Skip to main content
Spotify for Podcasters
Słowo Klucz

Słowo Klucz

By Słowo Klucz

Czytamy książki. Śmiechu co niemiara.

slowokluczpodcast.blog/
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Nowy wspaniały świat

Słowo KluczMar 21, 2023

00:00
01:04:35
Nowy wspaniały świat

Nowy wspaniały świat

Wiosna jest coraz bliżej!! Pośród przebiśniegów i skowronków czytamy jedną z ulubionych książek naszego przyjaciela Maksa - i jesteśmy pod dużym wrażeniem. Postęp, futuryzm, technologia... pora odłożyć żarty na bok i zająć się faktami. Dlatego w dzisiejszym odcinku znajdziecie odpowiedzi na zabawne pytania, takie jak: Co łączyło Aldousa Baldousa Huxley'a z George'em Orwellem? Czy producenci żarówek w roku 1924 posiadali kompas moralny? oraz: Czy dla spokojnej egzystencji warto poświęcić to, co czyni nas ludźmi? słowa klucze: cena, pasja nasz blog: slowokluczpodcast.wordpress.com jeśli macie ochotę postawić nam kawę, chętnie się napijemy ;) Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub w wiadomościach głosowych!
Mar 21, 202301:04:35
Cmentarz w Pradze

Cmentarz w Pradze

Rabin Gad z Krakowa pozdrawia ze Smoczej Jamy! Dziś gawędzimy o książce Umberto Eco "Cmentarz w Pradze", która ma wszystkie składniki ekscytującej powieści: szpiedzy!, teorie spiskowe!, rozdwojenie jaźni!, kulty!, postacie historyczne!, ale jednak nas nie przekonuje. Czemu tak jest? Kliknijcie śmieszną ikonkę "play", żeby się przekonać! Poza pogadanką o książeczce, poznajemy też traumy szkolne Oli, strach przed machinacją translatorką Zosi i hobby sędziwych lat Umbertego Ekego. Słowa klucze: Protokoły mędrców Syjonu, nuda Nasz blog: slowokluczpodcast.wordpress.com Jeśli macie ochotę postawić nam kawę, chętnie się napijemy ;) Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub w wiadomościach głosowych!
Feb 27, 202332:27
Człowiek, który kochał Syberię

Człowiek, który kochał Syberię

Mroźno za oknem, mroźno w duszy - śladami Fritza Dörriesa ruszamy na Syberię... Nieco wybrzydzamy, ale za to jakie ładne obrazki! W odcinku słychać pazury niedźwiedzi i wycie dzikich kotów, a wszystko po to, żebyście również Wy, drodzy Słuchacze, poczuli się niczym w gąszczu tajgi syberyjskiej. Czy flirt z norweskim gangiem musi przekreślić czyjś życiorys? Czy powinno się okradać groby? Hmmm... I czy na Syberii są w ogóle motyle? Po odpowiedzi zapraszamy do nas. słowa klucze: śmierć, ilustracje Nasz blog: slowokluczpodcast.wordpress.com Jeśli macie ochotę postawić nam kawę, chętnie się napijemy ;) Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub w wiadomościach głosowych!
Feb 07, 202342:52
Bliscy

Bliscy

Odcinek na czasie, o Annie Ernaux, tegorocznej noblistce (Nobel 2022). Po co się wysilać i opisywać odcinek skoro można skorzystać ze słów ułożonych już przez komitet noblowski: „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.  Coś się Oli pokręciło: to przenikliwość jest kliniczna, okraszona alienacją. Praca nauczycielki, mały sklep, niepoznana siostra. po prostu zwykła środa z życia Annie Ernaux. Wyrażonko, które nas zachwyciło: "trzeba sobie umeblować głowę". Słowa klucze: opanowanie, archiwum Nasz blog: slowokluczpodcast.wordpress.com Jeśli macie ochotę postawić nam kawę, to chętnie się napijemy ;)   buycoffee.to/slowoklucz Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Jan 23, 202342:03
Tajny agent

Tajny agent

Witamy nowy rok bombowo, bo w towarzystwie niecnych anarchistów usiłujących wysadzić to, co dla angielskiej burżuazji najcenniejsze - obserwatorium astronomiczne w Greenwich... Jak to mówią, kto się boi Gargamela, niechaj zaraz idzie spać, bo to odcinek dla tych, co się lubią bać. Jeśli należycie do tej kategorii, zapraszamy do deszczowego Londynu widzianego oczami Josepha (czyt. Józefa) Conrada vel Korzeniowskiego. Dowiemy się, kim są patroni roku 2023, czego rodzina Oli nie oglądała w święta oraz jak można zarobić na życie, będąc gnuśnym anarchistą. słowa klucze: samozadowolenie, nauka nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Jan 09, 202346:05
Żaby

Żaby

Żaby, żabnice, żabiątka... polscy poeci rozkoszują się ich skrzekiem, amerykańscy nastolatkowie rozcinają skalpelami, a niejaki Arystofanes uwiecznia je w swoim lekkim i zabawnym dramacie antycznym. Dowiemy się, co czytali letnicy w Zakopanem w 1902 roku, jaką fryzurę nosił Arystofanes oraz co zasługuje na zmartwychwstanie - piękny patos czy szermiercze szyderstwo. Zespół Słowa Klucz życzy wszystkim smacznych pierogów! słowa klucze: bryś, niezła draka nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Dec 25, 202232:21
Trzej towarzysze

