, aké sú najväčšie negatívne faktory, ktoré prinášajú problémy na pracovisko. S Kristínou sme sa však úprimne zamysleli aj nad tým, že prečo tieto veci ľudia robia a ako sa toho zbaviť. Rozmýšľali ste niekedy, ako viete odolávať stereotypom? Myslíte si o sebe, že to dokážete v každej situácii? Vypočujte si náš podcast, ktorý sa venuje často začarovanému kruhu, teda vzťahom na pracovisku.

May 31, 202254:03
54. Prečo ľudia zostávajú pracovať v obchode dlhé roky? - Miroslava Rychtarechová

54. Prečo ľudia zostávajú pracovať v obchode dlhé roky? - Miroslava Rychtarechová

Obchod prináša každoročne najvyšší počet pracovných ponúk na Slovensku. V súvislosti s predavačmi a pokladníkmi však na verejnosti kolujú aj reči, že ide o zamestnancov, ktorí pracujú v kontroverzných podmienkach. Ako na takéto povery reaguje HR manažérka spoločnosti Tesco Miroslava Rychtarechová?

Porozprávali sme sa o tom, ako sa pestuje lojalita zamestnancov. Miroslava nám o sebe samej dokonca prezradila, že jej lojalita voči firme je tak veľká, že nemá dobrý pocit, keď nakupuje v iných reťazcoch. Ako a prečo nadobudla takýto pocit?

Obchodné reťazce sa musia pri hľadaní ľudí vysporiadať s veľkou vzájomnou konkurenciou. HR manažérka nám však potvrdila, že to do jej práce neprináša nenávisť ani prílišnú súťaživosť. Mnohokrát dokonca sama priznáva, že obchodom konkurenčný boj pomáha zlepšovať pracovné prostredie a navzájom od seba odkukávajú zaujímavé nápady. Miroslava si s nami dokonca zaspomínala aj na jeden počin z minulosti, keď Tesco zamestnávalo korčuliarov. Prezradila ako vyzeral nábor a skúšky na tieto špeciálne pozície.

May 17, 202232:29
53. Sú slovenské odbory funkčné a aká je ich povesť? - Monika Uhlerová

53. Sú slovenské odbory funkčné a aká je ich povesť? - Monika Uhlerová

Na jednej strane sú zamestnávatelia, na druhej odborári. Sú vzťahy týchto dvoch zástupcov vyhrotené? Podľa viceprezidentky Konfederácie odborových zväzov Moniky Uhlerovej to bolo kedysi omnoho drsnejšie. V podcaste nám zdôraznila, že konflikt záujmov medzi firmami a odbormi prináša veľký prínos. Vývoj spoločnosti jedným smerom vidí totiž ako hrozbu.

Monika nám potvrdila, že odborári nebojujú iba za práva členov odborov, ale za všetkých zamestnancov. Zároveň však vysvetľuje, prečo by malo podľa nej vstupovať do zväzov viac ľudí a aké z toho môžu mať výhody.

Na koho sa môžu obrátiť ľudia, ktorí sú zamestnanci v malých firmách, kde odbory nie sú? Ako je možné založiť odbory a čo to môže priniesť človeku. S Monikou sme išli tiež do hĺbky a pozreli sme sa na to, kto sú vlastne odborári. Sama potvrdzuje, že by prijala, aby sa o tieto zväzy zaujímalo viac mladších ľudí. To by mohlo podľa nej zvýšiť celkovú dynamickosť a atraktivitu, akú sledujeme napríklad v severských krajinách.

May 03, 202247:40
52. Na Googli už vyhľadávajú Slováci častejšie slovo Profesia než práca - Dalibor Jakuš

52. Na Googli už vyhľadávajú Slováci častejšie slovo Profesia než práca - Dalibor Jakuš

Oslavujeme štvrťstoročnicu! Bolo presne 22. apríla 1997, keď sa na portáli Profesia.sk objavila prvá pracovná ponuka. Išlo o inzerát od Slovenského hydrometeorologického ústavu. Spolu so zakladateľom Daliborom Jakušom sme sa preto pozreli na to, ako vznikla Profesia a čo všetko sa stalo, kým sa z nej stala absolútna jednotka pri hľadaní práce na Slovensku.

Libor vytvoril túto web stránku spolu so svojimi kamarátmi z Matfyzu. Neskôr už Profesia zostala jemu a teraz nám ako hrdý otec 25-ročného projektu opisuje, aké to bolo, keď sa začali rodiť veľké úspechy. Za jeden z najväčších šokov označuje to, keď spolu s kolegami zistili, že výraz Profesia sa stal na Googli vyhľadávanejším ako výraz práca.

Zakladateľ jedného z najnavštevovanejších webov na Slovensku nám porozprával, čo všetko sa udialo, kým sa z malého portálu stala komplexná IT firma, ktorá dnes zamestnáva už viac ako 130 ľudí.

Apr 19, 202236:43
51. Kde a ako dobre potrebujeme vedieť angličtinu v práci na Slovensku? - Dominika Macháčová

51. Kde a ako dobre potrebujeme vedieť angličtinu v práci na Slovensku? - Dominika Macháčová

Práca s číslami vie priniesť naozaj užitočné informácie z trhu práce. Dominika Macháčová je analytička spoločnosti Profesia a denno-denne pracuje s dátami. Vytvára tak analýzy, ktoré prinášajú dôležité poznatky pre každého jedného z nás.


V tomto podcaste sme sa pozreli na to, či je to naozaj tak, že angličtina v práci je už samozrejmosťou. Akú úroveň požadujú zamestnávatelia najčastejšie a v akých odvetviach či pozíciách ju až tak netreba? Dominika nám prezradila, či sa zvyšuje počet ponúk, ktoré požadujú znalosť cudzích jazykov. Pozreli sme sa pritom nielen na angličtinu ale aj ďalšie jazyky.


