Skip to main content
Spotify for Podcasters
Štrekaři

Štrekaři

By Milan Janousek

Rozhovory Milana Janouška s běžeckými osobnostmi....

Kompletní informační servis z říše českých vytrvalců najdete na strekari.cz
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Nick Deal

ŠtrekařiOct 21, 2023

00:00
01:00:40
Róbert Štefko

Róbert Štefko

K atletice se dostal až v 17 letech na učňáku v Popradu a nad jeho běžeckým stylem mnozí ohrnovali nos. Nikdo by tehdy neřekl, že v sobě tenhle kluk, který hrál do té doby maximálně panelákovou ligu ve fotbale a v pozemním hokeji, ukrývá tak ohromný vytrvalostní potenciál.

Mít v sobě takový talent je krásná věc, ale rozvinout ho (třeba až na světovou úroveň) stejně stojí nekonečně mnoho sebekázně, času a energie. Róbert Štefko může v tomto ohledu sloužit jako vzor sportovce, který rozpoznal svůj dar a choval se k němu tak, jak bychom si to přáli od všech sportovních ikon.

Během své dvacetileté profesionální kariéry překonal všechny slovenské rekordy od míle až po maraton, byl čtvrtý na mistrovství Evropy, desátý na mistrovství světa v krosu a třikrát startoval na olympiádě. Ještě ve čtyřiceti letech vyhrál Běchovice. I přes tyto výjimečné úspěchy, se Štefko vždy držel stranou mediální pozornosti. O to více si vážím toho, že přijal pozvání do Štrekařů.

V podcastu s legendárním slovensko-českým běžcem probereme, proč se nestal reprezentačním trenérem, jestli se dá cit pro běžecké tempo naučit, v čem to mají dnešní vytrvalci těžší, proč mu dělalo dobře pít colu nebo jestli jeho svěřenec Jiří Homoláč ještě může překonat český maratonský rekord.


Přeji inspirativní poslech!

Dec 02, 202301:33:40
Zdeněk Simon

Zdeněk Simon


Kdo nejel na závody se “Sajmonem”, nedělal atletiku. Tak by se s nadsázkou dalo říct, jak výrazně se Zdeněk Simon zapsal do paměti závodníků, kterým zařizoval starty po celé Evropě.
Tento vystudovaný právník i po šedesátce stále závodí v chůzi a můžete ho často potkat také jako rozhodčího nebo měřiče tratí. Velké zásluhy si připsal rovněž jako pořadatel poděbradského mítinku.
V podcastu s atletickým všeumělem se dozvíte, v čem spočívá krása chůze, jestli se i atletičtí rozhodčí musí potýkat s nadávkami, kde potkává cestou na závody nejhorší řidiče, za kým musel jít v roce 1996 Laban Chege pro výplatu 100 000 Kč za překonání traťového rekordu na Běchovicích a samozřejmě ještě mnoho a mnoho dalšího...
Přeji inspirativní poslech!

Použitá hudba: Led Zeppelin - Kashmir ; Kabát - Šaman
Foto: Miriam Stewartová
Nov 11, 202301:12:29
Nick Deal

Nick Deal

*ENGLISH DESCRIPTION BELOW *

Zatímco řada českých vytrvalců zamířila do zámoří, Nick Deal se vydal opačným směrem. Rodák z Floridy byl do Prahy vyslán na speciální misi, která kromě běhání obnáší i evangelizaci ateistického národa. “S oblibou říkám, že mám nejlepší práci, jakou jsem mohl hned po škole dostat. Běhám dráhu, trávím čas se studenty a vykládám jim o Ježíši,” vysvětluje Američan, který teď prohání nejlepší české vytrvalce.

V podcastu se dozvíte, jak se Nick dostal do skupiny trenéra Červinky, čím ho překvapuje móda Čechů, proč si oblíbil Ostravu, za co se před závodem modlí a mnoho dalšího.In this special episode of Štrekaři (the Long-Haulers) I welcome Nick Deal. Nick is a former Florida Gator who currently works for Athletes in Action in Prague, Czech Republic and runs track for Dukla Praha. Nick has had a stellar season improving his 10 000 m best to 29:51. We cover a wide range of topics including Nick's spiritual transformation in college or the challenges of evangelical mission in one of the world's most atheistic countries. Použitá hudba:  Lecrae, Tasha Cobbs Leonard - Your Power; KB - Hold Me Back  

Oct 21, 202301:00:40
Karolína Jarošová

Karolína Jarošová


Kdyby hrála tenis nebo golf asi by už dostala pozvání na rozhovor od Jana Krause nebo Karla Šípa. V 17 letech toho totiž stihla víc než většina sportovců za celou kariéru. Překonala tři české rekordy, vyhrála mládežnickou olympiádu EYOF a (jako stále ještě dorostenka) také ME juniorů. Karolína Jarošová si naštěstí vybrala atletiku, a tak svůj první velký rozhovor poskytla až teď Štrekařům.

V podcastu s vycházející hvězdou českého stýplu probereme, jak dokázala v dětství pracovat s negativní motivací, proč dala přednost atletice před triatlonem, z jakého důvodu si před závody maže z telefonu sociální sítě, jaké je to vracet se domů na palubě vládního speciálu se zlatou medailí... a mnoho dalšího.

Přeji inspirativní poslech!Použitá hudba:  Swedish House Mafia and The Weeknd - Moth To A Flame; SHAED - Trampoline (Jauz remix) 

Foto: S. Maletérová


Sep 30, 202354:05
David Šlapák

David Šlapák

Jeden profesionální trenér mi nedávno napsal následující zprávu: „V Americe se nezlepšil téměř nikdo. Jen podporujete zkázu české atletiky, když to propagujete.”

A jak jinak bojovat s ignorancí než poctivými informacemi? 

V následujícím díle Štrekařů se tak po čase opět podíváme na to, co obnáší angažmá na amerických univerzitách. Mým hostem bude David Šlapák (AC Slovan Liberec/Butler University IN) a společně probereme:

 • Pro jaké běžce se USA hodí a komu se naopak vyplatí zůstat doma?
 • Proč není nutné spoléhat na agentury, které stipendia zprostředkovávají?
 • Co mají Davidovi američtí spolužáci doma v garáži?
 • Z jakého zámořského závodu má zatím největší zážitek?
 • Co si myslí o českých trenérech?
 • Jaký má vztah s Vítkem Pavlištou?

…a ještě mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru.

Přeji inspirativní poslech! 

 

 

Použitá hudba:  Rest - Mike Tyson

Foto: Petr Jelínek, archiv D. Šlapáka

 Aug 06, 202301:10:57
Marek Chrascina

Marek Chrascina

Nakažlivý humor. Okouzlující přízvuk. Unikátní běžecký styl. To všechno patří k Marku Chrascinovi, dalšímu hostovi Štrekařů.

V rozhovoru probereme, proč Marek opustil dráhovou atletiku a začal se specializovat na běhy do vrchu, co si dá nejradši po tréninku, jak vypadá spolupráce s trenérem Kervitcerem, z jakého důvodu teď intenzivně studuje ropu, kam zmizel jeho kolega Viktor Šinágl a mnoho dalšího...

Použitá hudba: Lukas Graham - 7 Years, Electric Light Orchestra - Mr. Blue Sky

Jul 01, 202301:06:27
Barbora Lampová

Barbora Lampová

Jubilejním 50. hostem Štrekařů je žena s neskutečným množstvím energie, kterou věnuje nejen atletice, ale i studiu na dvou vysokých školách.

Příběh Barbory Lampové je inspirativní také tím, že na republikové medaile dosáhla až nedávno, ve věku, kdy většina jejich vrstevnic už doběhala.

