Skip to main content
Spotify for Podcasters
TPA Observer

TPA Observer

By TPA Poland

W naszym podcaście TPA Observer analizujemy kluczowe zawiłości i ryzyka regulacyjne dla firm. Oswajamy świat podatków, prawa i biznesu. Omawiamy trendy w najważniejszych sektorach gospodarki i inspirujemy zmiany w sposobie prowadzenia profesjonalnego biznesu. Zapraszamy!
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Co dalej z polską zieloną energią?

TPA ObserverOct 07, 2021

00:00
19:42
Wskaźniki gospodarcze lekko w górę

Wskaźniki gospodarcze lekko w górę

Prawdopodobnie wychodzimy z dołka, jeśli chodzi o koniunkturę gospodarczą. Stabilizuje się rynek cen energii i gazu. Tempo wzrostu inflacji i stóp procentowych hamuje. To wszystko powoduje, że prognozy gospodarcze można kreślić w jaśniejszych barwach, niż zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Taka sytuacja powinna także przełożyć się na lepsze wyceny spółek na giełdzie oraz większą liczbę transakcji. Perspektywy wyglądają dobrze, co powinno wpłynąć na pozytywne nastroje inwestycyjne. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Horodko, Partnera Zarządzającego Baker Tilly TPA z Tomaszem Manowcem, Dyrektorem w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.
Feb 15, 202325:06
50% koszty to korzyść dla pracownika i pracodawcy

50% koszty to korzyść dla pracownika i pracodawcy

Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% to rozwiązanie podatkowe, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jest to szczególnie widoczne w przedsiębiorstwach z sektora IT. Ta tendencja nie dziwi. Jest to rozwiązanie, które niesie ze sobą korzyści finansowe dla pracowników, a jednocześnie zwiększa atrakcyjność danego pracodawcy, co nabiera szczególnego znaczenia na wysoce konkurencyjnym rynku IT.  O tym czym są 50% koszty uzyskania przychodów, jak wdrożyć je w firmie, a także jakie korzyści może przynieść to rozwiązanie dla pracownika i pracodawcy w najnowszym podcaście TPA Observer rozmawiają Mikołaj Ratajczak, Associate Partner w TPA Poland i Agata Netyks, Senior Consultant w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland.
Dec 09, 202215:56
Nieświadoma niekompetencja, czyli jak w Polsce radzimy sobie z kryzysem energetycznym

Nieświadoma niekompetencja, czyli jak w Polsce radzimy sobie z kryzysem energetycznym

W Polsce kryzys energetyczny zarządzany jest bardziej komunikacyjnie niż realnie. Chaos sprzecznych i nieprzemyślanych propozycji regulacyjnych,  długi czas reakcji na sygnały alarmowe, brak koordynacji i doraźność w reagowaniu na kryzys to tylko niektóre z obserwowanych problemów. Konkurencyjność gospodarcza naszego kraju i dobrobyt jego mieszkańców są zagrożone. Jest źle, może być gorzej, trzeba działać natychmiast. O tym, jak na kryzys energetyczny reaguje się  w Polsce i w Europie w najnowszym podcaście TPA Observer, mówi Wojciech Sztuba.
Nov 16, 202224:20
Podatek u źródła w praktyce

Podatek u źródła w praktyce

Od początku 2022 r. weszła w życie wielokrotnie przekładana nowelizacja przepisów regulujących nowe obowiązki w zakresie poboru podatku u źródła (WHT). Wydawać by się mogło, że płatnicy mieli sporo czasu, aby przygotować się do wdrożenia u siebie nowych regulacji ważnych przy płatnościach do podmiotów zagranicznych. O tym czy wejście w życie nowego reżimu obowiązkowego poboru podatku u źródła (czyli mechanizmu pay & refund) zaskoczyło płatników, czy jednak nie w najnowszym podcaście TPA Observer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Justyny Podlaszewskiej, Senior consultant w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland z Marcinem Książkiem, Managerem w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland.
Sep 23, 202211:60
Kolejne zmiany w podatkach przed nami – tym razem duża nowelizacja CIT i kilku innych ustaw

Kolejne zmiany w podatkach przed nami – tym razem duża nowelizacja CIT i kilku innych ustaw

