Skip to main content
Spotify for Podcasters
Téčko - kulturní podcast z Rožnova

Téčko - kulturní podcast z Rožnova

By Téčko - kulturní agentura

Pořady o hudbě, divadle, filmu, cestování, filozofii a společnosti vázané na region Valašska.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

S Kristýnou Podzimkovou o filmových a divadelních rolích, kultuře a covidu

Téčko - kulturní podcast z RožnovaDec 21, 2020

00:00
28:37
Aneta a Josef Kratochvílovi – Máme vysněné povolání

Aneta a Josef Kratochvílovi – Máme vysněné povolání

Podzimní podcast Téčka je povídáním dvou mladých nadějných umělců, kteří si pomalu vyšlapávají svou cestu ke slávě. Jaké to je studovat klasickou hudbu, je možné se s ní uživit a jaké je hrát a zpívat pro zahraniční publikum? I  o tom bude podcast Moniky Kovářové.

Nov 01, 202344:13
Jiří Gužík – Líbí se mi propojování žánrů

Jiří Gužík – Líbí se mi propojování žánrů

S rožnovským rodákem a muzikantem o působení ve vojenském uměleckém souboru Ondráš, o jeho hudebních projektech i o tom, jak psal znělku pro město Rožnov. K poslechu srdečně zve Monika Kovářová.


May 23, 202340:25
Jiří Buksa – Novým CD se chceme dostat posluchačům do DNA

Jiří Buksa – Novým CD se chceme dostat posluchačům do DNA

S frontmanem valašsko-meziříšské folkrockové formace Docuku o tom, jaké byly cesty této kapely, jaké sny a plány mají a co nového připravili pro posluchače na novém CD, které vyjde v těchto dnech…. v podcastu Moniky Kovářové.

Apr 25, 202339:29
Tomáš Vrána – Rád hudbou dostávám lidi do nekomfortní zóny

Tomáš Vrána – Rád hudbou dostávám lidi do nekomfortní zóny

S mladým nadějným klavíristou, který začínal na základní umělecké škole v Rožnově o tom, jaké je být klavírním virtuosem, co mu dává studium na akademii v Praze, jakými dalšími talenty ho múza obdařila a co v brzké době chystá…. v podcastu Moniky Kovářové.

Mar 21, 202339:20
Folklorní hudební scéna Rožnova VII. – Mladé muziky

Folklorní hudební scéna Rožnova VII. – Mladé muziky

Říká Vám něco slovo Pazúr, Kosár či Aldamáš?  Myslíte si, že Staré gatě je název pro sběrnu šatstva? To Vám prozradím v posledním díle o folklorní hudební scéně Rožnova. Zmínka bude o mladých dospělých muzikách, které rožnovské folklorní hladiny rozvířily zatím jen lehce a pozvolna. Dozvíte se, které to jsou, jak vznikly a co na nás chystají. To vše s trochou vánočního naladění…. K poslechu zve a těší se Monika Kovářová.

Dec 13, 202231:17
S výtvarnicí Adélou Marií Jirků „O dvou Mařkách z Horní Bečvy“

S výtvarnicí Adélou Marií Jirků „O dvou Mařkách z Horní Bečvy“

Ilustrátorka a malířka Adéla Marie Jirků o své nové knize Mařka, ke které ji inspirovala hluchoněmá teta s tělesným postižením. Nechte se vtáhnout do inspirativního rozhovoru nejen o přátelství malé holčičky se stárnoucí ženou, která žila ve svém světě na Horní Bečvě na Valašsku, kde celý život pásla ovce. Pokojný poslech přeje autorka pořadu Alena Čípová.

