

Host ReportéraMay 19, 2023

HoRe: Martin Pecina
Televizní soutěži MasterChef patří kredit minimálně za dva objevy. Jednak vystřelila k profesionální kariéře mladičkou Kristínu Nemčkovou, která dnes vaří v nejlepších světových restauracích a nikoho by nepřekvapilo, kdyby brzy sama začala sbírat michelinské hvězdy. A za druhé? Loni soutěž vyhrál svérázný muž, introvertní cynik, zároveň ale nesmírně inteligentní a renesanční člověk Martin Pecina, který je dalším hostem našeho podcastu Host Reportéra.

HoRe: Lucie Minaříková
Týden před Vánoci roku 2017 zmizel v malé vesnici na severu Austrálie sedmdesátník jménem Paddy i se svým psem. Bylo zřejmé, že jde o násilný trestný čin, velmi pravděpodobně o vraždu. Policie začala neúspěšně pátrat po pachateli a případ zaujal australská média. Ona vesnička uprostřed buše se jmenuje Larrimah a Lucie Minaříková, která přijala pozvání do dalšího podcastu Host Reportéra, v ní prožila poslední tři roky.

HoRe: Daniel Flasza
Do svých třiceti let to byl svým způsobem velmi úspěšný mladý muž. Prožíval nekonečný mejdan, kapsy míval plné tisícikorun: Daniel Flasza. Vyhlášený pražský dealer drog, populární hlavně díky kvalitě svého kokainu. Dnes je o pět let starší, výrazně chudší, ale určitě zdravější a nejspíš taky spokojenější. Za sebou má rok a půl v kriminálech a před sebou vydání debutové knihy Muklové a šlajsny, v níž svůj neobvyklý osud popisuje.

HoRe: Saša Langošová
Hranice na Moravě o sobě znovu dávají vědět. V 90. letech tu vznikla spousta zajímavých kapel, jejichž členové se postupně přestěhovali do větších měst. Základ skupiny November 2nd, zpěvačka Saša Langošová a kytarista a její manžel Roman Helcl, ovšem v Hranicích zůstávají. Dvanáct let nevydali desku, teď to přišlo. Kritici se shodují, že tak dobré album se neztratí ve světové konkurenci, Saša má radost: „Po těch letech jsem nedokázala odhadnout, jaké bude mít deska přijetí.“

HoRe: Marta Kovářová a Jiří Svoboda
Původně měla na rozhovor do redakce přijít jen ona, Marta. Sama o sobě je zajímavá dost, ale ráno do telefonu se zmínila, že je v Praze i s tátou. „No tak ho určitě přiveďte, s tak chytrým a přitom trochu legračním člověkem to bude mnohem lepší!“ Martu Kovářovou znají lidé hlavně jako hudebnici (zpěvačku skupiny Budoár staré dámy, kterou založila před čtvrtstoletím), ale v posledních letech se z ní stala také dokumentaristka. Před pár dny uvedla do kin debutový film Jiříkovo vidění, ve kterém sleduje velmi intenzivní, ale zatím marný boj svého otce proti takzvané klimatické krizi.

HoRe Tomáše Poláčka: Jiří Bubeníček
V dětství žil na Starém Městě pražském, nebo jezdil po Evropě s cirkusem. Mezi dvacítkou a čtyřicítkou se (stejně jako jeho dvojče, bratr Otto) stal světoznámým baletním tanečníkem a zabydlel v Německu. Nyní je ovšem Jiří Bubeníček (1974) opět často v Praze. Stal se vyhledávaným choreografem a připravuje tu baletní představení z cirkusového prostředí, které mu kdysi bylo tak blízké.

HoRe Tomáše Poláčka: Milan Jakobec
Za čtyři roky svého působení na české ambasádě v Londýně byl svědkem několika historických událostí. Seděl například pár metrů od královny Alžběty II. při finále fotbalového mistrovství Evropy roku 1996, o rok později si to zopakoval na pohřbu princezny Diany. Nyní už je velký anglofil Milan Jakobec diplomatem na penzi a dostal dobrý nápad. Napsal zábavnou a přitom poučnou knihu jménem Bohemia a Albion, která vyšla minulý týden v rámci Velkého knižního čtvrtku. „To víte,“ směje se v podcastu, „po sedmdesátce už člověk trochu zapomíná a zrovna na Anglii jsem zapomenout nechtěl. Všechny ty historky z devadesátých let jsem sice stokrát vypravoval přátelům, ale objektivní data a fakta jsem si raději zpětně ověřoval.“

