Skip to main content
Spotify for Podcasters
WH Podcast

WH Podcast

By Wiadomości Handlowe

WH Podcast, to dźwiękowa odsłona Wiadomości Handlowych – wiodącego tytułu dla branży retail i FMCG w Polsce. Wysłuchasz tu przygotowywane przez naszych dziennikarzy i partnerów treści dedykowane profesjonalistom branży retail. To również miejsce, gdzie znajdziesz Subiektywny Przegląd Tygodnia, autorski podcast Michała Kokoszkiewicza, a w nim wybierane i omawiane co tydzień najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z branży w Polsce i na świecie.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Żabka Nano sprzedaje piwo! 🍻 | Subiektywny Przegląd Tygodnia

WH PodcastSep 27, 2023

00:00
11:49
Żabka Nano sprzedaje piwo! 🍻 | Subiektywny Przegląd Tygodnia
Sep 27, 202311:49
Nowy marketplace wchodzi na rynek. Rozmowa z Dagmarą Rogowską z Wszystko.pl

Nowy marketplace wchodzi na rynek. Rozmowa z Dagmarą Rogowską z Wszystko.pl

Nie będzie prowizji od sprzedaży

Dagmara Rogowska, kierownik marketingu platformy Wszystko.pl, opowiada o tym dlaczego Grupa Comarch zdecydowała się uruchomić własny marketplace oraz jakie ma wobec niego cele. Nowa platforma ruszy już za kilka tygodni. Jeśli chcesz zostać sprzedawcą, zaloguj się na stronie www.wszystko.pl.

May 22, 202328:32
Sztuczna inteligencja odmieni handel. Jakie rozwiązania wybrać? Produkty gotowe, a może szyte na miarę?

Sztuczna inteligencja odmieni handel. Jakie rozwiązania wybrać? Produkty gotowe, a może szyte na miarę?

Firmy zajmujący się handlem i logistyką coraz częściej pytają o tę technologię i zastanawiają się, czy są na nią gotowi. To ten moment, w którym handel wykorzystuje AI coraz szerzej i śmielej – mówi Barbara Sobkowiak, data science manager w firmie Britenet.

Ekspertka podkreśla, że wykorzystanie tej technologii najmocniej widać w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w kontekście zarządzania zapasami czy prognoz popytu. Coraz częściej AI pomaga też w optymalizacji ułożenia produktów w magazynie.

W najbliższych latach sztuczna inteligencja pomóc ma w personalizacji oferty, szczególnie za pomocą aplikacji i programów lojalnościowych.

Sobkowiak podkreśliła również, że sztuczna inteligencja w handlu w przyszłości pomoże również kierować promocjami oraz prognozować je.

– Tutaj na razie działają prostsze algorytmy, które całkiem nieźle się sprawdzają. Istnieje jednak całkiem duże pole do rozwoju AI w tych obszarach – dodaje przedstawicielka firmy Britenet.

W których miejscach w handlu można jeszcze wykorzystać sztuczną inteligencję? Jakie rozwiązania będą najlepsze? Gotowe czy szyte na miarę? W jaki sposób wdrażać tego typu rozwiązania. O tym wszystkim również można usłyszeć w naszej rozmowie z Barbarą Sobkowiak z firmy Britenet. Gorąco polecamy!

Jan 10, 202323:26
Dobre praktyki zarządzania przepływami środków pieniężnych. Jak zapobiec ryzyku zatoru płatniczego?

Dobre praktyki zarządzania przepływami środków pieniężnych. Jak zapobiec ryzyku zatoru płatniczego?

Czy zdarzyła ci się sytuacja, że straciłeś płynność z powodu braku zapłaty od klienta? Twoja firma nie działa tak szybko, jak byś chciał, bo musi uważać na przepływy środków pieniężnych? Jak zarządzać należnościami, by chronić i maksymalizować przychody oraz jak odblokować potencjał wzrostu twojej firmy? Prawdopodobieństwo braku płatności można zmniejszyć w kilku prostych krokach.

Warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań i podjąć trzy podstawowe kroki, które pozwolą zabezpieczyć twoją firmę przed niespodziewanymi skutkami zaburzenia przepływów pieniężnych.

