
TALKSLOW
By Mária Bernáthová

TALKSLOWSep 26, 2019

#131 Nevera, žiarlivosť a rodina z pohľadu energií a novej spirituality
Nájsť témy, ktoré sa týkajú každého jedného z nás, je pre mňa vždy výzvou. A práve táto epizóda takéto témy prinesie. Rodina, žiarlivosť, nevera, ego, osud, pokora a to všetko z pohľadu energií a novej spirituality.
Hostka Sandra Kos Dzian sa viac ako 9 rokov venuje témam z oblasti psychoenergetiky, sebarozvoja, duševnej úrovne a hĺbkovej transformácie z hľadiska vedy i spirituality a ktoré ako médium prepája.
Sandra od detstva postupne rozvíja energetické dary jasnozrivosti paralelných realít a nacítenia astrálnych bytostí či vibračnej frekvencie ľudí i zvierat, vďaka čomu dokáže na moment prežiť to, čo iní.
V rozhovore som využila Sandrine dary a pozreli sme sa na životné udalosti z pohľadu energií, aby sme si spoločne uvedomili hĺbku toho, čo sa nám v živote deje.
Pretože to, čo vidíme navonok, je len zhmotnená forma našich prežitkov.
Ako hovorí Sandra Kos Dzian: „Zem je také cvičisko, kde najprv musíme milovať naplno sami seba a tým pádom si aj dovoliť dať preč veci a ľudí, ktorí nám v živote nevyhovujú, bez toho, aby sme posudzovali, či sú dobrí alebo zlí. Potom sa môže srdce prekalibrovať na tú úroveň, že energia začne prúdiť“.
Bližšie informácie o hostke nájdete na jej webovej stránke https://byme.sk

#130 KORUNOVÁCIA kráľa Karola III. Zaujímavosti a pikantérie z pohľadu profesionálnej protokolistky.
Tento rozhovor je pre všetkých, ktorí majú záujem o kráľovské udalosti, históriu a protokol.
Bude to skvelá príležitosť dozvedieť sa mnohé súvislosti medzi jednotlivými situáciami z korunovácie kráľa Charlesa III., ktoré by sme bez znalosti protokolu s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nedali dokopy.
Dozvieme sa informácie, ktoré nás obohatia o nové poznatky a pohľady.
Ak sa pýtate na dôležitosť poznania zákulisia korunovácie, odpoveď je zrejmá.
Ide o historicky a kultúrne dôležitý okamih, ktorý spája monarchiu a národ.
Akýkoľvek zásah alebo zmena v protokole a ceremoniáli môže mať významný vplyv na symboliku a vnímanie udalosti nielen národom, ale aj celým svetom.
Získanie hlbšieho vhľadu do organizácie a prípravy korunovácie nám pomôže lepšie pochopiť jej význam a hodnotu.
Spolu s profesionálnou protokolistkou Zuzanou Čapkovou veríme, že tento rozhovor môže byť užitočný na doplnenie informácií, ktoré vám pomôžu zorientovať sa pri sledovaní ďalších významných udalostí, kde hlavným prejavom je neverbálna komunikácia.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
1. Aký bol predpísaný dress code pre hostí?
2. Bolo známe a dostupné, pre koho je určený biely dress code?
3. Aká bola symbolika použitých plášťov?
4. Kto bola dáma, ktorá podávala kráľovi Charlesovi III. pri korunovácii meč?
5. Prečo bol Harry vyzlečený z uniformy?
6. Prečo sedel v treťom rade?
7. Z dielne ktorého módneho návrhára si vybral outfit?
8. Čo symbolizovala čelenka, ktorú mala Kate a prečo nemala korunu?
9. Kto z hostí bol nevhodne oblečený?
10. Ako zvládla dress code naša pani prezidentka?
11. Mali šaty pani prezidentky symboliku?
12. Kto boli dámy sprevádzajúce Camillu? A prečo tam boli?
Rozhovor si viete pozrieť aj na youtubovom kanáli TALKSLOW s Máriou Bernáthovou.

#129 Ako nám vedomá masturbácia môže zmeniť a skvalitniť život. My ženy sme sa naučili masturbovať mužsky, potrebujeme spomaliť.
Ak je orgazmus malá smrť, je masturbácia malá samovražda?
Orgazmus je z pohľadu fyziologického jav, pri ktorom dochádza k zrýchlenému prietoku krvi v panvovej oblasti mužského a ženského tela.
Z pohľadu duchovného zažívame okamih rozšíreného vedomia v extáze, kedy prichádzame do kontaktu s niečím, čo nás presahuje.
Vytvára v tele vyššie vibrácie, pri ktorých sa dotýkame hlbokej podstaty našej kreativity, napájame sa na naše vyššie ja.
Téma masturbácie je jednoznačne zaradená do kategórie tabuizovaných tém.
Ak sa pohrám so slovíčkami a masturbáciu metaforicky nazvem hudbou, budeme dnes spoločne objavovať jednotlivé tóny sexuality a intimity, aby ste si následne sami so sebou vedeli užiť ten najvzrušujúcejší hudobný koncert.
Hostkou epizódy je certifikovaná tantrická učiteľka, sexuologická bodyworkerka a lektorkou v oblasti vedomej sexuality, vzťahov a osobného rozvoja pani Stella Krenčejová.

#128 Hygiena mysle. Ako vyčistiť myseľ, aby sa začali plniť naše želania
Hostkou v podcaste TALKSLOW bola tentokrát Janka Dekánková, ktorá je absolventkou mnohých vzdelávacích kurzov a terapií a práca s myšlienkami patrí k jej dennej rutine.
Svoje dlhoročné skúsenosti aplikuje v terapeutickej praxi s klientmi, ktorým pomáha nájsť samých seba, a inšpirovať ich k pozitívnej zmene v ďalšom živote.
Maďarský filozof, futurológ a vizionár Ervin László povedal: Ľudia v staroveku vedeli, že vesmír nie je prázdny, je to pôvod a pamäť všetkých vecí, ktoré existujú a existovali.
Tento jeho náhľad je stále objavovaný aj na úrovni vedy. Mnohým z nás tieto získané poznatky už dokázali zmeniť pohľad na seba samých a na náš svet.
Inými slovami vlastne tvrdíme, že všetko, čo existuje, je tvorené myšlienkami. Že fyzický svet je tvorený myslením. Nielen že sú naše myšlienky dôležité, ale vytvárajú hmotu.
Ak patríte medzi priaznivcov týchto viet, ak sa pohrávate s myšlienkou, že vám nestačí to, čo bežný život ponúka a hľadáte istú nadstavbu, určite oceníte tento rozhovor, v ktorom sa zameriame na myseľ a jej hygienu. Ako sa o ňu starať, ako ju ošetrovať a ako prevziať zodpovednosť a kompetenciu za to, čo sa nám v živote deje.
Všetky informácie na jednom mieste https://www.liveslow.sk
Sledujte ma aj na:
Facebook: https://www.facebook.com/maria.bernat...
Instagram: https://www.instagram.com/liveslow.sk/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mária-ber...

#127 Toxický vzťah s narcistom 2. časť: Jednou rukou ma hladil, druhou bil, spomína Alica Václavíková
Alica Václavíková žila sedem rokov v toxickom vzťahu s mužom, v ktorom zažívala psychické i fyzické týranie.
To, že ide o patologický narcizmus, zistila až po rokoch.
„Myslím si, že o tejto téme je potrebné veľa hovoriť, pretože ju zažíva mnoho žien, ale aj mužov. Z rôznych dôvodov o tom mlčíme, cítime hanbu, strach z nepochopenia, odsudzovania, súdenia. Ja však o tom hovoriť chcem, lebo sa mi podarilo ujsť“, hovorí Alica.
Požiadala som Alicu, aby mi spísala situácie, ktoré s odstupom času vníma ako kľúčové, ako tie, ktoré boli jasnými signálmi, že vzťah nie je v poriadku, ale aj tie, ktoré boli pre ňu najťažšie a zároveň poslednou bodkou na to, aby konečne odišla z tohto vzťahu.
Jej text som prerozprávala do samostatnej epizódy, ktorú nájdete pod názvom „SEDEM ROKOV S NARCISTOM“, číslo #126.
Táto epizóda je autentickou výpoveďou Alice, v ktorej sa podrobnejšie vyjadruje k situáciám, ktoré vo vzťahu prežila.
Všetky informácie o podcaste TALKSLOW nájdete na www.liveslow.sk
Sledujte ma aj na: Facebook: https://www.facebook.com/maria.bernat...
Instagram: https://www.instagram.com/liveslow.sk/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mária-ber...

#126 Sedem rokov s narcistom 1. časť - skutočný príbeh
Alica Václavíková žila sedem rokov v toxickom vzťahu s mužom, v ktorom zažívala psychické i fyzické týranie.
To, že ide o patologický narcizmus, zistila až po rokoch.
Keď som sa jej opýtala na motiváciu verejne o jej príbehu rozprávať, jasne odpovedala a budem ju citovať: „Myslím si, že toto je
sakra tabu téma a treba o nej veľa hovoriť, pretože ju zažíva mnoho žien, ale aj mužov. Z rôznych dôvodov o tom nehovoríme, cítime hanbu, strach z nepochopenia, odsudzovania, súdenia. Ja však o tom hovoriť chcem, lebo sa mi podarilo ujsť“.
Požiadala som Alicu, aby mi spísala situácie, ktoré s odstupom času vníma ako kľúčové, ako tie, ktoré boli jasnými signálmi, že vzťah nie je v poriadku, ale aj tie, ktoré boli pre ňu najťažšie a zároveň poslednou bodkou na to, aby konečne odišla z tohto vzťahu. Sama verí, že práve tieto momenty môžu byť pre mnohé ženy i mužov rozpoznaním a zároveň uvedomením si, že zažívajú to isté, že nie sú sami, komu sa to deje. Prostredníctvom príbehov ľudí, ktorí nájdu odvahu rozprávať o veciach, ktoré spoločnosť vytesňuje, sa rodí nádej pre tých, ktorí sú v rovnakej, či podobnej situácii. Čo s tým viem urobiť momentálne ja a Alica a ako vieme byť nápomocné je, že dáme týmto príbehom priestor a ak ste sa v Alicinom rozprávaní našli a potrebujete pomocnú ruku, napíšte mi na maria@liveslow.sk
Po zverejnení tohto príbehu uverejním rozhovor aj so samotnou Alicou, kde sa budem pýtať už na konkrétne situácie a budeme mať možnosť vypočuť si jej autentickú výpoveď. Premiéra rozhovoru s Alicou bude na podcastových platformách uverejnená 2. februára 2023 pod číslom #127 a budete mať možnosť pozrieť si ho aj v obraze na youtubovom kanáli TALKSLOW s Máriou Bernáthovou.
https://www.youtube.com/@talkslowsmarioubernathovou7858/videos
Všetky informácie o mojej tvorbe nájdete na www.liveslow.sk