HoRe Tomáše Poláčka: Petr Šturma
Čtyřicáté narozeniny dnes (ve středu 18. října) oslaví koncertem v pražském Lucerna Music Baru skupina Švihadlo. Do redakce Reportéra zavítal kapelník Petr Šturma a hned na začátku podcastu se vzpomínkou vrátil do roku 1983. „Chodil jsem tehdy na stavební fakultu,“ říká s tím, že mezi jeho spolužáky v ročníku byl například i Michal Pixa z Visacího zámku, „a o prázdninách jsem v garáži u nás v Mladé Boleslavi založil kapelu, která se v úplných počátcích jmenovala Nouzový východ.“

HoRe Tomáše Poláčka: Matyáš Švejdík
Jeho úctyhodný táta oslavil o víkendu šedesátiny. „Nejlepší dárek mi k nim dal syn Matyáš,“ prohlásil Jaromír Švejdík, muzikant a výtvarník známý také pod přezdívkou Jaromír 99. Právě pětatřicetiletý Matyáš Švejdík je dalším hostem podcastu Host Reportéra, kde vypráví nejen o dětství na koncertech tátovy skupiny Priessnitz, ale taky o ceně Grand Prix, kterou spolu se svými dvěma kolegy ze studia Cake Houses obdržel na letošním festivalu Designblok.

HoRe Tomáše Poláčka: David Eben
Takzvanou celebritou je pouze prostřední Marek (65 let), ale bratři Ebenové si obdiv zaslouží všichni. Nejstarší Kryštof (68) je matematik a nejmladší David (58) muzikolog, odborník na středověký gregoriánský chorál. Bratři Ebenové spolu hrají už pětačtyřicet let v jedné kapele, nedávno vydali album „Co my víme“ a právě nejmladší David přišel do redakce Reportéra na rozhovor, který si můžete pustit i ve formě podcastu.

HoRe Tomáše Poláčka: Honza Tománek
Jen za poslední měsíc se nejprve stal počtvrté mistrem světa v polovičním Ironmanovi (to bylo ve finském Lahti) a potom navzdory extrémním podmínkám dokončil i plnou verzi tohoto závodu na šampionátu ve francouzském Nice. Připomeňme, co Ironman znamená: 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů cyklistiky, více než 42 kilometrů běhu.
Šestatřicetiletý Honza Tománek z Dobříše je vrcholový handicapovaný sportovec, frajer a šampion. Nemůže jezdit na klasickém kole, takže „šlape“ rukama na takzvaném handbiku. Nemůže pochopitelně ani běhat. Ve třetí disciplíně tedy opět namáhá hlavně ruce, ačkoliv úplně jiným typem pohybu než na handbiku, tentokrát sedí na vozíku zvaném běžecká formule. „Z kopců to mám snazší než zdraví sportovci, do kopců zase o dost těžší,“ směje se.
Honza Tománek se směje skoro neustále. V podcastu Host Reportéra mimo jiné říká: „Koncem října uplyne jednadvacet let od chvíle, kdy mě jako patnáctiletého srazil nepozorný řidič. Od té doby jsem na vozíku, ale nevnímám to jako žádnou tragédii. Život mám krásný a pestrý, postupně si plním sportovní výzvy, po chození se mi vlastně nestýská.“
V rozhovoru velmi otevřeně popisuje závodnické problémy, které si zdraví sportovci nedovedou představit. Popisuje závody, při kterých měl halucinace, spálené prsty na nohou, zkrvavené ruce. Vysvětluje, proč už netouží po účasti na paralympiádě, a plánuje, že se příští rok konečně zúčastní nejslavnějšího Ironmana na Havaji.

HoRe Tomáše Poláčka: Marty Pohl
Na čem je závislý šestatřicetiletý filmový režisér Marty Pohl, mezi hudebními fanoušky známý coby Řezník? I to se doslechnete v dalším speciálním dílu podcastu Host Reportéra, který se věnuje aktuálnímu dění doma i ve světě.