A na druhú stranu, ako sú na tom so znalosťami angličtiny ľudia? Koľkí ju reálne ovládajú a koľko uchádzačov to uvádza vo svojom životopise? Čo potom robia medzinárodné firmy, ktoré potrebujú jazykovo zdatných špecialistov a nevedia ich na Slovensku nájsť? Dominika nám porozprávala aj to, ako je náš trh otvorený cudzincom, ktorí nevedia po slovensky.

Apr 05, 202223:47
50. Je primátor vzorom a dodržiava nočný pokoj aj keď hrá so svojou kapelou? - Matúš Vallo

50. Je primátor vzorom a dodržiava nočný pokoj aj keď hrá so svojou kapelou? - Matúš Vallo

Môže sa primátor mesta dostať do situácie, keď aj trochu ľutuje, že je vo funkcii, vďaka ktorej sa od neho vždy a všade očakáva zodpovedné správanie? Napríklad vtedy, keď so svojou kapelou koncertuje v hlavnom meste, na hodinkách svieti 21:55 a publikum si žiada ďalšiu skladbu. Primátor Bratislavy Matúš Vallo nám v tomto podcaste úprimne porozprával, aké je to byť vo funkcii a zároveň byť hudobníkom v známej kapele Para.

Matúš nám porozprával, či sa stíha venovať hudbe a či napríklad môžu fanúšikovia očakávať počas jeho vyťaženia aj nový album. S primátorom sme úprimne debatovali aj o tom, čo všetko obsahuje jeho pracovný čas. Má stanovené hranice, kedy už nepracuje a čo nie je jeho agenda?

Prebrali sme, či si všimol nové reakcie svojho okolia po tom, čo sa stal najhlavnejšou postavou vedenia Bratislavy a tiež, ktoré témy boli pre neho naozaj náročné. Matúš nám však reagoval aj na známe vtipy, ktoré kolujú o našom hlavnom meste naprieč celým Slovenskom. Čo si myslí napríklad o výsmechoch za problémy, ktoré vie v tomto meste narobiť aj pol centimetra snehu?

Mar 22, 202238:13
49. Čo robí pre úspech začínajúca herečka? - Viki Hodvan
Mar 08, 202247:09
48. Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

48. Firmy nezaujíma iba to, čo viete, ale aj koho poznáte - Renáta Mačaiová

Chcete, aby o vás mali firmy záujem? Podľa špecialistky trhu práce Renáty Mačaiovej riešia uchádzači len polovicu z toho, na čom sa dá popracovať. Sú to najmä tvrdé a mäkké zručnosti. Snaha o úspešnú kariéru by však podľa nej mala byť nevyhnutne sprevádzaná nadväzovaním dobrých vzťahov s ľuďmi, ktorých máme po ruke pri dôležitých situáciách.

Renáta nám porozprávala o tom, ako sa dá na vzťahoch výrazne zapracovať aj počas pandémie. Upozorňuje, že networking sa vyvíja s dobou. Už to dávno preto nie je iba o spoznávaní ľudí na akciách a vymieňaní si kontaktov či vizitiek. Dokonca priznáva, že ona sama takýto typ nadväzovania vzťahov nevyhľadáva.

Odborníčka tvrdí, že ľudia, ktorí majú problém so začínaním konverzácií na spoločenských podujatiach, sa k tomu nemusia nútiť. Majú na výber aj iné možnosti. Napríklad vyhľadávanie združení či odborných skupín na internete. Sama však upozorňuje, že ľudia by pri networkingu nemali zanedbávať ani vytváranie kontaktov interne vo firme či vo svojom súkromí. Ak chcete vedieť prečo a ako na to, tento diel je pre vás ako stvorený.

Feb 22, 202231:16
47. Chudoba marí deťom sny do budúcnosti. Trápi to čoraz viac z nás - Pavel Hrica

47. Chudoba marí deťom sny do budúcnosti. Trápi to čoraz viac z nás - Pavel Hrica

Ľuďom stále viac záleží na svojom okolí. Toto sa podľa štatistík Profesie prejavuje aj v našom pracovnom živote. Čoraz častejšie totiž vyhľadávame zamestnávateľov, ktorí sa angažujú v témach spoločenskej zodpovednosti. Firmy a jednotlivci môžu napríklad podporovať občianske združenia, ktoré vznikli na to, aby riešili dôležité a zanedbávané témy. Takouto neziskovou organizáciou je aj Cesta von, ktorá pomáha ľuďom na hranici chudoby v osadách a iných mestách.

Spoluzakladateľ Pavol Hrica nám zdôraznil, že výsledky ich práce potvrdzujú, že dôvodom nedostatočných školských výsledkov detí z takéhoto prostredia je práve chudoba. V projekte Omama vytvárajú lepšie podmienky práve deťom, ktorým sa takto snažia zlepšiť možnosti v budúcnosti. Pavel nám porozprával o fascinujúcich výsledkoch svojej práce. Organizácia stihla za 4 roky pôsobenia pridať aj ďalšie tri projekty, ktoré pomáhajú ľuďom v učení slovenčiny či v hľadaní cesty, ako sa zbaviť dlhov či iných ťažôb, ktoré často trápia ľudí z tohto prostredia. Pavel v podcaste navyše prezradil, ako môže v týchto otázkach pomôcť každý jeden z nás.