Trzej towarzysze

Ho, ho, ho! Kopę lat! Dziś pozdrawiają Was Robbie, Otto i Gotfryd, tytułowi trzej towarzysze doli i niedoli Niemiec po I wojnie światowej z poruszającej powieści Ericha Marii Remarque'a, a także, ma się rozumieć, Ola i Zosia. Hiperinflacja, spontaniczne wyścigi samochodowe, przyjaźń, miłość i tani rum - oto dzisiejsze tematy przewodnie. Remarque romansuje z gwiazdami Hollywood, Ola dzieli się ciekawymi spostrzeżeniami na temat projektów okładek książek i ich roli, a pisząca te słowa Zosia, która tytanem pracy nie jest, serdecznie dziękuje Słuchaczom za cierpliwość w oczekiwaniu na ten odcinek. Jak to mawia Alfons, dobroduszny właściciel piwiarni, oby Wasze dzieci miały bogatych rodziców! słowa klucze: cisza, rozpacz nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Dec 23, 202244:56
Centuria

Centuria

W tym odcinku czytamy bajki. Wyzwanie pisarskie na dziś: zamknijcie oczy, otwórzcie "Centuria" na losowej stronie, przejdźcie trzy kartki do przodu i rozwińcie koncept zawarty w rozdziale, na który traficie w ten sposób. Zosia się zachwyca. Ola śmieje się z reklam hot dogów. Żadna z nas nie zna za dobrze przykazań. Czy duchy mogą być bardziej ludzkie niż... ludzie?  #niemiłość ciągłe zmiany tematu na życie Oli. Halinowskie rymy. słowa klucze: abstrakcja, wystawa kuratorska Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Dec 01, 202201:02:26
Grek Zorba

Grek Zorba

Pełne słońce, morze i garść oliwek - czegóż chcieć więcej? Sensu życia, ot co. Dlatego wyruszamy śladem narratora-gryzipiórka na Kretę, by tytułowy Aleksy Zorba wyjaśnił nam wreszcie, o co chodzi z tymi kobietami - są w końcu ludźmi czy nie? Na te oraz inne palące pytania znajdziecie odpowiedzi w odcinku, oczywiście między wierszami.  A oprócz tego: język grecki zrzuca Olę z siodła niczym nieokiełznany rumak, a Zosia czuje się dojrzała niby kreteński owoc zapłodniony ciepłym wiatrem znad morza. Zapraszamy! słowa klucze: łobuz, rozstanie Waszymi opiniami na wszelakie tematy poruszone w odcinku (i nie tylko) możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast.gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Nov 15, 202237:60
Czarny Książę

Czarny Książę

Manic Pixie Dream Girls, łączcie się! Oto nadchodzi Wasz książę! Czarny książę, spod pióra Iris Murdoch. Książę jest zadufany w sobie, kłamie na temat swojego wieku i naturalnie jest szaleńczo zakochany w każdym z nas. No i kończy w więzieniu. Ale lepszy rydz niż nic, zawsze jakiś książę. Dużo charakternych postaci, mieszające się zeznania. Komu ufać? W co wątpić? Czyje książki kupować??? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi. Skoro już mówimy o "tyyyyylu" pozaznaczanych smaczkach, oto kilka z nich: Being a real person oneself is a matter of setting up limits and drawing lines and saying no. I don’t want to be a nebulous bit of ectoplasm straying around in other people’s lives. That sort of vague sympathy with everybody precludes any real understanding of anybody. It was the sadly misplaced nature of her ambition. I then sat and twiddled for a bit longer, watching the creeping line of sun turning the crusty surface of the wall opposite from brown to blond. Then I fell to writing again. We defend ourselves by descriptions and tame the world by generalizing. When one has a secret source of satisfaction it is pleasing to talk of everything in the world but that. słowa klucze: niewiedza, rel Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe. PS Kupcie książkę Francisa
Nov 01, 202243:32
Życie Pi

Życie Pi

Cóż za menażeryjny odcinek! Niczym Uroboros pożerający własny ogon w niekończącym się cyklu życia, zwierzęta na łodzi kolejno ulegają konsumpcji, aż przy życiu pośrodku oceanu pozostaje współczesne, ale już legendarne duo: chłopiec o nazwisku Richard Parker oraz tygrys o imieniu Pi. Jeśli coś ci się nie zgadza w powyższym zdaniu, na pewno należysz do grona prawdziwych miłośników twórczości Yanna Martela. Zapraszamy więc do odcinka! Zosia źle zapamiętuje wyrażenie "al punto di vista" i za karę trafia do więzienia, przez co odcinek publikuje dopiero teraz; Ola analizuje położenie tratwy i przyznaje Oscary; a Pi żyje szczęśliwie do dziś, otoczony pojemnikami na przyprawy. słowa klucze: Richard Parker, antroporealizm nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Oct 17, 202244:30
Święto kozła

Święto kozła

Dołączcie, aby posłuchać jak nawigujemy poprzez Morze Karaibskie niewiedzy na temat historii Dominikany. Będzie ostro, siostro. Dzisiejsza książka to opis przemocy, przemocy, a nawet przemocy. Jest to również list miłosny do Henryka Sienkiewicza od jego latynoskiego kochanka. Aby lepiej zrozumieć perypetie miłosne Vargas Llosy, polecamy wysłuchanie piosenki "Banjo Odyssey" kanadyjskiego zespołu The Dead South. Względnie merengue. słowa klucze: przemoc, uniwersalność Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Sep 12, 202235:22
Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

Zapraszamy do wysłuchania odcinka specjalnego, w którym zdajemy relację z tegorocznego Narodowego Czytania, w którym uczestniczyłyśmy. Zaczynamy czytając same, na fonii, następnie opowiadamy o wydarzeniu, a także, szerzej o idei Narodowego Czytania i co o niej myślimy. Brzmi sucho, ale zaufajcie nam. Niespodziewanie dla nas samych pojawiają się słowa klucze! Oto one: krecik, melodie Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Sep 07, 202232:43
Tajemna historia

