Skip to main content
Spotify for Podcasters
Dobrostan w wielkim miescie

Dobrostan w wielkim miescie

By Kamila Tokarska

To podkast dla Ciebie, jeśli chcesz zrobić coś dla swojego umysłu, czuć się lepiej w swoim życiu i zobaczyć, co piękny świat ma dla kogoś takiego jak Ty.
To reportaż z tego jak żyją inni ludzie, praktyczna wiedza o dobrostanie i trochę rozwoju osobistego.
Bardziej pozytywny i wartościowy niż scrollowanie telefonu, a podobnie relaksujący.
Słuchaj bez poczucia, że tracisz czas!
„Dobrostan w wielkim mieście” to 3. sezon podcastu Kamili Tokarskiej z dobrostanpodcast.pl
💌 ktokarska@gmail.com
Available on
Amazon Music Logo
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Nasze mocne strony i Test Gallupa

Dobrostan w wielkim miescieDec 25, 2020

00:00
19:14
Jak przestać się wstydzić? - Magdalena Kuszewska

Jak przestać się wstydzić? - Magdalena Kuszewska

Magdalena Kuszewska to dziennikarka, trenerka komunikacji, reportażystka, autorka książek, z których najgłośniejszą do tej pory jest “Chciałbym… Męskie fantazje seksualne”. Może się to zmieni, bo właśnie wyszła jej nowa książka: Gładko. Książka o polskim wstydzie intymnym.

Magda uwielbia łamać tabu. 

A dziś rozmawiamy o wstydzie, który rujnuje nam radość z życia w naszych ciałach. Bo jesteśmy narodem wstydliwym, wstydzącym się i jeszcze do tego zawstydzającym się nawzajem.

Będzie o tym jak przestać się wstydzić, ale też o akceptacji samego siebie, intymności i o pracy konsultanta scen intymnych w filmach.


Jun 02, 202334:32
Koło zgody — Agnieszka Szeżyńska

Koło zgody — Agnieszka Szeżyńska

Agnieszka Szeżyńska — coachka intymności, językoznawczyni, autorka książek z serii „Warsztaty intymności”. Współtworzy Instytut Pozytywnej Seksualności w Warszawie. Pomaga być w kontakcie z granicami, korzystać z prawa głosu i ucieleśniać przyjemność. 

A rozmawiamy dziś o tym, że Koło Zgody jest jedną z najlepszych rzeczy, których się można w życiu nauczyć. I czym jest Koło Zgody.

Będzie też o konsencie i o tym jak zaprosić do swojego życia  więcej przyjemności, potrzeb i granic, żeby być bardziej szczęśliwym w relacjach.

May 26, 202341:49
Saunowe ukojenie - Piotr Migdał

Saunowe ukojenie - Piotr Migdał

Piotr Migdał to doktor fizyki kwantowej i specjalista sztucznych sieci neuronowych, nominowany do Webby Awards, czyli cyfrowego Oscara za Virtual Lab, czyli interaktywne kwantowe “klocki lego”.

Autor materiałów do uczenia maszynowego i AI, oraz tekstów o ciale, emocjach i randkowaniu.

O czym będziemy rozmawiać z tym wybitnym polskim naukowcem? Odcinek o sztucznej inteligencji już był, więc dziś rozmawiamy o saunowaniu. Bo na co dzień Piotra można spotkać w leśnej saunie, gdzie macha wachlarzem jako saunamistrz i wygląda jak egzotyczna ryba w akwarium. To nie mój cytat.

A dziś będzie:

sauna jako hartowanie się, starożytna forma leczenia ciepłem, ale też miejsce, gdzie można zaspokajać potrzebę relaksu, wrażeń i bodźców

Dowiesz się co to jest aufguss i jak projektuje się takie rytuały

Będzie też nierozpoznawanie ludzi z twarzy i z sauny, czyli prozopagnozja i anegdotki. Bo anegdotki są najlepsze.


Apr 28, 202337:19
Lekkość bytu — Kasia Federowicz

Lekkość bytu — Kasia Federowicz

Kasia Federowicz to lightworkerka, sommelierka i wokalistka jazzowa.

Przez wiele lat restauratorka i managerka w gastro, związana także z pomocą humanitarną- więc wie co to ciężka praca. Dziś m.in. prowadzi degustacje wina, ale także warsztaty rozwojowe, organizuje kręgi i przyjmuje w ramach sesji indywidualnych, korzystając w tym z ponad 20 lat doświadczeń. 💌 ktokarska@gmail.com Dowiesz się:

jak działać z luzem i lekkością, w zgodzie ze sobą,  jak  zmienić swoje przekonania i otworzyć się na więcej obfitości, lekkości, miłości i spełnienia ale bez poczucia, że skoro wszystko w życiu jest możliwe, to nic nie ma realnej wagi ani konsekwencji jak u Kundery


Apr 21, 202348:60
Sztuczna inteligencja. AI a etyka i dobrostan — Dota Szymborska

Sztuczna inteligencja. AI a etyka i dobrostan — Dota Szymborska

Dziś jest z nami dr Dota Szymborska, która specjalizuje się w etyce nowych technologii. Jej rozprawa doktorska dotyczyła etycznych uwarunkowań w pojazdach autonomicznych. Entuzjastka współpracy z niebiologicznymi naukowcami, wykładowczyni, propagatorka nauki, triathlonistka i maratonka.

A rozmawiamy o sztucznej inteligencji.

Dowiesz się:

jak korzystanie z AI może się przełożyć na nasz dobrostan jak korzystać ze sztucznej inteligencji w pracy i w życiu, żeby to było etyczne i z korzyścią dla nas ale też, że z chatgpt jest jak z młotkiem — można go użyć w sposób etyczny, ale też do czynienia zła.
Apr 07, 202336:53
Metoda Feldenkraisa - Marta Górna-Wiszniewska

Metoda Feldenkraisa - Marta Górna-Wiszniewska

Twoim gościem dziś jest Marta Górna-Wiszniewska, nauczycielkę metody Feldenkraisa w trakcie 4-letniego szkolenia w Instytucie Feldenkraisa w Wiedniu. Marta to teoretyczka tańca i  założycielka Neuropracowni — miejsca, które wspiera uwalnianie stresu i napięć poprzez delikatną pracę z układem nerwowym. 

💌 ktokarska@gmail.com

Dowiesz się:

czym jest Metoda Feldenkraisa i jak można włączyć jej zasady do codziennego życia. 

Feldenkrais mówił, że istotą życia jest ruch — zmieniając sposób poruszania się danej osoby. zmieniamy jej całe życie, żeby to, co niemożliwe stało się możliwe, to co możliwe łatwe, a to, co łatwe pełne elegancji i gracji.

Mar 31, 202337:35
Dobrostan w TMC — Iza Miętka - Tradycyjna Medycyna Chińska
Mar 17, 202327:47
Relacje i NVC  — Beata Blizińska
Mar 10, 202324:42
Integracja odmiennych stanów świadomości — Tomasz Kwieciński

Integracja odmiennych stanów świadomości — Tomasz Kwieciński

Tomasz Kwieciński to terapeuta, który prowadzi podcast "Terapia Psychodeliczna".  Fascynuje się łączeniem rozwoju osobistego, klasycznej psychologii i niekonwencjonalnych metod. Autor książki "Follow the Call - terapeutyczne doświadczenia w poszerzonych stanach świadomości.”

