Skip to main content
Spotify for Podcasters
Klub dizajnu

Klub dizajnu

By Slovenske centrum dizajnu

Aj Slovenské centrum dizajnu podcastuje! Prostredníctvom druhej série rozhovorov vám predstavíme ľudí zaoberajúcich sa dizajnom a osobnosti, ktoré či už priamo alebo nepriamo súvisia s Galériou dizajnu Satelit.

Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Adriána Ondrušová a Katarína Plačková

Klub dizajnuDec 08, 2022

00:00
13:47
Peter Chmela

Peter Chmela

Peter Chmela uzavrie päticu rozhovorov Klubu dizajnu, v ktorých sme vyspovedali dizajnérov z tohtoročnej výstavy Národná cena za dizajn. Zoznámite sa s ďalším grafickým dizajnérom, ktorý svoje zručnosti nadobudol nielen doma, ale aj v zahraničí. 

Dec 31, 202215:24
Adriána Ondrušová a Katarína Plačková

Adriána Ondrušová a Katarína Plačková

Rozhovor so študentkami Vysokej školy výtvarných umení. Dievčatá hľadajú ekologické riešenia v oblastiach produktového dizajnu. Navrhujú a vytvárajú  produkty, ktoré sú vyrobené z biologicky rozložiteľných a recyklovateľných monomateriálov. A prečo sú súčasťou výstavy NCD - Komunikačný dizajn? Dozviete sa v rozhovore.

Dec 08, 202213:47
Martin Mistrík

Martin Mistrík

Martin Mistrík je grafický dizajnér, ktorému nestačilo štúdium na VŠVU, tak skúsil aj študijné pobyty vo Fínsku a Slovinsku a oplatilo sa. V súčasnosti patrí medzi najkvalitnejších dizajnérov s bohatým portfóliom. Na výstave NCD22 máte možnosť vidieť hneď niekoľko jeho prác, či už v kategórii Knihy a publikácie alebo v Identite.

Nov 25, 202220:23
Adam Krupa

Adam Krupa

Na výstave Národnej ceny za dizajn 2022 je jedným z vystavujúcich autorov aj Adam Krupa. Spolu s kolegom Jakubom Kvašňovským vytvorili komunikačnú identitu s nezvyčajným názvom HUSCHWAI. Čo sa za týmto pojmom skrýva sa dozviete v dnešnom podcaste.

Nov 10, 202214:36
Vanda Gábrišová

Vanda Gábrišová

Vanda sa profesionálne venuje grafickému a produktovému dizajnu. Absolvovala štúdium v zahraničí, teraz pokračuje na Slovensku. Jej meno sa spája s detským časopisom Bublina, ale aj s platformou Flowers for Slovakia. Tento podcast bude plný informácií. Spomínaný časopis máte možnosť vidieť na práve prebiehajúcej výstave Národná cena za dizajn 2022 v Galérii dizajnu Satelit.

Oct 29, 202212:22
Ondřej Vicena

Ondřej Vicena

Ondřej Vicena bol najskôr fanúšikom a vášnivým zberateľom okuliarových rámov, ktoré boli vyrábané na území Československa. Dnes pôsobí ako teoretik a zároveň produktový dizajnér. Je absolventom Akadémie výtvarných umení v Prahe a doktorandom Ateliéru produktového designu na pražskej UMPRUM. Jeho projekt „Brejle a okuliare“ bol prvý raz v menšom formáte predstavený v roku 2021 na prehliadke Designblok, kde ho odborná porota ohodnotila Cenou za mimoriadny počin. O aktuálnej výstave v Galérii dizajnu Satelit porozpráva v dnešnom podcaste.

Sep 07, 202216:10
Terézia Feňovčíková

Terézia Feňovčíková

Terézia je mladá úspešná odevná dizajnérka s vlastnou značkou FREIER, pod ktorou vznikajú najmä pánske modely. Neprehliadnuteľným prvkom jej kolekcií je nekonečná inšpirácia filmami z 80-tych rokov. Terézia sa okrem budovania svojej značky dlhodobo venuje aj spolupráci so Slovak Fashion Council. Konkrétne v Letnej akadémii módy pracuje na pozícii junior dizajnérky. O jej tvorbe a ďalších aktivitách porozpráva v dnešnom podcaste.

