Skip to main content
Spotify for Podcasters
Rozmowy Przez Ocean

Rozmowy Przez Ocean

By Żaneta Auler/Ola Włodarczyk

"Rozmowy przez ocean" - to luźna rozmowa na nie zawsze luźne tematy. Dwie przyjaciółki po dwóch stronach oceanu rozmawiają o życiu w Ameryce i Polsce na linii Los Angeles - Poznań. Będzie dynamicznie i ciekawie - w podcaście dużo ciekawostek turystycznych z przepięknych i popularnych miejsc Ameryki, ale też polityka, problemy kraju i zwykłych Amerykanów. Nie zabraknie ciekawostek i plotek okraszonych subiektywnym komentarzem.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#54 USA krajem emigrantów

Rozmowy Przez OceanNov 20, 2021

00:00
43:53
#54 USA krajem emigrantów

#54 USA krajem emigrantów

W tym odcinku przeanalizujemy 4 historyczne fale emigracji do USA, rozbierzemy na czynniki pierwsze amerykańską różnorodność narodową. Zadamy pytanie kto i dlaczego najbardziej boi się napływu emigrantów. I co o skutkach emigracji mówią statystyki. Zapraszamy!
Nov 20, 202143:53
#53 Rdzenne ludy Ameryki i ich trudne losy

#53 Rdzenne ludy Ameryki i ich trudne losy

Rdzenne ludy Ameryki, ich historia, wierzenia, trudne losy, błędny wizerunek w kulturze masowej. Czy pióropusze w westernach miały sens? Jak wygląda życie w rezerwatach? Ile jest rdzennych plemion w USA? O tym opowie nam ekspertka, dziennikarka Magda Gacyk
Oct 30, 202159:11
#52 Kilimandżaro, stoimy na Dachu Afryki

#52 Kilimandżaro, stoimy na Dachu Afryki

Kilimandżaro - najwyższy szczyt Afryki i wierzchołek Korony Ziemi. Majestat i piękno. Marzysz o wejściu na dach Afryki? Zastanawiasz się czy warto i jak ciężko? Posłuchaj co mówią na świeżo o takiej przygodzie i takim wysiłku uczestnicy wrześniowej wyprawy.
Oct 15, 202138:19
#51 Hola Mexico!

#51 Hola Mexico!

Zabieramy Cię na wakacje do Meksyku, na Jukatan, do cudownego Tulum. To ulubione miejsce wypoczynku Amerykanów. I gdyby nie śpiewający czasem na plaży mariachi, to można by mieć wrażenie, że znaleźliśmy się w centrum NY;) Posłuchajcie o pogodzie, plażach, ruinach Majów, cenotach i pysznym jedzeniu. 

Oct 01, 202136:47
#50 Media polonijne - odwiedzimy Nasze Radio USA

#50 Media polonijne - odwiedzimy Nasze Radio USA

Gościem podcastu jest Aleksandra Kapsa - założycielka, właścicielka i redaktor naczelna Naszego Radia USA. Opowie nam o wejściu na medialny rynek polonijny w Ameryce, o kosztach, trudach i sukcesach nowej rozgłośni radiowej.  Muzyka na winie, Zamiast hejnału - krakowskie impresje, złote lata polskiej piosenki, audycje autorskie i korespondenci z wielu ciekawych miejsc USA i świata. Tak reklamuje się nowojorskie radio, tworzone przez Polaków. Zabierzemy Cię na jego zaplecze, zapewniamy, że będzie ciekawie. Do usłyszenia!

Sep 17, 202147:26
#49 20 years later - memories of September 11th terrorist attack

#49 20 years later - memories of September 11th terrorist attack

20 years ago 19 terrorists hijacked planes and crushed them into World Trade Center, the Pentagon and the field in Pennsylvania. 3000 people died, shocked America lost a sense of security. We invited 5 guests to share their memories of Sept 11th, the day that changed United States. They tell us what they thought on that day, what they felt, how they reacted. They talk about fear, sorrow, pain, panic and unity and love. But also about the consequences of that attack on the society, economy and the view of America abroad. Listen to those insightful, deep comments.
Sep 11, 202140:10
#48 Atlanta - liberalne miasto południa

#48 Atlanta - liberalne miasto południa

Lecimy do stolicy Georgii, Atlanty. A tam Coca Cola, CNN, igrzyska olimpijskie 1996, „Przeminęło z wiatrem”, walka o równość ras i dziedzictwo Martina Luther Kinga. Dużo zwiedzania, sporo historii, a i tak na koniec wszystko sprowadza się do … brzoskwiń. Nawet Justin Bieber o nich śpiewał😊 Posłuchajcie!
Aug 27, 202155:08
#47 UFO, ET i kosmiczne podróże

#47 UFO, ET i kosmiczne podróże

Miliarderzy (Bezos i Branson) latają w kosmos, a Amerykanie coraz częściej raportują dziwne latające obiekty wizytujące ziemię. Czy ET istnieje? Co się bada w ściśle tajnej Strefie 51 w Nevadzie? Zapraszamy Was na wakacyjny kosmiczny odcinek
Aug 06, 202137:13
#46 Nowa Anglia

