
Podcast SMOPaJ
By Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Podcast SMOPaJNov 14, 2023

Povesti o jaskyniach: Šuchova diera
Na Špaňom poli na Gemeri je jaskyňa, ktorá sa kedysi dávno volala Šuchova diera. Mala dva otvory, z nich jeden bol ukrytý. Viaže sa k nej príbeh o dvoch bratoch, Šuchovi a Mutenovi, z neďalekého radu Drienok. Podľa odpovede našich jaskyniarov na otázku, ktorá jaskyňa sa v povesti spomína, to môže byť Špaňopolská alebo Chvalovská jaskyňa.

Povesti o jaskyniach: Tajomstvo Brunovskej mohyly
Vypočujte si ďalšiu povesť z cyklu Povesti (nielen) na dobrú noc, ktorú pod názvom Tajomstvo Brunovskej mohyly napísal František Kreutz. V masíve Káľovej hole leží dolinka Veľký Brunov aj prepadlisko Brunov. A pretože prístup do tejto lokality je dosť obtiažny, do dnešných dní sa tu zachoval rozlohou neveľký, no o to vzácnejší smrekový prales. Podľa povesti mali práve tu, kedysi dávno, skrýšu zbojníci.

Povesti o jaskyniach: O zlopovestnej krčmárke Anči
Keď 10. júla 1801 polyhistor, učiteľ a kňaz Ladislav Bartolomeides zostúpil do troch jaskýň pri Smradľavom jazere, v jednej z nich – dnes nazývanej Čertova diera, nachádzala sa hromada ľudských kostí. Medzi ľuďmi v blízkom okolí koloval príbeh o krčmárke Anči a zbojníkoch, ktorí kedysi dávno okrádali a zniesli zo sveta mnoho pocestných. Ich telá potom nahádzali práve do Čertovej diery, ktorá je dnes súčasťou jaskynného systému Domica. Vtedy o tom pravda nevedeli, lebo čarokrásnu Domicu objavil až v roku 1926 Ján Majko. Na základe uvedeného príbehu sme pre vás pripravili povesť O zlopovestnej krčmárke Anči. Príjemné počúvanie.

Povesti o jaskyniach: Duča
MiIí poslucháči, počuli ste už o Duči? Ak patríte medzi jaskyniarov určite, ak ste turisti pravdepodobne, a ak máte iné záľuby a ešte ste o Duči nepočuli, tak sa započúvajte do nasledujúcej povesti.

Povesti o jaskyniach: Povesť o Silickej ľadnici
Pri obci Silica blízko slovensko-maďarských hraníc je v zeleni stromov ukrytá údajne najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete – Silická ľadnica. V roku 1854 vyšla v Budapešti kniha Tok sveta, v ktorej autor Karol Bérczy uverejnil aj povesť o Silici. Nám ju sprostredkovala významná jaskyniarka pani Kinga Székely. Vypočujte si teda, čo o tomto zázraku prírody bolo zaznamenané pred mnohými rokmi.

Povesti o jaskyniach: Poklad na Stožkách
Príbeh je opäť z knihy Poklad na Muráni od Františka Kreuza. Po stopách tejto povesti sa v osemdesiatych rokoch minulého storočia vybral jaskyniar, Ladislav Kováč do jaskyne Machnatá nazývanej aj Zbojnícka, alebo Bošeľova diera. Jeho prieskum potvrdil, že opísané udalosti sú aspoň z časti pravdivé. V období medzi dvomi vojnami kopali v jaskyni hľadači pokladov – bratia Bošeľovci zo Šumiaca. Znaky po ich márnom hľadaní bohatstva, sú viditeľné dodnes.

Povesti o jaskyniach: Šumiacky poklad
Milí priaznivci SMOPaJ, pripravili sme pre vás ďalšiu povesť z cyklu Povesti (nielen) na dobrú noc. Dej príbehu nás zavedie do kraja pod Kráľovou hoľou, do obce Šumiac a jaskyne v Dudlavej skale. Povesť uverejnil v knihe Kliatba na Muráni František Kreutz v roku 1972. Autor pôsobil v rokoch 1946 až 1980 ako učiteľ vo viacerých horehronských obciach, najdlhšie v Šumiaci a Brezne. Popri tom sa dlhé roky venoval aj spisovaniu ľudovej slovesnosti rodného kraja.

