Skip to main content
Spotify for Podcasters
SVĚTOVÍ

SVĚTOVÍ

By SVĚTOVÍ

Cestovatelský podcast SVĚTOVÍ divákům a posluchačům přináší příběhy z celého světa. Od zkušeností se životem v zahraničí, po cestování do míst, kam turisté nejezdí.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#57 Pouť do Santiaga | Ladislav Zibura

SVĚTOVÍNov 20, 2023

00:00
01:16:59
#57 Pouť do Santiaga | Ladislav Zibura

#57 Pouť do Santiaga | Ladislav Zibura

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Ladislav Zibura, cestovatel a autor řady knih, z nichž nejnovější nese název Všechny cesty vedou do Santiaga. Na známou pouť do španělského města Santiaga de Compostela se Láďa vydal dohromady už třikrát. Ve své knize popisuje cestu, kterou prošel v roce 2021, a vzpomíná také na tu předchozí, na kterou se vydal deset let předtím. Láďův příběh tedy představuje nejen zážitky z pouti a příběhy lidí, které na ní potkal, ale nabízí také srovnání sebe sama jako poutníka po deseti letech, a také vývoj pouti do Santiaga jako takové, na kterou se ročně vydávají statisíce lidí. V podcastu jsme se bavili převážně o osudech poutníků všech věkových kategorií, kteří do Santiaga vyrazili, jelikož právě ty představují hlavní téma, o kterém Láďa píše. Ať už jsou to účastníci Woodstocku, váleční veteráni z Vietnamu nebo lidé, kteří na pouti už několik let žijí, Láďa ví, že si s sebou kromě odhodlání na pouť přináší také jedinečné příběhy. A zdali opravdu všechny cesty vedou do Santiaga? To už se dozvíte v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Nov 20, 202301:16:59
#56 Reportérem v Turecku | Filip Brychta

#56 Reportérem v Turecku | Filip Brychta

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl reportér Voxpotu Filip Brychta, který v roce 2023 v Turecku dokumentoval situaci po zemětřesení a prezidentské volby. Právě tato dvě témata šla v Turecku ruku v ruce a s Filipem v podcastu rozebíráme, jak prezident Recep Erdogan využil těžké situace v zemi ve svůj prospěch. Politika však nebyla to jediné, čím jsme se zabývali. Filip v podcastu mluví o turecké pohostinnosti, která se nevytratila ani tehdy, kdy sami Turci potřebovali největší pomoc, nebo o setkání s tureckou policií v době, kdy neměl novinářskou akreditaci. V podcastu jsme také naťukli, kam Turecko geopoliticky směřuje. Hovory o sbližování Turecka a Evropské unie jsou totiž na stole již od 80. let, jsou však v druhém desetiletí 21. století stále aktuální? O tom a mnohém dalším se doslechnete v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Nov 09, 202301:12:33
#55 Izraelsko-palestinský konflikt | Marek Čejka

#55 Izraelsko-palestinský konflikt | Marek Čejka

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl pan docent Marek Čejka, odborník na Blízký východ, který se dlouhodobě specializuje na izraelsko-palestinský konflikt. Útok hnutí Hamás na Izrael překvapil celý svět a navazuje na řadu konfliktů, které mezi Židovským státem a arabským světem proběhly. V podcastu jsme se kromě války z října 2023 zaměřili také na historii Židů na palestinském území, jejich příchod sem a prvopočátek konfliktu. Mnohé možná překvapí, že náboženské rozdíly v něm hrály pouze menšinovou roli, jelikož po roce 1948, kdy vznikl samostatný Stát Izrael, šlo arabským zemím zejména o územní nesrovnalosti. Konflikt se poté rozvíjel dál, přes expanzionistické tendence Izraele, po palestinská všelidová povstání neboli intifády, až po tvrdý střet s prozatím nejasnou budoucností. Více o historii Palestiny, vztahu západního světa s Izraelem nebo o bombovém útoku Hamásu, který pan Čejka zažil v Jeruzalémě, se doslechnete v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Oct 30, 202301:22:08
#54 Dětství v Libyi | Atra Belsi

#54 Dětství v Libyi | Atra Belsi

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Atra Belsi, který s diváky přišel sdílet své vzpomínky na dětství, které prožil v Libyi pod režimem Muammara Kaddáfího. Právě jméno libyjského diktátora, který zemi vládl dlouhých 42 let, se propisovalo do všech stránek každodenního života v Libyi. Atra v podcastu vzpomíná na školu, kde žáci Kaddáfího každý den povinně opěvovali, naopak v soukromí rodiny bylo zakázané se o politice bavit. Na střední škole se zase cítil napůl jako na vojně, jelikož se musel připravovat se bránit svou vlast a vůdce. V roce 2011, po Arabském jaru a první občanské válce v Libyi, Atra už z Česka sledoval události své země a vyčkával, zdali tamější režim dostojí změny k lepšímu. O tom, jak Atra vnímá Libyi dnes, jak se mu po odchodu z Libye začínalo žít v Česku nebo o libyjské kultuře, libyjské kuchyni či zajímavých místech v Libyi se doslechnete v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Oct 16, 202301:12:39
#53 Reportérkou v Číně | Kateřina Procházková

#53 Reportérkou v Číně | Kateřina Procházková

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla Kateřina Procházková, novinářka projektu Sinopsis, která v letech 2004 - 2014 působila také v Číně. Paní Procházková strávila dlouhá léta v Pekingu a Hongkongu, kde sledovala dění v čínské společnosti, od příprav na Letní olympijské hry v roce 2008, po zavádění social rankingu a jeho prezentaci čínskou vládou. V podcastu jsme se zaměřili také na vývoj česko-čínských vztahů a kontroverze kolem vstupu českých firem na čínský trh, což je něco, před čím paní Procházková varuje. Řeč přišla i na genocidu menšin v Číně, konkrétně v provincii Sin-ťiang obývané Ujgury, jejichž muslimské vyznání je trnem oku komunistické straně. Ta oblast sice naoko prezentuje jako pro menšiny svobodnou, ve skutečnosti však Ujgury ve velkém zavírá do koncentračních (oficiálně "převýchovných") táborů, kde na nich páchá nelidské činy. Paní Procházková se Čínou bedlivě zabývá i po odchodu ze země, více o aktuálních tématech v Číně, sílící pozici Si Ťin-pchinga či důvodech, proč paní Procházkovou z Číny "vyhostili", se dozvíte v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Sep 14, 202301:25:52
#52 Učitelkou ve Vietnamu | Kateřina Blechová

#52 Učitelkou ve Vietnamu | Kateřina Blechová

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla Kateřina Blechová, která přišla sdílet svůj příběh učitelky ve Vietnamu. O asijském vzdělávacím systému jste v našem podcastu už párkrát slyšeli, není proto divu, že i vietnamské děti mají ve školách poměrně přísný režim. Katčina práce proto byla neméně intenzivní. V podcastu vám řekne, kolik tříd měla na starosti a kolik pracovních hodin každý den věnovala dětem. Kromě informací o vzdělávání se v podcastu dozvíte také střípky z Katčina života ve Vietnamu, od znepokojivých ubytovacích podmínek až po možnosti trávení volného času a srovnání skutečné vietnamské kuchyně s tou, kterou známe v Česku. Přejeme vám příjemný poslech!