Po pierwsze należy posiadać i utrzymywać odpowiednie systemy i standardy. Oznacza to konieczność wprowadzenia procedury przypominania o należnościach oraz upewnić się, że wysyła się faktury według odpowiedniego schematu. Na początku współpracy warto stworzyć umowę określającą warunki dostawy produktów lub usług oraz harmonogram płatności. Muszą one zostać zaakceptowane przez odpowiednie osoby. Należy wysyłać regularne powiadomienia o niezapłaconej fakturze.

Kluczowe jest też sprawdzanie kondycji finansowej kontrahenta. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, czy regularnie wywiązuje się on ze swoich należności. Allianz Trade oferuje odpowiednie narzędzia, które mogą pomóc sprawdzić wiarygodność danego klienta. Uzyskanie tej informacji pozwoli zachować bezpieczeństwo i poprawić cash flow.

Jeszcze jedna kwestia to ochrona należności. Warto rozważyć ubezpieczenie należności, które ochroni aktywa przed nieoczekiwaną stratą. Ubezpieczyciel – np. Allianz Trade – pozwoli zweryfikować klienta, a później przez cały rok będzie monitorował jego kondycję. Wypłaci też pieniądze w przypadku braku płatności ze strony kontrahenta.

Kolejnym krokiem jest zmiana dotychczasowej polityki sprzedaży. Aby zminimalizować straty, można korzystać z zaliczek, przedpłat i płatności za poszczególne etapy dostawy.

Więcej o zarządzaniu płatnościami można usłyszeć w podcaście z cyklu „Biznes w 5 minut”, którego twórcami są specjaliści z Allianz Trade.

* Allianz Trade stanowi znak towarowy służący do oznaczenia zakresu usług świadczonych przez Euler Hermes.

Nov 25, 202205:58
Ekspansja zagraniczna w 8 prostych krokach. O czym należy pamiętać przy eksporcie?

Ekspansja zagraniczna w 8 prostych krokach. O czym należy pamiętać przy eksporcie?

Myślisz o ekspansji swojej firmy na rynki zagraniczne? Czy jest gotowa na taki krok? Wraz z rozwojem firmy, ekspansja staje się atrakcyjną perspektywą. Ważne jest jednak upewnienie się, że firma jest do tego odpowiednio przygotowana.

Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego chcesz rozwijać się na rynkach zagranicznych i upewnić się, że ten ruch jest częścią starannie przygotowanej strategii rozwoju. Poza tym trzeba mieć w firmie zespół, który długofalowo będzie umiał prowadzić taki projekt. Rozwój na nowym rynku pochłania wiele zasobów i energii.

Trzeci element to ocena, w jakim stopniu firma jest gotowa podołać wyzwaniu i czy ma ku temu odpowiednie zasoby. Warto upewnić się, że procesy zarządzania finansami, sprzedaż, marketing i efektywność operacyjna w firmie działają właściwie. Kolejny element to finansowanie. Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego kapitału, który zabezpieczy firmę do czasu osiągnięcia sprzedaży na odpowiednim poziomie.

Piąty aspekt to możliwości ubezpieczeniowe. Ekspansja na rynki zagraniczne może wiązać się z ryzykiem kredytowym, politycznym lub walutowym. Ubezpieczenie pomoże ograniczyć skutki takich sytuacji jak brak wypłaty należności czy konfiskata aktywów. Ważny jest również rozwój miękkich umiejętności. Pomaga to budować zaufanie partnerów. Warto również nagradzać zespół, a zwłaszcza jego przełożonego. To istotne w kontekście motywacji zespołu odpowiadającego za eksport. Nie trzeba również czekać ze startem eksportu, aż produkt będzie idealny. Można bowiem zostać uprzedzonym przez konkurencję. Zebrane doświadczenie pomoże też ulepszać produkty.

Więcej o ekspansji zagranicznej i elementach, o których należy pamiętać przed jej rozpoczęciem, można dowiedzieć się z podcastu z serii „Biznes w 5 minut” przygotowanego przez ekspertów Allianz Trade.

* Allianz Trade stanowi znak towarowy służący do oznaczenia zakresu usług świadczonych przez Euler Hermes.