#46 Nowa Anglia

Odwiedźcie z nami 6 stanów Nowej Anglii, zajrzymy do domu Stephena Kinga w Maine, sprawdzimy jak idzie nauka na prestiżowych uniwersytetach ligi bluszczowej (Yale i Harvard), zjemy homara w parku narodowym Acadia, zobaczymy dom Kennedych w Cape Cod, poszukamy rekinów na wyspie Martha's Vineyard i ponownie zachwycimy się uroczym Vermont. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę!
Jul 23, 202138:36
#45 Anthony Bourdain i jego życiowa podróż przez świat

#45 Anthony Bourdain i jego życiowa podróż przez świat

„Podróż nie zawsze jest ładna. Nie zawsze jest wygodna. Czasami boli, łamie nawet serce. Ale to jest ok. Podróż Cię zmienia; powinna Cię zmienić. Twoje serce i ciało. Zawsze coś z podróży wynosisz, ale mam nadzieję, że także i zostawiasz po sobie coś dobrego”. - Anthony Bourdain, autor, kucharz, podróżnik, gospodarz programów telewizyjnych zostawił po sobie tak wiele. Żył intensywnie i z pasją, kochał ludzi i spotkania z nimi, rozmawiał i pięknie słuchał. Dzięki niemu poznawaliśmy świat wieloma zmysłami. Już za kilka dni premiera filmu o życiu i tragicznej śmierci człowieka, który twierdził, że sposób w jaki przyrządzasz omlet pokazuje Twój prawdziwy charakter! Posłuchajcie!
Jul 03, 202146:09
#44 Dolina Napa, żyzna kraina mlekiem i …winem płynąca

#44 Dolina Napa, żyzna kraina mlekiem i …winem płynąca

Kieliszki w dłoń, zabieramy Was na lampkę doskonałego wina do jednego z najpiękniejszych miejsc w Kalifornii. Dolina Napa i jej doskonałe wina szturmem podbiły świat w 1976 roku w Paryżu. Blisko 500 winnic, doskonale jedzenie, elegancja i szyk, mnóstwo ciekawych historii rodzinnych, pasja i trud. Powiemy, które winnice są najpiękniejsze, jakie znane nazwiska możecie tam napotkać. Będzie też trochę o Coppoli i Disneyu. Posłuchajcie! Cheers🍷
Jun 18, 202147:51
#43 Seattle i cudowny stan Waszyngton (piękna przyroda i ...wampiry;)

#43 Seattle i cudowny stan Waszyngton (piękna przyroda i ...wampiry;)

Zapraszamy do pięknego Seattle i cudownej przyrody otaczającej miasto. Wypijemy kawę w pierwszym historycznym Starbucksie, zajrzymy do Billa Gatesa i Jeffa Bezosa i ich wielkich firm. Zwiedzimy najpiękniejszy szklany ogród z dziełami Dave'a Chihuly, zajrzymy do MoPOP i zadrzemy głowę by podziwiać Space Needle. Obejdziemy pieszo wulkan Mt Rainier, pospacerujemy po plaży La Push i sprawdzimy czy są jeszcze wampiry w Forks. Edward i Bella będą naszymi przewodnikami po pięknych lasach stanu Waszyngton. Zapraszamy na wycieczkę:)

Jun 11, 202138:06
#42 świętujemy 1 urodziny Rozmów Przez Ocean:)

#42 świętujemy 1 urodziny Rozmów Przez Ocean:)

Dokładnie rok temu, 28 maja 2020 roku, zaczęła się nasza podcastowa przygoda. Dzięki niej rozmawiamy przez ocean często i długo i jest to bezcenne, szczególnie w tak trudnym, pełnym wyzwań roku. Posłuchajcie jak to wszystko się zaczęło, skąd pomysł, które odcinki lubimy najbardziej, które były dla nas najtrudniejsze. Powiemy Wam też o planach na nowy sezon. Zapraszamy serdecznie i dziękujemy Wam za bycie częścią Rozmów!

May 28, 202134:36
#41 - powszechny dostęp do broni w USA

#41 - powszechny dostęp do broni w USA

Ile sztuk broni jest w prywatnych rękach Amerykanów? Co mówi i jak jest interpretowana II poprawka do konstytucji? Porozmawiamy też o wpływach Narodowego Związku Strzeleckiego na polityków, o kolejnych strzelaninach (tylko w tym roku było ich ponad 200)  i dziesiątkach ofiar rocznie (40000 w 2020 roku)  Będzie tez o tym kto i gdzie może kupić broń palną i czy może z nią wejść do baru. Zapraszamy do wysłuchania!