HoRe Tomáše Poláčka: Povodí Ohře
Patří mezi to nejoriginálnější na domácí rockové scéně. Jmenují se Povodí Ohře, jsou ze západních Čech, právě vydali svou třetí desku Místo odpočinku. Na rozhovor do redakce Reportéra přišel celoživotní bohém punkerského typu Sisi, kterého doprovodil kytarista Bouše. Svérázní muži mívají svérázné historky, můžete si je poslechnout i formou podcastu.

HoRe Tomáše Poláčka: Petr Stančík
Co vás zaujalo v posledních dnech? V rámci podcastu Host Reportéra zahajujeme sérii pravidelných rozhovorů na aktuální témata a prvním komentátorem je spisovatel Petr Stančík. Ten právě dokončuje nový román, odehrávající se v blízké budoucnosti v postapokalyptické Praze, a do redakce dorazil ve výborné náladě.

HoRe Tomáše Poláčka: Jan Nedbal a Oskar Hes
V říjnu roku 1953 se odbojová skupina bratří Mašínů pokusila utéct do Západního Berlína a navzdory obrovské přesile policistů a vojáků se to třem z jejích pěti členů povedlo. Letos v říjnu bude mít premiéru film Bratři, ve kterém dostali hlavní role Jan Nedbal (je starší, hraje tedy Ctirada Mašína) a Oskar Hes (ten mladšího, Josefa Mašína, se kterým se osobně setkal). I Honza s Oskarem působí jako bratři, dokonce spolu bydlí.

HoRe Tomáš Poláčka: Daniel Polman
Je z Nové Paky, kde má spoustu věrných fanoušků. Říká se mu Ultrapako, a to nejen z toho důvodu, že žije v Pace – on je skutečně i pako, podniká šílené akce. Když před pár dny vyhrál titul mistra republiky ve čtyřiadvacetihodinovém závodě na horských kolech, nikoho to moc nepřekvapilo, protože Daniel Polman patří ke světové špičce v cyklistických ultramaratonech.

HoRe Tomáše Poláčka: Tomáš Belko
Několikrát během rozhovoru těžko zadržuje slzy. „Když jsme se s Honzou viděli naposledy, ani jsem mu při odchodu neřekl čau,“ vypráví textař a muzikant Tomáš Belko. Minulý pátek náhle zemřel jeho životní souputník a přítel Jan Kalina, frontman kapely Sto zvířat, dnes odpoledne se koná pohřeb. Celý rozhovor s Tomášem Belkem si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

HoRe Tomáše Poláčka: Bella Adamova
Vycházející hvězda nejen českého (a nejen operního) zpěvu Bella Adamova vypráví v dalším díle podcastu Host Reportéra románový příběh svého života. Některé historky jsou vskutku pozoruhodné: „Narodila jsem se v čečenském Grozném, ale už čtvrt století jsem se do rodné vlasti bohužel nepodívala,“ říká.
„Nejdřív tam byly dvě války, ale ani po jejich konci si táta nepřál, abychom se tam já a mí sourozenci – mám jich mimochodem šest – vraceli, protože v Čečensku občas docházelo k únosům. Jednou unesli i mého dědu, ale nakonec ho ze zajetí pustili, a to pravděpodobně z toho důvodu, že měl děda za sebou pouť do Mekky.“
Vypráví o tom, jak byli její prarodiče roku 1944 brutálně deportováni z Čečenska do Kazachstánu a Kyrgyzstánu, nebo o tom, jak se ona sama s rodiči stěhovala v polovině devadesátých let do Prahy: „Byly mi tři roky, jeli jsme dva dny vlakem, máma právě čekala své čtvrté dítě, do cíle jsme všichni dojeli vyčerpaní a nemocní, ale od první chvíle jsme tu byli spokojení.“
Bella Adamova má dnes české i ruské občanství a v podcastu se mimo jiné vyjadřuje k případu své slavné kolegyně Anny Netrebko, jejíž podzimní pražský koncert byl nedávno zrušen: „Za mě to je v pořádku. Mám pocit, že se k dění v Rusku a na Ukrajině nepostavila správně, a sama bych na ni za současných okolností nešla ani jinde, dejme tomu ve Vídni. Což říkám navzdory faktu, že je Netrebko nesporně skvělá, charismatická pěvkyně, a když jsem ji kdysi slyšela naživo v Kolíně nad Rýnem, měla jsem husí kůži od prvního tónu.“
Tento týden Bella Adamova vydává své sólové album There is Home (Domov je tam), na němž ji doprovází úžasný německý klavírista Michael Gees. A kde tedy ten její domov je? Postupně studovala v Anglii, Německu i Švýcarsku, většinu letošního léta strávila v USA: „Domov mám nejvíc v Praze, ale pořád jsem určitě i Čečenka. Navzdory faktu, že se tam nepodívám do doby, než se v Rusku změní politická situace.“