Aug 31, 202359:46
#51 Extrémní vojenský výcvik | Filip Vilímek

#51 Extrémní vojenský výcvik | Filip Vilímek

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl poručík Filip Vilímek z 43. výsadkového pluku v Chrudimi, který ve Velké Británii absolvoval 13týdenní výcvik All Arms Commando Course. Tento kurz platí za jeden z nejtvrdších a nejobávanějších, nápovědou k průběhu výcviku může být to, že už na jeho začátku se předpokládá, že minimálně polovina účastníků jej nedokončí. V podcastu se dozvíte, jak dlouhé týdny výcviku probíhají. Uslyšíte o neuvěřitelně tvrdých cvičeních, práci při nedostatku spánku a jídla a snaze udržet si týmového ducha i extrémních podmínkách. Filip má za sebou i další výcviky podobného rázu, v podcastu tedy mohl porovnat např. intenzitu českého a britského komando výcviku (a možná vás překvapí, kdo z něj vyšel jako vítěz). Více o motivaci jít dál i tehdy, když už všechno napovídá, že to nepůjde, o roli smyslu pro humor při extrémním výcviku nebo o jazykové bariéře mezi Filipem a instruktorem se doslechnete v celém podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Aug 20, 202301:01:44
#50 Život v Maroku | Tereza Huclová

#50 Život v Maroku | Tereza Huclová

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla Tereza Huclová, která k nám přišla nasdílet své zkušenosti se životem v Maroku. Tato severoafrická země je již řadu let vyhledávanou turistickou destinací a není tajemstvím, že Maročané přílivu cestujících dokážou po svém využít. Tereza vám v podcastu proto sdělí, jak se nestát obětí podvodů na tržišti a poradí vám, jaká místa v Maroku navštívit, kde se vám něco podobného nestane. Pokud máte dobrodružnější povahu, můžete jít dále v jejích stopách a vyrazit do hor mezi Berbery, kde zažijete autentický marocký venkov. Ještě předtím ale doposlouchejte podcast celý a zjistěte, jak následovat marocké společenské tradice a nechat si správně připravit proslulý marocký mátový čaj či si na tržišti vyjednat cenu tak, abyste nezpůsobili faux pas. Mnoho dalších tipů a postřehů ze života v Maroku se od Terezy doslechnete v celém podcastu a třeba svou příští návštěvu Maroka zažijete tak, jak doposud ne. Přejeme vám příjemný poslech!

Aug 03, 202301:05:57
#49 Život na Islandu | Jan Horák

#49 Život na Islandu | Jan Horák

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Honza Horák, který se přišel podělit o své zážitky z více než tříletého pobytu na Islandu. Možná vás překvapí, že Honzovo vyprávění nekrouží jen kolem překrásné přírody a romantických výhledů na vodopád. Díky tomu, že na Islandu pracoval, se dostal mezi místní a nahlédl do jejich mentality, kterou v podcastu detailně popisuje. Zjistíte tak, jak se žije v zemi, která má méně obyvatel než Brno a jak se žilo a pracovalo Honzovi v osadě s jen pár set místních. I o té přírodě v podcastu mnoho zazní, poznáte tak, jak vypadá islandské léto a zima a dozvíte se, kdy je nejlepší na Island vyrazit a na co si dát v určitých ročních obdobích pozor. Tím se také vrátíte zpět k islandské mentalitě, která s tamějším nepředvídatelným počasím hodně souvisí a promítne se do každodenního fungování, se kterým se ne-Islanďan jen těžko sžívá. O tomto a spoustě dalších zajímavých faktech ze života na Islandu se doslechnete v samotném podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Jul 20, 202301:26:18
#48 Život v Kuvajtu | Iva Kabosch

#48 Život v Kuvajtu | Iva Kabosch

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla Iva Kabosch, která se s námi přišla podělit o svou zkušenost se životem v Kuvajtu, malé zemi na Arabském poloostrově. Ivu do země přivedla touha vycestovat za prací a jak v podcastu přiznává, Kuvajt nebyl její volba číslo 1, podařilo se jí zde však získat práci učitelky angličtiny. Zážitky s kuvajtskými studenty tak tvoří jednu část podcastu, v té další Iva popisuje svůj každodenní život v zemi, kde pouze třetinu obyvatel tvoří místní a zbytek přistěhovalci za prací z jihovýchodní Asie a ostatních arabských zemí, jejichž postavení ve společností není nikterak valné. V podcastu také uslyšíte, jak Iva v Kuvajtu trávila volný čas a jaké možnosti měla v zemi, kterou prakticky tvoří velké hlavní město, obydlené pobřeží Perského zálivu a poušť. To vše a mnohé další si už ale poslechněte v plném znění. Přejeme příjemný poslech!

Jul 06, 202301:09:22
#47 Barmanem na výletní lodi v Karibiku | Jiří Horáček

#47 Barmanem na výletní lodi v Karibiku | Jiří Horáček

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Jiří Horáček, který se s vámi přišel podělit o svou zkušenost s prací barmana na luxusní výletní lodi v Karibiku. Cestující si takový zážitek spojí s odpočinkem na hladině oceánu s drinkem v ruce, Jirka však dění na výletní lodi poznal z druhé strany barikády, odkud loď popisuje jako obří mraveniště. V podcastu se dozvíte mnohé z Jirkova pracovního života, od méně či více barových historek s hosty až po možnosti výdělku v práci barmana. Navzdory tomu, že práce na lodi byla pro Jirku náporem na psychiku, si užil i hezké chvilky. V podcastu mluví o úžasných místech v Karibiku, o nejkrásnějším západu slunce v životě, který zažil právě na lodi a také o svých spolupracovnících, kteří na lodi pracují už přes 20 let a byli mu proto v jeho začátcích na lodi byli oporou. Celý Jirkův zajímavý příběh si ale vychutnejte v samotném podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

Jun 08, 202301:10:37
#46 Ochrana přírody v Kostarice | Milan Jeglík

#46 Ochrana přírody v Kostarice | Milan Jeglík

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Milan Jeglík, předseda spolku Justice for Nature, který se mj. věnuje ochraně pralesa a oceánu v Kostarice. Tuto středoamerickou zemi považuje v mezinárodním kontextu za velice důležitou, jelikož může jít příkladem pro ochranu přírody v dalších zemích. Ani Kostarika však v tomto není dokonalá a čelí mnoha problémům, od pytláctví, ilegální lov ryb až po anti-environmentální vize současného kostarického prezidenta. Justice for Nature se proto na Kostarice s projekty Green Life a Blue Life věnuje monitoringu šelem a mořských savců a vzdělává školy o pralese a oceánu. Byť se nám Kostarika může svou problematikou zdát vzdálená, destabilizace oceánu má přímý dopad i na život v Evropě. Jaký? O tom a mnohých dalších rizicích špatného zacházení s faunou a flórou v Kostarice se dozvíte v celém podcastu. Přejeme vám příjemný poslech!

