Skip to main content
Spotify for Podcasters
Podcast o káve Roast Different

Podcast o káve Roast Different

By Roast Different

Na Slovensku a v Česku pripravujeme kávu na svetovej úrovni. Neveríte? Tak práve pre vás je podcast Roast Different. Rozprávame sa o výberovej káve a kávovej kultúre v našich krajinách. Za posledné roky sa okolo kávy a gastronómie vybudovala veľká komunita ľudí a práve s nimi sa rozprávame v priamych rozhovoroch na aktuálne témy. Podcastom vás sprevádza Mário Adamčík a Ondrej Sejk.
Milujeme kávu, píšeme a nahrávame – @roast.different
Náš web – www.roastdifferent.com
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

LINEA MICRA: Domácí příprava espresso nápojů #1

Podcast o káve Roast DifferentNov 20, 2023

00:00
03:34
LINEA MICRA: Domácí příprava espresso nápojů #1
Nov 20, 202303:34
Lukáš Komárek: Majiteľ kaviarne v obci s 570 obyvateľmi #47

Lukáš Komárek: Majiteľ kaviarne v obci s 570 obyvateľmi #47

Máte sen si otvoriť kaviareň na nádhernom mieste mimo mesta? Na mieste tak kúzelnom, že si vaši priatelia budú hovoriť: "Ako to tu môže fungovať?" Ale pre vás by to miesto bolo rajom na zemi?

V dnešnej epizóde sme si pozvali Lukáša Komárka, majiteľa espresso baru Kávová Osvěta v Hrejkoviciach. Aké je to prevádzkovať espresso bar v obci s 570 obyvateľmi? Aké problémy Lukáša stretli na jeho ceste a prečo sa nakoniec rozhodol rozísť so svojím spoločníkom Vítkom?

Nasaďte si slúchadlá a nasajte množstvo informácií z čerstvo praženého rozhovoru a pridajte sa k našej najnovšej epizóde! ☕🎙️

Nezabudnite taktiež sledovať Kávovú Osvětu na Instagrame. 😊


Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

beansmiths.com⁠ – rodinná pražiareň výberovej kávy z Úhonic pri Prahe

www.coffeesource.eu – česká pražiareň výberovej kávy z Prahy

Ďakujeme, že podporujete našu tvorbu a zdieľate náš podcast na sociálnych sieťach. Určite nás označte ako ⁠⁠@roast.different⁠⁠ 🤍 Vždy nás to poteší!

🤍 Spustili sme našu novú stránku magazínu na ⁠www.roastdifferent.com⁠. Tak ju nezabudnite navštíviť. :)

✅ Sledujte náš instagram – ⁠⁠@roast.different⁠⁠

✅ Otvorili sme našu prvú franšízu espresso baru different v Goethe-Institut v Bratislave na Panenskej 682/33. ⁠Navštívte našu Katku!⁠


🎙️ Audio produkcia a strih: ⁠@wulfen_production

Oct 16, 202342:48
Kryštof Bartoň a Petr Kouba: Mužské zastúpenie pražiarne kávy Kmen z Českých Budějovíc #46

Kryštof Bartoň a Petr Kouba: Mužské zastúpenie pražiarne kávy Kmen z Českých Budějovíc #46

V dnešnej epizóde nášho podcastu máme tú česť privítať dvoch skvelých hostí, Kryštofa Bartoňa a Petra Koubu, spolumajiteľov pražiarne kávy, @kmen.coffee.

Aj keď sme tento rozhovor nahrávali v máji pred kávovým festivalom @twocoffeechamps, môžeme vás uistiť, že informácie a príbehy, ktoré v ňom zaznejú, zostali aktuálne a relevantné.

V tejto epizóde sa budeme venovať viacerým aspektom Kmen Coffee. Dozviete sa, aká je veľkosť tejto spoločnosti a koľko nadšencov pracuje v ich pražiarni. Zistíme, ako prebiehal proces rozbehu ich kávového biznisu v Českých Budějoviciach a akým spôsobom sa Kmen hlási k histórii bývalej pražiarne Fragaria.

Ondrej a Mário si opäť pripravili otázky na telo. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa naši hostia s nimi potrápili alebo či im elegantne unikli.

Takže sa pripravte na inšpirujúci pohľad do sveta pražiarne kávy od samotných spolumajiteľov, ktorí túto vášeň pre kávu pretavili do úspešného podnikania. Nechajte sa uniesť vôňou čerstvo praženej kávy a prihláste sa k našej najnovšej epizóde! ☕🎙️

 

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

lamarzocco.cz – oficiálny distribútor kávovarov v Českej republike

mlsnacava.sk – slovenská pražiareň výberovej kávy

Ďakujeme, že podporujete našu tvorbu a zdieľate náš podcast na sociálnych sieťach. Určite nás označte ako ⁠@roast.different⁠ 🤍 Vždy nás to poteší!

🤍 Spustili sme našu novú stránku magazínu na www.roastdifferent.com. Tak ju nezabudnite navštíviť. :)

✅ Sledujte náš instagram – ⁠@roast.different⁠

✅ Otvorili sme našu prvú franšízu espresso baru different v Goethe-Institut v Bratislave na Panenskej 682/33. Navštívte našu Katku!


🎙️ Audio produkcia a strih: @wulfen_production

Sep 03, 202357:28
Jakub Mertlík: Mr. CoffeeBean. Kávový denník pokročilého kaviarenského povaľača #45

Jakub Mertlík: Mr. CoffeeBean. Kávový denník pokročilého kaviarenského povaľača #45

Naším dnešným hosťom je kávový influencer Jakub Mertlík. Na Slovensku ste o ňom možno ešte nepočuli, ale naši českí bratia ho poznajú pod pseudomorom Mr. CoffeeBean.

❗️❗️😍 Nezabudnite si zapísať 19. – 21. mája do kalendára. Vidíme sa na česko-slovenskom kávovom festivale Two Coffee Champs 2023 v Bratislave. Okrem nás, tam bude vyše 50 výberových pražiarní, prednášky, workshopy, ochutnávky a bohatý celodenný program. – lístky sú v predpredaji na www.twocoffeechamps.com

Kým chceš byť keď budeš dospelý? „Influencer!“ S touto odpoveďou sa dnes najčastejšie stretávame v školách. Nám chlapcom spoza baru to nejde do hlavy. Nie preto, že deti už nechcú byť astronautom alebo smetiarom. Nerozumieme práci influencera. A už vôbec nie kávového influencera. Preto sme si pozvali do podcastu Jakuba Mertlíka a.k.a. @mr__coffeebean. Rozhovorom vás sprevádza Ondrej, ktorého zaujímalo či sa touto prácou dá uživiť a čo vlastne obnáša. Jakub nám taktiež porozprával o jeho prvom počine s uvedením jeho degustačného kávového setu. Ako to dopadlo? Podľa akých pravidiel odporúča na svojom instagrame kaviarne? Odpovede na naše otázky nájdete v tejto časti roast different.

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

beansmiths.com – rodinná pražiareň výberovej kávy z Úhonic pri Prahe

gourmetkava.cz – e-shopu spojujúceho 12 výberových pražiarní a viacej než tisíc kusov rôzneho kávového príslušenstva


Ďakujeme, že podporujete našu tvorbu a zdieľate náš podcast na sociálnych sieťach. Určite nás označte ako @roast.different vždy nás to poteší!

🤍 Môžete si predplatiť náš printový magazín o káve so vzorkou výberovej kávy – ⁠www.stanok.coffee⁠

✅ Sledujte náš instagram – ⁠@roast.different⁠

✅ Už 19. až 21. mája 2023 organizujeme v Bratislave druhý ročník česko-slovenského kávového festivalu – @twocoffeechamps

Apr 07, 202335:27
Kamil Skrbek: Nie som barista ani pekár. Som skôr hľadač príležitostí a tých správnych ľudí. #44

Kamil Skrbek: Nie som barista ani pekár. Som skôr hľadač príležitostí a tých správnych ľudí. #44

Naším dnešným hosťom je podnikateľ Kamil Skrbek. Majiteľ známych pražských espresso barov @emaespressobar a pekárne s pražiarňou @alfabetprague.

Pamätáte si ešte na jednu z prvých kaviarní s výberovou kávou v Prahe, Café Lounge? Práve tento podnik odštartoval Kamilov biznis s kávou. Hneď na začiatku nášho rozhovoru sme sa dozvedeli dôvody, ktoré stáli za koncom jeho prvej kaviarne. Následne sme zamierili do zákulisia Ema espresso baru ako koncepčne, tak aj v číslach. Kamil nám prezradil aj detaily ako ročný obrat a nastavenie platových podmienok pre zamestnancov. Ďalej sme sa venovali novým nápadom a konceptom, ktoré má Kamil v hlave. Na konci podcastu sme dokonca dostali ku zážitkom s omamnými a psychotropnými látkami. Ako budete počuť sami tento rozhovor sme si veľmi užili. Dúfame, že sa vám bude tiež páčiť!

