
Staviame z dreva.sk
By Staviame Z Dreva

Staviame z dreva.skFeb 05, 2021

Architekt Ľudovít “Lajo” Kupkovič: “Nebáť sa experimentovať - to je priorita!”
“Byť odvážny a skúsiť, čo ešte iní neskúsili - pre mňa je to to najviac, čo môže človek v každom ohľade a v každej profesii dosiahnuť”, hovorí Ľudovít „Lajo“ Kupkovič - architekt, Žilinčan, športovec, fotograf, hosť najnovšieho podcastu Staviame z dreva. Narodil sa v Holíči, študoval v Bratislave a od svojich školských čias žije v Žiline. Pracoval pre spoločnosti Stavoprojekt a Športprojekt. Práve v Športprojekte vznikla okrem iných aj jedna z jeho najvýznamnejších realizácií - športová hala v Žiline. Spoločne s architektkou Vierou Meckovou a výtvarníkom Alexom Mlynarčíkom vytvorili zoskupenie VAL, ktoré v čase socializmu tvorilo utopistické sci-fi projekty, ktoré vynikali svojou impozantnosťou a originalitou. Vypočujte si podcast o tom, ako vznikala unikátna drevená konštrukcia žilinskej športovej haly, ako sa pracovalo a tvorilo architektom v čase socializmu a tiež, či by mohol Heliopolis naozaj existovať.

Na stavbu rodinného domu je dobrý čas vždy
Čo sa stalo, že sme sa 2 roky neozvali? Ako sa darí tvorcom platformy Staviame z dreva Ivanovi Kolárikovi a Paľovi Pokornému? Bude drevo ešte drahšie? A ako sa medzičasom zmenil trh so stavbami z dreva na Slovensku? Vypočujte si najnovšiu epizódu podcastu Staviame z dreva - www.staviamezdreva.sk

Aká je vízia Nového európskeho Bauhausu? Diskutujú Ľubica Šimkovicová a Pavol Pokorný
Aká je budúcnosť Nového európskeho Bauhausu? Ľubica Šimkovicová a Pavol Pokorný, spoluzakladatelia platformy Manifest 2020, nám v najnovšej časti podcastu priblížia ciele projektu Nového európskeho Bauhausu, kto za ním stojí a aké vízie prináša na Slovensko.

Ako vyzerali začiatky firmy, ktorá je dnes lídrom v oblasti drevostavieb na Slovensku? Odpovedá Ivan Kolárik, zakladateľ firmy Kontrakting
V najnovšom podcaste sa dozviete, ako vyzerali začiatky úspešnej slovenskej firmy Kontrakting, ktorá sa špecializuje na drevostavby alebo ich konštrukčné časti - väzníky, stĺpy, nosníky, steny, stropy či krovy. Svoju cestu začali v 90-tych rokoch a Ivan Kolárik, zakladateľ firmy Kontrakting a spoluzakladateľ platformy Staviame z dreva nám opísal, ako vyzerala práca bez technických pokrokov, aké poznáme teraz a ako sa vôbec dostal k téme dreva v stavebníctve.

Časť II: Ako pôsobí interiér na ľudské vnímanie? Rozhovor s Veronikou Kotradyovou
Uznávaná interiérová dizajnérka a profesorka Veronika Kotradyová hovorí o interiéroch a ich pôsobení na naše vnímanie. Venuje sa výskumu dizajnu s ohľadom na človeka. Spolu s Paľom Pokorným z Pokorny architekti sme zisťovali, ako vplýva interiér na človeka a akým spôsobom dokáže byť drevo rezistentné voči baktériám a vírusom.

Časť I: Ako pôsobí interiér na ľudské vnímanie? Rozhovor s Veronikou Kotradyovou
Uznávaná interiérová dizajnérka a profesorka Veronika Kotradyová hovorí o interiéroch a ich pôsobení na naše vnímanie. Venuje sa výskumu dizajnu s ohľadom na človeka. Spolu s Paľom Pokorným z Pokorny architekti sme zisťovali, ako vplýva interiér na človeka a akým spôsobom dokáže byť drevo rezistentné voči baktériám a vírusom.

