
Zelený piatoček
By Tamara Stohlová

Zelený piatočekMar 19, 2022

Klimatická kríza nie je vtip. Ani na prvého apríla.
Klimatická kríza nie je vtip. Ani na prvého apríla. Napriek tomu sa zdá, že pre mnohých, vrátane niektorých našich poslancov a poslankýň to tak je. Klimatická núdza? Netreba. Prispôsobiť náš potravinový systém na väčšie hrozby, akou je momentálna vojna na Ukrajine? Načo.
Ale nebojte sa, mám aj dobré správy. Viac v najnovšej epizóde #zelenypiatoček.

História si naše rozhodnutia o ruských fosílnych palivách bude pamätať
V dnešnej epizóde o plánoch Slovenska a EÚ odpojiť sa od ruských fosílnych palív, o smutnom postoji súkromného sektora a o nepochopení výziev, ktorým čelíme niektorými vládnymi stranami.

Vojna na Ukrajine a klimatická kríza majú spoločné korene: našu závislosť na fosílnych palivách
Vojna na Ukrajine aj nová klimatická správa IPCC hovoria jasne. Ak chceme znesiteľnú budúcnosť, musíme ukončiť našu závislosť na fosílnych palivách.

Životné prostredie je tichou obeťou vojny. Doplácame na to všetci.
Vzhľadom na aktuálne udalosti na Ukrajine si v Zelenom piatočku povieme o dopadoch vojny a ozbrojeného konfliktu na životné prostredie, a teda aj na naše zdravie a budúcnosť. Pridáme aj zopár pozitívnych zelených správ zo Slovenska.

Prichádza legislatíva roka - bude 2022 pre klímu prelomový?
Veľké správy pre klímu. V Progresívnom Slovensku sme podali návrh uznesenia parlamentu na vyhlásenie klimatickej núdze. Na ministerstve životného prostredia vzniká klimatický zákon. A ak prejde, nemalo by sa už stať, že vznikne taký paškvil stavebných zákonov, aký tento týždeň schválili v parlamente.

Tešili sme sa z víťazstva na zimnej olympiáde naposledy?
V dnešnej epizóde Zeleného piatočka o možnom konci zimných olympiád, o klimatických hoaxoch nielen v podcaste Joe-a Rogana a o splašených danieloch v Bojniciach.

O hanblivosti ministra pôdohospodárstva, nezdaroch reformy národných parkov aj o dovoze uhlia do Česka z Austrálie
V dnešnej epizóde sa dozviete o hanblivosti ministra pôdohospodárstva, nezdaroch reformy národných parkov, o dovoze uhlia do Česka z Austrálie a pripomenieme tiež naše skokanstvo v obnoviteľných zdrojoch energie.
Zdroje nahrávok:
Youtube Braňo Závodský naživo
Archív TA3
Archív Na telo
IG Michal Wiezik
Archív TASRTV
Archív Zelený podcast
Youtube Pyro Sokol
Archív ČT

Zelený piatoček o transportoch zvierat, o nepodarenej lesníckej aplikácii a o tom, že výzva proti pyrotechnike zaujala aj parlament
V dnešnej epizóde Zeleného piatočku o nešťastných transportoch zvierat, o ktorých hlasoval Európsky parlament, o nepodarenej lesníckej aplikácii ministerstva pôdohospodárstva a o tom, že naša výzva proti pyrotechnike zaujala aj parlament. A na záver jedno veľké prekvapko.
Zdroje nahrávok:
Youtube Romesh Ranganathan
EP Plenary Martin Hojsík
EP Plenary Michal Wiezik
Web Humánny pokrok
Youtube SoundEffectsFactory
Youtube Vice News
Youtube C-SPAN
Youtube TASRTV
FB Ministerstvo pôdohospodárstva
Youtube RV Videos Showtime

