Skip to main content
Spotify for Podcasters
tARTu hääl

tARTu hääl

By tARTu hääl

tARTu hääl on Aparaaditehases tegutseva tARTu poe taskuhääling, kus saavad hääle kunstnikud, muusikud, kirjanikud, filmitegijad ja uued tuuled.
Available on
Google Podcasts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

MAIKRO ja Mikrogalerii

tARTu häälMay 24, 2023

00:00
43:21
MAIKRO ja Mikrogalerii

MAIKRO ja Mikrogalerii

Saates vestlevad Raul Oreškin ja Jaanus Kaasik uuest kunstnikust MAIKRO'st. Tema näitusest R galeriis, stuudiopoes "Karud ja Pojad" ning uuest Mikrogaleriist mille ehitamist näitus toetab.

May 24, 202343:21
Loomeka lood: Alisa Koplus

Loomeka lood: Alisa Koplus

Külas on Alisa Koplus, kel on kaks brändi - Alisa Vasina ja Spirimal.

Alisa tahtis juba lapsena saada moeloojaks ja valmistada kleite. Läbi oma õpingute ja teekonna on unistus täide läinud. Alisa Vasina brändi kleidid on pühendatud silmapaistvatele isiksustele, kes oskavad hinnata värvide sära. Alisa teine bränd Spirimal on mõeldud julgetele ja veidi sõgedatele noortele ning inspireeritud naljakatest sõnamängudest ja kaasaegsest kultuurist.

Saates "Loomeka lood" räägib Alisa, kus kohast ta oma loominguks inspiratsiooni saab, kuis töötab ning kuidas oma aega planeerib.

Alisa motoks on: “Elu on lõuend, täida see erksate värvide ja ägedate lugudega!”


Saatejuht Katrin Tegova, heli Jaanus Kaasik.

May 12, 202350:20
Ümberlülitus vestlusring. Kaasaegsed etenduskunstid Tartus: mis, kus ja kellele?

Ümberlülitus vestlusring. Kaasaegsed etenduskunstid Tartus: mis, kus ja kellele?

Teist korda toimuv festival “Ümberlülitus” on ennast justkui Tartu teatrimaastikule kinnitanud - seda tõestab kasvõi uue tulija nominatsioon Tartu kultuuriauhindadel. Siiski võib küsida, kas sellest piisab. Milline ikkagi on kaasaegsete etenduskunstide (contemporary performing arts) roll Tartu teatrielus? Kuidas suhestuvad etenduskunstid laiemalt Tartu kultuurielus toimuvaga? Milline on üleüldse Tartu alternatiivkultuuri olukord ja erinevate kultuurivaldkondade omavahelised seosed?

Kuigi vestlusringi fookuses on eelkõige etenduskunstid, arutavad Tartu kultuurielu mitmekesisuse üle laiemalt Heigo Teder, Maarja Kalmre (Kanuti Gildi SAAL), Kadri Lind (Stencibility, UIT festival), Riina Oruaas (Tartu Interdistsiplinaar) ja Stina Leek (Ajuokse). Vestlust juhib Tartu Ülikooli lektori ja Draama festivali korraldaja Hedi-Liis Toome.

May 09, 202301:20:27
Ümberlülitus

Ümberlülitus

3.-6. mail toimub Tartus: Tartu Uues Teatris, Tartu Elektriteatris, HAKI Galeriis ja Armastuse saalis Aparaaditehases kaasaegsete etenduskunstide festival "Ümberlülitus".

Saates räägib Maarja Kalmre festivali etendustest ja Kristina Norman festivali avaetendusest "Orchidelirium Expanded" mille esietendus toimub 3. mail 19.00 Tartu Elektriteatris.

Vestlust veab Jaanus Kaasik

May 03, 202354:21
Must Kast: "Koduõpetaja kui naisharitlane"

Must Kast: "Koduõpetaja kui naisharitlane"

Janet Laidla kõneleb koduõpetajatest, avab nende rolli rahvusliku liikumise kontekstis ja räägib koduõpetajate olulisusest naiste haridusmaastikul.

Mustas Kastis kevadel esietendunud Kaija M Külma kangelaseepos “Lilli” avab vaatajatele mängu ja muusika kaudu Lilli Suburgi elu- ja kujunemislugu.

Lilli oli meie esimene naisõiguslane, naispeatoimetaja, naisprosaist, filosoof ja eestikeelse kooli rajaja.

Apr 25, 202301:13:48
Indrek Park: Ainult võro keel võib teha võrokestest oma rahva

Indrek Park: Ainult võro keel võib teha võrokestest oma rahva

Indrek Park teab, mis teeb rahvakillukesest rahva, ta on keelepäästja ja kultuuripäästja. Rahvusvaheline mees, polüglott, kes elanud paljudes riikides, tegelenud USAs põlisameeriklaste päästmisega, aga mullu kolis ta Võrru.

Miks on eestlastele Võro Kongressi vaja? Miks on võrokesed vähem rahvus kui setod? Mitmel eri moel võib kongress nihu minna? Ja kuidas ometi päästa keelt, mida lapsed-noored ei kõnele?

Vestlust jubib Epp Petrone ja see on salvestatud 19. aprillil Võrus Indrek Pargi residentsis.

Apr 20, 202334:25
Loomeka lood: Lumm
Apr 19, 202340:12
Tõnis Mägi: "Koitu" ei pidanudki looma, ta ise voolas mu klaveriklahvide alt

Tõnis Mägi: "Koitu" ei pidanudki looma, ta ise voolas mu klaveriklahvide alt

"Karud ja pojad" võõrustas vestlust, milles Tõnis Mägi kõneleb ühiskonna muutumisest 1988-1990, kus laul ja muusika on kandnud erilist tähendust. Ka praegu, aastal 2023, on oluline kaosele vastu seista ja ühiskonnana tulevikuvalikuid koos arutada. Praegu on aeg, mis vajab ajastu laulu. Tõnis Mägi esitab müüdilist "Koitu" laupäeval, 22. aprillil kell 18 Võrus, Roosisaare vabaõhulaval.

Tõnis Mäega vestles ajakirjanik ja ühiskonnateadlane Maarja Lõhmus. Heli Jaanus Kaasik.

Apr 19, 202351:04
Epp Petrone küsitleb Kauksi Üllet: korduma kippuvad küsimused Võro Kongressi kohta

Epp Petrone küsitleb Kauksi Üllet: korduma kippuvad küsimused Võro Kongressi kohta

Kirjanik Epp Petrone taaselustab oma aastate taguse taskuhäälingu ja kolib uute saadetega edaspidi tARTu Hääle katuse alla.

Epu esimene külaskäik on Obinitsa, võrokeste ühe südametunnistuse-hääle Kauksi Ülle juurde. 22. aprillil on tulemas suur Võro Kongress (lisaks samal õhtul ka inimkett ja kontsert-meeleavaldus). Mismoodi see kongress toimib ja kes saab saadikuks hakata (või enda eest saadikut saata) ja mis selle asja eesmärk on?

Vestlus on salvestatud 16. aprilli õhtul Obinitsas Kauksi Ülle galeriis.

Epp Petrone podcasti avakõllina kõlavad Silver Sepa laulu „Metsik mees” avataktid.

Apr 18, 202328:22
Draama 2022: Vestlusring "Kolm õde" (Endla)

Draama 2022: Vestlusring "Kolm õde" (Endla)

Draama festivali raames toimunud vestlusringis osalevad Ingomar Vihmar, Carmen Mikiver ja Kleer Maibaum-Vihmar.

Vestlusringi modereerib Karin Allik. Heli Jaanus Kaasik.