Co Bára zkoumá v laboratořích na České zemědělské univerzitě? Jak přemluvila svého přítele, aby ji začal trénovat? Za pomoci čeho překonala anorexii? A proč se tak ráda vrací do Turecka? To a mnoho dalšího uslyšíte v tomto podcastu!


Použitá hudba: Imagine Dragons - Sirens; Coldplay - Higher PowerJun 16, 202358:07
Tereza Novotná

Tereza Novotná

Vyrůstala jako orientační běžkyně a doma má čtyři medaile z mistrovství světa. Ke stipendiu na univerzitě v USA se ovšem dostala díky atletice a její jméno bude navždy spojené se stýplem. Právě v atletické disciplíně - obsahující 28 překážek a 7 vodních příkopů - totiž získala třikrát za sebou mistrovský titul.
Pozvání do dalšího dílu Štrekařů přijala 
Tereza Novotná. V rozhovoru jsme probrali její zkušenosti ze studia v Americe, loňskou životní běžeckou sezonu nebo práci produktové designérky, které teď věnuje většinu času.


Použitá hudba: Taylor Swift - Anti-Hero;  Natasha Bedingfield - Pocketful of Sunshine

Foto: Archiv T. Novotné


May 21, 202352:20
Jan Sýkora

Jan Sýkora

Opavák, syn rekordmana, atlet, vodič, pořadatel závodů, absolvent Akademie výtvarných umění, markeťák na Českém atletickém svazu - to všechno je můj další host Jan Sýkora

V bezmála dvouhodinovém podcastu jsme rozebrali všechny Honzovy životní role. Uslyšíte, jakou největší chybu v přípravě Honza dělal, jak si získal renomé nejlepšího českého vodiče, co ho naučilo studium umělecké školy, jak se mu daří na atletickém svazu prosazovat své nápady a mnoho dalšího...


Použitá hudba: Pearl Jam - Do the Evolution;  Milan Hlavsa a The Plastic People Of The Universe - Muchomůrky bílé, Fallgrap - Keď padal sneh


Mar 18, 202301:48:40
Eva Vrabcová Nývltová

Eva Vrabcová Nývltová

Startovala na třech zimních a dvou letních olympiádách. Získala bronz na ME v atletice. Překonala české rekordy v půlmaratonu i v maratonu. Nyní, v 37 letech, oznámila Eva Vrabcová Nývltová konec profesionální kariéry...

V našem rozhovoru se ohlédneme za jejími největšími úspěchy, probereme jak toxické bylo v její době české lyžařské prostředí, jestli si přestupem do atletiky polepšila finančně, proč lituje, že odletěla na svoji poslední olympiádu do Tokia nebo jak bude teď v nové roli pomáhat elitním i hobby běžcům.


Foto: Aleš Gräf


Použitá hudba:

Daniel Landa - Touha;  

Bill Medley, Jennifer Warnes - I Have Had The Time Of My LifeMar 06, 202301:08:40
Jan Kohut

Jan Kohut

Honza Kohut dělá atletiku už od střední školy, ale svoji první mistrovskou medaili získal až v necelých jednatřiceti letech. A aby ukázal, že to nebyla jen náhoda, tak v následujících sezonách přidal do sbírky ještě tři další a dnes patří s osobákem 2:21 mezi nejlepší české maratonce.


V našem rozhovoru probereme, jak vzpomíná na svoje podnikání v gastronomii, jestli s přibývajícími roky musel upravit svůj trénink, proč založil vlastní oddíl Fénix Sport Blansko a mnoho dalšího...


Použitá hudba:

David Guetta and Bebe Rexha - I am Good (Blue)

Rybičky 48 - My ještě nejsme starý

Feb 19, 202355:35
Martin Frei

Martin Frei

Tímto dílem snad potěším všechny pamětníky na doby, kdy u nás na dlouhých tratích dominovali závodníci AK Kroměříž.

Můj další host Martin Frei byl totiž jedním z vyvolených, který se běháním za Kroměříž živil.

V rozhovoru probereme, jak pomáhal oddílu z malého moravského města dobývat Evropu,  prozradí u kterého vytrvalce našel na několik měsíců azyl, zavzpomíná na trenéra Roberta Štefka a dostaneme se i k tomu, proč si nechal vytetovat fotbalistu Davida Limberského.Použitá hudba:

Black Sabbath - Paranoid

The Paperjack -  Pohádková


Foto: Archiv Martina Freie, Iscarex

Jan 21, 202301:05:45
Bára Stýblová

Bára Stýblová

Pokračujeme v seriálu rozhovorů s českými vytrvalci na amerických univerzitách. V minulém díle jste slyšeli Natálii Hluší a její zážitky z mormonského státu Utah. Teď zamíříme do poněkud liberálnějšího Oregonu za Bárou Stýblovou, nadějí českého stýplu.

Bára má za sebou už čtyři ročníky medicíny a na Portlandskou státní univerzitu si dle svých slov odjela hlavně vyčistit hlavu. Ale taky se nechat přetrénovat. Přesně tak, jak slyšela, že se to v Americe stalo už mnoha běžcům před ní…

Jak se odchovankyni berounské lokotky zatím daří tato předsevzetí naplňovat? Proč jí při studiu medicíny šlo o vlastní zdraví? Z jakých důvodů nosí i v přísně hlídaném Nike areálu boty od Salmingu? A co by se podle ní mohli Češi od Američanů naučit? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru…Použitá hudba:

Picture This - Things Are Different

Frances - Let It Out

Dec 03, 202201:07:00
Barbora Macurová

Barbora Macurová

Ještě před dvěma roky neměla ani trenéra ani atletickou registraci. Běhala si jen tak, ale zato pořádně vysoko v beskydských kopcích. Už tehdy ale proháněla v trailových závodech absolutní špičku.

Na podzim 2020 nakonec svolila, aby jí Tomáš Ondráček napsal první tréninkový plán. Když za ním pak přijela v únoru do Brna, vyšvihla v tréninku desítku za 35:07. 


Kolena se jí nerozklepala ani při opravdové atletické premiéře. Na mistrovství republiky v půlmaratonu všechny dokonale šokovala druhým místem.

Jméno Barbory Macurové se od té doby usídlilo na seznamu největších talentů české atletiky. A po letošním mistrovství světa v horských bězích v Thajsku, kdy se její stříbrná medaile a doběh s českou vlajkou dostaly i do Branek, bodů, vteřin, ho už zná i širší veřejnost.

V našem rozhovoru probereme nejen její aktuální úspěchy, ale i působení v hudební kapele Humbug nebo zkušenosti s anorexií.


------------------------

Použitá hudba:

George Ezra - Shotgun

Humbug - Why did you bring a shotgun to the party

Imagine Dragons - Believer


Nov 17, 202201:09:52
Natálie Hluší

Natálie Hluší

Letos v létě začalo několik českých vytrvalců žít svůj americký sen. Získali sportovní stipendium a odletěli rozvinout své kariéry na amerických univerzitách. Jen těžko by jinde na světě našli tak kvalitní kombinaci vzdělání a sportovního zázemí na jednom místě. Postupně si budete moct ve Štrekařích poslechnout jejich zážitky a zkušenosti.