Tajemna historia

Dzisiejszego odcinka polecamy słuchać ze szklanką whisky w nieskażonej pracą dłoni. Tajemnicza Ola czyta Platona w harvardzkiej bibliotece, enigmatyczna Zosia pływa łódką po oksfordzkim jeziorku, paląc papierosy oczywiście, a Donna Tartt z zamkniętymi oczami mówi nam rzeczy po francusku. Dzieje się sporo, zatem polecamy zapiąć pasy i wejść razem z nami w dionizyjski trans bachanaliów. słowa klucze: używki, zaskoczenie nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko!) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe. 
Aug 30, 202253:59
Po co czytać + Opowieść o Blanche i Marie

Po co czytać + Opowieść o Blanche i Marie

Jak to? Kiedy? Dlaczego? (!) Również i Wam, mole książkowe, życzymy wszystkiego najlepszego! Zachęcamy do podzielenia się czemu, Waszym zdaniem, warto czytać. Chcecie poznać trochę faktów na temat Marii Skłodowskiej-Curie? My również! Czy dzisiejsza książka ich nam dostarczy? To już inna kwestia! Żeby zapewnić choć trochę treści edukacyjnych, Zosia dyskretnie rzuca cień na Francję, a Ola przemyca ciekawostki historyczne.  Sztuka pamiętnikarska, radiacje, łacińskie sentencje. Ach, czego nie ma w tej książce... Odcinek roboczo nazywany również Opowieścią o bleh i meh. Słowa klucze: przekłamania, chłam nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Aug 15, 202238:29
Zamek

Zamek

- Olu i Zosiu, nie chce nam się czytać "Zamku" Kafki. Co robić? - Nie martwcie się! Zrobimy waszą ulubioną kawę i wszystko wam opowiemy
Aug 03, 202233:35
Tortilla Flat

Tortilla Flat

Lubicie tortillę z fasolą? Ola również, ale trzeba znać chyba umiar! Ola lubi również Johna Steinbecka, toteż dziś właśnie o nim rozmawiamy. California dreamin on such a... hmmm... właściwie summer's day. Wino, kobiety, śpiew, gromada wiernych piesków, gromada wiernych kolegów, dwa domy (czasami), żulskie nocki na plaży, poszukiwania skarbów i kurs coachingu. Czego można chcieć więcej w lipcu? Pyramid scheme nad brzegiem Pacyfiku. słowa klucze: wesołość, filozofia nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Jul 10, 202232:20
Lot nad kukułczym gniazdem

Lot nad kukułczym gniazdem

Słynna powieść Kena Kesey'a o walce z systemem, wolności, inności, sile śmiechu i różnych innych wzniosłych rzeczach, a wszystko okraszone grą w karty i seksistowskimi tekstami (ups!). Dla Zosi to ostatnie to mały robak w przepięknym jabłku, dla Oli całe jabłko jest robaczywe - lepszej różnicy zdań nie było od czasów Edwarda i Jacoba. Jaki związek miał Ken Kesey z CIA? Jak najśmieszniej przetłumaczyć "Chief Broom" na polski? W jaki sposób najlepiej uciec policji? Po odpowiedzi zapraszamy do dzisiejszego odcinka! słowa klucze: więzienie, mgła nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Jun 27, 202236:27
Ci, którzy odchodzą z Omelas

Ci, którzy odchodzą z Omelas

Z ponad dwudziestu jeden powieści, oraz ponad stu opowiadań, wybrałyśmy dziś dla Was właśnie to... To jedyne.... Tajemnicze... Zagadkowe... Choć czy takie jest naprawdę? To dopiero zagadka! Czy pamiętacie film "Big Fish"? W dzisiejszym odcinku wchodzimy do miasta podobnego do tego, które pojawia się właśnie tam... ale odkrywamy je od podszewki. Zofia odchodzi od wyboru Zofii i podejmuje własny wybór Zofii. Ola przyznaje się, że nie ma butów ze skóry ananasa, ale docenia nietypowe proporcje w narracji. Polecamy unorthodox związki, szczepionki, oraz głosowanie w wyborach. słowa klucze: łopata, powiastka łopatologiczna nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Jun 14, 202234:42
The Legend of the Condor Heroes

The Legend of the Condor Heroes

Czy to kondor? Czy to orzeł? Nie, to Guo Jing i jego magiczne kung fu! Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób spożywanie frytek zmienia nasze życia na lepsze, zapraszamy do dzisiejszego odcinka o kultowym chińskim pisarzu Jin Yongu i jednej z jego powieści wuxia, czyli historii o mistrzach sztuk walki w dawnych Chinach. Ola dyskretnie przypomni nam, że kondory występują tylko w Ameryce, Zosia zapamięta, że "Yang" oznacza "vitality", a codzienną szarą rzeczywistość zastąpią bezkresne stepy Mongolii i delikatny zapach kandyzowanych owoców. P.S. Ku przestrodze! Nie zapisujcie się na judo na studiach, jeśli wam życie miłe! słowa klucze: wuxia, kung fu nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
May 30, 202249:05
Moby Dick

Moby Dick

Tego pięknego majowego poranka wkroczyłyśmy w liryczny, monumentalny świat kwakrów uganiających się za wielorybami. Zosia powiedziała co wiedziała na temat młodego byka "Moby Dicka", deklinując przy tym słowa z fantazją równą wolnej amerykance Melville'a; Oli wymsknął się freudian slip o Owenie Wilsonie oraz apel w obronie naszej planety. Czy tobie nie wstyd, Achabie? A wam, harpunnicy? A powinno... Ponieważ dzisiejszy odcinek jest prawie tak długi jak wieloryb od fiszbinów do ogona, zachęcamy do urozmaicenia go szantami zaaprobowanymi przez Olę: Off To Sea w wykonaniu The Longest Johns, ostatnio ulubiona szanta Oli; inna świetna, ten sam zespół: Wellermen; Roll Northumbria - The Dreadnoughts, z tego co Ola rozumie to oni sobie sami wymyślili tę piosenkę;   Old Maui w wykonaniu kogokolwiek właściwie; można też wspomnieć o takich tematycznie już bardzo moby dickowych: Pique la baleine albo, uwaga, uwaga, Starbuck's Complaint. słowa klucze: katastrofa klimatyczna, Leviathanism nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
May 16, 202201:19:30
Chore perły

