Skip to main content
Spotify for Podcasters
Poranne rozważania Juliana Wąska

Poranne rozważania Juliana Wąska

By Fundacja Szkoła 2.0

Cześć! Nazywam się Julian Wąsek i zajmuję się na co dzień edukacją. Współtworzę Fundację Szkoła 2.0, szkolę, jestem mentorem, prelegentem na konferencjach, a z pasji podcasterem. Oprócz tego, pod prysznicem albo w samochodzie zadaję sobie raz na jakiś czas filozoficzne pytania, na które odpowiadam najczęściej w tym podcastcie. Oprócz tego znajdziesz tu również rozmowy z wieloma inspirującymi ludźmi, od których można się sporo nauczyć. Nazwa może wskazywać na publikację o poranku, choć nie zawsze się udaje, to zachęcam do słuchania o poranku, w drodze do codziennych obowiązków.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Czy zawsze to, co się opłaca warto? - Poranne rozważania #1

Poranne rozważania Juliana WąskaOct 21, 2022

00:00
17:38
Czy zawsze to, co się opłaca warto? - Poranne rozważania #1

Czy zawsze to, co się opłaca warto? - Poranne rozważania #1

W dzisiejszych rozważaniach przyjrzymy się temu, czy opłaca się=warto, czy jednak coś te dwa pojęcia różni. Bo po co w gruncie rzeczy kierować się tylko jednym kryterium. Czy przez to nie tracimy wielu wartościowych możliwości spełniających drugie? Chętnie też swoją drogą przyjmę wszelkie opinie o tym podcastcie, niech moje DM się rozdźwięczą, z przyjemnością pogadam i wezmę do serca wasze pomysły na usprawnienie. Trochę też jeszcze szukam siebie w tym podcastowaniu, stąd taka żonglerka formami, ale ta jest szczególnie bliska mojemu sercu. Zero scenariuszy, rozpisanych żartów i wyuczonych sentencji. Mikrofon, nagrywanie, jedno pytanie i jazda, co ma być, to będzie!
Oct 21, 202217:38
Produktywność służy zdrowiu psychicznemu — Jakub B. Bączek

Produktywność służy zdrowiu psychicznemu — Jakub B. Bączek

Jakub B. Bączek — przedsiębiorca, działacz społeczny, trener mentalny. W swoim portfolio ma między innymi mistrzowską kadrę siatkówki Stéphana Antigi. Tym razem pojawił się w podcaście Szkoły 2.0, w ramach którego porozmawialiśmy trochę o jego historii, ale też o tym, jak czerpać motywację, jak wspierać siebie nawzajem, co to znaczy w zasadzie produktywność i jak nie dać się zagrożeniom płynącym z XXI. wieku.
Feb 19, 202232:21
Tematy, które poruszam, nie pochodzą z podręcznika - Wojtek Gawlik

Tematy, które poruszam, nie pochodzą z podręcznika - Wojtek Gawlik

Wojtek Gawlik jest nauczycielem, dzięki któremu lekcje przestają być nudne. Każde zajęcia rozpoczyna od pytania — czy macie jakieś pytania? Pokazuje, że szkoła to nie jest tylko podręcznik, a dzieci i młodzież może po prostu chcieć się uczyć.
Feb 12, 202242:40
Oceny muszą zniknąć ze szkół!

Oceny muszą zniknąć ze szkół!

Ostatnio pod jednym z naszych postów rozpętała się burza wśród nauczycieli — czy oceny powinny dalej istnieć, czy powinniśmy je czymś zastąpić? Przygotowaliśmy materiał, w ramach którego przedstawiamy kilka argumentów, udowadniających, że ich usunięcie może mieć naprawdę pozytywny wpływ na uczniów. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Feb 04, 202210:34
Nauczyciele być może czują się zagrożeni moimi poglądami - Marcin Stiburski

Nauczyciele być może czują się zagrożeni moimi poglądami - Marcin Stiburski

Dzisiaj naszym gościem jest Marcin Stiburski - założyciel grupy Szkoła Minimalna. Rozmawiamy o znaczeniu ucznia w rozwoju edukacji oraz o tym, jaka według Marcina powinna być szkoła przyszłości.  Szkoła Minimalna - https://www.facebook.com/groups/2009000565845242/ ═══════════════════ Jeżeli interesują Cię działania naszej fundacji, to wpadnij na nasze socialki! 💡💛 Dodatkowo, jeżeli chciałbyś wesprzeć nasze działania, zapraszamy Cię na zrzutkę - www.szkola20.com/zrzutka 🔥 ✅ www.szkola20.com ✅ www.fb.com/szkola20com ✅ www.instagram.com/szkola2.0 ═══════════════════
Jan 29, 202236:14
Przez te 3 rzeczy nie osiągniesz swoich celów!

Przez te 3 rzeczy nie osiągniesz swoich celów!

Okazuje się, że są takie małe drobnostki, które każdego dnia oddalają Cię od zrealizowania swoich celów. Jakie? O tym mówię w dzisiejszym odcinku.
Jan 21, 202210:33
Jak wyznaczyć cele roczne tak, aby je zrealizować?