Praktický a veľkorysý. Vypočujte si o rodinnom dome v Šamoríne
Pozemok v Šamoríne klientom umožnil, aby svoje požiadavky preniesli do domu vystavaného pozdĺž ulice. Rodina s deťmi v tínedžerskom veku lokalitu dobre pozná. Pred výstavbou bývali v rodinnom dome v inej časti Šamorína, a preto bola kúpa pozemku v danej lokalite jasnou kúpou. Aké podmienky bolo potrebné splniť klientovi a ako sa s nimi vysporiadal Paľo Pokorný? To sa dozviete v najnovšej časti podcastu, v ktorej nám odpovedal na naše otázky.

Vianočný špeciál: Akými zmenami prešli stavby z dreva tento rok a čo si prajeme do roku 2021?
V najnovšej časti podcastu sa môžete tešiť na rekapituláciu tohto roka, ktorú nám zhrnul Ivan Kolárik - zakladateľ firmy Kontrakting a spoluzakladateľ platformy Staviame z dreva Paľo Pokorný z Pokorny architekti. Aké zmeny nastali v roku 2020 a aké plány sa črtajú v roku 2021?

Aká je budúcnosť drevostavieb a aké kroky považuje Paľo Pokorný za správne pri otázke klimatickej zmeny?
V najnovšej časti podcastu sme vyspovedali Paľa Pokorného z platformy Staviame z dreva, ktorý je uznávaným ambasádorom drevostavieb na Slovensku. Okrem jeho minulosti a začiatkoch v oblasti architektúry nám povedal, čo odporúča začínajúcim architektom a ako si predstavuje udržanie správnych ekologických podmienok na Slovensku.

Ste milovníkmi loftov? V tom prípade je rodinný drevodom DASHA pre vás tou správnou voľbou
DASHA - najnovší projekt z konceptu malých rodinných drevodomov, ktorý si obľúbia najmä milovníci loftov. Vypočujte si náš najnovší podcast, v ktorom sa dozviete, čo je dominantou loftu a akú dispozíciu predstavuje rodinný dom s dvomi spálňami bez chodieb. Autorom projektu je Paľo Pokorný z Pokorny architekti, ktorý nám v podcaste opíše, ako vznikla myšlienka a čo všetko dom majiteľom poskytuje.

Priestranný a zároveň útulný? Rodinný dom v Čachticiach je toho príkladom.
Rodinný dom v Čachticiach ponúka pragmatické riešenia, ktoré zároveň klientov neukrátia o pohodlie a príjemnú atmosféru. V našom najnovšom podcaste sa dozviete, aké požiadavky klientov vyriešil Paľo Pokorný z Pokorny architekti a čo považuje za srdce každého domova.

Prečo je víkendový drevodom Delta ideálnym riešením pobytu v prírode?
Víkendový drevodom Delta je špecifický vďaka jeho áčkovej streche. Línie strechy začínajú pri spodných základoch a končia v hornej časti drevodomu, čím pripomínajú písmeno "A". Svojou vizuálnou stránkou vytŕča z davu drevodomov a aj to je dôvod, prečo nesie názov Delta. Delta okrem gréckeho písmena ( Δ ), ktoré sa podobá na vizuál domu, nesie význam rozdielu v matematike. Aké výhody prináša typ tejto drevostavby? To nám povie Paľo Pokorný z Pokorny architekt.

Preferujete jednoduchý štýl života? Máme pre vás ideálne riešenie na bývanie!
Malé rodinné drevodomy nemusia znamenať automaticky minimálny úložný priestor s minimálnym počtom ľudí. Ako sa môže na pohľad z malého rodinného drevodomu stať priestranný dom s dostatočnou plochou pre celú rodinu? Aj to sa dozviete v najnovšom podcaste, v ktorom na otázky odpovedá Paľo Pokorný z Pokorny architekti.

Čo všetko je potrebné brať do úvahy pri montáži priehradových väzníkov? - Odpovedá konateľ spol. Kontrakting Ivan Kolárik. III. DIEL / Priehradové väzníky
Čo sú priehradové väzníky a ako predísť chybám zo strany projektanta, sme vysvetlili už v predchádzajúcom podcaste. Tentokrát si povieme viac o možných chybách, ktoré môžu vzniknúť pri procese od manipulácie k samotnej montáži priehradových väzníkov - alebo inak - väzníkových krovov. Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Konktrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.

