
Rzeczy Piękne
By Joanna Zawierucha-Gomułka
Twórcy podczas spotkań opowiadają nam o swoich inspiracjach, dorobku, przełomowych decyzjach lub momentach w życiu zawodowym. Koncentrujemy się na procesie twórczym, który jest kluczowym tematem analizy. Przyglądamy się ich pracy, obserwujemy miejsca, które są ich naturalną przestrzenią i zaciszem.
Z uwagą śledzimy też otoczenie w jakim powstają dzieła, przyglądamy się wyposażeniu pracowni, tak różnorodnych a jednocześnie zgodnych z rodzajem twórczości artystycznej lub rzemieślniczej.

Rzeczy PiękneJan 08, 2023

Ocalić ginące piękno. Podcast #20
Rozmowa z Anną Olkuśnik-Tabisz – konserwatorką tkanin zabytkowych i kierownikiem Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Anna pracuje w tym zawodzie od ponad 30 lat i kieruje się filozofią poszanowania zabytkowej materii i jej zazwyczaj anonimowych twórców. Marzy o tym, by nowe metody konserwacji tkanin stworzyły perspektywę przetrwania niezwykłego doskonalonego przez wieki tkackiego rzemiosła, jako świadectwa talentu, wyobraźni i pasji człowieka.

Szydełkowy zakątek. Podcast #19
Rozmowa z Moniką Majdą z Centrum Koronki Koniakowskiej, która jest z wykształcenia historykiem sztuki i pasjonatką koronczarstwa. Mówi o sobie: „Jestem niespokojnym i niecierpliwym duchem, któremu szydełkowanie przynosi spokój i wytchnienie. Czy jestem koronczarką trudno mi powiedzieć… to pasja i potrzeba tworzenia. Nie wyobrażam sobie dnia bez szydełka i kordonka. Ciągle się uczę”.

Wzrastanie w sztuce. Podcast #18
Rozmowa z rzeźbiarzem i malarzem Maciejem Pęcakiem, który mieszka i tworzy w Krakowie. „Bunt jest konieczny. To siła napędowa w twórczości” – mówi artysta. Motywy przewodnie w jego sztuce to natura, człowiek i miasto. Maciej Pęcak jest również autorem rzeźb pomnikowych i sakralnych m.in. w Hłomczy, Sanoku, Krakowie i Jaśle.

Ceramika w stylu art. Podcast #17
Anioły, jednorożce, rajskie ptaki, oraz inne elementy zaczerpnięte z bogatego świata fauny i flory – to główne, choć nie jedyne motywy, które pojawiają się w twórczości Ewy Budzowskiej. Artystka zajmuje się ceramiką od ponad 30 lat. Mieszka i pracuje w bajkowym otoczeniu przyrody, w małej miejcowości Brzączowice nad Zalewem Dobczyckim. Jej rzeźby i wyroby z gliny można zobaczyć na żywo w autorskiej galerii w Lanckoronie.

Mistrz w swoim rzemiośle. Podcast #16
Rozmowa z drykierem Mirosławem Szczałbą, właścicielem pracowni brązowniczej o nazwie KANA, która ma swoją siedzibę w Polanowicach niedaleko Krakowa. Nasz Gość pracuje w starej, przedwojennej technice drykowania, która nazywa się też wyoblaniem i wykonuje na ręcznej drykierce piękne przedmioty użytkowe np. pozłacane kielichy, monstrancje i chrzcielnice, oraz zdobienia w kształcie kul osadzone na wieżach pałacowych i ratuszowych.

Malowane akwarelą. Podcast #15
Rozmowa z Aleksandrą Miksztal - krakowską artystką, która od ponad dwudziestu pięciu lat uprawia grafikę warsztatową, fotografię i malarstwo. Aleksandra należy do "Grupy 13", która powstała w 1999 roku i składa się z kobiet graficzek i fotografek.

Przestrzeń w designie. Podcast #14
Rozmowa z Magdaleną Klejdysz-Matras – projektantką i art directorem w Openform design and digital studio. Magdalena od wielu lat współtworzy tę markę i odpowiada za opiekę nad warstwą estetyczną wszystkich realizacji. Wiele nagrodzonych produkcji zostało zaprojektowanych przez nią osobiście, a wszystkie projekty powstałe w obrębie tej firmy były stworzone pod jej nadzorem artystycznym.

Symbole w fotografii. Podcast #13, część druga
Druga część rozmowy z Marcinem Ryczkiem – jednym z najbardziej znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Rozmawiamy o procesie twórczym, o potrzebie koncentracji przy pracy.