Dec 06, 202237:10
Pavel Ptáček - Zpívání je pro mě radost

Pavel Ptáček - Zpívání je pro mě radost

Rožnovský lidový zpěvák, nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný Pavel  Ptáček se rozpovídal o radosti ze zpívání,  o začátcích v tancování, o  cestování s folklorem i o svých tajných přáních..... A také zazpíval ve  velmi netradičním jazyce. V jakém?  To si poslechněte v podcastu Moniky  Kovářové

Nov 29, 202240:55
Marta Santovjáková Gerlíková – od lidovek k filmu

Marta Santovjáková Gerlíková – od lidovek k filmu

"Kde sa zrodíš, tam sa hodíš"…,říkávala Martina babička a vnučka si to vzala k srdci. Od dětství spojeného s lidovými písněmi zpívanými doma či s cimbálovou muzikou, přes propagaci Valašska a jeho tradic v pořadech pro Českou televizi, ji osud zavál až k námětům na snímky Děda, Tehdy spolu a blížící se dlouho očekávané premiéře velké filmové pohádky Největší dar, která bude mít premiéru 1. prosince 2022. Všetečné otázky kladl Zbyněk Terner.

Oct 17, 202227:51
Folklorní hudební scéna Rožnova VI. – O gajdách a gajdoších

Folklorní hudební scéna Rožnova VI. – O gajdách a gajdoších

V šestém díle o rožnovské hudební folklorní scéně se zaměříme na velmi zajímavý nástroj Valašska – na gajdy.  A to nejen na jejich zvuk a možnosti, ale také na jejich tvůrce – firmu Číp a synové. Ti už více než pětatřicet let tvoří ve své dílničce v Zubří nejen gajdy, ale i spoustu dalších zajímavých lidových hudebních nástrojů.  Které to jsou a jaká byla jejich profesní cesta….i tom bude další podcast Moniky Kovářové.

Sep 06, 202245:13
Folklorní hudební scéna Rožnova V. –  K o t á r

Folklorní hudební scéna Rožnova V. – K o t á r

Znáte cimbálovou muziku Kotár? Pokud ne – právě pro Vás je pátý díl kulturního podcastu Téčko. Tato relativně mladá rožnovská cimbálová muzika je zajímavá nejen bohatým nástrojovým obsazením, ale také velmi pestrým repertoárem. Kromě valašských či moravských lidových písní totiž občas zabrousí i na Slovensko, do Maďarska či na Balkán…. Jestli Vás zajímá tvůrčí cesta této muziky, poslechněte si další z řady podcastů o folkloru v Rožnově.

Jun 29, 202235:39
Dan Pagáč – Nemohu jinak

Dan Pagáč – Nemohu jinak

S Danem Pagáčem o Kostní dřeni, Souhvězdí gulag a Evě Jiřičné. Podcast připravil Pavel Zajíc. 

Jun 14, 202241:44
S Alešem Hudským o valašském géniovi

S Alešem Hudským o valašském géniovi

Rožnovský rodák Aleš Hudský je filmový producent, který má za sebou produkční práce na více než dvou desítkách jak hraných, tak dokumentárních filmů. V podcastu Téčko si s Pavlem Jakubíkem povídal nejen o pracovní kariéře, koprodukcích s Kanadou a Mexikem a svém podílu na vzniku kultovních Samotářů, ale také o valašském géniovi Josefu Sousedíkovi. Člověku, který předběhl svou dobu a během života prokázal obrovskou odvahu a sílu charakteru. Zároveň byl také člověkem, kterého se minulý režim pokusil vymazat z paměti Valašska a dokumenty produkované Alešem Hudským jeho jméno vracejí zpět do paměti lidí.

May 31, 202224:08
Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl IV.  S o l á ň

Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl IV.  S o l á ň

Další díl podcastu Téčku bude o cimbálové muzice Soláň. Vznikla až po revoluci, patří tedy na Rožnovsku k těm mladším…. Chcete vědět, jaké byly její cesty? Jak dopadla v anketě Zlatý slavík? A jak je to s Pavly Ptáčky v muzice? Poslechněte si další díl podcastu o folkloru v Rožnově. K poslechu zve Monika Kovářová.

May 17, 202234:50
Jana Mynářová – kulturní podhoubí

Jana Mynářová – kulturní podhoubí

Působí jako učitelka výtvarného oboru ZUŠ v Rožnově, kde jejími hodinami prošla řada osobností. Výrazně ovlivnila vznikající rožnovskou punkovou scénu. Na tohle a na řadu dalších jiných věcí se Jany Mynářové bude vyptávat Ctib.