Wysłuchaj poniżej lub na platformie Anchor.fm

Nov 17, 202205:04
Jak utrzymać dobre relacje z klientami, gdy ci spóźniają się z płatnościami?

Jak utrzymać dobre relacje z klientami, gdy ci spóźniają się z płatnościami?

Czy zdarzyło Ci się być w sytuacji, gdy z jednej strony zależy ci na otrzymaniu płatności, a z drugiej na utrzymaniu relacji z klientem? Może to nadwyrężyć współpracę i doprowadzić do całkowitego braku płatności. W tej trudnej sytuacji warto zadbać o dobre relacje z klientem.

Aby zapobiec opóźnieniom w płatnościach, które mogą zamienić się w brak płatności, które mogą z kolei prowadzić do zerwania współpracy, warto zastosować proaktywne działania.

To przede wszystkim unikanie pogorszenia sytuacji i wywierania zbyt dużej presji na kontrahenta. Wywieranie presji zazwyczaj nie jest konstruktywne, zwłaszcza w sytuacji, gdy klient na pewne rzeczy nie m wpływu, bo być może sam nie otrzymał płatności za swoje usługi. Warto być też bardzo ostrożnym, jeżeli chodzi o grożenie postępowaniem sądowym.

Warto również zachować otwartą komunikację z klientem. Powinien on poczuć, że chcesz mu pomóc, a nie zaszkodzić. Ponadto trzeba czasami postawić się w sytuacji swojego klienta i spojrzeć na brak płatności z jego perspektywy. Opóźnienia w realizacji płatności mogą wynikać z wielu powodów, takich, jak problemów z zarządzaniem, warunków rynkowych, czy brakach w płatności jego klientów.

Można też zwrócić się do pośrednika z prośbą o wsparcie, ponieważ strona trzecia spojrzy na sytuację chłodnym okiem, co umożliwi sprawne działanie, zmierzające do dobrych i szybkich rozwiązań. Pozwoli to też zaoszczędzić na działaniach prawnych. Pozwala to również prowadzić negocjacje pozasądowe. Spór dotyczący zamówienia może np. dookreślony i zgłoszony dostawcy, a kwestie płatności ułożone w sensowny harmonogram. Opóźnienie w płatnościach klienta nie musi mieć negatywnego wpływu na twoje finansowe i relacje biznesowe!

Więcej na ten temat można dowiedzieć się z podcastu z serii „Biznes w 5 minut” przygotowanego przez Allianz Trade.

Nov 08, 202205:42
Jak uniknąć problemów w eksporcie? O tych zasadach musisz pamiętać

Jak uniknąć problemów w eksporcie? O tych zasadach musisz pamiętać

Eksport towarów to dobry sposób na rozwój biznesu, zwłaszcza gdy na zagranicznych rynkach istnieje luka, którą zapełnić może produkt danej firmy. Jak jednak zabezpieczyć się przed niespodziewanymi sytuacjami?

Współpraca z nowym krajem może oznaczać zetknięcie się z nowymi zwyczajami, kulturami i przepisami, których należy przestrzegać. Daje jednak dostęp do nowych rynków i klientów oraz możliwość rozwoju biznesu.

Kluczowe jest zatem poznanie docelowego kraju i dokładne poznanie potencjalnego klienta. Ważne jest też to, aby zebrać pełną, niezbędną dokumentację dotyczącą procesu eksportu. Warto też ubezpieczyć swoje należności na wypadek niewypłacalności zagranicznego kontrahenta.

Kluczowe jest też wsparcie osób znających dany rynek, w tym jego specyfikę prawną oraz sposoby na pozasądowe rozwiązywanie sporów. Wszystko to ma kluczowe znaczenie w budowaniu konkurencyjności na zagranicznych rynkach.

Więcej o tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój biznes eksportowy można dowiedzieć się z podcastu z serii „Biznes w 5 minut”, przygotowany przez ekspertów z Allianz Trade.

Nov 04, 202205:03
Jak chronić własny biznes przed brakiem płatności? Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć!

Jak chronić własny biznes przed brakiem płatności? Oto 10 rzeczy, które musisz wiedzieć!

O praktycznych poradach na temat tego, jak rozpoznać, czy twój kontrahent ma problemy finansowe oraz czy nie grozi mu bankructwo, można usłyszeć w najnowszym podcaście z cyklu „Biznes w 5 minut”.