May 14, 202143:60
#40 - Ameryka.pl, czyli polski "american dream"

#40 - Ameryka.pl, czyli polski "american dream"

Wyjechali z Polski do USA by spełnić "american dream". Jednym się udało, innym mniej. Zapraszamy na spotkanie z dziennikarką Dorotą Malesą, która podczas swoich licznych podróży do Ameryki spotkała wielu rodaków i napisała książkę o ich losach. Dorota opowie nam o swoich bohaterach, o Polonii, o podróży za ocean w pojedynkę, o tym, jak Kościuszko natchnął ją nadzieją i że zwiedzanie Ameryki nigdy się nie nudzi. Dorota zaraża pasją i optymizmem, a poza tym świetnie pisze i świetnie opowiada. Posłuchajcie!
May 07, 202145:19
#39 Wszystkie drogi prowadzą do Vermont

#39 Wszystkie drogi prowadzą do Vermont

Vermontologia to nowa dziedzina naukowa, wymyślona przez naszego gościa, pełną pasji ambasadorkę stanu. Rozmowa z Natalią Ferens-Hommel pokazuje jak wielka może być miłość do małego stanu. I co takiego ma w sobie Vermont, że oczu (i uszu) nie można od niego oderwać. Urocze kryte mosty, gęste lasy, z lotu ptaka przypominające brokuła, jesienny festiwal kolorowych liści, urokliwe stodoły kryjące designerskie sklepy, restauracje serwujące dania "from the farm to the table" czyli prosto z pola na stół, wycieczki szlakiem piwa i serów - Vermont pozytywnie zaskakuje na każdym kroku. Będzie też o znanych mieszkańcach stanu, między innymi o Bernim i jego rękawiczkach;) Zapraszamy!
Apr 30, 202154:44
#38 and the Oscar goes to...

#38 and the Oscar goes to...

Ceremonia rozdania Oskarów na dworcu kolejowym? Historyczne Union Station w centrum Los Angeles będzie w tym roku jedną z głównych "gwiazd" wieczoru. Wybierzcie się z nami na czerwony dywan, opowiemy o historii tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata, o skandalach i ciekawostkach. 

Apr 23, 202146:59
#37 Kolorowe Colorado

#37 Kolorowe Colorado

Kolorado - najbardziej wysportowany stan USA, raj dla osób, które kochają aktywne życie blisko przyrody. Góry Skaliste, ogromne przestrzenie, cudowne zachody słońca i styl życia. Opowie nam o tym trenerka biegania, psychodietetyk i podcasterka Natalia Ligenza. Będą też wzmianki o żywieniu dzieci w USA, dowiecie się od którego miesiąca życia zaleca się podawanie dzieciom... popcornu;)
Apr 09, 202147:42
#36 Adopcja, surogatki, in vitro

#36 Adopcja, surogatki, in vitro

W tym odcinku rozmawiamy o adopcji dzieci w USA, wspominamy o kosztach i problemach, ale też o wielkim szczęściu. Poruszamy temat surogatek i in vitro. Nie zabraknie też rodzicielskich historii gwiazd Hollywood. Zapraszamy!

Mar 26, 202131:13
#35 pieszo przez USA - Potrójna Korona Ameryki

#35 pieszo przez USA - Potrójna Korona Ameryki

Hike your own hike czyli Wędruj swoją własną wędrówkę. O najdłuższych szlakach pieszych w USA opowie nam nomad i miłośnik długodystansowych wypraw górskich Tomek Nowakowski, który niejednokrotnie przeszedł szlak Apallachijski i szlak Pacific Crest. Jak się maszeruje 6 miesięcy non stop, jakie emocje nam towarzyszą, jakie przygody spotykają, jakie zwierzęta otaczają?  Dowiecie się też z pierwszej ręki jak się śpi pod gołym niebem, co warto zabrać (scyzoryk), a czego nie (broń palna) i dlaczego parasolka to fajny wynalazek:) Zapraszamy na marsz przez Stany Zjednoczone i na odcinek pełen humoru i pozytywnej energii. 

Mar 19, 202101:05:48
#34 Chicago - Windy City

#34 Chicago - Windy City

Chicago to miasto majestatyczne, eleganckie i ...wietrzne. To tu powstały pierwsze drapacze chmur, to tu farbuje się raz w roku rzekę na zielono. Miasto pełne muzeów, parków, festiwali i plaż wokół ogromnego jeziora Michigan. To właśnie Chicago upodobali sobie emigranci z Polski i stworzyli słynne Jackowo. Zabieramy Cię na wycieczkę po tym pięknym mieście w towarzystwie Joasi, która mieszka tam już od ponad 20 lat i kocha swoje miasto całym sercem. 

