
SníDaně
By SníDaně
Čteníchtiví mohou odebírat přepis na sni-dane.cz.

SníDaněJul 04, 2023

2124 $ stálo tento týden nejdražší zlato v dějinách. Můžou za to zombíci?
Zlato ještě nikdy nestálo víc amerických dolarů. Proč? No, zase jsou v tom nějaké komise podobné těm mikulášským. Jo a taky zombie ataky. Ale ne ty, které byste čekali.

3,4x víc obchodů než v Německu: máme proto dražší potraviny?
Ministerstvo zemědělství přišlo s dalším nápadem, jak smýt spoluvinu za drahé potraviny ze svých svěřenců. Radujme se a veselme se, že se nám zrodil - taková divnost.

600 dní pokryje státní nafta dnešní Konec slovnaftíků v Čechách.
Ode dneška nesmí Morava dostávat polovinu své nafty. Proč? Proč zatím není panika a prázdné pumpy? A kolik že vůbec stále dovážíme ruské ropy a jak dlouho k nám z Uralu teče?

0,94% vzrostly v 3.kvartále reálné mzdy. Neklesaly.
Ona ta všeobecná posedlost starou, loňskou inflací, má ještě spoustu doher ve věcech, které se inflací přepočítávají. Naštěstí je ČSÚ vlastně taková IKEA, ze které si reálné věci můžeme sešroubovat sami.

-2% tempem se smrskává ekonomika. K čertu. To nespraví ani randění.
Podle přepočítaných údajů se ekonomika smrskává ještě rychleji, než jsme si mysleli. Jak moc a v čem konkrétně? Není to "čert ví". SníDaně to ví. A s ní i vy.

8,5 ročních příjmů už nebude limitovat výši hypotéky od Mikulášovy komise
Mikuláš klepe na dveře. Je až překvapivé, jak jeho odborný posudek odpovídá různým komisím posuzujícím naši hypotéku. Plus jako bonus, zpráva o vývoji cen investičních mandarinek (pro některé) a investičního uhlí (pro jiné).

16 % podniků příští rok neplánuje zvyšovat mzdy. Dobře nebo špatně?
Malé a střední podniky jsou základem každé ekonomiky. A také mnohem lepším barometrem jejího zdraví. Co nám o nich a o ní říká plán nezvyšovat mzdy?

31 000 Kč musí teď německá vláda utrácet méně na každého Němce
Fondy jsou obecně dobrá věc. Umožňují nám rozložit investice v čase nebo v objemu. Jediný, kdo s nimi neumí zacházet, jsou vlády. V Německu se to teď budou muset naučit.

11,5 % zaměstnanců v odborech: Jaké škody by měly optimálně působit?
Média řeší, jakou hospodářskou škodu včerejší stávka způsobila. Ale to je trochu nepochopení, jak má stávka fungovat. Dělají to české odbory tak, jako ty nejlepší?

8 miliard Kč hodnoty ztrácí pražská burza. Úplně úplňkem. Možná.
Luna má moc. Nejen na zamilované. I na hodnotu firem. Zvlášť takhle při pondělku....

80 % piva a 66 % všeho nakupujeme ve slevě. Black Friday máme celý rok.
Na Black Friday samozřejmě i SníDaně nabízí slevu. Dvě čísla za cenu jednoho. O tom, jak jsou české slevy moc velká divnost.

143% inflace je potřeba, aby už ani volič nechtěl státní dotace
Argentina má šanci skoncovat s věčným ochuzováním sama sebe. Nezvládá netisknout peníze a nerozdávat je, tak s nimi skoncuje. (Možná.) V tom je tamní volič možná o malinko dál.

13 % světových hladovek je za změnu ve vládě. Včetně té dnešní.
34 let po pádu komunismu pořád stát každý den trestá ty, kteří proti hrůzám komunismu bojovali. A to jako proč? Vždyť už takových žije jenom hrstka.

1 643 584 Kč za frťana whisky. Trvanlivější než investiční máslo.
Inflace je ztráta vzácnosti peněz. Tak si lidé hledají jiné vzácnosti. Češi třeba "investiční máslo". Zbytek světa třeba investiční whisky. Na co dát pozor? A hlavně, jak nastartovat českou ekonomiku?

84% víc jsme 17. listopadu vyrobili v roce 2023 než v roce 1989
Srovnání dnešních cen s předlistopadovými (bez přepočtu na platy) patří ke koloritům oslav. My si dnes dejme srovnání výkonnosti ekonomiky. (Včetně růstů. (Včetně tajného výsledku, který radši bez kontextu nikde nešiřte.))

3,3% ročně bychom museli růst, aby včerejší důchodová reforma byla udržitelná
Po letní "důchodové reformě" tu máme "Velkou důchodovou reformu". Prý kvůli udržitelnosti. V dnešní SníDani si ukážeme, jak si na koleně spočítat dokážete, že je neudržitelná.

6 smetáků stačí v bohatém Švýcarsku. Proč ne u nás?
Všechno se u nás dělá hrozně oficiálně. Proto je to pak hrozně drahé. Ať už se tím čerpají dotace nebo ne. Trocha pragmatismu bohatého Švýcarska by nás zbohatla.