A dziś rozmawiamy o trudnych doświadczeniach i odmiennych stanach świadomości (indukowanych oddechem, substancjami, trudnymi doświadczeniami).

O tym, jak domykać intensywne przeżycia, żeby przełożyły się na rozwój osobisty.

Dowiesz się:

Dlaczego  warto się do integracji przeżyć przyłożyć? Jak pracować z intencją? Jak może przebiegać integracja? Czy trudne doświadczenia przekładają się na rozwój i dobrostan? Jak nauczyć się integrować swoje doświadczenia? Jak może działać doświadczenie psychodeliczne - plusy i minusy?
Mar 03, 202345:25
Jedzenie i Nowe Epifanie - Monika Kucia

Jedzenie i Nowe Epifanie - Monika Kucia

Monika Kucia jest kuratorką programu kulinarnego festiwalu Nowe Epifanie.

Jedzenie jest dla niej językiem komunikowania się z ludźmi

https://dobrostanpodcast.pl/

Dziś będzie o tym

Dlaczego festiwal kulturalny stawia nacisk na gotowanie z resztek i dzielenie się z potrzebującymi? Czy gotowanie może być epifanią piękna i dialogiem z tradycją? Czym jest etyczna dieta na ciężkie czasy?

Będą też kasztany z jarmużem, kiełbasa z Zurychu, która zaczęła reformacje, stoicyzm reformowany i własna żywność z własnego ogródka.

Feb 24, 202328:20
Dobrostan czy złostan? - Kamila Tokarska

Dobrostan czy złostan? - Kamila Tokarska

Ten podcast nazywa się Dobrostan, bo chcę, żeby wszystko szło ku dobremu. I w ogóle, żebyśmy wszyscy żyli długo i pomyślnie. 

Dobrostan to tez brostan — bo goście są często, albo stają się moimi herbatnikami i bo prowadząć ten podcast łącze ludzi.

Jeśli masz pomysł na gościa albo sama chcesz zostać gościnią to daj znać: 💌 ktokarska@gmail.com

Feb 10, 202309:28
Chodzę na wystawy! – Katarzyna Zadworny

Chodzę na wystawy! – Katarzyna Zadworny

Umysłowy orgazm z Katarzyną Zadworny, która będzie Cię namawiać, żebyś poszła z nią na wystawę. I z jej grupą na FB Chodzę na wystawy!

Dlaczego? Bo Katarzyna może być twoją wystawową default friend, która pokaże Ci, że przy sztuce dobrze się odpoczywa, kiedy nasz umysł dobrze działa i jest stymulowany.

Będzie o tym

że nie trzeba się znać na sztuce, żeby chodzić na wystawy o synestezjach skąd wziął się pomysł na grupę wystawową i to żeby wystawy były też spotkaniami z innymi ludźmi Czy kontakt ze sztuką może nam dać dobrostan?
Feb 03, 202327:45
Afirmowanie — sztuka programowania siebie — Waldemar Wosiński
Jan 27, 202341:38
Zmiana a kompleksy - Monika Kopycka

Zmiana a kompleksy - Monika Kopycka

Rozmowa o przepisie na zmianę i o tym, jak na nasze plany wpływają nasze kompleksy. A gościem jest Monika Kopycka, która zawodowo wspiera w procesie zmian -zwłaszcza po bolesnych doświadczeniach, czy trudnych związkach.

Dowiesz się:

Czy zmianę można sobie ułatwić? Co zrobić, gdy kompleksy przeszkadzają nam w przeprowadzeniu zmian Jak pracować ze zmianami, których sami chcemy i tymi nieplanowanymi? Jak osiągnąć dobrostan?
Jan 20, 202336:32
Neurografika - Inessa Kim

Neurografika - Inessa Kim

Słyszeliście o neurografice?

To może być następna big thing, więc warto posłuchać jak można wykorzystać rysowanie do rozwiązywania problemów i osiągania celów.

A w tym odcinku…

Inessa Kim uczy smacznie gotować i modelować rzeczywistość. Bo jest instruktorką Neurografiki. W końcu, jeśli życie daje nam cytryny, należy wiedzieć, jak przerobić je na lemoniadę, a papryczki na kimchi. 

Jan 13, 202340:03
Narcyzm – Anita Dudziak
Jan 06, 202340:08
Sprowokuj swój Dobrostan - Joanna Czarnecka

Sprowokuj swój Dobrostan - Joanna Czarnecka

W tym odcinku będzie dobrostan, który buduje i pozwala nam oddychać sobą.

Opowie ci o tym Joanna Czarnecka. Jej styl to prowokatywność a specjalność to tworzenie w ludziach poczucie mocy, porozumienia i współpracy.

A z rozmowy dowiesz się: dlaczego kryzys jest tak dobry jak pani wychowawczyni na koloniach w dzieciństwie co ma wspólnego dobrostan i coaching prowokatywny? dlaczego tak ważne są uśmiech do samej siebie i do życia, akceptacja, bliskość i bycie usłyszanym że absurd i przerysowanie to potencjał do zmian w naszym życiu że człowiek w swojej istocie jest silny i dobry, ale czasami coś zmaluje

i że najgorsze co możemy sobie zrobić w kryzysie to zaszyć się pod kołdrą na dłużej niż 2 dni!

Dec 23, 202244:11
Energia pieniądza - Ela Kamińska-Florencio
Dec 16, 202224:26
Chcecie bajki, oto bajka - Basia Peregryn

Chcecie bajki, oto bajka - Basia Peregryn

Była sobie Basia Peregryn i miała podcast o baśniach. Basia jest Heherezadą, bo trochę jest u niej opowieści z 1001 nocy a trochę heheszków i jest bajaderą, bo jej podcast jest jak to ciastko ulepione z różności, podlane alkoholem, kojarzące się z tancerką świątynną.

Czyli nie dla dzieci.

O czym dziś rozmawiamy? O mądrości baśni i mitów oczywiście, o tym, czy baśnie wprowadzają nas w dobrostan i błogostan, oraz czy to ulubiona bajka z dzieciństwa wpływa na nasze życie, czy na odwrót?

Posłuchaj, jeśli chcesz wiedzieć, jak to się dzieje, że baśnie pomagają nam odnaleźć się w nowej sytuacji, nabrać dystansu do problemów i dokonać wglądu we własne życie oraz jak

Bruno Bettelheim tłumaczył znaczenie baśni w wychowaniu i rozwoju dziecka.

Będzie też bajka o tym, dlaczego niedźwiedź nie ma ogona.