#125 Rok v živote transrodovej ženy Charlotte Srnčík a jej mamy
Prvý rozhovor so Charlotte Srnčík a jej mamou Alenou Srnčíkovou som nahrala v novembri 2021 pre televíziu TA3, ktorá ho odvysielala vo svojej relácii KLUB TA3 12.11.2021.
https://www.ta3.com/relacia/22373/pribeh-transrodovej-zeny
V tom čase bola Charlotte na začiatku hormonálnej substitučnej liečby a pár týždňov na to odštartovala svoju mediálnu cestu.
Čím všetkým si za ten rok prešla, ako ju vníma spoločnosť, kto je jej vzorom v živote, ako sa jej podarilo splniť sen pre jej maminu, prečo si práve ich dve vybrala Eurovea na novoročnú kampaň, aké otázky sa jej ľudia dookola pýtajú, ale aj mnoho ďalších zaujímavých informácií zo života rodiny Srnčíkovcov sa dozviete v samotnom rozhovore.
Všetky informácie ohľadom rozhovor v podcaste TALKSLOW na jednom mieste nájdete na: https://www.liveslow.sk
Sledujte ma aj na:
Facebook: https://www.facebook.com/maria.bernat...
Instagram: https://www.instagram.com/liveslow.sk/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mária-ber...
Odkaz, ktorý v rozhovore spomínam:

#124 Odkaz pre nás ľudstvo na rok 2023
„Keby sme mohli na chvíľu vidieť energiu fyzickými očami, pochopili by sme veľa súvislostí v našich životoch“, hovorí Veronika Šablová, terapeutka a konzultantka terapeuticko-vzdelávacieho systému Araretama.
Dnes už aj vedci prišli na to, že my ľudia máme fyzické telo, ktoré je len zhustenou formou energie.
Každá energia má svoje vlnenie, každý tón má svoju vlnovú dĺžku. To, čo vysielame a vibrujeme do okolia, to si aj z toho okolia priťahujeme späť do života.
Ľudia žijú v hlave a sú vedení neustále podávať výkony. Srdce sa dostáva do úzadia. Očami sme schopní vidieť 10 až 15 percent reality, ktorá je okolo nás. To znamená, že hlava môže byť veľmi klamaná. Čím sa teda pozeráme? Je to mozog? Vedomie? Oči?
Osobné filtre každého jedného z nás spôsobujú, že vykreslenie toho istého obrazu bude úplne iné v závislosti na to, kto sa pozerá. Jediné, čo nám prináša 100% pravdivú informáciu je tá vibrácia, ktorú sme schopní vnímať cez srdce.
Na základe týchto poznatkov je dôležité, aby srdce, ako receptor, bolo funkčné.
- Ako celý tento mechanizmus funguje?
- Sme tým, čím sú naše emócie?
- Prečo sme závislí?
- Ako vieme pracovať s časovou kompresiou?
- Prečo je dôležité venovať sa nefyzickému telu?
- Aký vplyv na život má spomalenie?
- Ako zistím úroveň svojho vedomia?
Na tieto aj mnohé ďalšie témy prinášame odpovede a zamyslenia v samotnom rozhovore.
Podrobnosti k samotnému podcastu TALKSLOW ako aj epizóde s Veronikou Šablovou nájdete na www.liveslow.sk

#123 Sme otrokmi osudu? Ako porozumieť astrologickým výkladom?
Horoskop – toto slovo bolo na základe výskumu americkej spoločnosti Alexa Research, ktorá sa zaoberá správaním užívateľov na internete, zaradené medzi desať najvyhľadávanejších slov.
Hľadanie pravej lásky, zvedavosť ohľadom budúcnosti, očakávanie hviezdnej kariéry, stres v rodine, neistota v partnerstve, túžba po sebaobjavovaní, či priania vyriešiť situácie, v ktorých sa nevieme rozhodnúť. Toto všetko sú motivátory, ktoré nás priťahujú k vešticiam, vedmám, astrológom.
Mať osobného psychoterapeuta, či kouča sa stáva čoraz viac akceptovanou formou podpory v sebarozvoji či biznise, ako je to však v situáciách, keď priznáme, že sme si pre radu zašli k astrológovi?
Dnes je verejným tajomstvom, že tieto služby využívajú mnohí politici, funkcionári, či vplyvné osobnosti a bez konzultácie s hviezdami neurobia žiadne rozhodnutie.
Z tohto pohľadu by sa dalo konštatovať, že osud nás ľudí je veľakrát ovplyvnený výkladom jednej osoby, ktorá dokáže interpretovať hviezdne mapy. Ako zistíme, či je výklad správny alebo nesprávny? Sme ochotní prijať astrologické informácie, ktoré s nami nerezonujú? Chceme to počúvať, keď nám to nevyhovuje? A na druhej strane, podliehame tomu, keď sa nám výklad páči?
Na moje otázky bude odpovedať astrológ pán Pavel Kastl.

#122 Nebaví nás byť SUPER ŽENAMI
Do štúdia som si pozvala tri dámy. Ich príbeh je pozoruhodný hneď z niekoľkých dôvodov. Patria do jedného percenta žien na Slovensku, ktoré vedú vlastnú rodinnú firmu. Podnikajú v oblasti autoservisnej techniky. Zamestnávajú 75 ľudí, prevažne mužov. Nemajú úvery. I napriek svojím úspechom sa o nich dočítate veľmi málo, a bez zaváhania vám pri obchodnom jednaní oznámia: "Sme drahí, vieme o tom!“ Hostkami v podcaste TALKSLOW boli pani Gabriela Homolová, zakladateľka spoločnosti Homola, s.r.o. spolu so svojími dcérami Danou Tschegg a Elou Čerevkovou.
V prípade, že by ste mali záujem o zaslanie CV, píšte priamo na adresu: dana@homola.sk
WEB: https://homola.sk/o-nas
IG: https://www.instagram.com/homola_auto...
FB: https://www.facebook.com/vsetkoprevas...
Viac informácií k rozhovoru spolu s fotografiami z nahrávania nájdete na
https://www.liveslow.sk/sme-drahi-a-vieme-o-tom

#121 Piargy: Zákulisie nakrúcania filmu
Prvé stretnutie s producentkou filmu Silviou Panákovou a dramaturgičkou filmu Bibou Bohinskou ukázalo, že sme na rovnakej vlnovej dĺžke a po 3 hodinách sme mali dohodnutý termín a obsah toho, čo chceme v rozhovore prebrať. Priniesť informácie z nakrúcania filmu a priblížiť divákovi veľakrát skryté odkazy a mnohé symboly, ktorými tento film naozaj nešetrí. Prisľúbili, že prizvú aj kameramana Petra Bencsíka. Mať takúto zostavu v štúdiu je predzvesťou šťavnatých zaujímavosti zo zákulisia. A to sa stalo. Rozhovor je popretkávaný ukážkami z filmu a aj keď by sa zdalo, že ste vďaka nim videli až príliš, opak je pravdou. Celistvý zážitok na vás čaká na veľkom plátne, preto odporúčam využiť možnosť toho, že film ešte stále hrajú v kinách.
Verím, že rozhovor s tvorcami filmu Piargy bude pre tých, ktorí film ešte nevideli, lákavou pozvánkou do kín, či k televíznym obrazovkám a pre tých, ktorí film videli, zmysluplne prežitým časom, ktorý dal priestor k zamysleniam. Pokiaľ chceme vidieť zmeny v spoločnosti, v ktorej žijeme, je potrebné začať robiť zmeny v našich životoch. A to napríklad aj tým, že práve tento film bude dôvodom na mnohé otvorené diskusie na témy, ktoré naša spoločnosť aj v 21. storočí stále tabuizuje a zakrýva si pred nimi oči.
O filme
Film bol inšpirovaný novelou Františka Švantnera a rozpráva pribeh mladej ženy Juliši, ktorá sa vydá za syna najbohatšieho statkára v dedine, ale neubráni sa násilníckým zvodom svojho svokra a nechtiac sa ocitne uprostred drsného milostného trojuholníka.
Piargy sú symbolom novodobej Sodomy a Gomory, zrkadlom pokrivenej morálky spoločnosti. Hovoria o patriarchálnom postavení mužov, ktorí využívajú moc a peniaze na to, aby mohli ponižovať ženy. Dialo sa to pred sto rokmi a hnutie “Me Too” dokazuje, že sa to deje stále.
Premiéra filmu Piargy sa uskutočnila 22. septembra 2022. Videlo ho niekoľko tisíc divákov, bude možnosť pozrieť si ho na televíznych obrazovkách RTVS a v Čechách je jeho premiéra naplánovaná na január 2023.
Viac informácií nájdete na www.liveslow.sk

#120 V Afrike je znásilnenie súčasťou manželského života, hovorí Věra Linhartová, ktorá sa zaoberala najdrsnejšími druhmi kriminality.
Na rozhovor som ju doslova uhnala. Bránila sa statočne. Po dvoch týždňoch bola „moja“.
Na Kostarike som žila tri mesiace. Práve tu som stretla pozoruhodnú dámu Věrku Linhartovú.
Prežili sme veľa zaujímavých momentov, hlbokých rozhovorov, stretnutí a výletov. Talent a danosť zároveň pritiahnuť k sebe pozoruhodných ľudí, je z môjho pohľadu jej dominantnou črtou.
JUDr. Věra Linhartová, Ph.D. sa niekoľko rokov na pozícii právnej expertky zaoberala prevažne trestným právom so špecializáciou na domáce násilie a trestnú činnosť na deťoch a mládeži. Zúčastnila sa mnohých zahraničných stáží a misií a participovala na procese vyšetrovania a žaloby zločinov proti ľudskosti na Medzinárodnom trestnom tribunáli v Haagu.
Práve tu bola súčasťou 15 členného tímu žalobcov v prípade Jean-Pierre Bemba Gombo, prezidenta a vrchného veliteľa Hnutia za oslobodenie Konga, ktorý bol obvinený zo zločinov proti ľudskosti a to vražda, znásilnenie a drancovanie.
Viedla a mentorovala delegáciu štátnych zástupcov z Palestíny, ktorí sa prišli školiť do Českej republiky. Za to bola ocenená Ministerstvom spravodlivosti a zároveň obdržala medailu Európskej komisie. V priebehu posledných 15 rokov absolvovala desiatky kurzov osobného rozvoja a výcvikových tréningov k súdnemu výsluchu zraniteľných svedkov. Dokázala sa zaoberať najdrsnejšími druhmi kriminality a znášať emočnú záťaž, ktorá s tým súvisela. V tejto súvislosti bola ocenená za výraznú empatiu pri vedení výsluchu svedkov.
V rozhovore sa dozviete:
- Ako sa mladá žena dostane k takejto pozícii?
- Prečo si vybrala verejné právo a nie súkromné?
- Z pozície, na ktorej bola, sa neodchádza. Čo sa stalo?
- Aký dopad ma takéto povolanie na ženu?
- Vo svojich 35-tich rokoch sa stala členkou vyšetrovacieho tímu zločinov spáchaných v Afrike. Čo všetko musela vedieť?
- Ako sa hľadajú svedkovia v prípade znásilnenia žien v Afrike?
- Porovnanie anglosaského a kontinentálneho práva. Aké sú rozdiely?
- Prečo odmietla sledovať filmové detektívky?