Feb 08, 202248:33
46. Čo sú najčastejšie príčiny zlého time manažmentu? - Dušan Straňák

46. Čo sú najčastejšie príčiny zlého time manažmentu? - Dušan Straňák

Ľudia za ním prichádzajú s rôznymi pracovnými problémami. Vo väčšine prípadov sa napokon zistí, že dôvodom je zlý time manažment. Lektor Dušan Straňák tvrdí, že ľudia sú individuality, preto odmieta, že by jedna rada platila pre každého. Jednou z najdôležitejších vecí je podľa neho jednoduché spoznanie návykov a vecí, ktoré nám vyhovujú. A toto ľudia nerobia...

Dušan nám popísal, čo by mal sledovať každý z nás ešte predtým, než si začneme nastavovať svoje ciele a spôsob, ako ich splníme. Tvrdí, že človek potrebuje vedieť, kedy je produktívny, aké veci ho v práci vyrušujú a čo je, naopak, dobré mať v dohľade.

Odborníka sme sa pýtali, aké sú najčastejšie príčiny, prečo majú Slováci zlý time manažment. Sú to nedosiahnuteľné ciele, nízka asertivita či prokrastinácia? Dušan nám okrem toho predstavil zaujímavé techniky, ktoré jemu osobne pomáhajú. Zároveň upozorňuje, že ani metóda „Pomodoro“ ani žiadna iná nemusia fungovať vždy. A je to v poriadku. Ak vás zaujíma ako zefektívniť výkon, vypočujte si náš najnovší podcast.

Jan 25, 202252:20
45. Prečo je teraz rekordný počet ponúk a nájde si prácu každý? - Ivana Molnárová

45. Prečo je teraz rekordný počet ponúk a nájde si prácu každý? - Ivana Molnárová

Ak je medzi nami niekto, kto celý rok nesledoval situáciu na slovenskom trhu práce, po vypočutí tohto podcastu bude v šoku. Všetko sa zmenilo o 180 stupňov. V Profesia v praxi sme sa rozhodli, že vysvetlíme, čo sa vlastne deje a prečo rok 2021 priniesol rekordný počet pracovných ponúk. Porozprávali sme sa s našou líderkou Ivanou Molnárovou, teda CEO spoločnosti Profesia.

Čo sa stalo, že firmy uverejnili taký počet pracovných príležitostí, aký najväčší pracovný portál nezažil za 25 rokov svojej existencie? Znamená to, že si dnes nájde prácu každý? Odporučila by teraz riaditeľka Profesie zmeniť zamestnanie aj svojmu dobrému známemu?

Ivana zároveň priznáva, že práca v minulom roku nebola vôbec jednoduchá a týkalo sa to takmer každého. Podľa nej však treba súčasným zamestnancom zdôrazniť, že aktuálny home office a hybridná práca nie sú vôbec vo svojej finálnej podobe. Firmy ešte len hľadajú najatraktívnejšiu možnosť, ako to nastaviť. Ako to môže celé vyzerať a čo očakávať od roka 2022? Dozvie sa každý, kto si vypočuje túto časť.

Jan 18, 202247:25
44. Kuriéri nám zachraňovali Vianoce. Čo všetko musia zvládať? - Petr Deák

44. Kuriéri nám zachraňovali Vianoce. Čo všetko musia zvládať? - Petr Deák

Petr Deák pracuje ako kuriér dlhé roky. Podľa jeho slov majú mnohí presnú predstavu o tom, ako táto práca vyzerá. Tieto predstavy sú však často úplne iné, ako to vyzerá v realite. Skúsený prepravca nám v prvom rade vyvrátil mýtus, že jeho profesia je vhodná pre introvertov. Denno-denne totiž musí zvládať desiatky telefonátov a stretnutí.

V rozhovore sa dozviete pre koho je určená táto pozícia a taktiež, čo by mal mať naozaj dobrý kuriér. Petr nám dokonca prezradil, ako už veľakrát zažil, že zákazníci schválne objednávali tovar od predajcu, ktorý využíval daného prepravcu, len aby podporili svojho obľúbeného kuriéra.

V podcaste sa dozviete, ako jeho náladu počas pracovného dňa výrazne ovplyvňuje správanie klientov. Sám však vraví, že má, našťastie, viac skúseností s pozitívnymi reakciami. S čím však majú klienti najčastejšie problém? Ak chcete počuť zaujímavostí z kuriérskeho povolania, vypočujte si tento podcast.

Jan 11, 202226:08
43. Ako podporiť vážne chorého kolegu v kolektíve a na čo má nárok? – Adriana Školníková, Miroslava Fövényes

43. Ako podporiť vážne chorého kolegu v kolektíve a na čo má nárok? – Adriana Školníková, Miroslava Fövényes

Človek môže mať úspešnú kariéru a prácu, ktorá ho napĺňa a baví. Potom mu však do života príde vážna choroba, ktorú nevie ovládať. Aké nástrahy riešia ľudia, ktorí sa dostanú do podobnej situácie?

Adriana Školníková a Miroslava Fövényes pracujú v občianskom združení Lymfoma a leukémia Slovensko. Ich náplň spočíva v pomáhaní ľuďom, ktorí prichádzajú do kontaktu s rakovinou krvi. Jedným z najčastejších problémov, ktoré riešia, sú nejasnosti, na čo majú ľudia nárok. Porozprávali nám, ako je to s dlhodobou PN či invalidným dôchodkom. V podcaste sa dozviete nielen ako o ne požiadať, ale tiež to, s čím vnútorne bojuje človek, ktorý ich vybavuje.

Odborníčky nám porozprávali aj o tom, ako najčastejšie prijímajú informáciu o vážnej chorobe kolegu v pracovnom kolektíve. Čo môžu spraviť spolupracovníci a ako najlepšie vie v týchto situáciách reagovať zamestnávateľ?

