Skip to main content
Spotify for Podcasters
Słuchowisko „Opowiadamy Historie” – Podcast Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie

Słuchowisko „Opowiadamy Historie” – Podcast Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie

By Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” to Instytucja kultury działająca na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Nawiązujemy do symbolicznego znaczenia Bramy Grodzkiej, dawniej łączącej miasto chrześcijańskie i żydowskie oraz do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur.
Available on
Apple Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Fotodokumentalista miasta / rozmowa z Wojciechem Turżańskim

Słuchowisko „Opowiadamy Historie” – Podcast Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN” w LublinieMay 26, 2023

00:00
55:16
Fotodokumentalista miasta / rozmowa z Wojciechem Turżańskim
May 26, 202355:16
Flugplatz w Lublinie

Flugplatz w Lublinie

Flugplatz to potoczna nazwa obozu pracy utworzonego w Lublinie przez okupacyjne władze niemieckie na terenie przedwojennego lotniska – stąd jego nazwa (niem. lotnisko). Przed wojną mieściła się tam Lubelska Wytwórnia Samolotów, która powstała w 1936 roku po upaństwowieniu wcześniejszych Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz. 

Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lublina na terenie zakładów lotniczych początkowo utworzono skład zdobytej broni oraz obóz jeniecki, który funkcjonował do początku 1940 roku. Później na terenie dawnej Lubelskiej Wytwórni Samolotów ulokowano stajnie i kwatery 2 Pułku Kawalerii SS, Magazyny Odzieży Waffen SS oraz jednostkę obsługi technicznej Wehrmachtu. 

Po kolekcję fotografii Flugplatzu zapraszamy na: https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/akcja-reinhardt-w-lublinie/

realizacja: Patryk Pawłowski, Marcin Fedorowicz

Nov 30, 202210:48
Szkoła Lubelska

Szkoła Lubelska

Przy ulicy Spokojnej 1 w Lublinie znajduje się ponad stuletni budynek dawnej Szkoły Lubelskiej, noszącej w okresie międzywojennym imię Stefana Batorego. Obiekt przez większą część swojego istnienia pełnił - i pełni zresztą nadal - funkcję edukacyjną. Budynek miał jednak w swojej długiej historii także bardziej mroczny okres. W czasie II wojny światowej w tym miejscu znajdował się niemiecki sztab akcji „Reinhardt”, mającej na celu eksterminację europejskich Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.


Realizacja: Marcin Fedorowicz, Patryk Pawłowski

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie

Sep 15, 202210:44
Tajemnice willi przy ul. Lubomelskiej 4/6 w Lublinie

Tajemnice willi przy ul. Lubomelskiej 4/6 w Lublinie

Przy ulicy Bocznej Lubomelskiej 4/6 w Lublinie znajduje się niewyróżniający się budynek o prostej, gładkiej fasadzie. Tylko co bardziej dociekliwi wiedzą, że budynek ma znacznie bardziej interesujący wygląd od strony ogrodu, z tarasami na obydwu kondygnacjach, przedzielonych filarami. A dopiero naprawdę interesujący się historią Lublina wiedzą, że ten pozornie nieciekawy budynek skrywa mroczną historię, dotyczącą nie tylko Lublina, ale i całej Europy. Zapraszamy na pierwszy odcinek słuchowiska „Opowiadamy historie” realizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie.

Realizacja: Marcin Fedorowicz, Patryk Pawłowski

Jul 25, 202215:30