
Więź. Podcasty nieoczywiste
By Więź

Więź. Podcasty nieoczywisteApr 12, 2023

Zgoda na nieodwracalne. Z Urszulą Honek rozmawia Damian Jankowski
Czy współczesna literatura jest skazana na hermetyczność i musi być nieczytelna dla ludzi, którzy na co dzień nie mają z nią do czynienia? Urszula Honek dowodzi, że możliwe jest zupełnie inne postrzeganie tego, jak dziś pisze się książki, które spotykają się z uznaniem krytyki.
Swoje postacie z książek konstruuje z krążących lokalnie opowieści zwykłych ludzi, urwanych wspomnień, duchowości starszych kobiet i monologów ludzi, którym życie się nie ułożyło. Dlaczego tak ważne jest, by oddać głos tym, którzy znajdują się na obrzeżach naszej kultury?
O tym w podcaście „Oddech kultury” Damian Jankowski rozmawia z Urszulą Honek – polską poetką i prozaiczką, laureatką tegorocznej Nagrody Conrada za zbiór opowiadań „Białe noce”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Synod. Widmo schizmy? Rozmawiają ks. Przemysław Artemiuk, Tomasz Rowiński i Sebastian Duda
Czy zakończona niedawno sesja synodu o synodalności to zwarcie szeregów w Kościele w dobie kryzysu, czy krok w stronę przemyślenia na nowo depozytu wiary? Jakie zmiany w naszym rozumieniu papiestwa i kapłanów są potrzebne, by zapobiec kolejnym skandalom wewnątrz Kościoła? Czy perspektywa rewizji katolickiej etyki seksualnej grozi nam kolejną schizmą?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy” Sebastian Duda pyta ks. Przemysława Artemiuka – teologa fundamentalnego, adiunkta na Wydziale Teologicznym UKSW – i Tomasza Rowińskiego – redaktora i publicystę kwartalnika „Christianitas”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów w serwisie Patronite: www.patronite.pl/wiez