#119 Rýchlokurz geniality v oblasti etikety, alebo ako sa vyhnúť etiketovému infarktu
Zuzana Čapková, profesionálna protokolistka a odborníčka na gastronómiu a etiketu, má na svojom konte organizáciu mnohých významných spoločenských udalostí.
Podujatie pre španielsku kráľovskú rodinu, anglickú kráľovskú rodinu, event pre Formulu 1, MOTO GRAND PRIX, či kongres mobilných technológií MWC pre viac ako 60 tisíc klientov.
V katalánskej Barcelone vlastní a riadi agentúru na organizovanie spoločenských akcií.
Pracuje ako manažérka *MICE eventov a konzultantka v oblasti gastronómie, cateringu, protokolu a inštitucionálnych vzťahov.
Je vysokoškolskou lektorkou pre EXECUTIVE MASTER DEGREE programy.
Pripravuje v týchto odvetviach projekty a prednášky aj na Slovensku.
Pre podcast TALKSLOW som so Zuzanou Čapkovou nahrala dve časti rozhovoru. V prvej časti sme sa rozprávali o protokolárnych záležitostiach v spoločnosti. Zaspomínali sme na inauguráciu prezidentky SR a uviedli niekoľko momentov, ktoré majú priestor na zlepšenie.
Značnú časť sme venovali aj kráľovskému dvoru a vôbec sme netušili, že v čase uverejnenia sa svet bude navždy lúčiť s kráľovnou Alžbetou II.
Prvú časť nájdete pod názvom: „Pod lupou protokolu: zaujímavosti a postrehy z najväčších svetových spoločenských udalostí.“
V druhej časti sme sa zamerali na základné pravidlá etikety tak, aby ste sa zorientovali a zvládli situácie či už v bežnom živote, v biznisovom prostredí, ale aj na spoločenských udalostiach.
V rozhovore sa dozviete:
- rozdiel medzi protokolom a etiketou
- či porušuje prezidentka protokol alebo etiketu
- čo vyjadrovala pokrývka hlavy pani prezidentky pri návšteve Vatikánu
- na čo nám slúži etiketa
- čo znamená pri stolovaní pomôcka „BMW“
- kedy správne použiť lakovky
- podľa koho/čoho sa určuje dress code ženy
- ako vám pomôcka s „R“ vyrieši problém so silónkami
- kde ukladáme ženskú kabelku
- čo s telefónom pri obede
- aká je správna dĺžka kravaty a rukávov na pánskej košeli
a mnoho iných zaujímavostí, ktoré vám umožnia byť dámou a gentlemanom v každej situácii.
ŽIVÉ VYSIELANIE SO ZUZANOU ČAPKOVOU
Verím, že mnohých poteší možnosť zúčastniť sa živého vysielania so Zuzanou Čapkovou, ktoré organizujem 27. septembra 2022 o 20:00 hodine prostredníctvom ZOOM aplikácie. Budete mať možnosť položiť Zuzane otázky, ktoré zaujímajú práve Vás. A keďže september je mesiac, kedy štartujú mnohé spoločenské akcie, či firemné večierky, je tu aj príležitosť pre tých, ktorí chcú tú svoju akciu zaradiť do kategórie nezabudnuteľných a odlíšiť sa kvalitou a profesionalitou.
Vstupenku si zakúpite na tomto odkaze:
https://shop.liveslow.sk/caspreseba/livetalk-s-profesionalnou-protokolistkou-zuzanou-capkovou/
Alebo mi napíšte na mailovú adresu maria@talkslow.sk a ja vám zašlem všetky informácie o živom vysielaní. Stačí, keď do predmetu mailu napíšete PROTOKOL. Pre viac podrobností, či fotografie, ktoré v rozhovore spomíname, navštívte www.liveslow.sk
*MICE - meetings, incentives, congresses and events, alebo meetings, incentives, conventions and exhibitions

#118 Pod lupou protokolu: zaujímavosti a postrehy z najväčších svetových spoločenských udalostí.
Pripraviť podujatie pre španielsku kráľovskú rodinu, anglickú kráľovskú rodinu, event pre Formulu 1, MOTO GRAND PRIX, či kongres mobilných technológií MWC pre viac ako 60 tisíc klientov, to si vyžaduje veľkú dávku znalostí z oblasti protokolu, etikety a gastronómie. Práve tieto kvality a podujatia zdobia životopis Zuzany Čapkovej, diplomovanej špecialistky na protokol a etiketu a odborníčky v oblasti gastronómie.
V katalánskej Barcelone vlastní a riadi agentúru na organizovanie spoločenských akcií.
Pracuje ako manažérka *MICE eventov a konzultantka v oblasti gastronómie, cateringu, protokolu a inštitucionálnych vzťahov.
Je vysokoškolskou lektorkou pre EXECUTIVE MASTER DEGREE programy.
Pripravuje v týchto odvetviach projekty a prednášky aj na Slovensku, kde sa stále cíti ako doma.
V prvej časti dvojdielneho rozhovoru sme sa so Zuzanou Čapkovou rozprávali o protokolárnych záležitostiach v spoločnosti. Zaspomínali sme na inauguráciu prezidentky SR a uviedli niekoľko momentov, ktoré majú priestor na zlepšenie.
Rozhovor so Zuzanou Čapkovou sme nahrávali 24. augusta 2022.
V súvislosti so zaujímavosťami z oblasti kráľovského protokolu sme sa venovali aj anglickej kráľovskej rodine. Dva týždne po nahrávaní tejto epizódy,
vo štvrtok 8. septembra 2022, kráľovná Alžbeta II. zomrela.
ŽIVÉ VYSIELANIE SO ZUZANOU ČAPKOVOU
Verím, že mnohých poteší možnosť zúčastniť sa živého vysielania so Zuzanou Čapkovou, ktoré organizujem 27. septembra 2022 o 20:00 hodine prostredníctvom ZOOM aplikácie. Budete mať možnosť položiť Zuzane otázky, ktoré zaujímajú práve Vás. A keďže september je mesiac, kedy štartujú mnohé spoločenské akcie, či firemné večierky, je tu aj príležitosť pre tých, ktorí chcú tú svoju akciu zaradiť do kategórie nezabudnuteľných a odlíšiť sa kvalitou a profesionalitou.
VSTUPENKU SI ZAKÚPITE TU:
https://shop.liveslow.sk/caspreseba/livetalk-s-profesionalnou-protokolistkou-zuzanou-capkovou/
Alebo mi napíšte na mailovú adresu maria@talkslow.sk a ja vám zašlem všetky informácie o živom vysielaní. Stačí, keď do predmetu mailu napíšete PROTOKOL. Pre viac podrobností, či fotografie, ktoré v rozhovore spomínate, navštívte www.liveslow.sk
*MICE - meetings, incentives, congresses and events, alebo meetings, incentives, conventions and exhibitions

#117 How Energetic Kinesiology can help in Men’s Emotional Lives
My guest in this episode is Sam Kinsman, holistic therapist who helps clients live their lives to the fullest in their emotional, personal and professional potential.
Sam said: "I have found that the issues that my clients are working on are often ones that I myself and working on in my personal life as well. There have been many situations where the work that I do with a client helps not only them, but myself as well in my own personal life. In fact, in each session between a client and the therapist there is an exchange of energy, where not only the client but also the therapist receives positive energy and important lessons for life."
We made this interview in Costa Rica in the place where Samuel performs his therapies.
Despite centuries of stereotypes, a new study finds that men are just as emotional as women. Men have the same ups and downs, highs and lows as women do. And that is good news for all of us.
We, women, are mothers and most of us will become a mothers and this topic is very needed for us because with education we can influence how men are going to rethink about emotions and how men are going to show their emotions the same like women do.
We will discuss the patterns that Sam have observed in men during his therapy sessions. Also about specific challenges that he has addressed with men and the strategies that we use to address them.
- Anger is one of the few emotions that we know how to express. Sam will give us some example and he will compare its with another emotions.
- What are the emotions that men show the least?
- What is the most common problem clients come up with when it comes to emotions?
For more informations about Sam Kinsman please check my website
You will also find an article by Sam on the topic we talked about in the interview.
The Resonare Instagram is https://www.instagram.com/resonare_cr/, and the Facebook is https://www.facebook.com/ResonareCR

#116 Metaverse, NFT, crypto. Praktické príklady pre začiatočníkov
Už pred pár mesiacmi som avizovala, že prinesiem rozhovor na tému Metaverzum a NFT. Veľa ľudí o tom hovorí čoraz intenzívnejšie, avšak pre mnohých je táto téma stále nezrozumiteľná.
Práve projekt Charlie Gaming https://www.charliegaming.cz
sa venuje prieskumu trhu NFT a krypto hier, poskytuje aktuálne informácie z tohto sveta a stáva sa tak sprievodcom pre tých, ktorí sa rozhodnú, či tento svet uchopia ako zábavu, alebo NFT hry zvolia na zhodnotenie svojho kapitálu.
To, že týmto výrazom mnohí z nás ešte nerozumejú, neznamená, že sa nás to netýka. Pre zaujímavosť:
Czechsight.cz vo svojom článku z roku 2021 uviedol https://www.czechsight.cz/videohry-hraje-temer-kazdy-druhy-cech-behem-pandemie-se-zdvojnasobil-pocet-hracu-nad-35-let/, že v strednej a východnej Európe sa český trh s počítačovými hrami považuje za tretí najväčší, a jeho celková hodnota presahuje 4,1 mld. českých korún. Každý druhý Čech vo veku medzi šesť až 64 rokov hráva vo svojom voľnom čase hry na počítači alebo inom zariadení. Počet hráčov vo veku 35-54 rokov sa v priebehu roka 2021 zdvojnásobil.
Za stúpajúcou popularitou hier stojí rozmach digitálnych technológií a virtuálnej reality, ale aj karanténa.
Predpokladám, že podobné výsledky by sme mohli pozorovať aj na Slovensku.
Rozprávala som sa s dámami z projektu Charlie Gaming.
Mojimi hostkami boli Tereza Möhwaldová, vedúca analytického tímu a Beatrice Uhlířová, špecialistka na diverzifikáciu portfólia v projkete Charlie Gaming.
Všetky ďalšie informácie k rozhovorom v podcaste TALKSLOW nájdete na https://www.liveslow.sk

#115 Nasledujúce desaťročie bude o zážitkoch! HX Design - ľudské skúsenosti, ktoré menia hru
Human Experience Design je disciplína, ktorá kombinuje a spája veľa rolí, tak, ako kreatívneho, tak aj racionálneho typu.
A background Hany Šnáblovej, mladej ambicióznej ženy, nie je iný.
Je veľmi zvedavá, od 3 rokov sa venuje tancu, naučila sa 6 jazykov a rozhodla sa študovať design v jeho samotnej kolíske, vo Florencii.
Nasledovalo bakalárske štúdium BA Interior Design & amp; Technology and Marketing v Londýne, kde žila takmer 10 rokov.
Po tom, čo dostala ponuku učiť na UCL (University College London) na Fakulte Managementu, prihlásila sa tam aj na MSc International Real Estate and Planning.
Po ukončení magisterského štúdia pracovala aj ako Project Manager, ale vášeň pre design prevážila.
Prienik svojich obľúbených disciplín (design, marketing, branding, management, business and innovative technologies) nachádza práve v Human Experience Design.
Jej cieľom je pomocou HXD dosiahnuť dlho potrebnú revolúciu vo vzdelávacom systéme.
Hanu Šnáblovú som prvýkrát stretla v roku 2021 na sociálnej sieti Clubhouse. Zaujalo ma na nej, že v jej mladom veku, prednáša na londýnskej univerzite UCL, ktorá patrí medzi top 10 univerzít na svete a ešte k tomu aj pomerne novú disciplínu a tou je Experience Design, čiže zážitkový dizajn. Nemýľte si to s UX, s užívateľskou skúsenosťou, ktorú mnohí z nás poznajú v súvislosti s tvorbou webových stránok. Pretože ide o oveľa komplexnejší pohľad.
Ak nás dnes budete počúvať ako klienti, spotrebitelia rôznych služieb, tak si na praktických príkladoch ukážeme, ako si firmy dizajnujú svoje biznisy tak, aby sme doslova podľahli ich službám a mali dobrú skúsenosť.
No a pre tých, ktorí nás budú počúvať viac ako podnikatelia, bude tento rozhovor inšpiráciou na to, ako viete vylepšiť svoje biznisy a zaviesť Experience Design do vášho podnikania.