Mar 12, 202151:40
#33 - marijuana w USA, legalna czy nielegalna

#33 - marijuana w USA, legalna czy nielegalna

Ile amerykańskich stanów zalegalizowało marihuanę?  Który stan był pierwszy?  Kto i dlaczego wpłynął na zmianę sposobu dyskusji i odblokował tabu? Będzie o "War on drugs"  czyli wojnie z narkotykami i jej skutkach społecznych. Czyli wszystko to, o co chcieliście zapytać, ale nie mieliście okazji bądź śmiałości. A jak zastanawiacie się co słychać ostatnio u Mike'a Tysona, to też Wam powiemy. Uwaga spoiler - dużo pali i dużo na tym zarabia;) 

Mar 05, 202137:20
#32 Texas to stan umysłu

#32 Texas to stan umysłu

Don't mess with Texas, czyli nie zadzieraj z Teksasem. To zadziorne hasło zobaczysz i usłyszysz nie raz podczas wizyty w tym drugim co do wielkości i liczebności stanie USA. O mentalności mieszkańców, ich wierzeniach i marzeniach opowie nam Artur Owczarski, autor książki o Teksasie. Będzie o kowbojach i kowbojkach, bykach i bizonach, o rodeo i festiwalu grzechotników. Nie zabraknie też historii ciekawych osób, które z Teksasem związały swoje życie. Zapraszamy!

Feb 26, 202153:56
#31 Alaska czyli na północ do przyszłości.

#31 Alaska czyli na północ do przyszłości.

Alaska - ostatnia granica, na północ do przyszłości. To tylko kilka określeń tego największego i jednego z najmłodszych stanów USA. O cudownej przyrodzie, ostrej, długiej zimie i o mieszkańcach stanu (ludziach i zwierzętach) opowie nam Damian, który z Alaską jest za pan brat. Posłuchajcie dlaczego nie warto zaskakiwać niedźwiedzi i jak omijać łosie w centrum miasta:)

Feb 19, 202156:01
#30 romantycznie i rozważnie o Walentynkach

#30 romantycznie i rozważnie o Walentynkach

Kto jest bardziej romantyczny - Amerykanie czy Polacy? I czy można to zmierzyć analizując sumy wydane na celebrację 14 lutego? W tym odcinku nie tylko opowiemy o historii Walentynek, o komercyjnej odsłonie tego święta, ale podamy też kilka nieoczywistych pomysłów na covidowe święto miłości. Także miłości do siebie. A na koniec postraszymy Was ... walentynkowym karaluchem;) Posłuchajcie!

Feb 12, 202134:33
#29 65 lat i...lepiej. Życie seniora w USA.

#29 65 lat i...lepiej. Życie seniora w USA.

Czy seniorom w Stanach Zjednoczonych żyje się godnie i wygodnie, czy wręcz odwrotnie? Jaki jest koszt pobytu w domu spokojnej starości (spoiler - astronomiczny), jak się mają do tego więzi międzypokoleniowe? W tym odcinku powiemy też o skomplikowanym systemie emerytalnym w USA, ciężkiej pracy ludzi w podeszłym wieku, ale i też o imponującej aktywności 70, 80 i 90 latków w polityce, biznesie i Hollywood. Zapraszamy za ocean! 

Jan 29, 202142:34
#28 Atak na Kapitol i inauguracja 46 Prezydenta USA

#28 Atak na Kapitol i inauguracja 46 Prezydenta USA

Styczeń okazał się bardzo burzliwym miesiącem w amerykańskiej polityce, miały miejsce zdarzenia bezprecedensowe, które już przejdą do historii. W odcinku 28 próbujemy podsumować i wyjaśnić co się stało, jak mogło do tego dojść, jakie będą reperkusje. Czy amerykańskie społeczeństwo podniesie się i znowu spojrzy w przyszłość z optymizmem? Jaka w tym rola nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych? Czy 78 letni Joe Biden zdoła scalić naród pęknięty na pół. Posłuchajcie!

Jan 22, 202143:29
#27 święta Polaków w USA, od Florydy po Alaskę

#27 święta Polaków w USA, od Florydy po Alaskę

Do naszej wirtualnej wigilii zasiedli Polacy z różnych części USA, posłuchajcie o Świętach Bożego Narodzenia wśród palm i udekorowanych jachtów na Florydzie, o surferach w czapeczkach Mikołajów w Kalifornii, o domu Kevina w Chicago, magicznym Nowym Jorku czy śnieżnej Alasce, gdzie łosie pukają do drzwi. Będzie ciekawie i wzruszająco. Bo w polskich domach, nawet na końcu świata, daleko za oceanem, czuć magię polskich tradycji. Zapraszamy Was serdecznie do naszego świątecznego podcastowego stołu!
Dec 18, 202031:05
#26 Stand up comedy jako jeden z wiodących trendów w amerykańskiej rozrywce

#26 Stand up comedy jako jeden z wiodących trendów w amerykańskiej rozrywce

Wielkie gwiazdy, sława, ogromne pieniądze - jak zdobyć to wszystko stojąc na scenie i opowiadając śmieszne historyjki. Stand up comedy to potężna branża rozrywkowa w USA. To z niej narodziły się gwiazdy takie jak Dave Chapelle, Kevin Hart, Chris Rock, Robin Williams, Jay Leno, George Carlin czy Bill Cosby. Opowiemy o tej trudnej sztuce  artystycznego wyrazu i jej pułapkach.  A także o najwiekszych gwiazdach, kontrowersjach ich dotyczących, skandalach i życiowych wpadkach.