Do Sejmu wpłynęła już i czeka na pierwsze czytanie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwana również nowelizacją Polskiego Ładu. Część proponowanych zmian z pewnością będzie miała znaczący wpływ na przedsiębiorców. O jakich dokładnie modyfikacjach mowa? O tym wszystkim w najnowszym podcaście TPA Observer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Małgorzaty Dankowskiej, Partnerki w TPA Poland z Ewą Banaszak, MDR & Tax Coordination Manager w TPA Poland.
Sep 07, 202226:06
Inwestowanie w energetykę wiatrową – aspekty finansowe

Inwestowanie w energetykę wiatrową – aspekty finansowe

Nowelizacja regulacji 10H sprawiła, że wreszcie będzie można budować farmy wiatrowe na lądzie, ale od razu pojawiają się problemy związane z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. To oznacza, że jeszcze będziemy musieli poczekać, aby na horyzoncie ujrzeć nowe wiatraki. Wynika to z faktu, że cały proces inwestycyjny od momentu uzyskania pozwoleń, poprzez budowę i uruchomienie farmy, trwa 3-4 lata. Zatem realnie nowych wiatraków na lądzie możemy spodziewać się w 2026 roku. Sytuacja z farmami na morzu jest jeszcze bardziej skomplikowana. Jak wygląda proces inwestycyjny budowy farmy wiatrowej? Jak jej budowę finansować i o jakim poziomie zwrotu z inwestycji możemy mówić? O tym wszystkim rozmawiamy w najnowszym podcaście TPA Observer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Horodko, Partnera zarządzającego Baker Tilly TPA z Tomaszem Manowcem, Dyrektorem w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.
Jul 21, 202233:34
Inwestowanie w energetykę wiatrową – aspekty podatkowe

Inwestowanie w energetykę wiatrową – aspekty podatkowe

Polski sektor wiatrowy, mimo licznych przeszkód, rozwija się od niemal dwóch dekad i znajduje się po raz kolejny w bardzo ciekawej fazie. O aspektach biznesowych, prawnych czy barierach rozwojowych związanych z energetyką wiatrową rozmawialiśmy już wielokrotnie. Opisujemy te kwestie także bardzo obszernie w naszym właśnie wydanym raporcie Polska energetyka wiatrowa 4.0. Jako eksperci od podatków mamy też jednak sporo doświadczeń praktycznych, związanych z podatkowymi wyzwaniami przy dewelopmencie, budowie, eksploatacji czy sprzedaży farm wiatrowych – mówi Wojciech Sztuba w najnowszym podcaście TPA Observer na temat kluczowych podatkowych aspektów inwestowania w energię z wiatru. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojciecha Sztuby, Partnera zarządzającego w TPA Poland z Mikołajem Ratajczakiem, doradcą podatkowym i associate partnerem w TPA Poland.
Jul 11, 202220:47
Energetyka wiatrowa w Polsce – status quo i perspektywy rozwoju

Energetyka wiatrowa w Polsce – status quo i perspektywy rozwoju

Energetyka wiatrowa w Polsce, choć wciąż na wczesnym etapie rozwoju, ma już za sobą długą i burzliwą historię. Na przemian wspierana i blokowana, na początku lat dwutysięcznych traktowana nieufnie, dziś zdeklasowała wszystkie inne krajowe źródła, nie tylko OZE. Energetyka wiatrowa jest obecnie – i z pewnością pozostanie jeszcze przez wiele lat – najtańszym źródłem prądu w Polsce – mówi Wojciech Sztuba w najnowszym podcaście nawiązującym do niedawno wydanego raportu „Energetyka wiatrowa w Polsce 4.0.” Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojciecha Sztuby, Partnera zarządzającego w TPA Poland z Krzysztofem Horodko, Partnerem zarządzającym w Baker Tilly TPA.
Jul 01, 202241:04
Przyszłość spółek holdingowych – co niesie ze sobą dyrektywa ATAD 3?

Przyszłość spółek holdingowych – co niesie ze sobą dyrektywa ATAD 3?

