Skip to main content
Spotify for Podcasters
Velvele Podcast Serisi

Velvele Podcast Serisi

By velvele

Velvele'nin podcast serisi çevirmen-yazar Ari Büyük ve gazeteci-yazar Bawer Murmur birlikte hazırlıyorlar.

velvele.net
twitter.com/velvelemelvele
www.instagram.com/velvelenet
iletisim@velvele.net
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Velvele Podcast s2b4: Ari Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınmasını anlatıyor

Velvele Podcast Serisi Jul 02, 2021

00:00
52:01
Velvele Podcast s2b4: Ari Onur Yürüyüşü'nde gözaltına alınmasını anlatıyor
Jul 02, 202152:01
Velvele Podcast Serisi s2b3: Vardık! Varız! Var olacağız!

Velvele Podcast Serisi s2b3: Vardık! Varız! Var olacağız!

Ari P. Büyüktaş ve Bawer Murmur bu sezonun yayın akışına bir ara verip, Boğaziçi Direnişi gündemine bağlanıyor.

Birimiz Türkiye'de diğerimiz ülke dışında gelişmeleri takip ederken neler hissettik, hissediyoruz? Varlığımızın tekrar tekrar sorgulanmaya açılmasını nasıl değerlendiriyoruz? Sadece varlığımıza değil, görünürlüğümüze, hafızamıza ve tarihimize yönelik bu saldırılar karşısında savunmada mı kalmalıyız, başka stratejileri mi denemeliyiz? Bu süreçte LGBTİ+'larla yan yana duranlar mücadeleyi sahiplenmek ve desteklemek için neler yapabilirler? Ari ve Bawer, bu olağanüstü sürece dair sohbetlerinde hem beyin fırtınası yapıyor hem de birbirlerine ve dinleyenlere güç vermeyi amaçlıyor.

Velvele Podcast Serisi 2. sezon 3. bölüm yayında!

Feb 06, 202126:35
Velvele Podcast Serisi 2. sezon 2. bölüm

Velvele Podcast Serisi 2. sezon 2. bölüm

Velvele Podcast Serisi'nin 2. sezonunun 2. bölümü yayında. Ari Büyük ve Bawer Murmur bu bölümde toplumdaki mayınlı bölgelerden biri olan açık ilişki/çoklu aşk deneyimleri hakkında sohbet ediyorlar.

Çoklu aşk deneyimlerine yönelik önyargılar, LGBTİ+ topluluğu içindeki ahlaksızlık, doyumsuzluk ve açgözlülük "eleştirileri", sadakatsizlik ithamları, ilişkilerin dinamikleri gibi konular etrafında dönen sohbette Ari ve Bawer kişisel kaygılarımız ve güvensizliklerimizin kurduğumuzu ilişkilere nasıl yansıdığına dair de beyin fırtınası yapıyorlar.

Arzularımızı heteronormatif ahlaka kurban etmemenin yolu bize dayattığı yargıları reddedip hakkında konuşmaktan geçiyor. Bu sohbet, ilerleyen bölümlerde de devam edecek bir dizinin ilk günahkar taşı olarak huzurlarınızda.

Her türlü öneri ve eleştirileriniz için iletisim@velvele.net ve/veya twitter'dan bize ulaşabilirsiniz.Jan 03, 202135:03
Velvele Podcast Serisi s2b1

Velvele Podcast Serisi s2b1

Ari Büyük ve Bawer Murmur’un salgınla birlikte tepetaklak olan ve garipleşen gündeme queer bir perspektiften baktıkları Velvele Podcast Serisi verdiği aradan nihayet döndü. Serinin 2. sezonu yine canı istediğinde kaydedilecek bölümlerle, ve ziyadesiyle punk bir içimde sürecek.

“Yaz tatili sonrası okulun ilk günü” kıvamında başlayan ilk bölümde Ari ve Bawer verdikleri arada neler yaptıkları hakkında bir kompozisyon yazmaya girişiyorlar ancak olaylar giriş-gelişme-sonuç şeklinde devam etmiyor. Yine laf lafı açıyor, konu Twitter’dan güvenli tatile, oradan İspanya’nın İç Anadolu bölgesine ve sosyal medya influencer’larının “sırt çantanızı alın ve yola çıkın” triplerinin nasıl bir cishet ayrıcalığı olduğuna varıyor.

Hasret bitti, konular birikti. Velvele Podcast Serisi Nil Karaibrahimgillik yapmadan ama enseyi de karartmadan kaldığı yerden devam ediyor.

Jenerik şarkısı: Secondhand Underpants - Oblivious

Dec 06, 202042:26
Velvele Podcast Serisi 6. Bölüm

Velvele Podcast Serisi 6. Bölüm

Teknik arıza, RSS sağlayıcı taşınması, motivasyonsuzluk, kafa dağınıklığı derken yine uzun bir ara verdik ama güzel bir konuyla döndük. Velvele.net podcast serisinin 6. bölümünde salgın/karantina sürecinin libidomuza neler ettiğini, cinsellik algımızın bu bitmek bilmeyen dönemde nasıl şekillendiğini ve post-salgın sürecinde seksle nasıl ilişkileneceğimizi konuştuk.