Jego twórcą jest Allianz Trade, należące do Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes, światowego lidera w zakresie redukowania ryzyka finansowego w wymianie handlowej między firmami.

Oct 24, 202205:13
Czy PiS chce kupić Żabkę? Doradzamy! - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Czy PiS chce kupić Żabkę? Doradzamy! - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Oct 13, 202215:23
Marketing Cloud, czyli jak skutecznie budować wielokanałowe kampanie marketingowe

Marketing Cloud, czyli jak skutecznie budować wielokanałowe kampanie marketingowe

Nowoczesne narzędzia do tworzenia kampanii marketingowych pozwalają ich użytkownikom planować i prowadzić wiele kampanii marketingowych w różnych kanałach, raportować precyzyjne wyniki i na ich podstawie modyfikować komunikację. Jednym z takich rozwiązań jest Marketing Cloud od firmy Saleforce.

O możliwościach wykorzystania tego narzędzia w prowadzeniu kampanii marketingowych, tworzeniu treści, planowaniu działań i analizie wyników dyskutowali w najnowszej „Rozmowie handlowej”  Jakub Kątny, Saleforce Technical Leader w firmie Britenet oraz Michał Kokoszkiewicz, dziennikarz Wiadomości Handlowych.

Oct 11, 202233:08
Komu zależy na wyciszeniu afery paszowej? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Komu zależy na wyciszeniu afery paszowej? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Od kilku dni polski internet rozgrzewa tak zwana “afera paszowa”. Okazało się, że w paszy, którą jeden z producentów karmił swój drób, znalazły się oleje, które nigdy nie powinny tam trafić. W efekcie wiele kurczaków skonsumowało paszę z potencjalnie szkodliwymi olejami, a następnie te kurczaki skonsumowaliśmy my. Inspekcja weterynaryjna, a także przedstawiciele branży uspokajają, że mamy do czynienia z absolutnie jednostkowym przypadkiem. Swoje zapewnienia publikują nie tylko po polsku, ale też po angielsku, bo eksport drobiu to w Polsce ogromny biznes i nagłaśnianie “afery drobiowej” nikomu tak naprawdę nie służy. Może z wyjątkiem konsumentów, którzy opili się w ten sposób smaru czy innego towotu.  

Ustawa kaucyjna rozgrzewa polski handel. Mniejsze sklepy właśnie odniosły istotne zwycięstwo w walce z jej zapisami. Z projektu ustawy o systemie kaucyjnym zniknęły bowiem zapisy zobowiązujące sklepy do zbierania tzw. małpek, czyli małych butelek po alkoholu, z których słynie polski krajobraz. Ponadto małe sklepy nie będą musiały wprowadzać u siebie wszystkich zmian, które dotkną większe placówki handlowe. To ważny sukces dla małego i tradycyjnego handlu w Polsce. Większym pozostaje mieć nadzieję, że przed wejściem ustawy w życie uda się ją jeszcze trochę “przelobbować”.  

Lidl poszedł na zwarcie z producentami. W swojej najnowszej gazetce dyskonter porównał niektóre produkty “markowe” z zamiennikami ze swojej oferty marki własnej. Pomijając już fakt, że wiele z nich do złudzenia przypomina swoje brandowe odpowiedniki, to cios ze strony sieci i komunikat do konsumenta o treści “masz wybór”, to zagranie poniżej pasa w relacjach z czołowymi producentami FMCG. Pokazuje też, jak ważna jest rola oferty marek własnych w portfolio sieci handlowych. Konsumenci z kolei, w okresie gdy inflacja bije kolejne rekordy i wypłukuje wartość naszych ciężko zarobionych złotówek, zapewne chętnie skorzystają z sugestii niemieckiej sieci.

Oct 09, 202213:38
Czy kasjerzy zamienią się w ochroniarzy? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Czy kasjerzy zamienią się w ochroniarzy? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Niesamowita kariera, do ochroniarza od zwykłego kasjera

Sieci handlowe nie ustają w wymyślaniu kreatywnych sposobów na omijanie zakazu handlu w niedzielę. O jednym z nich, tak zwanym triku na ochroniarza, już Wam niedawno opowiadaliśmy. I co? I teraz Żabka doszła do wniosku, że wykorzysta ten sposób w części swoich sklepów, a rolę ochroniarzy przyzna osobom, które przez pozostałe 6 dni tygodnia pracują jako kasjerzy.