Aug 08, 202215:57
Zuzana Bobíková

Zuzana Bobíková

Slovenské centrum dizajnu dlhodobo spolupracuje s neziskovou organizáciou Slovak Fashion Council. Máme spoločné témy, ciele a prelínajú sa nám viaceré edukačné programy. O koho ide vám dnes upresní výkonná riaditeľka SFC Zuzana Bobíková.

Jul 25, 202217:23
Peter Baran

Peter Baran

Dnešný Klub dizajnu s Petrom Baranom, ktorý je jedným z vystavujúcich na výstave Materialisti V Galérii dizajnu Satelit. 

Jul 08, 202219:11
Zdenka Pepelová

Zdenka Pepelová

V novej časti Klubu dizajnu porozpráva Zdenka Pepelová o Knižnici materiálov LOMA a o výskumno-vývojovom oddelení INOLAB, ktoré je súčasťou Slovenského centra dizajnu.

Jun 28, 202208:53
Broňa Brtáňová a Viktor Devečka

Broňa Brtáňová a Viktor Devečka

Nový rok ste viacerí začali na horách a my budeme v tejto téme pokračovať. Dnes sme si pripravili rozhovor s príjemnou a úspešnou dvojicou mladých ľudí. Porozprávajú, aké to je, keď sa na Slovensku rozhodnete vyvíjať lyže. Viktor Devečka je hlavným dizajnérom a Broňa Brtáňová je zodpovedná za celkový vizuál značky a produktov Forest skis.

Jan 13, 202222:35
Michaela Bednárová

Michaela Bednárová

Michaela Bednárová patrí so značkou PUOJD k najvýraznejším malým ateliérom zaoberajúcim sa produkciou textilu. Od novembra bola súčasťou výstavy Textil náš každodenný, Viera Líčeníková Škrabalová & Michaela Bednárová v Galérii dizajnu Satelit. Kolekciu Mŕtve kvety ste mohli vidieť aj na výstave NCD 2021, v ktorej priestoroch sme nakrúcali tento rozhovor. O nej, ale aj o tom, či môže textilná dizajnérka tvoriť bezodpadovo, sa dozviete v dnešnom podcaste.

Dec 15, 202116:45
Tomáš Tholt, Ján Pernecký a Ján Tóth

Tomáš Tholt, Ján Pernecký a Ján Tóth

V najnovšom vydaní Klubu dizajnu predstavujeme zaujímavú trojicu z bratislavského štúdia Subdigital, ktoré sa zaoberá vyvíjaním softvérových riešení pre dizajn a architektúru. V rozhovore okrem iného priblížia softvér H.U.R.B.A.N. selector, ktorý dizajnérom ponúka nové možnosti experimentovania s 3D tvarmi. Tento softvér vyvíjalo štúdio Subdigital v spolupráci s SCD ako výstup projektu Dizajn a inovácie, spolufinancovaného zo štátneho rozpočtu a EFRR - programu spolupráce INTERREG SK-AT.

Nov 19, 202124:09
Štefan Nosko
Sep 08, 202116:38
Vladimíra Büngerová a Klára Prešnajderová

Vladimíra Büngerová a Klára Prešnajderová

V Klube dizajnu sme vyspovedali Vladimíru Büngerovú, kurátorku zbierok moderného a súčasného umenia SNG a Kláru Prešnajderovú, výskumnú pracovníčku SCD/ Výskumno-vývojové oddelenie INOLAB. Obe porozprávali o svojich skúsenostiach, akým spôsobom vyhľadávajú informácie v archívnych dokumentoch a písomnostiach, ktoré sú potrebné pri písaní odborných článkov alebo pri koncipovaní výstav.

Aug 02, 202126:29
Andrea Ďurianová
Jun 24, 202121:32
Dana Prekopová

Dana Prekopová

Okuliare už dávno nie sú iba zdravotníckou pomôckou. Kedy sa tento postoj u nás zmenil a aké okolnosti k tomu dopomohli nám porozpráva v tretej časti podcastu dizajnérka a majiteľka optiky Dana Prekopová. Okrem iného sa dozviete, kto má predpoklad stať sa okuliarovým dizajnérom alebo či je možné vyrábať okuliarový rám bezodpadovo.

Ak vám nestačí dizajn počúvať, môžete aj pozerať https://youtu.be/yPH7h72k1Lw

Jun 23, 202118:44
Ondrej Jób a Michal Tornyai
May 15, 202128:54
Rok slovenského dizajnu
May 13, 202120:08