Nov 25, 202245:46
Tantra. Ku dobrostanowi - Łukasz Zalewski

Tantra. Ku dobrostanowi - Łukasz Zalewski

Gościem jest Łukasz Zalewski — terapeuta ciała i energii, pasjonat rozwoju osobistego i duchowego. Rozmawiamy o tym, że  lepszy i głębszy kontakt z ciałem, energią i emocjami jest niezbędny, żeby czuć się dobrze. Będzie też o tym czy tantra jest seksistowska, o power couples i dlaczego innym płynie a nam mniej.  A z praktycznych rzeczy, to o tym co się zmienia w naszym życiu, gdy jesteśmy dobrze połączeni emocjonalnie i energetycznie i jak to wykorzystać do lepszego radzenia sobie w codziennym życiu.

Łukasz poleca też książki Louann Brizendine "Mózg kobiety" i "Mózg mężczyzny".


Linki: 

Łukasz Zalewski na Fejsie i na Insta

Nov 18, 202252:02
Dobrostan w wielkim mieście
Oct 13, 202201:46
Jak to jest być baletnicą - Natalia Pasiut

Jak to jest być baletnicą - Natalia Pasiut

Dziś poznacie Natalię Pasiut, profesjonalną tancerkę zawodową, która opowie: jak to jest być baletnicą Polskiego Baletu Narodowego, o tym jak kochać siebie i o swoim bajkowym życiu na Starej Ochocie.
Oraz o codziennych problemach, stereotypie baletnicy, anoreksji i o oddechu i estetyzacji pilatesu i pięknych wnętrzach, bo Natalia prowadzi też SZTUKstudio, gdzie uczy pilatesu, jogi i tańca klasycznego, a przy okazji filozofii dbania o zdrowie i zaprzyjaźniania się z własnym ciałem.
Będzie też o tym dlaczego każda osoba chorująca na cukrzyce jest bohaterem i o tym czy baletnice imprezują. A ja opowiem, jak kąpałam się w płatkach róż jako dziecko.

Linki:
Natalia Pasiut
SZTUKstudio
Aug 19, 202238:09
Nadodpowiedzialność gorsza od faszyzmu - Jacek Wiktor
Jul 29, 202240:33
Kobieta i wino - Dziewczyna z butelką wina
Jul 08, 202243:20
Medytacja labiryntu - Sylwia Hanff
Jun 03, 202241:37
Pieszo z Panamy do Kanady - Ola Synowiec

Pieszo z Panamy do Kanady - Ola Synowiec

Z Olą Synowiec znamy się nie od dziś, więc kompletnie mnie nie zdziwiło, że jest współautorką nowej książki “Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” wydanej właśnie przez wydawnictwo Czarne.
Ola zdecydowała się dołączyć do dopiero co poznanego Arka Winiatorskiego ze Stones on Travel i przejść z nim na piechotę przez Meksyk i Stany aż do Vancouver. Tak więc uważaj jak ktoś Cię poprosi o chodzenie, bo możesz skończyć jako autorka książki.
Podróż Arka i Oli została uznana za podróż roku przez „National Geographic Traveler” i uhonorowana Nagrodą im. Tony’ego Halika.
A z naszej rozmowy dowiesz się:

jak zaczęła się ta wyprawa
że chodzenie to sposób, żeby zobaczyć więcej w podróży, zwolnić, poznać ludzi, którzy nie mieszkają w dużym mieście i nie goszczą na pierwszych stronach gazet.

Będą też rady jak podróżować bezpiecznie, perspektywa pobocza, kindness of strangers, migracje i ciekawe osoby, które Ola i Arek poznali po drodze.
Linki:
Blog Oli o Meksyku
Stones on travel
Książka Oli i Arka
May 30, 202238:21
Gdzie zjeść w Warszawie - Karolina Klawinowska

Gdzie zjeść w Warszawie - Karolina Klawinowska

Zastanawiacie sięm gdzie warto zjeść w Warszawie? Zapytam o to ekspertkę — Karolinę Klawinowską z bloga Na Ostrzu Języka.
W tym odcinku będą najlepsze knajpy warszawskie z podziałem na kuchnię polską, azjatycka, amerykanska, wloska, meksykanska i grecką.
Karolina opowie tez jak się jak to jest być blogerem restauracyjnym, jak pokochać foodtrucki, jak wybrać dobre miejsce na obiad i czy lepiej napisać książkę, czy założyć restaurację.
Będą też oczywiście smaczki np. że Karolina przestała jeść w barach kanapkowych po tym jak widziała zwłoki ściskające w ręku kanapkę pewnej znanej sieciówki.
Dziękuję, że słuchacie i polecacie ten podcast swoim herbatnikom!
May 20, 202244:05
Poezja na ciężkie czasy — Damian Dawid Nowak
Apr 29, 202227:25
Dobrostan - Natalia Pokrywka

Dobrostan - Natalia Pokrywka

Natalia Pokrywka ze Złotej Godziny opowie o dbaniu o siebie, żeby mieć dobrostan, obfitość i dobrobyt.
Natalia to niepoprawna romantyczka z głową do liczb, fitoterapeutka oraz autorka kursu o domowych finansach i budżecie. Od zawsze poszukuje odpowiedzi na pytanie: “jak żyć?” i już sporo tych odpowiedzi już znalazła.
A dziś będzie o tym:

Czym jest dobrostan?
Jak dbać o siebie na wiosnę i jak eliminować złostan
Jak ma się dobrostan do dobrobytu

Dowiesz się tez jak radzić sobie z epidemią lęku i jak skrócić wieczór i wydłużyć poranek, oraz że dobrostan” był kiedyś terminem z hodowli zwierząt, który zrobił ogromną karierę. Czego i Tobie życzę!
Linki:
Złota godzina na Insta
Ściąga z dbania o siebie
nazwiska, które padły w wywiadzie:
Dr Rangan Chatterjee
Steven Pressfield
Bronnie Ware — czego żałują ludzie w hospicjum
Mar 18, 202239:33
Rumi – Masnawi

Rumi – Masnawi

Cytaty z Rumiego krążą codziennie po mediach społecznościowych, są cytowane na weselach i pogrzebach.
Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się stało, że XIII perski mistyk stał się najlepiej sprzedającym się poetą w Stanach?
Zawdzięcza to Colemanowi Barksowi, który zrobił własną mocno uproszczona interpretację jego wierszy i temu, że to tekst, który zmienia, który ma coś do powiedzenia ludziom w XXI wieku, że często Rumi jest bardzo ważny dla konkretnej osoby.
Na tyle ważny, że grupa przyjaciół przygotowała własne tłumaczenie – pierwsze porządne tłumaczenie na polskie. Ale mało brakowało, a projekt ten nie ujrzałby światła dziennego.
W tym odcinku Kam objasnia opowiem o:

„Masnawi” Rumiego, sufizmie, o dowcipach medresowych
o tym jak wbiłam się do medresy w czasie wycieczki do Uzbekistanu
Mam też dla Ciebie pocztówkę dźwiękową na wypasie – 2 fragmenty audiobooka Masnawi, czyli poważną Pieśń fletu i coś dla fanów tatuaży, czyli niepoważną opowieść o Kazwinczyku.