Myślicie sobie, że nie po to studiowaliście bibliotekoznawstwo, aby teraz męczyć się w Żabce jako ochroniarz? Nie martwcie się! Dla tych, którzy z książkami są za pan brat, sieć Topaz przygotowała alternatywną ofertę. W niedzielę niehandlową kasjerzy mogą stać się pracownikami biblioteki i wypożyczać odwiedzającym książki. Warto zaznaczyć, że Topaz podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie i nawet sprzedaje produkty komplementarne obok swoich książek!

Biedronka rozdaje specjalne premie

Sieć należąca do Jeronimo Martins poinformowała, że zamierza rozdać swoim pracownikom specjalne premie w wysokości 1500 PLN brutto. Dostaną ją zarówno starzy, jak i nowi pracownicy, jeżeli tylko pracują w Biedronce od początku tego roku i przez ten czas nie mieli absencji dłuższej niż 90 dni. Sieć wyda na te nagrody 110 mln PLN. To już druga w tym roku nagroda specjalna dla pracowników sieci.

A co na to sami zainteresowani? Otóż ich zdaniem planowana nagroda jest... zdecydowanie zbyt mała. Sprawdźcie, dlaczego tak uważają i dajcie znać, co sami sądzicie o wysokości premii rozdawanych przez Biedronkę.

Czy odejście Królowej zaszkodzi producentom spożywczym?

Odejście Elżbiety II i dojście do władzy nowego brytyjskiego monarchy oprócz doniosłych skutków i bycia końcem pewnej epoki może mieć znacznie bardziej prozaiczne skutki. Otóż wraz ze śmiercią Elżbiety II wygasają nadawane przez nią “Royal Warrants”, czyli specjalne gwarancje, które zaświadczają, że dany producent jest oficjalnym dostawcą produktów na królewski dwór.

Posiadacze Royal Warrants mogą posługiwać się na swoich opakowaniach królewskim herbem. Karol III będzie mógł teraz zrewidować, które firmy będą miały nadal możliwość posługiwania się tym znakiem. Będzie mógł też poszerzyć ich grono, a my zastanawiamy się, kto mógłby je otrzymać.

- - - - - -

Jeżeli nie chcecie pomylić się przy wypowiadaniu nazwy whisky, to polecamy ten kanał >>> https://www.youtube.com/c/TomaszMiler123

Najnowszy numer Wiadomości Handlowych ukaże się na rynku już niebawem! Jeżeli chcecie, aby na pewno do Was trafił, to zostańcie prenumeratorem Wiadomości Handlowych >>> https://www.wgbiznes.pl/whplus

Sep 25, 202212:58
Wyjaśniamy nową strategię Grupy Eurocash - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Wyjaśniamy nową strategię Grupy Eurocash - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Grupa Eurocash przedstawiła niedawno swoją nową strategię na najbliższe lata. Plany, które sobie wyznacza są ambitne, zwłaszcza w obszarze e-commerce i e-grocery. Nie oznacza to jednak, że zmiany dotkną wyłącznie Frisco.pl . Dużo zmian czeka również sieć Delikatesy Centrum. Jednym z kluczowych obszarów rozwoju i zmiany Eurocash ma być franczyza, zatem potencjalni, nowi franczyzobiorcy powinni spodziewać się, że Grupa już niebawem zacznie mocniej zabiegać o ich względy.

Miłośnicy palenia wkładów kominkowych już niebawem będą musieli obejść się smakiem. Smakiem, ponieważ nie będą mogli skonsumować ich w swoich e-papierosach. Rząd planuje bowiem uszczelnienie ustawy o podatku akcyzowym i zamierza zablokować możliwość sprzedawania liquidów jako właśnie wkładów kominkowych czy odświeżaczy powietrza. Jesteśmy jednak pewni, że branża nie powiedziała ostatniego słowa w tej sprawie.

