Skip to main content
Spotify for Podcasters
Ministr Michal Šalomoun: Co na tiskovkách vlády neuslyšíte

Ministr Michal Šalomoun: Co na tiskovkách vlády neuslyšíte

By Michal Šalomoun

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun vybírá ty nejzajímavější a nejzapeklitější právní případy, u kterých se vláda může zapojit do řízení u Ústavního soudu. Na své si přijdou experti na právo, odborníci z řad advokátů či soudců, ale také studenti práv, jejich vyučující a zkrátka všichni, které zajímá právo.
Currently playing episode

Má být chráněný účet v bance zadarmo?

Ministr Michal Šalomoun: Co na tiskovkách vlády neuslyšíteJan 06, 2023

00:00
11:20
Boj s byrokracií: Zrychlení soudních řízení

Boj s byrokracií: Zrychlení soudních řízení

Další úleva od byrokracie. Teď pro soudy a soudce. V souladu s antibyrokratickými balíčky vláda schválila redukci přísedících u soudů. Podílet by se měli jen na rozhodování o nejzávažnějších zločinech u krajských soudů, hlavně u násilných činů. Poslechněte si 15. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Dec 05, 202311:25
Boj s byrokracií: Potravinářské průkazy a pracovní neschopenky

Boj s byrokracií: Potravinářské průkazy a pracovní neschopenky

Jaké další úlevy přinášejí naše antibyrokratické balíčky? Proč už nepotřebujete třeba na tábor nebo brigádu potravinářský průkaz? Kdy není třeba hlásit České správě sociálního zabezpečení konec pracovní neschopnosti? Poslechněte si 14. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.Nov 15, 202307:21
Antibyrokratické balíčky: Domácí cukroví na prodej

Antibyrokratické balíčky: Domácí cukroví na prodej

Vánoce se blíží, budete péct cukroví? A jak to souvisí s antibyrokratickými balíčky? Za jakých podmínek je možné to, co upečete doma, prodat? Poslechněte si 13. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Nov 02, 202312:54
Jak to bude se školskými logopedy?

Jak to bude se školskými logopedy?

Logopedie napravuje vady řeči. Proč a jak se školští logopedové stali jablkem sváru? Proč skupina senátorů v ústavní stížnosti požaduje část školského zákona o těchto logopedech zrušit? Poslechněte si 12. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Sep 25, 202308:28
Jak to je s žalobou ministra Blažka na ministra Rakušana

Jak to je s žalobou ministra Blažka na ministra Rakušana

Ministr spravedlnosti žaluje ministra vnitra. Členové vlády se neumí dohodnout a podobně. Na první pohled bombastické titulky v novinách. Ve skutečnosti jde ale o standardní vyjasnění kompetencí. Poslechněte si 11. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Sep 11, 202305:35
Reflexe k rozhodnutí Ústavního soudu o platech zastupitelů

Reflexe k rozhodnutí Ústavního soudu o platech zastupitelů

Ústavní soud 22. května 2023 částečně vyhověl stížnosti skupiny senátorů ohledně odměňování členů krajských či obecních zastupitelstev. Jak se rozhodnutí soudu promítne do právní úpravy? Poslechněte si druhou část o platech zastupitelů v podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Jun 12, 202307:18
Mají si zastupitelstva určovat sama své platy?

Mají si zastupitelstva určovat sama své platy?

Proč podala skupina senátorů podnět k Ústavnímu soudu ohledně platů krajských či obecních zastupitelů? Jde o zásah do práva na samosprávu? A proč se vláda do řízení nezapojila? Poslechněte si 9. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Jun 12, 202305:21
Využití pojmu legitimní očekávání

Využití pojmu legitimní očekávání

Epiteton ornans neboli ozdobný básnický přívlastek. Tak se někdy používá pojem legitimní očekávání. Viděli jsme to nedávno třeba v Poslanecké sněmovně při projednávání úpravy valorizace penzí. Kdy a jak správně toto sousloví používat? Poslechněte si 8. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

May 04, 202312:38
Střet o pandemický zákon II.

Střet o pandemický zákon II.

Jak dopadl první střet současné vlády a opozice u Ústavního soudu ohledně novely pandemického zákona? Obstála novela v testu ústavnosti a co bylo jablkem sváru? Poslechněte si druhou část dvojdílu o pandemickém zákoně podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Mar 06, 202315:04
Střet o pandemický zákon I.

Střet o pandemický zákon I.

Vzpomínáte si na koronavirovou pandemii? A jak se neustále prodlužoval nouzový stav? Tehdy vznikl pandemický zákon. Jeho přijetí provázela zjitřená atmosféra, ale i věcné námitky. Nakonec jej posuzoval Ústavní soud. A jak to dopadlo? Poslechněte si první část dvojdílu o pandemickém zákoně podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Feb 02, 202316:07
Má být chráněný účet v bance zadarmo?

Má být chráněný účet v bance zadarmo?

Mají, či nemají banky vést chráněný účet pro lidi v exekuci bezplatně? Proč skupina 17 senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákona, tak aby chráněný účet nebyl zdarma? A jako perlička osobní zkušenost z advokacie s právním zastoupením zdarma, které vás pošle do minusu. Poslechněte si 5. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Jan 06, 202311:20
Právní bitva v případu osvojení dítěte

Právní bitva v případu osvojení dítěte

Případ osvojení holčičky, který se dostal až před Ústavní soud. Jak to vypadá, když se někdo snaží vyvolat řízení u případu, který už byl pravomocně uzavřen? Je to, jako byste se několik dní po odehraném fotbalovém utkání rozhodli, že chcete jinak kopnout penaltu. Poslechněte si 4. díl podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Dec 16, 202211:27
Odškodnění za šikanu v policejních sborech

Odškodnění za šikanu v policejních sborech

Kdo má řešit odškodnění v případu prokázané šikany v policejních složkách? Má to být soud, anebo policejní ředitel příslušného krajského útvaru? A co udělat s nejasnou formulací v zákoně? Jak se tento zapeklitý případ daří rozplétat, to se dozvíte ve 3. dílu podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Dec 02, 202213:47
Má se platit za záchytku?

Má se platit za záchytku?

Proč není záchytka zadarmo? Co vše je součástí nároku občanů na bezplatnou zdravotní péči a proč tam služby protialkoholních záchytných stanic nepatří? Jakou roli v případu sehrála vláda, se dozvíte ve 2. dílu podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Nov 15, 202212:01
Potřebuje bývalý soudce advokáta?

Potřebuje bývalý soudce advokáta?

Proč si musí bývalý soudce se svým vzděláním hledat advokáta pro sepsání stížnosti k Ústavnímu soudu? Je třeba kvůli tomu měnit zákon o advokacii? Jak v tomto případu zasáhla vláda jako možný účastník řízení u Ústavního soudu, to se dozvíte v 1. dílu podcastu ministra pro legislativu Michala Šalomouna „Co na tiskovkách vlády neuslyšíte“.

Nov 03, 202212:45