Apr 12, 202336:12
Tartu filmifond: „Savvusanna sõsarad“

Tartu filmifond: „Savvusanna sõsarad“

Pärast filmi „Savvusanna sõsarad“ Tartu esilinastust said Tartu Loomemajanduskeskuses kokku filmi rezissöör Anna Hints, produtsent Marianne Ostrat ja Tartu Loomemajanduskeskuse juht Külli Hansen, kes jagasid esilinastusejärgseid muljeid. Juttu tuli filmi mõjust vaatajatele, naiste rääkimata lugudest, kuulajate sõsarate tähtsusest ning suitsusauna väest.

Mar 29, 202301:25:25
Loomeka lood: Franz Raver
Mar 28, 202337:11
Draama 2022: Vestlusring "Kuhu lähevad noored etenduskunstnikud?"

Draama 2022: Vestlusring "Kuhu lähevad noored etenduskunstnikud?"

Küsimus näitlejate ületootmisest on Eesti teatris teemaks olnud juba mõnda aega, ent etenduskunstnike ületootmisest räägitakse justkui vähem, vaiksemalt. Ometi lõpetab igal aastal kooli ka terve hulk andekaid ja ambitsioonikaid noori etenduskunstnikke, kelle ainus võimalus kunstnikuna ongi jääda vabakutseliseks - etenduskunstikeskused ju etendajaid alaliselt ei palka. Ent kuidas siis pärast kooli lõpetamist, pea ees, vabakutselise ellu sukelduda ja seal ellu jääda? On meie etenduskunstimaastikul üldse ruumi kõigile uutele tulijatele? Kuhu nad lähevad ja mida teevad?
Arutelus osalevad etenduskunstnikud Elina Masing ja Ruslan Stepanov, Sõltumatu Tantsu Lava tegev- ja loominguline juht Triinu Aron, Kanuti Gildi SAALi projektijuht Eneli Järs. Arutelu modereerib teatrikriitik Karin Allik.

Mar 22, 202301:38:44
Loomeka lood: Puudrinägu

Loomeka lood: Puudrinägu

Loomeka lood külalisteks on Piret Sootla ja Kersti Niglas. Nende stuudio Puudrinägu pakub stilistika-, meigi-, soengu- ja grimmiteenuseid. Räägime grimmitööst filmide, seriaalide ja teatri juures, töö väärtustamisest, aja planeerimisest ning uuest ning väga vajalikust castingu-agentuuri ideest, mis naistel mõtteis liigub.

 Saatejuht Katrin Tegova, heli Jaanus Kaasik.

Mar 14, 202340:47
Kodusolemine: Urmas Klaas

Kodusolemine: Urmas Klaas

On aeg Kodusolemise jutud selleks aastaks kokku tõmmata. Aastalõpusaates istub Kristel Trelli vastas stuudiotoolil ei keegi muu kui Tartu linnapea Urmas Klaas. Me räägime Tartust, elust ja inimestest ja sellest, mis on tõeliselt südamele kallis.

Dec 19, 202201:17:32
Vestlusõhtu Evi Tihemetsaga

Vestlusõhtu Evi Tihemetsaga

Kirjanike  Maja musta laega saalis avati, näituseformaadi  "Ühe pildi galerii"  raames,  Evi Tihemetsa juba 1960’nedatel loodud ja aastakümneid varjul  olnud, varem eksponeerimata suureformaadiline kivilitograafia "Lained /  Waves". Teose avas vestlusõhtu, kus autoriga kohtus Joonas Hellerma.  Vestlusõhtu teemaks on autori pika loomeperioodi jooksul loodud looming,  mälestused ja näitused. Vestlusõhtu salvestamise algimpulsiks on aga  galeriis "tARTu pood" toimuva näituse "Pühapäevapildid" korraldajate  soov tuua armastatud kunstiklassik ka helipildis näitusekülastajateni.  

Evi Tihemets on armastatud graafik ja illustraator, ta on viljelenud  väga erinevaid tehnikaid, eelkõige värvilist litograafiat, pehmelakki ja  teisi sügavtrükitehnikaid, segatehnikaid. Ta on loonud nii  pisigraafikat, portreesid kui ka monumentaalseid suurvorme,  illustreerinud raamatuid, kujutanud nii loodust kui ka tööstusmaastikke.  Tihemets on pälvinud Wiiralti kunstiauhinna (2011) ning Kristjan Raua  preemia (1992, 2013).  Joonas Hellerma on Eesti Rahvusringhäälingu saatejuht ja toimetaja, ta  on iganädalase vestlussaate "Plekktrumm" saatejuht ETV2-s.

Heli Meelis Tammemägi

Dec 16, 202201:17:18
Loomeka lood: Kirke Leinatamm

Loomeka lood: Kirke Leinatamm

Külas on ettevõtja ja 3D disainer Kirke Leinatamm, kes on ka värske inkubant LMK-s oma firmaga Scopus Studio. Saates saab teada, millega tegeleb 3D disainer, mis asi on digimood ning millised on digimoe tulevikuperspektiivid.

FB: https://www.facebook.com/scopus.studio

Siin ka mõned soovitused Kirkelt digimoe huvilistele: 

LinkedIn-is saate jälgida Metaverse Fashion Council tegemisi, kes ka avaldavad uudiseid iganädalaselt.

Põhilised platvormid: DressX (dressx.com), The Fabricant (thefabricant.com)

Virtuaalsed influencerid ja avatarid Instagramis: Lil Miquela, Shudu.gram (The Diigitals agency)

Digital Fashion Week NYC veebruaris: https://digitalfashionweek.nyc/ 

Virtuaalsed showroomid moebrändidele nagu Dior, Burberry, Bloomingdale’s: emperiavr.com


Dec 06, 202258:36
Kodusolemine: Tanel Tein

Kodusolemine: Tanel Tein

"Kodusolemise" külaliseks on seekord kõigile hästi tuntud spordimees - korvpallur Tanel Tein. Rääkisime spordist, Rockist ja elust; Tartust ja asjadest, mis päriselt loevad. Juttu vedas Kristel Trell.

Nov 30, 202201:06:52
Loomeka lood: BIBZ Store

Loomeka lood: BIBZ Store

“Loomeka lood” saates on külas Bibiana Aarma, kelle ettevõte BIBZ Store on LMK inkubatsioonis. Räägime, kuis sai Bibianast ettevõtja, kuidas tema looming sünnib ning mida on oodata Bibiana uuelt kollektsioonilt “Cig break”. Lisaks jagab Bibiana ka mõned head ja kasulikud turundusnipid kõigile loomeettevõtjatele.

Saatejuht Katrin Tegova/Heli Jaanus Kaasik

Nov 30, 202242:58
Malle Leisi loominguõhtu

Malle Leisi loominguõhtu

tARTu  galerii avalikul podcasti salvestusel avas Sandra Jõgeva oma ema, Malle  Leisi kujunemislugu kunstnikuks. Juttu tuli olmeluksusest,  kunstivõltsingutest ja koloriitsetest Malle Leisi kaasaegsetest. Pisut  avas Sandra ka oma järgmiste dokumentaalfilmide tausta. 

Vestlust juhtis  Raul Oreškin.

Nov 24, 202201:05:37
Märten Rattasepp: Kuidas kirjutada mängu?
Nov 11, 202201:38:43
Draama 2022: Vestlusring "Melanhoolia"

Draama 2022: Vestlusring "Melanhoolia"

Festivalil DRAAMA 2022 toimunud Von Krahli Teater/Ekspeditsioon etenduse "Melanhoolia" järgne vestlus. Vestlusel osalevad näitlejad Katariina Tamm, Mari Abel ja Anne Türnpu. Vestlust modereerib Oliver Issak.
Nov 01, 202251:35
Draama 2022: Vestlusring "Tööeetika Eesti nüüdisteatris"

Draama 2022: Vestlusring "Tööeetika Eesti nüüdisteatris"

Nüüdisteatri tööeetika arutelu haarab kinni mitmest murest, mis on Eesti teatrimaastikul viimastel aastatel tõstatud: ebavõrdne kohtlemine, seksuaalne ahistamine ja läbipõlemine nende hulgas. Ühiselt otsitakse vastust, kuidas juurida Eesti teatrist välja need aastakümneid kestnud, kuid pikalt tähelepanuta jäetud probleemid.

