Skip to main content
Spotify for Podcasters
Co je to za člověka?

Co je to za člověka?

By Zuzana Válková & Martin Soukup

Podcast novinářky Zuzany Válkové a antropologa Martina Soukupa o lidské vynalézavosti při řešení různých životních situací, o mnohosti kultur, tradic, duchovních proudů i společenských uspořádání. Antropologie je věda, díky níž se člověk může propracovat k osvěžujícímu poznání (a též k podtitulu našeho pořadu), že "lidé jsou divní, a to je skvělé".
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Zakleknout na robátka aneb Víš ty vůbec, jak máš s tím děckem zacházet?

Co je to za člověka?Feb 02, 2023

00:00
33:33
Zakleknout na robátka aneb Víš ty vůbec, jak máš s tím děckem zacházet?

Zakleknout na robátka aneb Víš ty vůbec, jak máš s tím děckem zacházet?

Příchod dítěte bývá zdrojem nezřízeného štěstí. A pokud si chce člověk tu radost udržet, tak... Si občas musí dát ohromný pozor, aby mu ji okamžitě někdo nepokazil. Třeba hned v porodnici. Lidská společenství mívají ustálené systémy pravidel péče a výchovy dětí, které se občas neslučují s tím, co cítíme, že bychom měli dělat, ale když to dobře dopadne, o pár let později si z toho aspoň dokážeme dělat legraci. Kde se berou pravidla nakládání s dětmi? Jak se to dá zařídit, aby se člověku podařilo naštvat příznivce konzervativní i alternativní výchovy? A musí se dětem mazat na prdelku výhradně preparáty z lékárny nebo se k jejich pokožce smí jen s bylinkami nasbíranými za úplňku?  Normy. Pravidla. Zvyky. Nevyžádané rady. Rady, které naopak často bolestně chybí. Byznys. No prostě latentně antropologická hostina jako vždycky. 
Feb 02, 202333:33
Mámo, táto, teď bude chvíli klid! O soukromí, rodině a genetických testech

Mámo, táto, teď bude chvíli klid! O soukromí, rodině a genetických testech

Antropolog Martin Soukup v těchto dnech rajzuje na Papui-Nové Guineji, kam se vydal pro čerstvé historky z terénu. Počkáme si, jestli po 12 letech, co do "své" vesnice Yawan jezdí, zjistí, že může být chvíli sám. V novém díle ohledáváme dozvuky svátků, a zároveň všech situací, kdy jsme s příbuznými šťastně pospolu, až bychom možná od vší lásky potřebovali chvíli pauzu. Jak samozřejmá je lidská potřeba soukromí? Jak dané je, kdo s kým tráví čas, když se řekne "rodina"? Kdo může být čí tatínek, je-li máma obvykle přistižena při činu, a tak se z toho příbuzenského podniku obecně hůř vymlouvá? Poslouchejte novou epizodu podcastu a zamyslete se třeba nad tím, kolik příbuzných dovedete vyjmenovat.  Je jich 600? Ne, že. Nic si z toho nedělejte. Novinářka Zuzana Válková z antropologie příbuzenství taky zápočet nedostane. 
Jan 20, 202343:47
Nebát se a zatnout sekeru aneb Dluhy, hnací motor lidstva

Nebát se a zatnout sekeru aneb Dluhy, hnací motor lidstva

Půjčili jste si peníze na vánoční dárky a teď přišel trudný čas začít je vracet? Že naštěstí ne? To je dobře. My taky ne. Ale dluhy, dluhy máme. Společenské, vůči sobě samým. V novém díle jsme se rozhodli prozkoumat fenomén dluhu coby historického a antropologického fenoménu, a v této souvislosti jsme zabruslili do oblastí, o jejichž existenci jsme si nikdy dřív nepovídali: třeba takzvaným bullshit jobs aneb pracem k... Houbelesu. (V podcastu mají jiné přízvisko.) Důležité ovšem je, že na dluhy se dá dívat jako na jev, který udržuje lidstvo v chodu, jako na svého druhu osmózu, kde nedostatek načas nahrazuje dostatek, a ten nás nutí pohybovat se vpřed. V jistém momentě na neřešitelné dluhy zapomeneme, a pak si zase nasekáme další...  Zveme k poslechu i zamyšlení, jaké nejzbytečnější práce jste v životě vykonávali - my vám to na sebe řekneme, a vy si pak můžete připadat jako vítězové. Rezervám zdar! Ale ne zas tak moc velkým, to bychom stagnovali...
Jan 12, 202345:05
Jak se volí bigmeni