Povesti o jaskyniach: Rimavská zlatá kačička
Povesť nahovorila Želmíra Rybková

Povesti o jaskyniach: Demänová
Milí poslucháči, dnes vám prinášame poslednú povesť o našich jaskyniach na Liptove. Na záver sme vybrali azda najznámejšiu o Demianovi, drakovi a demänovskej jaskyni. Podcastové vysielanie Povestí (nielen) na dobrú noc, sa však nekončí. Na budúci rok, vám postupne predstavíme povesti o jaskyniach z ďalšieho regiónu Slovenska. Chcete vedieť z ktorého? Sledujte podcastové vysielanie Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva aj v januári 2023. Príjemné počúvanie.

Povesti o jaskyniach: Povesť o Šoudovi a Goudovi
Správca Važeckej jaskyne Milan Orfánus nás upozornil na povesť, ktorú spomína Janko Ilavský Podkrivánsky vo svojej knihe Važec. Táto podtatranská obec mala na starom erbe zo 17. storočia pustovníka, ktorý podľa povesti žil kedysi dávno vo vstupnej časti Važeckej jaskyne. Vypočujte si príbeh o vzniku Važca a pustovníkovi so zázračným kameňom.

Povesti o jaskyniach: Baraskulina jaskyňa
Nad obcou Stankovany pri meste Ružomberok sa vypína vrch Šíp. Na jeho svahu leží učupená malá osada Podšíp. Neďaleko sa nachádza jeden z mnohých krasových útvarov Šípu, nazvaný Baraskulina jaskyňa. Jej názov sa spája s podivnou ženou, ktorá žila v jaskyni na začiatku minulého storočia. Pre podcastové vysielanie na základe rozprávania obyvateľov Stankovian pani Antónie Gašperovej a pána Antona Chorváta, povesť napísala Iveta Chomová.

Povesti o jaskyniach: Biela skala
Na rozhraní medzi Oravou a Liptovom sa nachádza Biela skala. K jaskyni v tomto vápencovom masíve sa zachovali dve povesti. Jedna o ukrytých Jánošíkových pokladoch a druhá o nešťastnej dievčine a tatárskom veliteľovi.

Povesti o jaskyniach: Veľká ľadová priepasť
V Nízkych Tatrách, sa vo vápencovom masíve Ohnišťa nachádza Veľká ľadová priepasť . Povesť o jej vzniku, z pera Ľuboša Čilaga, vám prinášame v cykle podcastov Povesti (nielen) na dobrú noc.
Príjemné počúvanie.

Povesti o jaskyniach: Tajomná jaskyňa na Liptove
Súťažná epizóda s odpoveďou z cyklu Povesti nielen na dobrú noc.

Hubárov sprievodca prímestským lesom (nová teória hubárstva)
Jesenná prechádzka prímestským lesom s botaničkou múzea Barborou Kyzekovou a etnológom Peterom Laučíkom, s množstvom malých zastavení, pozoruhodných detailov a úvah o hubách a hubárstve.

Huby. Podcastová pozvánka na výstavu živých húb
Podcastová pozvánka na výstavu živých húb

Taxidermia: druhý život zoologických zbierok
Rozhovor s Valentínom Jančim, výtvarníkom a preparátorom Slovenského múzea ochrany prírody a jasknyiarstva o dermoplastických preparátoch.

Legenda o poslednom Drakovi
Legenda o poslednom Drakovi

Povesti o jaskyniach: Povesť o Svätojánskych rytieroch
Jánska dolina je mimoriadne bohaté krasové územie. Nachádza sa v nej okolo 200 jaskýň, z ktorých viaceré navštevovali pastieri, drevorubači, alebo náhodní pocestní. V predchádzajúcom podcaste ste si mohli vypočuť povesť, v ktorej sa spomína známa Stanišovská jaskyňa. Dnes vám prinášame príbeh o svätojánskych rytieroch ukrytých v podzemí Jánskej doliny a o pastierovi Sokolovi, ktorému sa stala osudnou jaskyňa v skale neďaleko horárne pred Bystrou. Prajeme príjemné počúvanie.

Jaskyňa Dúpnica - praveká svätyňa v Západných Tatrách
Podcast

Jaskyniarky. Podcastová vernisáž k novej výstave.
Výstava o ženách, ktoré zasvätili život objavovaniu tajomných podzemných svetov.

Povesti o jaskyniach: Tajomstvo svätoštefanskej koruny
Vypočujte si ďalší podcast z cyklu POVESTI (nielen) NA DOBRÚ NOC. Súvisí s revolučnými udalosťami v roku 1848 a úkrytom zlatej koruny Uhorska. V súkromnej korešpondencii zo začiatku minulého storočia spomína mikulášsky obchodník Ján Krivoš, neuveriteľný príbeh, ktorý sa tradoval v ich rodine. Na základe uvedeného príbehu pre podcastové čítanie povesť napísala Iveta Chomová.

