Skip to main content
Spotify for Podcasters
תיבת תעודה

תיבת תעודה

By תיבת תעודה - פודקאסט על קולנוע דוקומנטרי ישראלי

הפודקאסט "תיבת תעודה" של הפורום הדוקומנטרי בישראל וקרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה, מארח בכל פרק יוצרים, מומחים וחוקרים כדי לשוחח ולהרחיב את הדעת על הסרטים החדשים בעולם הדוקו הישראלי. ביחד אנחנו יוצאים למסע קולנועי, חברתי ופוליטי אל נבכי ההוויה הישראלית, כפי שהיא משתקפת בסרטי תעודה ישראלים עדכניים ומסעירים.
מגיש : דן שדור
עורכת: איילת בכר
יוצרת ומפיקה: דנה נאור הכהן
מערכת: עמית גורן, חגית בן יעקב,נגה חביון
הפודקאסט בחסות: קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה, הפורום הדוקומנטרי בישראל, ספריית בית אריאלה, עיריית תל אביב יפו אגף התרבות והאמנויות, המועצה הישראלית לקולנוע, משרד התרבות והספורט
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

פרק 1 - הפריים שמתחיל לזוז - רן טל בעקבות מיכה בר-עם

תיבת תעודהOct 09, 2022

00:00
50:10
פרק 5 - המהפכניות

פרק 5 - המהפכניות

מה מביא יוצרת חרדית לעסוק בנושא הכי נפיץ בחברה ממנה היא באה? ואיזה תהליך היא עברה במסע אל הסרט שאי אפשר לצלם בו כמעט אף אחד? סרטה החדש של רחל אליצור מכניס אותנו לחדר המיטות של זוגות חרדים שזה עתה נישאו, ומביא עדויות מבפנים על "ליל הכלולות"; ההכנות, הפחדים והפנטזיות, שאיתם מגיעים צעירות וצעירים חרדים לחדר הייחוד, בדרך להתנסות המינית הראשונה שלהם. אליצור היא קולנוענית חרדית פורצת דרך. מפיקת הסרט, אביגיל שפרבר, מגיעה גם היא מהעולם הדתי ובין שלל יצירותיה המעוטרות נמצא הסרט "תקופת מבחן" שמתאר את התמודדותה כלסבית בת למשפחה דתית אדוקה. האורחת השלישית בפודקאסט היא ד"ר מיכל פרינס, חוקרת מיניות ומטפלת בחברה הדתית והחרדית. שלוש נשים אקטיביסטיות בשיחה מאירת עיניים ומרחיבת לב על התנאים שבהם קולנוע תיעודי יכול לעסוק בזוגיות ומיניות בחברה הדתית, החרדית ובכלל, ואיך כל זה קשור לריאלטי חתונמי? כל התשובות בפרק החדש של "תיבת תעודה".


הסרט זמין לצפייה ב yes דוקו.

גופים תומכים/משדרים: הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה , yes דוקו, מכון ון-ליר בירושלים.

קרדיט צילום: אביגיל שפרבר

Aug 02, 202353:33
פרק 4 - העולם שמתחת והעולם שמעל : תיק 512 וכח המשיכה של עולם הפשע

פרק 4 - העולם שמתחת והעולם שמעל : תיק 512 וכח המשיכה של עולם הפשע

הסדרה 'תיק 512' על ארגון הפשע של יצחק אברג'יל והתובע ניסים מרום שהפיל אותם בסופו של דבר, שברה שיאי צפייה לסדרה תיעודית ישראלית. האם זה בגלל המשיכה הטבעית שלנו לדמות הנבל? או שמדובר ביחסים מורכבים עם הרוע והעולם התחתון, שתמיד נמצאים כפסע מאיתנו. טל ברדה ועדי מאירי, יוצרות הסדרה ביחד עם עורך הוידאו גל גופר התארחו אצלנו כדי לנסות ולפצח את סוד ההצלחה של הסדרה.

Jul 12, 202336:09
פרק 3 - שני ילדים ומחסום

פרק 3 - שני ילדים ומחסום

הבמאי דוד וקסמן נחשף למציאות בה נעצרים ילדים פלסטינים בבתי כלא צבאיים ישראליים, והחליט לצאת למסע תיעודי שיחשוף את הסיפור. הסרט "שני ילדים ביום" הציג בארץ ובעולם וזכה בפרסים, אבל רק כששר התרבות מיקי זהר איים לשלול ממנו את התקציב מפני שהסרט "מוציא את דיבתה של ישראל", הוא התחיל לקבל תהודה ציבורית רחבה. האם יש מקום היום בציבוריות הישראלית לסרטים שמבקרים את המדיניות הישראלית בשטחים? וקסמן ועו"ד מוריה שלומות, מנכ"לית "הועד נגד מעצרי ילדים" ינסו לענות על השאלה הזו, יחד עם הבמאי יואב שמיר - שמציין עכשיו עשרים שנה ליציאה של סרטו המופתי "מחסומים"', אחד הסרטים התיעודיים הישראלים המצליחים בכל הזמנים.May 08, 202347:08
פרק 2 - היסטוריה של מנצחים - האגרוף של לבון מרסר ואיך עושים דוקו-ספורט בעברית

פרק 2 - היסטוריה של מנצחים - האגרוף של לבון מרסר ואיך עושים דוקו-ספורט בעברית

לרגל המונדיאל בקטאר - רצינו לבדוק מה הקשר בין קולנוע תיעודי וספורט, ומה הופך את תת הז'אנר של דוקו-ספורט לכל כך פופולרי בשנים האחרונות. אבידע ליבני ואייל אופנהיים - שיצרו את הסדרה התיעודית פורצת הדרך "האגרוף", מתארחים אצלנו כדי לדבר בין היתר על הקשר בין נבדל ושייקספיר, גזענות וסוציאליזם, ומה מלמדת אותנו היריבות רבת השנים בין מכבי והפועל תל אביב על מבני הכח בחברה הישראלית.

Nov 23, 202243:18
פרק 1 - הפריים שמתחיל לזוז - רן טל בעקבות מיכה בר-עם

פרק 1 - הפריים שמתחיל לזוז - רן טל בעקבות מיכה בר-עם

אלף שלוש מאות ארבעים ואחד פריימים מהמצלמה של מיכה בר-עם הוא לא רק אחד הסרטים המדוברים של השנה, הוא גם מקרה יוצא דופן שבו סרט תיעודי הופך לתערוכת צילום במוזיאון תל אביב. הבמאי רן טל ואוצר התערוכה ד"ר נעם גל מתארחים לשיחה על אחד הצלמים הקאנונים בתולדות הצילום הישראלי, ומנסים לענות על השאלות - מה הוא צילום בימינו, את מי ומה הוא משרת, ומה קורה במפגש שלו עם אמנות הקולנוע.

קרדיט צילום: מיכה בר-עם

מגיש ועורך: דן שדור

יוצרת ומפיקה: דנה נאור הכהן

עורך סאונד: אופיר גל

מערכת: עמית גורן, חגית בן יעקב, נגה חביון


הפודקאסט בחסות: קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה, הפורום הדוקומנטרי בישראל, ספריית בית אריאלה, עיריית תל אביב יפו - אגף התרבות והאמנויות, אוטופיה שירותי מצלמה, המועצה הישראלית לקולנוע, משרד התרבות והספורט. 

Oct 09, 202250:10