May 28, 202301:23:09
#45 Britská královská rodina | Marek Bičan

#45 Britská královská rodina | Marek Bičan

K příležitosti korunovace Karla III. jsme do podcastu SVĚTOVÍ pozvali odborníka na britské politické dění, pana Marka Bičana z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Po 70 letech vlády královny Alžběty II. čeká Velkou Británii změna panovníka, co vše se ale v Buckinghamském paláci změní a jakým panovníkem je a bude Karel III.? V podcastu jsme rozebrali i jeho dětství jako prince, zážitky ze školy, ale také jeho problematický vztah s princeznou Dianou, které se těšila obrovské popularitě po celém světě, její osud v královské rodině se však v podobném stylu nenesl. V podcastu se dále doslechnete o dnešním vnímání a oblibě monarchie mezi Brity, o královnině návštěvě Brna a o tom, proč jí tehdy etiketa nedovolovala jíst makové koláčky. A víte, proč u sebe britský monarcha nenosí peníze? To vše se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

May 04, 202301:02:02
#44 Izolovaná Severní Korea | Ivo Plšek

#44 Izolovaná Severní Korea | Ivo Plšek

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl pan Ivo Plšek ze Semináře japonských studií Masarykovy univerzity v Brně. V podcastu jsme si povídali o současné Severní Koreji a o jejích stupňujících se jaderných výpadech vůči svým sousedům a západnímu světu. Podívali jsme se na tuto izolovanou zemi ale i z druhé strany a rozebrali její nelehkou historii během japonské okupace, po které došlo k rozdělení Korejského poloostrova na dvě ideologicky protikladné země. Právě vztahy obou Korejí byly dalším tématem podcastu, včetně možnosti sjednocení poloostrova v jednu Korejskou republiku a přístup Jižní Koreje k integraci severokorejských uprchlíků do své společnosti. Více o dnešních vztazích Severní a Jižní Koreje, o teoretických předpokladech pro sjednocení obou zemí a další poznatky z historie severokorejského režimu se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

Apr 23, 202301:12:19
#43 Vojákem v Afghánistánu | Petr Matouš

#43 Vojákem v Afghánistánu | Petr Matouš

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl podplukovník Petr Matouš, účastník vojenských misí v Afghánistánu, nositel Medaile za hrdinství a také autor knihy Navzdory, ve kterém popisuje svůj příběh příslušníka speciálních sil Armády České republiky. Do Afghánistánu zavítal celkem 4x a strávil v něm 2 roky života. V podcastu jsme rozebrali několik aspektů této nelehké vojenské mise - adaptaci na značně kulturně odlišné prostředí, výcvik a podporu Afghánské národní armády a pohled na nepřítele, Tálibán. Zaposlouchejte se a vžijte se s Petrem do situace přímo na bojišti, která ho přiměla posouvat vlastní limity a zvládat věci NAVZDORY tomu, že se zdály nemožné. Dozvíte se také o psychologickém výcviku, kterým vojáci před a během mise v Afghánistánu procházejí, o odlišné mentalitě Afghánců a také o pohledu na události v srpnu 2021, kdy Tálibán zemi během velmi krátké doby převzal. Během podcastu pochopíte, proč to měl tehdy tak jednoduché. Přejeme příjemný poslech!

Apr 09, 202358:50
#42 Život v Pákistánu | Marcela Müllerová

#42 Život v Pákistánu | Marcela Müllerová

Hostem podcastu byla paní Marcela Müllerová, autorka knihy Ve Stínu Duhy, ve které popisuje svůj život v pákistánském Péšavaru v letech 2007 a 2008. Do země přicestovala s rodinou a čekal na ni pořádný kulturní šok. Indický subkontinent je známý chaosem a špínou na každém rohu, což se pro paní Müllerovou na pár let stalo běžnou záležitostí. V době jejího pobytu v Pákistánu se navíc po celé zemi vyostřovaly střety mezi vládou a islámskými fundamentalisty, což vyvolalo několik fatálních incidentů, při nichž došlo k mnoha úmrtím na následky atentátů a bombových útoků. I přes to všechno však paní Müllerové nezbývalo, než si na život v Pákistánu zvyknout a hledat v něm radosti z objevování nové kultury, poznávání nových lidí a jejich každodenních návyků. Více o dalších zážitcích při integraci paní Müllerové do dvousetmilionové země, kde je islám na prvním místě se doslechnete v celém podcastu. Příjemný poslech!

Mar 26, 202301:07:34
#41 Taiwan vs. Čína | Denisa Hilbertová

#41 Taiwan vs. Čína | Denisa Hilbertová

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla paní Denisa Hilbertová ze Semináře čínských studií Masarykovy univerzity v Brně. Zaměřili jsme se na téma čínsko-taiwanských vztahů, v posledních letech hojně probíraných v mediálním prostoru. Samotné vztahy těchto dvou čínských států si od roku 1949, kdy Komunistická strana Číny převzala vládu nad pevninskou Čínou, prošly velkým vývojem. Na Taiwan se po komunistické revoluci přesunul tehdejší čínský prezident Čankajšek, kde pokračoval ve své politice, oddělené od komunistické Číny. Pro tu však zůstává převzetí vlády nad Taiwanem velkým politickým tématem, mění se ale způsoby, jakými o to Čína usiluje. O tom, jak se Čína snaží přesvědčit celý svět, že má na Taiwan nárok či o tom, jak Čína ovlivňuje veřejné mínění na Taiwanu ve svůj prospěch, se doslechnete v celém podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Mar 12, 202301:13:49
#40 Expedice na Blízký východ | Omar Jamaein

#40 Expedice na Blízký východ | Omar Jamaein

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Omar Jamaein, zakladatel cestovní kanceláře HAMIDI, která cestujícím zprostředkovává autentické poznávací zájezdy na Blízký východ a do Afriky. S Omarem jsme v podcastu rozebrali jeho jordánské kořeny a vztah, který si k Jordánsku a Blízkému východu vybudoval skrze kontakt se svou jordánskou rodinou. Právě jeho první cesty do Jordánska stály za vznikem CK HAMIDI, která na svých zájezdech klade důraz na autentické poznávání destinace prostřednictvím místního průvodce a kontaktu s místními, nežli jen "chozením od památky k památce", jak Omar v podcastu poznamenává. Kromě Jordánska CK HAMIDI ale vyráží do zajímavých destinací jako je Irácký Kurdistán, Alžírsko či Írán, jejichž specifika jsme v podcastu též rozebrali. Pokud přemýšlíte, jak osvěžit své cestovatelské portfolio a začít cestovat trošku jinak, poslechněte si celý podcast a nalaďte se na dobrodružství, které vás na Blízkém východě čeká. Uvidíte, že předsudky z vás rázem opadnou a začnete uvažovat nad svou první východní cestou. Přejeme příjemný poslech!