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

lamarzocco.cz – oficiálny distribútor kávovarov v Českej republike

mlsnacava.sk – slovenská pražiareň výberovej kávy

❗️❗️😍 Využite našu 10% zľavu s kódom „roastdifferent10“ na praženú kávu z pražiarne mlsnacava.sk

🤍 Ďakujeme, že podporujete našu tvorbu a zdieľate náš podcast na sociálnych sieťach. Určite nás označte ako @roast.different vždy nás to poteší!

🤍 Môžete si predplatiť náš printový magazín o káve so vzorkou výberovej kávy – www.stanok.coffee

✅ Sledujte náš instagram – @roast.different

✅ Už 19. až 21. mája 2023 organizujeme v Bratislave druhý ročník česko-slovenského kávového festivalu – @twocoffeechamps

Jan 31, 202343:25
43 | O rastlinnom nápoji Oatly a živote na punk so Simonou Keilovou

43 | O rastlinnom nápoji Oatly a živote na punk so Simonou Keilovou

Vyšiel náš čerstvo „upražený“ magazín @roast.different– magazín o káve a kávovej kultúre na Slovensku a Česku. Nájdete ho v kaviarňach s výberovou kávou alebo jeho predplatné s balíčkom kávy nájdete v našom stánku www.stanok.coffee

Naším dnešným hosťom je Simona Keilová. Organizátorka najväčších kávových párty v Českej republike, cestovateľka, baristka, teologička, ale všetci ju poznáme ako ambasádorku rastlinného nápoja Oatly (@oatly).

Kto je to Simona Keilová? (@met_oat_morphosis) V tejto časti sme sa venovali jej životu na punk. Presne takému životu aký by všetci baristi chceli žiť, ale ona na to nabrala odvahu. Simona je pôvodne baristka z Coffee Source (@coffeesource), kde otvárala ich prvú kaviareň na Francúzskej ulici v Prahe. Neskôr sa odsťahovala žiť na plachetnicu do Holandska. Následne žila v USA a neskôr v Nemecku. Ako sa darilo jej espresso baru v nemeckom Lipsku a aký je tradičný nemecký zákazník? Na konci podcastu nám prezradila ako sa skrížili jej cesty s Oatly.

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

 • Českej pražiarni výberovej kávy Coffee Source – www.coffeesource.eu
 • E-shopu spojujúceho 12 výberových pražiarní a viacej než tisíc kusov rôzneho kávového príslušenstva, Gourmetkava.cz – www.gourmetkava.cz
 • A rodinnej pražiarni výberovej kávy z Úhonic pri Prahe Beansmith’s – www.beansmiths.com

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach!

PS: Nepoznáte rastlinný nápoj Oatly? Pozrite sa na stránku www.puroshop.cz.

Nov 19, 202201:58:25
42 | O káve, živote národného koordinátora SCA a súťažiach s Ondrejom Hurtíkom

42 | O káve, živote národného koordinátora SCA a súťažiach s Ondrejom Hurtíkom

Vyšiel náš čerstvo „upražený“ magazín @roast.different – magazín o káve a kávovej kultúre na Slovensku a Česku. Nájdete ho v kaviarňach s výberovou kávou alebo jeho predplatné s balíčkom kávy nájdete v našom stánku www.stanok.coffee

Naším dnešným hosťom bude končiaci národný koordinátor českej SCA a Spolku výberovej kávy Ondrej Hurtík. Barista roku 2016, štvornásobný majster v Coffee in Good Spirits v Česku, vicemajster v rovnakej kategórií na svetovom finálne v roku 2015 a dlhoročná tvár českej pražiarne Doubleshot (@doubleshotcz).

S Ondrejom sme na začiatku prehodili zopár slov o súťaži Czech Aeropress Championship 2022, ktorú organizoval. Následne sme sa posunuli o 12 rokov späť, aby sme sa dozvedeli viac o Ondrejovom súkromí a pracovných začiatkoch. Cez jednotlivé súťaže a ich špecifiká sme sa dostali ku jeho pracovnej náplni v pražiarni a to nákupu zeleného zrna a cestách na farmy

Ondrej, do podcastu sme si ťa pozvali, aj ako naše poďakovanie za tvoju prácu pre českú kávovú komunitu! Za celý tím Roast Different ti ďakujeme! :)

V druhej časti pre našich predplatiteľov na Spotify sme sa dostali aj k zhrnutiu aktivít Českej SCA a jednotlivých postoch. Ondrej nám nakoniec prezradil mená kandidujúcich koordinátorov.

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

 • Distribútorovi ovseného rastlinného nápoja Oatly, ktoré sa dobre naplňuje a ešte lepšie chutí Puroshop – www.puroshop.cz Na ich e-shope vyskúšajte 10% zľavu na Oatly nápoj pomocou kódu: ROASTOATLY10
 • Slovenskej pražiarni výberovej kávy COFFEEIN – www.coffeein.sk
 • A rodinnej pražiarni výberovej kávy z Úhonic pri Prahe Beansmith’s – www.beansmiths.com

Počujeme sa opäť o dva týždne. :) Ahojte!

Nov 07, 202201:13:36
41 | O Prague Coffee Festivale a kávových projektoch s Danielom Kolským

41 | O Prague Coffee Festivale a kávových projektoch s Danielom Kolským

Vyšiel náš čerstvo „upražený“ magazín @roast.different – magazín o káve a kávovej kultúre na Slovensku a Česku. Nájdete ho v kaviarňach s výberovou kávou alebo jeho predplatné s balíčkom kávy nájdete v našom stánku www.stanok.coffee

Naším dnešným hosťom je Daniel Kolský. Spolumajiteľ kaviarenskej siete Mamacoffee (@mama_coffee), českej organizácie Coffee Embassy, architekt, dizajnér, zakladateľ pražského kávového festivalu, projektu Pomáhej Ukrajině a filantrop.

S Danielom (@danikolsky) sme venovali veľkú časť podcastu jeho kávovému festivalu – Prague Coffee Festival (@prague_coffee_festiva). Takže ak patríte medzi tých, ktorí sa už k lístkom nedostali, tak radšej túto časť nepočúvajte. Budeme sa rozprávať o tom čo si pre nás Dani s jeho tímom pripravil. Aká je hlavná téma festivalu tento rok? V našom rozprávaní zájdeme do hĺbky podujatia, jeho podstate a začiatkom. Prečo festival nespolupracuje s českým Spolkom výberovej kávy a aké sú prekážky v ich spolupráci? Nezostali sme len pri týchto dvoch témach. Ešte pred tým sme sa stihli porozprávať o reálnej udržateľnosti kávového biznisu.

Ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

 • E-shopu so širokým výberom kávy a príslušenstva na jej prípravu Gourmetkava.cz – www.gourmetkava.cz
 • Českej pražiarni výberovej kávy Coffee Source – www.coffeesource.eu
 • A rodinnej pražiarni výberovej kávy z Úhonic pri Prahe Beansmith’s – www.beansmiths.com

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach!

Oct 21, 202201:51:33
40 | O mzdách slovenských baristov a súťažení na Comandate Cup s Luciou Okšovou 2/2
Oct 12, 202227:22
40 | O mzdách slovenských baristov a súťažení na Comandate Cup s Luciou Okšovou 1/2

40 | O mzdách slovenských baristov a súťažení na Comandate Cup s Luciou Okšovou 1/2

Vyšiel náš čerstvo „upražený“ magazín @roast.different – magazín o káve a kávovej kultúre na Slovensku a Česku. Nájdete ho v kaviarňach s výberovou kávou alebo jeho predplatné s balíčkom kávy nájdete v našom stánku www.stanok.coffee

Naším dnešným hosťom bude aktuálna šampiónka v súťaži Comandante Cup na Slovensku, Lucia Okšová (@lucia.oksova.9). Talentovaná slovenská baristka, ktorá sa okrem kávy venuje profesionálne jóge a vo voľnom čaše vzdušnej akrobacií, turistike a množstvu ďalších aktivít.

S Luciou sme sa rozprávali o jej pocitoch po súťaži a príprave, ktorá jej predchádzala. Venovali sme sa taktiež dôvodom, kvôli ktorým si dala prestávku od práce za barom a taktiež sme zašli do nebezpečnej témy platov slovenských baristov. Ako by mal vyzerať plat, ktorý zatraktívni prácu v kaviarni?

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach!