Linki:
Rumi po polsku na FB
książka i audiobook – Rumi “Masnawi” Imprint Media, Warszawa 2021
Feb 11, 202232:08
Otulina — sztuka na ciężkie czasy - Aleksandra Janiszewska-Cardone

Otulina — sztuka na ciężkie czasy - Aleksandra Janiszewska-Cardone

Aleksandra Janiszewska-Cardone na co dzień jest kuratorką w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prowadzi też bloga o sztuce Otulina.
Sztuka dawna ciekawi ją w każdym szczególe.
Otulina chroni przed zimnem i uszkodzeniem. To bezpieczny chroniony obszar, ale też O TU LINA — droga wyjścia ze studni swoich czarnych myśli. A to wszystko poprzez opowieści o historii sztuki.
Jestem psychofanką Otuliny, która w nowoczesny sposób propaguje sztukę dawną i przemyca różne ciekawostki np., że w Belgi zaleca się wizyty w muzeach rekonwalescentom albo o projekcie “Bierz forsę i w nogi”.
W podcaście Aleksandra Janiszewska opowie o:

otulaniu się sztuką na ciężkie czasy
pracy kuratorki sztuki dawnej, która czasem przypomina robotę Jamesa Bonda, o fałszerzach obrazów i o niemieckim renesansie.

Będzie też o tym

jak sztuka dawna wpływa na nasze życie dziś
jak sztuka pomaga nam w życiowych zmaganiach. O tym co nam daje sztuka.

Polecam zwłaszcza fascynującą historię obrazu “Madonna Pod Jodłami” Lucasa Cranacha starszego, który można zobaczyć do 27.02.2022 na wystawie “Natura i sacrum” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Linki:
Otulina
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Dec 22, 202139:08
Biżuteria z talerzy - Magdalena Ziółkowska

Biżuteria z talerzy - Magdalena Ziółkowska

Dziś w podcaście wywiad z Magdaleną Ziółkowską, artystką po ASP i jubilerką, która robi Biżuterię z talerzy
Ale jak to z talerzy?
Sama mam broszkę fragmentem wzoru z fajansu z włocławka i kolczyki, które w poprzednim wcieleniu były talerzem z Bolesławca, więc wiem, że porcelana to doskonały materiał dla tworzenia biżuterii. Magda wykorzystuje wzór i logo typu Społem. Nadaje przedmiotom 2 życie. Tym razem jako nietypowe, wytwarzane ręcznie kolczyki czy broszki. Talerz, który nam służył, jest uszanowany i nie trafia na śmietnik. A my mamy unikalną biżuterię z rozpoznawalnym od razu wzorem, który budzi emocje, kojarzy się z domem rodzinnym i polskim designem.
Magda Ziółkowska opowie o nostalgii za PRL, tradycyjnych wzorach z lat 60 i 70, skarbach, które mamy w domach, o swoich podróżach śladami polskiej porcelany i o tym jak powstają jej prace.
Będzie też o tym co można zrobić, jak się stłucze ulubiony talerzyk szefowej.
A jeśli temat porcelany i podróży was zainteresuje, to przypomnijcie sobie odcinek o porcelanie.
Linki:
FB Biżuterii z talerzy
sklep Biżuterii z talerzy
Oct 01, 202139:15
Lasoterapia

Lasoterapia

Opowiem Ci o warsztatach  w Ośrodku Terapii Leśnych, o lasoterapii, czyli kąpielach leśnych i o moich ulubionych miejscach w naturze, gdzie jeżdżę, żeby się odstresować i odpocząć w przyrodzie. kontakt@ugotowanepozamiatane.pl Dowiesz się też dlaczego spacery w lesie są zdrowe? czego dowiedziałam się na warsztatach kąpieli leśnych? dlaczego wiele rzeczy związanych z lasoterapią ma japońskie nazwy i co to jest komorebi i shinrin-yoku W lesie zmniejsza się poziom przygnębienia i niepokoju, a zwiększa się energia do działania i radość życia. Lasoterapia, czyli zanurzenie się wszystkimi zmysłami w lesie. To praktykowanie uważności, zachwytu przyrodą i wdzięczności za naturę. Żeby być zdrowym, trzeba codziennie spacerować. Idźcie do lasu, bo to zdrowe a kroki się same nie zrobią. 

Linki: warsztaty — Ośrodek Terapii Leśnych

ps.

z kodem "Kamila" macie zniżkę 15% na dowolne warsztaty w Ośrodku Terapii Leśnych

Sep 24, 202120:49
Wypalenie zawodowe - Paulina Jędrzejewska

Wypalenie zawodowe - Paulina Jędrzejewska

Podcast o wypaleniu zawodowym: o tym jak się nie wypalić i jak dbać o siebie. 

💌 kontakt@ugotowanepozamiatane.pl 

Dowiecie się, na czym polega wypalenie zawodowe i jak wypaleniu zapobiegać, zanim się pojawi. Opowie o tym Paulina Jędrzejewska z Fundacji Culture Shock - trenerka zajmująca się profilaktyką antywypaleniową i współautorka narzędzia, które mierzy poziom ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego i proponuje rozwiązania na poziomie indywidualnym i organizacyjnym. Paulina  sama doświadczyła wypalenia zawodowego, a dziś zajmuje się tym tematem zawodowo i pomaga innym. 

Czego jeszcze się dowiesz z tego odcinka?

▪ wypalenie to wyczerpanie związane z kryzysem aktywności zawodowej
▪ wypalenie to nie tylko problem pracownika, ale problem całej organizacji
▪ wypalenie to składowa 3 komponentów: wyczerpanie, cynizm i autodestrukcyjne myśli dotyczące jakości własnej pracy i osoby
▪ badania wskazują, że kobiety przeżywają wypalenie bardziej jako wypalenie emocjonalne a mężczyźni wchodzą w depersonalizację

Żyjemy w kulturze nadużywania się. Musimy się sami nauczyć, żeby nie prowadzić rabunkowej gospodarki na własnym organizmie. Jak mi to wychodzi? W zeszłym tygodniu byłam na weekendowej konferencji dla blogerów i żałowałam, że pojechałam tylko na piątek i sobotę, bo przecież ominął mnie cały dzień w niedzielę. Tylko, że jakbym była 3 dni, to bym tam padła, bo jestem introwertykiem. Posłuchajcie wywiadu z Pauliną Jędrzejewską i polecajcie znajomym ten odcinek. 