#114 Ako naštartovať zmenu v osobnom živote. Rozhovor pre tých, ktorí majú otvorenú myseľ
Mnohí z nás prežívajú počas obdobia, ktoré začalo v roku 2021 nevysvetliteľné stavy úzkosti, ohromného strachu, beznádeje, zamýšľajú sa nad svojim životom, prepadajú rôznym názorom a zároveň strácajú vlastný úsudok. Vynárajú sa pochybnosti, neistota, smútok a zmes rôznych emócií, ktoré so sebou prinášajú nekonečné otázky. Čo mám robiť? Kedy sa toto všetko skončí? Kde je pravda? Komu veriť? Kto mi pomôže a kto mňa zachráni? Ako z tohto všetkého von?
Odpoveď je jednoduchá, avšak proces, ktorý za touto odpoveďou nasleduje, si vyžaduje zmes mnohých krokov a životných odhodlaní. Tou odpoveďou je rozhodnutie. Je to cesta ku všetkým zmenám. Ako hovorí vo svojej knihe Anthony de Mello: „Príjemné zážitky robia život radostným, bolestné zážitky vedú k rastu“. Utrpenie ukazuje na tú časť v nás, kde je treba sa zmeniť. Neustále výhovorky typu: Veď ale teraz, keď je pandémia? Teraz, keď je kríza, keď je vojna, keď je inflácia?
Tak kedy, keď nie teraz?
Veronika Šablová je terapeutka a konzultantka terapeuticko-vzdelávacieho systému Araretama.
Pracuje s vibračnými esenciami Araretama, s ľudským vedomím, podvedomím a emocionálnym telom.
Pomáha ľuďom nachádzať a rozpoznávať vzorce správania, ktoré ich blokujú v raste a odstraňuje tieto blokády, aby mohli naplno využiť svoj tvorivý potenciál.
Porozprávame sa o tom, čo vieme pre seba urobiť, aby sme sa v tomto období cítili lepšie. Ako sa zorientovať v tejto situácii, kde začať. Ako urobiť ten konkrétny krok, keď už sa rozhodneme pre osobnú zmenu.
Pre mnohých je práve tento čas príležitosťou vybrať sa na svoju cestu poznania.
Zistiť, ako to chcete Vy a nie okolie.
Je čas tvoriť pre tých, ktorí majú myseľ otvorenú. Chcú robiť veci inak, aby dosiahli iné, nové ciele. A sú si vedomí, že zmenu, ktorú chceme vidieť v spoločnosti, musíme urobiť najprv u seba.
Tento rozhovor nie je pre všetkých. Nie, že by išlo o tajné informácie, ide o to, že nie všetci sú na zmenu pripravení.
Všetky informácie o projekte LIVESLOW a tiež aj o všetkých hosťoch v podcaste TALKSLOW nájdete na www.liveslow.sk

#113 O peniazoch tak, ako ste doteraz nepočuli
„Byť bohatým je povinnosťou a právom každého z nás.“ Touto vetou pobúrila Lucia Gruchaláková už nejednu bytosť.
Opakovaný krach vo svojom podnikaní si prežila na vlastnej koži. Poučila sa z vlastných chýb, alebo v tomto prípade z vlastných peňazí.
Dnes je vďačná, že jej táto skúsenosť bola dopriata. Alebo darovaná? Vyberte si. Počuli ste už niekedy o napojení sa, prepojení, tzv. channeling-u?
Tak počúvajte a dozviete sa o peniazoch to, čo ste ešte možno nepočuli.
Dotkli sme sa týchto tém:
· Prečo sú peniaze silnejšia energia ako láska.
· Prečo je jedno, koľko máš peňazí.
· Prečo sú peniaze pre mnohých z nás na prvom mieste?
· Prečo vzniklo platidlo.
· Dlhý sú radostné platby. O čo ide?
· Čo je to energia chudoby.
· Byť bezdomovcom je voľba. Prečo?
· Je naozaj treba splácať dlhy?
· Prečo je účelovosť peňazí základom hojnosti a bohatstva?
· Ako hrať hru na bohatstvo tak, aby bola zhmotnená.
Všetci sme zrodení byť podnikatelia, ale nie všetci nimi chceme byť. Prišli sme si „sem“ pre svoj vysnívaný život.
Položte si otázku: „Som v ňom?“
Veľa inšpirácií a AHA momentov nájdete v rozhovore s Luciou Gruchalákovou, zakladateľkou empirickej školy podnikania KVAZARY INSTITUTE. Na základe vlastných skúseností, kedy niekoľkokrát v biznise skrachovala a prišla o všetky peniaze, sa rozhodla pomáhať ženám, podnikateľkám budovať ich profiT biznis a užívať si svoje podnikanie. Je vášnivou propagátorkou myšlienky „Peniaze sa nezarábajú, peniaze sa tvoria.“ Špecializuje sa na témy energia bohatstva, psychológia peňazí, trojuholník hojnosti a vytvorila súbor podnikateľských zručností, vďaka ktorým, ako sama tvrdí, prinesú jej zverenkyniam do ich podnikania nadštandardný príjem, efektivitu a radosť. Tieto odvážne vyjadrenia nám vysvetlí v samotnom rozhovore.
Viac informácií o Lucii sa dozviete na www.liveslow.sk

#112 Psychológia chudnutia - prečo sa nám deje to, že priberáme
Prečo sa nám deje to, že priberáme? Počítame kalorické hodnoty, denne cvičíme, chudnutiu sme podriadili životný štýl, avšak výsledky nie sú podľa našich očakávaní.
Menej jesť a viac sa hýbať už nestačí, tvrdia odborníci. Ide o komplexný prístup a najmä pátranie po individuálnych príčinách, nie len o „riešenie“ dôsledkov energetickým deficitom.
V praxi sa čoraz viac potvrdzuje, že hormonálne dôvody priberania sa týkajú malého percenta ľudí a väčšina z nich priberá v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov. Niektorí ľudia dokonca vykazujú závislosť na istom druhu potravín.
- Dá sa to celé oklamať?
- Existujú techniky, ktoré si vieme nacvičiť, aby sme sa vyhli priberaniu?
- Ako využiť poznatky z psychológie na to, aby sme pochopili príčiny priberania?
- Prečo si udržiavame nadváhu?
- Aký vplyv na priberanie majú naše gény?
- Čo je to emocionálne jedenie?
- Kedy hovoríme o závislosti na jedle?
- Prečo sa nevieme ovládnuť v prejedaní?
- Ako nás obezitogénne prostredie vychováva k prejedaniu?
- Čo sa deje v organizme pri opakovaných diétach?
- Ako nastaviť jedálniček tak, aby sme nepribrali?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky nám odpovie Mgr. Eva Klanduchová.
Psychologička Eva Klanduchová je zakladateľka programu SlimAcademy v rámci projektov Akadémie psychológie, rozvoja osobnosti a vzdelávania.
Špecializuje sa na individuálne a skupinové poradenstvo v manažmente nadváhy a obezity s využitím kognitívno-behaviorálneho prístupu.
Viac informácií nájdete na https://www.liveslow.sk/preco-nechudneme-menej-jest-a-viac-sa-hybat-nestaci

#111 Nepotrebujeme boha na vysvetlenie vedy, ale na veci, ktoré nám veda nevie dať, hovorí vedec Tomáš Eichler.
„Všetci mi hovorili, že sa to nepodarí, že som blázon, ale podarilo sa.
Sedem rokov som venoval výskumu spánku a zobúdzania sa spiacich červov.
Malo to skutočný zmysel a ten docenili aj odborné kapacity.
Ako 29-ročný som výsledky výskumu publikoval v najlepšom vedeckom časopise SCIENCE.
A to som mával na základnej škole trojky z matematiky“.
Tomáš Eichler je slovenský vedec, neurogenetik, ktorý pôsobí vo Výskumnom ústave molekulárnej patológie (IMP) a v Inštitúte Konrada Lorenza pre výskum evolúcie a poznania (KLI) vo Viedni.
Tomáš na svojich sociálnych sieťach popularizuje vedecké bádania, učí ľudí chápať vedecké fakty a preniesť si z nich čo najviac do osobného života. Niekoľko rokov sa intenzívne venuje meditácii, píše články, prednáša, učí ľudí kriticky myslieť a spraviť si prestávku v podobe mentálneho ticha.
K dnešnému dňu má za sebou množstvo mediálnych výstupov, v ktorých sa prevažne venuje spánku. Práve preto som Tomáša vyspovedala tak, aby nám priblížil aj ostatné oblasti svojho života a prezradil to, o čom ešte v iných rozhovoroch nehovoril.
Otvorili sme spolu aj tieto témy:
- Ako je podľa Tomáša Eichlera vnímaný vedec v spoločnosti.
- Ako je vnímaný ako vedec práve on.
- Ako zvládol obdobie depresie, vyhorenia a úzkostí.
- Čo mu pomohlo prekonať toto obdobie.
- Rozdiel medzi vedou dnes a v minulosti.
- Prečo ho niekoľko rokov považovali za blázna.
- Ako prišiel na to, že červíky spia.
- Čo je to salámová veda.
- Prečo sa nedá objednať a naplánovať liek na rakovinu.
- Ako ide dokopy veda a meditácia.
- Zatajovanie spirituality v 21. storočí
- Manipulácia ako nástroj na nerešpektovanie slobodnej vôle človeka.
- Nervový systém ako miesto nášho vedomia.
- Mentálne ticho ako nástroj uzemnenia
Viac informácií o Tomášovi Eichlerovi sa dozviete na www.liveslow.sk

#110 "Vracanie som si vyvolávala tak často, že hrdlo nereagovalo na moje prsty", spomína Katarína Morháčová.
Katarína Morháčová je herečka, ktorá vyrastala na Slovensku.
Študovala herectvo v Bostone a v Moskve a už 12 rokov žije v USA, momentálne v Los Angeles a v NYC. Po divadelných začiatkoch v Off-Broadway a rôznych celosvetových divadelných festivaloch, začala hrať v Amerických televíznych a filmových projektoch a medzi inými spolupracovala so Steven Soderbergh, Clive Owen, Brett Cullen, Mariska Hargitay.
Je držiteľkou viacerých filmových ocenení za najlepšiu herečku, vrátane NY Movie Awards a LA awards.
Viac info nájdete na www.liveslow.sk
V prvej časti rozhovoru sa prenesieme priamo do Holywoodu, kde budeme rozoberať svet herectva na Slovensku a v Amerike.
V druhej časti rozhovoru nás Katarína pustí do jej 13. komnaty a otvorene porozpráva životné skúsenosti, ktoré vedia pomôcť mnohým mladým dievčatám, ktoré nevedia nájsť východislo z ich životnej situácie.

