Skip to main content
Spotify for Podcasters
Sonhaber.ch Podcast Kanalı

Sonhaber.ch Podcast Kanalı

By Sonhaber.ch

Available on
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Yusuf Altaş ile Çamlıhemşin üzerine

Sonhaber.ch Podcast KanalıJun 08, 2022

00:00
17:56
Metin & Kemal Kahraman ile Söyleşi

Metin & Kemal Kahraman ile Söyleşi

Metin ve Kemal Kahraman ile müzik yolculuklarını, yeni albüm çalışmalarını, Alevilik ve bugünkü algılanış biçimlerini, seçim sürecine girerken konser yasakları ve sansürü, dillerin kültürlerin yok olması ve buna karşın yürütülen çabaları konuştuk. Sonhaber.ch'tan Veysel Tekin'in yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz.


Sümbülteber

Metin & Kemal Kahraman’ın, Sümbülteber isimli albümlerinin üçüncü şarkısı, albüme de adını veren Kırlardan Geliyorlar (Sümbülteber).

Sümbülteber albümü, bir Ömer Hayyam rubaisi olan Ey Kör ile açılmış ve Zazaca “Sizin Kapıların Önünde’’ anlamına gelen ‘’Veré Çeveré Sıma de” ile devam etmişti. 

Turgut Uyar’ın 70’li yıllarda yazdığı Kırlardan Geliyorlar (Sümbülteber), her güçlü şiir gibi farklı okumalara imkan sunan çok katmanlı bir yapıya sahiptir. 

Şiiri insanlığın kurtuluşu olacak bir politik devrim habercisi içeriğiyle yorumlayanlar olduğu gibi burada Kemal Kahraman bestesinde gördüğümüz şekliyle özellikle modernite süreciyle birlikte hızlanan çevre sorunlarıyla bugün iyice görünür olan yıkıcı bir son’un habercisi olarak da yorumlamak mümkündür. 

Kırlardan Geliyorlar’da (Sümbülteber), Deniz Koydum Adını albümünden beri Eskici, Hala Bére, Bir Hüzün Şarkısı, Göçmeyen Kuşlar gibi örnekleriyle hemen her albümde temsilleri olan, Metin & Kemal Kahraman özenini ve sıcaklığını bulacaksınız.

Promo Bağlantısı: https://promo.theorchard.com/3D0ZPfvGvpzXQ9Pwzoc7

Nov 01, 202245:21
Yusuf Altaş ile Çamlıhemşin üzerine

Yusuf Altaş ile Çamlıhemşin üzerine

Sonhaber.ch- Konuğumuz Çamlıhemşin Taşmektep Kafe-Otel işletmecisi Yusuf Altaş ile bölgeyi, güzelliklerini, sorunlarını konuştuk.

Jun 08, 202217:56