Linki: Program Burnout Aid Fundacja Culture Shock 

Ksiażka Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu

Sep 10, 202137:44
Dziecko wewnętrzne

Dziecko wewnętrzne

O co właściwie chodzi z tym dzieckiem?
Ta metafora to rodzaj gdy intelektualnej.
Wyobraź sobie, że masz w sobie małą dziewczynkę, jak tamagotchi, kiedy o nią dbasz, wszystko się układa, kiedy jest smutna i czuje się porzucona, wszystko idzie źle.
To tak celna metafora, że może nawet nią nie jest.
Często ludzie znoszą niesprawiedliwe traktowanie, gdy dotyczy ich samych. Ale gdy to samo przytrafia się dziecku — reagują od razu.
Dla dziecka chcemy czegoś lepszego, podczas gdy sami zadowolony się byle czym.
A gdyby teraz wyobrazić sobie, że to my sami jesteśmy tym dzieckiem, o które mamy obowiązek zadbać i w którego obronie musimy stanąć?
Oczywiście jest to symbol, ale nasza podświadomość działa poprzez symbole.
To symbol aspektu ciebie, który na co dzień ignorujesz, a który potrzebuję być zobaczony.
To, co w nas czułe, delikatne, dziecięce i kruche.
Jest w nas też magiczne dziecko, które robi to co chce i chce się bawić. Symbolizuje to co w nas autentyczne, jakość, z którą przyszliśmy na ten świat.
Dbanie o swoje wewnętrzne dziecko to ćwiczenie życzliwości dla samego siebie i bycie dla siebie dobrym. Uczenie się jak zwolnić i zacząć medytować, albo po prostu robić rzeczy, które nas cieszą, bo są nasze. Zgodne z naszymi wartościami i naszą esencją. Uczenie się jak być w kontakcie z sobą, słuchać siebie i wybierać to, co dla nas dobre. To sposób na to, żeby dbać o siebie jak o tamagotchi.
Linki:
Natalia de Barbaro “Czuła przewodniczka”
Aneta Łastik "Wewnetrzne dziecko"
Maga Korbel - Warsztaty o wewnętrznym dziecku
Aug 27, 202121:41
Nie jest (tak) źle

Nie jest (tak) źle

Odcinek o tym, że nie jest tak źle jak nam się wydaje oraz że stereotypy i błędy poznawcze wpływają na nasz obraz własnego ja i obraz świata.
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Osobiście jestem taką osobą, która ignoruje problemy aż do momentu, kiedy nie ugryzą mnie w dupę. Ale wiem też, że mapa to nie jest to samo co terytorium, a ludzie nieustannie odnoszą się do takiego obrazu świata, jakie mają w głowach i Ignorują fakty, które nie pasują do ich wizji świata.
Eksperci i zwykli ludzie postrzegają świat jako bardziej niebezpieczny i beznadziejny niż jest w rzeczywistości. Ale jeśli stereotypy zastąpić realną wiedzą, to świat okaże się lepszy, niż myślimy. O tym jest książka Factfulness Hansa Roslinga
Z tego odcinka dowiesz się też, ile trzeba zarabiać, że być wśród najbogatszych osób na naszej planecie.
Linki:
Książka Factfulness
Gapmninder
Bouke de Vries
Aug 13, 202128:32
Porcelana

Porcelana

Porcelana symbolizuje luksus i uroczystości rodzinne, ale też stagnację i życie w złotej klatce. Gwarantuje też podróż, bo pochodzi z Chin czy Miśni. Biel jest symbolem nowego początku i „zaczynania z czystą kartą”, więc w tym nowym odcinku opowiem dziś:

o historii porcelany i o tym jak to się stało, że towary, kiedyś zarezerwowane dla wybranych, teraz można po prostu kupić w sklepie.
o Marco Polo, porcelanowych legendach i o Auguście II, który wymienił batalion żołnierzy za chińskie wazy.

Będzie też o książce “Biały Szlak” Edmunda de Waala, o polskiej porcelanie typu Ćmielów czy Bolesławiec oraz o biżuterii z talerzy.
Dowiesz się także :

czym jest kintsugi, czyli naprawianie złotem
jak się robi porcelanę
i gdzie warto się wybrać porcelanowym szlakiem

Dziś porcelana to design. Ceramika, która stała w meblościankach za szybką i wisiała na ścianach, wraca na stoły i staje się nam znowu bliska.
Linki:
Książka Biały szlak
Biżuteria z talerzy
Jul 23, 202126:12
Recepty na samotność

Recepty na samotność

Zaprasza do wspólnego wysłuchania odcinka o samotności.
Samotność to kwestia postrzegania rzeczywistości.
📩
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Dowiesz się:

co działa i co nie działa w walce z samotnością

czym się różni dobra samotność od tej chronicznej

skąd wzięły się szybkie randki i darmowe przytulanie

czy warto jest zapłacić za przytulanie?

jak przytulać nieznajomych i jak okazują bliskość lokalni politycy

o Default Friend, której projekt był prosty: stać się "domyślnym przyjacielem. osobą, do której ludzie dzwonią, kiedy nikt inny nie odbiera.

oraz o książce “Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes” Oktawi Kromer, która w walce z samotnością zabiera nas w podróż przez salony przytulania, usługi towarzyszki żałoby, ale też na zakupy


Opowiem też

jak byłam na szybkich randkach i warsztatach podrywania

i o tym, że nie potrafię sobie kupić butów


Samotność skraca życie, ale też obniża temperaturę ciała, więc na upały jak znalazł.

Linki:
książka Usługa czysto platoniczna
Default Friend
Jul 09, 202140:26
Pilates z Anią Pawłowską

Pilates z Anią Pawłowską

2. część odcinka o pilatesie, który najlepszym możliwym sportem jest.
Dziś będzie wywiad z ekspertką, Anią Pawłowską, do której ja chodzę na pilates.
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Zapraszam, żeby zacząć od odcinka Pilates i flow a potem posłuchać wywiadu, z którego dowiesz się:


czym jest pilates i dlaczego się go lubi, co daje
jakie są efekty psychiczne i fizyczne tych ćwiczeń i jak uzyskać stan flow, który jest złotym graalem osób ćwiczących pilates?
oraz jakie zdrowe nawyki warto stosować na co dzień


Anna Pawłowska jest instruktorką pilatesu z certyfikatem szkoły BASI Pilates. Prowadzi treningi indywidualne na macie w domu klienta, online lub w grupie w Fit Spine Studio w Warszawie.
Jestem wam winna też ostrzeżenie, że pilates uzależnia. Jak powiedziała Ania Pawłowska:
"Jako człowiek zza biurka szukający zdrowego ruchu i ulgi w bólu kręgosłupa próbowałam różnych rzeczy. Poznałam pilates, przepadłam i zaczęłam dzielić się korzyściami jakie on daje z innymi."
Linki:
Anna Pawłowska IG
Jul 02, 202119:07
Zdziry i trady

Zdziry i trady

Dziś opowiem o książce Dziwki, zdziry, szmaty Opowieści o slut-shamingu, będzie też o podwójnych standardach, tradowości, czyli postawie tradycyjnej i o Janie Shostak.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Tolerancja oraz świadomość indywidualna i społeczna rosną na naszych oczach, ale nieustannie toczą się bitwy pomiędzy dwoma stronami: konserwatywną i liberalną.
Kto wygra? Tego nie wiadomo, ale dowiecie się dziś:

czy nadchodzi tradowa rewolucja

co to jest Lindy Efekt

czy sukienki dla katoliczek mogą być ładne?

i kto jest strażniczką patriarchatu


Madeleine Albright powiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom.
A Ty połuchaj całego odcinka w ulubionej apce i polecaj znajomym podcast Kamila objaśnia mi świat.
Linki
Opowieść podręcznej Margaret Atwood
Książka Dziwki, zdziry, szmaty
Marie Zélie - ubrania dla katoliczek
Jun 25, 202127:25
Pilates i flow

Pilates i flow

Odcinek o tym, że Joseph Pilates - ten od ćwiczeń pilatesu bardzo ciekawą postacią był.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Może się wydawać, że jak ktoś ma nazwisko typu Adidas to musi odnieść sukces w sporcie, ale nie było to takie oczywiste.
Mało brakowało a metoda ta odeszłaby razem ze śmiercią jej twórcy.
Dziś miliony fanów pilatesu ćwiczą regularnie bez względu na stan zdrowia i wagę. To jeden z niewielu sportów, gdzie zawodowi tancerze ćwiczą razem ze zwyklakami, których bolą plecy od pracy przy kompie.
Dowiesz się dziś:

Jak powstała ta metoda?
Co takiego tkwi w pilatesie, że z małego studia które przypominało sektę zamienił się w program ćwiczeń, które obecnie są dostępne na każdej siłowni. I jak to się ma do psychologicznej teorii przepływu.
Jak to się stało, że pan Pilates z brytyjskiego więzienia trafił do Nowego Jorku i stał się znany na całym świecie?
I o książce Caged lion Joseph Pilates and His Legacy napisanej przez Johna Howarda Steela.