Komisja Europejska pod koniec ubiegłego roku opublikowała projekt dyrektywy ATAD 3, która ma zapobiegać nadużyciom związanym z wykorzystywaniem spółek pustych/fasadowych (tzw. shell companies) do celów podatkowych w UE. Co zatem czeka przedsiębiorstwa? Test merytoryczny dla tego typu spółek, które nie prowadzą faktycznie działalności. Dyrektywa ATAD 3 to kolejne już narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania i agresywnym planowaniem podatkowym. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Małgorzaty Dankowskiej, Partnerki w TPA Poland z Ewą Banaszak, MDR & Tax Coordination Manager w TPA Poland.
Jun 03, 202221:04
Inwestowanie w modelu asset deal

Inwestowanie w modelu asset deal

W poprzednim odcinku podcastu TPA Observer poruszyliśmy temat konsekwencji podatkowych związanych z transakcjami nieruchomościowymi w modelu share deal (nabycie udziałów lub akcji). W tym odcinku skupiamy się na inwestycji w samo aktywo, czyli tzw. asset deal, korzyściach z nich wynikających, ale także identyfikujemy możliwe zagrożenia. Podpowiadamy jak uniknąć ryzyk towarzyszących transakcjom oraz analizujemy, jakie konsekwencje podatkowe czekają potencjalnego inwestora. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Moniki Stachurskiej-Waga, Senior Manager w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland z Patrycją Jefimiuk, Senior Manager w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland.
Apr 01, 202212:38
Finansowanie transakcji nieruchomościowych – aspekty podatkowe

Finansowanie transakcji nieruchomościowych – aspekty podatkowe

Planując finansowanie inwestycji na rynku nieruchomości nie sposób pominąć konsekwencji fiskalnych takiej aktywności. Będą one różne w zależności m.in. od tego, jaką inwestycję wybierzemy, jaki sposób finansowania zastosujemy lub kto będzie stroną transakcji. W najnowszym odcinku podcastu TPA Observer na konkretnych przykładach omawiamy skutki podatkowe, które mogą wystąpić przy inwestycjach na rynku nieruchomości komercyjnych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Patrycji Jefimiuk, Senior Manager w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland z Moniką Stachurską-Waga, Senior Manager w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland.
Mar 18, 202210:35
Czwarty kwartał był dobry, ale przed gospodarką zagrożenia

Czwarty kwartał był dobry, ale przed gospodarką zagrożenia

Baker Tilly TPA Index za czwarty kwartał 2021 roku osiągnął poziom 0,8 w skali od 0 do 1, więc niewątpliwe jest to bardzo wysoki odczyt, wyższy o 0,04 od poprzedniego. Oznacza to, że polska gospodarka była w bardzo dobrej kondycji. W związku z tym spodziewaliśmy się wzrostu na poziomie 6,5–7%. To się potwierdziło, bo wstępny odczyt GUS wskazuje właśnie na wzrost 7%. Wraz z inflacją na poziomie 8% daje nam to nominalny wzrost PKB przekraczający 15%, co jest wynikiem niespotykanym od dekad w Polsce. Mimo że 2021 rok zakończył się wzrostem zbliżonym do 6%, to perspektywa na rok 2022 jest nieco gorsza, ponieważ na horyzoncie pojawiło się kilka czynników ryzyka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Horodko, Partnera zarządzającego Baker Tilly TPA z Tomaszem Manowcem, Dyrektorem w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.   Zobacz cały raport Baker Tilly TPA Index: https://bakertilly-tpa.pl/pl/baker-tilly-tpa-index-styczen-2022/
Feb 25, 202219:49
Strategia podatkowa: jak duże firmy wywiązują się z obowiązku pierwszego raportowania

Strategia podatkowa: jak duże firmy wywiązują się z obowiązku pierwszego raportowania

Początek każdego roku zawsze niesie ze sobą mniejszy lub większy pakiet zmian prawa podatkowego. W 2022 r. wraz z Polskim Ładem mamy do czynienia z głęboką reformą systemu podatkowego, przez co łatwo zapomnieć o licznych nowych wymogach wprowadzonych w roku ubiegłym, którym przedsiębiorcy także muszą sprostać. Jednym z nich jest obowiązek publikowania informacji o realizacji strategii podatkowej dotyczący dużych przedsiębiorstw. 31 grudnia 2021 r. minął pierwszy termin realizacji tego obowiązku. O tym, jak firmy poradziły sobie z jego wypełnieniem, a także z jakimi wyzwaniami się mierzyły i nadal mierzą, rozmawiamy w najnowszym podcaście TPA Observer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Joanny Henzel, doradcy podatkowego i managera w TPA Poland z dr Wojciechem Sztubą, doradcą podatkowym i parterem zarządzającym TPA Poland.
Feb 11, 202223:50
Estoński CIT 2022 - będzie korzystniej?