Mar 02, 202349:48
#39 Převrat v Peru | Martin Hrabálek

#39 Převrat v Peru | Martin Hrabálek

Hostem podcastu byl doktor Martin Hrabálek z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně. Bavili jsme se na téma nedávných událostí v Peru, které skrze pokus prezidenta Pedra Castilla rozpustit parlament vedly k odvolání samotného prezidenta. Peru od té doby prochází vlnami demonstrací a nepokojů v celé zemi. V podcastu jsme rozebrali také to, co předcházelo těmto událostem a co je důvodem dlouhodobé politické nestability nejen v Peru, ale v celém regionu Latinské Ameriky. Ten se potýká s řadou sociálních problémů, od nedostatku kvalitního vzdělání a zdravotnictví až po izolaci domorodých obyvatel či problémům s produkcí kokainu. Země zůstává dále politicky rozdělená, každé volby v Peru dopadají velmi těsně, kdy za vítězstvím prezidenta stojí převaha pouhé jedné desetiny procenta. O budoucnosti a řešení situace v Peru, působení extremistický guerill v zemi a mnoho dalšího ze života v Peru se doslechnete v celém podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Feb 19, 202301:06:21
#38 Problémy současného Japonska | Jan Sýkora

#38 Problémy současného Japonska | Jan Sýkora

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Jan Sýkora z Ústavu asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pan docent je odborníkem na Japonsko, o kterém jsme se v podcastu bavili. Tuto zemi si možná spojíte s tvrdým pracovním nasazením, které z Japonska udělalo technologickou velmoc, jakou známe. Je tomu tak ale i dnes? Jakou daň si na japonské společnosti tento životní přístup vybral? Není tajemstvím, že současná japonská společnost trpí mnoha neduhy, mezi něž patří úbytek obyvatel či ekonomická krize. Jak se však v podcastu dozvíte, na vysvětlení vývoje Japonska není nic jednoduchého. Je to specifický ostrovní stát, který za sebou má unikátní historii, včetně přejímání společenských trendů od ostatních států, které do jisté míry vytvořily Japonsko, jaké je dnes. Poslechněte si celý podcast, ve kterém se dozvíte mnohé o vztazích Japonska se Západem, Čínou či Severní Koreu a objevíte různé taje Země vycházejícího slunce. Přejeme příjemný poslech!

Jan 29, 202301:25:11
#37 European Coffee Trip | Aleš Pospíšil

#37 European Coffee Trip | Aleš Pospíšil

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Aleš Pospíšil, spoluzakladatel platformy European Coffee Trip, se kterou mapuje evropskou kávovou scénu a doporučuje kavárny s nabídkou výběrové kávy. V podcastu jsme se bavili právě o evropské kávové kultuře a zemích, ve kterých se tato kultura rozvíjí nejvíce. Doslechnete se také o kritériích, která jsou pro hodnocení kávy nejdůležitější a dozvíte se také o vztahu suroviny k samotnému způsobu přípravy kávy. Aleš vám rovněž poradí, jak se zorientovat v kávách podle země původu a vybrat si tu, která vám bude chuťově nejbližší. Více o kávě, o jejím vlivu na zdraví či o tom, co by zkušený barista měl umět říct zákazníkovi, který se o výběrovou kávu třeba teprve začíná zajímat, se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

Jan 12, 202301:11:03
#36 Světový virál | Michal Misha Florian

#36 Světový virál | Michal Misha Florian

Na závěr roku 2022 jsme si pro vás připravili podcast se speciálním hostem, kterým byl Michal Florian alias Misha z Mishových Šíleností, které si určitě pamatujete kvůli nechvalně známému Pokemon Go Songu. Ten se stal virálním v roce 2016, kdy Mishovi bylo devět let. Kým je ale Misha dnes? Možná vás překvapí, když zjistíte, že se dnes věnuje hudbě se vší vážností. Zpívá, píše a produkuje své písně v angličtině, které získávají úspěch na YouTube i na Spotify. V podcastu jsme rozebrali Mishův aktuální postoj ke své minulosti, která ho sice vystřelila do nejvyšších příček celosvětových virálních videí, ale přinesla mu také spoustu nenávisti v online prostředí. Od Mishy se v podcastu proto dozvíte, jak mu jeho minulost pomáhá v aktuálním směřování a čemu všemu vlastně musel jako malý čelit (byť přiznává, že hlavním záměrem jeho dětské tvorby byl hlavně trolling). A kde Misha vidí svou hudební budoucnost a jak by si přál, aby jej jednou svět znal? To a mnohé další se doslechnete v této závěrečné epizodě podcastu SVĚTOVÍ pro rok 2022. Přejeme vám příjemný poslech!

Dec 25, 202249:42
#35 9 let života v Číně | Jiří Kovář

#35 9 let života v Číně | Jiří Kovář

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Jirka Kovář, který strávil posledních devět let života v Číně. Původně odjel za studiem, ale posléze v Číně začal i pracovat a navazovat vztahy, což ho zavedlo do užších kruhů čínské společnosti. V podcastu se doslechnete o jeho zážitcích z čínského vzdělávacího systému, o tom, jak ho přijímali Číňané a např. proč si před jeho školou Tibeťané stavěli stánky. Dozvíte se také mnohé o tom, jak Jirka prožíval dvou a půl letý vztah s Číňankou, jak provázel české politiky po Číně a o spoustě dalších pracovních zkušenostech. Čína je nám v mnohém vzdálená, což má vliv i na postavení bílého Evropana v tamější společnosti. S tím, jak je Čína silně hierarchizovanou zemí, přichází také řada společenských pravidel, která cizince spolehlivě zařadí. O skutečném životě v Číně, divokých zážitcích a zprávách o nástupu pandemie v roce 2019 přímo z Wu-chanu se více dozvíte v dnešním podcastu. Příjemný poslech!

Dec 18, 202201:32:17
#34 Budoucnost světové populace | Ladislav Rabušic

#34 Budoucnost světové populace | Ladislav Rabušic

Hostem podcastu byl sociolog prof. Ladislav Rabušic z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V souvislosti s překročením osmi miliard lidí na planetě jsme se v podcastu bavili o aktuálním tématu, a to o současném stavu a budoucnosti světové populace a měnících se trendech v jejím vývoji. Přelidnění dlouhou dobu bylo (a do jisté míry stále zůstává) aktuálním tématem, přidává se však i problematika stárnutí a úbytku lidské populace, který však probíhá nerovnoměrně na různých místech světa. V podcastu jsme se proto zaměřili i na Indii a Čínu, současné giganty v počtu populace, a na některá opatření, která v těchto zemích v souvislosti s regulací počtu obyvatel nastala. Podstatou změn v populačním vývoji jsou změny v lidském chování, které vedou k odklonu od rozmnožování k naplňování individuálních zájmů. Více si ale poslechněte v celém podcastu. Přejeme příjemný poslech!