Paliwo 30 groszy taniej nie zniknie ze stacji paliw. Wakacyjna oferta pozostanie dostępna dla klientów stacji paliw PKN Orlen w kolejnych miesiącach. Na ruch konkurentów Orlenu nie trzeba było długo czekać i już wiadomo, że taniej zatankujemy również na stacjach sieci BP, Moya, Shell czy Lotos. My zaś przyglądamy się temu, dlaczego właściwie stacjom opłaca się sprzedawać paliwo taniej.

Sep 05, 202212:59
Na rynku brakuje CO2. Czy grozi nam kryzys żywnościowy? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Na rynku brakuje CO2. Czy grozi nam kryzys żywnościowy? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

 • Rosnące ceny gazu sprawiły, że najwięksi producenci nawozów w Polsce zaczęli ograniczać swoją produkcję. Co ważne cierpią na tym nie tylko rolnicy. Zakłady chemiczne oprócz nawozów produkują również CO2, suchy lód i kwas azotowy. Te trzy substancje są szeroko wykorzystywane przez branże napojową, mięsną i mleczną, dlatego niedobory mogą doprowadzić nawet do wstrzymania produkcji i kryzysu na rynku żywności. Jak można uniknąć tego czarnego scenariusza? I jak poradził sobie z nim inny europejski kraj, który rok temu mierzył się z podobnym kryzysem?  
 • Tomasz Biernacki to osoba, która elektryzuje polski biznes. Jeden z najbogatszych Polaków, a jednocześnie osoba, która niezwykle mocno chroni swoją prywatność. W internecie nie sposób znaleźć jego zdjęcia, o jego życiu prywatnym wiadomo niewiele. Wiemy natomiast, w ilu spółkach zasiada i jakie biznesy, poza sztandarowym Dino Polska prowadzi Biernacki.  
 • Gang Bystrzaków wchodzi do Biedronki na początek roku szkolnego. Znamy imiona wszystkich maskotek i wiemy, co trzeba będzie zrobić, aby je zdobyć. Tym razem Biedronka będzie wydawać bystrzakowe naklejki nie za wydawanie, a za… oszczędzanie. Oczywiście oszczędzanie w biedronkowym stylu.  

Najnowszy numer Wiadomości Handlowych jest już dostępny. Zobaczcie, o czym w nim piszemy:  https://whmarket.ecwid.com/Wiadomosci-Handlowe-4-2022-wydanie-drukowane-p486881277 

Niezmiennie zapraszamy do dołączenia do grona naszych Prenumeratorów. WH Plus to pakiet korzyści i wiedzy niezbędny profesjonalistom branży retail.   https://www.whmarket.pl/Prenumerata-WH-Plus-p478284200

Aug 27, 202212:59
Biedronka rośnie jak na drożdżach. Znamy najnowsze wyniki sieci - Subiektywny Przegląd Tygodnia
Jul 30, 202215:59
Dlaczego na sklepowych półkach brakuje cukru? - Subiektywny Przegląd Tygodnia
Jul 23, 202214:56
Puste półki w Biedronce. Skąd się wzięły? - Subiektywny Przegląd Tygodnia
Jul 16, 202215:59
UOKiK karze czołowych detalistów w Polsce - Subiektywny Przegląd Tygodnia

UOKiK karze czołowych detalistów w Polsce - Subiektywny Przegląd Tygodnia

 • UOKIK nałożył kary na czołowych detalistów działających w Polsce. Przedsiębiorstwa zostały ukarane za niewłaściwe informowanie o cenach i ofertach. Zarządzanie ceną w sklepie od dawna jest jedną z głównych bolączek polskich dyskontów, a UOKiK coraz częściej i chętniej przygląda się temu zjawisku. My wiemy z kolei, jakie firmy dokładnie zostały ukarane i która spośród sieci jest niechlubnym "liderem" zestawienia. 
 • Dynamika nominalnej sprzedaży detalicznej w maju nieco wyhamowała w stosunku do kwietnia, wciąż jest jednak znacznie większa niż przed rokiem. W kwietniu przyczyną wysokiego wzrostu r/r była niska baza związana z covidowym lockdownem. W maju zaś na ratunek polskim marketom przyszli... Ukraińcy. 
 • Kaufland rusza z letnią kampanią promocyjną "Price Fever". W rytmie disco sieć promuje przede wszystkim o wysokiej jakości i niskich cenach swoich marek własnych. Równocześnie Kaufland wpisuje się na listę kolejnych firm i sieci, które starają się wykorzystać przeróbki znanych hitów do zagnieżdżenia się w naszej świadomości. Czy wy złapaliście już "price fever"?  Niemniej gorące jest najnowsze wydanie naszego magazynu Wiadomości Handlowe, które właśnie dotarło do nas z drukarni. Zapraszamy do zakupów - https://www.whmarket.pl/Wiadomosci-Handlowe-3-2022-wydanie-drukowane-p472003791