Arutelus osalevad Kanuti Gildi SAALi majadramaturg Heneliis Notton, Eesti Teatriliidu esimees Gert Raudsep ning Theatrumi näitleja ja lavastaja, Vanalinna Hariduskolleegiumi teatrikooli juhataja Maria Peterson. Arutelu modereerib teatrikriitik Karin Allik.

Nov 01, 202201:50:14
Draama 2022: Vestlusring "Ma võiksin sulguda pähklikoorde"

Draama 2022: Vestlusring "Ma võiksin sulguda pähklikoorde"

Festivalil DRAAMA 2022 toimunud Vaba Lava etenduse "Ma võiksin sulguda pähklikoorde" järgne vestlus.

Vestlusel osalevad lavastaja Priit Põldma ja lavastusdramaturg Aare Pilv. Vestlust modereerib Karmen Juhkam.

Sep 29, 202236:32
Draama 2022: Vestlusring "Raha paneb rattad käima"

Draama 2022: Vestlusring "Raha paneb rattad käima"

Olukorras, kus ümbritsev maailma tõmbab ennast igast otsast kokku,  muutub aina olulisemaks küsimus kuidas ja kellele me raha anname. Kuidas  teha nii, et head ideed ei jääks ilma vajalikust toetusest? Mitu  lavastust kohandatakse ümber, sest algse plaani jaoks ei jätku lihtsalt  vahendeid? Milline on ideaalne Eesti teatrikunsti rahastamise mudel?  Kuhu suuna minna, kelle poole vaadata, keda süüdistada?

Arutelus osalevad kultuuriministeeriumi teatrinõunik Laur Kaunissaare,  Vanemuise teatri juht ja Eesti Etendusasutuste Liidu juhatuse esimees  Kristiina Alliksaar,   Tartu Uue Teatri produtsent ja loomenõukogu liige Maarja Mänd   ning Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali nõukogu esimees  Liisi Aibel. Arutelu modereerib Paide Teatri lavastusdramaturg Oliver  Issak.

Sep 29, 202201:24:36
Draama 2022: Vestlusring "Mefisto"

Draama 2022: Vestlusring "Mefisto"

Festivalil DRAAMA 2022 toimunud Eesti Draamateatri etenduse "Mefisto" järgne vestlus.

Vestlusel osalevad lavastaja Kertu Moppel ja kunstnik Arthur Arula. Vestlusringi modereerib Greeta Võsu.

Sep 29, 202230:26
Ralf Sannikov ja Ingmar Roomets: Noore kunstniku tee

Ralf Sannikov ja Ingmar Roomets: Noore kunstniku tee

Noored Tartu maalikunstnikud Ingmar Roomets ja Ralf Sannikov haarasid kalamehetoolid ning muljetasid päikesepaistel kunstniku teekonnast. Alustades esimestest piltidest, enda stiili leidmisest ja lõpetades igapäevaste takistuste ületamisest karjääri tegemiseks.

Sep 19, 202246:02
Draama 2022: Vestlusring "Fundamentalist"

Draama 2022: Vestlusring "Fundamentalist"

Festivalil DRAAMA 2022 toimunud Von Krahli Teatri etenduse "Fundamentalist" järgne vestlus.
Vestlusel osaleb lavastaja Marta Aliide Jakovski, näitlejad Liisa Saaremäel ja Erki Laur ning Tartu Ülikooli Vana Testamendi ja semitistika dotsent Urmas Nõmmik.

Vestlusringi modereerib Anneli Saro.

Sep 16, 202245:12
Draama 2022: Vestlusring "Iraani konverents"

Draama 2022: Vestlusring "Iraani konverents"

Festivalil DRAAMA 2022 toimunud Theatrumi etenduse "Iraani konverents" järgne vestlus.
Vestlusel osaleb lavastaja Lembit Peterson ning näitlejad Andri Luup ja Maria Peterson.

Vestlusringi modereerib Oliver Issak. 

Sep 16, 202239:11
tARTu hääl // DRAAMA 22

tARTu hääl // DRAAMA 22

Mis teeb festivalist hea festivali? Milline on DRAAMA festivali minevik, olevik ja tulevik? Kuhu edasi, Eesti teater? 

Festivali DRAAMA 2022 raames on stuudios festivali kuraator ja tegevjuht Hedi-Liis Toome ning metaprogrammi juhid Karin Allik ja Oliver Issak.

Aug 31, 202249:53
Loomeka lood: Mairit Paluvee ja Ateljee Mandil

Loomeka lood: Mairit Paluvee ja Ateljee Mandil

"Loomeka lood" saates on külas Mairit Pauluvee Ateljee Mandilist. Juttu tuleb sTARTUp Dayl etenduvast lavashowst,  lavastuse "Lotte ja vana õunapuu saladus" jaoks loodud kostüümidest, ettevõtlusega alustamisest ning paljust muustki.  

Saatejuht Katrin Tegova / heli Jaanus Kaasik.

Aug 25, 202250:55
Loomeka lood: Key Külaots ja REDIS

Loomeka lood: Key Külaots ja REDIS

"Loomeka lood" saates on seekord külas taaskasutusbrändi REDIS looja Key Külaots. Räägime saabuvast Antoniuse moeetendusest, kus saab näha REDISe uut kollektsiooni, ning Key teekonnast oma rõivabrändi loomiseni. 

Saatejuht Katrin Tegova / heli Jaanus Kaasik.

Aug 24, 202250:27
Kodusolemine: Epp Petrone

Kodusolemine: Epp Petrone

Kodusolemine on oma reisidega jõudnud Setomaale - sedapuhku läheme külla kirjanik Epp Petrone tallu. Juttu juhib Kristel Trell, helirežissöör Jaanus Kaasik.

Aug 18, 202201:07:00
tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Kadri Noormets

tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Kadri Noormets

Taskuhäälingu tARTu hääl avalik salvestus 4. augustil 2022 Tartuffi Voronja päeval Voronja galeriis.

Vestluskaaslaseks on etenduskunstnik ja lavastaja Kadri Noormets kes on ka Voronja galerii suvenäituse „IKOONILINE. eesmärk ja ettekääne“ kuraator.


Saadet juhib semiootik Jaanus Kaasik. 

Saates kõlav muusika: Club Des Belugas - Hip Hip Chin Chin

Aug 11, 202201:00:09
Kodusolemine: Krister ja Manona Paris

Kodusolemine: Krister ja Manona Paris

Kodusolemise suvesaated viivad meid stuudiost välja, kohe kodusolemise keskele! Ajakirjanikepaar Krister ja Manona Paris avavad meile oma talu väravad -  soojal suveõhtul räägime olnust ja olevast ning muidugi toidust Manona verivärske raamatu "Meie taluköök" valguses. Juttu juhib Kristel Trell.