Dec 11, 202047:20
#25 Biały Dom i jego lokatorzy.

#25 Biały Dom i jego lokatorzy.

Ile łazienek, wind i okien ma Biały Dom i czy jego mieszkańcy mogą zejść do piwnicy po czekoladki? Czy Pierwsza Dama Ameryki może otworzyć okno w swoim pokoju i dlaczego nie bardzo;) W najnowszym podcaście opowiemy ciekawostki o najważniejszym budynku w USA, ale też przybliżymy postacie, które będą grały pierwsze skrzypce w polityce przez najbliższe 4 lata. Ludzka strona Joe, Kamali i ich najbliższych. Historie rodzinne, dramaty i sukcesy, Ale będzie też o hobby, fryzurach i romansach. Posłuchajcie!

Nov 27, 202051:48
#24 Córki amerykańskich prezydentów, ich kariery i życie prywatne

#24 Córki amerykańskich prezydentów, ich kariery i życie prywatne

Chelsea, Jenna, Barbara, Malia, Sasha, Ivanka, Tiffany i Ashley - ciekawe życiorysy ciekawych kobiet z amerykańskiego świecznika. Dowiesz się, która ma najlepsze wykształcenie, która jest najbogatsza, gdzie mieszkają, czym się zajmują i czy się znają ze sobą. A może nawet przyjaźnią.... Czy 10 latka, mieszkająca w Białym Domu musi sama codziennie ścielić swoje łóżko? Czy życie pod kloszem może być szczęśliwe? Czy można reklamować fasolę jak się jest doradczynią prezydenta i Pierwszą Córką Ameryki? O tym wszystkim w najnowszym odcinku, serdecznie zapraszamy!
Nov 13, 202042:30
#23 Wybory prezydenckie w USA. Trump czy Biden? Fala czerwona czy niebieska?

#23 Wybory prezydenckie w USA. Trump czy Biden? Fala czerwona czy niebieska?

Jaka jest magiczna liczba głosów elektorskich potrzebna do zapewnienia wygranej? Nad USA napływa fala, ale czy jest ona czerwona (Republikanie) czy niebieska (Demokraci) Jakie są kulisy wyborów, jak były prowadzone kampanie kandydatów w roku pandemicznym 2020 i jak ważna będzie rola Sądu Najwyższego w tych wyborach? Powiemy też o teoriach spiskowych, buzujących emocjach wyborców, kandydacie dolewającym benzyny do ognia, nieczystych zagrywkach. Dokąd zmierza Ameryka? Co nas czeka po 3 listopada? Posłuchajcie rozmowy z naszym gościem dr Łukaszem Pawłowskim, socjologiem, psychologiem, felietonistą i ekspertem od amerykańskiej polityki.
Oct 30, 202052:36
#22 Halloween, jego historia i coroczne radosne obchody

#22 Halloween, jego historia i coroczne radosne obchody

175 milionów Amerykanów świętuje Halloween, domy ubierają na pomarańczowo, fioletowo i czarno już na tygodnie przed 31 października, wymyślają najdziwniejsze przebrania dla całej rodziny, organizuje domówki lub wychodzą do barów, dzieci ruszają po sąsiadach na łowy słodyczy Trick or Treat. Zabawa, uśmiech, radość w otoczeniu wiszących na drzewach wisielców, wystających z bagażnika odciętych, zakrwawionych rąk, licznych pająków i kościotrupów. Skąd się wzięło to święto, i dlaczego jest tak popularne. Posłuchajcie najnowszego odcinka! Zapraszamy!
Oct 23, 202035:39
#21 Flaga i hymn - amerykański patriotyzm czy megalomania

#21 Flaga i hymn - amerykański patriotyzm czy megalomania

Kto najpiękniej zaśpiewał publicznie amerykański hymn i dlaczego Whitney Houston? A kto najgorzej, na granicy wstydu? Co oznaczają biało -czerwone pasy i białe gwiazdy na niebieskim tle? Czy wiesz jak brzmi ślubowanie wierności fladze i dlaczego dzieci recytują je przed lekcjami. W najnowszym odcinku mówimy o symbolach narodowych, historii ich powstania. A także o amerykańskim patriotyzmie, który się na nich opiera. Zapraszamy do wysłuchania!
Oct 16, 202030:60
#20 LOLe i inne ASAPy, czyli jak akronimy i skrótowce wkraczają na salony

#20 LOLe i inne ASAPy, czyli jak akronimy i skrótowce wkraczają na salony

FYI akronimy i skrótowce szturmem wkroczyły do języka angielskiego, ale też i polskiego. Posłuchaj nowego odcinka podcastu ASAP, powiemy w nim o popularnych zwrotach jak MOMA, LA, LGBTQ+ i o nowych powstających z duchem czasu jak BIPOC. Przyznamy Ci się do naszych gaf, także czasem westchnij OMG, pomyśl LOL, a może nawet SMH. Daj nam OK jeśli uznasz, że Ci się podobało. A jeśli nie, to NVM;)
Oct 09, 202035:34
#19 Kalifornia w ogniu. Temat gorący i zatrważający...