Linki:
książka o J. Pilatesie
Jun 11, 202133:40
Medytacja i wdzięczność

Medytacja i wdzięczność

W tym odcinku opowiem jak zostać oazą spokoju i wyciszonym kwiatem lotosu na mega spokojnej tafli jeziora, zamiast się rozpraszać i prokrastynować.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
A na serio. Będzie o:

mindfulness, czyli o medytacji uważności
klasycznych ćwiczeniach, których możesz się nauczyć na kursie medytacji
medytacjach aktywnych Osho
praktykowaniu wdzięczności
i o tym dlaczego jest nam trudno siedzieć i medytować bez ruchu


Będzie też o tym, że jeśli nie masz czasu, żeby medytować codziennie pół godziny, bo masz za duży młyn, to powinieneś medytować godzinę i o tym czy lepiej zmywać medytując, czy może medytować zmywając.
Medytacji można się nauczyć a potem to nawet polubić, zwłaszcza że zawsze poczujesz się lepiej po niż przed, nawet jeśli było ci się ciężko zebrać.
Linki:
Mindfulness
Medytacje Osho w Warszawie
May 28, 202124:22
Prokrastynacja i kreatywność

Prokrastynacja i kreatywność

W dzisiejszym odcinku opowiem o pokrętnych związkach prokrastynacji i kreatywności.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Będzie o:

długiej historii wykorzystywaniu rozrywki do radzenia sobie ze stresem związanym z pracą czy nauką
teście pianki marshmalow Mischela
teorii umysłu żółwia i umysłu zająca Guya Claxtona
o rodzajach prokrastynacji od nie podejmowania ważnych decyzji życiowych, przez prokrastynację unikową do prokrastynacji pobudzeniowej, kiedy ktoś po prostu lubi ten dreszczyk emocji.
i o tym dlaczego czasami prokrastynacja nie jest taka zła a czasami okazuje się, że drobne rozproszenia to zabójca naszej kreatywności.

Będzie też o książce Johna Cleese’a z grupy Monty Pythona, Kreatywność, która jest podręcznikiem kreatywności, ale też pochwałą pozytywnej prokrastynacji.
Zdaniem jej autora, żeby być kreatywnym, trzeba bawić się swoją pracą, zachować umysł adepta, nie być zbyt krytycznym i odwlekać wszystko na ostatnią chwilę.
Dlaczego?
Posłuchajcie!
Linki:
książka Kreatywność. Krótki i optymistyczny poradnik
May 21, 202123:07
Wszystko da się ogarnąć - Marie Forleo

Wszystko da się ogarnąć - Marie Forleo

Odcinek o tym, że wszystko da się ogarnąć.
Nie ważne czy naprawiasz pralkę czy zakładasz firmę.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Nawet w trudnej sytuacji możemy stworzyć kreatywny i zabawny plan, jak się z tej sytuacji wydostać. Będzie to możliwe, jeśli uwierzysz, że wszystko da się ogarnąć. Wszystko czyli marzenia, które chcemy spełniać i problemy, który pragniemy rozwiązać.
Opowiem o książce Marie Forleo, która pokazuje że największe przeszkody są w naszej głowie, jakie są typowe wymówki i jak się motywować, żeby wszystko ogarnąć.
Będzie też o kriokomorze, o sposobach wymyślania nowej nazwy projektu i o tym że lepiej jest zacząć kijowo niż tkwić w miejscu.
.
Linki:
książka Marie Forleo
Marie TV
May 14, 202127:58
Potrzeby

Potrzeby

Odcinek słuchowiska Tokarska Prowizorka o tym, czego potrzebujemy, żeby być szczęśliwym i co nas motywuje.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Na pewno jego potrzeby. Gdyby nie głód nie zaszli byśmy daleko, bo nie poszlibyśmy z naszego drzewa. Pragniemy być, mieć i kochać. Nawet jeśli oprócz błękitnego nieba nic nam dzisiaj nie potrzeba.
Opowiem o trójkącie Maslova i o tym, że własne zdanie na temat potrzeb mieli też Epikur i Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy.
Potrzeby mogą być fizyczne, dotyczyć związków z innymi ludźmi, z samym sobą i ze światem, ale jest też grupa potrzeb związana z radością życia.
Będzie też o quizie na to czy się ma cel życiowy i o tym jak mieć udany dzień
oraz czy powinnam zmienić tytuł tego podscastełka na Kamila objaśnia mi Świat.
Linki:
Test celu życiowego
Apr 30, 202119:34
W co grają ludzie?

W co grają ludzie?

Odcinek słuchowiska Tokarska Prowizorka o tym, w co grają ludzie.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Czasami mamy nieodparte wrażenie, że wiemy jak dokładnie przebiegnie sytuacja i nie mylimy się. To wieczne deja vu, gdzie jest awantura, ale sytuacja nie posuwa się w żaden sposób do przodu.
Czasami sami tego nie widzimy, ale osoby z zewnątrz mówią nam, że nie rozumieją naszego zachowania. Pytają: w co wy gracie? Albo polecają nam książkę Erica Berne’a.
Krytycy nazywają ją psychoanalizą dla ubogich, ale zdecydowanie jest coś na rzeczy.
Z tego odcinka dowiesz się:

jakie są najczęstsze gry życiowe, seksualne, małżeńskie, gry na przyjęciach, gry półświatka typu policjanci i złodzieje, gry terapeutyczne i gry konstruktywne

czego mogą dotyczyć gry i po co gramy?

jak działa Trójkąt dramatyczny

jak wyjść ze świata gier?

i co by się stało, gdyby zamiast grać zachować się otwarcie?


Linki:
Książka W co grają ludzie
Apr 23, 202123:58
Terapia par

Terapia par

Odcinek słuchowiska Tokarska Prowizorka o tym, czego się nauczyłam o związkach na terapii małżeńskiej, żebyście wy nie musieli na taką terapię iść, bo to żadna przyjemność.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Dowiesz się

jak wygląda 7 zasad udanego związku

jakie są czynniki podtrzymujące zaangażowanie w relacji i ryzyka rozwodu,


Opowiem o

magicznych 5 godzinach

tworzeniu mapy świata partnera

językach miłości Chapmana.