Jak wyznaczyć cele roczne tak, aby je zrealizować?

Każdy chociaż raz wpadł w pułapkę postanowień noworocznych. Schudnę do wakacji, oszczędzę na zagraniczny wyjazd, nauczę się w końcu angielskiego. Założę się, że nie udało ci się zrealizować nawet 3 z nich w ciągu całego życia. Dlaczego? Bo klucz tkwi w celach, a nie postanowieniach. Jak je wyznaczyć tak, aby w tym roku udało się osiągnąć zamierzone rezultaty? O tym i kilku innych rzeczach w dzisiejszej rozmowie.
Jan 14, 202237:26
Jak dobrze podsumować rok?

Jak dobrze podsumować rok?

Czy podsumowanie roku to tylko pomyślenie sobie w sylwestra „o jaki fajny rok miałem"? No nie do końca. Warto podsumowywać rok, szczególnie będąc uczniem, bo robimy milion różnych rzeczy i bardzo łatwo jest w grudniu zapomnieć, co robiło się w lutym czy marcu. Dodatkowo podsumowanie roku ułatwia wyznaczanie celów i pozwala nam cieszyć się sukcesami mijającego roku. Jak się do tego zabrać? Jak zrobić to dobrze? Odpowiedzi na te pytania w tym odcinku!
Jan 07, 202228:55
Czy GIMNAZJA POWINNY WRÓCIĆ?

Czy GIMNAZJA POWINNY WRÓCIĆ?

Gimnazja to bardzo kontrowersyjny temat. Wielu uważa że ich usunięcie było jedynie politycznym odbiciem piłeczki, natomiast są również osoby wspierające tę decyzję. Czy w gimnazjach faktycznie szerzyła się patologia? Czy ich usunięcie rozwiązało ten problem? Czy z perspektywy uczniów warto było podejmować takie kroki?
May 07, 202124:34
Po SZKOLE nie będziesz miał POGLĄDÓW

Po SZKOLE nie będziesz miał POGLĄDÓW

Szkoła niestety nie rozwija naszych kompetencji społecznych. Dodatkowo przez to, kiedy był pisany nasz system, system pruski, zabija ona w nas nasze własne poglądy i utrudnia ich budowanie. Ale dlaczego tak w zasadzie jest?
Apr 21, 202108:04
Dlaczego OCENY w SZKOLE NISZCZĄ

Dlaczego OCENY w SZKOLE NISZCZĄ

Ocenianie w szkołach prowadzi do bardzo wielu negatywnych skutków, które wbrew pozorom możemy odczuwać nawet przez całe życie. Moim zdaniem powinniśmy zrezygnować z płaskiego systemu oceniania w skali 1-6, na rzecz ocen opisowych i wskazujących również te aspekty naszej pracy, w których się odnajdujemy i czujemy się dobrze.
Apr 07, 202110:34
Analiza wyników badania Szkoły 2.0

Analiza wyników badania Szkoły 2.0

Czy zdalne nauczanie ma same plusy? A może same minusy? Czy znamy wszystkie rzeczy które wpływają na stan zdrowia psychicznego uczennic i uczniów w polskich szkołach? Na te i inne pytania odpowiadam w tym odcinku, opierając się na badaniu przygotowanym przez Szkołę 2.0. Badanie: https://www.szkola20.com/raporty
Mar 31, 202107:53
Dlaczego SZKOŁA WYGLĄDA TAK JAK WYGLĄDA?

Dlaczego SZKOŁA WYGLĄDA TAK JAK WYGLĄDA?

Szkoła w Polsce wygląda dość osobliwie. Gwarantuję wam, że nie spodziewacie się ile z charakterystycznych rzeczy powiązanych jest z systemem pruskim i jak niewiele szkoła zmieniła się przez ostatnie 200 lat. Dodatkowo odpowiemy sobie na pytanie- czy system pruski był zły oraz zastanowimy się czy zniszczą nas roboty. Takie fenomeny tylko tutaj.
Mar 25, 202111:40
Dlaczego POWINNIŚMY USUNĄĆ DZWONKI w szkole?

Dlaczego POWINNIŚMY USUNĄĆ DZWONKI w szkole?

Dlaczego POWINNIŚMY USUNĄĆ DZWONKI? Każdy z nas przyzwyczaił się już do wszechobecnego na szkolnym korytarzu dźwięku dzwonka co równo 45 minut. Wielokrotnie jest to poruszany temat ze względu na chociażby zagrożenie dla słuchu, czy wprowadzanie niepokoju, ale ja postaram się "rzucić nowe światło" na tę sprawę i podzielę się obserwacją której wcześniej nigdy nie znalazłem. Bo czy zastanawiałeś/aś się nad tym, dlaczego dzwonki powodują że nie jesteśmy punktualni? No właśnie. A odpowiedź już w tym odcinku.
Mar 16, 202108:37