HoRe Tomáše Poláčka: Eliška Brtnická
Visí na hrazdě vysoko nad zemí. Nebo dokonce na žebříku továrního komína. Říká, že strach je dobrá věc, a kdo ho nemá, dlouho nevydrží. Dalším hostem podcastu je přední česká akrobatka Eliška Brtnická, která se několikrát představí na právě začínajícím festivalu Letní Letná. Uvede premiéru inscenace s názvem Crossing (společně s kolegyněmi z Panamy, Finska a Japonska, ale taky odvědčené představení Hang Out, za které byla nominována na Ceny Thálie 2022.

HoRe Tomáše Poláčka: Tomáš Winter
Sto padesát let poté, co zahájil své dobrodružné objevování jižní části afrického kontinentu, se stává doktor Emil Holub předmětem nových a někdy až nečekaně kritických diskusí. „Byla to jedinečná, ale taky komplikovaná osobnost,“ tvrdí odborníci, kteří o něm připravili velikou výstavu v pražském Náprstkově muzeu, a také novou knihu nazvanou jednoduše Emil Holub.
Do podcastu Host Reportéra zavítal Tomáš Winter, ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, který se ve svém dlouhém vyprávění nejprve vrací právě o těch sto padesát let nazpět. Hovoří o tom, kterak Emil Holub koncem zimy 1873 podnikl první testovací výpravu do vnitrozemí Afriky povodím řeky Vaal, i o tom, jak na podzim téhož roku prošel územím Rolongů, Ngwakestů, Kwenů a Ngwatů.

HoRe Tomáše Poláčka: I Am Rosie
Své dvacáté deváté narozeniny nedávno oslavila v pavilonu číslo 8 pražské psychiatrické léčebny Bohnice: „Osmička je takzvaný detox,“ vysvětluje zpěvačka I Am Rosie ve velmi otevřeném podcastu několik dní poté, co léčebnu (po měsíci) opustila.
V rozhovoru se snaží analyzovat, co postupně ničilo její psychiku. Vypráví třeba, jak v osmnácti letech provázela umíráním blízkého přítele s cirhózou jater, jak nikdy necítila podporu pro svoji hudební kariéru ze strany nejbližších a jak se před pěti lety poprvé musela vyrovnávat s depresí a úzkostnými ataky.
Poslední pasáž je odemčena pouze fanouškům, kteří nás podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera.

HoRe Tomáše Poláčka: Zdeněk Ledvina
V červenci jsem si na sítích všiml bizarního videa. V jakési herní místnosti (připomínající ring) poskakoval a mrskal rukama vicepremiér Ivan Bartoš, na hlavě brýle pro virtuální realitu, a vedle něj se obdobně zvláštně choval jistý hromotluk. Zjistil jsem si, o koho jde: čtyřicetiletý Zdeněk Ledvina je bývalý skvělý fotbalista a bojovník MMA, který před rokem založil a od té doby vede oddělení esportu na pražské Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

HoRe Tomáše Poláčka: Jan Valenta
Kam by mě v rámci Evropy poslal na skvělý gastronomický výlet? „Zajeď si třeba do baskického San Sebastianu,“ vyhrkne bez váhání Jan Valenta v dalším díle podcastu Host Reportéra. S Honzou se známe od střední školy, hrajeme spolu fotbal za tým FC Prase, ale upřímně řečeno by mě před čtvrt stoletím nenapadlo, že se stane důležitou postavou pro českou gastronomickou scénu.

HoRe Tomáše Poláčka: Prasklo
Rychlý seznam toho, co mám doma pěkného: samozřejmě ženu, děti, psa. Pár obrazů. Zelený skútr. Jednoho jakutského bůžka, vyřezaného z losího paroží. A potom překrásnou vázu z betonu a skla, kterou jsem koupil od dvou mladých žen, které si říkají Prasklo. Značku roku 2016 založila Petra Švejdarová, která je dodnes hlavní tvůrkyní, ale o tři roky později se k ní přidala Klára Vaculíková: „Bez Klářiny podpory a pomoci bych možná dodnes nenašla pořádné tvůrčí sebevědomí,“ vysvětluje Petra.