Chore perły

Hans uśmiechnął się z przymusem: po pierwsze, mały wsiok nie okazał bynajmniej wdzięczności. Odcinek majówkowy, nagrywany z dwóch krańców RP, dystans możliwy do usłyszenia. Alter Kacyzne rzuca perły przed wieprze. Wieprze (board podcastu Słowo Klucz) podchodzi do sprawy problemowo. Opowiadania toporne, ale momentami zabawne: jeśli zdecydujecie się je przeczytać, board podcastu Słowo Klucz proponuje drinking game: łyk smoothie za każde powtórzenie słowa "przyjaciółka". słowa klucze: słabe, efekt hmmm nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
May 02, 202230:02
Zaklęty dwór

Zaklęty dwór

Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? konspira we dworze, taj tylko. Nieboszczyki walczą w słusznej sprawie, mandatariusze napychają kieszeń, a starzy przyjaciele śmieją się do rozpuku. Niechybnie mowa więc o wyjątkowej powieści Walerego Łozińskiego - "Zaklętym dworze." Nieustraszony wysłannik Robert dołącza do naszego tajnego zebrania, aby jako Boswell Łozińskiego opowiedzieć nam o barwnym życiu autora oraz podzielić się refleksjami na temat jego dzieła, które niczym sól morska otworzą wam dusze i serca. Jeśli szukacie powieści przez trzy P: przygoda, przyjaźń, patriotyzm, ten odcinek skrojony jest na waszą miarę.  słowa klucze: geneanomiczne pokrewieństwo, emisariusz, idea nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Apr 18, 202255:09
Nasze ulubione książki

Nasze ulubione książki

Minął już rok! Rok radości, entuzjazmu, historii, przygód, zagiętych rogów i perlistego śmiechu. Z okazji rocznicy powstania podcastu Słowo Klucz postanowiłyśmy podzielić się naszymi ulubionymi książkami, podzielić się częścią nas. Chciałyśmy uczcić to nowe święto (lada dzień państwo polskie ogłosi pewnie 12.04 świętem narodowym) jednoznacznie płomiennie i wesoło To był wspaniały rok. Nagrywanie podcastu to znakomita zabawa i najlepsza terapia. Z całego serca dziękujemy Wam za słuchanie. Możliwość dzielenia się z Wami naszym hobby to cudowna sprawa 🎇 Następny jubileusz pewnie za 5000 lat kiedy Zosia przeczyta już milion książek dla zrozumienia Herlinga-Grudzińskiego. Pozdrawiamy z budki telefonicznej! Dla zainteresowanych: aliteracja naprawdę była rozważana jako tytuł podcastu! Inne propozycje brane pod uwagę: Sól Attycka, Trzy Kropki, Akty Mowy, Sympozjon, Ars Moriendi (bardzo goth), Drugi Obieg, Strofa Hejnałowa oraz Styl Urzędowo-Kancelaryjny. Jak widzicie, sami mocni zawodnicy. Głos Carson Pnin w New Yorkerze  Od razu disclaimer od Oli: wyszukałam kim jest lektor i jest Bośniakiem!! Bardzo pana szanownego przepraszam za pomyłkę. Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Apr 12, 202247:32
Lika

Lika

W "Lice" poezji bez liku - wolę "Likę" niż lód na patyku. Dzisiaj popodziwiamy opisy i język literacki Iwana Bunina, skrytykujemy bohatera bajronicznego i polecimy uwadze słuchaczy aż dwa filmy o tematyce miłosnej. Zapraszamy na przejażdżkę pociągiem i pogawędkę o błotnistych kałużach! Słowa klucze: pociąg, poezja nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Mar 28, 202234:53
Nie opuszczaj mnie

Nie opuszczaj mnie

Sir Kazuo, noblista w służbie Jej Królewskiej Mości, popełnił razu pewnego bajeczkę, na którą prawdopodobnie natrafiliście w przeszłości. "Jak to możliwe?", zapytacie. Mamy dwie hipotezy: Zosia podejrzewa, że w popularnej sieci księgarni zwróciła Waszą uwagę okładka; zdaniem Oli uwagę mogły zwrócić buźki słynnych hollywoodzkich aktorów grających w ekranizacji. Bez względu jednak na obraną ścieżkę dotarliście do celu. Dotarliście do odcinka o "Nie opuszczaj mnie" autorstwa Kazuo Ishiguro. Interesują Was romanse? Klonowanie ludzi? Muzyka? Poznawanie różnic pomiędzy dystopiami a antyutopiami? Jeśli tak - trafiliście znakomicie. Słowa klucze: wycofanie, niewiarygodna nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Mar 07, 202253:53
Chłopiec w pasiastej piżamie

Chłopiec w pasiastej piżamie

Przeczytaj najpierw najlepsze książki, w przeciwnym razie możesz nie mieć okazji ich przeczytać.  - Henry David Thoreau Tak głębokie i inspirujące są słowa pana Henryka, że w dzisiejszym odcinku postanowiłyśmy Was odciążyć, drodzy Słuchacze i Słuchaczki, i zaprezentować książkę, którą ze spokojnym sumieniem możecie skreślić ze swojej listy lektur nadobowiązkowych. "Chłopiec w pasiastej piżamie" Johna Boyne'a nie znajduje u nas zrozumienia, wręcz przeciwnie - złości i żenuje - ale nie mówcie tego Johnowi. Gotów ponownie usunąć konto na Twitterze. Słowa klucze: okropne, ignorancja nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Feb 21, 202237:06
Ballada alpejska