Dec 05, 202201:00:46
#33 Prázdniny v Česku | Ladislav Zibura

#33 Prázdniny v Česku | Ladislav Zibura

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Ladislav Zibura, cestovatel a autor několika cestopisů, z nichž poslední nese název Prázdniny v Česku. V něm Ladislav zkoumá naši zemi v období pandemie a nachází řadu méně známých a neobjevených míst, které Česká republika skýtá, a také čtenáře seznamuje se svéráznou povahou Čechů a jejich smyslem pro recesi a humor. Právě tato témata jsme v podcastu rozebrali a přiblížili některé stereotypy, které o Češích panují. Ladislav kromě psaní knih také hojně přednáší napříč celou republikou, tématem podcastu tak byli i jeho posluchači a zpětná vazba, kterou na svou práci dostává. Byť je pro mnohé Čechy slovo "Zibura" symbolem cestování, sám Ladislav se za velkého cestovatele nepovažuje. Dle vlastních slov je spíše autorem pěkných knížek, debaty nad složitými geopolitickými tématy proto nechává odborníkům a soustředí na poznávání skrze poutnictví, k němuž chová velkou lásku. O Ladislavově vztahu ke svým knihám, o tom, co plánuje do budoucna a mnohém další se doslechnete v celé epizodě podcastu SVĚTOVÍ. Přejeme příjemný poslech!

Nov 14, 202201:33:23
#32 Hokejistou ve Finsku | Radek Koblížek

#32 Hokejistou ve Finsku | Radek Koblížek

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl hokejista Radek Koblížek, který v patnácti letech odešel do Finska za hokejem. V podcastu jsme rozebrali jeho tehdejší přístup k takovému životnímu kroku a jeho adaptaci na finské prostředí. Finská a česká mentalita a přístup k pravidlům a disciplíně se v mnohém liší, Radek v podcastu proto sdílí, jak se s touto změnou vypořádal. Dále jsme mluvili o finské povaze, životním stylu, saunování a mnoha zkušenostech z hokejového prostředí. Přejeme příjemný poslech!

Nov 04, 202245:51
#31 Írán - islámská republika | Josef Kraus

#31 Írán - islámská republika | Josef Kraus

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl pan doktor Josef Kraus z katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který se ve své práci mj. zabývá Íránem. Právě o této islámské republice jsme v podcastu mluvili. Írán má za sebou od roku 1979 poměrně dramatickou historii, v níž čelí sankcím Západu a USA např. za svůj jaderný program či podporu terorismu na blízkém východě. Írán je totiž teokracií, které vládne de facto doživotně volený duchovní vůdce, který strategicky udává směr, kterým se země bude ubírat. Navzdory mnoha omezením a regulací, nekontrolovatelné inflaci a vlnám protestů a demonstrací, které zemi často zmítají je Írán v kontextu regionu relativně fungující společností, která svým občanům dokáže nabídnout bezpečí a stabilitu. Mimo to jsou Íránci jedni z nejpohostinnějších a nejzdvořilejších lidí na světě, kteří pro své hosty udělají cokoliv. Zdá se vám, že je Írán poněkud komplikovanou zemí? Poslechněte si dnešní podcast, který vám mnohé osvětlí. Přejeme příjemný poslech!

Oct 10, 202201:31:37
#30 Trenér šampiona UFC | Martin Karaivanov

#30 Trenér šampiona UFC | Martin Karaivanov

Dnešním světovým hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Martin Karaivanov, trenér bojových umění, zakladatel JETSAAM gymu a také trenér Jiřího Procházky, šampiona UFC. Martin se na scéně bojových umění pohybuje od začátku 90. let, kdy se začal věnovat muaythai. Thajský box jej poté v roce 1998 jako člena výpravy na mistrovství světa zavedl poprvé do Thajska, kde si zformoval mindset a přístup k bojovému umění. V podcastu jsme dále rozebrali trenérský přístup k dnešní generaci zápasníků, různé motivace, které zápasníky k bojovým uměním přivádí či mentální trénink zápasníků, kteří mají pocit, že se v bojových umění neposouvají. Dalším velkým tématem podcastu byla současná MMA scéna a hodnoty bojových umění. Doslechnete se, jak je Martin vnímá a jaký má názor na show, která MMA scénu provází a jak přispívá k profesionalitě bojových umění. O mnohém dalším, třeba o tom, co mají Jiří Procházka a Martin společného nebo o výzvách v podnikání s JETSAAM gymem, se dozvíte v dnešní epizodě podcastu SVĚTOVÍ. Příjemný poslech!

Sep 05, 202201:13:25
#29 Patagonie na koních | Joži a Pali na cestách

#29 Patagonie na koních | Joži a Pali na cestách

Hosty podcastu SVĚTOVÍ byli Jozef Kmeť a Pavol Sivý, dohromady tvořící dobrodružné duo Joži a Pali na cestách. V podcastu jsme probírali jejich cestu Patagonií na koních, na kterou vyrazili bez výraznějších dovedností jízdy na koních, což celou výpravu charakterizovalo. Pro oba bylo velkou výzvou naučit se s koňmi komunikovat a fungovat, jelikož, jak sami Joži a Pali říkají, koně poznají, pokud si s nimi jezdec neví rady. Zažili proto i rána, kdy své koně jednoduše nemohli najít a strávili dlouhé chvíle jejich hledáním. Jejich cestování však nepřineslo pouze strasti, ale i krásné chvíle - vždyť na koních projeli kus Argentiny, poznali tamní přírodu i svéráznou povahu místních kovbojů.  O tom a o mnohém dalším se doslechnete v dnešní epizodě podcastu SVĚTOVÍ! Příjemný poslech!

Jul 18, 202201:03:20
#28 Udržitelný turismus | Jan Haruda

#28 Udržitelný turismus | Jan Haruda

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl politický a kulturní geograf Jan Haruda, se kterým jsme se bavili na téma udržitelného turismu. Lokalit, které v posledních letech trpí overturismem, v posledních letech přibývá. Z těch nejznámějších to je např. Dubrovník, Barcelona či řecké Santorini. Turistický přetlak se poté podepisuje řadou problémů, od těch zřejmých environmentálních až po dopady na ekonomickou strukturu daného místa, která se více a více přizpůsobuje turistům - a v době pandemie pak trpí dvojnásob. Zvýšenou touhu navštěvovat populární světová místa Honza vysvětluje také vlivem sociálních sítí na statut člověka (zvěčnění se u islandského vodopádu, kde Justin Bieber natáčel svůj videoklip) a také změnou cen v letenkách, kdy je mnohdy levnější uspořádat víkendovou rozlučku se svobodou v jiném státě, než si pronajmout chatu v Jeseníkách. V podcastu uslyšíte také tipy na místa, kde se turismus rozvíjí právě udržitelným způsobem a kam vlastně budoucnost cestování míří. To vše a mnohé další se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

Jun 07, 202201:23:03
Festival Obzory: Srí Lanka | David Hainall

Festival Obzory: Srí Lanka | David Hainall

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Davidem Hainallem, fotografem a průvodcem. Na Srí Lance si podle něj každý najde to své, ať už chce svou dovolenou trávit pobytem na pláži či se prodírat nekonečnou džunglí a objevovat místní faunu a flóru.  Na jihu této asijské země se nachází Adamova hora, posvátné místo čtyř světových náboženství - křesťanství, islámu, buddhismu a hinduismu. Pro místní je hora významnou destinací, na kterou by měl každý z nich vystoupat alespoň jednou v životě. Více o Srí Lance, jejích obyvatelích a celkovém fungování země se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