Taktiež ďakujeme partnerom tejto časti podcastu:

 • Distribútorovi ovseného rastlinného nápoja Oatly, ktoré sa dobre naplňuje a ešte lepšie chutí Puroshop – www.puroshop.cz Na ich e-shope vyskúšajte 10% zľavu na Oatly nápoj pomocou kódu: ROASTOATLY10
 • Slovenskej pražiarni výberovej kávy COFFEEIN - www.coffeein.sk
 • A rodinnej pražiarni výberovej kávy z Úhonic pri Prahe Beansmith’s – www.beansmiths.com

Počujeme sa opäť o dva týždne. :)

Oct 12, 202231:05
 39 | O remeselnom pive a zákulisí experimentálneho pivovaru Proud s Michalom Škodom 2/2
Sep 22, 202237:24
39 | O remeselnom pive a zákulisí experimentálneho pivovaru Proud s Michalom Škodom 1/2

39 | O remeselnom pive a zákulisí experimentálneho pivovaru Proud s Michalom Škodom 1/2

Na tento podcast ste si museli chvíľu počkať. Rozprávame sa v ňom o informáciách o pivovare Proud (@pivovarproud) , ktoré mohli byť uverejnené až dnes. Viac o predstavovaných novinkách zo zákulisia pivovaru v podcaste. :)

Ako to máte vy? Máte radi remeselné pivo alebo ste stále zástancovia dobrej Plzničky po práci? Ako už určite chápete, dnes sa budeme rozprávať hlavne o pive! Myslíme si, že na dnešnú časť sme si nemohli vybrať lepšieho hosťa. Človeka, ktorý posledných 10 rokov strávil v pivovary a postupne prestriekal všetky zaujímavé pozície.

„Markeťák“, obchodný zástupca, ale hlavne riaditeľ experimentálneho plzenského pivovaru Proud, Michal Škoda (@czechbeerguy).

S Michalom sa budeme rozprávať o pive a štýloch varenia. Rozoberieme si na drobné celý nápad so založením pivovaru Proud a taktiež prehodíme zopár slov o materskej spoločnosti Plzenský Prazdroj. Dnes sa za mikrofón posadil Mário a svojimi otázkami zamieril aj za zákulisia známej pivovarskej spoločnosti. Nakoniec Michal porozprával o plánoch experimentálneho pivovaru a aké ma pivovar spojenie s kávou a kaviarňami.

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach! Počujeme sa opäť o dva týždne. :)

spojler #barnievycep @barnievycep

Sep 22, 202201:05:31
38 | O budovaní kaviarne v priestoroch mesta a organizácii festivalu s Pavlom Bechyně 2/2

38 | O budovaní kaviarne v priestoroch mesta a organizácii festivalu s Pavlom Bechyně 2/2

V druhej časti podcastu prechádzame plynulo ku dôvodom uzavretia espresso baru a vymyslení dočasnej prevádzky kaviarne. Neskôr sa Pavel a Zuzka prihlásili do verejnej súťaže mesta o nebytový priestor, ktorú napokon vyhrali. Ako sa o verejnej súťaži dozvedeli a ako prebiehala komunikácia s mestom?

Plán bol jasný. Otvoriť si kaviareň. Ako si však rozdelili náklady na rekonštrukciu priestorov s prenajímateľom? Následne sa Pavel rozrozprával o plzenskom kávovom festivale LÓRG, ktorého je aj spoluorganizátorom. Nás zaujímalo ako sa festivalu darí a či už plánujú jeho tretí ročník.

Nezabudli sme taktiež na rýchle otázky v ktorých nám Pavel prezradil či má rád plzenské pivo. :)

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach! Počujeme sa opäť o dva týždne. :)

Sep 01, 202228:34
38 | O rozdieloch v prevádzkovaní espresso baru a kaviarne a organizácii kávového festivalu s Pavlom Bechyně 1/2

38 | O rozdieloch v prevádzkovaní espresso baru a kaviarne a organizácii kávového festivalu s Pavlom Bechyně 1/2

Po dvojmesačnej prestávke sme späť. Väčšinu letných dní sme venovali prípravám na Two Coffee Champs, ale našli sme si taktiež čas na oddych a dokončenie nášho vlastného štúdia! Dievčatá nám dali "košom" a venujú sa naplno prvému číslu magazínu, ktorý vyjde už 3. októbra. Takže podcast si naplno preberáme my! Mário a Ondrej. Na Spotify nájdete aj prvú pilotnú časť našej novej humornej a trošku nekorektnej show pre predplatiteľov.

V dnešnej časti zavítame pomyselne do Plzne. Hosťom dnešného podcastu je spolumajiteľ kaviarne Kafe Smetanka a spoluorganizátor kávového festivalu LÓGR, Pavel Bechyně.

Pavel precestoval kus sveta a ku káve privoňal na kurze v Austrálii. Po návrate do Česka zamieril za kávovar na trhy s pražiarňou Kávový klub v Prahe. Kedy sa v ňom prebudila myšlienka otvoriť si vlastný podnik v Plzni? Prečo si najprv otvoril, spoločne so Zuzkou Měřínskou, malý espresso bar a až neskôr kaviareň? Aké sú rozdiely v prevádzkovaní takýchto konceptov? Odpovede na tieto, ale aj množstvo ďalších otázok sa dozviete v tejto časti podcastu.

Ďakujeme sponzorovi tejto časti podcastu. Českej pražiarni Beansmith’s, ktorej čerstvo praženú kávu a kávové príslušenstvo nájdete na stránke www.beansmiths.com.

Ďakujeme za každé vypočuje, odber podcastu na vašej podcastovej platforme a zdieľanie na sociálnych sieťach! Počujeme sa opäť o dva týždne. :)

Sep 01, 202221:22
37 | O kávovom festivale, magazíne a podcaste o výberovej káve s Máriom Adamčíkom 2/2

37 | O kávovom festivale, magazíne a podcaste o výberovej káve s Máriom Adamčíkom 2/2

Zajímá vás více ze zákulisí Máriova života? V tomto případě jste tu správně. 

Mário Adamčík, host 37. dílu podcastu Roast Different, ale především jeho zakladatel, odhalil v druhé části podcastu svůj život v souvislostech. Co stálo za Máriovým odchodem z Trnavy a co za odchodem z bratislavského blacku? Proč Mário zvažoval svůj život v Amsterdamu? A proč se tak nakonec nerozhodl?

Jaké vidí Mário rozdíly v kávové kultuře na Slovensku a v Čechách? Kdo jsou jeho slovenští klienti a jaké má plány v novinovém stánku v Nitře?

Na tyto, ale i další otázky odpověděl Mário ve druhé části podcastu Roast Different. Tato část je odemčena pro naše předplatitele. Že jím ještě nejsi, ale chtěl by ses jedním stát? Veškeré informace o předplatném najdeš na www.rdmag.co/predplatne. Všem předplatitelům děkujeme za jejich přízeň.

Jun 17, 202235:16
37 | O kávovom festivale, magazíne a podcaste o výberovej káve s Máriom Adamčíkom 1/2

37 | O kávovom festivale, magazíne a podcaste o výberovej káve s Máriom Adamčíkom 1/2

Role se otáčejí, jednou to přijít muselo. Mário Adamčík usedl místo křesla moderátora do křesla pro hosta. Co všechno o sobě prozradil? Slovenský barista žijící v Česku, výherce slovenského šampionátu v přípravě AeroPressu a Brewers Cupu 2019, zakladatel slovenské kavárny a pražírny black., kávový konzultant, ale především zakladatel Roast Different.

Zajímá vás více informací o chystaném kávovém festivalu Two Coffee Champs? I o tom je v tomto podcastu řeč. Dozvíte se informace o předprodeji lístků a jaké výhody z předprodeje plynou, ale také více o pravidlech nepříliš známého Comandante Cupu. Podrobnosti o kávovém festivalu Two Coffee Champs se najdete zde: www.rdmag.co/twocoffeechamps.
Facebookovou událost si můžete uložit na tomto odkazu: https://fb.me/e/2t5FXlsk4.
Předprodej lístků cez GoOut: https://goout.net/sk/two-coffee-champs-slovakia-2022/szlmamt/

Jak se ale tohle všechno stalo a hlavně v jakých souvislostech? Proč Mário otevřel svoji první kavárnu ještě v době, kdy studoval na střední škole? A co ho donutilo odejít z Trnavy do Bratislavy a následně do Prahy?

Ve druhé části, která je prémiově odemčená pro naše předplatitele, se dozvíte také to, proč Mário zvažoval život v Amsterdamu. Proč se tak nakonec nerozhodl? Jak Mário popsal fungování svojí první slovenské firmy? Jaké jsou podle Mária rozdíly v české a slovenské kávové kultuře a proč slovenští baristé často odchází do Česka? Pro které slovenské klienty Mário pracuje a jaké má plány v Nitře? Všem předplatitelům děkujeme za jejich podporu. Chcete se i vy stát předplatitelem kávového podcastu Roast Different? Více informací se dozvíte na www.rdmag.co/predplatne.

Děkujeme také sponzorům této části, slovenskému výrobci designového nábytku ROXOR Design Store, jehož nabídku najdete na stránkách www.roxordesignstore.sk. A úhonické pražírně Beansmith’s jejíž čerstvě praženou kávu a kávové příslušenství najdete na stránce www.beansmiths.com.