Jul 07, 202201:32:30
Tervis Tartust: Nakkushaigused

Tervis Tartust: Nakkushaigused

Kui suurt ohtu kujutavad endast ahvirõuged? Mis saab kroonviirusest? Kuhu oleme jõudnud HIV-tõve ravis ja ennetuses? Kõigest sellest ja veel paljustki muust räägime TÜ kliinikumi infektsioonihaiguste arsti dr. Pilleriin Soodlaga. Juttu veab Kristel Trell

May 31, 202201:09:52
Riina Maidre ja Andri Luup: vestlus Yoko Onost ja rahust

Riina Maidre ja Andri Luup: vestlus Yoko Onost ja rahust

Festivali "Ümberlülitus" raames külastasid vabakutseline näitleja ja etenduskunstnik Riina Maidre ja lavastaja, näitleja ning kirjutaja Andri Luup lavastusega "Yokoonomatopoeemid" tARTu poodi. Räägime pikemalt nii Yoko Onost, lavastusest kui rahuvõitlusest.

Vestlust juhib Jaanus Kaasik

Muusika:
Riina Maidre: Yoko helistab sisse
Yoko Ono - I Love All of Me

May 25, 202201:08:46
Kodusolemine: Ivo Posti

Kodusolemine: Ivo Posti

Ivo Posti on teadaolevalt küll ainus eestlane, kelle tutvustuseks ütleb Vikipeedia, et ta on muuseumijuht ja kontratenor. Aga heal Hunt Kriimsilmal ikka 9 ametit ja kodusid mitmes riigis, niisiis räägime Kodusolemise saates muusikast, elamisest Tartus, õpinguaastatest Hollandis ning elust ja tööst Narvas - muuhulgas õpetajana. Kuidas reageeris ta esseele, kus Eesti elu kõige enam mõjutanud kultuuritegelaseks pidas õpilane Stalinit? Kõigest sellest juba saates! Küsib Kristel Trell. 

May 17, 202257:33
ÜMBERLÜLITUS: "Yokoonomotopoeemid" vestlus kunstnikega
May 12, 202234:16
ÜMBERLÜLITUS: "The Well" vestlus kunstnikega
May 12, 202241:01
ÜMBERLÜLITUS: "Pure Pink Pox" vestlus kunstnikega
May 12, 202248:54
Loomeka lood: iLLIMOR/Liis Tiisvelt

Loomeka lood: iLLIMOR/Liis Tiisvelt

"Loomeka lood" saates on külas iLLIMOR-i rõivabrändi looja Liis Tiisvelt. Räägime brändi sünnist ja Liisi enda arenguteest loojaks ja ettevõtjaks. Liis on ka selleaastase Antoniuse moeshow korraldaja ning tegutseb Estonian Fashion Festivali tiimis.

Saatejuht Katrin Tegova, heli tegi Jaanus Kaasik.


May 10, 202201:14:03
Skulptuur, kui ühendaja ning lugude jutustaja.

Skulptuur, kui ühendaja ning lugude jutustaja.

17.mail 2022 toimub Tartu Loomemajanduskeskuse ja Voronja galerii koostööna esimene tARTu skulptuurioksjon, mistõttu arutleme saates kas ja kuidas skulptuurid meid igapäevaselt mõjutavad? Püüame aru saada, mis seisus Eesti skulptuur praegu on ning kinnitame või lükkame ümber mõned müüdid, mis skulptuuridega seoses on tekkinud. 

Saates vestlevad Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski, Tartu Loomemajanduskeskuse tegevjuht Külli Hansen ning Voronja galerii ja tARTu poe eestvedaja Raul Oreškin.

May 03, 202201:38:17
Tervis Tartust: farmaatsia

Tervis Tartust: farmaatsia

Saates "Tervis Tartust" ajame juttu TÜ sotsiaalfarmaatsia kaasprofessor Daisy Volmer ja farmakognoosia professori Ain Raaliga iidsest  rohuteadusest kaasaegse farmaatsiani. Mida peaks apteegis proviisori käest küsima, mis tundega vaatavad teadlased apteeker Melchiori lugusid ning kuidas on eestimaalastel selle imerohu usku olemisega? Küsib Kristel Trell.

Apr 22, 202201:00:36
Kodusolemine: Merca

Kodusolemine: Merca

Kodusolemise saate seekordseks külaliseks on Merle Jääger ehk Merca. Näitleja, kes on saanud Eestis kõik auhinnad, mida ühel (nais)näitlejal võimalik saada, aga ka lavastaja, autor, luuletaja, muusik, siis vahepeal veel sõdur ja poliitik ka takkapihta - tiitleid on Mercal vähemalt samapalju kui Pipi Pikksukal laulusalmis. Ja kodusidki on mitu: aastate eest tõi elu ta Tartusse, juured ulatuvad Võõpsu kanti ja täna on ta teine kodu Setomaal. Ilma- ja teatrielust, kodust ja käikudest, aga ka kodukäijatest ja muudest selles kirjus kevades räägimegi. Saatejuht on Kristel Trell.

Merca teatripildid lavastusest "Niskamäe naised", autor Heikki Leis

Apr 14, 202201:25:17
Must Kast: Müstiline kubermangulinn aastal 1900

Must Kast: Müstiline kubermangulinn aastal 1900

Mustas Kastis valminud Ingomar Vihmari lavastuse "Kolm õde" teemadel peetud teise loengu peab ajaloolane David Vseviov, kes tänu Vikerraadio saatesarjale "Müstiline Venemaa" ilmselt pikka tutvustust ei vaja. Loengul avab ta Anton Tšehhovi "Kolme õe" originaalset aegruumilist keskkonda ning aitab  perekond Prozorovi mured konteksti paigutada.

Apr 05, 202201:46:37
Loomeka lood: Köömen/Dan Prits

Loomeka lood: Köömen/Dan Prits

Tartu Loomemajanduskeskuse saatesarja „Loomeka lood“ viiendas saates on külas Dan Prits Köömenist.

Millega Köömen tegeleb? Nad pakuvad autentset Lähis-Ida toiduelamust põlvest põlve pärandatud retseptide järgi, korraldavad ägedaid toidukoolitusi ja peavad kohvikut Tartus Küütri tänaval.

Saates saame teada, kuidas Dan Köömeni idee peale üldse tuli ning kuidas sotsiaalne ettevõte igapäevaselt tegutseb.

Daniga vestlesid LMK ettevõtluskonsultant Juta Kuhlberg ja LMK kommunikatsioonijuht Katrin Tegova.

Apr 02, 202242:45
Kodusolemine: Lauri Räpp

Kodusolemine: Lauri Räpp

"Kodusolemise" külaliseks on mees, kelle loomingus on Tartu väga olulisel kohal - kirjamees Lauri Räpp. Teda küsitleb Kristel Trell.

Mar 21, 202201:15:17
Tervis Tartust: sõja- ja katastroofimeditsiinist

Tervis Tartust: sõja- ja katastroofimeditsiinist

Saates "Tervis tartust" arutleme, kuidas on Eesti valmis tõsiseks kriisiks. Saate külalisteks on kaitseväe akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiini keskuse ülem-arst kolonelleitnant Ahti Varblane ning erakorralise meditsiini arst dr. Kuido Nõmm. Juttu juhib Kristel Trell.

Mar 15, 202201:10:52
Siin Psühhoteek! vol 4: Ukraina heaks!

Siin Psühhoteek! vol 4: Ukraina heaks!

Ukraina heaks! Slava Ukraini! Слава Україні!  

Vinüülidelt kõlab Ukraina muusika eri aegadest, Ukraina 1970-date vuntsidega funkist kuni 1980-date kultusmultifilmide nagu “Alice peeglitagusel maal” filmimuusikani.