Jan 04, 202242:39
42. ŠPECIÁL: Vybrali sme tie najlepšie tipy od našich hostí za rok 2021

42. ŠPECIÁL: Vybrali sme tie najlepšie tipy od našich hostí za rok 2021

Konkrétne a vzácne informácie, užitočné skúsenosti a občas aj prekvapujúce zážitky z trhu práce. Toto všetko prinieslo 41 častí nášho podcastu. My sme si pre vás do tohto koncoročného dielu pripravili tipy na epizódy, ktoré mali najväčší úspech u publika a zároveň najviac zaujali nás, ktorí Profesiu v praxi pripravujeme.

Moderátorka Nikola Richterová a Martin Svátek, ktorý pracuje na produkcií podcastu, vám predstavujú tipy na to najužitočnejšie, čo odznelo v roku 2021 a uchádzačom, študentom či zamestnancom to môže naozaj pomôcť.

Dec 28, 202123:42
41. Ako sa robí pouličná hudba profesionálne? – Radovan Hanko

41. Ako sa robí pouličná hudba profesionálne? – Radovan Hanko

Čomu sa najviac teší muzikant, ktorý prichádza na ulicu a začne hrať pre ľudí? Radovan Hanko nám porozprával, ako ho niekedy zarazí, keď mu človek hodí zbytočné medené centy. Vysvetľuje, že on na verejnosť neprichádza žobrať, ale snaží sa rozveseliť ľudí. Od okoloidúcich nepýta hotovosť, omnoho viac ho teší, keď vidí, že jeho vystúpenie zaujalo a prinieslo radosť.

Hudobník nám porozprával o pravidlách pouličného vystupovania, ktoré sa označuje slovom busking. V komunite umelcov platí, že človek by si nemal jedno miesto obsadiť na celý deň, mal by zvoliť hlasitosť, ktorá sa hodí do daného prostredia a tiež aktívne neprosiť o finančnú podporu.

Radovan si vyskúšal hrať na ulici v Kanade, jeho najnovšie skúsenosti sú ale aj z menších slovenských miest. Ako na tento druh umenia reagujú ľudia? Hudobník nám porozprával ako sa cíti, keď mu okoloidúci začnú kaziť vystúpenie falošným spevom a vyzdvihol svoje najkrajšie zážitky. Čo by sa zišlo vedieť ľuďom, ktorí rozmýšľajú, že to skúsia tiež? Všetko sa dozviete v našej špeciálnej predvianočnej časti.

Dec 21, 202137:03
40. Je motivačný list zastaralý? Pri konkrétnych pozíciách rozhoduje - Martin Urgas

40. Je motivačný list zastaralý? Pri konkrétnych pozíciách rozhoduje - Martin Urgas

Uchádzači píšu do motivačného listu to, čo tam nepatrí. Potom môžu mať pocit, že tento dokument je vlastne zbytočný. Aj to sú slová Martina Urgasa, ktorý pracuje ako manažér personálnej agentúry Grafton. Podľa neho je motivačný list kľúčovým pri uchádzaní sa o špecializované a manažérske pozície. Výrazne môže zavážiť aj pri žiadostiach o prax.

S odborníkom sme sa pozreli na to, kde robia Slováci najväčšie chyby. Martin nám dal príklad, čo obsahoval motivačný list uchádzačky, na ktorý dodnes v dobrom spomína. Môžeme tam uvádzať osobné dôvody či je lepšie držať sa radšej pracovnej motivácie? Je ľahké prekuknúť uchádzača, ktorý napísal univerzálne vety a poslal ich viacerým spoločnostiam?

V podcaste sme si ukázali príklad bežného motivačného listu, na ktorom nám Martin vysvetlil, čo je dobré a čo nie. Okrem toho nám odpovedal na otázky, za koľko sa to dá napísať dobre a aký je optimálny rozsah. Ak budete počúvať, dozviete sa tiež, či ľudia bez písacích a štylistických znalostí môžu dať motivačný napísať niekomu inému alebo spraviť radšej video.

Dec 14, 202130:46
39. Našli sme manažéra, ktorý po práci riadi električku – Ronald Lupták

39. Našli sme manažéra, ktorý po práci riadi električku – Ronald Lupták

Pracuje na manažérskej pozícii v nadnárodnej spoločnosti. Už od detstva sa ale túžil stať vodičom bratislavskej električky. Ronald Lupták si pred štyrmi rokmi povedal, že ide do toho a pokúsi sa naplniť svoj život tým, po čom túžil ako malé dieťa. Oslovil dopravný podnik, spravil si vodičák a začal brigádovať.

Dnes má Ronald cenné skúsenosti, ktoré mu ukazujú spoločnosť aj inak, ako mal doteraz šancu poznať. „Zaujímavé je pre vás najmä to, keď zistíte, že sa na vás ľudia pozerajú úplne inak, keď máte oblečenú dopravnú uniformu a keď sedíte v manažérskom kresle,“ vysvetlil.

Skúsený brigádnik v električke nám priznal, že tento jeho doplnkový job mu zároveň pomáha v jeho hlavnej práci. Vystupuje totiž zo svojej zvyčajnej bubliny. Ako vychádza medzi kolegami a sú medzi nimi obľúbené a nenávidené bratislavské trasy? Toto všetko sa dozviete v netradičnej a inšpiratívnej časti.