#109 Miliónový nápad z mlieka. Som pripravená na úspech a nič ma nezastaví, hovorí Linda Pavlová.
Každý človek má sen. Jeho intenzitu a uveriteľnosť si určujeme sami.
Tí, ktorí si to dovolia, si vedia na svojich snoch pekne uletieť. Ten ďalší level tvoria tí, ktorí pochopili, že všetko, čo si vieme predstaviť, je aj zrealizovateľné. No a tým posledným krôčikom je vnútorná dôvera v to, že všetko je možné. Vyjadrené slovami Abrahama Hicksa: Neprišli ste na Zem, aby ste čelili realite. Prišli ste, aby ste si ju vytvorili.
Linda Pavlová je pozoruhodná a inšpiratívna dáma, influencerka, ktorá svoju prácu v oblasti módy a filmov prezentuje na sociálnych sieťach ako špecializovaná producentka obsahu pre cestovanie a luxusný životný štýl.
Od malička chcela byť herečkou a modelkou. Pred zrkadlom sa prihovárala masám a aj takto si „cvičila“ svoj detský sen, ktorý sa jej splnil.
„Mám veľké šťastie, že som sa narodila s veľa plusmi. Nemám len krásu, ale aj inteligenciu, empatiu a vďaka rodičom som toho dostala do vienka dosť veľa“, hovorí sebavedomo Linda.
Na svojom sebavedomí pracovala viac ako 8 rokov. Nikdy svoje sny a túžby nevzdala a nikdy svojim snom neprestala veriť. A práve toto mentálne nastavenie považuje úspešná slovenská biznismenka za úspech.
„Ale pozor!“, dodáva, „treba byť sebakritický a vedieť vyhodnotiť, na čo mám a na čo nie“.
Rada provokuje osud a hrá sa s ním. Všetkému treba dať čas. Aj na mužov má test, ktorý jej funguje. Má jasno v tom, čo musí ten, ktorý má o ňu záujem, urobiť.
Receptom na úspech je podľa jej skúseností to, že aj v tme vidí svetlo.
Dnes už vie, čo tvorí, vie, kto je a vie, kam smeruje.
Svoj čas si veľmi stráži a vyberá si, o čom sa bude rozprávať.
„Rozprávať o druhých ľuďoch nikdy nič v histórii nezmenilo. Musíme rozprávať o nápadoch“, dodáva presvedčivo.
Viac sa o Linde Pavlovej a o jej miliónovom nápade z mlieka dozviete v samotnom rozhovore.

#108 BDSM ako životný štýl
Téma, o ktorej sa hovorí málo, málokto sa k nej verejne priznáva a je veľmi málo ľudí, ktorí sú ochotní otvorene rozprávať.
Na druhej strane o tej téme existuje veľa mýtov, veľa negatívnych postojov, veľa odsudzovania.
BDSM – štyri písmenká, ktoré so sebou prinášajú zmes rôznych emócií a nálad. Nič nie je čiernobiele a strach z neznámeho je prirodzenou ľudskou črtou. Zavalení predsudkami, ktoré si starostlivo zbierame počas života, veľakrát prichádzame o možnosť urobiť si život farebnejším, dozvedieť sa, čo a ako to chceme my a následne si dovoliť veci, ktoré hlboko potláčame. To však neplatí v prípade hostí, s ktorými som sa rozprávala o ich životnom štýle, ku ktorému sa verejne priznávajú. Laura so svojím pánom Miloslavom Míkom, známym pod menom Míla Bugtcher.
A čo všetko v rozhovore preberieme:
- Slovník základných pojmov
- Bezpečnosť pri BDSM praktikách
- Ako to majú v živote Míla a Laura
- Má v ich vzťahu miesto žiarlivosť?
- Prečo Míla rád pichá detské uši?
- Mylné a zavádzajúce mýty a predstavy o BDSM
- Práca s bolesťou
- Pravidlá pre komunitu BDSM
- Pistácia a vanilka (a nejde o zmrzlinu)
- BDSM - výstrelok, alebo vnútorné nastavanie?
- Ako prebiehajú rozchody v takýchto pároch
- Existujú nejaké všeobecné pravidlá pre komunitu BDSM?
- Existujú nejaké trendy?
Viac info nájdete na www.liveslow.sk

PIQASO - otázky, na ktoré nepoznáme odpoveď
Ján Maloch je uznávaný novinár, ktorý má na svojom konte niekoľko individuálnych ocenení. V minulosti jeho prácu ocenil Slovenský syndikát novinárov, Nadácia otvorenej spoločnosti, Literárny fond, no získal i štátne a univerzitné ocenenie. Odborné poroty vyzdvihli viaceré kauzy, ktoré odhalil. Za reportáž „Pátranie po zlodejoch áut“ dostal cenu za Najlepšiu televíznu reportáž.
Posledné roky cestoval po svete, kde zbieral inšpirácie a poznatky pre svoj nový projekt a čo je hlavné intenzívne sa vzdelával v oblasti verejných problémov. Na univerzite v New Yorku a Argentíne sa venoval postdoktorandskému výskumu v oblasti žurnalistiky a svoje vedomosti uplatňuje práve v projekte PIQASO, o ktorom sa budem s Janom v podcaste rozprávať.
Vraždy, samovraždy, domáce násilie, rakovina, bezdomovectvo, mentálne zdravie, aj toto sú verejné problémy, ktorým chce projekt čeliť a vďaka medzinárodnej spolupráci prispievať svojimi aktivitami k ich riešeniu na celosvetovej úrovni.

Pripravoval som jedálniček pre pápeža a jeho delegáciu. Bol veľmi spokojný a navrhol mi spoločnú selfie, spomína Michal Fajin.
V septembri 2021 sa na Slovensku stal udalosťou číslo jeden príchod Svätého Otca Františka.
Návšteva takéhoto druhu si vyžaduje niekoľkomesačné prípravy ku ktorým patrí aj zabezpečenie cateringu pre pápeža a celej jeho delegácie.
Hosťom epizódy bol pán Michal Fajin, hotelier, krízový manažér, riaditeľ prírodných jódových kúpeľov Číž a držiteľ svetového rekordu v príprave najväčšieho kapučína.
Práve Michal Fajin stojí za celou prípravou toho, čo a prečo sa Svätému Otcovi servírovalo.
Michal Fajin je rodák z Topoľčian. Ako mladý sníval o tom, že sa stane katolíckym kňazom. 11 rokov miništroval a často sa stretával s arcibiskupom Jánom Sokolom. V druhom ročníku na strednej škole sa dostal do Vatikánu. Zo začiatku to bral ako pracovný výlet, avšak skutočnosť, že dostal možnosť obsluhovať vtedajšieho pápežova Jána Pavla II. sa stala jedným z najsilnejších zážitkov v jeho živote. Vtedy ešte netušil, že sa situácia o niekoľko rokov zopakuje a počas návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku , bude mať na starosti catering pre samotného Pápeža a jeho delegáciu.
S Michalom Fajinom sme sa rozprávali o celom priebehu príprav a dozviete sa veľa zaujímavostí zo zákulisia návštevy Svätého Otca Františka.

Príbeh Jána Malocha a dodávky Betty. Život na ulici ťa naučí.
Tento rozhovor si jednoducho musíte vypočuť. Prečo? Lebo: „spontánnosť, živelnosť, bláznovstvo, jašenie sa, energia, emócie“. Takto doslova opisuje Ján Maloch... a čo, sa dozviete v samotnom rozhovore.
A okrem tohto aj to:
- Prečo robil vtákom 3 týždne rozhodcu?
- Z akého dôvodu ho nenapadol medveď grizly?
- Kedy sa cítil ako Jimmy Fallon?
- Prečo investícia 80$ do odťahovej služby bola najlepšou v živote?
- Čo robiť v prípade, keď pri jazde z kopca odídu brzdy?
- Ako Janko využil súdny spor medzi federálnou vládou a mestom San Francisco?
- Akú huncútku spoznal v amazonskom pralese?
- Čo je ďalším krokom po šťastí?
- Prečo nosia bezdomovci v lete čiapku a rukavice?
Hosťom v tejto epizóde bol Ján Maloch , novinár, cestovateľ, bádateľ a v súčasnosti autor projektu PIQASO.
Viete si predstaviť, že by ste rok prežili v dodávke a cestovali po Amerike? Nuž, ja si to predstaviť viem, hlavne to cestovanie po Amerike, ale to množstvo otázok, čo na mňa vyskočilo pri slovíčku v dodávke... tam sa mi tie predstavy začali zahmlievať.
Rok 2021, príjemná jeseň, Janko sa pred pár dňami vrátil z Ameriky. Stretávame sa v meste, na terase, vidíme sa prvýkrát. Slovo dalo slovo, tequila dala tequilu a začína sa niekoľko hodinový rozhovor. Jeho prvé slová sú: „Juuuj, aký som nevyrozprávaný, ľutujem uši, ktoré toto budú počúvať.“
Verte mi, že ľutovať nebudete ani náhodou, pretože výrečnosť a Jankov novinársky talent nazývať veci správnymi slovami, dáva príbehu jedinečnú šťavu. Nehovoriac o zážitkoch, s ktorými sa s nami podelil.
Ján Maloch je uznávaný novinár, ktorý má na svojom konte niekoľko individuálnych ocenení. V minulosti jeho prácu ocenil Slovenský syndikát novinárov, Nadácia otvorenej spoločnosti, Literárny fond, no získal i štátne a univerzitné ocenenie. Odborné poroty vyzdvihli viaceré kauzy, ktoré odhalil. Za reportáž „Pátranie po zlodejoch áut“ dostal cenu za Najlepšiu televíznu reportáž.
Posledné roky cestoval po svete, kde zbieral inšpirácie a poznatky pre svoj nový projekt a čo je hlavné, intenzívne sa vzdelával v oblasti verejných problémov. Na univerzite v New Yorku a Argentíne sa venoval postdoktoranskému výskumu v oblasti žurnalistiky a svoje vedomosti uplatňuje práve v spomínanom projekte PIQASO.Dámy a páni, vypočujte si príbeh Janka Malocha a jeho dodávky BETTY.
Sledujte platformu www.liveslow.sk

Vyhorel som, pretože aj na úspech musí byť človek vyzretý a pripravený.
Zakladateľ známeho a úspešného projektu Zľava dňa pán Zdenko Hoschek si procesom vyhorenia sám prešiel a podelí sa s nami o jeho vlastnú skúsenosť.
V spoločnosti čoraz častejšie rezonuje slovo "vyhorenie". V kombinácii s veľakrát používaným slovným spojením "mám depku", sa za nimi skrýva pocit vyčerpanosti a nedostatku energie, chronický stres na pracovisku, prevaha negativistických pocitov, nechuť či celková apatia k životu. Práve tieto príznaky pomáhajú definovať Syndróm vyhorenia, ktorý je, na základe vyjadrení odborníkov, jedným z najdiskutovanejších problémov duševného zdravia súčasnej doby. Svetová zdravotnícka organizácia upriamila pozornosť na vyhorenie tým, že zaradila tento problém do Medzinárodnej klasifikácie chorôb a táto zmena by do platnosti mala vstúpiť v Januári 2022.
Predstavenie hosťa:
Zdenko Hoschek po skončení vysokej školy pracoval v spoločnosti Deloitte, a neskôr odišiel do bankovníctva. V roku 2009 sa rozhodol podnikať
a postupne rozbehol, alebo akvizoval viacero úspešných projektov ako ZlavaDna.sk, SlevaDne.cz, Obedovat.sk, Lunchtime.cz, Boomer.sk, Bookio.sk ktorých ročný obrat presahoval 25 miliónov Eur. S projektom ZlavaDna.sk získal v roku 2013 medzinárodné ocenenie od spoločnosti Deloitte ako druhou najrýchlejšie rastúcou technologickou firmou v strednej Európe v kategórii Risingn Stars, vychádzajúcich hviezd. V roku 2014 sa podarilo Zdenkovi a jeho spoločníkovi predať projekty Obedovat.sk a Lunchtime.cz indicko-americkej firme Zomato za 3,25 mil. USD.
V novembri 2017 Zdenko ukončil svoje pôsobenie ako CEO vo všetkých projektoch a predal svoje obchodné podiely svojmu spoločníkovi.
V roku 2020 sa po 3 ročnej prestávke vrátil späť do biznisu a do ZlavaDna.sk, keď kúpil v spoločnosti 65%-ný podiel.
Rozhovor so Zdenkom Hoschekom som robila aj v relácii KLUB TA3. Odporúčam pozrieť v archíve:-)