Jako první bude svůj příběh vyprávět Natálie Hluší, brněnská běžkyně, momentálně působící na Brigham Young University (BYU) v Utahu. Jak se jí povedlo dostat do jednoho z nejlepších amerických univerzitních týmů? Jak přísná pravidla musí dodržovat na škole provozované mormonskou církví? Jak se cítí v třicetičlenném týmu vedeném dominantní trenérkou? A dokáže si představit, že by v USA zůstala natrvalo? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v našem rozhovoru…


Použitá hudba:

Bryan Adams - Run To You

Dream Ceremony - Hearts On Fire


Ukázka z tréninku na BYU - https://youtu.be/EfqGU0AsOs0

Oct 15, 202201:04:43
Patrik Vebr

Patrik Vebr

Přesně před týdnem běžel zatím nejlepší závod svého života. 8 kol před cílem pětky šel do čela. Diváci si v tu chvíli pomysleli, že je jen otázkou času, než vytuhne a přeženou se přes něj Jakub Zemaník a Martin Zajíc. Postupně ale všem začalo docházet, že se rodí jeden z těch závodů, kdy odvaha zvítězí nad taktikou... Ke konci pak už jeho heroický výkon postavil na nohy doslova celý stadion a přivedl do euforie i komentátory. Patrik Vebr dokonal svůj hodonínský zázrak v čase 14:30.33 a získal zlatou mistrovskou medaili.

V rozhovoru s čerstvým mistrem ČR na 5000 metrů se vrátíme k jeho hodonínskému představení, rozebereme jak zvládá kombinovat atletiku a brazilské jui-jitsu, prozradí jaký vliv má na něj sparring partner Vláďa Marčík a odpoví i na otázky posluchačů….


Použitá hudba:

David Dallas - Runnin

YUNGBLUD - The Funeral

Foto:

Martin Edlman, Eduard Erben

Jul 01, 202256:17
Petr Pechek

Petr Pechek

V cílové rovince se objevuje obrýlený maratonec v červeném dresu "TJ Maratonstav Úpice". Více než 42 kilometrů v nohách a posledních pár desítek metrů před sebou. Ještě malou chvilku ovládnout křeče a pak už si bude moct konečně poležet na modrém koberci. Jeho ruce letí vzhůru. Už ví, že to dokázal. Na Staromáku mu budou hrát hymnu. Získal mistrovskou medaili!

Ne, to není scéna z připravovaného běžeckého románu...

Přesně takový pocit zažil Petr Pechek v cíli Pražského maratonu už dvanáctkrát (v rámci MČR byl 5x zlatý, 4x stříbrný, 3x bronzový a pouze jednou vyšel medailově naprázdno). Této fenomenální bilance přitom dosáhl tento nenápadný programátor bez podpory sponzorů, vysokohorských soustředěních a při relativně nízkém tréninkovém objemu.

V rozhovoru s legendou českého maratonu probereme jeho výjimečné běžecké geny, proč nakonec neletěl na maraton v Severní Koreji, kdy začne běhat ultra, zda jednou převezme vedení Kerteamu a mnoho dalšího...


Použitá hudba:

Queen - Under Pressure

May 29, 202255:30
Gabriela Veigertová

Gabriela Veigertová

Ještě nedávno znali její jméno hlavně fanoušci běhů do vrchu, ale letos na jaře už ho museli zaznamenat snad úplně všichni.

Gabriela Veigertová je totiž k nezastavení! Vyhrála Kbely, Pečky, Český Brod a Vaši ligu, druhá doběhla na Křížové desítce a stříbro získala i na MČR v půlmaratonu. Z riskantní strategie “co víkend, to závod” navíc dokázala vytěžit osobní rekordy 35:04 (10km) a 1:16:40 (půlmaraton).

V rozhovoru s teprve dvaadvacetiletou vytrvalkyní z jičínské skupiny Poko Running Team rozebereme její nabitou termínovku, zálibu v aerobiku, co si zpívá při závodech a mnoho dalšího...


Použitá hudba:

Imagine Dragons - Demons

Rise Against - Prayer of the Refugee

May 15, 202240:09
Michal Stanovský
Mar 19, 202236:24
Petra Kamínková

Petra Kamínková

Příběh mého dalšího hosta možná bude znít dnešním profesionálním běžcům jako scifi...

Představte si, že od pondělí do pátku chodíte normálně do práce. Ve volném čase trénujete, nicméně všechno odběháte sami a podle vlastního plánu. Když přijde víkend, obvykle kočujete po zahraničních závodech a přivyděláváte si dvojstarty. Na dlouhodobá soustředění nejezdíte, když se zadaří dostanete boty nebo oblečení od sponzora. Přesto v Česku nemáte na dlouhých tratích přes deset let konkurenci, vyhrajete více než 40 mistrovských titulů (z toho 12x Běchovice) a dosáhnete osobních rekordů 32:29 na silniční desítku (2. nejrychlejší český čas všech dob) nebo 1:12:19 v půlmaratonu (6. nejrychlejší čas všech dob).

Ne, není to scifi. Takový příběh prožila Petra Kamínková. V rozhovoru s olomouckou vytrvaleckou legendou se mimo jiné dozvíte:

 • Jak její kariéru ovlivnil Bohdan Muller...
 • Proč se nestala učitelkou tělesné výchovy...
 • Jaká byla na začátku 21. století na zahraničních závodech konkurence...
 • Co si myslí o poruchách příjmu potravy…
 • Jak vzpomíná na MS v půlmaratonu v Indii…
 • Jestli běhá v karbonových botech…

Použitá hudba:

Mirai - Když nemůžeš, tak přidej

LP - Lost On You

Feb 12, 202201:06:40
Alfons Juck

Alfons Juck

Pokud se o někom na Slovensku dá říct, že je skutečný atletický insider, pak je to Alfons Juck. Atletiku sleduje už bezmála 50 let a vyzkoušel si v ní téměř všechny role - začínal jako závodník, ale následně přijal i úlohu statistika, hlasatele, komentátora či manažera mítinků jako P-T-S či Zlaté tretry.

Založil také svoji vlastní stáj Top Athletics, která jen na posledních OH v Tokiu zastupovala 44 atletů ze 17 zemí, a do které patří takové hvězdy jako Kirany James, Jakub Vadlejch, Emma Zapletalová, Anita Wlodarczyk a nově také Moira Stewartová. Aktivní je i na půdě Evropské atletické asociace, kde působí v soutěžní komisi a komisi pro média.

V neposlední řadě je i otcem osmi dětí a moderuje pořady na katolické TV Lux.

Pozvání do Štrekařů přijal Alfons Juck, jedna z největších osobností nejen slovenské, ale i evropské atletiky. Z našeho rozhovoru se (mimo jiné) dozvíte:

 • Proč už ve 20 letech ukončil svoji úspěšnou závodní kariéru...
 • Jaké atletické výkony považuje dodnes za převratné...
 • V čem tkví úspěch Zlaté tretry…
 • Na jaké olympiádě se mu z pozice televizního komentátora nejvíce líbilo…
 • Jaký je jeho názor na karbonové boty, wavelight a další inovace v atletice ...
 • Proč je atletika oproti ostatním globálním sportům pouze chudým příbuzným…
 • Jak jde dohromady vrcholová sport a křesťanské hodnoty...

Použitá hudba: The Rolling Stones - Honky Tonky Women; Paul McCartney, Linda McCartney - 3 Legs


Dec 04, 202101:34:43
Teaser - Alfons Juck (o Usainu Boltovi)

Teaser - Alfons Juck (o Usainu Boltovi)

Kompletní rozhovor s Alfonsem Juckem, manažerem elitních atletů a Zlaté Tretry, vychází v sobotu 4. prosince.

Dec 02, 202102:00
Jan Kreisinger

Jan Kreisinger

Poctivě makat a nedělat z běhání vědu. Tak by mohlo znít motto mého dalšího hosta. Už v 18 letech dokázal běhat desítku za 30 minut, ale pro střediska vrcholového sportu byl nezajímavý...