May 03, 202248:25
Muzikant Stanislav Holiš

Muzikant Stanislav Holiš

Pokračujeme v mapování punkové muziky na Valašsku. V dubnu nás čeká rozhovor s muzikantem a organizátorem punkových koncertů Stanislavem Holišem. Standu můžete znát třeba jako baskytaristu kapely skatepunkových KRANG. Skupině loni jim vyšla vřele přijatá dlouhohrající deska Make Arcade Great Again, kromě tuzemských koncertů má za sebou řadu zahraničních akcí včetně tour po Japonsku. O tom, ale i o dalších věcech spojených s hudbou si bude se Standou povídat Ctib.

Apr 19, 202259:36
Folklorní hudební scéna Rožnova III. –  P o l a j k a

Folklorní hudební scéna Rožnova III. – P o l a j k a

Název POLAJKA je pojmenováním bylinky máty polejové, u které naši předkové věřili v silnou léčivou moc. Dívky si ji připlétaly do vlasů nebo nosily v kordulce jako voničky, aby přilákaly pozornost chlapců…..  

POLAJKA je ale také název hned dvou folklorních uskupení – a to cimbálové muziky i ženského sboru. Obě tyto formace přispěly do rožnovské folklorní pokladnice velmi cennými nahrávkami……. Které to jsou a jak to bylo se vznikem a činností obou skupin ….to se dozvíte v dalším díle podcastu Téčka.

Apr 05, 202233:13
Dirigent Roman Válek a jeho hudební svět

Dirigent Roman Válek a jeho hudební svět

Je vám blízká hudba baroka a klasicismu? Chcete vědět jak se této kulturní oblasti daří na Moravě pod taktovkou Romana Válka a jeho souboru Czech Ensemble Baroque? Těšit se můžete na náš rozhovor v podcastu Téčka. Naslyšenou, Alena Čípová.

Mar 22, 202238:13
Sochař Igor Kitzberger

Sochař Igor Kitzberger

O velkých osobnostech procházejících jeho dílem - Komenský, Paganini, Karel IV., o odkazu Quida Kociána a také o pořádání výstav v galerii Stage Garden. Připravil Jakub Sobotka.

Mar 08, 202239:15
Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl II.  J a v o ř i n a

Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl II.  J a v o ř i n a

Ve druhém díle podcastu Téčko o rožnovské hudební folklorní scéně bude řeč o cimbálové muzice Javořina, která nedávno oslavila šedesátiny. I tento rožnovský soubor v mnoha ohledech překvapí -  pokud Vás zajímá čím, jak to bylo se vznikem muziky, jaké ocenění Javořina získala a kdo Javořinu tvořil a tvoří – poslechněte si únorový díl, který pro Vás připravila Monika Kovářová.

Feb 22, 202233:18
Patt Berry – hraní na ulici je dobrá škola

Patt Berry – hraní na ulici je dobrá škola

O cestách hudebních i pěších si Zbyněk Terner povídá s mladým zpěvákem kytaristou a skladatelem, který slaví úspěchy spíše v zahraničí než na domácí scéně.

Feb 08, 202237:58
O punku i indiánech s Bobem Kuříkem

O punku i indiánech s Bobem Kuříkem

Antropolog Bob Kuřík hovoří o jedinečnosti rožnovské punkové scény, severoamerických indiánech a o projektu, v němž zkoumá soužití lidí s divokými zvířaty v Beskydech. Ptá se Petr Kopecký.

Jan 25, 202253:37
Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl I.  R a d h o š ť

Folklorní hudební scéna Rožnova  – díl I.  R a d h o š ť

V prvním díle série bude řeč o jednom z nejstarších souborů v Rožnově, a to VSPT Radhošť, který nedávno oslavil sedmdesátiny. Pokud Vás zajímá, co všechno za tu dobu Radhošť stihl, kterými cestami se ubíral a jací jsou jeho zpěváci a muzikanti – o tom všem se dozvíte právě v tomto lednovém podcastu. Autorem je Monika Kovářová.

Jan 11, 202230:15
Vánoční setkání

Vánoční setkání

O tom jak se slaví Vánoce na Valašsku a v dalších koutech světa si povídá se svými hosty Zbyněk Terner.

