
Psychologia transportu na co dzień
By Magdalena Wit-Wesołowska
Tutaj możesz posłuchać o ryzyku, o agresji, o stresie, o predyspozycjach, o uwadze, o wszystkim, co wiąże się z ruchem drogowym i osobą kierowcy.
Spróbujmy razem zmienić oblicze polskich dróg.
Instagram: psycholog_transportu
Facebook: Psycholog Transportu
YouTube: PsychologTransportu

Psychologia transportu na co dzieńDec 11, 2022

#10 Po co kierowcy intelekt?
Czy intelekt przydaje się nam w ruchu drogowym? Czy kierowca musi być inteligentny? Jak ta inteligencja objawia się w ruchu drogowym? Czy jesteśmy stanie poznać kierowcę inteligentnego na drodze? Na te pytania odpowiedź w dzisiejszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

# 9 Stres na egzaminie na prawo jazdy
Co to jest stres, jakie są objawy stresu, czy można się na niego uodpornić, jakie są strategie i sposoby radzenia sobie ze stresem i z sytuacjami trudnymi? Denerwujesz się przed egzaminem na prawo jazdy? Trudno Ci opanować zdenerwowanie? Na te pytania odpowiedź w dzisiejszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

# 8 Lęk przed prowadzeniem auta
Amaksofobia: nieznana choroba kierowców. Amaksofobia to fobia o charakterze sytuacyjnym. To lęk, który odczuwa się przed i w trakcie prowadzenia pojazdu. Fobia ta jest lękiem zarówno przed samodzielnym prowadzeniem pojazdu, ale także przed zachowaniami innych kierowców. Szacuje się, że na amaksofobię może cierpieć nawet 6% ludzkości. Czym jest, jak się objawia, jak z nią walczyć. Na te pytania odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

# 7 Agresja w ruchu drogowym
Wiele się czyta i słyszy o zjawisku agresji, szczególnie w obecnych czasach. Rzadziej wspomina się o agresji drogowej, a istnieje takie zjawisko i de facto większość z nas spotyka się z nim dość regularnie na drodze. I choć samo pojęcie agresji można dość łatwo zdefiniować, tak już definicja agresji drogowej stwarza więcej problemów, głównie ze względu na kładziony nacisk na intencjonalność tego zachowana w ruchu drogowym.
Warto rozważenia na temat agresji rozpocząć od powszedniości tego zjawiska, czyli jak często mamy do czynienia z zachowaniami agresywnymi w ruchu drogowymi i jak się one przejawiają, czy jest różnica między kobietami kierowcami a mężczyznami kierowcami?
Na te pytania odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

# 6 Jaki mamy wpływ na bezpieczeństwo na drodze?
Wielu kierowców dba o samochód, którym się porusza. Robi coroczne przeglądy, co jakiś czas udaje się do mechanika, wymienia opony, olej, pióra wycieraczek. Generalnie dba o to, by samochód był sprawny i bezpieczny, często jeszcze by wyglądał dobrze, więc wchodzi mycie, odkurzanie, nabłyszczanie czy wyposażania w fajne i często przydatne gadżety. Ale pamiętajmy, że samochód to nie wszystko. Za bezpieczeństwo odpowiada kierowca, pojazd i infrastruktura drogowa. W jakim stopniu my jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo? Na to pytanie odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

#5 Jak słuchanie muzyki wpływa na prowadzenie auta?
O tym, że muzyka wpływa na styl prowadzenia auta nie trzeba nikogo przekonywać. Mało kto obecnie lubi totalną ciszę w samochodzie, szczególnie w długich podróżach, lubimy posłuchać muzyki, porozmawiać z kimś, to miłe jak prowadząc auto mamy jakieś przyjemne dla ucha tło muzyczne. 53 % Polaków uważa, że muzyka w aucie pozwala się zrelaksować. 42% Polaków uważa, że muzyka w aucie redukuje poziom stresu. To jak to jest z tą muzyką? Wpływa na prowadzenie auta czy nie? A jeśli tak, to w jaki sposób. Na to pytanie odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

#4 Jacy z nas kierowcy?
Ponad 80% z nas uważa, że lubi prowadzić samochód, że prowadzenie samochodu sprawia nam przyjemność. To dobra wiadomość. Mamy też o sobie dosyć dobre mniemanie, bo wyobraźcie sobie, że 80-90% z nas uważa się za kierowców jeżdżących rozsądnie, zdecydowanie, bezpiecznie, kulturalnie, że znamy przepisy ruchu drogowego, ale co ciekawe, 8 na 10 z nas przynajmniej raz w tygodniu doświadcza agresji ze strony innych użytkowników ruchu drogowego. To jacy z nas kierowcy? Na to pytanie odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

#3 Czy płeć kierowcy ma znaczenie na drodze?
Kto nie słyszał sławetnego "baba za kierownicą"? Jak tylko zauważymy ślamazarnego, niedzielnego kierowcę to padają takie niesprawiedliwie epitety. Warto przyjrzeć się statystyce i danym z badań naukowych i stwierdzić kto za kierownicą radzi sobie lepiej? W czym kobiety są lepsze, a w czym mężczyźni? A może różnic brak? Jak postrzegają się polscy kierowcy? Na te pytania odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.

#2 Kultura w ruchu drogowym
Zdarzają się takie sytuacje na drodze, które mimo, że są uregulowane przepisami, do których kierujący się stosują, to jednak nie zapewniają sprawnego przebiegu, albo sytuacje, których przepisy jednoznacznie nie rozstrzygają. Wtedy znaczenie ma nasza kultura na drodze, życzliwość i serdeczność wobec innych kierowców czy uczestników ruchu drogowego. Czym jest kultura w ruchu drogowym? Jak ją budować? I co zrobić, by na drogach zrobiło się kulturalniej. Na te pytania odpowiedź w najnowszym podcaście Psychologia transportu na co dzień.