Profesionálně se mohl začít atletice věnovat jen díky tehdy nejbohatšímu oddílu v zemi AK Kroměříž. Nakonec to pod vedením trenéra R. Štefka dotáhl v roce 2012 až na start olympijského maratonu v Londýně. A vzhledem k neustále se zpřísňujícím limitům, je dost možné, že byl na dlouhou dobu posledním mužem, který Česko v maratonu na OH reprezentoval.

I v dobách své největší slávy byl v nejlepším slova smyslu “obyčejným” Honzou -  skromným borcem, za kterým mohl kdokoliv přijít pro radu. A brzy poznáte, že takový zůstal až do dneška.

Pozvání do 35. dílu Štrekařů přijal Jan Kreisinger a mimo jiné se v něm dozvíte:

 • Jakým způsobem vyletěl v 18 letech mezi nejlepší české vytrvalce...
 • O pohádkových podmínkách, které měli běžci v AK Kroměříž…
 • Kdo byl jeho největším mentorem…
 • Za jakých okolností se mu podařilo zaběhnout olympijský limit…
 • Proč si myslí, že Jiří Homoláč olympijský limit dosud nezaběhl...
 • Jak se vyrovnával s tím, že v posledních letech už neměl tak dobré výkony…
 • Co by poradil současným běžcům...


Použitá hudba:

Armin van Buuren feat. Trevor Guthrie - This Is What It Feels Like;

Tiësto - Red Lights;

Alok, Bruno Martini, Zeeba - Never Let Me Go

Nov 13, 202101:13:44
Speciál s Honzou Pernicou o maratonském tréninku a přípravě M. Joglové

Speciál s Honzou Pernicou o maratonském tréninku a přípravě M. Joglové

Dnes Vám mohu nabídnout skutečně výjimečný materiál - přednášku reprezentačního trenéra Honzy Pernici o maratonském tréninku a přípravě Marcely Joglové na splnění olympijského limitu.

Honza vystoupil v úterý 26. října v adidas run base, a prolomil tak tradiční české informační embargo, kdy trenéři nechtějí svoje know-how veřejně sdílet.

Honzova přednáška je opravdu precizní a já jen doplním, že její videozáznam, pwp prezentaci i tréninkový plán M. Joglové najdete na strekari.cz

Oct 27, 202101:49:25
Vladimír Marčík

Vladimír Marčík

Vladimír Marčík patřil ještě nedávno mezi vytrvalce, kteří sice běhají slušné časy, ale na to, aby se mohli měřit s českou špičkou jim pořád ještě dost schází. Udělat poslední krok mezi elitu se naprosté většině nepovede, ale můj host to, s nadsázkou přes noc, dokázal. 

Až do června 2020 svítila u jeho jména nula, ale pak dokázal během půl roku získat čtyři republikové medaile - na dráze, silnici i v krosu. Že to nebyla žádná náhoda, dokazuje i letos, když přidal stříbro na pětce a bronz z Běchovic.

V našem rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

 • Jestli by vyměnil život elitního českého běžce za kariéru průměrného ligového fotbalisty...
 • Jak unikl smrti při teroristickém útok v Nice...
 • Proč čelil v dětství šikaně...
 • Co ho motivovalo k tomu, aby začal dávat atletice 100%...
 • Z jakého důvodů odmítá při závodech taktizovat...
 • Co se mu nelíbí v české atletice...


Použitá hudba:

Gerry and The Pacemakers - You Will Never Walk Alone;

Hans Zimmer - Time;

Monolink - Return To Oz (ARTBAT Remix)

Oct 16, 202101:10:54
Lukáš Gdula

Lukáš Gdula

Existuje jen hrstka českých vytrvalců, kteří se mohou pochlubit tím, že startovali na více než jedné olympiádě. Patří mezi ně chodec Lukáš Gdula, který startoval na OH v Riu i letošních OH v Tokiu. Ustláno na vavřínech ale rozhodně nemá. Před pár týdny byl ve svých 29 letech jako neperspektivní vyhozen ze střediska. Vůli závodit a překonávat sám sebe v nejdelší tradiční atletické disciplíně má naštěstí pořád dál..

Hostem 32. dílu Štrekařů je Lukáš Gdula a v rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

 • Jestli se někdy styděl za to, že je chodec..
 • V čem je chůze těžší než běh...
 • Jestli i chůzi ovlivnily karbonové boty...
 • Které sporty jsou součástí jeho přípravy...
 • Zda chodci během závodů běhají...
 • Jaký trenér je Ivo Piták...
 • Co si myslí o nastavení anti-dopingových kontrol...
 • Za kolik by při cíleném tréninku zaběhl desítku..

Použitá hudba:

Blink 182 - I Miss You

Creedence Clearwater Revival - Have You Ever Seen The Rain

Scott McKenzie - San Francisco

Sep 25, 202101:08:21
Lukáš Olejníček

Lukáš Olejníček

Možná znáte ten pocit, když se s někym částo potkáváte na závodech a on/ona pak najednou zmizí. Jasně, může být zraněný, nebo ztratil motivaci, ale přiznejme si, že s běháním se jen tak nekončí, a kdo to udělá, tak pro to má většinou hodně pádný důvod.

Můj dnešní host zmizel z atletických oválů před 3 roky. Do té doby přitom slavil samé úspěchy a posbíral 18 mistovských medailí. A tak je nyní nejvyšší čas zjistit, kam se poděl ten borec, kterého vždy zdobil skvělý finiš. Pozvání do 31. dílu Štrekařů přijal Lukáš Olejníček.

V našem rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

 • Jak zpětně vnímá svoji pověst závodníka, který spoléhal hlavně na rychlý finiš?
 • Jak se mu změnil život po svatbě a narození syna?
 • Co obnáší pořádání závodů Blanenská desítka a Masaryk Run?
 • Co by poradil svému desetiletému já?
 • Proč by momentálně nechtěl trénovat výkonnostní běžce?
 • Čím se dnes živí?Použitá hudba:

Michael Jackson - Beat it

Metallica - Nothing Else Matters

Wanastowi Vjecy - Lži, sex a prachy

Aug 30, 202101:03:38
Jiří Pavel Češka

Jiří Pavel Češka

Patří k největším talentům českého běhu, ale ty nejtěžší závody svádí ve své hlavě. Jiří Pavel Češka je dorostenecký rekordman na 800 metrů a také jeden z odhadem více než 100 000 Čechů, kteří trpí autismem.

Jubilejní 30. díl Štrekařů tak bude velmi speciální. S mým hostem se budu bavit zejména o tom, jaké je žít s autismem (konkrétně s Aspergerovým syndromem), a proč ani běhání není vždy účinným lékem na nemoci duše.

Připravte se na opravdu hodně silné svědectví, za které má Jirka můj velký respekt.


Použitá hudba:

Schyzo - Vzhůru; Louis Armstrong - Spooks; Mňága a Žďorp - 17B; Spliknot - SnuffNONSTOP LINKA DŮVĚRY

284 016 666

Aug 15, 202155:57
David Foller
Aug 01, 202153:28
Hana Homolková
Jul 24, 202101:06:25
Pavel Červinka

Pavel Červinka

O rozhovor s mým dalším hostem jsem usiloval opravdu dlouho. Mezi tuzemskými trenéry totiž působí jako zjevení...

Má dva doktoráty - jeden z pedagogiky a druhý z přírodních věd. Kromě vysokoškolské katedry, ovšem okusil také svět byznysu jako generální ředitel velkého nakladatelství.

Bohatá je i jeho vlastní publikační činnost, která se neomezuje pouze na odborné články, ale zahrnuje i populárně naučné knihy o cestování nebo o fotbale.

S trénováním atletiky začal už v 19 letech ve Žďáru n. Sázavou. Na konci 80. let patřil k průkopníkům českého triatlonu a mezi jeho svěřence patřili V. Chrbolka nebo A. Matulová. Později, jako trenér Dukly Praha, spolupracoval s běžci L. Šubrtem, J. Frišem či Kriistinou Mäki, která pod jeho vedením překonala tři české rekordy.