Jun 26, 202213:28
Dino deklasuje konkurencję w Polsce i Europie - Subiektywny Przegląd Tygodnia
Jun 17, 202219:41
Czy Żabka zyska w Polsce konkurenta? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Czy Żabka zyska w Polsce konkurenta? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

 • Sieć ODiDO należąca do Makro Polska ma ambitne plany rozwoju w naszym kraju. Mocno stawia na rozwój w kanale convenience, zdominowanym obecnie przez Żabkę. Czy plany zwiększenia liczby sklepów i rozwój nowego konceptu sklepu sprawią, że ODiDO zagrozi liderowi? 
 • Zmiany w  projekcie ustawy o systemie kaucyjnym. Już niebawem katalog odpadów opakowaniowych, które będzie można zwracać w sklepach, znacznie się poszerzy. We wciąż przygotowywanej ustawie dotyczącej wprowadzenia systemu kaucyjnego w naszym kraju właśnie pojawiły się nowe zmiany. Czego dotyczą?  
 • Ofensywa reklamowa Shopee trwa, ale coraz więcej kosztuje. Platforma Shopee zyskuje nowych użytkowników i przyciąga rzesze Polaków na swój marketplace. Jednak aby niezwykle denerwujące reklamówki mogły dotrzeć do naszych domów w takich ilościach, niezbędne było wydanie dużej ilości pieniędzy. Jakiej konkretnie?
Jun 04, 202211:13
Czy sieci handlowe zapłacą nowy podatek? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Czy sieci handlowe zapłacą nowy podatek? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

<ul>
<li>Sieci handlowe mogą zapłacić nowy podatek. Mowa o tzw. windfall tax, który w naszym regionie planują w najbliższym czasie wprowadzić Węgry. W Polsce pomysł nowego podatku mógłby spodobać się rządzącym. Wszak byłoby kogo opodatkowywać. </li>
<li>W Rosji trwa rebranding sklepów tych marek odzieżowych, które opuściły tamtejszy rynek po inwazji Moskwy na Ukrainę. Firmy takie jak LPP czy CCC nie sprzedawały naturalnie praw do posługiwania się swoimi markami, ale Rosjanie najwidoczniej nie przejmują się czymś tak trywialnym jak prawo własności. </li>
<li>Kongres Retail Trends już za nami! Mieliśmy przyjemność gościć ponad 1000 osób na naszym kongresie w Warszawie. To zdecydowanie kluczowa impreza branży retail w tym roku.</li>
</ul>
May 29, 202208:20
McDonald's całkowicie wychodzi z Rosji - Subiektywny Przegląd Tygodnia