Ballada alpejska

Płoną góry, płoną lasy w przedwieczornej mgle E. Hemingway rozpisuje się Książkę z półki bierz Bo Bykau pisze też  Książka, którą dziś omawiamy opowiada losy Białorusina i Włoszki, uciekających z obozu koncentracyjnego w Austrii. Będą musieli pokonać barierę językową, przełęcze alpejskie i doskwierający chłód. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak dostać się do partyzantów w Trieście, oraz dlaczego "Baza Sokołowska" szafuje trzykropkami na prawo i lewo - to odcinek skrojony na miarę właśnie dla Was. 🤍❤️🤍 Słowa klucze: porozumienie, ludzkość nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe!
Feb 07, 202231:22
Mikołajek

Mikołajek

Mikołajka wszyscy znają i kochają - my również, a zatem w dzisiejszym odcinku wkraczamy w sielski świat szkolnych pauz, wakacji na plaży, fang w nos i czekoladowego tortu na deser. O bogatym ensemble uniwersum Mikołajka nie sposób opowiadać samotnie, dołącza więc do nas grono znamienitych gości à la Goscinny, no bo co w końcu, kurczę blade! Słowa klucze: śmiech, bezpieczeństwo nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe! PS Wariat z tego zakłócenia dźwięku w pierwszych minutach!
Jan 24, 202201:02:00
Polowanie na małego szczupaka

Polowanie na małego szczupaka

Zdarza wam się czasem wyrywać włosy z głowy i rzucać szczupakowi z bagna na pożarcie? Bohaterka dzisiejszej powieści kompletnie się z wami utożsamia (#prawdziwe #bagna). Dzisiaj zabieramy was do Laponii. Zabierzcie maść na komary i może tabletki nasenne, bo trwa dzień polarny. Czy w Laponii mieszkają Kaszubi? Czy Sapkowski pisał po baskijsku? I co wspólnego z Finlandią ma Bruno Schulz? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie w trakcie dzisiejszego odcinka! Hyvää päivänjatkoa! Słowa klucze: Laponia, akceptacja nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Jan 10, 202254:55
Solaris

Solaris

O dziewiętnastej czasu pokładowego zeszłyśmy po metalowych szczeblach do wnętrza zasobnika. Podniósłszy oczy, zobaczyłyśmy przez wypukłą szybę twarz Stanisława, który zaraz zniknął. Pewnie, tak jak my, przyszedł tu aby uchylić się od służby wojskowej.  Tak oto dołączyłyśmy do pocztu ~dwudziestoletnich kobiet w twórczości Lema. Podczas pobytu na tajemniczej planecie Solaris u boku Kelvina nawiązałyśmy kontakt z oceanem, odbyłyśmy konferencję na wizofonach i wystrzeliłyśmy się nawzajem w kosmos, a nasze ubrania drgały od bicia serc.  "Solaris" to klasyka gatunku science fiction, piękna, fascynująca opowieść, która stawia czytelnika przed trudnymi i wciąż aktualnymi pytaniami. Jest to również, oczywiście obok "Opowieści o pilocie Pirxie", ulubiona lemoksiążka Taty Oli. Nie mogłyśmy więc nie uczcić Roku Lema odcinkiem na jej temat. Sto lat, panie Stanisławie!  Słowa klucze: lustro, przedstawiciel klasy Metamorpha pomóżcie GUS-owi głosując na swój ulubiony utwór Lema: solaris.lem.pl  nasz blog: slowokluczpodcast.blog waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami przez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe
Dec 27, 202101:01:35
Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Hej tu Ola i Zosia, a oto małe życzenia z okazji tegorocznych Świąt, dla Was, naszych słuchaczy! Dziękujemy, że z nami jesteście. To dla nas naprawdę wiele znaczy! Mamy nadzieję, że przeżyjecie fantastyczne Święta w gronie najbliższych, a nadchodzący rok będzie pełen przemiłych niespodzianek!  Prawdę mówiąc nie musicie nawet czekać do nowego roku na te niespodzianki.
Dec 24, 202101:53
Cytryna

Cytryna

Pojedynek kultury ze sztuką? Człowieka z gruźlicą? Francji z Japonią? Zosi z Empikiem??? Zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu, dziś rozmawiamy o "Cytrynie", antologii opowiadań japońskiego pisarza Motojirō Kajiego, na której punkcie oszalałyśmy. Jeśli lubicie filmy noir, i wy oszalejecie. Słowa klucze: obserwator dekadentyzm nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Dec 14, 202146:12
Kocia kołyska

Kocia kołyska

Kocia kołyska to nazwa popularnej zabawy sznurkiem, lecz nie nad taką kołyską pochylamy się w dzisiejszym odcinku pełnym dysput, debat i dyskusji. Przypowiastka filozoficzna Kurta Vonneguta to świat nihilizmu i lodu, po którym stąpamy ostrożnie, rozglądając się wokół krytycznym okiem non-bokononistek. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy broń masowego rażenia jest zła i nie umieliście znaleźć odpowiedzi, oto odcinek dla Was. Słowa klucze: foma, chłód nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe.
Dec 06, 202153:30
Stefan Zweig