HoRe Tomáše Poláčka: PSH
Přes léto hrají často čtyři koncerty týdně, a protože nejsou abstinenti, v neděli už bývají dost unavení: „To by ti na takovej podcast přišel jenom jeden z nás,“ směje se Vladimír 518: „Na očích by měl černý brejle a mluvil by co nejstručněji, ať to má rychle za sebou.“
Záznam z živě moderovaného podcastu na festivalu Metronome 2023.

HoRe Tomáše Poláčka: Tereza Černochová
Když bylo Karlu Černochovi čtyřicet, narodila se mu dcera. Bylo to v červenci před čtyřiceti lety, tak všechno nejlepší, Terezo! „No jo,“ uvědomí si Tereza Černochová teprve při rozhovoru, „táta byl stejně starej jako já teď...“ Měla k otci silné pouto, letos v říjnu na jeho počest uspořádá čtyři vzpomínkové galakoncerty. Do toho vydává vlastní sólové album, další desku připravuje s kapelou Monkey Business. Pendluje mezi Šumavou a Prahou, vychovává devítiletou dceru, má se celkem dobře. Určitě mnohem líp než kdysi.
Z rozhovoru odemykáme jen část, v obsáhlé textové podobě ho přináší letní rozhovorový speciál již dostupný na stáncích. Celý podcast k dispozici pro příznivce, kteří ho podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Jiří Buksa
Do redakce přijel z Valašského Meziříčí, kde je ředitelem základní školy, ale zároveň i kapelníkem skvělé „folklorbeatové“ skupiny Docuku. „Celý život mezi folklorem a tvrdou muzikou tak nějak zvláštně pendluju,“ říká v podcastu Host Reportéra dvaačtyřicetiletý Jiří Buksa.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Jiří Suchý
Jiří Suchý chodí na svých jednadevadesát let výborně, ale když odcházel z rozhovoru v redakci Reportéra, na schodech se opatrně přidržoval zábradlí. „Můj tatínek byl až do devadesáti dvou výbornej, ale pak uklouzl v koupelně, zlomil si krček a do dvou měsíců zemřel.“ Nic takového si Jiří Suchý nemůže dovolit, má spoustu práce. Rozhodl se, že bude žít do sto šesti.

HoRe Tomáše Poláčka: Ivan Pinkava
Nemá rád, když se o něm hovoří nebo píše jako o „světově proslulém“ a v podobných superlativech, ale nedá se nic dělat: k nejúspěšnějším českým fotografům porevolučního období jistě patří. Do redakce Reportéra přišel Ivan Pinkava přes most z Holešovic, kde má v Trafo Gallery výstavu nazvanou Full Moon in the Eye, a překvapil mimo jiné myšlenkou o tom, že dobře už nejspíš bylo: „Zaplať pánbůh, že mi je dvaašedesát,“ zasmál se uprostřed rozhovoru, který přinášíme také jako podcast: „A že už to tady snad nějak doklepu.“
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: NobodyListen
Devětadvacetiletý Jakub Strach, známější coby NobodyListen, je pro mladé posluchače jednou z největších hvězd současné české hudby. Dýdžej a producent, který míchá rap s taneční elektronikou, ale zároveň složil hudbu pro baletní představení v Národním divadle, poskytl velký rozhovor do speciálního vydání Reportéra. To vyjde ve středu 14. června a podobných rozhovorů v něm najdete dvacet dva.
Z půldruhé hodiny trvajícího rozhovoru odemykáme jen část. V obsáhlé textové podobě ho přinese letní rozhovorový speciál. Do té doby je celý podcast k dispozici pouze pro příznivce, kteří ho podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Skotsko, díl 4.
Reportér Poláček se svou družinou milovníků whisky dorazil do cíle, na sever Skotska. Po zhruba patnácti různých palírnách tu navštívil i tu zdaleka nejluxusnější, totiž vyhlášený Macallan. Podcast vznikl právě v Macallanu a z úvodní části konverzace lze poznat, o jak silný jde zážitek. Fascinující je už příjezd, kdy vrátný nesedí v žádné klasické budce nebo kanceláři, nýbrž v Bentley.
Poslední pasáž je odemčena pouze patronům, kteří nás podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem podporovatelům moc děkujeme