Saate teises pooles kõlab neli lugu Ukraina plaadifirmalt Muscut ja selle tütarfirmalt Shukai. Mõlemad plaadifirmad müüvad oma plaatifde elektroonilisei versioone 100% Ukraina toetuseks

https://shukai.bandcamp.com
https://muscut.bandcamp.com 

TOETA UKRAINAT! www.ukrainaheaks.ee 

TOETA HERSONI LINNA KUNSTNIKKE! www.facebook.com/groups/482080733384257 

1. Кобза - Ішов Козак Потайком = And Quietly The Cossacks Walked (Мелодия 1978)
2. Кобза - Зачекай = Wait (Мелодия 1978)
3. Водограй - Путешествие = Journey (Мелодия 1978)
4. София Ротару - Темп = Tempo (Мелодия 1980)
5. Водограй - Воспоминание = Memory (Мелодия 1978
6. Поющие Юнги - Добранiч = Good Morning (Мелодия 1977)
7. Victor Vlasov - The Air Seller OST 1967 - Intro / Why = Зачем? (Шукай = Shukai 2019)
8. Кобза - Щедрівка = Shchedrivka (Yevshan 1982)
9. Кобза- Ішов Кобзар Чистим Полем = The Minstrel Walked The Open Field (Yevshan 1982)
10. Владимир Быстряков - Тема Алисы = Alice Theme I / OST 1982 (Шукай = Shukai 2019)
11. Владимир Быстряков - Intro Theme / Battlefield OST 1986 (Шукай = Shukai 2021)
12. Chillera - Koblevska A.R. (Мускáт = Muscut 2019)


Mar 09, 202242:34
Loomeka lood: Etnowerk/Annika Vaalma ja Liina Laaneoja

Loomeka lood: Etnowerk/Annika Vaalma ja Liina Laaneoja

Tartu Loomemajanduskeskuse saatesarja „Loomeka lood“ neljandas saates tutvustame LMK inkubanti Etnowerk.

Külas on harmooniline duo Annika Vaalma ja Liina  Laaneoja, kes annavad häid nõuandeid, kuidas loomeettevõttena hästi  toime tulla oma ideedele kindlaks jäädes ning kuidas saada hakkama  raskete aegadega. Loomulikult tuleb juttu ka sellest, kuidas sünnivad  Etnowerki ainulaased ning kaunid kudumid.
Saatejuhid LMK juht Külli Hansen ja LMK kommunikatsioonijuht Katrin Tegova

Heli Jaanus Kaasik 

Mar 02, 202254:06
Must Kast: Prozorovid pereteraapias

Must Kast: Prozorovid pereteraapias

Enne Mustas Kastis valminud Ingomar Vihmari uuslavastust "Kolm õde" toimus kaks lavastuse teemasid avavat vestlusõhtut. Neist esimesel analüüsib Prozorovide perekonna probleeme  Naatan Haamer. Hingehoidja, pereterapeut, superviisor, leina- ja kriisinõustaja ning koolitaja ja õppejõud Naatan Haamer aitab lahti mõtestada "Kolme õe" tegelaste omavahelisi suhteid ning selle taustal ka laiemalt perekondlikke suhtemustreid.

Vestlust juhib Kaarel Targo.

Feb 27, 202201:28:25
Kaisa Kuslapuu: Kasvamine iseendaks

Kaisa Kuslapuu: Kasvamine iseendaks

tARTu häälel käis külas muusik ja laulukirjutaja Kaisa Kuslapuu.

Tema tabavaid ja vaimukaid esinemisi mäletavad paljud luuleprõmmu sarjast TarSlämm. Tänaseks teame teda ka kui ansambli Lonitseera eestvedajat, kellelt on kevadel ka esikalbumit oodata. Vestleme Kaisaga muusikast, elust ja loomisest. Iseendaks kasvamisest ja haavatavusest, inspiratsioonist ning oma hääle leidmisest. Avaneb üks aus ja ehe võru juurtega noore naise lugu.

Saatejuht Kadi-Maarija Maripuu.

Feb 23, 202201:44:08
Tervis Tartust: dr Marje Oona

Tervis Tartust: dr Marje Oona

Uues saatesarjas „Tervis Tartust“ tuleb Tartu teadlaste ja arstidega juttu kõigest, mis seotud meditsiiniga. Esimese saate külaliseks on perearst ja Tartu Ülikooli peremeditsiini kaasprofessor dr Marje Oona, kellega kõneleme perearstitöö argipäevast peaaegu kaks aastat väldanud koroonapandeemia tingimustes. Uurime, millised on peatselt ka Eesti turule jõudvad koroonaravimid ja kas üldse on võimalik ümber veenda inimesi, kes vaktsiinidesse ei usu. Kuid juttu tuleb ka perearstide koolitamisest ning võimalustest, kuidas leevendada Eestit ähvardavat perearstipõuda. Juttu juhib ajakirjanik Kristel Trell.

Feb 17, 202201:20:20
Tartu teatrielu vestlussari: Tartu teatrielu tulevik

Tartu teatrielu vestlussari: Tartu teatrielu tulevik

Vestlusarja viimases osas kohtuvad Tartu 2024 programmikoordinaator Erni Kask ja videosilla vahendusel kultuurikorraldaja Kristiina Reidolv, et vestelda Tartu teatrielu tuleviku teemal. Arutelu modereerib teatriteaduse tudeng Gertrud Soone.

Feb 14, 202201:29:23
Kodusolemine: Karin Bachmann

Kodusolemine: Karin Bachmann

tARTu hääle uues saatesarjas „Kodusolemine“ tuleb, nagu nimigi ütleb, juttu kodust, sellest iseendaks kasvamise ja iseolemise allikast. Esimese „Kodusolemise“ külaliseks on maastikuarhitekt ja EKA doktorant Karin Bachmann. Põikame lapsepõlve ja tuleme tänapäeva, räägime sellest, kuidas kodu ja ümbritsev keskkond meid mõjutab ja milline võiks olla tuleviku kodu(paik). Juttu juhib ajakirjanik Kristel Trell. 

Feb 09, 202201:04:52
Tartu teatrielu vestlussari: Väiketeatrite juurdekasv

Tartu teatrielu vestlussari: Väiketeatrite juurdekasv

Sarja neljandal vestlusel kohtuvad Tartu Uue Teatri produtsent Maarja Mänd Tartu Ülikooli teatriteaduse lektor Hedi-Liis Toome kes arutlevad Tartu Uue Teatri, Musta Kasti kujunemise ning Tartu väiketeatrite üle. Vestlust modereerib teatriteaduse üliõpilane Greeta Võsu.

Jan 17, 202201:20:02
Loomeka lood: Degritter/Taniel Põld ja Uku Püttsepp

Loomeka lood: Degritter/Taniel Põld ja Uku Püttsepp

Tartu Loomemajanduskeskuse saatesarja „Loomeka lood“ kolmandas episoodis on külas Taniel Põld ja Uku Püttsepp niši-idufirmast Degritter, mis toodab vingeid ja ägeda disainiga vinüülide pesumasinaid. Loomeka poolt on saates küsimusi esitamas ja Degritteri eestvedajatega vestlemas LMK juht Külli Hansen ja kommunikatsioonijuht Katrin Tegova. Saame teada, kuidas vinüülipesuri idee sündis, milliste raskuste läbi on ettevõtte tähtedeni jõudnud ning millised on Degritteri tulevikuplaanid. 

Heli Jaanus Kaasik.

Jan 10, 202201:08:25
Siin Psühhoteek! vol 3. Muusika, mida sobiks aastavahetusel kuulata

Siin Psühhoteek! vol 3. Muusika, mida sobiks aastavahetusel kuulata

“Muusika, mida sobiks aastavahetusel kuulata” on 29.12.21 Psühhoteegis käsitsi valitud vinüülidelt ja ekstra tARTu hääle jaoks  aastavahetuseks salvestatud muusikaline sekser. Ettevaatust! Vinüülisekser sisaldab muusikat Vene, Eesti, Itaalia, Soome, Läti, USA,  Bulgaaria, Tšehhi, Serbia, Poola psühhodisko varamust.