Stefan Zweig

Pamiętacie tę scenę z "Grand Budapest Hotel" gdy dziewczyna składa kwiaty pod popiersiem "Autora"? Nasze tajne źródła mówią, że tym autorem jest gwiazda dzisiejszego odcinka, czyli Stefan Zweig - przyjaciel Freuda, Herzla i licznych artystów wiedeńskich. Jak stwierdził pewien słynny krytyk "To co Zweig dobrze robi, to jest katharsis". Jest to oficjalne stanowisko prezesek Podcastu. A co z rolą pisarza? Czy w obliczu dramatów pierwszej połowy XX wieku dla Zweiga-romantyka było miejsce na scenie literackiej, czy świat bardziej potrzebował wtedy Zweiga-pozytywisty? Te, i jeszcze inne zagadnienia, czekają na Was w dzisiejszym odcinku.  Słowa klucze: tragedia, koniec Nasz blog: slowokluczpodcast.blog Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz/message
Nov 29, 202143:03
Q&A

Q&A

Pseudonimy, ekslibrisy, sympatie, nienawiść, wspomnienia zamierzchłych czasów... w dzisiejszym odcinku specjalnym znajdziecie to wszystko i jeszcze więcej. Ola digitalizuje książki na ulicy, Zosia wypełnia test na osobowość, a śmiechu jest, jak zwykle, co niemiara. Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Słowa Klucz za nadesłane pytania! Słowa klucze: przyjaźń, klub literacki Waszymi opiniami na wszelakie poruszone w odcinku (i nie tylko) tematy możecie dzielić się z nami poprzez e-mail: slowokluczpodcast@gmail.com lub przez wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz/message
Nov 22, 202101:17:42
Zew Cthulhu

Zew Cthulhu

Największym dobrodziejstwem naszego świata wydaje się to, że człowiek nie potrafi objąć go rozumem. Przeczymy geometrii, przechodzimy na nadprzyrodzoną stronę mocy. Zosia odkrywa kulty okultystyczne, Ola o nich śni: impreza kręci się w najlepsze. Mamy dla Was dzisiaj maleńkie posążki i cyklopowe miasta. Będzie fantastycznie, futurystycznie, mitologicznie. Wraca bit klimatyczny. Złościmy się też oczywiście na rasizm Lovecrafta, bo tego nigdy dość Post, o którym mówi Ola Słowa klucze: niewyobrażalne, ooze kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Nov 09, 202101:02:08
Świat Dysku - Panowie i Damy

Świat Dysku - Panowie i Damy

Odcinek dedykowany wszystkim aspirującym dzieciom nocy. Konwenty fantastyczne, wywiady z Billem Gatesem, mroczne elfy, dziewice orleańskie, pszczoły na misji i pojedynki czarownic to tylko niektóre z licznych przygód, o których dziś gawędzimy. Bajkę opowiada nam Terry Pratchett, więc na pewno nie będzie nudno!  Słowa klucze: starość, satyra kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Nov 02, 202140:48
Ogniem i mieczem cz. 2

Ogniem i mieczem cz. 2

Nastały trudne czasy, przeto Ola przedziera się przez wrogie wojska za posiłkami aż na Cypr. Z pomocą przychodzi nam waleczna Olga herbu Pełnawersjapotopu ze wsi Bohunowice. Pospołu biesiadujemy, sejmikujemy i przedkładamy prywatę nad służbę publiczną. I wy możecie z nami być, miód i wino pić - zapraszamy! Słowa klucze: zawód, Ukraina, rozrywka kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Oct 25, 202151:49
Ogniem i mieczem cz. 1

Ogniem i mieczem cz. 1

Azaliż stęskniliście się za nami? Bez obaw! W dzisiejszym odcinku wojujemy i ogniem, i mieczem, jak na rycerzy Rzeczypospolitej przystało. Ola objaśnia bazy terminologiczne, Zosi żadna czcionka nie ułatwia czytania, a mały obieżyświat Sienkiewicz zawraca w głowie wszystkim Polakom, od białogłów poczynając, a na anonimowym Michale Wołodyjowskim kończąc. Słowa klucze: [REDACTED] kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Oct 18, 202131:52
Sezonowa miłość

Sezonowa miłość

Jest to nadzwyczaj piękne, niewypowiedzianie piękne zjawisko i chwila to dziwna, uroczysta, jakby natura dyszała żarem swej drugiej, doskonalszej, astralnej duszy.  I w takiej chwili już rozróżnić nie można, czy to odblask słonecznych ostatnich blasków, czy to powstanie wypromieniowania własnego światła z łona ziemi, tak krwawo, tak ofiarnie, tak płomiennie znaczą się w przestworzu świetlane linie gór. Dziś jesteśmy romantyczne i rozmarzone. Wędrujemy po Tatrach, a naszą przewodniczką jest tygrysica z Wołynia - Gabriela Zapolska. Dziewczęta jedzą poziomki, chłopcy wymieniają się ciupagami, a jednak rozgrywa się tu wielki dramat (także dosłownie).  Odcinek dedykujemy pewnemu utalentowanemu aktorowi o zabójczo przystojnym uśmiechu.  Słowa klucze: Tatry, uwiązanie kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Oct 04, 202101:12:48
Podróż z rondlem

Podróż z rondlem

W dzisiejszym odcinku pakujemy manatki i wyruszamy w podróż po słonecznych regionach Szwecji lat 40., aby pochylić się nad palącą kwestią perszeronów, magli, żeńskich imion z Szekspira oraz kochających się rodziców (!). W literaturze dziecięcej Edith Unnerstad bohaterowie są ufni i uczciwi, rodziny trzymają się razem, a wszystkie przygody dobrze się kończą. Nasza sugestia na wykorzystanie ostatnich podrygów wakacyjnego klimatu: dosiąść wierzchowca i zrobić zielnik. Słowa klucze: öre, sielskość kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe prawie tak fajne jak Olgi
Sep 27, 202137:05
Cierpienia młodego Wertera cz. 2