Dec 21, 202130:28
Cesta nadaného kluka z Hutiska k VUS Ondráš Brno

Cesta nadaného kluka z Hutiska k VUS Ondráš Brno

Je možné stát se hudebním dramaturgem věhlasného souboru VUS Ondráš bez hudebního vzdělání? Ano. Martinu Kovářovi se to podařilo a plodná spolupráce trvá dodnes. A lze seskládat čistě adventní koncert bez koled? Opět zní ano. Jak na to se dozvíte v mém dalším podcastu s příjemným a skromným muzikantem, jehož jméno nám napovídá i o jeho hlavní profesi. Ať vás toto povídání a poslech rorátních písní hlouběji vtáhne do vzácného času adventu přeje Alena Čípová.

Dec 14, 202130:25
Rožnovská alternativní hudební scéna #7

Rožnovská alternativní hudební scéna #7

V prosincovém díle řady věnované alternativní hudbě si budete moci poslechnout jak novinky na zdejší scéně, tak nahrávky staršího data. Bude řeč o nové desce kapely Vole, představí se nám jedna z nejmladších rožnovských part, která vystupuje pod názvem Včera bylo pozdě. Kromě toho zazní dvě ukázky z repertoáru metalpunkových Facan a zabrousíme také do undergroundových vod a pustíme si služebně nejstarší kapelu tohoto dílu, Spytihněv. K poslechu vás zve Ctib.

Dec 07, 202131:11
Kamil Obr – kněz velký nejen jménem, ale i srdcem

Kamil Obr – kněz velký nejen jménem, ale i srdcem

Adventní povídání s bývalým rožnovským farářem Kamilem Obrem o věcech lidských i nadpozemských. Vzpomínky na noční fotbálek se zastupiteli města Rožnova, zamyšlení se nad cílem našeho pozemského putování a také poohlédnutí za dvaceti lety kněžství. Nitkou, která zpestří a protkne poslech, je barokní hudba v ukázkách Capelly Ornamentaty pod vedením cinkenisty Richarda Šedy z CD Ad Matrem venite. Pokojný čas přeje autorka pořadu Alena Čípová.

Nov 30, 202130:57
To, o čem vyprávějí antické mýty, máme všichni v sobě

To, o čem vyprávějí antické mýty, máme všichni v sobě

Vojtěch Kovařík je mladý umělec rozkročený mezi světem barev a tvarů a světem hudby. Na jeho výtvarné zázemí, malířské techniky, inspiraci antickými mýty nebo na plánované přesídlení do slunné Itálie se ptá Jakub Sobotka, s dotazy týkajícími se hudby dotírá Ctib. A povídání je samozřejmě proloženo muzikou, ve světové premiéře zazní hned pět písní z chystané desky München Konflikt.

Nov 23, 202149:08
Adam Uličný – Hudbu slyším jako celek

Adam Uličný – Hudbu slyším jako celek

„Klavír byl pro mne vždy součástí života“, říká mimo jiné úspěšný rožnovský hudební skladatel v rozhovoru se Zbyňkem Ternerem.

Nov 16, 202136:51
Ptakustik - o nelehké cestě mladého muzikanta

Ptakustik - o nelehké cestě mladého muzikanta

Ptakustik neboli Tomáš Ptáček je mladý nadějný zpěvák, kytarista, skladatel a textař, žijící v Rožnově, který se snaží rozvířit naši hudební scénu. Za sebou má 2.místo v mezinárodní klubové soutěži Líheň 2015, vydání profilového CD Ptakustik aneb jednoduché písně o složitém životě a spoustu koncertů na festivalech či v klubech.

Před sebou má plno plánů. A nejen o nich je nový podcast Moniky Kovářové.

Nov 08, 202133:24
Bára Petříčková - folková alternativa

Bára Petříčková - folková alternativa

V tomto podcastu pro vás Ctib připravil rozhovor se zpěvačkou, kytaristkou, akordeonistkou, flétnistkou, skladatelkou a textařkou Bárou Petříčkovou.

Nov 02, 202152:58
Karel Janča – architektura nás ovlivňuje na každém kroku

Karel Janča – architektura nás ovlivňuje na každém kroku

Rožnovský architekt Karel Janča se v rozhovoru s Jakubem Sobotkou zamýšlí nad soudobou architekturou, hodnotou stavby a utváření veřejného prostoru. Přibližuje také pozadí realizace některých staveb.