Jun 17, 202233:43
36 | O tamperoch, baristickom príslušenstve a príprave kávy v Alchimexu s Radkom Moutayrekom 2/2
Jun 02, 202222:31
36 | O tamperoch, baristickom príslušenstve a príprave kávy v Alchimexu s Radkom Moutayrekom 1/2

36 | O tamperoch, baristickom príslušenstve a príprave kávy v Alchimexu s Radkom Moutayrekom 1/2

Vítejte u 36. dílu podcastu Roast Different. Hostem tohoto dílu je Radek Moutayrek, barista, barman, majitel české firmy @heavytamper a dalo by se říct tak trochu i kávový vynálezce. Co vlastně přivedlo Radka před více než 20lety ke kávě a jakou roli zde sehrálo jeho studium strojařiny?

Radek nám v tomto podcastu odpověděl na otázky ohledně výroby tamperů, ale také na to, jak je podle něj práce s tamperem v každodenním životě baristy důležitá. Jak se ke kávě dostal a jaký je jeho vztah k barmanství?

Ve druhé části se s Ondřejem zaměřili také na to, co ho inspirovalo k vynálezu stroje na přípravu filtrované kávy – Alchimexu. Druhá část podcastu je odemčená pro naše předplatitele, chcete se jím také stát? Více informací o předplatném najdete na našem webu www.rdmag.co/predplatne/. Odemknete si tak mnoho informací z kávového světa a podpoříte naši tvorbu, my vám za tuto podporu velmi děkujeme.

Zajímá vás více informací o chystaném kávovém festivalu Two Coffee Champs, který se uskuteční 12.-13. 8. 2022? Chcete být u toho a vidět na vlastní oči prvního šampiona Comandante cupu a slovenského šampiona v přípravě Aeropressu? Více informací najdete již nyní na našich stránkách www.rdmag.co/twocoffeechamps/. Sledujte nás také na sociálních sítích, kde akci najdete jako @TwoCoffeeChamps.

V neposlední řadě děkujeme našemu sponzorovi, pražírně výběrové kávy Beansmith’s z Úhonic u Prahy. Její čerstvě praženou kávu a kávové příslušenství najdete na stránkách www.beansmiths.com, děkujeme!

Jun 02, 202223:41
35 | O kávových kurzoch a pražení v Lot61 a Hasbean s Annou Chapčákovou 2/2
May 15, 202237:44
35 | O kávových kurzoch a pražení v Lot61 a Hasbean s Annou Chapčákovou 1/2

35 | O kávových kurzoch a pražení v Lot61 a Hasbean s Annou Chapčákovou 1/2

May 15, 202234:16
34 | O výrobe kávových kapsúl a distribúcii pražiacich technológii s Patrikom Zahradským 2/2
May 02, 202228:33
34 | O výrobe kávových kapsúl a distribúcii pražiacich technológii s Patrikom Zahradským 1/2

34 | O výrobe kávových kapsúl a distribúcii pražiacich technológii s Patrikom Zahradským 1/2

Vítejte u 34. dílu podcastu Roast Different. Tentokrát se společně s naším hostem Patrikem Zahradským, jednatelem, pražičem a inovátorem slovenské pražírny @alternativcoffee podíváme na problematiku kávových kapslí a distribuci pražících technologii. Ohlédneme se také do minulosti a podíváme se na to, jaké to bylo otevřít kavárnu těsně před vypuknutím pandemie.

Jak se obchodní zástupce s komoditní kávou propracoval až k vlastní kavárně s výběrovou kávou? Kolik pražiček již na českém a slovenském trhu zvládl prodat? Proč se vydal cestou budování chráněného pracoviště a pokračuje v této cestě dál?  Patrik se také vyjádřil ke vzniku mnoha nových malých pražíren, kdo podle něj tento trh a slovenskou kávovou komunitu narušuje?

Nezapomeňte také na pokračování s Patrikem v druhé části podcastu, ta je odemčena pro všechny naše předplatitele. Veškeré informace o předplatném najdete na stránce www.rdmag.co/predplatne/. Děkujeme všem předplatitelům za přízeň a podporu.

Děkujeme také sponzorovi této části podcastu, úhonické pražírně Beansmith’s. Její čerstvě praženou kávu a kávové příslušenství najdete na stránce www.beansmiths.com

May 01, 202226:14
33 | O súťažení a víťazstve premytej kávy s aktuálnym českým šampiónom Denisom Kramářom 2/2
Apr 16, 202223:56
33 | O súťažení a víťazstve premytej kávy s aktuálnym českým šampiónom Denisom Kramářom 1/2

33 | O súťažení a víťazstve premytej kávy s aktuálnym českým šampiónom Denisom Kramářom 1/2

Hostem 33. dílu podcastu Roast Different se stal Denis Kramář. Barista, školitel, ale především aktuální vítěz Baristy roku 2022. Téma tohoto dílu je proto jasné. Jaká byla soutěž Barista roku 2022 očima Denise? A jaké jsou jeho plány na nadcházející světový šampionát v Melbourne?

@deniskramar, loajální zaměstnanec brněnských @rebelbeancz popsal svoji cestu od odpůrce výběrové kávy po národního šampiona. Rozpovídal se o svých přípravách, o názoru na koncept soutěže, ale zodpověděl také otázky ohledně rozpočtu jeho soutěžní prezentace. Kterou myšlenku se prostřednictvím svého vystoupení snažil porotcům odprezentovat?

Děkujeme všem posluchačům podcastu a budeme rádi, když nám prostřednictvím sociálních sítí sdělíte zpětnou vazbu. Na sítích nás najdete jako @rdmag.co.

Děkujeme také všem sponzorům této části podcastu, úhonické pražírně Beansmith’s jejíž čerstvou kávu najdete na stránkách www.beansmiths.com a bratislavské pražírně Sweet Beans. Na ochutnání aktuální čerstvé produkce káv můžete na e-shopu www.sweetbeans.coffee uplatnit slevový kód „roastdifferent“ na 10% slevu.

Apr 15, 202237:38
32 | O práci pre pražiareň vs. nadnárodného importéra a vplyve spracovania zrna s Annou Markovou 2/2
Mar 25, 202227:35
32 | O práci pre pražiareň vs. nadnárodného importéra a vplyve spracovania zrna s Annou Markovou 1/2
Mar 25, 202230:35
31 | O ceste za kávou a biznisom do Hondurasu s Michalom Křižkom 2/2
Feb 15, 202234:21
31 | O ceste za kávou a biznisom do Hondurasu s Michalom Křižkom 1/2

31 | O ceste za kávou a biznisom do Hondurasu s Michalom Křižkom 1/2

Druhý únorový díl podcastu Roast Different je tu. Tentokrát přináší pohled na kávovou farmu a také na to, co všechno se s kávou musí stát ještě předtím, než dorazí do pražírny. Hostem 31. dílu podcastu Roast Different je Michal Křižka, který nám prozradil víc o návštěvě Hondurasu a Josém Cuellarovi. 

Josého jsme nedávno vyzpovídali i pro náš kávový magazín; celý rozhovor najdete zde: https://www.rdmag.co/jose

Michal je kávový školitel, barista, pražič a především majitel @kafekrizka. Jaký byl jeho vývoj kávového obchodního zástupce “z ulice” přes manažerské pozice kávových korporátů až k vlastní pražírně? Prozradil nám více o své pražírně, o jeho vztahu ke školení na gastronomických školách a především také to, jaká byla jeho pracovní cesta do Hondurasu.

Jak je to v Hondurasu se životním standardem a co dělá farmářům vrásky? Každý farmář není schopen, z mnohých důvodů, exportovat kávu. Může jim v této situaci pomoci státní organizace, anebo jim z “bídy ven” rozhodně nepomůže?

Ve druhé části, prémiově odemčené pro předplatitele podcastu Roast Different, se zaměřujeme především na cestu kávy z plantáže do hrnečku. Jak Michal vidí přístup gastronomických škol ke kávové kultuře? Na každé farmě se pěstuje komoditní i výběrová káva, jaké jsou příčiny a proč farmáři tuto komoditní kávu nechtějí dále prodávat? Jaké byly Michalovy cesty do čtyř produkčních zemí a viděl někdy i důsledky klimatické krize? A plánuje si někdy koupit vlastní kávovou farmu? Kde by to asi bylo?

Děkujeme sponzorovi 31. dílu podcastu Roast Different české pražírně Beansmith’s z Úhonic u Prahy. Její čerstvě praženou kávu a kávové příslušenství najdete na e-shopu www.beansmiths.com.

Feb 15, 202244:51
30 | O možno novej sieti výberových kaviarní Coffee Room s Jiřím Mahrom 2/2

30 | O možno novej sieti výberových kaviarní Coffee Room s Jiřím Mahrom 2/2

První placená část pro naše předplatitele tohoto roku je tu! S Jiřím Mahrem se podíváme pod pokličku kávového businessu. 