May 09, 202221:14
Festival Obzory: Horský běh | Jiří Petr

Festival Obzory: Horský běh | Jiří Petr

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Jiřím Petrem, univerzálním běžcem. Rozhovor jsme vedli zejména o horském běhu a dalších druzích běhu v extrémních podmínkách a nadmořských výškách. Běžecká přednáška pana Petra však byla zaměřena na věk běžce. Podle něj má totiž starší běžec (počínaje věkem 40+) několik výhod oproti mladším, začínajícím běžcům. Jednou z nich je vyšší vytrvalost, nastřádaná za roky tréninku. Některé aspekty horského běhu však platí pro všechny stejně - třeba co se běžcovy výbavy týče nebo budování disciplíny a motivace k takovému výkonu, jaký jsou horští běžci zvyklí podávat. Více o specifikách horských běhů a trasách, které má pan Petr za sebou, se dozvíte v celém podcastu. Příjemný poslech!

May 02, 202223:29
#27 Putinovo Rusko | Jan Holzer

#27 Putinovo Rusko | Jan Holzer

Podcastem o Putinově Rusku volně navazujeme na náš podcast o nezávislé Ukrajině, kde jsme se pokusili zmapovat její vývoj od 90. let do současnosti. Rusko za sebou má též nepochybně složitou a bolestivou historii, k jejímuž lepšímu pochopení jsme si pozvali pana profesora Jana Holzera z katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který působí také jako předseda České společnosti pro politické vědy. Zabývali jsme se definicí a rozlišením různých stupňů nedemokratických režimů a jejich světovou proměnou a vývojem. Poté jsme navázali charakteristikou dnešního Ruska a srovnáním s prvky autoritářské vlády, které Vladimir Putin do velké míry naplňuje. Velkou otázkou rozhovoru bylo, co tak ruské chce Putin vyvážet i do okolních států. Snaha pochopit jeho skutečné motivace je však záludná, jelikož, jak pan profesor podotkl, za kremelské zdi nevidíme. Svou moc však za dobu 22 let své vlády upevnil zejména nápravou prohřešků předchozího vládce Borise Jelcina a snahou uspokojit poptávku po obnově velkého (carského, ne sovětského) Ruska, které podle něj Rusové chtějí. Témat v podcastu zaznělo skutečně mnoho, poslechněte si jej proto celý a dozvíte se, jak Putin vnímá Západ, co odlišuje ruské vnímání světa od toho našeho či jak si ve srovnáním s Ruskem stojí sousední běloruský, v mnohém tajemnější, režim. Příjemný poslech!

Apr 23, 202201:33:31
Festival Obzory: Globalizovaná Indie | Pavla Jazairiová

Festival Obzory: Globalizovaná Indie | Pavla Jazairiová

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Pavlou Jazairiovou, českou spisovatelkou a reportérkou. Mezi její díla patří kniha Globalizovaná Indie, na jejíž motivy měla na festivalu přednášku. Paní Jazairiová v Indii za posledních 30 let strávila více než rok a půl života, zemi proto zná před i po příchodu globalizace. Nebude divu, že se za tuto dobu obrovsky změnila. Globalizace zemi však nepřinesla jen nasycení domácího trhu, ale také mnoho negativních stránek konzumního způsobu života, jako je v Indii nechvalně známé znečištění. V kombinaci s náboženským založením země pak dochází ke zvláštním kulturním posunům, kdy i tak posvátné řeky, jako je Ganga či Jamuna, lze ponechat znečištěné, jelikož jim to nijak neubírá na jejich svatosti. Další informace o Indii, třeba zkušenosti paní Jazairiové s indickým kastovním systémem, nebo důvody, proč se v Mumbai nachází jedny z nejdražších domů světa, se doslechnete v celém podcastu. Příjemný poslech!

Apr 18, 202224:31
Festival Obzory: Galapágy | Jan Hocek

Festival Obzory: Galapágy | Jan Hocek

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Janem Hockem, fotografem a majitelem cestovní kanceláře VIP Holiday. Právě ve své práci se zaměřuje na cestování do oblastí, které nejsou primárním cílem masové turistiky. Mezi taková místa spadají i Galapágy, o kterých Jan Hocek říká, že jsou jedinečným místem svého druhu na světě. Návštěvníky Galapág zde čeká unikátní fauna i flóra (Galapágy jsou jediným místem na severní polokouli, kde se vyskytují tučňáci) a spousta zážitků (jako plavání se žraloky či lachtany, kteří o plavání s člověkem jeví stejný zájem jako člověk o plavání s nimi). S panem Hockem jsme dále diskutovali specifika cestování do této oblasti, možnosti návštěvy a limity, kterým toto místo spadající pod Ekvádor podléhá. Více o Galapágách a možnostech jejich návštěvy se doslechnete v celém podcastu. Příjemný poslech!

Apr 11, 202225:37
Festival Obzory: Dobrovolničení v Zahraničí | Slávek Král

Festival Obzory: Dobrovolničení v Zahraničí | Slávek Král

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili se Slávkem Králem, který má zkušenosti s dobrovolničením v různých koutech světa. Jako člověk, který projel 86 zemí a nastopoval více než 300 000 kilometrů, se na svých cestách aktivně zapojoval do dobrovolnických prací nejrůznějších druhů. Dobrovolničil například jako maskot na festivalu Brutal Assault, učil děti v Africe či se učil pracovat se včelami. Za dobu svého dobrovolnického působení si odnesl mnoho postřehů z různých světových kultur a různými druhy pomoci. Třeba jako učitel v Africe kromě vzdělávání místní děti obohatil už jen svou přítomností jako běloch v Africe. Více o Slávkovi a jeho cestování se doslechnete v celém podcastu. Příjemný poslech!

Apr 05, 202226:45
Festival Obzory: Holka s Bucket Listem | Lucie Kutrová

Festival Obzory: Holka s Bucket Listem | Lucie Kutrová

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Luckou Kutrovou, alias Holkou s Bucket Listem. Bačkorový seznam, který před deseti lety odstartoval její životní změnu a cestu za splněnými sny, Lucce dnes slouží jako průvodce životem, na kterém střídavě přibývají a ubývají položky, které si již splnila nebo teprve splnit chce. V podcastu jsme se bavili o tom, jaké je pro Lucku cestovat s Marvelem, multifunkčním psem huskym, který kromě 70 km denně na cestách zvládá také psát knihu nebo řídit neziskovku Pomáhám s Marvelem, se kterou pomáhá svým zvířecím kolegům v útulcích. Lucka nám dále popovídala o svých zážitcích z cest po evropských stezkách včetně Santiaga de Compostela či o své roli celoživotní dohazovačky a cestovatelské seznamce. To vše a mnohem více o Lucce a jejím bucket listu se v podcastu dozvíte. Příjemný poslech!