Svůj všeobecný rozhled a dlouholeté zkušenosti uplatňuje nejen při tréninku současných svěřenců, ale předává je i studentům FTVS UK.

Pozvání do 27. dílu Štrekařů přijal Pavel Červinka a mimo jiné se v něm dozvíte:

* Proč jeho vlastní sportovní kariéra nebyla úspěšná…

* Jak těžké bylo dostat se v 80. letech na FTVS...

* Jak vypadaly začátky českého triatlonu...

* V čem selhávají atletické přípravky....

* Jaké problémy trápí českou přírodu...

* Jak vzpomíná na spolupráci s K. Mäki a co říká na adresu svých současných svěřenců - K. Ficenec nebo J. Kováře

* V jaké oblasti by měli čeští trenéři zapracovat...

* Proč založil Síň slávy české atletiky...


--------

Použitá hudba:

V. Špinarová - Jednoho dne se vrátíš

Plavci - Vysočina

V. Mišík - Sladké je žít


Mar 26, 202101:25:22
Jindřich Linhart

Jindřich Linhart

Můj další host zaběhl pětku za 13:48 a desítku za 29:11. Nyní by s takovými časy byl v reprezentaci, v 80. letech mu ovšem hrozilo kvůli nízké výkonnosti vyřazení ze střediska vrcholového sportu.

Naštěstí na atletiku nezahořkl a dnes patří k onomu vzácnému druhu lidí, bez kterých by náš sport nemohl existovat. Kromě toho, že sám závody pořádá, je také vedoucím extraligového družstva žen pražského Olympu, reprezentačním trenérem vrchařů a technickým delegátem Českého atletického svazu. Stále přitom stíhá naběhat 80 kilometrů týdně.

Pozvání do 26. dílu Štrekařů přijal Jindřich Linhart a mimo jiné se v něm dozvíte:

* Jak vzpomíná na svého trenéra a olympionika Josefa Jánského...

* Proč mezi Duklou Praha a Rudou Hvězdou Praha nepanovala žádná rivalita...

* Který prvek chybí v tréninku českých vytrvalců....

* Jaká nová série závodů se chystá...

* Kde by se mělo konat letošní MČR v půlmaratonu (v čase 48:10 - 50:14)

--------

🎞️Slideshow (mp4) - https://bit.ly/38hIxNA

🎧Podcast (mp3) - https://bit.ly/3c8DQGT

--------

Použitá hudba:

Divokej Bill - Dávno

Kabát - Starej Bar

Richard Muller - Baroko

Mar 06, 202157:56
Zbyněk Kalužík

Zbyněk Kalužík

Můj další host se může pochlubit vizitkou, která nemá srovnání s téměř žádným jiným českým trenérem.

Začínal u břeclavské mládeže, kde pod ním vyrostlo mnoho kvalitních sprinterů a běžců na střední tratě. Navždy už bude bude spojen ale zejména se jménem Andrey Šuldesové - mílařky, která patřila na konci 90. let mezi tuzemské atletické hvězdy (1. na ME do 22 let, 6. z MS světa v Aténách 1997, český rekord na 3000m atd.).

Později odešel do zahraničí a působil v Kataru, Tunisku, Ománu nebo Súdánu. Spolupracoval s Jamesem Kwaliou (bronzový na MS 2009) nebo Ahmedem Ismailem (stříbrný na OH v Pekingu 2008) a mnoha dalšími finalisty mistrovství světa i olympiád.

Po řadě let strávených v cizině ho dnes opět lze potkávat na stadionu břeclavské Lokomotivy, kde předává své rady nastupující generaci a nevylučuje ani návrat do velké atletiky.

Pozvání do 25. dílu Štrekařů přijal trenér Zbyněk Kalužík a mimo jiné se v něm dozvíte:

* V čem byla Andrea Šuldesová výjimečná...

* Kolik cizích jazyků uměl, když odjížděl na první štaci do Kataru...

* V jakém horském středisku se mu nejlépe trénovalo...

* Jestli se dá vítězná mentalita naučit...

* Jaký má názor na doping...

* Co podle něj chybí české atletice a jak hodnotí výkony F. Sasínka nebo J. Davidíka...

---------------------

Použitá hudba:

Beatles - Here comes the Sun

Frank Sinatra - Life

Ben E. King - Stand By Me


Feb 06, 202159:42
Daniela Havránková

Daniela Havránková

Mým prvním letošním hostem bude žena, která ještě na vysoké škole vůbec nesportovala. Studovala filozofickou fakultu a svůj volný čas trávila raději v pražských kavárnách a biografech.

K běhání se dostala až v 27 letech a v pražském Kerteamu se vypracovala mezi přední české vytrvalkyně a získala tři mistrovské medaile v maratonu a půlmaratonu.

O atletice začala také psát a pro časopis Běhej vedla desítky rozhovorů s běžeckými hvězdami. Její vášní ovšem stále zůstává i film, jemuž se věnuje profesně v Národním filmovém archivu.

Pozvání do 24. dílu Štrekařů přijala Daniela Havránková a mimo jiné se v něm dozvíte:

* V čem tkví kouzlo Kerteamu a trenéra Kervitcera…

* Jaké bylo dělat rozhovor o běhání s hercem Janem Třískou...

* Proč museli někteří herci v seriálu Dlouhá míle zpomalit...

* Kdo byl Jaroslav Rössler...

* Proč ženy po mateřské běhají často rychleji než před ní…


---------------------

Použitá hudba:

ZAZ - Si jamais j'oublie 

Ladislav Křížek - Dlouhá míle

Bruce Springsteen - Born to Run

Jan 10, 202150:55
Jakub Zemaník

Jakub Zemaník

Na otázku, kdo je nejlepším českým vytrvalcem posledních let, by většina odpověděla, že je to Jiří Homoláč nebo Vít Pavlišta. Jméno mého dalšího hosta by asi zaznělo jen sporadicky.

Jeho osobáky ale mluví za vše. Pětka za 13:50 je nejrychlejším českým výkonem od roku 1998 a legendárního Honzy Pešavy a desítka za 29:10 pak nejrychlejším časem od roku 2012 a Milana Kocourka. První místo v tuzemských tabulkách ani celá řada reprezentačních startů (ME v krosu, na dráze i v hale...) ho ovšem neuspokojuje.

Jeho cíle jsou vyšší. I proto už nepokračuje ve studiu na Ostravské univerzitě a dal se na dráhu profesionála. To ovšem neznamená, že by jen trénoval a hrál počítačové hry. Kupuje si zahraniční odbornou literaturu, rozebírá tréninkové systémy a společně se svým trenérem Vladimírem Černým hledá cestu, jak proniknout do širší evropské špičky.

Pozvání do 23. dílu Štrekařů přijal Jakub Zemaník a mimo jiné se v něm dozvíte:

* Jak s odstupem času hodnotí svoji pětku za 13:50...

* Z jakých zahraničních zdrojů čerpá inspiraci pro trénink...

* Proč nesouhlasí s heslem "no pain, no gain"...

* Jak se dívá na razantní technologický pokrok v běžecké obuvi...

* Na jaké svoje závody nejraději vzpomíná...

* Jaké má plány pro přístí sezonu...

---------------------

Použitá hudba:

Ray Charles - Hit the road Jack

AC/DC - Back in Black

CM Zádruha - Rež, rež, rež 


Dec 22, 202001:01:50
Petra Pastorová

Petra Pastorová

Občas mně píšete, že se ve Štrekařích objevuje málo žen. A máte pravdu!