Jaké jsou jeho zkušenosti a kam se chce posunout dál? Podíváme se na příběh @donutshopprague, kde nám skvěle vysvětlí jestli ho zajímají spíš peníze, anebo jde v případě podnikání o srdeční záležitost. Kam se dál budou ubírat jeho kroky? Prozradil nám i města, která přijdou v brzké době s Jirkovým businessem do křížku.

Jak tohle všechno Jiří stíhá?  A proč aktuálně řeší v Thajsku průchod kuchyní na záchody?

Staňte se našim předplatitelem a poslechněte si tuto prémiovou část podcastu Roast Different. Již za dva týdny se navíc můžete těšit na další, vám odemčenou, část. Podpořte tvorbu nejposlouchanějšího českého a slovenského kávového podcastu a magazínu.

Děkujeme za přízeň všem našim předplatitelům.

Feb 01, 202229:10
30 | O možno novej sieti výberových kaviarní Coffee Room s Jiřím Mahrom 1/2

30 | O možno novej sieti výberových kaviarní Coffee Room s Jiřím Mahrom 1/2

Vítáme vás u třetí série podcastu Roast Different, kterou odstartujeme výročním 30. dílem! Hostem tohoto dílu je Jiří Mahr, sportovní žurnalista, hokejista, ale především majitel kavárny @coffeeroomprague a pražského @donutshopprague.

Zajímá vás jak se ke kávě dostal? Jak se mu v Praze daří zapojit britský koncept kavárny, anebo to proč u něj za barem najdete především cizince?

S třetí sérií podcastu přicházíme s novým formátem. Během měsíce vychází 4 části podcastu z toho dvě jsou určeny pouze pro předplatitele. Předplatné odemyká speciálně vytvořený obsah zde na platformě Spotify. Podpořte tvorbu nejposlouchanějšího českého a slovenského kávového podcastu a magazínu a za cenu dvou cappuccin si odemkněte prémiový obsah. Více informací o předplatném naleznete na našem kávovém magazínu @rdmag.co.

Co najdete ve druhé části 30. dílu? Jiří nám prozradil, proč prodává Donut Shop, jaký projekt na něj čeká v Thajsku, ale i to jak to vidí s rozšířením sítí jeho kaváren. Ve kterých městech potkáme již brzo další Coffee Roomy?

Děkujeme také sponzorovi této části, úhonické pražírně Beansmith’s, čerstvé praženou kávu najdete na stránkách www.beansmiths.com.

Feb 01, 202224:18
29 | Vianočný špeciál: Zhodnotenie kávového roka 2021 - 2. časť

29 | Vianočný špeciál: Zhodnotenie kávového roka 2021 - 2. časť

29. část podcastu Roast Different je pokračováním Vánočního speciálu "Zhodnotenie kávového roka 2021". Tento díl je jiný v mnohých ohledech, poprvé přináší hned 3 hosty a dva z nich se do podcastu navíc vrací. Petr Holata a Tomáš Laca se společně s Hanou Bojdovou pod taktovkou Mária pokusí shrnout kávový rok 2021.

V tomto díle podcastu se dozvíte:

 • jaké byly kávové trendy pro rok 2021
 • podívali jsme se na názor na kávové kapsle, ale i adventní kalendáře
 • zhodnotili jsme fungovaní SCA za rok 2021, co se tento rok povedlo a co mu chybělo
 • Petr Holata prozradil, jaké jsou plány SCA pro rok 2022
 • dozvěděli jsme se, jaká jsou předsevzetí našich hostů
 • role se otočily - hosté pokládali otázky Máriovi
 • a kde se společně snad potkáme v květnu?

Tato část se nově odemyká pouze předplatitelům podcastu, kteří za 4,99 EUR získají prémiový obsah. Ten najdou spolehlivě ve svém telefonu na platformě Spotify. 

S třetí sérií podcastů přinášíme pro předplatitele dvě nové epizody navíc každý měsíc. Odemknete si tak přístup k těm nejzajímavějším tématům, kávovým receptům, ale i praktickým lifehackům našich hostů. Navíc za cenu dvou káv podpoříte tvorbu nejposlouchanějšího podcastu o kávě v Česku a na Slovensku i oblíbeného kávového magazínu.

Svůj prémiový obsah můžete aktivovat již teď na stránce www.rdmag.co/spotify

Přejeme Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok 2022!

Dec 24, 202101:11:16
28 | Vianočný špeciál: Zhodnotenie kávového roka 2021 - 1. časť

28 | Vianočný špeciál: Zhodnotenie kávového roka 2021 - 1. časť

Jak už dnešní nadpis napovídá, 28. díl podcastu Roast Different je speciální. Tento díl je jiný v mnohých ohledech, poprvé přináší hned 3 hosty a dva z nich se do podcastu navíc vrací. Petr Holata a Tomáš Laca se společně s Hanou Bojdovou pod taktovkou Mária pokusí shrnout kávový rok 2021.

Petr, provozní cukrárny Alchymista a koordinátor SCA. Tomáš, Q grader a majitel nové pražírny BeBerry Coffee. A Hana, spolumajitelka Café Jen.

Co nám tedy rok 2021 dal a co naopak podle hostů vzal? Tématem byly experimentální metody zpracování kávy, nedostatky v jejich hodnocení, ale i problémy, které způsobila pandemie.

Pojďte společně s námi uzavřít druhou sérii kávového podcastu Roast Different. Nebojte se nic, podcast bude stále pokračovat. A mezitím, než se společně sejdeme u další epizody, se můžeme potkat na našich sociálních sítích, kde nás najdete jako @rdmag.co. Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jak se vám tento díl nebo i celá série líbila.

Děkujeme sponzorům této epizody podcastu. 

Úhonické pražírně kávy Beansmith’s, jejíž kávu najdete na www.beansmiths.com.
A e-shopu s kávou a kávovým příslušenstvím Gourmet káva, všechno kávové zboží najdete na stránce www.gourmetkava.cz.

V další prémiové části podcastu č. 29, která je již v tuto chvíli přístupná našim předplatitelům na Spotify, uslyšíte:

 • jaké byly kávové trendy pro rok 2021
 • podívali jsme se na názor na kávové kapsle, ale i adventní kalendáře
 • zhodnotili jsme fungovaní SCA za rok 2021, co se tento rok povedlo a co mu chybělo
 • Petr Holata prozradil, jaké jsou plány SCA pro rok 2022
 • dozvěděli jsme se, jaká jsou předsevzetí našich hostů
 • role se otočily - hosté pokládali otázky Máriovi
 • a kde se společně snad potkáme v květnu?

Staňte se naším předplatitelem za pouhých 4,99 EUR měsíčně. Získáte tak přístup k množství premiového obsahu. Již v tuto chvíli se předplatitelům odemyká 29. epizoda podcastu. A se třetí sérií podcastů přinášíme pro předplatitele dvě nové epizody každý měsíc. Odemknete si tak přístup k těm nejzajímavějším tématům, kávovým receptům, ale i praktickým lifehackům našich hostů. Navíc za cenu dvou káv podpoříte tvorbu nejposlouchanějšího podcastu o kávě v Česku a na Slovensku i oblíbeného kávového magazínu. Svůj prémiový obsah můžete aktivovat již teď na stránce www.rdmag.co/spotify

Přejeme Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok 2022!

Dec 24, 202101:09:52
27 | O kritickom gastronomickom blogu z Brna so Žltým Zákazníkom

27 | O kritickom gastronomickom blogu z Brna so Žltým Zákazníkom

Patrik, dlouhé roky akademický pracovník se zájmem o gastrosféru. Ale především autor již 4 roky píšící blog Žlutý Zákazník s podtitulem kritický blog pro gastronomii a kvalitu potravin. A hlavně také host 27. dílu podcastu Roast Different.

Tentokrát tu máme malou premiéru. Úplně poprvé si Mário pozval do podcastu někoho z řad zákazníků, tedy člověka, který přirozeně živí náš byznys. Patrik je známý především v Brně a jeho recenze se netýkají strikně pouze kavárenských provozů.

Zajímá vás jak na jeho recenze reaguje okolí, ale především “dotčení” kavárníci a jak by si Patrik přál aby na jeho slova reagovali? Nebo snad to, jakou otázku od hosta, poprvé v podcastu, Mário dostal?

Děkujeme vám za poslechnutí 27. dílu podcastu Roast Different. Pokud vás zajímá více informací z kávového světa, nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, kde nás najdete jako @rdmag.co.

Děkujeme také našim sponzorům! 