27 let trvá příprava stavby dálnice. 122m za rok. Než se začne kopat.
Na druhou dálnici mezi východem a západem čeká nejen Česko, ale celá Evropa. Bohužel za to nemůže jen stát-jako-úředník. Za většinu zpoždění podle NKÚ může stát-jako-oběhávač-úřadů.

111 Kč a 11 haléřů na 1 Čecha odešlo na Ukrajinu ve zbraních. Žádné desetitisíce.
Jednotky, desítky, stovky. Zase tu lítají miliardy hlava nehlava. Na hlavu však už konečně známe hodnotu vojenského materiálu, které stát poslal Ukrajině. Jak se to počítá? A jak by mohl být každý multimilionářem?

3 body si teď 3 měsíce budeme muset odečítat z vyhlašované inflace.
Do konce roku bude roční inflace nesmysl. Ne z tradičních důvodů, že toho o aktuálním průběhu pohybu cen moc neříká. Dočasně kvůli tomu, co se stalo loni ve srovnávaném podzimu.

327 559 více lidí než v r.2019 se v létě ubytovalo v hotelu. První odcovidovaný sektor.
Toužíme po nějaké dobré zprávě o naší ekonomice. Že aspoň někdo už má ty Covidem započaté divnosti za sebou. Nu, po včerejšku tady takový sektor je.

16 % rozpočtu dnes USA platí jen na úrocích dluhu. Tolik dnes svět dluží Číně.
Včera, pár hodin po sobě, přišly zprávy o dvou různých hrůzných dluzích. Oba shodou okolností ve výšce jednoho bilionu dolarů. V čem se liší? A co znamenají pro svět?

9,3 mld. jsme vydělali na cizině. (Je to netto.) Je to něco?
Exportní ekonomika. Vše pro export. Jak jsme na tom? Teď v září, no a taky tak vůbec?

-48 % klesl předpovídaný hospodářský růst
Po snížení růstu letos se teď snižují i odhady na zbytek letoška a na příští rok. Vykopává ČNB. Co všechno do toho započítala, a jak se liší od odhadu MF později (snad) tento týden?

41 dní do oznámení, které oznámí, kdy vůbec mohou oznámit nové sazby. Ach proč?
Nedosti na tom, že budoucnost je nejistá. Ale je divnost, že té nejistotě ještě Bankovní rada zbytečně přidává tím, že ani neoznámí datumy svých diářů na příští rok. Protože od těch datumů se odvíjejí ceny. Všeho.

1408 Kč máme prý platit „navíc“ za elektřinu. Navíc ne tak docela.
"Regulovaná složka" elektřiny dnes povládne už třetí den mediálnímu prostoru. Dnešní SníDaně nabízí pro dnešní den jakéhosi Průvodce inteligentního člověka po jejím osudu. Odbalastění.

2 % růstu lze ekonomice přidat randěním. (A tu českou tak k růstu vrátit.)
Randíte? Randěte. A když vám to nakonec nevyjde, aspoň tím pomůžete vrátit růst do české ekonomiky. (Protože jinak už fakt nevim…)

688 542 Kč za Magistra okultních věd a čarodějnictví. Nabídka vpravdě kouzelná.
Máme tu Halloween. Letos bude ještě takový laický, ale od příštího roku už bude moci být akademický. Generace Harryho Pottera dospěla už na univerzity. (Plyšové kozy included.)

7 dní zákazu prodávat ve svátek mělo spustit Marxovu revoluci
Mysleli jste si, že seznam svátků, kdy smí a nesmí otevřít obchody, je náhodný? Ale kdež. Má logiku. To ale neznamená, že by neměl být zákaz zrušen. Chtěl by to tak i strýček Karl.

4,9% roste největší ekonomika. Drahým penězům navzdory.
Od včerejška víme, že ekonomika USA roste rychleji, než se čekalo. A to se přitom čekalo už tak hodně. Jak jinak na Ameriku působí úroky, a co ten americký růst znamená pro nás?

28% letos vyšší výnos obilí z hektaru. Dobrá zpráva?
Zemědělci logicky vždy chtějí, aby oni měli dobrou úrodu, zatímco všichni ostatní zemědělci špatnou. Letos se zdá, že se to podařilo Slovákům. Co to znamená pro nás?

62 haléři denně se zadlužoval český stát. Od začátku Vesmíru.
Státní dluhy pořád srovnáváme s ostatními. Že prý jsme na Evropu zadluženi ještě málo. Ale chápeme, jak moc velký takový dluh je? Moc.

710 Kč na člověka by prý vynesla globální daň miliardářů. Nevynesla.
Umíte zaokrohlovat na desítky? A co na pětadvacítky nebo jedenáctapůlky? To vše potřebujete, když chcete světu vnuknout myšlenku, že řešením čehokoli je zase nějaká nová daň. (Divná. Jak jinak.)