Oct 25, 202141:38
Zuzana Klímková – Cestovat s dětmi by mělo být povinné

Zuzana Klímková – Cestovat s dětmi by mělo být povinné

Zuzana Klímková v rozhovoru  s Pavlem Jakubíkem povídá o tom jak vztah na dálku přerostl  v několikaletou cestu na kolech po světě. Nejdříve ve dvou a poté ve  třech…

Oct 12, 202123:22
Ludmila Vašková: „Ve výtvarném umění možnosti nikdy nekončí….“

Ludmila Vašková: „Ve výtvarném umění možnosti nikdy nekončí….“

S rožnovskou výtvarnicí, keramičkou a lidovou zpěvačkou o malování, muzicírování a hledání nových inspirací v podcastu Moniky Kovářové.

Oct 05, 202143:05
Jan Rokyta nejen o festivalu Božská flétna

Jan Rokyta nejen o festivalu Božská flétna

S muzikantem mezinárodního jména Jankem Rokytou jsem si povídala o rožnovském festivalu Božská flétna, hudbě rumunské protkané typickým rytmem aksak,  arabském nástroji kanun a také jsme neminuli  jeho lásku k vínu. V ukázkách z jeho profilového CD Returns from afar jsme se poohlédli za jeho dosavadní kariérou. A jaké to je uskutečnit celý koncert postavený jen na improvizaci? To vše si můžete poslechnout v dalším podcastu v režii Aleny Čípové.

Sep 27, 202141:18
Rožnovská alternativní hudební scéna #6

Rožnovská alternativní hudební scéna #6

V dalším díle minisérie věnované hudbě, která nechce zdvořile pobavit, se opět rozkročíme v čase i v prostoru. Nejprve si představíme zbrusu nové jméno na temně elektronické scéně, skupinu Body of Pain. Nato odskočíme od elektroniky ke kytarám a poslechneme si tři písničky nenápadné stálice zdejší punkové kaluže, kapely Stern. Dále zabrousíme do historie a ve dvou nahrávkách pořízených na počátku devadesátých let si představíme skupinu P.Z.U. V téhle kapele se svého času sešli muzikanti Vant a Treg, kteří později spolu založili skupinu Kultra! No a na samotném konci si ještě vrátíme k další Vantově tvorbě a uzavřeme naše setkání divokým remixem jedné známé televizní melodie.

Sep 21, 202136:25
Tomáš Prokůpek a komiks

Tomáš Prokůpek a komiks

Rožnovský rodák Tomáš Prokůpek, člověk s celoživotním zájmem a zápalem pro komiks, uznávaný odborník, autor řady teoretických statí, spoluautor několika publikací mapujících vývoj československého komiksu. Spoluvydavatel komiksové revue Aaargh! V rozhovoru obšírně popisuje svou životní cestu za tímto fenoménem, zmiňuje zajímavé osobnosti a dojde také na některé "místní" tvůrce.

Sep 14, 202145:47
S Gabrielou Novákovou o tvorbě a létu stráveném v Rožnově

S Gabrielou Novákovou o tvorbě a létu stráveném v Rožnově

V Rožnově se snažím odpočinout si od ruchu velkoměsta a načerpat  energii, říká malířka Gabriela Nováková v rozhovoru s Jakubem Sobotkou.

Sep 07, 202120:06
Dalibor Štrunc – Snažím se být svůj

Dalibor Štrunc – Snažím se být svůj

Písničky by měly dávat naději, pocit krásna a harmonie, říká zakladatel, duše i srdce kapely Cimbal Classic v rozhovoru se Zbyňkem Ternerem.

Aug 23, 202149:10
Lucie Redlová: Bez koncertů mi chybí motivace

Lucie Redlová: Bez koncertů mi chybí motivace

S meziříčskou písničkářkou o muzikantském životě, festivalu v Banátu, covidovém streamování i o tom, jaké to je "být Redlová". Připravila Monika Kovářová.