John Gottman, amerykański badacz i psycholog, potrzebował 5 minut by z prawdopodobieństwem 90% przewidzieć czy para, z którą rozmawia rozstanie w ciągu najbliższych kilku lat.
Jeśli zastanawiacie się po co wam taka wiedza, to warto pamiętać, że samotność skraca życie o 7 lat.
Linki:
Test języki miłości
Bezpłatne warsztaty dla par
Książki J. Gottmana
Apr 16, 202121:60
Jedwabne szlaki

Jedwabne szlaki

Odcinek słuchowiska Tokarska Prowizorka o legendzie Jedwabnego Szlaku.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Od Marco Polo przez Jeden pas, Jedną drogę, do sieci Tor.
Jedwabny Szlak został rozsławiony przez Marco Polo, który opisał swoją podróż z Włoch do Chin i legendy o krainach mlekiem i miodem płynących.
Dowiesz się:

skąd wzięła się nazwa Jedwabnego Szlaku

ile trwała wtedy podróż z Włoch do Chin

jakie towary przewożono między Azją a Europą i Afryką

dlaczego Uzbekistan to super pomysł na wakacje

czy można opowiedzieć historię świata przez 100 przedmiotów z 1 muzeum

o książce Jedwabne szlaki Petera Frankopana, gdzie historia świata to historia handlu

i o tym co robiłam 11 września 2001 r.

Linki:
Historia świata w 100 obiektach
Jedwabne szlaki książka Petera Frankopana
Podcast After the orgy
Apr 09, 202119:35
Droga Artysty

Droga Artysty

Z tego odcinka słuchowiska Tokarska Prowizorka dowiesz się co trzeba zrobić żeby zostać artystą. Bo artystą jest każdy i w każdym z nas tkwi twórca, który ma dobre pomysły i własny głos.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Wystarczy uznać że chcemy mieć kreatywne życie i przestać mówić sobie że jest za późno na nasze pasje i uczenie się nowych rzeczy. Bo jesteśmy ważni i nasze marzenia też.
Z tego odcinka dowiesz się też jak przyjmować krytykę swojej twórczości, oraz o tym że pisanie dziennika i chodzenie na randki to skuteczne narzędzia rozwijania własnej kreatywności.
Opowiem też o książce Droga artysty - 12-tygodniowym kursie kreatywności dla każdego.
Linki:
Książka Droga artysty
Apr 02, 202122:07
Podróż bohatera, podróż bohaterki

Podróż bohatera, podróż bohaterki

Dziś opowiem o tym, dlaczego większość filmów ma bardzo podobną strukturę i że instnieje scenariusz życia.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Podróż bohatera Campbella to nie tylko narzędzie pomagające pisać scenariusze filmowe i książki, ale też narzędzie rozwoju osobistego. Bo rytuały przejścia można projektować, żeby ludzie mogli iść naprzód na swojej drodze życia a opowiadana historia jest lustrem, w którym można zobaczyć siebie.
Nawet zmiany w naszym życiu spowodowane przez covid mogą być widziane jako swego rodzaju podróż.
Będzie też Podróż Bohaterki, bo kobieca podróż polega na zejściu w głąb duszy i uzdrowieniu jej, podczas gdy męska podróż to ta na zewnątrz, w realnym świecie.
Będzie też o zawartości kontenera na szkło w pustelni na Podlasiu i o niezwykłej historii drewnianych chat w Korycinach.
Mar 26, 202120:17
Mirabelka

Mirabelka

Czy można opowiedzieć o Warszawie oraz jej mieszkańcach poprzez drzewa?
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
W tym odcinku powiem jak zostałam zdissowana przez drzewo w Łazienkach i o słynnej mirabelce z Muranowa. Będą też “Drzewa Warszawy” przewodnik i kronika Warszawy opowiedzianej poprzez historię drzew i opowieści o życiu w cieniu drzew.
Dowiesz się też dlaczego kontakt z przyrodą jest sekretem długowieczności, czy botanika jest trudna i dlaczego niektóre drzewa są bardziej ważne od innych.
Wystarczy wybrać się do parku, zwrócić uwagę na to, jakie drzewa mamy pod nosem i zadbać o rośliny doniczkowe na parapecie albo posłuchać podcastu o niezwykłych drzewach.
Mar 12, 202121:53
Biblioterapia

Biblioterapia

Książka przeczytana w odpowiednim momencie, może zmienić twoje życie.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Z tego odcinka dowiesz się, jak podróżować w czasie poprzez czytanie, dlaczego biblioterapia jest taka skuteczna i dlaczego gdy na Bali ktoś umiera, osoby przygotowujące zwłoki do pogrzebu czytają sobie nawzajem bajki.
Będę się też zastanawiać czym pachnie książka i opowiem o Wielkiej masakrze kotów w XVIII w Paryżu i anegdotkę z życia Rosyjskich Cesarzy, która pokazuje że czytanie może przynieść dużo korzyści.
Mar 05, 202125:42
36 pytań do zakochania

36 pytań do zakochania

36 pytań to eksperyment polegający na poznawaniu ludzi przez zadawanie pytań.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Z tego odcinka dowiecie się:

że ciekawość jest drogą do poznania i zrozumienia innych i nas samych
dlaczego ważny jest kontakt wzrokowy
że otwartość i intymność, można osiągnąć tylko, gdy dzielimy się osobistymi tematami
dlaczego podcast jest jak pierwsza randka
kogo zaprosiłabym na obiad
i jak jako dziecko jadłam kawior łyżką z dużej miski.

Opowiem dlaczego pytania mają wyższość nad odpowiedziami i na czym polega aktywne słuchanie bez przerywania i bez dawania rad, o które nikt nas nie prosił.
Miłość zwycięża wszystko oprócz próchnicy zębów, ale czy na pewno wystarczy lista pytań, żeby się zakochać?
Feb 26, 202127:14
Wrażliwość Pany

Wrażliwość Pany

Z tego słuchowiska dowiecie się jakie zalety jak i wady ma wrażliwość i jak stwierdzić czy jesteście wrażliwi. Będą też ćwiczenia uczące reinterpretować swoją wrażliwość i mem z psem Shiba Inu i Keanu Reevesem.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Opowiem też dlaczego introwertycy się częściej zakochują i o nietypowych uczuciach doświadczanych przez wrażliwców np. o wstydzie odczuwanym, kiedy jakaś inna osoba zrobiła coś obciachowego albo gdy przeżywamy osobiście, jeśli coś nieprzyjemnego się komuś innemu przydarza.
Feb 19, 202125:26
Legenda Pałacu Kultury

Legenda Pałacu Kultury

Dzisiejszy odcinek słuchowiska Tokarska Prowizorka będzie o legendzie Pałacu Kultury i Nauki. To symbol Warszawy tak jak Syrenka i wuzetka.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Dowiecie się

co mają wspólnego Moskwa, Mekka i Warszawa
jakie Urban Legends krążą o Pałacu np. o samobójcach skaczących z tarasu widokowego, o romansach windziarek i o tym, co znajduje się w piwnicach pałacu - oprócz grubych kotów.