Dec 07, 202139:43
38. Čo robí hovorca, keď zrovna nehovorí v TV? – Tomáš Bezák

38. Čo robí hovorca, keď zrovna nehovorí v TV? – Tomáš Bezák

Potrebuje hovorca novinársku prax alebo sú lepšie marketingové základy? S Tomášom Bezákom, ktorý je riaditeľ komunikácie a hovorca obchodného reťazca Lidl, sme si zapolemizovali o tom, aké sú najdôležitejšie zručnosti, ktoré má mať človek na tejto pozícii. Podľa neho je tento druh práce často náročnejší ako novinárčina, ktorej sa venoval predtým.

„Keď človek preferuje pokoj a systematickosť, toto povolanie nie je pre neho,“ myslí si. Ako by mal dobrý hovorca reagovať na novinárov a byť najlepším vo svojom odbore?

S Tomášom sme sa tiež porozprávali o tom, ako vzniká krízová komunikácia. Napríklad taká, keď sa tlupa ľudí bez rúšok rozhodne porušovať opatrenia v reťazci, ktorý zastupuje. Ak vás zaujíma, ako sa narába s verejnou mienkou, vypočutie si tohto podcastu je výborné rozhodnutie.

Nov 30, 202131:28
37. Čo z IT sa nám zíde vedieť, aj keď tam nepracujeme? – Petra Kotuliaková

37. Čo z IT sa nám zíde vedieť, aj keď tam nepracujeme? – Petra Kotuliaková

V informačných technológiách je málo ľudí. V tejto časti sme sa preto s našou hostkou poriadne zamysleli. Pýtali sme sa napríklad na najjednoduchšie IT pozície, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov. Koľko vlastne trvá sa na takúto prácu zaučiť?

Petra Kotuliaková je zakladateľka a riaditeľka občianskeho združenia Aj ty v IT. Táto organizácia rieši problematiku IT sektora vlastne len polovične... Do IT kariéry sa totiž snaží namotivovať ženy. Tých je tam totiž žalostne málo. Vzhľadom na to, že prevahu jedného pohlavia vidíme aj v mnohých iných odvetviach, Petry sme sa spýtali jednoducho: „Načo to robí?“

Okrem toho, ako dostať dievčatá (ale aj chlapcov) k technológiám, sme sa porozprávali tiež o tom, čo môžu robiť ľudia, ktorí nemajú ambície v IT sektore. Čo sa má podľa špecialistky učiť sekretárka, účtovníčka či fakturant a obchodník, ktorí všade počujú, ako sa treba celoživotne vzdelávať?

Nov 23, 202143:58
36. Návod, ako sa obliecť, aby bol človek úspešný – Marcela Jurigová

36. Návod, ako sa obliecť, aby bol človek úspešný – Marcela Jurigová

Univerzálne rady, čo si obliecť na pohovor, sú zbytočnosť. Tipy ako „na každý pracovný pohovor je vhodná košeľa a pri ženách blúzka“, sú staromódne a často vôbec neplatia. Tvrdí to módna poradkyňa Marcela Jurigová.

Podľa nej vie správne oblečenie dopomôcť k úspechu. Ľudia ho totiž spájajú s rôznymi charakteristikami. Módna špecialistka však zároveň upozorňuje, že to, čo môže na niekom fungovať a môže prispieť k vnímaniu väčšej autority, nemusí už fungovať inde. Tvrdí, že niekedy má oblečenie presne opačný efekt a pôsobí prvoplánovo až smiešne.

Ako teda zistiť, čo k nám pasuje a ako to pôsobí na okolie? Marcela nám prezradila, ako vlastne vyzerajú jej schôdzky s klientmi a klientkami. Porozprávala nám o hlavných faktoroch, ktoré sú podľa nej dôležité, pri výbere oblečenia.

Nov 16, 202137:06
35. Všetko, čo treba vybaviť, keď idem pracovať za hranice - Radovan Ihnát

35. Všetko, čo treba vybaviť, keď idem pracovať za hranice - Radovan Ihnát

Lepší plat, nové skúsenosti, nepoznaná kultúra, iní ľudia či zdokonalenie jazyka. Práca za hranicami Slovákov láka, nech sú už dôvody akékoľvek. Odchod za prácou v rámci Európskej únie je už dlhé roky pomerne dostupná záležitosť. Daňový poradca Radovan Ihnát nám v tejto časti podcastu vysvetlil, na čo všetko by mal človek myslieť pri zamestnaní mimo svojej domoviny.

Čo so zdravotkou a sociálkou? Ako si podať daňové priznanie? Okrem nevyhnutných záležitostí nám špecialista vysvetlil, aké sú rozdiely medzi odchodom za hranice na vlastnú päsť, cez personálnu agentúru alebo presunom v rámci nadnárodného zamestnávateľa.

Kedy má človek nárok na diéty a ubytovanie? Ako by mala vyzerať minimálna finančná odmena? Treba vybavovať prechodný či trvalý pobyt? Keď hľadáte odpovede na tieto otázky, ste na správnej adrese...

Nov 09, 202137:31
34. Influencerka podrobne: Ako sa dohadujú spolupráce a cena? – Jana Hrmová

34. Influencerka podrobne: Ako sa dohadujú spolupráce a cena? – Jana Hrmová

Dni plné robenia fotiek a mailová schránka prepchatá návrhmi na spolupráce. Presne takto vyzerá životný štýl, ktorý zaujíma spoločnosť stále viac. Vidinou sú lukratívne zárobky či produkty zadarmo. Čo na to treba? Podľa beauty blogerky a influencerky Jany Hrmovej je na spoluprácu so známymi značkami treba viac ako len tisíce followerov. Aký je jej systém?

Instagramerka s 200-tisíc sledovateľmi prezradila, či všetky jej spolupráce začínajú oslovením zo strany firmy alebo je to niekedy naopak. Ako sa dohadujú financie a má svoj cenník? Jana odhalila, že počas niektorých období v roku je jej „tarifa“ vyššia. Zároveň dodáva, že niektoré veci si rada prediskutuje aj s inými influencermi.