Estoński CIT 2022 - będzie korzystniej?

Liczne zmiany w opodatkowaniu i rozliczaniu na zasadach estońskiego CIT od 1 stycznia 2022 r. wprowadzi Polski Ład. Większa grupa spółek będzie mogła z tego sposobu opodatkowania skorzystać, a wymogi które trzeba przy nim spełnić – zostaną uproszczone. Przedsiębiorcy, zwłaszcza polski rodzinny biznes, polskie firmy informatyczne na etapie rozwoju czy niektóre start-upy powinny poważnie rozważyć zmianę formy opodatkowania właśnie na estoński CIT.  Zapraszamy do wysłuchania podcastu TPA Observer, w którym Mikołaj Ratajczak w rozmowie z Justyną Podlaszewską tłumaczy, dlaczego od przyszłego roku warto rozważyć estoński CIT.
Dec 10, 202114:12
Krajowy System e-faktur - jak będzie działał i czemu ma służyć?

Krajowy System e-faktur - jak będzie działał i czemu ma służyć?

System e-Faktur zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Najpierw jako rozwiązanie dobrowolne, z którego podatnicy mogą, ale nie muszą korzystać. Natomiast do 2023 r. system ten stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników. Wprowadzająca Krajowy System e-Faktur (KSeF) nowelizacja uchwalona 29 października 2021 r. została już opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 2076). Jakie zmiany niesie ze sobą nowy system wystawiania e-faktur? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Magdaleny Siedleckiej, Senior Managerki, TPA Poland z Łukasz Korbasem, Partnerem w dziale outsourcingu księgowości i płac w poznańskim biurze TPA Poland.
Dec 02, 202115:16
Spółka komandytowa zapłaci nowy minimalny podatek CIT

Spółka komandytowa zapłaci nowy minimalny podatek CIT

Prezydent zatwierdził program Polski Ład, a wraz z nim kolejne obciążenie podatkowe dla spółek komandytowych. Mowa o przychodowo-kosztowym minimalnym podatku CIT, który będzie funkcjonował obok standardowego CIT. Nowa danina nie będzie dotyczyć tylko największych podatników, jak początkowo zakładano, a każdego podatnika CIT, jeśli wykaże on stratę podatkową na działalności operacyjnej lub będzie miał niską rentowność (udział dochodu w przychodzie operacyjnym nieprzekraczający 1%). Jak w praktyce minimalny CIT będzie kalkulowany? I jak przełoży się on na rozliczenia podatkowe spółek komandytowych? Wyjaśnia Mikołaj Ratajczak, Associate Partner, doradca podatkowy w rozmowie z Joanną Henzel, Managerką, doradcą podatkowym. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu TPA Observer.
Nov 18, 202119:28
Nadchodzi spowolnienie gospodarki

Nadchodzi spowolnienie gospodarki

W ostatnim, czwartym wydaniu cyklicznej publikacji Baker Tilly TPA Index wskazujemy na lekkie wyhamowanie koniunktury. Poprzedni wskaźnik był na poziomie 0,82, teraz jest to 0,76. Czy to już powód do zmartwień dla przedsiębiorców? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Krzysztofa Horodko, partnera zarządzającego Baker Tilly TPA z Tomaszem Manowcem, dyrektorem w dziale corporate finance Baker Tilly TPA.
Nov 04, 202117:32
Spółka komandytowa - czy prowadzenie biznesu w tej formie ma jeszcze sens?

Spółka komandytowa - czy prowadzenie biznesu w tej formie ma jeszcze sens?

Przez wiele lat spółka komandytowa była jedną z najpopularniejszych form prowadzenia firmy. Jednak w 2021 roku spółki takie bez wcześniejszych zapowiedzi i odpowiedniego czasu na przygotowania, stały się podatnikami CIT. Teraz kolejne niekorzystne zmiany planowane są w ramach pakietu zmian objętych Polskim Ładem. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie - czy prowadzenie biznesu w tej formie prawnej ma jeszcze jakikolwiek sens? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mikołaja Ratajczaka, doradcy podatkowego, Associate Partnera z TPA Poland z Joanną Henzel, Managerem i doradcą podatkowym w TPA Poland.
Oct 21, 202119:55
Co dalej z polską zieloną energią?