Jul 27, 202140:47
Mejla Basel - videoklip je už samostatný žánr

Mejla Basel - videoklip je už samostatný žánr

V rozhovoru se Zbyňkem Ternerem vypráví valašský producent o své cestě z malého audio studia v Poličné, až k výrobě klipů pro kapely z top světové ligy

Jul 13, 202136:23
Vaant & Ctib - Alternativní hudba #6

Vaant & Ctib - Alternativní hudba #6

Dan Stibor  si v šestém díle svého podcastu povídá se zpěvákem Radkem Vantuchem nejen o hudbě, ale i o fotografování, ekologii a dalších tématech.

Jun 29, 202147:40
S Richardem Sobotkou o psaní, paměti (nejenom) města, ale i míst v jeho životě

S Richardem Sobotkou o psaní, paměti (nejenom) města, ale i míst v jeho životě

Rožnovský spisovatel, novinář, publicista, nositel ocenění Cena města Rožnov pod Radhoštěm je člověkem, bez jehož přičinění a neúnavné práce by řada osudů, příběhů a epizod z historie i současnosti města a okolí upadla nenávratně v zapomnění. Nenechejme paměť vyhasnout. K poslechu zve Pavel Zajíc.

Jun 22, 202101:02:40
S Honzou Bradáčem o Ypsilonce, o moderní cimbálovce a hraní pro děti

S Honzou Bradáčem o Ypsilonce, o moderní cimbálovce a hraní pro děti

Rodák z Rožnova, herec a muzikant, který tvoří zábavná představení pro děti, propojuje tradiční cimbálovku se swingem a je členem slavného studia Ypsilon Praha ….v podcastu Moniky Kovářové.

Jun 14, 202130:41
Vladimír Strakoš

Vladimír Strakoš

S Vladimírem Strakošem o hudebních dokumentech pro ČT, rožnovském hudebním kvasu a vztahu hudby a moci. Autorempodcastu je Petr Kopecký.

Jun 08, 202143:51
Céline Bossu – Z hudby musí jít emoce

Céline Bossu – Z hudby musí jít emoce

„Možná, že jednou nebudeme hudbu poslouchat na základě toho kdo co zpívá a hraje, ale konzumovat stylem líbí – nelíbí“, říká mimo jiné francouzská zpěvačka a jazyková lektorka v rozhovoru se Zbyňkem Ternerem.

May 31, 202141:17
Liselotte Rokyta

Liselotte Rokyta

Fenomenální hráčka na Panovu flétnu s holandskou krví v žilách, žijící ve Lhotce pod Ondřejníkem, koncertující po celém světě. S Liselotte Rokyta, sklenkou vína a spolu s vámi se od mikrofonu těší Alena Čípová.

May 24, 202137:37
Rožnovská alternativní hudební scéna – #5

Rožnovská alternativní hudební scéna – #5

V pátém díle minisérie o rožnovské alternativní hudbě se spolu s autorem pořadu Ctibem nejprve podíváme na horkou novinku na místní scéně, kapelu Perly sviním. Ve druhé části pořadu si pak posvítíme na tvorbu jedné z nejméně ambiciózních part, které na Rožnovsku kdy působily, skupiny ME2D. 

May 17, 202141:51
Marcela Holubcová – Být herečkou na volné noze je pestré

Marcela Holubcová – Být herečkou na volné noze je pestré

Rozhovor o tom, kterak odhodlání překonávat překážky a touha hrát divadlo, mohou člověku bez hereckého vzdělání otevřít cestu až před filmové kamery a plnit si tak své sny. Příjemný poslech přeje Zbyněk Terner.

May 10, 202131:08
Dřevěná váza ze skla? Sebastián Kitzberger vám to vysvětlí.

Dřevěná váza ze skla? Sebastián Kitzberger vám to vysvětlí.

Se Sebastiánem Kitzbergerem, rožnovským uměleckým sklářem o užitém i volném designu, inspiračních zdrojích a tvorbě mimo velká umělecká centra hovořil Jakub Sobotka.

May 03, 202125:20
Helena Zeťová – „Jsem celoživotní trémistka…“

Helena Zeťová – „Jsem celoživotní trémistka…“

Zbyněk Terner vás srdečně zve k rozhovoru s přední českou zpěvačkou nejen o tom, jak je obtížné prosadit svou hudbu, bez zázemí velké nahrávací společnosti.

Apr 26, 202134:38