Cierpienia młodego Wertera cz. 2

W dalszej części naszych przygód z Werterem aktualne odwołania do współczesnej kultury masowej mnożą się jak grzyby po deszczu, w miarę jak dzielimy się refleksjami na temat geniuszu, książek zbójeckich i efektu Wertera, a także Loty, która w wydaniu Tomasza Manna przybywa do Weimaru aby po 40 latach zmierzyć się z przeszłością. Słowa klucze: egocentryzm, burzliwe emocje kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Sep 20, 202143:08
Cierpienia młodego Wertera cz. 1

Cierpienia młodego Wertera cz. 1

Werterze - mówią mi, ona niewarta jednej łzy... W dzisiejszym odcinku rzeczy stają na głowie: Ola pochodzi z Marsa, a Johann Wolfgang z Niemiec. Werterowi piasek zgrzyta w zębach, Ola z Zosią stają w obronie ziem polskich, a Goethe świetnie się bawi pociągając za nasze sznurki w teatrzyku lalek od babci Lindheimer. Słowa klucze: [redacted] kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Sep 20, 202142:01
Dziwne losy Jane Eyre

Dziwne losy Jane Eyre

W dzisiejszym odcinku dorastamy, odkrywamy świat i siebie same, uczymy się hindi oraz tego czym jest diereza. Przewędrujemy przez zimne korytarze sierocińca, zamglone wrzosowiska i wnętrza pałaców. Zbierzemy nieco kwiatów i wypijemy parę filiżanek herbaty. Pochylimy się na dłużej nad kwestiami niezależności i wyznaczania granic. Just two girlbosses building their empire.  Słowa klucze: niezależność, pasja  kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com
Sep 13, 202101:02:02
Sklepy cynamonowe

Sklepy cynamonowe

Gdybym, odrzucając respekt przed Stwórcą, chciał się zabawić w krytykę stworzenia, wołałbym: — mniej treści, więcej formy! Ach, jak by ulżył światu ten ubytek treści. Wyławiamy Schulza z morza aliteracji, metafor i synestezji, aby złożyć go w ofierze bogom jesieni (Wam, drodzy uczniowie). Ola mówi o wszystkich książkach poza tą, o której powinna; Zosia, wzorem Brunona, obejmuje szlachetne stanowisko nauczycielki. Kim był Nemrod? Co znaczy "oniryzm"? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznacie słuchając dzisiejszego odcinka.   Słowa klucze: poezja, arabeska  kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com  tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Sep 09, 202148:24
Tramwaj zwany pożądaniem

Tramwaj zwany pożądaniem

W dzisiejszym odcinku tanecznym krokiem polki przechadzamy się po Nowym Orleanie, w którym Tennessee Williams umiejscowił akcję jednej ze swych najsłynniejszych sztuk, poruszającej i skłaniającej do rozważań. Ola staje w obronie bluesa i światła naturalnego, Zosia udowadnia swoją miłość do tramwajów, a Blanche nie chce prawdy - chce magii. Słowa klucze: przemoc, pozory kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Aug 30, 202101:08:24
Myszy i ludzie

Myszy i ludzie

Kradziony boczek, bezimienne żony, klamry kompozycyjne oraz miękkie rzeczy do głaskania - to tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na was w dzisiejszym odcinku, w którym z pomocą "Myszy i ludzi" Johna Steinbecka uczymy się o magii przyjaźni jak na my little ponies przystało. Zostańcie do końca aby odkryć limited edition content: wiadomość głosową od towarzyszki Olgi! Dziękujemy! Słowa klucze: odpowiedzialność, przyjaźń kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe
Aug 23, 202154:10
Szalony pątnik

Szalony pątnik

"Zahurkotały dalekie grzmoty, (...) słońce rozlało się kieby żółtko w piasku, ściemniało raptem i na niebie zaroiły się roje błyskawic"... do dzisiejszej pogody tak trafnie opisanej niegdyś przez Reymonta idealnie pasują groźne nowele Stefana Grabińskiego zebrane w "Szalonym pątniku".  Zapraszamy więc w podróż do paranormalnej krainy, w której wszystko jest możliwe, roi się od tajemnic, zszarganych nerwów i WieśMaców z McDonalda, śmierć jest formą ekspresji, a research do magisterki przeprowadza się w karczmie. Słowa klucze: archaizm, sobowtór kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe
Aug 16, 202151:12
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Wybiła godzina prawdy. Najwyższy czas zmierzyć się z wrogiem, którego macki od dziesięcioleci trzymają kanon literatury amerykańskiej w oślizgłym uścisku.  W dzisiejszym odcinku odpowiemy na takie pytania jak: jaki jest rodowód Edgara? Dlaczego historia jego pogrzebu doprowadza nas do łez (śmiechu)? Czy narrator "Zagłady domu Usherów" to najlepszy BFF świata? A przede wszystkim: właściwie dlaczego Poe jest taki niefajny? Słowa klucze: meh, nużący kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe
Aug 09, 202147:46
Porwanie Baltazara Gąbki

Porwanie Baltazara Gąbki

Nad morzem tłumy, na Giewoncie korki, może w te wakacje lepiej wybrać się więc do Krainy Deszczowców? Zaopatrzcie się w kalosze oraz parasol i wybierzcie się wraz z nami w niezwykłą podróż śladami Smoka Wawelskiego i jego przyjaciół!  Odcinek dedykujemy miłośnikom zielonej pietruszki. Słowa klucze: patriotyzm, dobroć kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe  
Jul 26, 202130:33
Paragraf 22

Paragraf 22

Dzisiaj opowiadamy o śmiesznej, groteskowej, a zarazem tragicznej książce czyli "Paragrafie 22" Josepha Hellera. Dowiemy się jak dostać się do Szwecji, jak podbić rynek, oraz jak wygląda rozcieńczony płynem ze słoika świat przez bandaże na oczach. Słowa klucze: absurd, obłęd kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe
Jul 19, 202101:16:01
Dandelion Wine