Mar 28, 202228:14
Festival Obzory: EXOToulky Světem | Julius Lukeš

Festival Obzory: EXOToulky Světem | Julius Lukeš

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Juliem Lukešem, lékařem, vědcem a cestovatelem, který ve svých třiceti letech stihl procestovat 100 zemí a další si připisuje na seznam. O svých cestách napsal knihu EXOToulky Světem: 30 let zážitků ze 100 zemí, v níž nekorektně a odlehčeně podává své divoké zážitky a dává nahlédnout pod pokličku různorodému světu, tak, jak ho měl možnost poznat. Zážitků má za sebou Julius nespočet, z těch nejzásadnějších stojí za zmínku např. žahnutí nejjedovatější medúzou světa čtyřhrankou smrtelnou či rozhodnutí o nouzovém přistání transatlantického letu. O jeho dalších dobrodružstvích a o tom, kam se vydá příště, se doslechnete v dnešním podcastu. Příjemný poslech!

Mar 18, 202224:05
#26 Amazonie v Plamenech | Martin Trabalík

#26 Amazonie v Plamenech | Martin Trabalík

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Martin Trabalík, autor dokumentárního filmu Incendios, ve kterém se zabýval problematikou požárů Amazonského pralesa se zaměřením na jeho Bolivijskou část - Chiquitánský suchý les. Do Jižní Ameriky odcestoval v roce 2019, kdy v Bolívii probíhaly prezidentské volby s přímým vlivem na vypalování lesů. Tehdy došlo k legalizaci ohně jako nástroje pro zisk orné půdy, což ve střetu se zhoršující se klimatickou situací zapříčinilo obrovské požáry s devastujícím dopadem na tamější faunu a flóru. Přístup bolivijské vlády k přírodní krizi byl tehdy vlažný, a až s hrozbou západního světa se dal do pohybu. Martin se na místě zapojil mezi dobrovolníky, kteří požáry pomáhali hasit, a zachytil jejich činnost a životy přímo na místě, v centru amazonských požárů. Poslechněte si celý podcast a dozvíte se, co Martina na této problematice lákalo, jak se dívá na budoucnost ochrany životního prostředí a také jaké to je fungovat jako nezávislý filmař na cestách. Přejeme příjemný poslech!

Mar 10, 202201:20:18
Festival Obzory: Extrémní Fotograf | Petr Jan Juračka

Festival Obzory: Extrémní Fotograf | Petr Jan Juračka

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Petrem Janem Juračkou, extrémním fotografem, který za sebou má spoustu zkušeností s drony a natáčení sopečných erupcí. Petr sám říká, že pojem "extrémní" se týká spíše rozložení toho, čeho všemu se věnuje - ať už focení Amazonie, osmitisícovek nebo právě létání s dronem ve vysokých nadmořských výškách, za které si dříve držel světové prvenství. Jako fotograf se podělil také o svůj pohled na turismus v lokalitách, jako je např. Island, kam se mnoho turistů jezdí pouze vyfotit namísto toho, aby si místo skutečně užili. Stejnou zkušenost má i s lidmi, kteří při natáčení sopek svůj dron nechali záměrně rozpustit, aby jejich video následně dosáhlo milionů zhlédnutí. Poslechněte si celý podcast a dozvíte se o Petrovi mnohem více, třeba i to, jaký má týdenní průměr naspaných hodin. Příjemný poslech!

Mar 04, 202225:00
Festival Obzory: Senegal a Gambie | Lenka Hrabalová

Festival Obzory: Senegal a Gambie | Lenka Hrabalová

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Lenkou Hrabalovou o Senegalu a Gambii. Překvapivě jsme rozhovor začali o rozvinutém sexuálním turismu, který v Senegalu panuje. Evropské ženy tam jezdí za Senegalci, které Lenka popisuje jako velmi krásné muže. Dále jsme se bavili o tamějších kmenech, které stále poslouchají své krále a stařešiny, kteří dají na rady duší svých předků. Poslechněte si dnešní podcast a poznejte, jaké pro Lenku, českou holku z Olomouce, bylo vydat se do západní Afriky, mezi místní, a poznat jejich kulturu. Přejeme příjemný poslech!

Feb 24, 202221:24
Festival Obzory: Laponsko a Írán | Pavel Svoboda

Festival Obzory: Laponsko a Írán | Pavel Svoboda

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Pavlem Svobodou o jeho nedávné cestě do Laponska a měsíc a půl dlouhém pobytu v Íránu. Jak sám Pavel říká, Írán má špatnou mediální karmu a podléhá mnoha předsudkům o bezpečnosti země, ve skutečnosti je to ale relativně vyspělá země plná milých lidí, kteří vás během dne několikrát pozvou na čaj či vás něčím malým obdarují. Jako milovník hor se Pavel podělil i o dojmy z íránských treků, které podnikl a kde mu jako jediné přišlo vhod místní subtropické klima. Do Íránu se totiž vypravil v červenci, kde je běžné i večer zažívat horké čtyřicítky. Poslechněte si náš podcast a nalaďte se na dobrodružství. Příjemný poslech!

Feb 17, 202224:35
Festival Obzory: Ztracen na Hedvábné Stezce | Lost Czech Man

Festival Obzory: Ztracen na Hedvábné Stezce | Lost Czech Man

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Martinem Půlpánem o jeho nové knize Ztracen na Hedvábné Stezce, ve které dokumentuje svou rok a půl dlouhou cestu napříč Asií. Lost Czech Man, jak si Martin říká, svou knihou chce podat jinou perspektivu na svět a zejména ty části světa, o kterých se příliš nemluví nebo které nemají tu nejlepší pověst. Dále jsme se pobavili i o Kosovu, které Martin nedávno navštívil a nasál v něm historickou atmosféru, kterou toto území skýtá. Knihu o cestě Hedvábnou stezkou o délce celých 576, plnou originálních maleb a všemožných lidských příběhů nyní najdete na poličkách knihkupectví. Poslechněte si náš podcast a nalaďte se na čtení. Příjemný poslech!

Feb 10, 202226:55
Festival Obzory: Udržitelný turismus | Jan Haruda

Festival Obzory: Udržitelný turismus | Jan Haruda

V podcastu, který jsme natáčeli na cestovatelském festivalu Obzory, jsme se bavili s Honzou Harudou na téma udržitelného turismu. Ten se stále častěji stává středem diskuzí o budoucnosti cestování vzhledem k životnímu prostředí, ale i dalším socioekonomickým problémům. Víkendové zájezdy do populárních míst jako je Barcelona či Benátky s sebou často nesou neblahý vliv na kvalitu života místních obyvatel a dokážou i pokřivit lokální ekonomiku. Znakem eurovíkendového turisty je navíc nezájem o kulturu a poznání místa, do kterého vyráží, jelikož dává přednost raději zábavě ve vyhlášené destinaci. Pusťte si celý podcast a načerpejte inspiraci. Příjemný poslech!