Tentokrát proto dostane slovo vytrvalkyně, jejíž příběh by klidně vydal i na motivační knížku..

Závodit začala až po třicítce, a to v době, kdy už měla tři malé syny. Přesto se rychle prosadila do české běžecké špičky a už dva roky po svém prvním maratonu získávala mistrovské medaile.

V roce 2013 pak v Praze zaběhla čas 2:36:44, který je dodnes šestým nejrychlejším českým maratonem všech dob, a o rok dříve by jí zřejmě stačil k nominaci na OH v Londýně.

Od té doby se olympijské limity hodně zpřísnily, ale ani ona nijak nezpomaluje. Loni si zlepšila osobák na desítku a letos, i přes covidová omezení, vyhrála řadu závodů včetně slavného Košického maratonu.

Pozvání do 22. dílu Štrekařů přijala Petra Pastorová a mimo jiné se v něm dozvíte:

* V jakých botech, a v jakém čase, běžela svůj první maraton…

* Jak se jí trénovalo pod Alenou Peterkovou...

* Jaké má vztahy s mladšími soupeřkami a proč se jich do dlouhých tratí zrovna moc nežene...

* Kolik závodů zvládla odběhnout letos v září...

* Jak se dívá na to, že od ČASu nedostala možnost startovat na prosincovém maratonu ve Valencii…

* Jestli se chystá v budoucnu více zaměřit na ultramaratony...


---------------------

Použitá hudba:

Mirai - Když nemůžeš, tak přidej

Gump - Protože to nevzdám

Survivor - Eye of the Tiger


Nov 23, 202001:13:15
Jan Havlíček

Jan Havlíček

Říká o sobě, že má "nulovou sociální inteligenci" a svoje běžecké úspěchy (mmj. 3x titul mistra republiky v bězích do vrchu, přední umístění na ME nebo půlmaraton za 1:07:50) má tendenci nekonečně zlehčovat.

Možná právě proto patří - tento vystudovaný chemik - mezi nejzajímavější  postavy tuzemské běžecké scény. A taky mezi ty nejčinorodější; vede časopis, rýmuje verše do sbírek, překládá z angličtiny a po nocích čte nové běžecké studie. To vše s nadhledem a odzbrojující ironií, jak snad poznáte i z našeho rozhovoru

Pozvání do 21. dílu Štrekařů přijal Jan Havlíček a mimo jiné se v něm dozvíte:

* Proč nepokračovala jeho slibně rozjetá dráhová kariéra...

* Jak specifický byl jeho trénink před vrchařskými šampionáty...

* Proč je běžecký časopis "B" nejpopulárnější na ÚMPRUM..

* O čem je jeho nová básnická sbírka...

* Na jaký sport se v poslední době přeorientoval...

* Jak ho baví role trenéra....

---------------------

Použitá hudba:

St. Vincent - New York

My Bubba & Elsa - Näckaspel

Rhiannon Giddens - Julie

Oct 31, 202054:37
Marek Hladík

Marek Hladík

Kdo alespoň občas sleduje slovenskou běžeckou scénu, nemohl jeho jméno přehlédnout. V posledních letech totiž sbírá jednu mistrovskou medaili za druhou a usadil se na pozici 🇸🇰 dvojky za Tiborem Sahajdou.

S běháním přitom začal až ve 22 letech, ale dokázal najít svoji osobitou cestu k úspěchu; sehnal si kanadského trenéra, nebál se veřejně sdílet všechny svoje tréninky a dokonce ještě nedávno chodil darovat krev.

Letos, navzdory koronaviru, zažívá životní sezonu, během které překonal většinu svých osobních rekordů. A tak uzrál čas na jeho první velký rozhovor 🙂

Pozvání do 20. dílu Štrekařů přijal Marek Hladík a v našem interview se mimo jiné dozvíte:

* Co pro něj znamenalo vítězství na MSR v půlmaratonu, která se uskutečnilo minulou neděli v Bratislavě...

* Jak funguje jeho spolupráce s Reidem Coolsaetem...

* Proč ještě nikdy nezabalil trénink...

* Jaké místo na světě ho nejvíce zaujalo...

* Co si myslí o výkonech předchozích běžeckých generací...

* Za co dostal cenu od Mezinárodního výboru Fair Play...

* Koho považuje za největší talent mezi mladými slovenskými vytrvalci...

* Na jaký čas si věří na Košickém maratonu...

---------------------

Použitá hudba:

Michael Kiwanuka - Cold Little Heart

Tom Rosenthal - Go Solo

Imagine Dragons - Burn Out

Sep 13, 202001:02:50
Kamil Krunka

Kamil Krunka

Kdybych měl vymyslet nějakou přiléhavou přezdívku pro mého dalšího hosta, řekl bych, že je to běžecký gentleman.

Přestože mu to běhá opravdu skvěle a v posledních letech získal několik republikových medailí, neuslyšíte od něj velkohubá prohlášení a neuvidíte okázalá gesta. Něpestuje si ani sociální sítě. Jeho skutečný formát se projeví až při osobním setkání.

Teprve naživo doceníte jeho neskonalý optimismus a přátelskou povahu. Je ztělesněním fair-play a činorodým člověkem, jehož svět se netočí pouze kolem běhání, ale bude s vámi debatovat i o historii, politice nebo ochraně životního prostředí. A s takovým člověkem je opravdu radost pohovořit :-)

Pozvání do 19. dílu Štrekařů přijal náchodský patriot Kamil Krunka a v našem rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

* Jak mu při závodech pomáhá jeho šestý smysl...

* Co mu daly více než čtyři roky života v Německu...

* Proč nezaběhl od roku 2012 žádný osobák...

* Co si myslí jako vystudovaný ekolog o Gretě Thunberg...

* Proč s kamarády založil Běžecký klub Náchod...

* S jakou postavou českých dějin by si šel nejraději zaběhat..

-----------------

Použitá hudba:

Eko Fresh feat. Bushido & Sido - Was ist mit der Welt passiert 

Magic! - No Way No

The Black Eyed Peas - Where Is The Love

Aug 04, 202001:07:02
Jiří Miler

Jiří Miler

Jirku Milera jsem potkal poprvé v roce 2011. Mně bylo dvacet a s běháním jsem teprve začínal, on už měl pár šedivých vlasů a přesto vyhrával skoro všechny závody ve středních Čechách.

Zpočátku jsem mu vykal a ptal se ho na rady. Vždy byl ochotný, nicméně dlouho přede mnou tajil, že má doma více než deset mistrovských medailí z krosu a ze stýplu nebo osobák na pětku 14:19.

Léta běžela, běžci se střídali, některé závody zanikly ale on polyká kilometry dál a dnes poráží už i o generaci mladší soupeře.

Na konci červenci oslaví 45 let a to je myslím skvělý důvod k tomu, aby povyprávěl o svých třech dekádách v české atletice a prozradil, kde stále bere motivaci závodit často i dvakrát za víkend.

Pozvání do 18. dílu Štrekařů přijala legenda (nejen) mladoboleslavské atletiky Jiří Miler a v našem rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

* Proč ho tréner v mládí nepouštěl na delší tratě...

* Jakým způsobem dříve s oblibou vyhrával závody....

* Proč si nikdy nepořídil hodinky s GPS...

* Kolik se dalo vydělat v 90. letech na zahraničních (i tuzemských) závodech...

* Co si myslí o veteránských mistrovstvích...

* Jak hodnotí dnešní českou běžeckou špičku...

* Proč bývá před závody stále nervózní...