Muusika valis Ahto Külvet

Lugude nimekiri:

Татьяна Анциферова - Лето Без Тебя

Joyguns - Kui käes on jaanipäev

Lucia Altieri - L'amore Di Nessuno

Vokaalansambel "Elektra" - Sügiselaul

Lasse Martenson - Rakkauden taika

Boris Lehtlaan - Palju on kell

Raimonds Pauls - Мотто /Танец В Баре

Bruno Oja - My Unknown Friend

10CC - Good News

Симеон Щерев, Квартет „Фокус 65“ - Блус В 10 = Blues In 10

Gloria Ann Taylor Feat. Misha Panfilov - Be Worthy

Karel Duba - (Ghost) Riders In The Sky

Zodiac - Pacific

Slađana Milošević - Imam Sve

Emilia - Satan in Love

Krystof - Don’t Wake Up Yet

Александр Катенин - Все, Что Мы Знаем

Ансамбль П/У Павла Овсянникова - К Звездам

Dec 31, 202101:01:57
Raamatu "Tõnis Vint. Kogutud artiklid" esitlus

Raamatu "Tõnis Vint. Kogutud artiklid" esitlus

Paavo  Matsin kõneleb Tõnis Vindi visuaalsest ja foneetilisest kabalast. Vindi vastvalminud artiklite kogumikust räägivad Elnara Taidre ja Eva Vint. Vestlust juhib Kiwa.

Dec 20, 202101:15:01
Tartu teatrielu vestlussari: Sajandivahetuse uued tuuled

Tartu teatrielu vestlussari: Sajandivahetuse uued tuuled

Vestlussarja kolmandas osas said kokku kirjandusteadlane ja Tartu Teatrilabori üks asutajatest Jaak Tomberg ning lavastaja Margus Kasterpalu. Vesteldi Tartu Lasteteatrist ja selle kasvamisest Teatrilaboriks, samuti Draama festivalist ja otsingulisusest Eesti teatris. Vestlust modereeris teatriteaduse magistrant Hanna Marrandi.

Dec 12, 202101:15:15
Loomeka lood: Ö Stuudio/Martin Kikas ja Siim Parisoo

Loomeka lood: Ö Stuudio/Martin Kikas ja Siim Parisoo

Tartu Loomemajanduskeskuse saatesarja „Loomeka lood“ teises saates tutvustame LMK inkubanti Ö Stuudiot. Saates on külas Martin Kikas ja Siim Parisoo Ö Stuudiost. Saadet juhib LMK kommunikatsioonijuht Katrin Tegova. Kuidas loomeettevõte edukalt toimima panna ning milliseid ämbreid vältida? Kui oluline roll on omavahelisel sünergial ning millal tuleb kasuks ühise stuudioruumi omamine?  

Saatejuht Katrin Tegova / heli Jaanus Kaasik

Dec 07, 202101:09:44
Loomeka lood: Kunstioksjonist filmifondini ja kõik muu, mis jääb sinna vahele

Loomeka lood: Kunstioksjonist filmifondini ja kõik muu, mis jääb sinna vahele

Sissejuhatus: Tartu Loomemajanduskeskus käivitab  tARTu hääles oma saatesarja  „Loomeka lood“. Stuudios said seetõttu kokku sihtasutuse juht Külli Hansen, ettevõtlusjuht Juta Kulhlberg ning inkubatsioonijuht Karin Sepp, et arutleda, mida on loomemajanduskeskus 12 aasta jooksul Tartus muutnud ning mida on loomeka ettevõtetel pakkuda nii tartlastele, aga ka laiale maailmale.

Saatejuht Raul Oreškin / heli Jaanus Kaasik

Nov 24, 202101:21:58
Tartu teatrielu vestlussari: Mati Unt Vanemuises

Tartu teatrielu vestlussari: Mati Unt Vanemuises

Vestlussarja teises osas kohtuvad näitleja Hannes Kaljujärv ja dramaturg Sven Karja, kes räägivad Mati Undi Vanemuise perioodist. Vestlust modereerib teatriteaduse magistrant Karin Allik.

Nov 20, 202101:24:27
"Kolmainsus: Kunst. Teadus. Ulme." raamatu esitlus

"Kolmainsus: Kunst. Teadus. Ulme." raamatu esitlus

8. septembril esitleti tARTu poes Voronja galerii suvenäitusest välja kasvanud raamatut "Kolmainsus: Kunst. Teadus. Ulme." Raamatuesitlusel vestles kuraatoridebüüdi teinud teadlaste ja raamatu koostajate Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Eskoga kunstiteadlane ja Voronja VI hooaja kuraator Indrek Grigor.

Heli: Jaanus Kaasik

Nov 12, 202152:13
Draama 2021: Vestlusring “Miks on Eestile vaja mitut teatrikooli?”

Draama 2021: Vestlusring “Miks on Eestile vaja mitut teatrikooli?”

Eestikeelne kõrgharidus peab olema kõigile tasuta - see on poliitiline  otsus. Kunsti- ja humanitaarerialade puhul kerkib seetõttu tihti üles  küsimus, kas maksumaksjad saavad sellest ka piisavalt kasu. Näiteks kas  poleks otstarbekam koondada kogu teatriharidus Eestis ühte kooli?

See vestlusring ei püüa vastata kohe kõikidele teatriharidusega  seotud küsimustele, vaid keskendub ainult näitlejate ja lavastajate  väljaõppele. Arutleme, milleks on Eestile vaja mitut teatrikooli, kas  koolide vahel on olulisi erinevusi, kas kunstnikke on üldse võimalik  koolitada, mida peaks teatrikoolis õpetama, et lõpetajad tööd leiaksid  jms.

Vestlusringis osalevad TÜ teatriteaduse professor Anneli  Saro, EMTA lavakunstikooli juht,  lavastaja Mart Koldits ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia näitlejatöö  õppejõud, näitleja Katariina Unt

Nov 04, 202101:56:45
Teadus, kunst ja ulmevaktsiinid

Teadus, kunst ja ulmevaktsiinid

Mis eristab teadlast ulmekirjanikust. Millised on praegused vaktsiinid ja mida ulmelist on tulevikus oodata. Milline on kunsti osa teaduse teadvustamisel. Neil teemadel arutlevad aja- ja ulmekirjanik Rait Piir, molekulaarbioloog ja muusik Ermo Leuska ning Inimgenoomika professor ja kuraator ja kunstihuviline Tõnu Esko.

Vestlust juhib ERR'i ajakirjanik Kaur Maran

Oct 25, 202101:38:57
Tartu teatrielu vestlussari: 1990ndate suveteatribuum

Tartu teatrielu vestlussari: 1990ndate suveteatribuum

Sarja esimeses vestluses arutlevad Andres Dvinjaninov Tartu Suveteatri Seltsist ja Anneli Saro Tartu Ülikoolist 1990ndate suveteatribuumi üle. Vestlust modereerib teatriteaduse tudeng Kaisa-Kadi Pilt.
Vestlusarja korraldab Teatriteaduse Üliõpilaste Loož.

Salvestus toimus 21.09.2021 Tartu Uues Teatris

Oct 19, 202101:27:57
Draama 2021: Vestlusring "Milleks meile festivalid?"

Draama 2021: Vestlusring "Milleks meile festivalid?"

Festivalid on väga popid. Uusi festivale tekib igal aastal juurde.  Festivale võib teha igal teemal: kunstist toidu, käsitöö või mõne elustiilini. Miks kultuur festivaliseerub ehk on üha tihedamini pakendatud erinevateks festivalideks? Kuidas mõjutab festival kui pakend  kultuuri loomist ja vastuvõttu? Kas ja kuidas on festivalid mõjutanud teatrit? Millised on Eestis toimuvate teatrifestivalide identiteedid, eesmärgid ja tulevikuplaanid?