#19 Kalifornia w ogniu. Temat gorący i zatrważający...

Rekordowa liczba pożarów w Kalifornii, palą się lasy wokół Los Angeles i San Francisco, płoną winnice w Napa Valley. Tysiące ludzi ewakuowano, dziesiątki straciły domy, kilkadziesiąt osób zginęło. Najgorsza jakość powietrza na świecie. Te dramatyczne informacje obiegły świat, a to dopiero początek sezonu pożarowego. Posłuchajcie o przyczynach tych klęsk, podjętych lub nie podjętych rozwiązaniach na szczeblu stanowym i federalnym, dramatach ludzkich i ogromnych stratach finansowych.
Oct 02, 202031:50
#18 Stan Utah - bogactwo, piękno i pracowitość

#18 Stan Utah - bogactwo, piękno i pracowitość

5 parków narodowych, łuki skalne, cudowne krajobrazy, wysokie góry, rzeki i wodospady. Ośrodek olimpijski, doskonałe trasy narciarskie, Małe Hollywood i silny ośrodek Mormonizmu. Życia zabraknie na poznanie wszystkich atrakcji Utah. Stan tak piękny i interesujący, że trudno go ubrać w jakiekolwiek ramki. Posłuchajcie!
Sep 25, 202031:45
#17 Big Easy, czyli o wyjątkowości Nowego Orleanu

#17 Big Easy, czyli o wyjątkowości Nowego Orleanu

Nowy Orlean uwodzi od pierwszej chwili, atmosferą, muzyką, zabawą, jedzeniem i różnorodnością. Pełen ciekawostek i bogatej historii, tej mrocznej, tragicznej, ale i zarazem fascynującej. Voo doo, Mardi Gras, PohBoy, beignet - rozszyfrujemy dla Ciebie te zwroty. Zapraszamy Cię na najbardziej szalony karnawał na terenie USA (zwróć uwagę do czego służą koraliki), na koncert Louis'a Armstronga, na rejs parowcem po Missisipi, na pyszne ostrygi i lampkę wina, na pączki i kawę z cykorii. A także do miejsc, w których straszy... a jest ich wiele. Nowy Orlean to miasto orkiestra. Pokochaj je z nami.
Sep 18, 202040:49
#16 Let's talk about s...ports, baby

#16 Let's talk about s...ports, baby

We would love to invite you to our first podcast in English. Our guest, Ironman finisher will tell us more about triathlons and other popular sport disciplines in United States - about football/soccer name confusion and baseball rules that are so hard to understand. We will also talk about the brightest stars - Tom Brady, Michael Jordan, Kobe Bryant and not so bright but still (in)famous OJ Simpson. Spend some time with us and let us take you on an American sport field.
Sep 11, 202046:01
#15 Epidemia otyłości, jeden z najbardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych USA

#15 Epidemia otyłości, jeden z najbardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych USA

Otyłość to choroba, bomba z opóźnionym zapłonem, determinant nowotworów i chorób układu krążenia. Jak to się stało, że Ameryka od wielu lat walcząca z epidemią otyłości, nadal nie znalazła sposobu wyjścia z wciąż pogarszającej się zapaści. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, kiedy to się zaczęło, jakie są koszty finansowe i emocjonalne? W tym odcinku poruszymy ten bardzo złożony temat, porozmawiamy też o amerykańskiej kulturze kładącej nacisk na przetworzone jedzenie oraz siedzący tryb życia. Zajrzymy Amerykanom do lodówki, do szkolnych bufetów, zerkniemy na odczyt wagi łazienkowej i na wyniki badań. Sprawdzimy co dały prozdrowotne inicjatywy Pierwszej Damy czy burmistrza Nowego Jorku? Posłuchajcie!
Sep 04, 202044:53
#14 A my nadal w San Francisco:)

#14 A my nadal w San Francisco:)

Miasto nad zatoką wymaga dłuższej uwagi, stąd kolejny odcinek podcastu poświęcamy jego atrakcjom. Posłuchajcie o Golden Gate - najczęściej fotografowanym moście na świecie, o najsłynniejszym więźniu Alcatraz czy też zabawnych, hałaśliwych uszankach kalifornijskich brykających przy Pier 39. Przed Państwem po raz kolejny - San Francisco w pełnej krasie! Zapraszamy do wysłuchania!
Aug 28, 202039:18
#13 Wpinamy kwiaty we włosy, ruszamy do San Francisco.

#13 Wpinamy kwiaty we włosy, ruszamy do San Francisco.

San Francisco ma tylko jeden minus, cieżko je opuścić. Słowa angielskiego poety i pisarza Rudyard Kiplinga w pełni oddają urok tego miasta nad zatoką, na wzgórzach, otoczonego z 3 stron wodą, dynamicznego, kosmopolitycznego i niezwykle tolerancyjnego. Jak tam przyjeżdżamy wpinamy kwiaty we włosy, jak wyjeżdżamy, zostawiamy tam swoje serce. San Francisco musicie zobaczyć, ale najpierw o nim posłuchajcie. Serdecznie zapraszamy!
Aug 21, 202035:14
#12 God Bless America. Religie podane w formie obfitego bufetu.

