Skip to main content
Spotify for Podcasters
Trzy kwadranse z badawczą

Trzy kwadranse z badawczą

By Trzy kwadranse z badawczą

Trzy kwadranse z badawczą to cykl rozmów z naukowcami Politechniki Warszawskiej o projektach naukowych finansowanych w ramach realizacji projektu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza” na Politechnice Warszawskiej.
Available on
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Wydział Inżynierii Materiałowej PW samowystarczalny energetycznie?

Trzy kwadranse z badawcząMay 31, 2023

00:00
41:15
Czy ciepło ze ścieków może ogrzewać budynki?

Czy ciepło ze ścieków może ogrzewać budynki?

Prof. Apoloniusz Kodura opowiada o możliwości wykorzystania kolektorów ściekowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Politechniki Warszawskiej do odzysku ciepła. Pierwszy etap prac jest już zakończony. Właśnie rozpoczął się drugi, w którym zostanie wybudowana instalacja. Odzyskane ciepło będzie wykorzystane na potrzeby przygotowania ciepłej wody w domach studenckich przy ul. Akademickiej 5 w Warszawie.

Nov 21, 202343:26
Gry obronne Stackelberga w obszarze cyberbezpieczeństwa

Gry obronne Stackelberga w obszarze cyberbezpieczeństwa

Na czym polegają gry obronne? Czym są gry obronne Stackelberga? Jakie są stosowane algorytmy do grania w gry obronne? Na czym polega zastosowanie gier obronnych w walce z kłusownictwem? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Mańdziuk w Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Nov 02, 202341:54
Zastosowanie metod uczenia maszynowego do optymalizacji kampanii paliwowej reaktora jądrowego typu PWR

Zastosowanie metod uczenia maszynowego do optymalizacji kampanii paliwowej reaktora jądrowego typu PWR

Niemal wszystkie pracujące na świecie energetyczne reaktory jądrowe oraz rozwijane reaktory czwartej generacji wymagają okresowego wyłączenia, przetasowania i wymiany kaset z paliwem jądrowym. Optymalizacja tych procesów pozwala na zwiększenie ekonomii pracy i bezpieczeństwa reaktora. Naukowcy z PW prowadzą badania nad wykorzystaniem biologicznie inspirowanych algorytmów do optymalizacji zużycia paliwa w energetycznym reaktorze jądrowym typu PWR (Pressurized Water Reactor).

Sep 02, 202336:45
Zastosowanie nawigacji satelitarnej dla robotów-kompanów

Zastosowanie nawigacji satelitarnej dla robotów-kompanów

Rozmowa z dr inż. Karoliną Krzykowską-Piotrowską z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, która wspólnie z międzynarodowym zespołem badawczym opracowuje metody pozycjonowania i nawigacji robota-kompana, jak również mechanizmów i modeli wymiany danych z otoczeniem. Projekt zakłada wykorzystanie nawigacji satelitarnej, co nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem.

Jul 31, 202333:06
Wydział Inżynierii Materiałowej PW samowystarczalny energetycznie?

Wydział Inżynierii Materiałowej PW samowystarczalny energetycznie?

Prof. Tomasz Wejrzanowski wraz z zespołem badawczym pracuje nad pilotażową instalacją wytwarzania i magazynowania energii, która oparta będzie o efektywne i trwałe technologie fotowoltaiczne i bateryjne, zintegrowane inteligentnymi układami energoelektrycznymi. Instalacja zostanie zlokalizowana na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Jeżeli projekt uda się zrealizować, może on doprowadzić do sytuacji, w której wydział będzie samowystarczalny energetycznie.

 

Projekt jest realizowany w ramach konkursu STRATEG PW ze środków programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza.

May 31, 202341:15
Jak promować uczelnię? Gość: Rzecznik prasowy PW

Jak promować uczelnię? Gość: Rzecznik prasowy PW

Jednym z podejmowanych działań w ramach realizacji programu IDUB jest budowanie marki Politechniki Warszawskiej. Na to składa się m.in. promocja badań naukowych. Dlaczego budujemy markę poprzez promocję badań naukowych? Jak wygląda współpraca naukowców z dziennikarzami? Jaka jest w tym wszystkim rola rzecznika prasowego? O tym i jeszcze wielu innych rzeczach mówi Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy i kierownik Biura Komunikacji i Promocji PW.

Feb 22, 202339:41
Ochrona własności intelektualnej na PW

Ochrona własności intelektualnej na PW

Co może zrobić naukowiec, gdy jego praca naukowa ma potencjał komercjalizacyjny albo wymaga ochrony własności intelektualnej? Co to jest program Patent PW, finansowany ze środków programu IDUB? O tym opowiada Magdalena Cybulska, starsza specjalistka ds. własności intelektualnej na Politechnice Warszawskiej w Dziale Ochrony Własności Intelektualnej Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii.