7 najteplejších rokov v histórii je za nami - ako začal rok 2022?
Je tu prvá epizóda Zeleného piatočku v roku 2022. V niečom sme vykročili dobrou nohou, v niečom horšou. Začal platiť zákaz držania psov na reťazi, spustili sme zálohovanie plastových fliaš aj plechoviek, ale zvyšuje sa podpora jadrovej energiu či zemnému plynu a máme za sebou 7 najteplejších rokov v histórii merania.
Zdroje nahrávok:
Netflix: Don’t look up
FB Andrej Danko
NR SR záznamy schôdzí
YTB Slovensko zálohuje
YTB PyroSokol
YTB Mass Fireworks
Google translate
Youtube The animal sounds

Zelený piatoček o konci trápenia s národnými parkami, hrozbe biomasakra a tornádach v USA
V dnešnej epizóde o konci trápenia s národnými parkami, hrozbe biomasakra a tornádach v USA.
Zdroje nahrávok:
Vysielanie NR SR
Youtube Diskusný klub
FB CNN
Youtube Braňo Závodský naživo
Youtube Kali

Zelený piatoček o dezinformačnej kampani proti ochranárom a o africkom more ošípaných
Zdroje nahrávok:
FB My sme les
FB Sme rodina
FB Filip Kuffa
FB Miroslav Suja
Podcast Sabo Sebou
FB .týždeň
Youtube SPKofficial
Archív RTVS
Archív Ta3

Zelený piatoček: 3 dobré správy, ale v poľovníctve všetko po starom
V dnešnej epizóde 3 dobré správy, ale v poľovníctve všetko po starom.
Zdroj nahrávok:
Youtube Tomas Vachuda
Youtube SPK official video
Youtube halali
Youtube Pharrell Williams
Youtube WWF Slovakia
Europarl.europa.eu
Youtube Dennik N

Zelený piatoček o kubíku lesa a poľnohospodárskej reforme
Nový diel Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o kubíku lesa ministra Vlčana, poľnohospodárskej reforme a Black Friday.
Zdroje v poradí, v akom sú v podcaste:
Youtube Marek Skalský
Youtube Healing Nature & Meditation
Youtube Audio Sound Effect
FB Ministerstvo pôdohospodárstva
Youtube Naživo s Braňom Závodským
Youtube Aktuality.sk
Youtube Dennik N
FB Michal Wiezik
Youtube Jerry Bailey

Zelený piatoček: Glasgowský klimatický pakt a úbytok lesov na Slovensku
Nový diel Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o Glasgowskom klimatickom pakte a úbytku lesov na Slovensku.
Zdroje zvukových nahrávok v poradí, v akom boli použíté:
democracynow.org
Youtube The juice media
pluska.sk
Today in focus
Youtube: Guardian News
Youtube Guardian News
Youtube My sme les
Youtube Braňo Závodský naživo
Youtube Braňo Závodský naživo
FB Ministerstvo pôdohospodárstva

Zelený piatoček: o reforme národných parkov, COP26 a envirozáťažiach
Prvý diel novej rubriky v rámci Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o reforme národných parkov, konferencie COP26 a envirozáťažiach.
zdroje zvukových nahrávok v poradí, v akom boli použíté:
archív Tamara Stohlová
FB Michal Wiezik
FB Boris Kollár
záznam schôdze NR SR
IG zomri
IG lucmoj
YTB Bloomberg Quicktake
YTB Sophie Welsh
YTB The Telegraph
TikTok Sophie Smith Galer
Youtube Guardian News
Youtube ANO

Komáre: symbol zdravého vodného ekosystému
Vedeli ste, že larvy niektorých druhov kalamitných komárov vydržia životaschopné čakať na svoju chvíľu aj desať rokov? A že v minulosti sa na ich reguláciu vo voľnej prírode využívala aj ropa? Alebo že v roku 1958 bol prvýkrát izolovaný dovtedy neznámy vírus prenášaný komármi práve na Slovensku a volá sa po obci Tahyňa?
Komáre sú zdrojom každoročných debát aj napätia. Napriek tomu, že vedia byť prenášačmi nebezpečných ochorení, na Slovensku je to skôr otázka komfortu. Oplatí sa viac nechať sa doštípať, alebo vystaviť negatívnym účinkom chemických postrekov? A nemáme náhodou aj inú, lepšiu možnosť? O tomto všetkom som sa rozprávala s Tomášom Derkom, hydrobiológom Univerzity Komenského v Bratislave.