#12 God Bless America. Religie podane w formie obfitego bufetu.

Czy Amerykanie są religijni i dlaczego wiara w Ameryce to obfity bufet, w którym można przebierać. do woli? Zajrzymy w dzisiejszym podkaście do amerykańskich kościołów, zaśpiewamy gospel na Harlemie, zerkniemy na Voo doo w Nowym Orleanie, ale przede wszystkim odwiedzimy Mormonów w Utah i Toma Cruise'a w jego celebryckim kościele scjentologów. Posłuchajcie o tym, czy i jak modli się Ameryka.
Aug 14, 202041:43
#11 Amerykanie na wakacjach

#11 Amerykanie na wakacjach

Zapraszamy na spotkanie z rodziną Griswaldów i i ch szalonymi przygodami w podróży. Dlaczego Amerykanie zaliczają 5 europejskich stolic w 5 dni, czy smakują im lokalne przysmaki czy jednak wierzą tylko w burgery i colę? czy warto popłynąć w rejs wielkim wycieczkowcem w tłumie 5000 innych gości? Jaki jest amerykański styl podróżowania? Jak poznać Amerykanina na szlaku? Zapraszamy Was w ciekawą podróż z podcastem o podróżach!
Aug 07, 202033:10
#10 Edukacja w USA, czy amerykańska młodzież wie gdzie leży Australia?

#10 Edukacja w USA, czy amerykańska młodzież wie gdzie leży Australia?

W tym gorącym dla polskiej młodzieży czasie (egzaminy, wyniki, nowe szkoły, stres) warto się na chwilę oderwać i posłuchać o tym, jakie szkolne wyzwania ma amerykańska młodzież. Czy im ciężko i dlaczego nie tak bardzo jak Wam;( Będzie o ilości przedmiotów, ocenach, esejach motywacyjnych, pracach grupowych, wolontariacie, niskich wynagrodzeniach nauczycieli. Zastanowimy się czy potrzebna i ważna jest nauka autoprezentacji już od najmłodszych lat. Czy wiara w siebie, brak samokrytyki i puchar dla przegranych jest drogą do sukcesu czy wręcz przeciwnie? Powiemy też, w której szkole nagrywany był film Grease i teledysk Britney Spears. Zapraszamy!
Jul 31, 202047:45
#9 Urocza Sedona - czy Bóg zamieszkał w Arizonie?

#9 Urocza Sedona - czy Bóg zamieszkał w Arizonie?

Sedona - najpiękniejsze miejsce na Ziemi, zwana Katedrą Bez Ścian, w którym po trudach tworzenia Wielkiego Kanionu, zamieszkał sam Bóg. Urocze miasteczko o uroczym imieniu jest centum ruchu New Age, natchnieniem artystów i rajem dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Dziesiątki pieszych szlaków, zapierające dech w piersiach miejsca wytchnienia i tajemnicze vortexy, czyli wiry dobrej energii. Podczas naszej rozmowy wciągniemy Cię w taki wir i zabierzemy do jednego z piękniejszych miejsc w Arizonie. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, uruchom wyobraźnię i wybierz się z nami w podróż. Zapraszamy!
Jul 24, 202033:26
#8 Życie w Dolinie Śmierci

#8 Życie w Dolinie Śmierci

Odcinek 8 - Dolina Śmierci żyje i ma się znakomicie. Wybierzcie się z nami do amerykańskiego punktu 3N -Najgorętszego, Najsuchszego i Najniżej położonego. Opowiemy o miejscu, które ma niepokojącą nazwę, ale fascynującą historię i nieprawdopodobne piękno. Przybliżymy ciekawe historie ludzi, którzy Dolinę Śmierci kochali na zabój i tam tez spędzili życie. To będzie zdecydowanie Najgorętszy odcinek naszego podcastu. Zapraszamy.
Jul 17, 202031:18
#7 New York State of Mind

#7 New York State of Mind

Odcinek 7 - Nowy Jork to stan umysłu - NY State of Mind Dziś rozmowa przez ocean na krótszym dystansie, bo zaledwie 6600 km - taka jest odległość między Poznaniem a Wielkim Jabłkiem. Największa metropolia Stanów Zjednoczonych, tętniąca życiem 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Szybka, dynamiczna, energetyczna. Multinarodowa, wielorasowa, zróżnicowana. Nigdy nudna. Dlaczego mówi się, że jak się kocha swoje dzieci, to powinno się je wysłać do Nowego Jorku. Ale też… że jak się nienawidzi własnych dzieci, to też powinno się je wysłać do NY ;) Co takiego ma w sobie to miasto i dlaczego nie ma drugiego takiego na świecie.
Jul 10, 202031:46
#6 4th of July🇺🇸, czyli wolność, niepodległość i zabawa