Vyberá si spolupráce iba podľa svojich preferencií, či je za tým sofistikovanejšia stratégia? Čo všetko musí zarábajúci influencer sledovať? Bude to takto podľa nej fungovať „naveky“ či rozmýšľa aj nad iným typom práce do budúcnosti?

Nov 02, 202145:51
33. Moderátorka o konci rockového rádia. Čo robiť ďalej? – Annamária „Mary“ Závodníková

33. Moderátorka o konci rockového rádia. Čo robiť ďalej? – Annamária „Mary“ Závodníková

Mary žila takmer výlučne pre „rádio, ktoré má gule“. Bola moderátorkou Antény Rock. V septembri však prišla smutná správa. Jej zamestnávateľ oznámil, že do konca mesiaca úplne končí. Bola to definitívna stopka pre všetky známe hlasy z éteru a ďalších pracovníkov.

Mary nám potvrdila, že ukončenie tohto pracovného pomeru brala ťažko. Nové uplatnenie sa jej však podarilo nájsť pomerne rýchlo. Hoci je to stále čerstvé, moderátorka nám porozprávala, čo jej pomohlo a čo by podľa nej mali robiť ľudia, ktorí sa dostanú do podobnej situácie.

V rozhovore sme sa tiež dostali k tomu, z čoho konkrétne pozostáva práca v rádiu a ako sa Mary podarilo presadiť pri tak veľkej konkurencii záujemcov. Ako treba začať, koho osloviť a ako docieliť, aby bol o vás neustále záujem?

Oct 26, 202136:37
32. Ako sa stať svetovým kuchárom a dá sa začať aj po 30tke? – Filip Ondrušek

32. Ako sa stať svetovým kuchárom a dá sa začať aj po 30tke? – Filip Ondrušek

Išiel s rodičmi na dovolenku, našiel si tam domácu reštauráciu a opýtal sa, či by mohol vypomáhať na pár dní. Aj takto vyzerali začiatky mladého prestížneho kuchára Filipa Ondrušeka. Jeho najväčšími skúsenosťami sú varenie pre arabského princa či pôsobenie v michelinských reštauráciách.

Filip nám vysvetlil, ako sa dá dostať tak ďaleko po vyučovaní na hotelovej akadémii, kde robili palacinky či zásmažku. Zároveň nás upozornil, že kariéra kuchára vôbec nie je len o príprave jedla. Podľa svojich slov treba nájsť systém v hektickom prostredí, zvládať stres a určiť správny manažment.  

Kuchársky umelec nám tiež prezradil, ako môže začať s touto profesiou človek, ktorý má varenie ako hobby a doteraz pracoval  v office. Treba takýmto ľuďom nejaký povinný kurz? Táto časť obsahuje podrobný návod na to, ako začať s kariérou kuchára nielen čerstvo po škole, ale aj vo vyššom veku. Napríklad vtedy, keď človeka prestane baviť jeho doterajšie povolanie.

Oct 19, 202146:02
31. Aká je správna frekvencia a spôsob dovolenky? – Denisa Zlevská

31. Aká je správna frekvencia a spôsob dovolenky? – Denisa Zlevská

Letná dovolenková sezóna je preč. Je dobré, aby sme s ďalším voľnom čakali až do Vianoc? So psychoterapeutkou Denisou Zlevskou sme sa porozprávali o tom, koľko musí trvať dovolenka, aby si človek skutočne oddýchol.  Denisa zároveň potvrdila, že stretáva aj ľudí, ktorí sa dušujú, že voľno nepotrebujú, lebo práca je ich hobby. Tieto výroky však sama nepovažuje za pravdu.  

V tejto časti sa dozviete, či existuje návod na to, ako zvoliť správnu frekvenciu voľna. Odborníčka nám  tiež porozprávala, aké voľnočasové aktivity pasujú ľuďom s fyzickou a aké zamestnancom s psychickou prácou.

Vedeli ste, že psychoterapeuti odporúčajú nezanedbať prípravu na návrat späť do práce? V tomto diely podcastu sa dozviete, ako takáto príprava vyzerá.

Oct 12, 202133:10
30. Ako napísať fakt dobrý životopis a koľko to trvá? – Katarína Vanková

30. Ako napísať fakt dobrý životopis a koľko to trvá? – Katarína Vanková

Tento diel obsahuje rady a triky, čo má napísať uchádzač, aby zaujal firmu vďaka jedinému „papieru“. Špecialistka Katarína Vanková má s personálnym manažmentom viac ako 20-ročné skúsenosti. Neváhala preto porozprávať, ktoré veci sú v CV už nemoderné a ako vyzerá reprezentatívny životopis v roku 2021.

Katarína nám prezradila aj to, koľko podľa nej trvá napísanie fakt dobrého životopisu. Zároveň však prízvukuje, že CV nie je vždy úplne všetko. Ako má teda uchádzač pri reakcii na pracovnú ponuku napísať sprievodný text a motivačný list?

Vedeli ste, kedy vlastne vznikol prvý životopis a kto ho napísal? Veru aj to sa dozviete v tejto časti...

Oct 05, 202135:21
29. Načo mi je výplatná páska a ako sa v nej vyznať? Peter Pašek

29. Načo mi je výplatná páska a ako sa v nej vyznať? Peter Pašek

Výplatná páska. Kedy ste ju videli naposledy? Zamestnanci ju dostávajú každý mesiac, riaditeľ poradenskej spoločnosti Accace Peter Pašek však tvrdí, že veľa ľudí si výplatnú pásku vôbec nepozerá. Je to chyba?