Hrozí cenzúra rastlinných mliek a vegánskych syrov?
Názov tohto podcastu je trochu na pomýlenie. Už roky výrobcovia rastlinných alternatív mliečnych výrobkov nemôžu používať slovné spojenie "ovsené mlieko" alebo "kokosový syr". Štáty Európskej únie však zvažujú zájsť ešte ďalej a oklieštiť možnosti označovania vegánskych výrobkov, ktoré ľudia čoraz viac preferujú pred tradičnými mliečnymi kvôli ochrane životného prostredia, vlastného zdravia alebo z etických dôvodov. Kupujú ľudia sójové nápoje omylom? Potrebujú spotrebitelia ochranu pred smotanovými ovsenými jogurtami a fotkami raňajkovej kaše na obaloch rastlinných nápojov? Je porovnávanie uhlíkovej stopy mlieka a rastlinných nápojov nefér? Tento diel Zeleného podcastu venujeme na prvý pohľad úzkej téme, ktorá však skvele odhaľuje rozdiel medzi páčivými rečami politikov o zelenej budúcnosti a ich reálnymi činmi. S predsedníčkou a zakladateľkou Slovenskej vegánskej spoločnosti, Kristínou Chaparro sa budeme rozprávať o hroziacej cenzúre rastlinných alternatív mliečnych výrobkov.

Ľudo Vašš: Najčastejšia chyba pri záhradníčení je počúvať rady susedov
V dnešnom diele Zeleného podcastu sa budeme rozprávať o jarnej, oddychovej téme, pretože aj také nám treba. Mojím hosťom je Ľudo Vašš zo združenia Ovocný strom. Budeme sa rozprávať o ovocinárstve, ekologickom poľnohospodárstve a prírode blízkych záhradách. Dozviete sa, prečo je trpezlivosť pri pestovaní alfou-omegou a prečo sa ani v záhrade nezaobídeme bez kritického myslenia. Prinesieme tiež praktické rady do jarnej záhrady, ale aj inšpiráciu, ako sa zbaviť stresu počas dlhých dní pandémie. Ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu zvuku, keďže sme nahrávali podcast online.

Slovensko trápi mimoriadne znečistenie ovzdušia
V dnešnej epizóde Zeleného podcastu sa budeme venovať aktuálnej situácii mimoriadneho znečistenia ovzdušia. Povieme si aj o žalobe, ktorú na Slovensko v tejto veci podala Európska komisia a zhrnieme si aj závery najnovšej štúdie Inštitútu environmentálnej politky práve k škodlivinám, ktoré dýchame.

Ako nakopnúť Plán obnovy?
Ak Plán obnovy nezbabreme a navrhneme odolné riešenia pre najbližšie obdobie spolu s expertami, kvalita našich životov môže výrazne stúpnuť. Zbohom obrovské lány, vitajte späť motýle, škovránky a jarabice. Zbohom smog, hluk a smrtonosné tempo, vitaj pokoj, čistý vzduch a zdravie. V lesoch, vode, pôde i v nás. Pekný deň a príjemné počúvanie.
Za odpovede ďakujem expertom a expertkám Miroslava Plassmann, WWF Slovakia, Ján Roháč, Cykloplatforma Slovenska, o.z., Liliana Rástocká, Slovenská klimatická iniciatíva a všetkým ostatným odborníkom z mimovládnych organizácií, ktorí poskytli svoje kapacity a expertízu na nakopnutie plánu obnovy.

Ako prežije príroda tuhú zimu?

Najúčinnejšia vakcína je ochrana prírody
Takmer každá pandémia vznikla zoonoticky - prenosom zo zvieraťa na človeka. Najrizikovejšie oblasti prenosu sú práve tie, kde sa masívne odlesňuje, vykorisťuje a obchoduje s divokou zverou. Pri súčasnej prepojenosti sveta a enormnom ničiení ekosystémov je len otázkou času a štatistiky, kedy sa objaví ďalšia pandémia. Tá môže mať ešte ničivejšie následky, pretože medzi divokou zverou, vtáctvom a hmyzom koluje 800-tisíc nepoznaných vírúsov, ktoré môžu kedykoľvek preskočiť. Najúčinnejšou vakcínou sú teda preventívne opaternia, ktorými ochránime doposiaľ nezničené územia a výrazne zredukujeme lov a obchod s divokou zverou.