Aké chyby môžu nastať pri nedbalom zaobchádzaní s priehradovými väzníkmi? Odpovedá konateľ spol. Kontrakting Ivan Kolárik. II. DIEL / Priehradové väzníky
Ako to môže dopadnúť, ak si neustrážite “úzke miesta” priehradových väzníkov a aké najčastejšie chyby môžu vzísť zo strany projektanta? Problémy súvisiace s chybami môžu nastať vo všetkých fázach projektu od návrhu až po realizáciu. Čo hovoria štatistiky a v ktorej fáze nastávajú najväčšie problémy? Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Konktrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.

Aký účel spĺňajú priehradové väzníky a prečo sú neodmysliteľnou súčasťou stavieb? Odpovedá konateľ spol. Kontrakting Ivan Kolárik. I. DIEL / Priehradové väzníky
Najnovšia časť nášho podcastu sa venuje téme, ktorá odhaľuje históriu a účel priehradových väzníkov. Na oko nenápadná konštrukcia však spĺňa dôležitú úlohu v stavbách a svojou prítomnosťou dopomáha k stabilite stavieb. Od akého obdobia sa priehradové väzníky používajú v stavebných základoch domov a od kedy sa vyrábajú na Slovensku spolu s drevenými nosnými doskami? Na tieto otázky nám odpovedá Ivan Kolárik, konateľ spol. Konktrakting a jeden zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.

Pre koho sú určené rodinné drevodomy EMA, ALICA a SONJA? Odpovedá Pavol Pokorný
V rámci platformy Staviame z dreva máme neustále rozpracované zaujímavé a originálne koncepty a štúdie. Ako aj pri realizáciách, vždy dávame dôraz na dodržiavanie nízkoenergetického a pasívneho štandardu. Najaktuálnejšie rozpracované projekty rôznych stavieb z dreva, ktorých autorom je Pavol Pokorný z ateliéru Pokorny architekti, sú nízkonákladové rodinné domy.

Snívate o rodinnom dome s nižšími nákladmi? Malé drevodomy ponúkajú riešenie
Bývanie v rodinnom dome je často považované za luxusnú verziu bývania, ktorá si vyžaduje nemalé investície. Do ceny bývania predsa treba zarátať nielen stavbu domu, ale aj pozemok a následne aj záhradu. Pre mnohých sa tak bývanie v bytoch zdá byť tou lacnejšou, a tým pádom lepšou alternatívou. Platí však takéto rozdelenie aj v dnešných dňoch? Vypočujte si, ako nad týmito otázkami premýšľať inak - vysvetľuje Paľo Pokorný z Pokorny architekti.

Aké drevo je najvhodnejšie na drevostavbu?
Máme na Slovensku dostatok kvalitného dreva? Aké typy drevín sú najvhodnejšie na stavbu z dreva? Odpovie Juraj Pečeňanský zo spoločnosti Kontrakting, ktorá je jedným zo zakladateľov platformy Staviame z dreva

Drevené škôlky ako archetyp príjemného prostredia
Najnovšia časť nášho podcastu sa venuje téme, ktorá osloví predovšetkým rodičov tých najmenších. Rozprávať sa totiž budeme o tom, či je drevo vhodný materiál na výstavbu škôlok. Aké sú trendy vo svete, a aká je situácia u nás? Odpovie Juraj Pečeňanský zo spoločnosti Kontrakting, ktorá je jedným zo zakladateľov platformy Staviame z dreva.

Je možné postaviť mrakodrap z dreva? Odpovie Juraj Pečeňanský

Čo robiť v karanténe? Odpovedá architekt Paľo Pokorný
Prečo má podľa neho súčasná krízová situácia aj svoju pozitívnu stránku prezradí Paľo Pokorný v ďalšom úprimnom rozhovore - vzhľadom na situáciu nahratom v bezpečnej vzdialenosti cez audiohovor.