HoRe Tomáše Poláčka: Skotsko, díl 3.
Omámen kouřovými signály ostrova Islay aneb Reportér se stále motá Skotskem
Mořské vlny se náhle uklidňují. Naše plachetnice se přiblížila k překrásnému ostrovu a kapitán ukazuje na pár stavení, roztroušených po pobřeží. „Támhle vidíte palírnu whisky Ardbeg, hoši. O kus dál Lagavulin. No a tady už je Laphroaig, takže za pět minut zakotvíme v marině městečka Port Ellen.“
Jsme na ostrově jménem Islay, oplývajícím kouřovou whisky, kterou jedni milují, zatímco pro druhé je přehnaná, dokonce jim – což nepochopím – smrdí. Osobně se hrdě hlásím ke skupině A, takže jsem v ráji. Na tomto poměrně rozlehlém ostrově žije jen tři a půl tisíce obyvatel, ale v tuto chvíli tu funguje devět (vesměs světoznámých) palíren a brzy přibudou další tři.
Poslední pasáž je odemčena pouze patronům, kteří nás podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem podporovatelům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Skotsko, díl 2.
Brzy ráno panák whisky, potom mořská nemoc. Reportér na plavbě Skotskem
My hoši na palubě jsme jaksi kolektivně dostali žízeň. „Ale pozor,“ zvolal kapitán Honza Onheiser, „neťukejte si sklem o sklo!“ Výlet za ušlechtilým alkoholem pokračuje čtyřmi dny plavby mezi ostrovy na západě Skotska, které jsou vyhlášené svými palírnami.
Více než hodinový podcast z paluby patnáctimetrové plachetnice (kotvící u břehu skotského ostrova). Poslední pasáž je odemčena pouze patronům, kteří nás podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem podporovatelům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Skotsko, díl 1.
Loni jsem se seznámil s jedním z největších českých znalců whisky (a taky skvělým hráčem na dudy a vtipným vypravěčem) Václavem Routem, který když viděl můj sice nadšený, ale zatím velmi povrchní zájem o jeho milovaný nápoj, nadhodil: „Několikrát do roka jezdím ve Skotsku po palírnách, tak se někdy přidej.“ Váhal jsem zhruba tři vteřiny, po kterých Vašek Rout dodal: „Zajedeme na několik ostrovů a přemisťovat se budeme na plachetnici. Ve Skotsku je nevyzpytatelné počasí, může to být docela dobrodružství…“
A tak jsem najednou tady. S Vaškem a pár kamarády. Pánská jízda, kterou nikdo moc neřídí, takže se jen těžko odhaduje, co bude za hodinu, natož zítra. Jedno je ovšem jisté: Vašek Rout cítí dobrou whisky na míle daleko, takže jejímu ochutnávání a poznávání se nejméně dvakrát denně nevyhneme.

HoRe Tomáše Poláčka: Jan Čechtický
V neděli dvanáctého června roku 1983 mu zbývalo posledních pár dnů do oslavy třináctých narozenin. Byl slunečný podvečer, na hodinách přesně 18:48, on tehdy prožíval obrovskou euforii… Za mikrofon podcastu Host Reportéra usedl Jan Čechtický, zásadní muž moderní české (hlavně elektronické) hudby, který nedávno vydal nové album se svou kapelou Ohm Square.
Z půldruhé hodiny trvajícího rozhovoru tentokrát odemykáme jen první polovinu. V obsáhlé textové podobě ho přinese letní rozhovorový speciál Reportéra, který vyjde v polovině června. Do té doby je celý podcast k dispozici pouze pro příznivce, kteří ho podporují na Patreonu: www.patreon.com/hostreportera. Všem posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Michal Kulka
Můj kamarád Michal Kulka (pětinásobný mistr světa v jízdě na koloběžce a úspěšný běžecký trenér) před rokem a půl zkolaboval a lékaři mu oznámili, že se jeho život nachýlil ke konci. Michal umřít nemohl, jeho žena byla těhotná, čekali první dítě, a tak bojoval - jako vždycky. S rakovinou plic bojuje dodnes. Nemoc ho rozežírá, ale čtyřicetiletý Michal chce doprovodit syna Matea poprvé do školky, a pak třeba i do školy, ale těžko říct: se svou ženou se pro jistotu loučí každý den. Celý rozhovor si poslechněte v podcastu Host Reportéra, kde kromě Michala Kulky hovoří i jeho žena Petra.
Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Eva Kubátová
„Začalo to před deseti lety trapasem,“ říká, „v Mexico City jsem se poprala s fíkusovým listem.“ Eva Kubátová je velká vypravěčka, zároveň výborně píše. Vystudovala španělskou filologii i dějiny Latinské Ameriky, poslední dekádu prožila v Mexiku, kde si našla manžela jménem Israel, mají pětiletou dceru Annu Carmen. Teď všichni tři přesídlili do Česka, a tak se Eva může naplno věnovat projektu Mexikopedie – vydala už dvě nádherné knihy o Mexiku, píše třetí, takže pozor: k zemi padá fíkusový list.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Michal Němec
Když nedávno viděl koncert k devadesátinám Jiřího Suchého, uklidnil se: „Zpívat se dá klidně i v devadesáti.“ Michal Němec je teprve sedmdesátník, a dokonce teď tvoří tvrdší muziku než kdy dřív. Obklopil se mladými muzikanty, založili skupinu jménem Krajina Ró, před týdnem vydali vynikající desku Mlhoviny.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