Co dalej z polską zieloną energią?

Energetyka wiatrowa i słoneczna są obecnie w fazie silnego wzrostu i to pomimo licznych barier regulacyjnych i systemowych. Silne przyspieszenie europejskiej agendy klimatycznej oraz znaczny i trwały wzrost cen uprawnień do emisji CO2 tworzą dziś zupełnie nowy kontekst dla funkcjonowania krajowego systemu wytwarzania energii, nadal w 70% opartego na węglu. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mikołaja Ratajczaka z TPA Poland z dr. Wojciechem Sztubą, partnerem zarządzającym TPA Poland.
Oct 07, 202119:42
Raportowanie MDR: Polska wyjątkowo skrupulatnie potraktowała wytyczne UE

Raportowanie MDR: Polska wyjątkowo skrupulatnie potraktowała wytyczne UE

Już od ponad 2,5 roku, bo od 1 stycznia 2019 roku, istnieje obowiązek raportowania schematów podatkowych. Polska jako pierwsza zdecydowała się na wdrożenie przepisów w tym zakresie na podstawie unijnej dyrektywy. Pozostałe kraje Unii Europejskiej wstrzymały się z tą decyzją do ostatniego możliwego momentu. To jednak nie koniec bycia pionierem na tle Wspólnoty. Polska wprowadziła też dodatkowe warunki obligujące do raportowania schematów podatkowych. Czy faktycznie pośpiech i te dodatkowe zasady były potrzebne w krajowej praktyce podatkowej? O tym wszystkim w podcaście TPA Observer. Rozmowa Rafała Wienconka, doradcy podatkowego, Managera w TPA Poland z Ewą Banaszak, MDR & Tax Coordination Managerem w TPA Poland. Zapraszamy.
Sep 23, 202120:16
MF zmienia przepisy o WHT, ale czy tego chcieli przedsiębiorcy?

MF zmienia przepisy o WHT, ale czy tego chcieli przedsiębiorcy?

Ministerstwo Finansów chce złagodzić przepisy dotyczące podatku u źródła. Propozycje zmian w tym zakresie zostały zawarte w projekcie nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład. Modyfikacje w tym obszarze są od dawna oczekiwane przez biznes. Pytanie tylko, czy dokładnie takich nowości chcą przedsiębiorcy. O planowanych zmianach i ich skutkach w praktyce rozmawia Waldemar Rydzewski, Senior Consultant w dziale doradztwa podatkowego TPA Poland z Rafałem Wienconkiem, doradcą podatkowym, Managerem w TPA Poland.
Sep 09, 202127:55
Czy warto przekształcić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Czy warto przekształcić jednoosobową firmę w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce. To po części efekt przepisów, które obowiązują od początku 2021 r., a które spowodowały, że spółki  komandytowe przestały być dobrą alternatywą. Optymizmem nie napawają też zapowiedzi kolejnych zmian podatkowych, zwłaszcza program Polskiego  Ładu, które wskazują na dalszy wzrost obciążeń fiskalnych, zwłaszcza dla firm jednoosobowych. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojciecha Sztuby z Małgorzatą Kalinowską, konsultantem podatkowym w TPA Poland.
Sep 02, 202115:18
 Polski Ład: nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej to wyższy PIT do zapłaty

Polski Ład: nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej to wyższy PIT do zapłaty

Założenia Polskiego Ładu od początku budzą liczne wątpliwości i kontrowersje wśród ekspertów. Sporą część głównych elementów programu, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku, należy ocenić pozytywnie. Ale już obciążenie przedsiębiorców nielimitowaną i nieodliczalną od podatku składką zdrowotną ZUS to bardzo poważny problem. Rozmowa Wojciecha Sztuby, Partnera zarządzającego TPA Poland z Joanną Henzel, doradcą podatkowym, Managerem w TPA Poland.
Aug 26, 202117:07
Nowy obowiązek firm: raportowanie realizacji strategii podatkowej