Jan 25, 202331:57
Kwas mrówkowy paliwem przyszłości?

Kwas mrówkowy paliwem przyszłości?

Słyszysz „paliwo przyszłości”, mówisz „wodór”. A co jeśli to może być kwas mrówkowy? Nad opracowaniem ogniwa paliwowego zasilanego kwasem mrówkowym o wysokiej stabilności i podwyższonej wydajności pracują naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, w tym mgr inż. Monika Jałowiecka, z którą rozmawiał Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki PW.

Projekt „Opracowanie ogniwa paliwowego zasilanego kwasem mrówkowym o wysokiej stabilności działania i podwyższonej wydajności” jest finansowany z grantu badawczego POB Konwersja i magazynowanie energii programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Dec 19, 202225:17
Inżynieria materiałowa w kryminalistyce

Inżynieria materiałowa w kryminalistyce

Już za kilka miesięcy studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej będą mogli poczuć się jak w serialu CSI: Kryminalne zagadki Warszawy. A to dzięki zajęciom, które uruchamia dr inż. Ewa Ura-Bińczyk.


Co będą robić studenci podczas zajęć, jaką rolę odgrywa inżynieria materiałowa w sprawach kryminalnych lub ubezpieczeniowych oraz jak wygląda praca biegłego - o tym dowiecie się słuchając tego odcinka. Uwaga, studenci! Jest tutaj mały spoiler, który przyda wam się podczas tych zajęć.


Przedmiot "Inżynieria materiałowa w kryminalistyce" realizowany jest we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przedmiot finansowany jest z grantu dydaktycznego programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Oct 26, 202232:10
Sekretne życie elektrolitów stałych

Sekretne życie elektrolitów stałych

Efektywne magazynowanie energii elektrycznej to jedno z większych wyzwań współczesności. Problem próbuje się rozwiązywać m.in. przez rozwijanie nowych baterii czy ogniw paliwowych, których kluczowym elementem jest elektrolit. Nierozpoznanymi dotąd procesami zachodzącymi w elektrolitach stałych zajmie się dr inż. Marcin Kryński z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. 

Projekt „Nowe podejście do modelowania komputerowego procesów zachodzących na interfejsach elektrolitów stałych” jest finansowany z programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który jest realizowany na Politechnice Warszawskiej.

Sep 23, 202240:17
Shape morphing w robotyce miękkiej

Shape morphing w robotyce miękkiej

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej opracowuje aktywny kompozyt umożliwiający zmianę kształtu (ang. shape morphing) pod wpływem zewnętrznego pola do zastosowań w robotyce miękkiej (robotów zbudowanych z wysoce elastycznych materiałów).

Projekt "E-morph: elektrycznie sterowany kompozyt umożliwiający zmianę kształtu" jest finansowany z programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Aug 22, 202229:54
Nowa koncepcja materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania protez kończyn

Nowa koncepcja materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania protez kończyn

Proces wytwarzania protez kończyn wymaga, aby wiele z ich elementów zostało dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów, dlatego też jako podstawowe techniki do ich formowania w omawianym projekcie zaproponowano techniki addytywne. W porównaniu do dotychczas stosowanych technik wytwarzania protez, istotną zaletę druku 3D stanowi jego zdecydowanie niższy koszt finansowy stwarzający możliwość zwiększenia dostępności protez dla potrzebujących. Technika ta umożliwiałaby też bardzo łatwe dostosowywanie protez do szybko zmieniających się organizmów dzieci.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. dr hab. inż. Joanną Ryszkowską z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej na temat materiałów polimerowych przeznaczonych do wytwarzania elementów protez kończyn, z zastosowaniem wybranych technik druku 3D. 

Projekt „Materiały polimerowe o zróżnicowanej charakterystyce mechanicznej i funkcjonalnej, przeznaczone do wytwarzania protez kończyn technikami addytywnymi” jest finansowany z programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.


Jun 20, 202236:21
Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów

Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów

Stosowane obecnie metody zapobiegania wystąpienia stanu hipotermii, bazujące na zwiększaniu temperatury powietrza w sali operacyjnej, mogą powodować wystąpienie dyskomfortu termicznego u chirurgów i personelu medycznego. Naukowcy z PW prowadzą badania nową metodą lokalnego ogrzewania pacjentów za pomocą rozwiązań wykorzystujących promieniowanie cieplne.

Projekt "Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów" jest finansowany w ramach realizowanego w PW programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Znalazł się w gronie laureatów konkursu na granty badawcze „BEYOND POB”.

Apr 26, 202238:45
Wyhoduj sobie trzecie zęby

Wyhoduj sobie trzecie zęby

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z dr hab. inż. Agnieszką Gadomską-Gajadhur z Wydziału Chemicznego PW. Celem omawianego w podcaście projektu jest opracowanie innowacyjnej i oryginalnej metody wytwarzania biomimetycznych skafoldów z różnych polimerów bioresorbowalnych. Celem głównym jest określenie potencjału do różnicowania się komórek macierzystych izolowanych z błony śluzowej policzka świni w osteoblasty i chondrocyty w mediach różnicujących na opracowanych biomateriałach. 