Mezi sponzory tohoto dílu patří: úhonická pražírna Beansmith’s jejíž kávové balíčky najdete na stránkách www.beansmiths.com. Tátova ostravská rodinná pražírna Father’s roastery, všechno její zboží najdete na stránkách www.fatherscoffee.cz. Rodinná pražírna Zrníčko s produkty na stránkách www.zrnicko.cz. Rodinná kroměřížská pražírna kávy www.kava-kromeriz.cz. A e-shop s kávovým příslušenstvím www.gourmetkava.cz. Ještě jednou děkujeme!

Dec 01, 202154:38
26 | O tom ako sa stať 6. najlepším človekom v príprave filtrovanej kávy na svete s Tomášom Taussigom

26 | O tom ako sa stať 6. najlepším človekom v príprave filtrovanej kávy na svete s Tomášom Taussigom

Světová baristická soutěž v Miláně je již sice za námi, pojďte se ale společně s námi vrátit v čase. Hostem 26. dílu kávového podcastu Roast Different je Tomáš Taussig, který se nedávno umístil jako 6. nejlepší člověk na světě v přípravě filtrované kávy.

Tomáš (@tomas.taussig) společně s Máriem zavzpomíná na národní kolo soutěže Brewers Cup, které proběhlo již v únoru 2020. Popíše vývoj letošní světové soutěže “po pandemii”. Představí svůj soutěžní recept i to, na kolik ho vyšla soutěžní káva.

Mário se také vyptal na jeho současnou pozici v pražírně Coffee Culture. A Tomáš prozradil své budoucí plány vycházející z jeho účasti na soutěžích. Na co se můžeme v budoucnu společně těšit?

Děkujeme vám za poslechnutí 26. dílu podcastu Roast Different, nezapomeňte nás také sledovat na našich sociálních sítích, kde nás najdete jako @rdmag.co.

V neposlední řadě děkujeme i našim sponzorům. 

Mezi sponzory tohoto dílu patří: Kávový kalendář 24 COFFEE, o kterém najdete více informací na stránce www.kavovykalendar.cz.
Rodinná pražírna Father’s coffee roastery, jejíž kávové balíčky spolehlivě objednáte na stránce www.fatherscoffee.cz, dále také úhonická pražírna Beansmith’s Coffee Roastery s aktuální kávovou nabídkou na stránkách www.beansmiths.cz. Děkujeme také kávovému e-shopu Gourmet káva www.gourmatkava.cz, kde vedle čerstvé kávy najdete také kávové příslušenství.

Nov 15, 202145:43
25 | O komunikácii a priblížení výberovej kávy nezasväteným zákazníkom s Lukášem Kaňovským

25 | O komunikácii a priblížení výberovej kávy nezasväteným zákazníkom s Lukášem Kaňovským

Můžou neznalí zákazníci uvěřit obsluze, že jim nabízí lepší kávu než tu, kterou znají z reklamy? V 25. díle podcastu Roast Different jsme se s Lukášem Kaňovským podívali na otázku správné komunikace za cílem přiblížení výběrové kávy nezasvěceným zákazníkům.

Lukáš je majitel @jizbaluhacovice a @fcilespressobar v Uherském Hradišti. Je také člověk již 6 let tvořící český překapávač na kávu, který, dalo by se říct, konkuruje japonskému originálu Kalita. Společně s ním jsme se podívali na jeho přístup k pražení kávy, na porovnání jednotlivých konceptů, které ve svých podnicích zákazníkům přibližuje, ale i na jeho DJskou minulost.

Děkujeme vám za vyslechnutí tohoto dílu podcastu a nezapomeňte se podívat také k nám na nově spuštěný webový magazín www.rdmag.co , kde najdete zajímavé články o kávě, ale i novinky ze světa kávy.

I tentokrát děkujeme našim sponzorům, konkrétně úhonické pražírně Beansmith’s Coffee Roastery, jejíž kávu spolehlivě najdete na stránkách www.beansmiths.cz , také rodinné pražírně Father’s coffee roastery, o které se více dozvíte na stránkách www.fatherscoffee.cz a kávovému e-shopu Gourmet káva, www.gourmetkava.cz, kde mimo čerstvou kávu najdete také kávové příslušenství.

Nov 02, 202159:10
24 | O technológiách a vzťahu produkt vs. služba so Šimonom Stašom

24 | O technológiách a vzťahu produkt vs. služba so Šimonom Stašom

Hostem dnešního podcastu je Šimon Staš, se kterým jsme se blíže podívali na vnímání důležitosti vztahu mezi produktem a službou. Šimon je majitelem firmy Stacomb @stacomb.coffee, která zastřešuje komplexní poradenství v HORECA segmentu a také slovenský distributor zvučných značek, jako je například Nuova Simonelli, Modbar, Fetco či Victoria Arduino.

Se Šimonem @simonstas jsme se bavili o naší oblíbené otázce, zda je důležitější mít dobrou kávu, anebo dobrou obsluhu. Podívali jsme se také na pandemii a dopady, které na pracovní trh v gastronomii měla. Zaměřili jsme se na technologie, které nabízí podnikům a celý obchodní model. Představil nám také nový podnik, který se chystá otevřít v Banské Bystrici.

Děkujeme vám za vyslechnutí či zhlédnutí tohoto dílu a za vaši přízeň na sociálních sítích, kde nás najdete jako @roast_different, zároveň budeme rádi pokud navštívíte náš nový webový magazín o káve, který najdete na stránce www.rdmag.co a dáte nám vaši zpětnou vazbu.

Dále bychom chtěli poděkovat také našim sponzorům, tedy ostravské rodinné pražírně výběrové kávy Father’s coffee roastery, o které se více dozvíte na stránkách www.fatherscoffee.cz, úhonické rodinné pražírně Beansmith’s Coffee Roastery, jejíž sortiment najdete na stránkách www.beansmiths.com a také e-shopu s čerstvou kávou a kávovým příslušenstvím Gourmet Káva jejichž produkty najdete na stránkách www.gourmetkava.cz.

Oct 15, 202101:03:08
23 | O zelenom zrne, trendoch v dovozu kávy a zlom pohľade na importérov s Vendulou Bízovou

23 | O zelenom zrne, trendoch v dovozu kávy a zlom pohľade na importérov s Vendulou Bízovou

V dnešním díle jsme se zaměřili na práci importéra zeleného zrna. Společně s Vendulou Bízovou jsme probrali její práci v Antverpách, kde pracuje pro jednoho z největších importérů Sucafina Specialty (@sucafinaspecialty_europe). Vendula Bízová vystudovala politologii, pracovala pro státní správu a v současnou chvíli má na starosti především prodej zrna pro český a slovenský trh.

S Vendulou (@vendulabizova) jsem si povídali o zákaznickém servise, který pražírnám nabízí, budoucnosti celého trhu a vývoji vzhledem k trendům jako je domácí pražení. Dotkli jsme se také témat jako je dovoz výběrové kávy z Číny, ale také to co pro firmu znamená čerstvost suroviny.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za vaši přízeň na sociálních sítích, kde nás najdete jako @roast_different. Budeme rádi za sdílení či zanechání komentáře.

Dále bychom chtěli poděkovat také našim sponzorům, kterými je úhonická rodinná pražírna Beansmith’s Coffee Roastery, kterou najdete na stránkách www.beansmiths.cz. Také děkujeme ostravské tátově rodinné pražírně kávy Father’s coffee roastery, o které se více dozvíte na stránkách: www.fatherscoffee.cz a v neposlední řadě také e-shopu www.gourmetkava.cz s čerstvou kávou a kávovým příslušenstvím. Navíc tu máme pro vás máme připravenou 8% slevu na nákup z e-shopu www.gourmetkava.cz při zadání kódu: “ROAST8”.

Sep 01, 202149:01
22 | O naturálnych vínach a výberovej káve s Tomášom Nossekom

22 | O naturálnych vínach a výberovej káve s Tomášom Nossekom

V dnešním díle jsme propojili naturální vína s výběrovou kávou a pozvali si hosta, který má k oběma tématům mnoho co říct. Je jím Tomáš Nossek, spoluzakladatel brněnské prodejny a e-shopu @naturalwineshopcz, Natural wine festivalu, barista a someliér v sezónním espresso a wine baru @tyjatr_spilberk na hradě Špilberk, a také bývalý pražič a barista v podniku Rebelbean.

S Tomášem (@kesson) jsme si povídali o naturálních vínech, jejich hodnocení, jak rozpoznat kvalitní víno při nákupu nebo o jejich využití v gastronomii. Také jsme mluvili o poptávce po českých vínech v zahraničí, práci someliéra, Tomášově podniku a jeho zkušenostech s výběrovou kávou.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Samozřejmě chceme poděkovat i našim sponzorům, kterými je e-shop www.gourmetkava.cz s čerstvou kávou a kávovým příslušenstvím a úhonické pražírně Beansmith's Coffee Roastery, kterou můžete najít na stránkách www.beansmiths.cz. Navíc tu máme pro vás připravenou 8% slevu na nákup z e-shopu www.gourmetkava.cz při zadání kódu "ROAST8".