-----------------

Použitá hudba:

Kabát - Šaman + Bára

The Offspring - The Kids Aren't Alright

Jul 12, 202001:00:59
Martin Zajíc

Martin Zajíc

Ještě loni patřil mezi juniory, ale letos už získal v mužské kategorii první medaili. Na MČR na 10 000 m ve Slavkově vybojoval stříbro a jistě tak udělal radost i svému trenérovi Jirkovi Homoláčovi.

Zda svěřenec překoná mistra se teprve ukáže, nicméně, jak sami uslyšíte, sebedůvěra a ochota jít až na samou hranu tomuto brněnskému mladíkovi rozhodně nechybí.

Pozvání do 17. dílu Štrekařů přijal Martin Zajíc a v našem rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

* Proč začal letos pracovat a nepokračoval po gymnáziu na vysokou školu...

* Jak poslouchá svého trenéra...

* Co to v jeho případě znamená běhat na krev...

* Proč měl v Keni problémy s policií...

* Na jaké časy si do budoucna věří...


-----------------

Použitá hudba:

STRFKR - Open Your Eyes 

Gorillaz - On Melancholy Hill

Ventolin - Disco Science


Jul 04, 202048:23
Jana Moberly

Jana Moberly


V předchozích dílech Štrekařů jste slyšeli běžce, trenéry i sportovní novináře. Žádný špičkový závod se dnes ale neobejde ani bez manažera elitních atletů. A kdo by o této profesi mohl v Česku říct více než Jana Moberly?

Jana má za sebou úspěšnou atletickou kariéru, během které získala mimo jiné dvakrát titul halové mistryně ČR na 800 m. V roce 1995 byla u zrodu Pražského mezinárodního maratonu a od roku 2008 až do loňska působila jako manažerka elitních běžců seriálu závodů RunCzech.

Její zásluhou tak v Česku běžely hvězdy jako Wilson Kipsang, Mary Keitany, Galen Rupp nebo Joyciline Jepkosgei, která v Praze překonala i několik světových rekordů.

Stejně vstřícně jako k těm nejlepším světovým atletům ovšem Jana vždy přistupovala i k českým elitním závodníkům. Poznal jsem to na vlastní kůži, když mi v roce 2013, jako relativně neznámému běžci, umožnila start na Pražském půlmaratonu. Tenkrát jsem si vylepšil osobák o minutu, ale především poznal prostředí vrcholného závodu; využil luxusní zázemí na hotelu, zúčastnil se technické porady, seděl v šatně se světovým rekordmanem Z. Tadesem, byl eskortován na start závodu...to všechno mě motivovalo do dalšího tréninku a změnilo můj sportovní život.

Stejný příběh jako já zažily i desítky dalších českých běžců a běžkyň, kteří si na závodech RunCzechu zaběhli osobní rekordy a někteří to pak dotáhli až na olympiádu. V Janě Moberly měli vždy člověka, který se jim snažil připravit ty nejlepší podmínky a odpověděl na email třeba i o půlnoci.

Jak tedy práce manažera elitních atletů vypadá? Kolik si nejlepší běžci vydělají? Z kterého závodu měla Jana největší radost? S jakými pocity čte zprávy o dopingu? Kdy se podle ní začne znovu závodit? To a mnoho dalšího se dozvíte v 16. díle Štrekařů s Janou Moberly.

Příjemný a inspirativní poslech!


-----------------

Použitá hudba:

Elton John - Candle In The Wind

The Beatles - All You Need Is Love

Queen - We Are The Champions


Apr 26, 202001:13:19
Barbora Jíšová

Barbora Jíšová

Štrekaři vznikly s cílem přinášet rozhovory s běžeckými osobnostmi. Potkal jsem jich na tuzemských závodech opravdu dost. Mnozí z nich nestojí o mediální pozornost. O to větší radost mám, když pak moje pozvání k mikrofonu přijmou. Právě od nich se toho totiž člověk dozví nejvíce. A stejně tak je to i s mým dalším hostem...

Žena, kterou už za chvíli uslyšíte, budiž důkazem, jak může vytrvalost a cílevědomost prostupovat celým životem.
Od školačky na Malé Skále, která začala běhat pro sebe a kreslila do sešitu obrázky zvířat až po republikovou šampionku, studentku medicíny a dnes doktorku chirurgie, která i přes nekonečné přesčasy stále každý den trénuje a patří mezi nejlepší české vytrvalkyně.

Hostem 15. dílu Štrekařů je Barbora Jíšová.
Inspirativní poslech!


-----------------

Použitá hudba:

Zrní - Skoč

M. Maisky - Bach Cello Suite No.1

Johny Cash - One

Mar 14, 202053:48
Ondřej Fejfar

Ondřej Fejfar

Dalším hostem Štrekařů bude běžec, který do jisté doby platil za naprostého univerzála. Běhal výborně dráhu, zejména stýpl. Dařilo se mu na silnici, kde patřil k nejlepším českým běžcům od desítky až po půlmaraton a vždy byl úspěšný také v kopcích.

Před pár lety ovšem učinil osudové rozhodnutí. Rozhodl se, že si pro své běžecké štěstí doběhne až na vrcholky hor. Změnil trenéra a dal se na kariéru horského běžce - "skyrunnera".
O tom, co ho k tomu vedlo, a jak složitá cesta to zatím je, se dozvíte v rozhovoru s hostem 14. dílu Štrekařů Ondrou Fejfarem 🏔

🎙️ V podcastu s Ondrou se dále dozvíte:

* Jak ho ovlivnilo přátelství s rodinou Grohových...

* Kterého svého výkonu na dráze si nejvíce váží...

* Jak si domluvil své angažma v AK Kromeříž...

* Co ho zatím limituje v tom, aby se dostal do skyrunningové špičky....

* Kolik týdnů v roce vůbec neběhá....

* Proč začal psát web horskybezec.cz...

* Kdo je podle něj nejlepší masér v Evropě..

* Co bude dělat, až přestane závodit...


-----------------

Použitá hudba:

The Offspring - The Kids Aren't Allright

Imagine Dragons - Natural

Chinaski - Punčocháče

Feb 09, 202059:15
Pavel Novák

Pavel Novák

Na každý z rozhovorů pro Štrekaře jsem se těšil, ale na ten s pořadovým číslem 13. jsem se těšil opravdu mimořádně...

K mému mikrofonu totiž usedl muž, který i při náročné práci záchranáře patřil po dvě dekády mezi českou vytrvaleckou špičku a zaběhl 14 maratonů pod 2:20.

👀Snad nejpozoruhodnější je ovšem to, jak se proměnil jeho vztah ke sportu: "Bylo to budování ega. Dneska je to čitelný (...) jsou sociální sítě, takže je vidět, o co komu jde (...) je to tvorba vlastní image. A to se přesně stalo mně a stáhlo mně to dolů, ale dalo mi to možnost uvědomit si spoustu věcí.." vzpomíná Pavel Novák na první fázi svojí kariéry, po níž následovaly dva roky duchovního hledání, příklon k vegetariánství a transformace v běžce nového typu: "Po pauze jsem v maratonu podával podstatně lepší výkony, přitom jsem trénoval méně. Získal jsem pravou lásku ke sportu a už nezáleželo na tom, jestli zaběhnu dobře nebo špatně."

Desítky tísíc kilometrů...cesty až do nitra...výjezdy za umírajícími pacienty...láska k přírodě, ke světu. I to je Pavel Novák - host dalšího dílu Štrekařů. Člověk, jehož způsob myšlení je v poměrech našeho sportu výjimečný a v mnohém inspirativní 💡

🎙️ V rozhovoru s Pavlem se dále dozvíte:

* Kolik kilometrů běžel nejvíce v kuse před svým prvním maratonem...

* Jak hluboko ho srazilo to, že v roce 1997 nedostal pozvánku do reprezentace a co mu následné období běžeckého půstu přineslo...