Zo zákulisia kuchýň v michelinských reštauráciách
David Rolla je profesionálny kuchár, s ktorým sa virtuálne prenesieme do zákulisia londýnskych reštaurácií ocenených michelinskými hviezdami.
Pre tých, ktorí nevedia, čo Michelinova hviezda znamená, krátke vysvetlenie:
Michelin Guide vydávaný francúzskou spoločnosťou, poskytuje zoznam reštaurácií na celom svete, ktoré hodnotí 1-3 hviezdami. Hodnotenie vykonávajú anonymní inšpektori, ktorí sa zameriavajú výlučne na jedlo – jeho kvalitu, technické prevedenie a osobitosť. Zariadenie podniku, či úroveň obsluhy nehodnotia. Inšpektormi sú gurmáni s výbornou chuťovou pamäťou, vďaka ktorej vedia porovnať konkrétne jedlá. Musia dokázať splynúť s davom a vyzerať ako bežní zákazníci. Po svojej návšteve napíšu o reštaurácii detailnú správu. O konečnom počte hviezd sa rozhoduje na spoločnom stretnutí recenzentov.
AKÉ OZNAČENIA POUŽÍVA MICHELIN´S GUIDE?
-1 hviezda označuje reštauráciu, ktorá ponúka v rámci svojej kategórie jedlá na vysokej úrovni a oplatí sa v nej zastaviť.
-2 hviezdy sa udeľujú reštaurácii, ktorá ponúka excelentnú kuchyňu a jedlá mimoriadnej kvality a oplatí sa kvôli nej urobiť cestu navyše.
-3 hviezdy znamenajú najvyššiu možnú kvalitu jedla. Označujú reštauráciu, za ktorou sa oplatí vycestovať.
A na úvod ešte jedna zaujímavosť:
Mnohé reštaurácie, ich manažéri a šéfkuchári po michelinskej hviezdičke doslova prahnú. Stratu hviezdy porovnal slávny Gordon Ramsey k rozchodu s priateľkou. Keď jeho newyorská reštaurácia The London prišla v roku 2013 o dve Michelinove hviezdy, podľa vlastných slov plakal.
Niektoré zdroje uvádzajú, že viac, ako 80% dostupných michelinských reštaurácii nezarába a ich zisk plynie z paralelných aktivít, ktoré získanie tohto prestížneho ocenenia prináša.
Nech už je to akokoľvek, Michelin je exkluzívny klub a my sa doň pozrieme spolu s Davidom Rollom.

Jarolím Emmanuel Ružička: Nie som hocikto a preto budem pracovať len s tými najlepšími.
Hosťom tejto epizódy bol prvý koncertný majster Slovenskej filharmónie, husľový virtuóz pán Jarolím Emmanuel Ružička.
Pred nahrávaním som od Jarolíma dostala osobné pozvanie a absolvovala som svoju premiéru v slovenskej filharmónii. Aj v tomto prípade platí: nezažiješ, nepochopíš. Hudba sa totiž nedá opísať, ja ju neviem opísať, viem ju len precítiť, tie tóny, vibrácie a atmosféra v sále v momente, keď sa rozozvučia všetky nástroje.
Práve preto sme sa s Jarolímom dohodli na tom, že úvod rozhovoru začneme netradične. Slová sme nachvíľu odložili a nechali prehovoriť husle.
„ Na tento minivýstup som sa pripravoval niekoľko dní. Pokiaľ je človek na určitej profesionálnej úrovni, tak všetko chce robiť v najlepšej kvalite. Je mi jedno, či hrám 30 sekúnd alebo hodinu“, vysvetľuje Jarolím.
V rozhovore sa okrem iného dozviete:
- prečo je hra na husle neprirodzenou činnosťou
- čo Jarolíma posúva vpred
- z čoho má radosť
- prečo ho baví robiť z náročných veci náročnejšie
- čo chce povedať Stingovi
- aká je úloha koncertného majstra
- koľkokrát denne trénuje
- o žiarlivosti a neprajnosti v hudobnom svete
Užite si rozhovor, stojí to za to.

Natália Hejková: Dosiahla som to najviac, čo sa dalo.
Na svojom konte má množstvo individuálnych ocenení. Je najúspešnejšou basketbalovou trénerkou modernej histórie Európskej ligy, držiteľkou 24 národných titulov z troch rôznych krajín, od roku 2019 členkou Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA, dámou, ktorá bola v ankete Slovenskej basketbalovej federácie vyhlásená za trénerku storočia a od roku 1998 nositeľkou Rádu Ľudovíta Štúra III. triedy.
V roku 1991 sme obidve získali titul Majsterka Československa. Natália ako trénerka a ja ako hráčka vo tíme SCP Ružomberok. Oslavy boli plné emócií a skladba od Queens We are the champions znela stále dookola. Po vyše 30 rokoch sa porozprávame o jej životných aj basketbalových úspechoch a pádoch.
Hostkou v podcaste Talkslow bola stále aktívna basketbalová trénerka pani Natália Hejková.

Japonské postrehy
Zem vychádzajúceho slnka. Takto sa doslova označuje krajina, ktorá je pre mnoho cudzincov stále obalená vrstvou tajomna a ktorá svojou odlišnosťou patrí do kategórie zaujímavé a pozoruhodné.
S Janom Volným sa budeme rozprávať o Japonsku, krajine, ktorá sa stala v roku 2021 centrom pozornosti z dôvodu Letných olympijských hier.
Spoločne nazrieme do života a mentality tohto národa z viacerých uhlov a užijeme si virtuálny výlet prostredníctvom zaujímavostí z kultúry, histórie, zvykov a tradícií, gastronómie, etikety a mnohých ďalších.
Jan Volný vyštudoval japanistiku a anglistiku na Masarykově univerzitě v Brne. Počas štúdií strávil viac ako rok a pol v Japonsku, kde sa okrem iného venoval aj čajovému rituálu školy Urasenke. Po ukončení štúdia nastúpil na 5 rokov ako tlmočník a prekladateľ do japonskej výrobnej firmy v ČR. Momentálne pracuje na obchodnej pozícii so zameraním sa na japonský trh. Je autorom stránky Japonské postřehy, na ktorej sa snaží priblížiť súčasné Japonsko všetkým, ktorých táto pestrá krajina zaujíma, ale majú tú smolu, že sa nachádzajú o 9 tisíc kilometrov západnejšie.
V rozhovore s Janom sa bavíme aj o tom,
- ako Japonci vnímali OH v Tokiu,
- z čoho mali najväčšie obavy,
- čo sa stane s olympijskou dedinou,
- ako srdečnosť Japoncov súvisí s pestovaním ryže,
- prečo sa Japonci klaňajú aj do telefónu,
- aké je postavenie ženy v Japonsku,
- čo sa Japonkám páči na mužoch,
- prečo je sexualita u Japoncov utlmená,
- kto je gejša 21.storočia
- aké jedlo je pre Japonca, čo pre Slováka bryndzové halušky,
- čo mi u Japonca v žiadnom prípade neprejde
a prejdeme ďalšími zaujímavými zákutiami Japonska.

Život v Československu mi dal inštinkt chlapca z Bronxu. Viem, kedy bojovať a kedy utiecť.
Hosťom epizódy podcastu Talkslow je podnikateľ, stratég, lektor, psychológ a tiež podcaster pán Tomáš Nezmeškal.
A prečo práve Tomáš?
Do svojho podcastu Oldschooler’s si pozýva hostí, ktorí sa narodili pred rokom 1982. Čo napovedá, že ide o ročníky, ktoré si zažili bývalé Československo. My obidvaja do tejto skupiny patríme a preto si spolu s Tomášom zacestujeme časom, zaspomíname a pofilozofujeme o tom, do akej miery má význam o týchto témach rozprávať, čo nám to obdobie dalo, v čom nás posilnilo, ale aj o tom, že pre mnohých ostalo rozdelenie Československa iba na mape. A vrátime sa späť do súčasnosti, a ako oldschooleri si podebatujeme o tom, že vek, je len číslo. Na váhe, ako hovorí Tomáš
- Prečo je potrebné rozprávať o dobe bývalého Československa.
- Rok 1989 - mydlová bublina z bublifuku praskla.
- Pre novú českú generáciu je Slovensko cudzia Zem.
- Využitie znalostí psychológie a sociológie pri tvorbe podcastov.
- Z tváre viem odčítať, ktorá otázka je hosťovi nepríjemná, ohrozujúca a diskomfortná.
- Ak nemáš neresť, tak si nejakú vymysli, inak budeš vyzerať ako kyborg.
- Univerzálne rady, ako byť motivovaný, nefungujú.
- Číslo na váhe si sledujem, v občianke mi je to jedno.
- Musíš vedieť z koho sa máš po... a na koho sa máš vy....
- Vyrastal som v konkurenčnom prostredí, kde som si neustále musel vybojovávať svoj priestor.
- Mám inštinkt chlapca z Bronxu. Viem, kedy bojovať a kedy utiecť.
Užite si rozhovor a ostaňte s nami prostredníctvom www.liveslow.sk

"Do práce si rozprávať nenechám a niekedy sa aj nepekne pozriem," hovorí Eva Mihulková.
„Bola som dievča zo Šumperka. Keď som prvýkrát nastúpila v Prahe do autobusu, všetkých som zdravila,“ spomína na svoje začiatky Eva Mihulková.
Pri rozhovoroch niekedy dochádza k momentom, kedy mám čo robiť, aby som nepodľahla emóciám. O príbehoch hostí viem oveľa viac, ako v podcaste pustím, ale tomu, verím, že všetci rozumiete. Stalo sa mi to aj v prípade Evky Mihulkovej. V rámci rozhovoru ma na chvíľu pustila do veľmi intímnej a osobnej zóny, ktorá je, ako sama hovorí, neoddeliteľnou súčasťou jej príbehu. Cieľom nebolo hrabať sa v tejto etape Evkinho života dlho, a ja si veľmi cením, že súhlasila s originálom nahrávky a budete mať tak možnosť vypočuť si aj túto autentickú a emotívnu časť rozhovoru.
O čom sme sa ešte rozprávali:
- Aj o tom, že splniť si detský sen je možné v každom veku. Niekedy vám k tomu pomôže jedna jediná otázka.
- Prečo povolanie vizážistky nemá dostatočný status.
- Ako Eva zvládla komunikáciu na sociálnych sieťach.
- Čo sa skrýva za slovom luxus.
- A tiež aj tom, prečo si nenechá do líčenia „kecať“.