-

Projekt  „Biomimetyczne, biodegradowalne podłoża komórkowe do różnicowania komórek macierzystych w kierunku osteoblastów i chondrocytów” (SteamScaf) jest finansowany w ramach realizowanego w PW programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Znalazł się w gronie laureatów konkursu na granty badawcze „BIOTECHMED-3:Advanced” Centrum Badawczego POB Biotechnologia i Inżynieria Biomedyczna.

Mar 17, 202235:22
Uczelnia Badawcza w pytaniach i odpowiedziach

Uczelnia Badawcza w pytaniach i odpowiedziach

To już prawie dwa lata od uroczystej inauguracji programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza na Politechnice Warszawskiej. Co przez ten czas udało się zrobić? Nad czym trwają prace? Jakie są plany? Na te i inne pytania odpowiada prof. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej PW, kierownik zespołu zarządzającego projektu IDUB.

Jan 19, 202232:15
Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii

Jeśli nie lit, to co? O przyszłości magazynowania energii

„To nie jest tak, że za chwilę nie będzie litu na planecie. On będzie po prostu na tyle drogi, aby przestało być opłacalne używanie go w ogniwach litowo-jonowych. Jak ogniowo czy bateria będzie droga to droższy będzie samochód elektryczny, a już w tej chwili ogniwo stanowi 50% ceny samochodu elektrycznego. W związku z czym jest o co walczyć. Ktoś kto będzie potrafił produkować ogniwa, a z nich baterie, będzie konkurencyjny w segmencie samochodów elektrycznych” – to fragment rozmowy z profesorem Markiem Marcinkiem z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, który w ramach programu IDUB prowadzi badania m.in. nad elektrochemicznym magazynowaniem energii w erze post-lithium.

-

Zarówno projekt "Podwójnie domieszkowane materiały katodowe typu NMC o wysokiej zawartości niklu do nowej generacji baterii litowo-jonowych", jak i "Od nowych materiałów funkcjonalnychdo ogniw sodowo-jonowych – elektrochemiczne magazynowanie energii w erze post-lithium" realizowane są na Politechnice Warszawskiej w ramach programy „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”.

Dec 20, 202144:39
Innowacje w gospodarce bioodpadami

Innowacje w gospodarce bioodpadami

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej z drem inż. Piotrem Manczarskim, Kierownikiem Zespołu Gospodarki Odpadami na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW.

W zależności od źródła wytwarzania i charakterystyki ilościowo-jakościowej bioodpadów, istnieją różne ścieżki technologiczno-organizacyjne ich zagospodarowania. Jednym z wariantów wykorzystania potencjału bioodpadów jest ich przetwarzanie w procesie wytwarzania biogazu. Niestety, w doniesieniach literaturowych brakuje bieżących danych (dotyczących okresu ostatnich 10 lat) charakteryzujących jakości bioodpadów, w szczególności odniesionych do bioodpadów z obszarów silnie zurbanizowanych na terenie Polski, a właśnie w tych obszarach problem efektywnego wykorzystania potencjału bioodpadów jest największy. W ramach projektu, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej, grupa badaczy pracuje nad stworzeniem modelu decyzyjnego wyboru optymalnej ścieżki selektywnego zbierania i zagospodarowania bioodpadów z terenów silnie zurbanizowanych, w oparciu o technikę prospektywnej analizy technologii, w celu intensyfikacji recyklingu organicznego i potencjału energetycznego analizowanych odpadów (w oparciu m.in. o system biogazowni miejskich).

Badanie jest finansowane z projektu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Dec 06, 202150:23
Prąd ze ścieków

Prąd ze ścieków

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki PW z prof. Moniką Żubrowską-Sudoł z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Celem omawianego w podcaście projektu jest analiza możliwości zwiększenia produkcji energii odnawialnej w oczyszczalniach ścieków poprzez wykorzystanie procesów kofermentacji oraz dezintegracji substratów poddawanych fermentacji. 

Badanie jest finansowane z projektu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”, który realizowany jest na Politechnice Warszawskiej.

Oct 25, 202143:22
Jak wygląda praca w CERN?
Oct 13, 202136:52
Więcej (materiałów poddanych badaniom) za mniej (pieniędzy), czyli o atomizacji ultradźwiękowej
Sep 15, 202136:58
Politechniczna symulacja rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19
Jul 12, 202145:40
Jak przebiegają mechanizmy topnienia i krystalizacji?
Jun 14, 202145:19
Jak związki boru mogą pomóc w odkażaniu powierzchni?
May 25, 202139:57
Terahercowe obrazowanie tkanek nowotworowych
Mar 11, 202147:39