Symbole w fotografii. Podcast #13, część pierwsza
Pierwsza część rozmowy z Marcinem Ryczkiem – jednym z najbardziej znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie.
Zdjęcia Marcina Ryczka prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji. Znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. „The Guardian”, „The Telegraph”, „Der Spiegel”, „Yedioth Ahronoth”, „La Repubblica”, „Politiken”, „Athens Voice” oraz „National Geographic”.
Jego fotografie chętnie wykorzystują w swoich publikacjach znani polscy reportażyści, m.in. Wojciech Jagielski i Piotr Kłodkowski.
Najbardziej rozpoznawalna praca artysty "Człowiek karmiący łabędzie na śniegu" – nagradzana w prestiżowych, międzynarodowych konkursach, weszła w skład renomowanej kolekcji Bibliothèque Nationale de France w Paryżu oraz do zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wpływowy amerykański portal „The Huffington Post” w 2013 roku uznał ją za jedną z pięciu najlepszych fotografii na świecie. W 2017 roku znalazła się na okładce książki 100 Great Street Photographs autorstwa Davida Gibsona, co potwierdza jej niezwykłą popularność.

Radość malowania. Podcast #12, część druga
Druga część rozmowy z Pawłem Kotowiczem - malarzem, grafikiem i rysownikiem, który od ponad trzydziestu lat tworzy subtelne, nastrojowe pejzaże i martwe natury. Artysta dzieli się swoimi wspomnieniami z podróży, mówi o inspiracjach i ważnych momentach w życiu zawodowym.

Radość malowania. Podcast #12, część pierwsza
Rozmowa z Pawłem Kotowiczem - polskim malarzem, grafikiem i rysownikiem, który od ponad trzydziestu lat tworzy subtelne, nastrojowe pejzaże i martwe natury. W pierwszej części rozmowy opowiada m.in. o początkach swojej drogi twórczej i o pracy nad warsztatem malarskim.

Obrazy teraźniejszości. Podcast #11
Główną metodą twórczą Mateusza Szczypińskiego jest operowanie cytatem, odwoływanie się do powszechnie znanej tradycji, obrazów i klisz zakodowanych w masowej świadomości. W grze z tradycją, historią sztuki i pewnymi kliszami kulturowymi, wykorzystuje technikę kolażu, medium, które jak podkreśla najlepiej oddaje wielowątkowość i zróżnicowanie kultury, w której funkcjonujemy. Dla niego komunikowanie się, wchodzenie w dialog z tradycją jest nieodłącznym elementem tworzenia.

Unikatowa biżuteria artystyczna. Podcast #10, część druga
Druga część rozmowy z Martą Norenberg - jubilerką, która stworzyła autorską pracownię pod nazwą Sztuk Kilka. W tym odcinku opowiada o swojej fascynacji Japonią, inspiracjach twórczych i wędrówkach szlakami rzemiosła artystycznego.

Unikatowa biżuteria artystyczna. Podcast #10, część pierwsza
Rozmowa z Martą Norenberg – jubilerką, która stworzyła autorską pracownię pod nazwą Sztuk Kilka. Tworzy unikatowe egzemplarze kolczyków i fantazyjnych naszyjników. Projektuje oryginalne broszki i medaliony o niezwykłym kształcie, a także piękne bransolety i klamry do włosów. W swojej pracy kieruje się ku tradycyjnemu rzemiosłu i dąży do osiągnięcia satysfakcji twórczej.

Renowacja antyków. Podcast #09
Klejenie, uzupełnianie ubytków, szlifowanie, naprawa konstrukcji, barwienie, politurowanie... a na koniec zakładanie okuć - te wszystkie czynności są częścią codziennej pracy renowatorki mebli Mai Fortuny-Hołuj, która prowadzi w Krakowie od 2014 r. pracownię Alter Novum.
Za główny cel postawiła sobie zapewnienie najwyższej jakości usług w dziedzinie renowacji antyków: mebli, zegarów oraz innych zabytkowych przedmiotów. I to jej się udaje z wielkim sukcesem! Maja specjalizuje się w odnawianiu mebli i zegarów typu Boulle.

Czas tkaniny. Podcast #08, część druga
W drugim odcinku rozmowy z Martą Pokojowczyk omawiamy temat integracji dwóch dziedzin sztuki: malarstwa i tkaniny artystycznej. Tkactwo ma wiele wspólnego z teorią koloru – mówi artystka i wyjaśnia jak wygląda komponowanie obrazów z cyklu „Horyzonty”. Opowiada także o projekcie „Humanizm tkanin”, który powstał po długich eksperymentach budowania na krośnie form przestrzennych i pracy z kolorem.

Czas tkaniny. Podcast #08, część pierwsza
Marta Pokojowczyk – malarka i historyczka sztuki, w swojej działalności projektowej i artystycznej, wykorzystuje tkactwo ręczne w projektowaniu innowacyjnych form dekoracyjnych do wnętrz, tak zwanych „Kanw 3d”. Artystka prowadzi manufakturę tkacką pod nazwą „Interweave Studio”, w której rozwija koncepcję „Humanizmu tkanin”, kierującą się ku doświadczaniu ręcznie tkanych form.