Aug 15, 202101:16:02
21 | O obchode a vzťahu s farmármi a importe zelenej kávy s Chicas Industry

21 | O obchode a vzťahu s farmármi a importe zelenej kávy s Chicas Industry

Dnešní podcast je speciální. Pozvání přijaly zakladatelky a majitelky české firmy @chicas_industry, které se zaměřují na import zelené kávy hlavně z Kolumbie.

Karolína a Terezka původně nezačínaly společně, jejich cesty se spojily až v Kolumbii. Od té doby děvčata navazují nové kontakty a vztahy s farmáři a rozhodují o nákupu zeleného zrna. Součástí jejich práce je zajistit jeho zpracování a následnou dopravu do evropských zemi.

Také se doslechnete více o cestě kávy z farem až k pražírnám, cestování po farmách, určení ceny kávy, základních zpracováních, cuppingovém skórovaní a různých certifikacích. Nakonec si řekneme, kolik kávových třešní je třeba na 1kg pražené kávy.

Podcast je nabitý mnoha informacemi a reálnými zkušenostmi, které majitelky nasbíraly během svých cest po farmách.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Samozřejmě chceme poděkovat i našim sponzorům, kterými je e-shop www.gourmetkava.cz s čerstvou kávou a kávovým příslušenstvím, dále pražírnám výběrové kávy Beansmith's Coffee Roastery z Úhonic u Prahy, kterou najdete na www.beansmiths.cz. Také pražírně Kafe Francin z Prahy, o které můžete zjistit více na www.francin.cz.

Gourmetkava.cz má pro naše posluchače stále 8% slevu na celý nákup při zadání kódu ROAST8.

Aug 01, 202101:24:00
20 | O kávovej kultúre na východnom Slovensku a výskume kávy s Matúšom Váradym

20 | O kávovej kultúre na východnom Slovensku a výskume kávy s Matúšom Váradym

Do dnešního 20. dílu přijal pozvání Matúš Várady (@matusvarady) - majitel jedné z prvních košických kaváren @bolge.kosice, Ph. D. student na Univerzitě veterinárního lékařství a farmacie v Košicích zaměřený na výzkum kávy a milovník dobrého piva.

V tomto díle jsme si povídali o kávové kultuře na východním Slovensku, založení a vedení podniku během vysoké školy, doktoranském výzkumu o zpracovaní kávy a také o hodnocení řemeslných piv, kterému se dřív Matúš věnoval. Zároveň se dozvíte i více o košické gastronomii nebo o Matušových zkušenostech ze soutěží.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Samozřejmě chceme poděkovat i našim sponzorům, Beansmith's Coffee Roastery, úhonické pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. A také děkujeme ostravské tátově pražírně kávy Father's coffee roastery, o které můžete zjistit více na: www.fatherscoffee.cz.

Jul 15, 202158:42
19 | O udržateľnosti a sebareflexií pražiarní a kávového biznisu s Alicou Bánszkou

19 | O udržateľnosti a sebareflexií pražiarní a kávového biznisu s Alicou Bánszkou

Naším dnešním hostem je další významná žena v české a slovenské kávové scéně - Alice Bánszká. (@alica.banszka)

Ambiciózní slovenka, která praží v brněnské pražírně Rebelbean (@rebelbeancz). V minulosti si prošla řadou známých podniků jak u nás, tak i v zahraničí. Během našeho rozhovoru jsme se především soustředili na udržitelnost kávy, transparentnost, ale i tzv. greenwashing, který se bohužel vyskytuje i v našem segmentu.

Věříme, že tento díl podcastu vám opět přinese zajímavé názory a informace o kávovém řetězci, které možná nejsou pokaždé nahlas slyšet. O sebereflexi, sociálních projektech, zastoupení žen v kávovém sektoru, ale i například o platových podmínkách v zahraničí.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Samozřejmě chceme poděkovat i našim sponzorům, Beansmith's Coffee Roastery, úhonické pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. A také děkujeme ostravské tátově pražírně kávy Father's coffee roastery, o které můžete zjistit více na: www.fatherscoffee.cz.

Jul 01, 202101:01:21
18 | O kávových kapsulách a budovaní siete kaviarní s Oldrichom Valtom

18 | O kávových kapsulách a budovaní siete kaviarní s Oldrichom Valtom

Jedna skupina lidí je miluje a druhá odsuzuje. V dalším díle podcastu roast different jsme se rozhodli zaměřit na problematiku kávových kapslí a jejich udržitelnosti. Oslovili jsme Oldřicha Valtu (@oldrichvalta), spolumajitele a finančního ředitele sítě kaváren The Miners Coffee&Characters (@theminerscoffee), kteří letos přišli na trh s vlastní kompostovatelnou variantou kapslí s výběrovou kávou. 

Můžeme tedy tyto kapsle bez obav házet na svůj kompost? A jak je to ve skutečnosti s dopadem kapslí na životní prostředí? V našem rozhovoru se dozvíte mnohem více o složení kapslí, problematice výroby a jejich správné recyklaci. 

Můžete se těšit ale i na Oldřichovo vyprávění o vzniku a vizi The Miners nebo odhalení novinek, které chystají!

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Chceme samozřejmě poděkovat i našim sponzorům: Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com Pro naše posluchače máme nadále slevu 10% na nákup z pražírny Beansmith's při zadání kódu "ROASTDIFFERENT".

Také děkujeme pražské pražírně Kafe Francin (@kafe_francin), se kterou jsme si pro vás připravili naši první soutěž! Neváhejte se zapojit, v soutěži je mnoho zajímávých cen jako například půlroční kávové předplatné nebo set na domácí filtrovanou kávu. Soutěž najdete na našem instagramu a facebooku a nebo na linku roastdifferent.com/sutaz

Jun 15, 202101:03:39
17 | O káve vo vlakoch, cateringu a službách s Alešom Ondrůjom z RegioJet

17 | O káve vo vlakoch, cateringu a službách s Alešom Ondrůjom z RegioJet

Naše pozvání do podcastu přijal Aleš Ondrůj, manažer komunikace a tiskový mluvčí RegioJetu (@regiojet) a skupiny Student Agency, se kterým jsme se rozpovídali o přípravě kávy na palubách žlutých vlaků RegioJet, ekonomické stránce poskytování služeb a udržování kvality zákaznického servisu.

Dozvěděli jsme se i o dopadech pandemie na společnost RegioJet, budoucích firemních plánech a ponořili jsme se také do tuzemské i přeshraniční vlakové dopravy. Můžete se těšit na díl nabitý informacemi, probrali jsme s Alešem spoustu zajímavých témat a podívali se na kávu z pohledu velké nadnárodní společnosti.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo zhlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Chceme samozřejmě poděkovat i našim sponzorům: 

Kafe Francin, pražírně, která vám nabídne celý svět ve vašem hrnečku. Jejich nabídku a další informace najdete na: www.francin.cz

Také děkujeme Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. Pro naše posluchače máme nadále slevu 10% na nákup z pražírny Beansmith's při zadání kódu "ROASTDIFFERENT".

Jun 01, 202101:13:59
16 | O tvorbe jedla, pohľade kuchára na kávu a novom projekte "Kruh" Petra Bartoše

16 | O tvorbe jedla, pohľade kuchára na kávu a novom projekte "Kruh" Petra Bartoše

Je to tu! Nová část podcastu roast different, která tentokrát nebude tolik o kávě jako spíš o gastronomii. Rozhodli jsme se vyzpovídat talentovaného českého kuchaře Petra Bartoše (@ptr_brts), který sbíral své zkušenosti nejenom v Česku, ale i v zahraničí a momentálně působí v pražském podniku Café Savoy (@savoy.antiquesafes).

V dnešním díle jsme se dostali od tvorby nových jídel, pohledu kuchařů na kávu, až k Petrově black metalové kapele. A mimo jiné se Petr rozhodl představit v našem rozhovoru svůj nový utajovaný projekt "Kruh" (@kruh__dining), na kterém v poslední době pracuje! Věříme, že pokud jste milovníci jídla, tak si tohoto hosta a tento díl opravdu vychnutnáte.

Nezapomeňte Petrův projekt sledovat na instagramovém účtu (@kruh__dining), který spustili v den zveřejnění této části podcastu.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo shlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení či komentář na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

I v této části chceme samozřejmě poděkovat našim sponzorům: Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. Navíc stále platí pro naše posluchače 10% sleva na nákup z pražírny Beansmith's při zadání kódu "ROASTDIFFERENT".
A také děkujeme kávovému centru a pražírně Coffee Club - Žijeme kávou, o kterém se můžete více dozvědět na www.zijeme-kavou.cz. Coffe Club - Žijeme kávou si pro vás připravil mimo jiné 10 a 20% slevu na nákup v jejich pražírnách.