Nowy obowiązek firm: raportowanie realizacji strategii podatkowej

Rozmowa Małgorzaty Dankowskiej z TPA Poland z dr. Wojciechem Sztubą, doradcą podatkowym, partnerem zarządzającym TPA Poland. Wzrost obowiązków sprawozdawczych podatników jest wyraźnym trendem nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy czy OECD. Nowe i obwarowane wysokimi sankcjami elementy funkcji podatkowej to m.in. raportowanie schematów podatkowych, jednolite pliki kontrolne w VAT, nowe obowiązki spółek nieruchomościowych czy wreszcie ostatnie: obowiązek publikacji sprawozdań z realizacji strategii podatkowej. Z tym wszystkim wiąże się także przesunięcie roli firm doradztwa podatkowego z obszaru planowania podatkowego w stronę tzw. compliance czyli zapewnienia zgodności regulacyjnej oraz zarządzania ryzykiem podatkowym.
Aug 19, 202117:50
Rynek najmu mieszkań, akademików i domów senioralnych - Polska na celowniku inwestorów

Rynek najmu mieszkań, akademików i domów senioralnych - Polska na celowniku inwestorów

Skala inwestycji w mieszkania na wynajem, akademiki i domy senioralne w Polsce – pomimo pandemii – znacznie wzrosła. Byliśmy świadkami wejścia na rynek nowych graczy, a także ekspansji już istniejących. Raporty agencji nieruchomościowych wskazują, że Polska oferuje skalowalny biznes, a inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkową niż w Europie Zachodniej, Południowej, czy w krajach nordyckich. W jakim momencie rynku build to rent (BTR) jesteśmy? Co sprawia, że Polska pozostaje na celowniku inwestorów? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Małgorzaty Dankowskiej z TPA Poland z Dariuszem Węglickim, country managerem Catella Polska.
Aug 12, 202117:51
Opodatkowanie sektora build-to-rent

Opodatkowanie sektora build-to-rent

Rozmowa Wojciecha Sztuby z Małgorzatą Dankowską, doradcą podatkowym, ekspertem rynku nieruchomości. Sektor build-to-rent (BTR) obejmuje całą gamę lokali na wynajem: mieszkania, lokale  studenckie i domy senioralne. Jest wiele powodów inwestowania w ten rynek w Polsce. Pomimo pandemii COVID-19 skala inwestycji w mieszkania na wynajem, akademiki i domy senioralne znacznie wzrosła. Polska oferuje  skalowalny biznes. Policentryczna struktura miejska daje możliwości inwestycyjne więcej niż w jednym mieście centralnym. Inwestorzy mogą liczyć na wyższą rentowność początkową niż w krajach Europy Zachodniej, Południowej czy krajach nordyckich. Polski rynek cechuje wysoki potencjał wzrostu, stawek czynszów i zwiększania wartości kapitału, co tłumaczy wzmożone zainteresowanie nim inwestorów zagranicznych. A jak wygląda opodatkowanie tego sektora?
Aug 05, 202120:39
Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera

Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy dewelopera

Rozmowa Małgorzaty Dankowskiej, TPA Poland z Jackiem Wesołowskim, dyrektorem zarządzającym spółki Trei Real Estate Poland Rynek mieszkaniowy na wynajem z perspektywy deweloperów. W  Polsce mieszkania na wynajem to zaledwie kilka, kilkanaście procent  rynku nieruchomości. Ich właścicielami są przede wszystkim osoby  indywidualne. Instytucjonalny sektor nieruchomości na wynajem jest cały  czas stosunkowo niewielki i koncentruje się w dużych miastach, choć z  roku na rok rośnie.
Jul 29, 202118:57
 Polskie REIT-y nabierają rumieńców

Polskie REIT-y nabierają rumieńców

Rozmowa Małgorzaty Dankowskiej z Małgorzatą Kosińską, prezes  Stowarzyszenia REIT Polska. Dyskusja na temat powstania polskich REIT-ów  toczy się w kraju od ponad 3 lat. Temat na początku 2021 r. powrócił, a  do konsultacji nad projektem rozwiązań prawnych zaproszono wszystkich  ekspertów z branży nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i  mieszkaniowych. Czym zatem są REIT-y? Dlaczego rynek nieruchomości  komercyjnych chce ich wprowadzenia? Jakie korzyści z REIT-ów mogą  uzyskać polscy przedsiębiorcy, polscy inwestorzy i polska gospodarka?
Jul 28, 202119:48