DUEL / II. časť - Murovaný dom vs. Dom z dreva
Dnes poslucháčom priblížime ďalšie užitočné argumenty, ktoré by mali uľahčiť jedno z významných životných rozhodnutí - Murovaný dom alebo Dom z dreva. Možno aj vďaka novej časti nášho podcastu sa dozviete zákulisné informácie priamo od architektov, ktoré vám pomôžu vybrať si to správne riešenie pre svoj dom.
Okrem pravidelného hosťa Paľa Pokorného z architektonického štúdia Pokorní architekti tentokrát do štúdia prijali pozvanie aj Ivan Kolárik zo žilinskej stavebnej skupiny Kontrakting, ktorá sa dlhodobo venuje stavbám z dreva a zástupca Združenia výrobcov murovacích materiálov Martin Miháľ.

DUEL / I. časť - Murovaný dom vs. Dom z dreva
Vitajte pri počúvaní ďalšej časti podcastu platformy Staviame z dreva, ktorá spája priaznivcov prírodných materiálov a stavieb z dreva.
Dnes sme pre vás pripravili veľmi aktuálnu diskusiu Murovaný dom vs. dom z dreva, v ktorej privítame nášho prvého hosťa Martina Mihála - zástupcu Združenia výrobcov murovacích materiálov, druhého hosťa Ivana Kolárika zo žilinskej stavebnej skupiny Kontrakting, ktorá sa stavbám z dreva venuje už od roku 1991 a samozrejme Paľa Pokorného z architektonického štúdia Pokorní architekti, ktorý je nadšeným ambasádorom myšlienky modernej a udržateľnej architektúry na báze dreva.

Aký je príbeh známeho víkendového átriového domu v Smrečanoch?
V novej časti podcastu Staviame z Dreva predstaví architekt a spoluzakladateľ platformy Pavol Pokorný príbeh víkendového átriového domu v Smrečanoch, ktorý si získal značnú mediálnu pozornosť, ale tiež množstvo kritiky.
Pekná práca s kontextom v zložitých priestorových vzťahoch. Príklad ukazujúci kľúčový význam architektonického konceptu na tom, aký bude konečný výsledok. Nevýhody a limity pozemku boli transformované do riešenia, ktoré zabezpečilo dostatok súkromia a veľmi dobrú kvalitu bývania. Renesancia až anticky formovaného, dnes na Liptove nie tak často používaného, átriového usporiadania dispozície okolo centrálneho nádvoria.

Átriový dom je univerzálny liek na absenciu intimity
V tomto podcaste sa budeme spoločne s architektom a spoluzakladateľom platformy Staviame z dreva venovať tzv. átriovým domom, ktoré podľa Pavla Pokorného dnes zažívajú pochopiteľnú renesanciu nielen vo svete, ale aj u nás.
Átrium je tak podľa neho univerzálny liek na absenciu intimity, ktorú spôsobili kobercové nálety suburbanizácie na Slovensku. Je presvedčený, že za ich úspechom stojí najmä spôsob, akým dokážu hierarchizovať priestor exteriéru a pritom stále zachovať dojem najvyššej intimity. Využitie átria v stavbách umožňuje totiž pustiť svetlo aj tam, kam by normálne nedostalo.
Na začiatku vývoja boli átriá (vnútorné nádvoria) miestom pre fontány, ktorých cieľom bol zber dažďovej vody a zlepšenie vnútornej klímy. Neskôr sa z fontány stalo akési predznačenie kresťanského chrámu, resp. súkromného oltáru. Ten slúžil ako "home office" pre domácich pánov.

Ako vyzerá spolupráca s architektom zo Staviame z dreva?
Čo všetko zahŕňa práca architekta a prečo je dom z dreva do veľkej miery dielom klienta? Paľo Pokorný v novej časti podcastu Staviame z dreva odpovie na otázky, s ktorými sa ako architekt stretáva najčastejšie.

Aké sú najčastejšie mýty o stavbách z dreva?
Ak sa vám myšlienka bývania z dreva páči, avšak považujete ju skôr za luxus ako za racionálnu voľbu, možno práve vypočutie tohto podcastu zmení váš názor. Napríklad v susednom Rakúsku je tento trend skutočne na vzostupe a stáva sa čoraz dostupnejším aj pre bežných smrteľníkov. V drevených nájomných bytoch, ktoré nedávno vystavali v Grazi, zakonzervovali viac ako 2.5 tisíca ton CO2. Celkom dosť, čo poviete?

Zistite, vďaka čomu rastie obľúbenosť drevostavieb

Presvedčte sa, že dom z dreva je ideálnou voľbou