Od Robina Hooda k Tatranskému národnému parku
O tom, kedy sa pojem "vlasť" prestal kryť s reálnou krajinou a jej prírodou, o vzniku ideí ochrany prírody ako aj o vzniku národných parkov, až k nášmu prvému a najstaršiemu Tatranskému národnému parku, sa v novom podcaste múzea rozprával etnológ Peter Laučík s Leonardom Ambrózom, geografom, ekológom a archivárom z Archívu ochrany prírody a jaskyniarstva.

Cestami hlbokého času s Monikou Orvošovou
Podcast priamo z terénu. O tom, čo všetko sa dá vyčítať z vrstvičiek vápenca a kvapkajúcej vody v jaskyni, o kryogénnych kryštáľoch a tzv. hlbokom čase, sa rozprával Peter Laučík s geologičkou a jaskyniarkou múzea Monikou Orvošovou, ktorá skúma paleoklimatické archívy v jaskyni Zlomísk v Nízkych Tatrách.

Ekológia montessori a walfdorfskej školy
Môže byť výchova pomocou pegogiky walfdorfskej školy a montessori prevenciou konzumnej spoločnosti? Odpoveď na túto otázku hľadali v novom podcaste múzea etnológ Peter Laučík s Barborou Kujundžič, blogerkou a matkou, ktorá spomenuté prístupy študuje a žije.

Povesti o jaskyniach: Dračica v Demänovskej doline
Pospolitý ľud si počas storočí vybájil množstvo príbehov o tajomných, neraz ťažko prístupných podzemných priestoroch. Osídlil ich zbojníkmi, šarkanmi, obrami, strigami a inými bájnymi bytosťami, umiestnil do nich poklady, spiacich rytierov a ďalšie záhady.
Pracovníčky archívu Iveta Chomová a Želmíra Rybková pripravili z nich cyklus podcastov nazvaný Povesti (nielen) na dobrú noc. V tomto roku vám priblížime povesti, ktoré sa viažu k jaskyniam v našom liptovskom regióne. V povesti Dračica je spomínaná Demänovská ľadová jaskyňa.

Knižnica - tajné zákutie, kde možno pestovať zvedavosť
Rozhovor s knihovníčkou múzea Miroslavou Košťan-Nekorancovou o knižnici Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva a jej histórii.

Kukučka má svoje dôvody (klásť vajcia do cudzích hniezd)
Hosť: Mgr. Alena Lenková, zoologička

Povesti o jaskyniach: Priepadlá
Pospolitý ľud si počas storočí vybájil množstvo príbehov o tajomných, neraz ťažko prístupných podzemných priestoroch. Osídlil ich zbojníkmi, šarkanmi, obrami, strigami a inými bájnymi bytosťami, umiestnil do nich poklady, spiacich rytierov a ďalšie záhady.
Pracovníčky archívu Iveta Chomová a Želmíra Rybková pripravili z nich cyklus podcastov nazvaný Povesti (nielen) na dobrú noc. V tomto roku vám priblížime povesti, ktoré sa viažu k jaskyniam v našom liptovskom regióne. Prvá z nich s názvom Priepadlá sa týka Važeckého krasu.

Svetový deň vody 22. marec 2022
Rozhovor s Jurajom Vavrom z miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Liptovskom Hrádku.

Pre dolinu viditeľnú aj neviditeľnú
Podcast s Paľom Herichom o Demänovskej doline.

Svetový deň mokradí 2. február 2022
2. február si už viac ako tri desiatky rokov pripomíname ako Svetový deň mokradí. V tento deň bol v roku 1971 v iránskom meste Ramsar podpísaný Dohovor o mokradiach majúcich medzinárodný význam.

Jaskyniarske správy zo Slovenského krasu
Rozprávanie o uplynulom roku v Slovenskom krase, o vplyve koronakrízy na lokálnu turistiku, tiež o starých stromoch, jaskyniarskych výskumoch, o potrebe hľadania samoty a spätosti s krajinou. Peter Laučík, Hosť: Gabriel Lešinský

Jaskyniar vodný
V rozhovore múzejný biospeleológ Ján Lakota o vzácnom jaskynnom živočíchovi: Jaskyniar vodný (Proteus anguinus).

Tatranskí horskí vodcovia v minulosti
Druhá časť, venovaná tatranským horským vodcom

Práca horského vodcu - Michal Gerčák
Rozhovor s Michalom Gerčákom o práci horského vodcu na Slovensku aj v zahraničí.
Moderátor: Iveta Korenková

Ako mnísi kláštor postavili
Príbeh o budove Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva

Václav Vraný
Zo života Václava Vraného