May 15, 202142:39
15 | O pražení kávy a kontrole kvality so šampiónom v pražení Romanom Nejedlým

15 | O pražení kávy a kontrole kvality so šampiónom v pražení Romanom Nejedlým

Do 15. dílu našeho podcastu jsme si pozvali výherce nedávného nultého ročníku Poháru pražíren, pravidelného soutěžícího v dalších kávových soutěžích a majitele brněnské pražírny Fifty beans (@fiftybeans) - Romana Nejedlého.

V rozhovoru jsme probrali mnoho témat - Romanovo podnikání, kontrolu kvality v pražírně, jak jeho firmu ovlivnil COVID-19, jak hodnotí nultý ročník poháru pražíren nebo jak nejradši tráví svůj volný čas, když zrovna není v pražírně. To a mnohem více se dozvíte v dnešním dílu!

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo shlédnutí této epizody a za každé sdílení na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Velké díky samozřejmě patří i našim sponzorům: Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. Navíc stále platí pro naše posluchače 10% sleva na nákup z pražírny Beansmith's při zadání kódu "ROASTDIFFERENT".

Také děkujeme kávovému centru a pražírně Coffee Club - Žijeme kávou, o které se můžete více dozvědět na www.zijeme-kavou.cz. Coffe Club - Žijeme kávou si pro vás připravil mimo jiné 20% slevu na nákup libovolné kávy na jejich e-shopu při zadání kódu "ROASTDIFFERENT"

May 01, 202149:42
14 | Dominik Novák, technický poradca Tone Swiss a barista v pražskom Kafemate

14 | Dominik Novák, technický poradca Tone Swiss a barista v pražskom Kafemate

Naším dalším hostem je Dominik Novák, barista v Dejvickém Kafematu, prodejce a technický poradce pro Tone Swiss (@tone_cz) a Sanremo, a také příležitostný účastník a pomocník na kávových soutěžích.

Své první baristické zkušenosti získal doma na Slovensku a po několika cestách do zahraničí se nakonec rozhodl žít a pracovat v Praze. S Dominikem (@dominik.o.novak) jsme se rozpovídali nejenom o jeho práci, ale i o zákaznickém servisu a jeho zálibách, mezi které patří i tvoření blendů nebo výroba netradičních nápojů z kombuchy.

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo shlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Velké díky samozřejmě patří i našim sponzorům: Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com

A taky děkujeme e-shopu Kofio, který nabízí kávu z českých i zahraničních pražíren a kávové příslušenství. Kofio má pro naše posluchače stále 8% slevu na celý nákup při zadání kódu ROASTDIFFERENT. Pokud vám tedy dochází káva, filtry nebo příslušenství k přípravě kávy, podívejte se na: www.kofio.cz

Apr 15, 202101:10:19
13 | Diskusia, pražiar výberovej kávy vs. pražiar komoditnej kávy

13 | Diskusia, pražiar výberovej kávy vs. pražiar komoditnej kávy

Máme tu první diskuzi podcastu roast different! Našimi hosty jsou René Královič, majitel pražské výběrové pražírny Rusty Nails a Miloslav Lněníček, majitel kralupské komoditní pražírny LongBerry.

V tomto díle jsme se rozhodli opustit naši malou kávovou komfortní zónu a rozpovídat se na téma výběrové kávy vs. komoditní kávy. Jaký je rozdíl mezi těmito kávami od úplného začátku, tedy od farmy? A kde vzniká to nepochopení mezi pražičemi výběrové a komoditní kávy? Pojďme se podívat na toto téma z obou stran!

Děkujeme vám za vyslechnutí nebo shlédnutí tohoto dílu a za každé sdílení na sociálních sítích, kde nás najdete pod jménem @roast_different.

Velké díky samozřejmě patří i našim sponzorům. Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na: www.beansmiths.com. Navíc tu máme pro vás připravenou 10% slevu na nákup z pražírny Beansmith's při zadání kódu "ROASTDIFFERENT".

Děkujeme i e-shopu s výběrovou kávou Kofio, který spustil nový velkoobchodní e-shop pro kavárny a firmy vyhledávající výběrovou kávu a kávové příslušenství. Ty mohou získat 500,-Kč slevu na první objednávku. Stačí si vytvořit svůj účet na: http://bit.ly/ROASTDIFFERENT-KOFIO.

Apr 01, 202101:24:42
12 | Terezka Balá, školiteľka a baristka pražiarne Doubleshot

12 | Terezka Balá, školiteľka a baristka pražiarne Doubleshot

Terezka Balá, technická porotkyně, školitelka a baristka pražské pražírny Doubleshot, historicky první výherkyně českého Baristy roku a zároveň naše druhá žena v podcastu roast different!

Její cesta začala v tehdějším kávovém řetězci Coffee Heaven, odkud se dál vydala k prvním soutěžím a své dlouhodobé práci pod pražírnou Doubleshot (@doubleshotcz), kde pracuje již 10 let. Nyní se Terezka (@foxy_terezzzka) stará především o pořádání kurzů jak pro veřejnost, tak baristy, které si neustále užívá. Kromě kávy je to ale i silový trénink, zdravá strava a celkově well-being, na co si Terezka potrpí. Nejenom o jejich zájmech, soutěžení z obou stran, vedení kurzů, životním stylu nebo pohybu za barem se rozpovídáme v tomto díle podcastu roast different!

Děkujeme vám předem, že jste si vyslechli další část podcastu, za každé sdílení a sledování našich sociálních sítích pod jménem @roast_different.

Velké díky samozřejmě patří i našim sponzorům podcastu, Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na jejich novém webu: www.beansmiths.com.

A taky děkujeme e-shopu Kofio, který nabízí kávu z českých i zahraničních pražíren a kávové příslušenství. S Kofiem jsme si navíc pro vás připravili i malý dárek, 8% slevu na celý nákup na všechen sortiment při zadání kódu ROASTDIFFERENT. Pokud vám tedy dochází káva, filtry nebo příslušenství k přípravě kávy, podívejte se na: www.kofio.cz.

Mar 15, 202156:03
11 | Boris Šatka, majiteľ a barista kaviarne Ronin Coffee Spot

11 | Boris Šatka, majiteľ a barista kaviarne Ronin Coffee Spot

Boris Šatka, majitel, ale i barista v kavárně Ronin Coffee Spot, rodák z Nitry, milovník naturálních káv, babiččiny bílé kávy s medem a craft beer.

Boris (@asap_x_drip) se rozhodl přestěhovat ze sídliště v Nitre do hlavního města Prahy, kde po svých mnoha zkušenostech v gastru rozhodl vybudovat vlastní podnik, kávarnu Ronin v srdci Vinohrad (@ronincoffeespot). V podcastu jsme se s Borisem rozpovídali o budování a provozu kavárny, ale zároveň o svém dětství, jeho sportovních výkonech a snu být zvukařem. To všechno a více se dozvíte už v 11. části roast different!

Děkujeme Vám předem, že jste se vyslechli další část podcastu, za každé sdílení a sledování našich sociálních sítích pod jménem @roast_different, a budeme se těšit na Vaše ohlasy.

Velké díky samozřejmě patří i našim sponzorům podcastu, Beansmith's Coffee Roastery, české pražírně výběrové kávy, kterou najdete na jejich novém webu: www.beansmiths.com.

A e-shopu s výběrovou kávou Kofio, který spustil nový velkoobchodní e-shop pro kavárny a firmy, které vyhledávají výběrovou kávu a kávové příslušenství. Získáte 500,-Kč na první objednávku za jeho vyzkoušení. Stačí si vytvořit svůj účet na: http://bit.ly/ROASTDIFFERENT-KOFIO.

Mar 01, 202159:16
Honza Nahlovský a Kryštof Barvínek: V Prahe otvárame Cafe Hrnek! #10

Honza Nahlovský a Kryštof Barvínek: V Prahe otvárame Cafe Hrnek! #10

Kryštof Barvínek a Honza Nahlovský to sú dve mená ktoré stoja za novou kaviarňou v Prahe s názvom Cafe Hrnek.

S Kryštofom a Honzom sa budem rozprávať o ich ceste ku vysnenej kaviarni. Od hľadania priestoru, jeho rekonštrukcie, zloženia produktov až po každodennú rutinu. Taktiež si odpovieme na otázku či máme v Prahe už dosť kaviarní alebo ako ovplyvňuje nový biznis ich vzťahy s priateľkami. V tejto časti som sa rozhodol zachytiť moment na ktorý všetci radi spomíname. Začiatok prvého projektu.

A to z ďaleka nie je všetko, ale viac si už vypočujete v poslednej tohtoročnej časti podcastu roastdifferent!

Ďakujem Vám za vypočutie tejto časti a za každé zdieľanie. Pokiaľ by ste mali záujem zostať so mnou v kontakte, tak ma môžete sledovať na instagrame pod menom @marioadamcik alebo @roast_different.

Dec 19, 202055:13