Jak se volí bigmeni

Prezidentské volby se blíží, atmosféra houstne, rodiny se rozpadají. Ten chce tu, ta zas toho. A všichni budeme mít všechno dohromady (*místností se rozléhá smíšený sbor z Pekařova císaře*). Pojďte se s námi věnovat výběru elit bez rizika, že se vytočíte, a to formou kulturně-politické procházky po planetě. Začneme více či méně potupnými funkcemi, jež drželi autoři tohoto podcastu, a jejichž zveřejněním se vyhýbají riziku, že je někdo sestřelí tzv. šokujícím odhalením, až budou skutečně někam kandidovat.  Probereme status a volbu bigmenů - a bigmenek - na Papui Nové Guineji. Vůči Bruntálu nám tím tentokrát vznikne drobný dluh. Objasníme si, proč je tok pisin nejzábavnější jazyk na světě, takže zjistíte, že si v něm chcete číst noviny. A  že dohovořit se s komunitami, které dohromady vládnou až 840 jazyky, je _o fous_ náročnější úkol než přimět středoevropské politiky, aby se laskavě naučili bezchybný pozdrav v řeči obyvatel, s nimiž sdílí dvojdomek. No a ještě k tomu všemu: matriarchát! Existoval?!
Jan 05, 202331:38
O magii aneb My dobře víme, že už jste taky zkoušeli čarovat

O magii aneb My dobře víme, že už jste taky zkoušeli čarovat

Vánoce! Ježíšek! Kouzla! Sváteční díl podcastu přináší zamyšlení nad rolí čar a kouzel ve společnosti, která si o sobě ráda myslí, jak je báječně racionální, a zároveň se neustále usvědčuje z toho, že není. (Autorům podcastu to samozřejmě nevadí, naopak.) Jako dárek vám nesou něco exotických zážitků z Bruntálu a Papuy Nové Guineje, trochu vědy, ale také trapné historky o vlastnění magických předmětů, přiznání o návštěvě kartářky a astrologa, a pak taky krutou pravdu o jednom z nejnebezpečnějších druhů magie, který jsme už aspoň jednou provozovali všichni.  Nebo skoro všichni, s výjimkou příležitostných světců.  Expelliarmus! Harry, bacha, šlápneš si na brýle!
Dec 21, 202245:02
Kdo je tady normální?!

Kdo je tady normální?!

Společnosti celého světa si odedávna vytvářejí soubory představ o tom, jací mají být její členové, aby v ní mohli uspět, i pravidla, co se stane, pokud takoví nebudou. Normalita je komická a nezajímavá – dokud nejde o otázku života a smrti.  V novém díle podcastu Co je to za člověka? autoři rozebírají, kdy se sami snaží být normální, ale je to akce s nejistým výsledkem, kdy jim tlak na normalitu připadá legrační, kdy děsivý, odkud se vlastně vzal a jak se celé téma má kupříkladu k bikinám ze šňůrek. Závěrem zazní úvaha o tom, jestli je nebo není normální odcházet do mentálního důchodu, plus okouzlující historka z ostrova těsně vedle Papuy Nové Guineje. Odkud taky jinud. Když není zrovna z Bruntálu. Závěrečný "jazzy tune" je pozdravem pro skvělého klavíristu Petra Maláska - za všechny ty fantasticky nenormální jazzy.
Dec 14, 202244:15
A pak jsme se probudili a cítili se ukrutně krásní

A pak jsme se probudili a cítili se ukrutně krásní

Lidská podoba. Vztah k vlastnímu tělu. K tomu, jak naše sebepojetí ovlivňuje naše životní volby i možnosti. Standardy půvabu napříč společnostmi i staletími. Body image. Čím se dělá dojem na Papui Nové Guineji, když pekáč buchet má pod tričkem v podstatě každý, šedesátníky nevyjímaje? A usilujeme krásou o jedinečnost, anebo chceme být nakonec zase všichni stejní? Autoři podcastu v druhém díle docházejí, mimo jiné, k závěru, že by pro sebe mohli dělat víc, ale asi se jim nechce. Pozor! Epizoda končí výborným jazzem! Ocitnete se v Saint-Tropez, v kabrioletu, a za volantem bude sedět nejschopnější agent na světě, Bob Saint-Claire. 
Dec 07, 202245:36
Lidi kvůli jídlu spíš nelovit. Jsou rychlí, kladou odpor a kaloricky žádná sláva

Lidi kvůli jídlu spíš nelovit. Jsou rychlí, kladou odpor a kaloricky žádná sláva

O kanibalismu v živočišné říši, v té lidské, hluboko v dějinách, v naší nedávné minulosti a kupodivu i dnes, na Západě. Antropolog Martin Soukup o něm právě dokončuje knihu, tak proč bychom se hned v prvním díle tematicky šetřili? Autoři téma pojímají co možná decentně a s nadsázkou, slabší povahy ovšem před poslechem nesvačí.
Nov 30, 202247:37