McDonald's całkowicie wychodzi z Rosji - Subiektywny Przegląd Tygodnia

<ul>
<li>Sieć McDonald's definitywnie żegna się z Rosją i sprzedaje swoje restauracje w tym kraju. Zdaniem reprezentantów tej najpopularniejszej na świecie sieci fast food ich wartości "nie pozwalają im utrzymywać lśniących łuków w tym miejscu". </li>
<li>Unia Europejska wprowadza nowe prawo, zgodnie z którym m.in. sklepy będą musiały montować na dachach panele fotowoltaiczne. Co ciekawe, polskie sieci okazują się być w tej kwestii kilka kroków przed Brukselą. </li>
<li>Sanepid w Krakowie uznał, że Good Lood to nie żaden lód. Zdarzył się jednak cood i sąd nie przyznał urzędnikom racji, dlatego krakowski startup może bez przeszkód sprzedawać swoje loody ;)</li>
</ul>
May 21, 202211:22
Reklama Shopee ma sens? Sprawdzamy skutki tego strasznego klipu - Subiektywny Przegląd Tygodnia
May 14, 202213:15
Mamy zwycięzcę w konkursie na najbardziej irytującą reklamę roku — Subiektywny Przegląd Tygodnia
May 06, 202213:05
Sankcje MSWiA na rzekomo rosyjskie firmy... Jak to rzekomo? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Sankcje MSWiA na rzekomo rosyjskie firmy... Jak to rzekomo? - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nałożyło sankcje na firmy z kapitałem rosyjskim działające w Polsce. Idea jak najbardziej słuszna, ale... wszystko wskazuje na to, że jedna z firm znalazła się w spisie przez błąd urzędników. Tak zaczyna się polska wersja "Procesu" Kafki, o której możecie również przeczytać tutaj: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/maga-foods-walczy-o-przetrwanie-po-tym-jak-trafila-na-liste-sankcyjna-wywiad-z-prezesem-piotrem-pawinskim 

Wraca pomysł rozszerzenia podatku cukrowego również na słodycze. Czy w sytuacji, gdy inflacja przekroczyła już wartość dwucyfrową, takie działanie nie będzie gospodarczym (i politycznym) samobójem dla rządu?  

Polacy stoją na granicy polsko-białoruskiej prosząc o kaszę i sól. Tak twierdzi prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, a my specjalnie dla Was wybraliśmy się na granicę zobaczyć kolejki naszych rodaków.

Apr 29, 202211:16
Jak poznać swojego klienta dzięki Marketing Automation? Skuteczne praktyki

Jak poznać swojego klienta dzięki Marketing Automation? Skuteczne praktyki

Marketing Automation przebojem wszedł do arsenału działań firm. Już nie tylko duże, ale też średnie i małe przedsiębiorstwa zaczynają pracować nad wykorzystaniem narzędzi do automatyzacji marketingu. Z wielką mocą, jak wiemy, idzie jednak w parze wielka odpowiedzialność. Jak zatem wdrożyć narzędzie do automatyzacji marketingu i jak pracować na nim, aby zyskiwać, a nie tracić? Raz zrażony nadmierną "opieką" użytkownik może szybko stracić zaufanie do firmy i marki. O tym jak do tego nie dopuścić rozmawiamy w naszym podcaście "Rozmowa Handlowa". Gościem Michała Kokoszkiewicza jest Łukasz Nienartowicz, Head of Business Intelligence w Britenet.

Apr 25, 202230:54
Harnaś z Lodo Herbatą już w Żabce - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Harnaś z Lodo Herbatą już w Żabce - Subiektywny Przegląd Tygodnia

 • Bakalland łączy się z Purella Foods. Zyskają na tym najpewniej obydwie firmy, a walka na rynku przekąskowym jeszcze bardziej się zaostrzy. 
 • DM Drogerie Markt wchodzi do Polski. Czy duży, niemiecki gracz może zagrozić dzierżącemu prym w naszym kraju Rossmannowi? 
 • Harnaś z Lodo Herbatą (brzoskwiniową) zagościł w Żabce. Carlsberg i sieć convenience tworzą produkt w oparciu o hitowy teledysk z Youtube'a.  


Najnowszy numer Wiadomości Handlowych, w którym piszemy m.in. o wejściu DM Drogerie Markt do Polski jest już dostępny w naszym eKiosku.

Apr 15, 202209:06
Maseczki wracają do sklepów? To nie żart! - Subiektywny Przegląd Tygodnia

Maseczki wracają do sklepów? To nie żart! - Subiektywny Przegląd Tygodnia

<ul>
<li>Ebay wraca do Polski. Gigant rzuca rękawicę nie tylko Allegro, ale też Amazonowi i AliExpress. Trudno nie odnieść wrażenia, że zbiera się do tej walki dość powoli. </li>
<li>Leroy Merlin walczy ze swoimi klientami. Tymi, którzy protestują przeciwko pozostaniu sieci w Rosji. </li>
<li>Maseczki wracają do sklepów? To nie clickbait, a legislacyjne niechlujstwo naszego rządu.</li>
</ul>
Apr 10, 202208:20