Treba ju pravidelne sledovať a odkladať? Ktoré údaje sú pre ľudí najdôležitejšie a ako sa v nich dá vyznať? Odborník vysvetľuje, ako sa dá orientovať v príjmoch, výdavkoch aj podľa čoho sa dá vypočítať preplácanie dovolenkových dní.

Sep 28, 202135:59
28. Firmy majú veľa možností pre ŤZP ľudí a ani o tom nevedia – Anka Podlesná

28. Firmy majú veľa možností pre ŤZP ľudí a ani o tom nevedia – Anka Podlesná

Prečo by malo zdravotné znevýhodnenie automaticky predstavovať problém s hľadaním si práce? Takúto otázku si položila Anka Podlesná ešte pred niekoľkými rokmi. CSR manažérka Profesie považuje túto problematiku za svoju srdcovú záležitosť a vďaka projektu Výpomoc so srdcom sa snaží vybudovať čo najviac úspešných príbehov spojenia zamestnávateľov s ľuďmi so znevýhodnením. 

V rozhovore sa dozvieš, ako si Anka predstavuje fungujúce zamestnávanie ŤZP ľudí na Slovensku, ale aj to, čo tomu aktuálne bráni. Naša odborníčka vysvetľuje, že sa stretáva s tým, ako verejnosť považuje ponúknutie pracovného miesta takýmto ľuďom za istý druh charity. Ankina filozofia je však iná. „Nejde o charitu, ide o podanie príležitosti a následne dobre odvedenú prácu a veľký prínos,“ vysvetľuje.

Rozhovor so CSR manažérkou Profesie sme nahrávali v auguste pred jej odletom na ročnú odbornú stáž do USA. Anka získala Fullbrightovo štipendium na štúdium na Michigan State University, kde sa dnes venuje získavaniu nových poznatkov v téme začleňovania ľudí so špecifickými potrebami na trh práce.

Sep 21, 202148:53
27. Aká je realita youtuberského sna? - PPPíter (Peter Popluhár)

27. Aká je realita youtuberského sna? - PPPíter (Peter Popluhár)

Youtuberi len robia blbosti vo videách a ľahko zarábajú veľké peniaze. Aj takýto názor koluje na novodobé povolanie, ktoré vzniklo len pre pár rokmi a dnes patrí medzi top predstavy detí a tínedžerov o ich kariérnej budúcnosti.Aká je však skutočná realita youtuberského sna?

Jeden z najznámejších slovenských youtuberov na Slovensku aj v zahraničí, Peter Popluhár známy ako PPPíter, by bol dnes možno investičný analytik, nebyť legendárnej paródie Dano Drevo. Tú začal točiť pre svojich spolužiakov a dnes má milióny vzhliadnutí.

V podcaste nám Peťo porozprával, ako dlho trvalo, kým sa stal známym, čo počas tých rokov robil a ktoré video bolo preňho zlomové.

Dozviete sa tiež, prečo natáča videá v angličtine a aj to, aký je finančný rozdiel v tom, či si jeho video pozrie Slovák, Francúz alebo Američan.

Prezradil nám aj to, koľko skutočne voľných dní mal počas posledného roka a čo by robil, keby nebol youtuberom.

Sep 14, 202129:44
26. Pri akých situáciách krúti záchranár neveriacky hlavou? – Viliam Dobiáš

26. Pri akých situáciách krúti záchranár neveriacky hlavou? – Viliam Dobiáš

Posádka sanitky dostáva pokyn, vyjde na cestu a ponáhľa sa za pacientom v núdzi. Bežný záchranár na Slovensku sa ale na výjazdoch stretáva aj so špecifickou diagnózou. O pomoc často žiadajú ľudia s pocitom samoty. V poslednej časti letného špeciálu Profesia v praxi vyspovedal moderátor Michal Kubovčík skúseného záchranára a prezidenta Slovenského Červeného kríža Viliama Dobiáša. Ten nám porozprával aj o tom, ako sa väčšina Slovákov bojí, že pri prvej pomoci niekomu ublíži. Takéto obavy však podľa neho nie sú na mieste, nečinnosť vie toho pokaziť omnoho viac.

Dlhoročný profesionál zo záchranky nám poskytol zaujímavé postrehy a tipy. Napríklad, ako sa dá v Bratislave zorientovať podľa čísla verejnej lampy.

Sep 07, 202148:36
25. Ako operný spevák ozvučí divadlo bez mikrofónu? – Sväťo a Martin Malachovskí

25. Ako operný spevák ozvučí divadlo bez mikrofónu? – Sväťo a Martin Malachovskí

Viete si predstaviť, že by ste sa naučili naozaj dlhý text v jazyku, ktorý až tak nepoznáte? Či už je to španielčina, taliančina alebo francúzština, operný spevák sa musí na svoje predstavenie pripraviť poctivo. Tieto texty predsa zaspieva s plným sebavedomím naplno, aby to počulo celé divadlo. Moderátor letného špeciálu Michal Kubovčík tentokrát vyspovedal bratov Sväťa a Martina Malachovských. Tí prezradili pikošky zo sveta opery. Potrebuje mať operný spevák mohutnú postavu? Stalo sa niekedy, že im bolo do smiechu a nedokázali zo seba vydať potrebné tóny? Úspešní súrodenci odhodili zábrany a prezradili nám, ako si s kolegami na javisku robia medzi sebou kruté žarty.