Keyifli dinlemeler...

* Velvele Podcast Serisi'ni İstanbul'dan sosyal bilimci, çevirmen ve yazar Ari Büyük'le Barselona'dan gazeteci ve yazar Bawer Murmur hazırlıyor ve sunuyor.

** Görsel: homemadecircus

Jun 11, 202037:26
Velvele Podcast Serisi 3. Bölüm

Velvele Podcast Serisi 3. Bölüm

Velvele.net'in podcast serisinin üçüncü bölümünde trans aktivist ve işletmeci Üzüm Derin Solak'ı konuk ettik.

Salgın ve karantinanın LGBTİ+'ların sosyalleşme alanlarına, gece hayatına ve aktivizme etkileri, Üzüm'ün işletmecilik deneyimi, "müşterileri" de olan arkadaşlarıyla ilişkilerini konuştuğumuz sohbette dayanışmanın iyileştiriciliği ve yöntemlerinden de bahsettik. Söz bir noktada TERF* mevzusuna da geldi.

Ari & Bawer Murmur

* TERF: Trans-Exclusionary Radical Feminist (Trans Dışlayıcı Radikal Feminist) yani transfobik. 

Jun 10, 202049:37
Velvele Podcast Serisi 4. Bölüm

Velvele Podcast Serisi 4. Bölüm

Velvele'nin podcast serisinin dördüncü bölümünde salgın ve karantinanın bizde yarattığı ruh hallerini konuştuk. Yeni bölümde ne konuşalım diye günlerce düşünüp kafamızı bir türlü toparlayamadığımızı fark edince, bu kafa karışıklığını/dağınıklığını bir şekilde sağaltmadan ilerleyemeyeceğimiz fark ettik. E o halde neden bunu konuşmuyoruz deyip kayıda başladık, söz kendin yolunu bir şekilde buldu.

İçinde bulunduğumuz durumu çok normal bir şeymiş gibi ele alarak aslında pek de iyi yapmadığımızı, kırılganlığımızı, endişelerimizi, ruhsal ve fiziki etkilerini ve süreci aşırı mutlu, aşırı pozitif geçiren kalabalıkların üzerimizde yarattığı o baskıyı dilimiz döndüğünce hem birbirimize hem de sizlere paylaşmaya çalıştık.

Sohbet nasıl oldu çok emin değiliz ama kek tarifiyle bitti. Ay resmen sürpriz son!

Umarım bize iyi geldiği kadar size de gelir.

* Velvele podcast serisini İstanbul'da sosyal bilimler alanında akademik çalışmalarını sürdüren çevirmen ve yazar Ari ile Barselona'dan gazeteci-yazar Bawer Murmur birlikte hazırlıyor. 

Jun 10, 202047:02
Velvele Podcast Serisi 2. Bölüm

Velvele Podcast Serisi 2. Bölüm

Velvele.net'in podcast serisinin ikinci bölümünde sosyal bilimler alanında akademik çalışmalar yürüten, çevirmen ve yazar Ari (İstanbul) ve gazeteci-yazar Bawer Murmur (Barselona) Covid-19 salgını ve karantina günlerini queer bir perspektiften değerlendirmeye devam ediyorlar.

Bu bölümün konusu Türkiye'de salgınla birlikte yükselen "yaşlılara" yönelik ayrımcı, alaycı, dışlayıcı tavır, yarattığı kargaşa ve yine yeni yeniden hortlayan muhbir vatandaşlık.

Görsel: Ulrike Ottinger (Freak Orlando)

Jun 10, 202027:16
Velvele Podcast Serisi Pilot Bölüm

Velvele Podcast Serisi Pilot Bölüm

Velvele.net'in podcast serisinin ilk bölümünde sosyal bilimler alanında akademik çalışmalar yürüten, çevirmen ve yazar Ari (İstanbul) ile gazeteci-yazar Bawer Murmur (Barselona) koronavirüs salgını ve karantina günlerini queer bir perspektiften değerlendiriyorlar.

Süreçten LGBTİ+'lar nasıl ektileniyor? Toplumda hali hazırdaki fobik izolasyon LGBTİ+'lara nasıl yansıyacak? Queer dayanışmaya neden ihtiyacımız var ve bunu güçlendirmek için neler yapılabilir gibi soruların peşine düşen ikili evde kalmanın sınıflar arasındaki eşitsizliğe bir kere daha işaret etmesi, birçok LGBTİ+ için sorunlar yaşadıkları kişilerle vakit geçirmek anlamına gelmesi gibi konulara da değiniyor.


* Podcast'te bahsettiğimiz Dudakların Cengi'nin drag sanatçılarıyla dayanışma için tıklayın.

Jun 10, 202038:17
Velvele Podcast Serisi 5. Bölüm

Velvele Podcast Serisi 5. Bölüm

Velvele.net'in podcast serisinin 5. bölümünde Diyanet'in nefret hutbesi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuşuyoruz. 

Jun 09, 202042:27