Host Reportéra Tomáše Poláčka: Michal Ďuriník
Čím dál oblíbenějším nápojem je v Česku kombucha, velmi zdravý fermentovaný nápoj z čaje. V pozadí tohoto boomu je mimo jiné další host podcastu, který přitom říká: „Jako kluk jsem tu divnověc nesnášel. Doma jsme měli sklenici od okurek plnou čaje, ve které ovšem plaval podezřelý želatinový koláč, a já ho odmítal, protože fuj, tohle fakt ne.“ Jak známo, nikdy není radno říkat „nikdy“. Michal Ďuriník (dnes je mu čtyřiatřicet let) založil těsně před začátkem covidové pandemie brněnskou kombuchovou značku Loklok. Od té doby onen „podezřelý želatinový koláč“ hýčká, zkoumá, má ho už obrovský a říká mu Vilma.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Margita Titlová
Ještě před vteřinou jsem znal jenom její dílo. Nadchla mě retrospektivní výstava, kterou má ve staropražském Domě U Kamenného zvonu, a tak jsem Margitě Titlové zavolal, ať se staví na kus řeči do Reportéra. Když teď otevírám redakční dveře a podávám ruku nesmírně energické dámě s rozzářeným úsměvem, je mi povědomá: „Možná proto,” tipne si a podle mě má pravdu, „že tady kousíček od vás, v Petrské ulici, celý život bydlím.”