* Jak zvládal skloubit náročnou práci záchranáře s vrcholovým sportem...

* Které tři tréninkové prostředky byly základem jeho maratonské přípravy...

* Jak najít optimální tempo při maratonu....

* Jak vzpomíná na své trenéry Vymazala, Kratochvílovou, Kváče nebo Pitáka...

* Proč má komplikovaný vztah k ultramaratonu...

* V kom vidí největší naději...


-----------------

Použitá hudba:

Karel Kryl - Děkuji

Jarek Nohavica - Kometa

Eva Henychova - Veď mě můj milý

Dec 01, 201901:15:13
Luboš Brabec

Luboš Brabec

Česko má více než 10,6 milionu obyvatel a stovky médií. Počet osob, které u nás rozumí běhání a atletice a zároveň o nich dokážou psát, byste ovšem dali dohromady na prstech jedné ruky.

Naštěstí je tu autor, jenž zanechává výraznou internetovou i knižní stopu. Články píše nezaměnitelným, docela ironickým a často provokujícím způsobem. Při popisu banálních běžeckých epizod vytahuje historické paralely a vrací se k slavným i polozapomenutým příběhům a jejich akterům. Jeho knihy - stejně jako články - mají pak jednu společnou kvalitu: budou srozumitelné a inspirativní i pro budoucí generace běžců a čtenářů.

Pozvání do 12. dílu Štrekařů přijal Luboš Brabec. V rozhovoru se sportovním novinářem, zakladatelem webu dlouhybeh.cz a samozřejmě také běžcem se mimo jiné dozvíte:

* Co obnáší profese sportovního novináře a jak se v posledních letech proměnila...

* Proč je atletika stranou zájmu médií...

* Jak se vyvíjela česká běžecká scéna a jakou roli v tom hraje RunCzech...

* Jak vznikaly jeho knížky a jestli chystá nějakou další...

* Kdy dá maraton pod 3h..

* Co je kamenem úrazu běžeckých webu a jaké má plány s dlouhybeh.cz...

* Proč ho baví psát o ultra...

-----------------

Použitá hudba:

Freddie Mercury - In My Defence

The Rollings Stones - Wild Horses

Ivan Hlas - Nezbyde nic


Oct 06, 201901:15:21
Viktor Šinágl

Viktor Šinágl

Tvrdí o sobě, že netrpí přehnaným sebevědomím, ale ve chvíli, kdy vkročí na dráhu, stává se z něj jiný člověk. "Nebojím se nastoupit a nerad při závodech klušu.." říká jeden z největších talentů nastupující vytrvalecké generace.

Loni získal zlatý double na MČR do 22 let a letos vytvořil na trati 1500m nový rekord šampionátu (3:45.74). Zaujal také bronzovou medailí na velkém MČR, kde po dramatickém finiši podlehl pouze profíkům J. Holušovi a F. Sasínkovi. Kromě dráhy ale sbírá medaile také v krosu, v kopcích a na silnici.

Pozvání do 11. dílu Štrekařů přijal Viktor Šinágl. V rozhovoru s běžcem pražského Olympu se mimo jiné dozvíte:

* Co mu o jeho běžeckém stylu řekl jeho fotbalový trenér...

* Do kolika atletických oddílů musel napsat, než ho někam vzali...

* Jak se mu podařilo dostat se už po roce tréninku do reprezentace....

* V čem tkví síla Kerteamu...

* Jakým způsobem se podílí na svém tréninku...

* Co by změnil v české atletice....

* Co si myslí o M. Stewartové, F. Sasínkovi a dalších běžcích...

* Jestli bude zkoušet dělat atletiku na plný úvazek...


-----------------

Použitá hudba:

Robin Schulz  - Sounds Easy

Elton John - Your Song

Guns N' Roses - Paradise City

Aug 17, 201901:10:33
Peter Ďurec

Peter Ďurec

 V předchozích epizodách Štrekařů se představili nejlepší čeští maratonci, špičkový mílař, výborná stýplerka i jeden legendární trenér.

Dnešní jubilejní 10. díl bude ovšem poprvé patřit zahraničnímu hostovi.

Běžci, kterého jste v minulých letech mohli potkávat častěji u nás než v jeho domovině.
Běžci, který i při náročném studiu zaběhl pětku za 14:14, desítku za 30:17 a má za sebou i dvě ME v krosu.
Běžci, který vám možná jednou bude dělat kyčelní endoprotézu.

Pozvání do 10. dílu Štrekařů přijal slovenský reprezentant a ortoped Peter Ďurec. 

V rozhovoru s banskobystrickým odchovancem se mimo jiné dozvíte:

* Proč nemůže skončit s běháním, i když to plánoval...

* Jaká byla jeho studia medicíny na 2. LF UK v Praze...

* Jak se dostal k trenéru Pernicovi a o čem si povídají medici na tréninku....

* Jak vidí srovnání českých a slovenských vytrvalců...

* Co zažil na stáži v Číně...

* Jaké jsou nové trendy v léčbě sportovních úrazů a jestli pomáhá Wobenzym...

* Co mu radí jeho kolegové ortopedi...

* Jak vzpomíná na letošní Vltava Run...

* Za kolik by chtěl jednou zaběhnout desítku...


-----------------

Použitá hudba:

Iné Kafe - Špinavé objatie 

Kabát - Stará Lou

Linkin Park - In The End

Jun 16, 201945:11
Robert Míč

Robert Míč

Vyčítali jste si někdy, že jste ze sebe v závodě nevydali všechno? Že jste v rozhodující moment nereagovali na nástup soupeřů? Že jste ten poslední kilák vypustili? Že jste prostě mohli dát víc?

Mého dnešního hosta takové otázky netrápí. Závody totiž rozbíhá na samé hraně svých možností...a v cíli mu pak často musí na nohy pomáhat pořadatelé.

Tuhle neohroženost v sobě probudil už před lety. Tenkrát, když se na trénincích snažil uviset Jirku Homoláče a Milana Kocourka.

Od té doby prokázal svoji vůli ve více než 200 závodech. Nikdy nevzdal a pochlubit se může půlmaratonem za 1:07:21 i startem v reprezentaci.

Hostem devátého dílu Štrekařů je jeden z nejodvážnějších běžců, které jsem měl možnost poznat. Je to Robert MÍČ.


-----------------

Použitá hudba:

Bee Gees - Stayin' Alive

Bon Jovi - Livin' On A Prayer

Foals - Mountains at my Gate


May 25, 201952:15
Jiří Šoptenko

Jiří Šoptenko

Pozvání do dalšího dílu přijal člověk, jehož články a knížky udělaly v posledních letech radost mnoha běžeckým příznivcům.

Sám má přitom za sebou příběh, který by vydal taky na knihu...nebo přinejmenším dlouhý rozhovor 🙂

V 8. díle Štrekařů s J. Šoptenkem se mimo jiné dozvíte...

* Jak rychlou patnáctistovku musel zaběhnout na prvním tréninku, aby ho přijal trenér Nezbeda...

* V jakých podmínkách se v 90. letech, jako běžec na hraně reprezentace, připravoval...

* Jak vypadaly jeho pokusy o nominaci na OH v Atlantě a Sydney

* S kterými běžci si vyměnil dres...

* Proč začal vydávat časopis Runholic...

* Jaký byl rozdíl mezi psaním o V. Zwiefelhoferovi a R. Štefkovi....

* Který český vytrvalec běhal desítku pod 30 minut s walkmanem za pasem....

Příjemný a inspirativní poslech🙂


-----------------

Použitá hudba:

U2 - The Unforgettable Fire

Pink Floyd - Take It Back

Sunshine - What You've Got

Radiohead - Bodysnatchers


Apr 27, 201901:32:58