Naša dokonalosť a jedinečnosť začína narodením. Ale čo sa deje potom?
Majte sa krásne a užívajte si svoju jedinečnosť... túto vetu používam na konci každého podcastu. Slovo jedinečnosť je hlavnou témou rozhovoru. S Romanom Miklušom sa rozprávame o vede, ktorá sa jedinečnosťou a odlišnosťou každého z nás zaoberá a tou je HUMAN DESIGN.
Roman Mikluš o sebe hovorí: „Som hľadač pravdy o podstate vesmíru, života a vôbec. Odpoveď nie je 42 ako v slávnom románe Adama Douglasa Stopárov sprievodca galaxiou, ale podľa môjho názoru je správna odpoveď Human Design. Venujem sa takmer 9 rokov intenzívnemu štúdiu tejto vedy o ľudskom genetickom kóde, mechanike nášho rozhodovania a technikám návratu k našej jedinečnosti, nášmu pravému ja. Robím výklady Human Dizajnu, základné, pre pokročilých, tiež partnerské, najradšej však výklady novo narodených detí pre vedomých rodičov. A keby som mal čo najpresnejšie a stručne opísať seba, ako človeka podľa Human Designu. Som ego manifestor s profilom výskumníka - kacíra, ktorý hľadá pokoj cez svoj vplyv v spoločnosti

"Nigéria ma naučila nezanechávať za sebou stopu," hovorí nigérijský kráľ Obonete Ubam.
Prinášam príbeh, ktorý je zmesou rôznych žánrov a emócií.
Je krutý, romantický, inšpiratívny, zamysleniahodný, rozprávkový, neuveriteľný, je to príbeh českého syna nigérijského kráľa.
Obonete Ubam sa narodil pred 45 rokmi českej matke a nigérijskému otcovi.
Vyrastal spolu s matkou a otčimom v Bruntáli a vo svojich 14 rokoch po prvýkrát odišiel do Nigérie, aby sa bližšie spoznal so svojím otcom, generálom polície. Po návrate do Českej republiky zmaturoval, venoval sa vojenskej kariére, neskôr vyštudoval právo a popritom sa venoval budovaniu česko-nigérijských obchodných vzťahov. Po náhlom úmrtí svojho otca sa odsťahoval do Nigérie, kde prevzal vedenie rodinnej firmy. Prežitých sedem rokov v Afrike opisuje veľmi pútavým spôsobom vo svojej rovnomennej knihe. A ja som veľmi rada, že vám časť príbehu, ale tiež postrehy, ktoré sa v knihe nedočítate, môžem sprostredkovať prostredníctvom rozhovoru so samotným autorom Obonete Ubamom.

Po smrti manžela som sa potrebovala stotožniť s podobným príbehom, hovorí Saška Gulič.
Tentokrát prinášam príbeh jednej z nás, ženy, ktorá vo veľmi mladom veku a za krátky čas prišla o manžela, s ktorým sa spolu tešili so svojho dlho očakávaného dieťatka.
Prečo práve tento príbeh?
21. júna 2021 som na Instagrame uverejnila príspevok, v ktorom veľmi otvorene píšem o stave, ktorý sa nám ženám deje pravidelne, len o tom verejne nerozprávame. Stav SVP „pozišn“. Ak vás zaujímajú detaily, prečítajte si ho na mojom instagramovom profile talkslow.maria.bernathova. Tento môj výlev so ženami zarezonoval a bol najkomentovanejším príspevkom. A čo viac, ženy mi písali priamo do mailu. Jednou z nich bola aj pani Alexandra Gulič. Keď som si prečítala jej príbeh, povedala som sama sebe: „dievča zlaté, ty buď rada, že si tam, kde si“. Ale vzápätí som si uvedomila, že to nie je o tom, ktorá situácia je ťažšia a ktorá menej, pretože keď sme SVP, tak tie emócie, ktoré nás sprevádzajú, sú naše a to najhoršie, čo pre seba môžeme urobiť, je ich zľahčovať a potláčať. A nastupuje ten dôležitý bod dovoliť si cítiť a prežívať. A na to sú priateľky, blízki, zdieľania a príbehy. Pretože príbehy je to, čo svet potrebuje. Práve cez príbehy vieme častokrát pochopiť situácie, ktoré sa nám v živote dejú. Presne to potrebovala aj Saška. Stotožniť sa so ženami, ktoré prišli o manžela. A také príbehy sa nezverejňujú na počkanie. Preto sa rozhodla, že vystúpi verejne a verí, že jej rozprávanie sa dostane k tým, ktorí to v danej chvíli budú potrebovať.
Pozývam vás vypočuť si príbeh Sašky Gulič.

Zo zákulisia filmu NEVIDITEĽNÁ, s režisérkou Maiou Martiniak.
Film NEVIDITEĽNÁ prináša citlivým a nesúdiacim spôsobom obraz slovenského pôrodníckeho stavu a zároveň poukazuje na niektoré pôrodné praktiky v zahraničí.
Dáva divákovi možnosť zamyslieť sa a stáva sa tak priestorom na otvorený a nevyhnutný dialóg v spoločnosti a potrebu zmeny nielen u nás, ale aj vo svete.
Veľmi si cením, že jeden z otvorených dialógov vám môžem priniesť prostredníctvom tohto rozhovoru s autorkou a režisérkou filmu NEVIDITEĽNÁ, Maiou Martiniak.
Film zachytáva príbehy žien, ktoré otvárajú kontroverznú a spoločnosťou odmietanú tému traumy z pôrodu.
I napriek tomu, že ženy považujú narodenie dieťaťa za jeden z najsilnejších emočných momentov v ich živote, spôsob, akým ich dieťatko na svet prišlo, je veľakrát opradený nepríjemnými zážitkami zo samotného pôrodu.
Zvykli sme si, že to je jednoducho tak a patrí to k tomu. Hlavne, že je dieťatko zdravé. Ale naozaj? Kde sme si uložili tie nepríjemné spomienky? A priznáme si ich vôbec? Sme schopné a ochotné ukázať svoju zraniteľnosť? Ako samotný priebeh pôrodu ovplyvňuje emocionálny vývoj dieťaťa a v neposlednom rade intímny život nás samých? Mali sme a máme dostatok informácií?
O tom, ako film vznikal, ale aj o mnohých zaujímavých momentoch zo zákulisia nakrúcania filmu nám porozprávala režisérka Maia Martiniak.

Lucidné snívanie - cesta sebapoznania a sebarozvoja
Jan Skryja je expert na oblasť lucidného snívania a sveta spánku. V rámci svojho prístupu verí, že každý človek môže využívať svet snov pre vlastný rozvoj a terapiu. Na svojich seminároch učí ľudí ako lucidne (vedome) snívať a hlavne ako túto oblasť využívať pre lepší život. Ovládanie vlastných snov totiž nie je iba zábavou.
Viac si prečítajte na www.lucidnisen.cz
Predstavte si, že by ste sa počas spánku vedeli dostať do stavu, kedy by ste si plne uvedomovali, že ste vo sne? O čom by ste v takom prípade chceli snívať? Čo by ste chceli zažiť? S kým by ste sa chceli stretnúť ? A ako sa vlastne do tohto stavu dostať?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky budem hľadať odpovede v samotnom rozhovore. Majte myseľ otvorenú, pretože ako hovorí Jan Skryja, ovládanie vlastných snov nie je iba zábavou, ale môže sa jednať o jednu z najlepších možností terapie, počas ktorej môžeme liečiť fóbie, životné výzvy, zjemňovať emočné jazvy a napájať sa na svoje podvedomie. Ste zvedaví?
Vypočujte si rozhovor s Janom Skryjom.
V prípade, že by ste mali záujem o pripravovaný webinár, napíšte mi na maria@talkslow.sk

Vyjednávanie začína v momente, keď padne prvé NIE, hovorí medzinárodný vyjednávač Jan Řehák.
Jan Mexo Řehák je profesionálny vyjednávač a expert na komunikáciu.
Svoje zručnosti zdokonaľuje od roku 2001, kedy začal s psychológiou komunikácie a od roku 2006 s profesionálnym vyjednávaním v biznise.
Na svojom konte má niekoľko nebezpečných vyjednávaní, kedy mu išlo doslova o život.
V súčasnosti komunikáciu a vyjednávanie učí na dvoch univerzitách v Prahe a v Londýne.
Denne sa dostávame do situácii, kedy o niečom rozhodujeme. Od banálnych vecí, ako je to, čo si ráno oblečiem, čo uvarím rodine na večeru, až po tie náročnejšie, kedy ide o kúpu auta, bytu, výber dovolenky, partnera, zmenu zamestnania, zvýšenie platu a mohla by som menovať nekonečné množstvo ďalších možností.
Sú situácie, v ktorých rozhodujeme sami, avšak, čo v prípade, keď do hry vstupujú ostatní, ktorí majú svoje záujmy, svoju pravdu, ego, hrdosť, či presvedčenia.
Vitajte vo svete vyjednávania! Veľakrát si to ani neuvedomíme, ale denne vyjednávame 10 až 15 krát.
Na čo sa máme spoľahnúť a aké triumfy či žolíky vytiahnuť z rukáva? Pretože, čo si budeme hovoriť...uspieť chce každý. Podľa svojich predstáv a pravidiel. Ale ako? Je to vôbec možné? Existuje nejaký spôsob, ako dosiahnuť prostredníctvom komunikácie to, čo sme si naplánovali. Je riešením kompromis? Ak si myslíte, že schopnosť a zručnosť vyjednávať by vám veľa vecí v komunikácii pomohla vyriešiť, pozývam vás vypočuť si rozhovor s Janom Řehákom, profesionálnym vyjednávačom.

Poznáte Vaše digitálne JA? Čo o sebe prezrádzame v online priestore.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú digitálnu stopu po sebe zanechávate v online priestore? Čo všetko o sebe prezrádzate už len tým, že otvoríte počítač?
Mali by sme tomu venovať pozornosť alebo sa pasívne zmieriť s tým, že to tak jednoducho je?
Filip Vítek, odborník na analytiku a dátovú vedu a v súčasnosti riaditeľ dátového výskumu a analýz pre nemeckú firmu TeamViewer, kde jeho tím analyzuje správanie viac ako dvoch miliárd používateľov z 252 krajín. Analyzovanie klientskych dát je pre Filipa nielen prácou, ale aj vášňou. Ako sám o sebe hovorí, snaží sa evanjelizovať nové prístupy a nazeranie na dátovú vedu štrukturovanými číslami a spôsobmi.
Verím, že sa podarí priniesť zrozumiteľný pohľad na to, ako dáta ovplyvňujú náš každodenný život a ľudskou rečou objasniť výrazy z dátového sveta,
s ktorými sa denne stretávame, avšak nie vždy máme priestor a motiváciu sa tomu hlbšie venovať.

Psychológia peňazí, ich energia a budúcnosť digitálnej meny.
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne znamenajú peniaze? Akým spôsobom s nimi zaobchádzate a aký máte k ním vzťah? Téma peňazí súvisí aj s našou dušou, avšak tento aspekt si v spoločnosti všímame príliš málo, alebo tomu nevenujeme pozornosť vôbec. Nie je rozhodujúce absolútne množstvo peňazí, ale náš vnútorný postoj k nim.
V rozhovore s Rastislavom Ďurove, ktorý, okrem iných aktivít, prednáša o kľúčovom význame finančnej slobody v našej spoločnosti, si peniaze doslova rozmeníme na drobné.
Pozrieme sa na peniaze z mnohých uhľov pohľadu a preberieme ich psychologický aj ekonomický aspekt. Otvoríme aj tému digitálnej meny a veľmi laickým a o to viac zrozumiteľným spôsobom si vysvetlíme základné pojmy a dianie vo svete virtuálnych peňazí.
V rozhovore sa venujeme aj týmto témam:
- čo vlastne znamenajú peniaze,
- aká je podstata peňazí a ich hodnota,
- ako sa o peniazoch vyjadrujeme,
- s akými predsudkami v súvislosti s peniazmi sa najčastejšie stretávame,
- aké bloky ľudia majú voči peniazom,
ale aj potrebe finančnej gramotnosti a zodpovednosti za svoje peniaze.