#6 4th of July🇺🇸, czyli wolność, niepodległość i zabawa

Świętowanie Dnia Niepodległości to w USA najlepszy moment na ... wojskowe apele, płomienne przemowy, składanie wieńców. O nie, nie w Ameryce:) To raczej zabawa, beztroska, wzmożona konsumpcja fast foodów, imprezy, handlowe przeceny i spotkania rodzinne. I to wszystko owinięte w amerykańską flagę, podlane alkoholem, zaprawione humorem i wystrzelone wysoko w niebo w rytm fajerwerków. Z podcastu dowiecie się dlaczego John Adams upierał się przy zupełnie innej dacie, który prezydent przejadł się tak, że nie przeżył.... opowiemy też czy stringi Borata to odpowiedni strój do wyrażania miłości do ojczyzny. Poświętujcie razem z nami w stylu Made in USA, podczas słuchania dozwolone popijanie coli i zagryzanie hot dogów. W ramach przygotowań do zawodów. A jakich? Wszystko w naszym podcaście. Zapraszamy!!!
Jul 03, 202034:06
#5 Wielki Kanion, moc przyrody

#5 Wielki Kanion, moc przyrody

Odcinek 5 - Cud nad cudami - Wielki Kanion. Żadne zdjęcie, żaden opis nie są w stanie oddać tego piękna, rozmiaru, ogromnej mocy przyrody. To, co zobaczymy stojąc na krawędzi tej przeogromnej dziury w ziemi, to jakie emocje nami miotają, jak mocno uginają nam się nogi pod rozmiarem i oszałamiającym pięknem - spróbujemy Wam o tym opowiedzieć, choć i tak wiemy, że uwierzycie nam dopiero jak zobaczycie kanion na własne oczy. Ale pomarzyć można już teraz. Zapraszamy do Arizony, nad rzekę Kolorado, a także do indiańskich rezerwatów - Hualapay i Havasupai.
Jun 26, 202032:55
#4 Vegas, baby, Vegas

#4 Vegas, baby, Vegas

Hazard, nierząd i zabawa, czyli jedziemy do Las Vegas. Czy ono może nas wciągnąć, pochłonąć, oszołomić? A może raczej zmęczyć i zirytować? Ten jedyny w swoim rodzaju twór miejski przyciąga miliony ludzi z całego świata - hazard, dostępność alkoholu i legalnej marihuany, konferencje, targi, szybkie śluby, strzelnice, koncerty. I ten diabelski pustynny upał. Restauracje i bary, setki neonów i ciągły hałas. Wybierzcie się tam z nami choć na kilka minut, zobaczymy czy i Was zakręci to miasto grzechu.
Jun 19, 202035:17
#3 Black Lives Matter

#3 Black Lives Matter

W tym odcinku poruszymy poważne tematy - rasizm systemowy i kulturowy w USA, agresja uzbrojonej po zęby policji, trwające już 2 tygodnie pokojowe protesty we wszystkich 50 stanach USA, a także plądrowanie sklepów i zamieszki na ulicach. Do rozmowy zaprosimy gościa specjalnego, profesora UAM dr hab. Przemysława Osiewicza z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
Jun 12, 202048:10
#2 Amerykańska mentalność - How are you?

#2 Amerykańska mentalność - How are you?

Jak się masz i dlaczego zawsze doskonale? Czy Amerykanie są inni? Czy ich nadmierna życzliwość jest naturalna czy sztuczna? Ile komplementów można usłyszeć w ciągu dnia? Dlaczego tak ciągle zagadują - w sklepie, w banku, na ulicy? Czy oni coś od nas chcą? Dlaczego zwierzają się z prywatnych spraw świeżo poznanym znajomym? W tym odcinku porozmawiamy o różnicach mentalnych między Polakami i Amerykanami. Doradzimy jak ćwiczyć mięśnie uśmiechu i powiemy dlaczego to działa na naszą korzyść.
Jun 05, 202033:44
#1 Los Angeles, czy na pewno jest anielskie?

#1 Los Angeles, czy na pewno jest anielskie?

Miasto Aniołów, rozległa aglomeracja na wybrzeżu Pacyfiku w cudownej Kalifornii. Znana z Hollywood, szerokich plaż, wielu autostrad, wysokich palm i zawsze świecącego słońca. Czy to prawda, że “it never rains in Southern California”? Jak podejść do zwiedzania LA, by się w nim zakochać? Podpowiadamy, bo nie jest to takie łatwe i trzeba mieć odpowiedni plan. Wybierzemy się na przejażdżkę z Leonardo di Caprio i Bradem Pittem szerokim bulwarem San Vincente. I jak jeszcze nie widzieliście filmu Tarantino “Dawno temu w Hollywood”, to po naszej rozmowie na pewno to nadrobicie. LA is calling:)
May 29, 202036:41
Zapraszamy do Rozmowy - O nas

Zapraszamy do Rozmowy - O nas

Witamy u nas :)

May 26, 202002:40