Znečistené ovzdušie: Ako znížiť 5000 predčasných úmrtí ročne

Vianočný Zelený podcast
Tieto Vianoce budú iné a aj vianočný špeciál Zeleného podcastu je iný. Nečakajte od neho žiadne veľké rady ako znížiť svoju uhlíkovú stop ani či si vybrať radšej živý stromček alebo umelý. Skôr som sa v ňom naladila na to, čo dnes vnímam na Vianociach nájdôležitejšie – ľudskosť a pokoj. V 13 minútach porozprávam svoj príbeh veľkého vianočného reštartu a najdôležitejšie poučenia, ktoré mi priniesol. A priznám sa, tento rok mi pripadajú zvlášť vhodné, hoci nevznikali v čase pandémie.
Šťastné, veselé a udržateľné, priatelia! Buďte zdraví.
-------------------
Hudba: Hip Hop Christmas by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 license. https://creativecommons.org/licenses/...Artist: www.twinmusicom.org/

Michal Wiezik: Záchyty uhlíka nie sú GREENWASHING

Erik Baláž: Národné parky ako šanca na rozvoj

Znečistené ovzdušie: Čo dýchame je zásadné pre naše zdravie

Spoločná poľnohospodárska politka je greenwashing a eko-sabotáž
Sme optimisti, no tento diel bude trochu temný. Greenwashing, eko-sabotáž a podvod. Aj takéto slová použil ekológ, europoslanec Michal Wiezik (SPOLU) pri našej debate o poľnohospodárskej politike. Prečo je pre nás poľnohospodárstvo existenčná otázka a prečo hráme o viac ako len o potraviny? S Mišom vysvetľujeme, ako nám nová spoločná poľnohospodárska politika nedávno schválená Európskym parlamentom podráža nohy v boji s klimatickou krízou a miznutím života v krajine. Prečo ide aj o naše vlastné zdravie a prečo poľnohospodárstvo potrebuje svoju vlastnú Gretu Thunberg. A vlastne nás všetkých. #zaskovranky a #zajarabice
Prepis podcastu pre nepočujúcich: https://docs.google.com/document/d/12r1yrhM2kFhZ4VsBeojCiyXrJlhtAwHKXgIfn6fbWCM/edit?usp=sharing

Ekológ Erik Baláž: Divoká príroda bez vlka neexistuje.
S ekológom Erikom Balážom sa rozprávame o vlkoch. Hľadáme dôvody, prečo za ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského, ktorý sa chcel profilovať zelenšie, bola schválená vyššia kvóta na odstrel, ako za jeho predchodkyne. Rozprávame sa o efekte, ktorý má vlk na krajinu a prečo bez neho už nemôžeme hovoriť o divokej prírode. Prečo je les bez vlka už úplne iný les.
Prepis pre nepočujúcich: https://docs.google.com/document/d/1BDwPa3WTMLxy8C9hCXtsk2mG_frk4fbgXnX5l6VMu_c/edit?usp=sharing

Zelený podcast: klimatická kríza, Climate law a #klímaťapotrebuje
V dnešnom úvodnom diele vám najprv predstavím seba a čo môžete čakať od Zeleného podcastu. Potom vám uvediem môjho hosťa, Miša Wiezika, ekológa, vedca a europoslanca, s ktorým sa budeme baviť o veľmi aktuálnej téme klimatickej krízy. Porozprávame sa aj o iniciatíve #klimaťapotrebuje, ktorá zorganizovala najväčšiu online petíciu, ktorú odovzdala s neuveriteľnými 125 000 podpismi. V kontexte toho si prejdeme aj podrobnosti hlasovania o klimatickom zákone v Európskom parlamente. A či je viac príroda alebo klíma. Tak si naladaďte uši a započúvajte sa…
Textový prepis podcastu: https://docs.google.com/document/d/1zNUDkVs3aYQu7MvoaDXj2LcwmEnXqvpWa8izdcMMxmo/edit?usp=sharing