46% klesl počet čínských miminek za 6 let, kdy jich smějí mít více. Divnost?
Od politiky 1 dítěte teď má Čína politiku 3 dětí. Přesto se jich rodí stále méně a méně. Číňanů tak bude obývat o víc než 10 milionů ročně. Proč? A co s tím?

24 míst za Mongolskem jsme v otevírání státních dat.
Kdysi jsme snili, že budeme mít otevřenou společnost. Tu už snaed máme. Pak jsme snili o otevřených datech. Ta již snad také máme. Teď, aby byla použitelná. A používaná.

19 Kč vyděláte na tisíci „náhodných“ hození mincí. I při veřejných zakázkách.
O spoustě ekonomických rozhodnutí má - když selžou alternativní způsoby - rozhodnout spravedlivá náhoda. A háže se mincí. Tento týden zveřejněný výzkum ukazuje, že to moc spravedlivé není.

10x dražší je dotaz na umělou inteligenci než na strýčka Gůgla. Co na to geopolitika?
Hodně se řeší, co všechno nám umělá inteligence umožňuje a umožní. Případně kolik energie stojí ji vymyslet a vyrobit. Ale moc se neřeší, kolik bude stát její provoz, a tedy kde bude umístěna.

42 % zůstává chléb náš vezdejší dražší než před energokrizí. Levnějšímu obilí navzdory.
Ještě jednou chleba. Pardon. Včera totiž vyšla čísla o producentských cenách. Tak se můžeme podívat, jak se pečou ceny chleba, který jako jedna z mála potravin stále nezlevňuje. I když obilí zlevnilo od loňska o třetinu.

3¼krát víc zdražily letos potraviny Polákům než nám. Volební chléb a hry.
V Polsku i na Slovensku volby pravděpodobně vymění vládu. Možná i proto, že v obou zemích zdražily letos potraviny 3x víc než v nevolebních zemích Visegrádu.

326 000 domácností zadlužuje ostatní tím, že nechce levnější energie
Když stát šetří, automaticky předpokládáme, že lidi budou mít méně. Teď máme ale příklad, kdy by lidi mohli ušetřit, a jen tak mimochodem by na tom ušetřil i stát. Win-win. Přesto k tomu stát lidi nemotivuje.

-20% padly akcie na obnovitelnou energii. Dotacím navzdory.
Ceny zelených akcií padají. Uprostřed zeleného investičního boomu. Čím to?

-8,5 % ročně byla v září deflace. Uprostřed všeobecné inflace.
Inflace nezpomalila. Klesla. Ale to klesá už téměř rok. Nic nového. Nové je, že poprvé od dubna klesly vedle inflace i ceny. A to ceny konkrétní, kterých si všímáme každý den.

82% růstu právniček je kvůli dřívějšímu sexu. Podle včerejší Nobelovky.
Varování politikům: včerejší Nobelovka neříká, že mají uzákonit povinnost stejných platů mužů a žen. Říká, že mají ženám usnadnit návrat do práce. A v Česku třeba zkrátit mateřskou.

38 % rolí je pro herečky. Jenom. Řešení je přitom jednoduché.
Diskriminace žen na pracovním trhu je velkým tématem nejrůznějších regulací. K plýtvání talentem hereček však trochu přispíváme, když si myslíme, že Líra zahrát nemůže jako muže.

23. nejbohatší jsme na světě. Bohatší už i než Novozélanďané.
Porovnávat si s ostatními zeměmi, kdo je bohatší, je vždy ošemetné. Diktátor země třebas i surovinově bohaté se může rozhodnout udržovat lid v chudobě. Ale tady ke snídani je nejčistší možné srovnání.

1,4% zdražily včera nákupy v Polsku. Ale ne pro Čechy.
Do polských předvolebních dotací, pro které si tam Češi jezdí, včera promluvila i Polská národní banka. A malinko je zmírnila. Ale Čechů se to nedotkne. Uvidíme, co bude za 10 dní.

-1,1% zlevnily EU byty. Poprvé za 10 let. Zase kvůli Německu.
Zase nám tu padl nějaký rekord. Evropské byty poprvé včera zlevnily. Ale skutečně? Co když mnohde zdražují dvouciferně? A co by na pohyb evropských cen řekli ufouni?

90 miliardami kleslo od května státní manko. Nejvíce a nejdéle v dějinách.
Do konce roku zbývá čtvrtina dnů. A třetina plánovaného státního rozpočtu k utracení. Když teď už 4 měsíce výjimečně manko klesá, podaří se udržet na konci roku plánované manko?

9,2 p.b. je teď rozmezí inflací v euru. Roste nejvíc v dějinách eura.
Evropská centrální banka má těžký úděl. Má stanovit jednu úrokovou sazbu v boji proti inflaci. Ale co si má počít, když se teď rozdíly v inflacích zvýšily? Jedna "euroinflace" neexistuje.

-7,2% se mají příští rok reálně snížit daně. Ne zvýšit.
Na jednu stranu pořád hovoříme o vysoké inflaci - jen abychom ji pak "zapomněli" započítat do jakýchkoli výpočtů. SníDaně to napravuje. Tentokrát na novém rozpočtu.