Feb 03, 202225:14
#25 Nezávislá Ukrajina | Petr Kalina

#25 Nezávislá Ukrajina | Petr Kalina

Ukrajina je mediálně hojně probíranou zemí, zejména kvůli nechvalně známým problémům se svým ruským sousedem. Jejich konflikt však nelze hodnotit černobíle. Pro lepší pochopení a poznání nezávislé Ukrajiny, její historie a budoucího směřování jsme si pozvali pana doktora Petra Kalinu, ukrajinistu a garanta studijního programu Ukrajinská studia na Masarykově univerzitě v Brně. Zabývali jsme se vývojem Ukrajiny v 90. letech a prudkým nárůstem kriminality, korupce a vlády oligarchů. Předmětem podcastu byly i ukrajinsko-ruské vztahy, od nichž se stabilita Ukrajiny jako země odvíjí. Vyprávění Petra Kaliny vám umožní poznat Ukrajinu zevnitř, se všemi vnitřními nesrovnalostmi, které si s sebou nese a které jí ztěžují bližší integraci s Evropou a západem. Abychom ale nezůstávali jen u politiky, dozvíte se také něco o místních, jejich kultuře a o zajímavých místech na Ukrajině. A co víc, zjistíte, zdali se nám podařilo vyřešit otázku, proč je na Ukrajině tolik lékáren. A jaký je v dnešní době nejvzácnější suvenýr, který si z Ukrajiny můžete přivézt? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešní epizodě podcastu SVĚTOVÍ. Příjemný poslech!

Jan 27, 202201:37:17
#24 Oktagon - Světová Organizace | Pavol Neruda

#24 Oktagon - Světová Organizace | Pavol Neruda

Na závěr roku 2021 jsme si pro vás připravili rozhovor se speciálním hostem, který byl Pavol Neruda, spoluzakladatel a spolumajitel organizace OKTAGON MMA. Měli jsme před sebou světové téma - expanzi Oktagonu do zahraničí a vše, co to obnáší. Pro československé MMA je to obrovská výzva, se kterou se rovněž vyvíjí i Paľova osobnost a přístup, jak řídit tak dynamickou organizaci, jakou Oktagon je. Dalším velkým tématem podcastu proto byl Paľův životní příběh před Oktagonem a vše, co formovalo jeho osobnost. Velkou změnu mu přineslo cestování a pracovní pobyt v USA, díky kterému poznal otevřenou povahu Američanů a hlavně, že svět není černobílý. Oktagon nyní aspiruje na to stát se evropskou jedničkou v pořádání MMA zápasů a my přejeme jen to nejlepší, už proto jak sami Oktagon rádi sledujeme. Poslechněte si dnešní podcast, ať vám nic z toho neunikne a užijte si letošní poslední díl. Uvidíme se v roce 2022 a do té doby - JEDEME BOMBY!

Dec 15, 202101:04:18
#23 Nadšený Učitel Angličtiny | Bronislav Sobotka

#23 Nadšený Učitel Angličtiny | Bronislav Sobotka

Angličtina je světový jazyk, tématicky tedy do podcastu SVĚTOVÍ rozhodně patří. A s kým povolanějším jsme si o ní mohli popovídat než s Broňou, nadšeným učitelem angličtiny? Bronislav Sobotka je učitel, lektor a populární český YouTuber, který na svém kanále pomáhá lidem zamilovat se do angličtiny. V rozhovoru nasdílel své zkušenosti z učitelské praxe ze střední školy a výuku angličtiny skrze zážitkovou pedagogiku, při které lidé získávají sebevědomí v mluvené angličtině a překonávají tak strach z nechvalně známé czenglish. Broňa v rámci svého samostudia angličtiny strávil také pár let v zahraničí, konkrétně v Irsku, Skotsku a Velké Británii, kde svou angličtinu poctivě piloval kontaktem s místními. Dostalo se mu také hlubšího vhledu na britský pohled na přítomnost Čechů a Poláků ve Velké Británii a jejich vliv na Brexit. O tom a mnohém dalším se v tomto příjemném povídání doslechnete. Enjoy!

Nov 30, 202101:14:53
#22 Čínština jako Biohacking | Libor Mattuš

#22 Čínština jako Biohacking | Libor Mattuš

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byl Libor Mattuš, biohacker a chladový instruktor, ale také člověk hovořící plynně čínsky. Právě o čínštině jsme v podcastu mluvili, jelikož Libor během svých studií oboru Kulturní studia Číny strávil semestr v jihovýchodní Číně, kde se studiu jazyka intenzivně věnoval. Jazyk díky jeho specifičnosti ale využívá i v biohackingu, kdy pomocí studia čínských znaků pomáhá cvičit mozek a trénovat paměť. V podcastu jsme dále rozebrali Liborův studijní pobyt, jeho integraci do čínské společnosti, překonávání značných kulturních odlišností či podivných otázek, které mu Číňani na každém kroku kladli. Poslechněte si celý podcast a naučte se něco málo z čínštiny i vy - během našeho povídání jsme i praktikovali a rozebrali čínské znaky, slabiky i tóny a způsoby, jak se je efektivně naučit a zapamatovat.

Nov 22, 202101:31:06
#21 Ztracen na Hedvábné Stezce | Lost Czech Man

#21 Ztracen na Hedvábné Stezce | Lost Czech Man

V podcastu SVĚTOVÍ jsme měli tu čest přivítat Martina Půlpána, na české cestovatelské scéně známého jako Lost Czech Man. Martinovo světové putování bylo zastaveno pandemií, před ní na cestě strávil celý rok a půl na trase Hedvábné stezky, kdy se mu z tuzemských končin dorazit až do jihoasijské Barmy. Jeho pravidlem č. 1 bylo cestovat výhradně po zemi, tedy žádná letadla ani přelety. Tento způsob mu proto přinesl nespočet zážitků a historek s místními, kteří ho v průběhu cesty vítali, hostili a zpovídali o zajímavé příběhy. V podcastu poznáte Martinův osobitý pohled na Čínu a asijský svět, dozvíte se mnohé o jeho lásce k Tádžikistánu a také o jeho vizi a snu jednoho dne navštívit Afghánistán, zemi, které se většina světa vyhýbá obloukem. A také to, jaké to bylo hrát jako DJ v Uzbekistánu či Izraeli, kde teklo luxusní šampaňské proudem. Přejem příjemný poslech!

Oct 25, 202101:20:43
#20 Život v Saúdské Arábii | Soňa Bulbeck

#20 Život v Saúdské Arábii | Soňa Bulbeck

Hostem podcastu SVĚTOVÍ byla spisovatelka Soňa Bulbeck, která prožila několik let v Saúdské Arábii, o čemž nám přišla povyprávět. Mimo jiné rozkryla složitý ultrakonzervativní saúdskoarabský systém společenského fungování, týkající se např. organizovaného seznamování mladých lidí a zahalování žen na veřejnosti. Poslechněte si dnešní epizodu a zjistěte, jaké mýty o této uzavřené islámské zemi si potvrdíte či vyvrátíte. Jak se žilo v zemi, kde ženy do roku 2018 nemohly řídit auto? A je muž opravdu hlavou saúdskoarabské rodiny? To a mnohem více se v dnešní epizodě dozvíte.

Oct 12, 202101:21:34