Będzie też o

moich osobistych wspomnieniach związanych z Pałacem
wartej miliony zaginionej rzeźbie Aliny Szapocznikow
pani od orgazmów i książce Michała Murawskiego Kompleks pałac
Wszystkich nieprzespanych nocach Michała Marczaka

Ulubione miejsca i wspomnienia z nimi związane mogą być emocjonalną kotwicą. Stanem wyjściowym tego jak chcielibyśmy się czuć, do którego będziemy wracać, kiedy poczujemy się gorzej.
Feb 12, 202121:41
Podróżowanie jako rozwój osobisty

Podróżowanie jako rozwój osobisty

Podróżowanie jako rozwój osobisty to ciekawy temat. Z tego odcinka dowiecie się jak uczynić podróż jeszcze lepszą i jak zamienić zwykły wyjazd w mistyczną podróż albo chociaż znaleźć w niej osobiste znaczenie i głębię.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Opowiem też:

o tym jak miałam załamanie nerwowe w Maroku

o cmentarzysku statków rdzewiejących pośrodku pustyni w Uzbekistanie

o pustyni zapomnianych obrazów awangardowych

o zwiedzaniu miejsc, gdzie trwa rewolucja

gdzie na wakacje powinien pojechać ktoś, kto był już wszędzie

o wyższości niemieckiej inżynierii nad słowiańską.


Słuchajcie w swojej ulubionej aplikacji do podcastów i polecajcie znajomym to Słuchowisko.
Feb 05, 202127:52
Food porn 🍄🍒i sztuka gotowania

Food porn 🍄🍒i sztuka gotowania

Słuchowisko Tokarska prowizorka będzie dziś o jedzeniu i gotowaniu. O tym dlaczego jajowar jest genialnym wynalazkiem ludzkości, o blogu kulinarnym jako o biblijnym rzucaniu chleba mojego na wody płynące i o klątwie 7 odcinka podcastu.
💌
kontakt@ugotowanepozamiatane.pl
Opowiem jak nauczyć się gotować i czy możliwe jest szybkie przejście od kuchennego zera do bohatera? Oraz czy z mojego doświadczenia umiejętności kulinarne zwiększają szanse na udany związek.
Będzie też o tym, czego nauczyłam się przez 5 lat prowadzenia poczytnego bloga kulinarnego, czym jest gastrofizyka, czy dobry cukiernik musi mieć zimne ręce i dlaczego food porn sprawia, że więcej jemy.
Dowiecie się dlaczego lepiej nie pić przez słomkę, nawet jeśli nie jest ona plastikowa oraz o złotej radzie Misia Jogi, żeby pokroić pizzę na 4 kawałki a nie 6, bo 6 nie dasz rady zjeść.
Jeśli coś pójdzie nie tak, to jak pisała Niki Segnit w “Sztuce Gotowania” - w razie czego zwalimy winę na piekarnik.
Jan 29, 202120:41
Proste życie
Jan 22, 202117:51
Randki i związki

Randki i związki

Słuchowisko Tokarska Prowizorka zaprasza na nowy odcinek o bliskości, randkach i związkach.
Bliskość - zwana górnolotnie jako miłość jest stanem zdrowym i naturalnym. Dotyk umożliwia nam rozwój i zachowanie dobrego zdrowia. Więc dlaczego nie ma jej więcej w tym nowoczesnym świecie?
Będzie o tym jak kultura uderza w naszą potrzebę bliskości, o Książce o miłości Halber i Drendy, o 4 stylach przywiązania i o Deeper Dating
Będę się też zastanawiać czy lektura poradnika może zmienić nasz styl wchodzenia w relacje oraz nad tym kto zna scenariusz życia oprócz Berlusconiego.
Polecajki:
Książka: Partnerstwo bliskości
Książka o miłości Drendy i Halber
Deeper dating - książka i podcast
Podcast o randkowaniu: Girls gotta eat
Jan 15, 202123:04
Sen - spać jak dziecko

Sen - spać jak dziecko

#Podcast Tokarska Prowizorka powstał z mojej fiksacji na poszukiwaniu tego, co jest ważne w życiu. A wiadomo, że najważniejsze to się dobrze wyspać. 💌 kontakt@ugotowanepozamiatane.pl Sen wpływa na naszą zdolność zapamiętywania i podejmowania decyzji. Reguluje emocje i zdrowie. Dobry sen sprawia, że jesteśmy mądrzejsi, szczuplejsi, szczęśliwsi i zdrowsi. A zły wprost przeciwnie. Opowiem dziś o podcaście dla osób które nie mogą spać i o książce, która tłumaczy Dlaczego śpimy, o godzinie wilka i o tym, że  kawa jest psychoaktywnym stymulantem o bardzo długim czasie połowicznego rozpadu. Będzie też o Substacku, Frankensteinie i co zrobić, żeby spać lepiej. Spać jak dziecko, ale nie że w sensie że budzisz się co godzinę. Polecajki: Książka Dlaczego  śpimy Książka Nic się nie dzieje Fragmenty audiobuka Nic się nie dzieje

Jan 08, 202117:35
Utracić, żeby wzrastać
Jan 01, 202117:50
Nasze mocne strony i Test Gallupa

Nasze mocne strony i Test Gallupa

Słuchowisko o naszych talentach i mocnych stronach. I o tym jak można wykorzystać ich znajomość szukając pracy, zastanawiając się nad wyborem swojej drogi, szukając współpracowników i rozumiejąc wreszcie dlaczego wkurzają nas niektóre osoby, z którymi musimy przebywać. Będzie też o 2 testach, którymi nasze mocne strony można zmierzyć m.in. o teście Gallupa. Test Gallupa to taki horoskop dla osób, które interesują się rozwojem osobistym i produktywnością. Nie chodzi w nim o szufladkowanie ludzi, tylko o zobaczenie, że cechy, które nas denerwują u nas samych i u innych są talentami, które składają się na naszą unikalność i człowieczeństwo. Tradycyjnie można głosować na temat następnego odcinka.
Linki:
High5test
Test Gallupa
Strona Dominika Juszczyka
Dec 25, 202019:14
Marzenia

Marzenia

Podcast o marzeniach z dzieciństwa (moich i R. Pauscha), o tym jak zadbać o swoje wewnętrzne dziecko, jedząc lody na śniadanie i jak zrobić mapę marzeń. Bo podążanie za marzeniami może być sposobem na pokierowanie własnym życie.
Na deser będzie historia o lokomotywie.

Linki:
Ostatni wykład
Lody na śniadanie
Moja lista marzeń na ten rok

Dec 18, 202016:27
Dlaczego Tokarska Prowizorka (T 1869)?

Dlaczego Tokarska Prowizorka (T 1869)?

Piękny podcast, taki nie za długi. O zatrutej studni, o tym, że kreatywność dobrze robi na głowę i dlaczego ten podcast nazywa się Tokarska Prowizorka a nie Tokarska Prowizorka T 1869.
Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda! Oby prowizorka okazała się najtrwalsza.
Dec 11, 202010:30