Vestlusringis osalevad Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Laur Kaunissaare, Eesti teatri  festivali Draama tegevjuht Hedi-Liis Toome, rahvusvahelise etenduskunstide festivali Baltoscandal kunstiline juht Priit Raud ja SAAL Biennaali kuraator Annika Üprus ning kirjandusfestivali Prima Vista algataja ja projektijuht Berk Vaher.

Sep 30, 202101:22:28
Hebo Rahman. Laulud Võrumaalt ja Tartust

Hebo Rahman. Laulud Võrumaalt ja Tartust

Sel korral kõlab tARTu hääle kirjanduspodcastis lisaks saatejuhi ja külalise häältele lisaks veel akustiline kitarr. Võrumaalt pärit laulukirjutaja, Hebo Rahman on kogunud Tartus tuntust ning on aeg tutvustada teda laiemale publikule. Rahmani laule kuuleme saates  ohtralt. Saatejuht Mika Keränen rikub vahel harmooniat oma küsimustega, sest põnev on ju teada, kus ja millal lood on sündinud.

Saatejuht Mika Keränen / heli Jaanus Kaasik

Sep 23, 202101:15:09
Draama 2021: Teatri metakommunikatsioon

Draama 2021: Teatri metakommunikatsioon

Teatriteemalises vestlusringis arutlevad Tartu ülikooli teatriteaduse professor Anneli Saro, festivali Draama turundus- ja kommunikatsioonijuht Katrin Tegova ning Paide teatri dramaturg ja teatrikriitik Oliver Issak teatrit ja teatreid ning lavastusi ja etendusi käsitlevatest tekstidest.


Vestlust juhib Tartu ülikooli õppejõud ning festivali Draama kuraator ja tegevjuht Hedi-Liis Toome. 

Heli Jaanus Kaasik.

Sep 13, 202101:18:56
tARTu hääl // Draama 2021: Teatri funktsioonid

tARTu hääl // Draama 2021: Teatri funktsioonid

Teatriteemalises vestlusringis arutlevad Tartu ülikooli teatriteaduse professor Anneli Saro, Vanemuise teatrijuht Kristiina Alliksaar ning Paide teatri dramaturg ja teatrikriitik Oliver Issak teatri funktsioonide üle ühiskonnas.

Vestlust juhib Tartu ülikooli õppejõud ning festivali Draama kuraator ja tegevjuht Hedi-Liis Toome.

Heli Jaanus Kaasik.


Sep 09, 202101:13:53
Tartuff »-♡-> Voronja: Kunst, teadus ja ulme

Tartuff »-♡-> Voronja: Kunst, teadus ja ulme

3. augustil Voronja galeriis toimunud vestlusringis osalesid Tartuffi filmiprogrammi juht ja kirjanik Dagmar Raudam, kirjanik ja Eesti Ulme Ühingu president Veiko Belials ja inimesegenoomika professor Tõnu Esko. Vestlusringis otsitakse teaduse, kunsti ning ulme ühisosa - inspiratsioon, vastandumine ja konflikt.

Sep 03, 202101:22:24
Mis on „Südaöine autoportree“?

Mis on „Südaöine autoportree“?

Saates räägivad Maris Pedaja, Mari Pihl ja Maria Ivanova Tartus Aparaaditehases etenduvast interaktiivsest installatsioonist "Südaöine autoportree" www.aparaaditehas.ee/uritused/sudaoine-autoportree  

Saadet juhib semiootik Jaanus Kaasik.

Sep 02, 202101:00:31
tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Tristan Priimägi

tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Tristan Priimägi

Taskuhäälingu tARTu hääl avalik salvestus 6. augustil 2021 Tartuffi festivaliklubis Pepe´s Bistro & Social Club.

Vestluskaaslaseks Tartuffi filmikriitika suvekooli juhendaja, kultuurilehe Sirp filmitoimetaja ja -kriitik Tristan Priimägi.

Saadet juhib semiootik Jaanus Kaasik.

Aug 26, 202101:08:08
tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Roomet Jakapi

tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Roomet Jakapi

Taskuhäälingu tARTu hääl avalik salvestus 5. augustil 2021 Tartuffi festivaliklubis Pepe´s Bistro & Social Club.
Vestluskaaslaseks Tartu Ülikooli Filosoofia ajaloo kaasprofessor Roomet Jakapi. Arutleme festivali kavas olnud filmi "Viga maatriksis" teemadel, kas me elame simulatsioonis kas maailm on päris ja kes juhib maailma.

Saatejuht Jaanus Kaasik

Aug 19, 202101:06:06
tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Rao Heidmets

tARTuFF »-♡-> tARTu hääl: Rao Heidmets

Taskuhäälingu tARTu hääl avalik salvestus 5. augustil 2021 Tartuffi festivaliklubis Pepe´s Bistro & Social Club.Vestluskaaslaseks Tartu Ülikooli Filosoofia ajaloo kaasprofessor Roomet Jakapi. Arutleme festivali kavas olnud filmi "Viga maatriksis" teemadel, otsides vastust küsimustele, kas me elame simulatsioonis, kas maailm on päris ja kes juhib maailma?

Saatejuht ja heli Jaanus Kaasik.

Aug 12, 202101:05:27
Kristiina Reidolv. Film. Film. Film.

Kristiina Reidolv. Film. Film. Film.

Ennustame Kristiinaga, mis saab kinodest, millal võiks Eestisse ja Tartusse filmipaviljon tekkida ning millal tuleb taas kokku Tartu Popi ja Roki Instituut. Tõsist juttu ajame ka.


Saatejuht Raul Oreškin, heli Jaanus Kaasik.

Jul 29, 202101:32:38
Krista Ojasaar. Uneluule.

Krista Ojasaar. Uneluule.

Palaval suvepäeval tARTu poes lindistatud vestlus kaldus iseenesest uimerdamisele ja unenägudele. Krista Ojasaar loeb värskeid luuletusi ja selgitab saatejuhile, mis on luulesein, mille nad eelmisel aastal koos Hannes Einpauliga ehitasid, et esitada luulet uut moodi, teisiti, interdistsiplinaarselt.

Saatejuht Mika Keränen / heli Jaanus Kaasik

Jul 15, 202101:35:19
Kadri Lind. Inimene linnas ja linn inimeses.
Jun 16, 202101:40:15
Timo Maran. Miks teadlane luuletab?

Timo Maran. Miks teadlane luuletab?

Sel korral on Tartu hääle kirjandussaates külas luuletaja ja semiootik  Timo Maran. Kuidas niisugune kahepaiksus mõjutab loomingut? Saatejuht  Mika Keräneniga tuleb juttu ikka meie Tartust, mis Tartu häälele igati  kohane. Loomulikult loeb autor ka ise eetrisse oma luuletusi.

Jun 03, 202101:12:11
Piret Põldver. Julgus olla ebakindel.

Piret Põldver. Julgus olla ebakindel.

Kirjanduse neljandas podinakastis on Mika Keränenil külas Piret Põldver, luuletaja, kirjandusteadlane ja paljude raamatute toimetaja. Saate teemadeks on julgus ja hirm, ühe mündi kaks külge. Muuseas räägib Piret, kuidas ta läks tänu TarSlämmile oma luuletustega lavale. Saates loeb autor ka enda loomingut, eelmisel aastal ilmunud luulekogust "Alati nii järsku".

May 13, 202101:04:07
Kuidas kirjutada debüütkogu?

Kuidas kirjutada debüütkogu?