Operacje na instrumentach. Podcast #07, część druga
W drugiej części wywiadu lutnik Mateusz Halicki opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach zawodowych i wchodzeniu w tajniki profesji lutnika. Przytacza dwadzieścia złotych porad dla rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku, które nie straciły nic ze swojej aktualności. Jedna z tych sentencji brzmi następująco: „Ucz się wszystkiego aż do śmierci, a przede wszystkiem staraj się wydoskonalić w swym zawodzie, staraj się abyś został najświatlejszym artystą pomiędzy twymi kolegami”.

Operacje na instrumentach. Podcast #07, część pierwsza
Jak uzdrowić źle brzmiące bądź zepsute instrumenty z rodziny smyczkowych? Co zrobić, kiedy w skrzypcach pęknie struna lub w wiolonczeli przewróci się podstawek? Co to jest dusza instrumentu? Na te i inne pytania odpowiada lutnik Mateusz Halicki z Warszawy. Prezentujemy pierwszą część naszej rozmowy o renowacji instrumentów.

Tajemnice tkaniny dwuosonowowej. Podcast #06
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Województwo podlaskie zapisało się w historii polskiego tkactwa w sposób wyjątkowy i o tym opowiada nam Karolina Radulska, która należy do najmłodszego pokolenia tkaczek tworzących w janowskim Ośrodku Tkactwa Dwuosnowowego.

Zaczarowany świat koronki. Podcast #5
Koronka koniakowska uważana jest za jeden z najważniejszych przykładów kulturowych polskiego rzemiosła artystycznegoi światowego dziedzictwa sztuki. Jedną z najbardziej znanych i utytułowanych polskich koronczarek jest Mariola Wojtas. Swoim oryginalnym dziełem wyraża szacunek dla tradycji miejsca, w którym mieszka, Koniakowa. Angażuje się w promocje, wystawy, konkursy, a przede wszystkim uczy tej trudnej techniki.

Magia grafiki warsztatowej. Podcast #4
Gość: Jan Bosak – artysta malarz, grafik, pedagog i wykładowca. Od lat prowadzi „Otwartą Pracownię Graficzną” w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, oraz wykłada na Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej.
Tematem naszej rozmowy jest jedna z najstarszych dziedzin sztuki – grafika warsztatowa. Dowiemy się jak wygląda pracownia i warsztat artysty. Jak to jest, kiedy w rękach grafika skupia się cały proces twórczy: od projektu, poprzez dobór odpowiedniej techniki i opracowania formy druku, aż do wykonania ostatecznych odbitek.

Kulisy procesu twórczego. Podcast #03
Gość: Marcin Wojciechowski – reżyser filmów animowanych, scenarzysta, ilustrator, oraz autor grafiki reklamowej i wydawniczej. Bazując na klasycznych metodach animacji poklatkowej tworzy kameralne formy animowane, pod szyldem Laboratorium Obrazów Ruchomych.
Rozmawiamy o nowym filmie naszego gościa, oraz o tym, co dzieje się za kulisami estrad i sal koncertowych. Zastanowimy się co przeżywa artysta, który przygotowuje się do wyjścia na scenę lub z niej schodzi? Czy zmaga się z tremą? A może walczy z wypaleniem twórczym? Co robi, lub co usiłuje zrobić, kiedy tworzy → projekt, obraz, rzeźbę, utwór literacki lub kompozycję muzyczną → a brakuje mu inspiracji i weny twórczej.

Świat roślin Jana Bulasa. Podcast #02
Naszym gościem w rozmowach o rzeczach pięknych jest Bogdan Czesak, konserwator dzieł sztuki. Mówi, że zawód, który uprawia – choć niełatwy i wymagający – sprawia mu wiele radości. Rozmowa o renowacji starych, ponad 100-letnich polichromii namalowanych przez Jana Bulasa – ucznia Stanisława Wyspiańskiego. Te piękne, malowidła wykonane około 1911 roku znajdują się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Stanowią one jedyny znany przykład sakralnego malarstwa monumentalnego tego artysty.

Zapomniane kurdybany. Podcast #01
Kurdyban – to słowo wielu osobom jest nieznane, ale wtajemniczeni wiedzą, że oznacza luksusową ozdobę wnętrz. Rozmawiamy o rzeczach pięknych, czyli zapomnianych kurdybanach, które kiedyś zdobiły wnętrza europejskich pałaców, królewskich zamków, kościołów i prywatnych posiadłości.
Wyjątkowa uroda kurdybanów oczarowuje i inspiruje niezmiennie od kilkuset lat, a wszystko to dzięki fantazyjnym wzorom, szlachetnej fakturze i złocistości kolorów tych ozdobnych skór. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że proces tworzenia jednego brytu kurdybanu wymaga ogromnego nakładu precyzyjnej, ręcznej pracy. To sprawia, że każdy kurdyban jest dziełem nadzwyczaj cennym i unikatowym.
Naszymi gośćmi są Agnieszka Kosakowska i Ewa Zielińska, założycielki krakowskiej pracowni artystycznej CONSISTE. Wspólnie będziemy sięgać do historii sztuki, rzemiosła artystycznego i tajemnic związanych z konserwacją zabytków.