Dandelion Wine

Liryczna, rozmarzona, urocza powieść Raya Bradbury'ego, list miłosny do dzieciństwa. Osadzone w Illinois roku 1928 "Dandelion Wine" to zbiór krótkich, luźno powiązanych historii o pięknie, przyjaźni, rodzinie, dorastaniu i poznawaniu samego siebie.  Disclaimer: kryzys klimatyczny nas nie rozpieszcza i nagrywamy w trakcie huraganu Słowa klucze: efemeryczność, lato  kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe
Jul 12, 202149:13
Pachnidło

Pachnidło

Gdziekolwiek spojrzeć, szerzy się zaraza. Ludzie czytają książki, nawet kobiety. Dzisiejszy odcinek to podróż do wonnej krainy zmysłów z zaskakującej perspektywy. Naszym przewodnikiem bowiem będzie Jan Baptysta Grenouille, "najlepszy nos Paryża", który nie cofnie się przed niczym, aby urzeczywistnić swoje marzenie o stworzeniu najpiękniejszego zapachu na świecie. Hot tune Nirvany nazywa się "Scentless Apprentice" Słowa klucze: sugestywny, fałsz kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
Jul 05, 202155:01
Światłość w sierpniu

Światłość w sierpniu

Wyruszamy na łono natury, aby w pełnym słońcu zgłębiać mroczne zakamarki duszy ludzkiej. "Światłość w sierpniu" Williama Faulknera działa jak natura chciała: przygnębia, szokuje i zmusza Olę do pionierskich rozwiązań w sztuce streszczania książek. Słowa klucze: wykluczenie, samotność kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
Jun 28, 202147:11
Dziady

Dziady

W tym tygodniu dowiadujemy się dlaczego nie wolno uczyć dzieci czytać. W międzyczasie Zosia pasie baranki, a Ola rozważa wycieczkę do Turcji. Wszystkim duszom czyśćcowym powinien spodobać się toporny symbolizm tego odcinka. Słowa klucze: oceniać, upiór kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com  tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
May 31, 202156:03
Jorge Luis Borges

Jorge Luis Borges

Słońce świeci, ptaki ćwierkają, a my rozmawiamy o tajemniczych opowiadaniach argentyńskiego twórcy J. L. Borgesa. Zgłębiamy tajniki BEU (Biblioteka Expanded Universe), szydzimy z nagrody Edgara Allana Poe i zastanawiamy się, czy dzieło sztuki w ogóle może być samodzielne. Słowa klucze: biblioteka, samodzielny link do Biblioteki Babel: https://libraryofbabel.info/ kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawiać nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
May 24, 202146:14
Wydrążona iglica

Wydrążona iglica

Bardzo dużo zamków. Ciągle zamki. Polecamy notować, żeby się nie zgubić. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o "Wydrążonej iglicy" autorstwa Maurice'a Leblanca (kolejnego sympatyka EAP). Ola powraca do kraju lat dziecinnych, Zosia broni honoru Conan Doyle'a.  A co Wy myślicie? Czy Arsène Lupin jest ciekawszym bohaterem niż Sherlock Holmes? Słowa klucze - awantura, Herlock Sholmès kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
May 17, 202101:07:57
The Bad Seed

The Bad Seed

Dzisiaj pochylimy się nad postacią 8-letniej morderczyni w mrożącej krew w żyłach, lecz zachwycającej powieści Williama Marcha "The Bad Seed." Podyskutujemy o psychoanalizie nad szklaneczką sherry, pośmiejemy się z piorunów i użyjemy słowa "straszne" mniej więcej 156 razy. Nawiasem mówiąc: książka o psychopatach, która zrobiła na Zosi tak ogromne wrażenie, to "Without Conscience" autorstwa Roberta D. Hare'a. Słowa klucze: niepokój, wiarygodność kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
May 03, 202101:07:05
Zemsta

Zemsta

W dzisiejszym odcinku będziemy rozmawiać o Aleksandrze Fredrze, jednym z naszych ulubionych dramatopisarzy, i jego najsłynniejszej komedii czyli "Zemście". Dowiemy się o szalonych kolejach jego burzliwej młodości, ocenimy na ile postacie dramatu są wiarygodne oraz przekonamy się, która z nas ma lepszą pamięć. Słowa klucze: fircyk, trzpiot kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com tu możecie zostawić nam wiadomości głosowe: https://anchor.fm/slowo-klucz
Apr 26, 202132:43
Zamczysko w Otranto

Zamczysko w Otranto

Dzisiejszy odcinek poświęcony jest Horacemu Walpole'owi - ojcu literatury gotyckiej. Dedykujemy go wszystkim rezolutnym frantom, głupcom, tępym pachołom i zakutym pałom. Sorry za kiepskie audio, obiecujemy że następnym razem będzie lepsze! Odcinek w połowie nagrywany z głębin Rowu Mariańskiego - znak czasu i uroki pandemii.  Słowa klucze - ekstrawagancja, groza Kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com
Apr 20, 202144:49
Antonio Tabucchi

Antonio Tabucchi

Cześć! Witamy w pierwszym odcinku podcastu Słowo klucz. Następuje w nim ciekawa wymiana informacji i wiedzy na temat tajemniczych książek Tabucchiego. Dziś dowiemy się też jakie jest zdanie Zosi na temat łacin wszelakich (na marginesie, wymowa o której mówimy nazywa się restytuta; prawie zgadłyśmy celując, że zaczyna się na "i") oraz czemu Ola powinna znowu napisać maturę. Słowa klucze - nie wprost, erudycja kontakt: slowokluczpodcast@gmail.com
Apr 12, 202128:19