Äsja ilmus Värske Rõhu raamatusarjas Aliis Aalmanni debüütkogu "Verihaljas". Sel puhul kõneleb ajakirja peatoimetaja Hanna Linda Korp Aliisi ning "Verihalja" kujundaja Maarja Mäemetsega sellest, kuidas raamat sündis, aga ka värvidest, lõunaeestlusest ning rahvalauludest.


Saates kõlavad:
Maarja Nuut & Ruum "Kuud kuulama" (NOËP remix)
Jungle - Keep Moving

May 06, 202101:31:03
Roland Seer. Kuidas anda pildile elu ja mida teeb "Tartu multifilm".
Apr 29, 202101:23:03
Siin Psühhoteek! vol 2. Tartu vinüülidel.

Siin Psühhoteek! vol 2. Tartu vinüülidel.

Järjekorras teises Psühhoteegis salvestatud saates “Siin Psühhoteek!” mängivad Tartuga seotud muusikat ja räägivad Tartuga seotud muusikast vinüülil Psühhoteegi vedaja Ahto Külvet ja Tartu muusik ning muusikaõpetaja Karl Laanekask.

Apr 23, 202101:17:20
Meelis Friedenthal. Kuidas ja millest kirjutada head lugu.

Meelis Friedenthal. Kuidas ja millest kirjutada head lugu.

Meelis Friedenthal on kirjanik, teadlane ja loovkirjutamise õppejõud kelle jutukogu kandideeris ka 2020. aasta Kultuurkapitali kirjandusauhinnale. Headest ja huvitavatest lugudest kirjanduses, ajaloos, televisioonis, ja arvutimängudes vestleb Meelis Friedenthaliga Jaanus Kaasik.

Apr 08, 202101:53:37
Juhan Voolaid. Kirjanikud Tartu linnamüüril.

Juhan Voolaid. Kirjanikud Tartu linnamüüril.

Kolmandas kirjanduse podinakastis tutvume ühe põneva teekonnaga. See on kirjanikuks saamise lugu, mille keskmes on absurdihuumori meister Juhan Voolaid, kes valiti tänavu Tartu linnakirjanikuks. Saates kuuleb katkendeid autori enda esituses raamatutest "Tuhastunud külavanem" ja "Hokimängija Tartu linnamüüril". Saatejuht on emeriitlinnakirjanik Mika Keränen.

Apr 01, 202101:15:52
Elektriteatri piletid kui kunstikogu.

Elektriteatri piletid kui kunstikogu.

Esimese koroonalaine ajal sai Tartu Elektriteatri „Myjazaki“ plakatist tARTu poele lootuse sümbol. Sulgemine tuli meie jaoks liiga vara, kolme tegutsemiskuu jooksul oli väljaminekuid rohkem kui sissetulekuid ning tõsimeeli arvasime, et saabumas on tARTu poe lõpp.
Olime just teinud sotsiaalmeedias „Myjazaki“ plakati postituse ja kolmandal eriolukorra päeval võttis keegi Tallinnast ühendust ja küsis, et kas saate plakati pealinna panna? Seejärel tuli ostusoov Võrust, seejärel Saaremaalt, siis juba neljas, viies, kuues soovija. Plakateid oli vaja isegi juurde trükkida ning ning koos sellega tekkis ka lootusekiir olukorrast väljumiseks.
Vestleme Andres Kautsi ja Paula Maueriga Elektriteatrist ja piletitest, mida kunstiteostena osta soovitakse.

Mar 26, 202101:28:22
Mis on nifti ja kuidas seda müüa?

Mis on nifti ja kuidas seda müüa?

Kirjanik ja futurist Vahur Afanasjev, IT-insener ja ettevõtja Asko Seeba, semiootik Jaanus Kaasik ja galerist Raul Oreškin avavad teemat, kuidas müüa ja osta krüptokunsti? Paralleelselt saatega saab jälgida ja kaasa elada Vahur Afanasjevi ja tARTu poe eksperimendile suurimas niftide müügiga tegelevas keskkonnas OpenSea.io.

Mar 19, 202102:13:52
Heidi Iivari. Kas Tartus tegutseb sariarmastaja?

Heidi Iivari. Kas Tartus tegutseb sariarmastaja?

Emakeelepäeval mõtisklevad podinakastis kaks Tartu kirjanikku, kelle juured asuvad Soomemaal. Saatejuhiks on kirjanik Mika Keränen ja külas Heidi Iivari, kes on luuletaja, tõlkija ja Soome Instituudi programmikoordinaator. Suvel ilmub Heidi esikluulekogu, mis on kakskkeelne ja kannab pealkirja Tarton sarjarakastaja/Tartu sariarmastaja (Enostone 2021). Kirjanikud vestlevad eesti keeles loovusest ja püüavad leida vastust küsimusele, et mis asi see armastus õigupoolest üldse on?

Mar 14, 202101:19:05
Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko. Teadlased, kes leiavad inspiratsiooni kunstist ja ulmest.

Kaija Põhako-Esko ja Tõnu Esko. Teadlased, kes leiavad inspiratsiooni kunstist ja ulmest.

Kaija ja Tõnu kureerivad saabuval suvel Voronja galeriis kaasaegse kunsti näitust "Kolmainsus - Kunst. Teadus. Ulme". Vaid paar nädalat enne kureerimise pakkumist, koostas teadlaste paar soovtegevuste listi ning näituse kureerimine oli üks neist. Kas tegu on saatuse või juhusega? Mis rolli üldse juhused teaduses mängivad? Mis on teadusel ühist kunstiga ning millised kokkupuutekohad ulmega? Kas ka kõige pöörasem ulme võib ühel hetkel reaalsuseks saada?

Mar 06, 202102:18:06
Contra. Kas külahull on hea olla?

Contra. Kas külahull on hea olla?

Mis toidab loovust? Kas sa oled hull? Kas sa hoolid sellest, mida teised Sinu kohta arvavad? Kui sa lööksid mulle penalti, kumba nurka? Loovusest ja jalgpallist räägivad Urvaste külahull Contra ja Vuonislahti külahull Mika Keränen.

Feb 09, 202101:21:17
Maari Soekov. Müstiliste tegelastega Tartus.

Maari Soekov. Müstiliste tegelastega Tartus.

Kolmandas saates räägime kunstnik Maari Soekoviga luukeredest, lehma kolpadest ja loomajäänustest aga seda ainult esimestel minutitel. Edasi piilume Maari maailma ning saame tuttavaks nähtamatute olenditega, kes Tartus oma elu elavad, ning aeg-ajalt Maari piltidel end ilmutavad.

Jan 30, 202101:12:43
Siin Psühhoteek!

Siin Psühhoteek!

Esimeses Psühhoteegis salvestatud saates "Siin Psühhoteek!" (tARTu podcastide sarjas) räägivad Ahto Külvet ja režissöör Aleksandr Heifets Eesti lugude sarjas valminud lühidokumentaalist "Muusika, mida ma veel ei tea" (Taiga Film 2021). Film on Psühhoteegist ja vinüülimaaniast ning esilinastub pühapäeval 17.01.2021 Tartu Elektriteatris.

Jan 15, 202101:01:33
Kairo. Kas Tartu võib tissidega olla?

Kairo. Kas Tartu võib tissidega olla?

Esimene saade algab tegelikult 21-sel minutil. Enne seda toimub soojaks rääkimine, mille käigus lahkame esimese tARTu hääle, Kairo, luukeresid või õigemini seda ühte, mille ta kapist välja on lasknud. Aga veel räägime Kairoga tema argipäevast ja võimalikkusest kunstnikuna ära elada ning loomulikult tissidega Tartust ka. 

Dec 31, 202001:25:32