Akým smerom sa uberá sebarozvoj posledných 20 rokov.
Čo vám prebehne hlavou a aký pocit vo vás vyvolajú nasledovné slová: ezoterika a duchovno. Ak máte priestor, zastavte sa a zamyslite sa.
Poprípade si to zapíšte. Aj takto totiž vyzerá práca na sebe a ponor do svojho vnútra. Možno budete prekvapení, že veľakrát ani nevieme vyjadriť a pomenovať veci, ktoré sa okolo nás dejú.
Hostkou podcastu je Katarína Runa, sprievodkyňa na ceste za lepším životom. Dnešné rozprávanie bude pokračovaním prvého rozhovoru s Katarínou, ktorý mal premiéru 18. februára pod názvom „Žensko-mužský svet – čo potrebujeme pochopiť". Pre tých z vás, ktorí ho ešte nepočuli, určite odporúčam.
Katarína Runa je bytosť, ktorá hľadá v živote svoju pravdivosť, a prostredníctvom nej vlastnú silu a prijatie všetkého, čo je. Táto cesta hľadania ju priviedla aj k jej darom a poslaniu – sprevádzať pri podobných putovaniach do svojho vnútra aj iných.
K tomu, aby sme dokázali vnímať, cítiť, prežívať svet a svoj život na nových úrovniach, potrebujeme rásť. Je niekoľko spôsobov ako tento rast prebieha. Komplikované vzťahy, ťažké životné situácie, choroby, nehody, straty, alebo na druhej strane rast vedomý, ktorého súčasťou je aj aplikácia duchovných techník do každodenného života.
Poďme sa spoločne zamyslieť nad tým, akým vývojom si prešiel sebarozvoj za posledných 20 rokov a akú rezonanciu a príchuť prinášajú do života slová ako ženské kruhy, vzájomná podpora, duchovno, ezoterika.

Molière bol youtuberom Ľudovíta XIV. Spoločenská etiketa ako ju nepoznáme.
Ľubomír Jančok, držiteľ doktorátu z prestížnej parížskej Sorbony, spisovateľ, odborník na etiketu a protokol a majiteľ francúzskej reštaurácie Chez Balzac v Bratislave. Jeho životopis je predpokladom, očakávaním a dovolím si tvrdiť aj zárukou zaujímavých a podnetných debát. Spoločne nahliadneme na kráľovský dvor Ľudovíta XIV., zastavíme sa pri Napoleonovi a necháme sa virtuálne pozvať do aristokratických kruhov parížskej spoločnosti.
Šarm, elegancia, champagne, vysoká gastronómia, olfaktorický zážitok tých najrôznejších vôní a to všetko nasiaknuté esenciou spoločenskej etikety. Verím, že mnohým z vás sa vybavil v predstavách Paríž. Podobným vizualizáciám sa môžete odovzdať aj vy pri čítaní knihy Glamour Paríža, v ktorej nám Ľubomír Jančok prináša mnoho nepoznaných odleskov tohto veľkomesta
Viac informácií nájdete na www.lubomir-jancok.sk

Tajomstvá čísiel a numerológie.
Monika Ben Thabetová, uznávaná numerologička a spirituálna koučka, sa narodila v Brne do národnostne zmiešanej rodiny. Maminka je Češka a otec pochádza zo Sudánu. V dvadsiatich dvoch rokoch sa v dôsledku niekoľko rokov trvajúcej rasovej diskriminácie rozhodla odísť spolu s dcérkou do Talianska. Trvalo roky pokiaľ sa v novej krajine k niečomu zmohli, ale ako hovorí Monika, ani raz neoľutovala, že opustila Česko. Dnes je Monika Ben Thabetová dostatočne známou talianskou numerologičkou a vďaka svojmu daru získala klientelu po celom svete.
Vo svojej knihe TAJNÁ MOC ČÍSEL hovorí:
„Čísla sú oddávna každodennou súčasťou nášho života. Chápeme ich ako samozrejmých spoločníkov, jednoduché cifry, ktoré určujú, či popisujú veľkosť, počet alebo násobok, teda kvantitu. Ich kvalita, ich skutočný význam a potenciál nám však úplne uniká".
V rozhovore odkrývame tajomstvá čísiel, ktoré rozprávajú príbehy nás ľudí a vďaka ktorým máme možnosť posúvať hranice nášho poznania a objavovať veci medzi nebom a zemou.

Aká je cena za krásu.
MUDr. Merita Mazreku, zakladateľka a majiteľka kliniky estetickej medicíny Mazreku Medical, úspešne absolvovala štúdium všeobecného lekárstva na LF UK v Bratislave. Svoju pracovnú kariéru začala na pozícii lekárky na Klinike chirurgie tváre, kde sa venuje hlavne rekonštrukčnej chirurgii a tvárovej estetike s dôrazom na miniinvazívne techniky.
Vedeli ste, že dopyt po estetických zákrokoch sa posledný rok zvýšil? Prečo je tomu tak? A prečo krása vládne svetu?
Dopodrobna rozoberieme trendy v estetickej medicíne a zamyslíme sa nad tým, ako vieme odomknúť potenciál krásy tak, aby bola čo najviac zachovaná naša prirodzenosť.
MUDr. Merita Mazreku, využíva pri svojej práci vlastnú metódu práce so ženskou a mužskou krásou, takzvanú Ultimate Beauty Method, ktorú v rozhovore priblížime.
„Ideálna krása je niečo abstraktné. Je to ideál, ku ktorému sa chceme priblížiť a u každého je to niečo iné. Ide o priblíženie sa k dokonalému ja“, hovorí MUDr. Mazreku.
Všetky informácie nájdete na www.mazrekumedical.sk

Zákulisie života na sociálnych sieťach.
Tamara Rogožníková Gončarova, instagramová guru, je odborníčkou na marketing sociálnych sietí.
Od roku 2011 je diplomovanou marketérkou s PhD. z Masmediálnej komunikácie a reklamy. Začínala ako správca sociálnych sietí a počas materskej dovolenky založila projekt Instaraňajky. Neskôr sa stala spoluzakladateľkou série školení a workshopov Instabiznis.
V prvej časti rozhovoru nazrieme do súkromia tejto inšpiratívnej dámy, ktorej korene pochádzajú z ukrajinského Kyjeva. „Vzdelaním som tunajšia a pôvodom tamojšia“, zvykne o sebe Tamara hovoriť.
Zaradiť sa zo dňa na deň do bežného života na Slovensku bolo pre 10 ročné dievča veľmi náročné. Iba ruská národnosť stačila na to, aby bola inými odsudzovaná. Nestačilo jej len byť, vždy potrebovala dokázať viac, aby bola na tej istej úrovni, ako ľudia, ktorí sa narodili na Slovensku.
V druhej časti rozhovoru nás Tamara vezme do zákulisia života na sociálnych sieťach. Vedeli ste, že máme viac než 250 sociálnych sietí len tak na dosah ruky? Budete mať možnosť lepšie sa zorientovať v tom, do akej miery a či vôbec sú sociálne siete nevyhnutnou súčasťou našich životov. Či už profesionálnych alebo tých súkromných.

Násilie páchané na ženách - pandémia, o ktorej sa nehovorí.
Eva Martinovičová, lektorka, koučka, terapeutka, vyšla zo svojej komfortnej zóny a okrem osobných skúseností v súvislosti s témou domáceho násilia sa podelila so svojimi osobnými skúsenosťami, ale aj tými zo svojej profesionálnej praxe.
Aj keď sa táto téma týka aj mužov, štatistiky uvádzajú, že obeťami domáceho násilia sú v 90% ženy. Prvý reprezentatívny prieskum realizovaný Medzinárodným centrom pre štúdium rodiny v r. 2002 zistil, že každá štvrtá žena na Slovensku zažije násilie zo strany svojho manžela, alebo partnera aspoň raz počas svojho života.
Štatistiky hovoria jasnou rečou a to ešte o mnohých prípadoch nevieme a ani sa možno nikdy nedozvieme.
Organizácia spojených národov označila problém domáceho násilia za posledné mesiace ako "tieňovú pandémiu".
Mnohí z nás si v tejto súvislosti kladú otázku, ako sa dá pomôcť a čo my môžeme urobiť pre to, aby sa percento takýchto prípadov znížilo čo najviac.
To minimum, čo môžeme pre to urobiť my, je, že sa budeme o tom rozprávať, pretože nikdy neviete, kto nás momentálne počúva. Mnohé ženy si fakt, že boli súčasťou domáceho násilia, a hlavne toho psychického, veľakrát ani neuvedomujú, alebo si to uvedomia až vtedy, keď počujú iné ženy o tom rozprávať.
Do pozornosti dávam bezplatnú NON-STOP LINKU 0800 212 212, kde sa v prípade potreby môžete obrátiť. A tiež webovú stránku zastavmenasilie.gov.sk, kde si môžete prečítať veľmi nápomocné informácie k tejto téme.

Žensko-mužský svet: čo potrebujeme pochopiť?
Katarína Runa sama o sebe hovorí, že by mohla byť z pohľadu toho vonkajšieho sveta označená mnohými pomenovaniami – žena, lektorka, učiteľka, sprievodkyňa na ceste životom, matka. Pod nimi je ale to podstatné – je bytosť, ktorá hľadá v živote svoju pravdivosť, a prostredníctvom nej vlastnú silu a prijatie všetkého, čo je. Táto cesta hľadania ju priviedla aj k jej darom a poslaniu – sprevádzať pri podobných putovaniach do svojho vnútra aj iných.
Katarína pomohla mnohým ženám. Najprv však potrebovala pomôcť sama sebe. A preto sa opäť ponoríme do osobného príbehu Kataríny, ktorý budeme dopĺňať jej profesionálnymi skúsenosťami a zážitkami tak, aby sme vám priniesli ďalšiu dávku poznania a zamyslenia sa nad vecami, ktoré sa nám ženám v živote dejú. Ponoríme sa do žensko-mužského sveta a spolu s Katarínou Runou otvoríme aj nasledovné témy:
- keď nám do vzťahu vstúpi tretia osoba
- zamilovanie sa do muža je nejaký symptóm
- nie sme dizajnovaní na 50 rokov trvajúce vzťahy
- detské zranenia odrážajú výber našich partnerov.

"Nevera v partnerstve je súčasťou sebapoznávacieho procesu", hovorí Eva Martinovičová.
S Evou Martinovičovou, lektorkou, koučkou a autorkou kníh, sme rozobrali vzťahy z niekoľkých pohľadov. Každý z nás máme k dispozícii nekonečné množstvo možností ako zareagujeme na témy ako nevera, rozvod, slobodná matka, staršia žena mladší muž, bohatý starší muž a mladá slečna, černoška s belochom, beloch s aziatkou a doplňte si tam čo len chcete.
My i napriek tomu podliehame zhluku podmienených reflexov, ktoré sú neustále rôznymi ľuďmi a podmienkami spúšťané. Dôsledkom toho sú naše predvídateľné reakcie.
Ale čo ak by sme sa nachvíľu zastavili, zamysleli a z perspektívy pozorovateľa, ktorý pripustí, že všetko, čo sa mi vo vzťahu deje, prichádza ku mne ako lekcia?
„Najlepší spôsob sebapoznania je partnerský vzťah. Manželstvo je o dohode, nie o kompromisoch“, hovorí Eva Martinovičová a dodáva: „partner, ktorý ma podvádza, môže byť výborný partner pre veľa ďalších partneriek, ale pre mňa vôbec nie:“