Aug 18, 202153:11
24. Deň „v koži“ súdneho lekára – Norbert Moravanský

24. Deň „v koži“ súdneho lekára – Norbert Moravanský

Odbor súdneho lekárstva je ako profesia vďaka veľmi populárnym krimi seriálom čoraz populárnejší. Viete ale, aký je rozdiel medzi súdnym lekárom, forenzným technikom, patológom alebo v TV tak často spomínaným koronerom? Z rozprávania medzinárodne uznávaného súdneho znalca, NORA MORAVANSKÉHO, ktorý svojou odbornosťou a závermi prispel aj k vyšetrovaniu prípadov, ktoré hýbali Slovenskom sa v tejto časti dozviete, o čom je práca súdneho znalca a ako vyzerá proces zabezpečovania a vyhodnocovania dôkazných materiálov, ale aj to, či pri obhliadke miesta činu je priestor na „Columbovskú logiku a uvažovanie“. Prezradil nám aj to, aké sú profesionálne deformácie súdneho lekára, prečo nemá rád rýchlostnú cestu R1 a kedy mu pri práci vyskočil tep poriadne vysoko.
Aug 11, 202145:56
23. Aké je pracovať ako člen protiteroristického komanda? - Igor Labáth

23. Aké je pracovať ako člen protiteroristického komanda? - Igor Labáth

Koho si predstavíte, keď vám povieme, že vám ukážeme elitného policajta a člena špeciálneho protiteroristického útvaru?
Mnoho z vás by si zrejme vybavilo nebojácneho muža s postavou superhrdinu s vynikajúcou fyzickou a psychickou pripravenosťou. Viete však, ako spoznáte člena špeciálneho policajného komanda v civile? Len veľmi ťažko... :)
Letný špeciál Michala Kubovčíka začína predstavením skutočne špecifického a náročného povolania. Zoznámte sa s Igorom Labáthom, ktorý bol členom prvého protiteroristického útvaru URNA v Československu a prvým veliteľom zásahového policajného útvaru na Slovensku.
Chcete vedieť, aké to bolo čeliť najnebezpečnejším zločineckým skupinám v divokých 90tych rokoch? Zaujíma vás, či vôbec pociťujú elitní policajti strach? Tak to ste na dobrej adrese! Príjemné počúvanie!

Aug 03, 202135:42
22. Letný špeciál s Mišom Kubovčíkom a jeho hosťami

22. Letný špeciál s Mišom Kubovčíkom a jeho hosťami

Na čo sa môžete tešiť v našich podcastoch počas celého augusta? Bude to jedinečná spolupráca podcastu Profesia v praxi s Baštrngom!
V letnom špeciáli s Mišom Kubovčíkom a jeho hosťami máte možnosť spoznať výnimočných ľudí s výnimočnými povolaniami. Ako to už pri Mišovi býva, poslucháči získajú na profesie úplne nový pohľad. Vypočujte si, koho bude spovedať a ako predstavuje svoj nový počin samotný hosťujúci moderátor.

Jul 27, 202104:20
21. Návod ako získať dobrú brigádu NIELEN pre študentov - Renáta Zalubel

21. Návod ako získať dobrú brigádu NIELEN pre študentov - Renáta Zalubel

Aká je najčastejšia chyba pri hľadaní brigády? Veľké podcenenie prípravy! Podľa Renáty Zalubel z personálnej agentúry Grafton získajú uchádzači náskok pred ostatnými už len tým, že napíšu kvalitný životopis a pred pohovorom vyhľadajú nejaké informácie o firme. Na čo by si mal dať pozor študent? Čomu by mala venovať pozornosť mamička na materskej alebo ľudia, ktorí si hľadajú brigádu popri práci? Odborníčka tiež vysvetlila ako rozoznať podvodnú pracovnú ponuku od tej serióznej. Pridávame tiež rady, čo čakať pri vycestovaní do zahraničia.

Jul 20, 202130:07
20. Všetko čo potrebujete vedieť o evidencii na úrade práce čerstvo po škole - Katarína Dubovanová

20. Všetko čo potrebujete vedieť o evidencii na úrade práce čerstvo po škole - Katarína Dubovanová

Skončila vám škola a čaká vás návšteva úradu práce, o ktorej ste (možno) počuli desivé či nepríjemné veci? A musíte sa vôbec na úrade registrovať? Aby sme vyvrátili mýty a polopravdy, ktoré o evidencii na úrade práce kolujú a objasnili, či vôbec nejaké povinnosti po skončení štúdia máte, pozvali sme si do podcastu námestníčku sekcie služieb zamestnanosti, Katarínu Dubovanovú priamo z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Dozviete sa, aké možnosti, práva a povinnosti máte ako čerství absolventi strednej školy, bakalárskeho či vysokoškolského štúdia. Ako vyzerá proces a čo všetko budete potrebovať? Môže vám pracovník úradu ponúknuť akúkoľvek pracovnú pozíciu a ste povinní ju prijať?

Jul 14, 202123:04
19. Aké situácie v pracovno-právnych vzťahoch môžete zažiť najčastejšie a ako sa v nich zachovať? - Nora Balažovičová

19. Aké situácie v pracovno-právnych vzťahoch môžete zažiť najčastejšie a ako sa v nich zachovať? - Nora Balažovičová

Viete, aký je rozdiel medzi ukončením pracovného pomeru výpoveďou a dohodou? Môže byť ukončenie platné, aj keď ho nepodpíšete a nie je vám doručené? Môže vám zamestnávateľ krátiť dovolenku, keď ste dlhodobejšie PN? Akým spôsobom vám môže zamestnávateľ rozvrhovať pracovný čas a kedy vám vzniká nárok na preplatenie nadčasov? O vašich najčastejších otázkach týkajúcich sa pracovno-právnych vzťahov sme sa porozprávali s právnou špecialistkou OZ KOVO, Norou Balažovičovou

Jul 06, 202141:38