HoRe Tomáše Poláčka: Pavel Novotný
Mezi novináři své generace je Pavel Pawluscha Novotný oblíbený, protože se s ním příjemně povídá a popíjí. Pawluscha je na jednu stranu velmi zcestovalý (zvláště po muslimských zemích) a vzdělaný reportér, ale zároveň je to lehce nepraktický bohém, což bývá zárukou tragikomických historek.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Marka Rybin
Když jí bylo třiadvacet let, před kapelou Gaia Mesiah se rýsovala zajímavá mezinárodní kariéra, turné po USA a podobně. Tehdy zpěvačka Marka Rybin překvapivě skončila: „Byla jsem naprosto vyčerpaná.“ Po dlouhé pauze se do Gaia Mesiah nakonec vrátila, v březnu kapela vydala desku Vlnobytí: „Teď už například vím, že musím po koncertech mnohem víc odpočívat,“ říká v rozhovoru, který si můžete poslechnout také v podcastu Host Reportéra.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Petra Klabouchová
Za covidu měla spoustu času na psaní a teď přichází sklizeň, dvaačtyřicetiletá Petra Klabouchová vydává dvě knihy zároveň. Jsou úplně odlišné – román U severní zdi popisuje utrpení mladých politických vězeňkyň a jejich za mřížemi narozených dětí, kniha na Plný koule zachycuje divoké příběhy ze života rockových kapel.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Filip Smola
Má za sebou dva pravděpodobně nejhezčí týdny ve svém dosavadním (pětadvacetiletém) životě. „Do Tokia jsme letěli jako naprostí outsideři, ale po pár dnech na nás před hotelem čekali lovci autogramů,“ líčí nadšeně a zároveň pořád ještě překvapeně Filip Smola, který po návratu české reprezentace z turnaje World Baseball Classic zavítal do podcastu Host Reportéra.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: James Harries
Kde je vlastně muzikant James Harries doma? Do značné míry v Praze, kde má základnu a rodinu už skoro polovinu svého života, bydlí tu třiadvacet let. Hovoří pěkně česky a v zásobě má spoustu pozoruhodných historek. V dalším díle podcastu Host Reportéra vypráví tento rodák z Manchesteru například o tom, jak hrál už v pubertě na ulici v Paříži, jak utíkal před policií v Hanoji, nebo o tom, jak se potkal s pětinou slavných Spice Girls.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Václav Kadrnka
Když se loni o Vánocích loučilo vyhlášené pražské kino Atlas se svými diváky, působilo to jako definitivní sbohem, ale 21. března začne znovu promítat. Novým provozovatelem se stala parta filmařů, mezi nimiž je i letos padesátiletý režisér Václav Kadrnka. Co má společného s modelkou Naomi Campbell a s maminkou Phila Collinse? Jak se stalo, že potkal Martina Scorseseho v Goa? A proč teď má chuť provozovat kino? Následující rozhovor si můžete také poslechnout v podcastu Host Reportéra.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Ondřej Hrab a Jana Svobodová
Divadlo Archa ve své velmi úspěšné, tři dekády trvající podobě, koncem letošního roku končí. Manželé se s ním na Silvestra rozloučí, a proto pomalu můžou začít rekapitulovat: „Velmi silných momentů byly v Arše stovky,“ uvažuje nahlas Jana Svobodová, „ale pro mě asi vůbec nejsilnějším bylo setkání s Philipem Glassem a Allanem Ginsbergem, které oba dva po celý svůj dospělý život nesmírně obdivuju.“
„Tak kdy spolu ten dárek od Ginsberga konečně vykouříme? Už dneska? Nebo až po posledním velkém mejdanu v Arše?“ Rozhovor se šéfem pražského Divadla Archa Ondřejem Hrabem a jeho ženou, režisérkou Janou Svobodovou, je plný podivuhodných historek, přičemž ta o skladateli Philipu Glassovi a básníku Allenu Ginsbergovi je jednou z nich.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme!

HoRe Tomáše Poláčka: Jan Unger
Už v únoru vychází česká deska, u níž je velmi pravděpodobné, že bude aspirovat na album roku 2023. Jmenuje se Široko daleko a natočila ji kapela Zrní, jejíž zpěvák Honza Unger je dalším hostem podcastu Host Reportéra. V rozhovoru se zamýšlí mimo jiné nad tím, proč se nové skladby vyznačují lehkostí, veselou jednoduchostí a nadhledem.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme! :)

HoRe Tomáše Poláčka: Jan Vítek
Moderátor Poláček byl předem skeptický: „Chápu, pane inženýre, že se vám na žádný podcastový rozhovor trmácet nechce...“ Věta zůstala nedopovězena: „Kdy? Kde? Budu tam; ostatně, o tomhle vám už nikdo jiný nepovykládá,“ prohlásil sedmadevadesátiletý Jan Vítek, a o den později si na více než hodinu sedl za redakční mikrofon, aby vyprávěl o pražském Nuselském mostu. Ten byl pro auta otevřen před padesáti lety, 22. února 1973.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme! :)

HoRe Tomáše Poláčka: Petr „Hraboš“ Hrabalik
Když před měsícem zemřel Petr „Mucho“ Hošek ze skupiny Plexis, přišel český punk o legendu. Za mikrofon podcastu Host Reportéra nyní usedl jeden z Hoškových nejbližších kamarádů, Petr „Hraboš“ Hrabalik, šéf skupiny Našrot. Média přinesla fotografie z Hoškova pohřbu, který se změnil v divokou párty, nicméně té předcházel klidný obřad pro rodinu a nejužší jádro přátel, kde právě Hraboš pronesl pohřební řeč: „Na konci se mi už klepal hlas,“ přiznává.
Poslední část rozhovoru je uzamčena pro nejvěrnější fanoušky podcastu, kteří nás podporují na stránce Patreon. Tvorbu tohoto podcastu můžete prostřednictvím odkazu podpořit i vy: https://www.patreon.com/hostreportera. Všem věrným posluchačům moc děkujeme! :)