Czy parlament odbuduje wspólnotę? Z Rafałem Matyją rozmawia Karol Grabias. Zwięźle, odc. 27
Nowy skład polskiego parlamentu to na ten moment więcej pytań niż odpowiedzi. Czy duch rozliczenia dotychczasowej władzy zdominuje polityczną agendę koalicji? Na ile możliwa jest spójna wizja polityczna w przypadku ugrupowań o tak różnych światopoglądach? Czy układ sił w parlamencie daje nadzieję na odbudowanie wspólnoty politycznej – nawet jeśli ta nie jest do pomyślenia bez konfliktów i sporów?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają Karol Grabias i Rafał Matyja – historyk, politolog, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor m.in. książki „Wyjście awaryjne. O zmianie wyobraźni politycznej”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Wolność córki Boga. Z Tośką Szewczyk rozmawia Zbigniew Nosowski
Jak osoba skrzywdzona przez duchownego może ocalić nie tylko swoją wiarę, ale również miłość do Kościoła? Przecież poszukiwanie sprawiedliwości w instytucjach kościelnych to często kolejna droga przez mękę.
Czym jest dla autorki „Nie umarłam” wolność córki Boga? Czym jest bycie „nieumarłym”, czyli osobą po doświadczeniu krzywdy we wspólnocie Kościoła? Czym jest przedsionek, o którym Tośka Szewczyk teraz pisuje dla „Więzi” i kogo można tam spotkać?
O tym w podcaście „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski będzie rozmawiał z Tośką Szewczyk – osobą wykorzystaną seksualnie przez duchownego, autorką opublikowanej przez Wydawnictwo Więź książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności” i felietonistką kwartalnika „Więź”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Czułość wobec śmierci. Z Anją Franczak rozmawia Katarzyna Jabłońska. Zwięźle, odc. 26
Czy umiemy jeszcze umierać? Pytanie to wydaje się sprzeczne z intuicją, nie ma wszak niczego pewniejszego i bardziej oczywistego, niż nieuchronna śmierć każdego z nas. A jednak nasza kultura funeralna, zwyczaje, obrzędy i wiedza wokół tego, jak zajmować się i żegnać z naszymi bliskimi zmarłymi – to wszystko odchodzi w niepamięć. Nieoswojona śmierć powraca do nas prędzej czy później i zastaje bezradnymi.
Czy śmierć – własną i bliskich – można w jakiś sposób oswoić? Czego może nauczyć nas konfrontacja ze śmiercią? Czy w umieraniu i żałobie jest miejsce na czułość?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają Katarzyna Jabłońska i Anja Franczak – założycielka Instytutu Dobrej Śmierci, towarzyszka żałoby, edukatorka i celebrantka ceremonii pożegnania.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Amok zemsty. Hamas–Izrael. Z Janem Natkańskim rozmawia Bartosz Bartosik. Zwięźle, odc. 25
W konsekwencji terrorystycznego ataku Hamasu na Izrael 7 października zginęło ponad 1400 osób, a ponad 200 osób jest przetrzymywanych w roli zakładników w Strefie Gazy. Z kolei w wyniku ataków odwetowych Izraela zginęło już ponad 5000 Palestyńczyków, a wielu więcej jest rannych. W tym samym czasie izraelska blokada Gazy doprowadziła do katastrofy humanitarnej na jej terenie.
Czym jest Strefa Gazy i jak wygląda życie w niej? Czy czeka nas dalsza eskalacja walk, a może istnieje szansa na ograniczenie ofiar cywilnych?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają redaktor naczelny Więź.pl Bartosz Bartosik i jego gość, Jan Natkański – znawca Bliskiego Wschodu, były ambasador Rzeczypospolitej w Kuwejcie i Egipcie.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Po co przyrodzie człowiek? Z Pawłem Średzińskim rozmawia Ewa Buczek. Zrozumieć więcej, odc. 10
W ciągu ostatnich 50 lat populacje ssaków, ryb, ptaków, gadów i płazów na świecie zmniejszyły się średnio o 69%, w tym czasie zniknęło też prawie 20% lasów deszczowych w Amazonii. Czy uda się ocalić bioróżnorodność na naszej planecie? Czy w zglobalizowanym świecie istnieją jeszcze naprawdę dzikie miejsca? W Polsce parki narodowe zajmują 1% powierzchni – czy to dużo, czy mało? Dlaczego od 2001 r. nie powstał żaden nowy?
O tym wszystkim dr Paweł Średziński, dziennikarz, miłośnik przyrody i autor książek jej poświęconych, opowie Ewie Buczek w nowym odcinku jej podcastu „Zrozumieć więcej”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstajemy dzięki dobrowolnym wpłatom na www.patronite.pl/wiez. Serdecznie dziękujemy Patronkom i Patronom!

Kto będzie rządził Polską? Ze Sławomirem Sowińskim rozmawia Bartosz Bartosik. Zwięźle, odc. 24
Już za kilka dni dowiemy się, kto będzie rządził Polską przez najbliższe lata. Ostatnie prosta kampanii obfituje w wydarzenia budujące atmosferę napięcia: od głośno komentowanej debaty wyborczej, wyścigu mniejszych komitetów o głosy niezdecydowanych, po trzęsienie ziemi w polskim wojsku i kryzys na Bliskim Wschodzie.
Który z mniejszych komitetów okaże się najważniejszym puzzlem w wyborczej układance? Zagospodarowanie jakich społecznych emocji, obaw i potrzeb będzie kluczowe dla wyniku wyborów? Co się stanie, gdy żadna z koalicji nie uzyska większości?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają redaktor naczelny Więź.pl Bartosz Bartosik i jego gość, Sławomir Sowiński – politolog, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Spotkania graniczne. Z Mikołajem Grynbergiem rozmawia Karol Grabias. Zwięźle, odc. 23
„Zielona granica” Agnieszki Holland i „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga to dwie opowieści o granicy polsko-białoruskiej, których narratorami są aktywiści niosący pomoc ludziom w drodze. Opowiadane przez nich historie spotykają się często z niedowierzaniem, kpiną i zarzutami o jednostronność.
Czemu odwracamy oczy od tego, co dzieje się na naszych granicach? Jak o spotkaniach z ludźmi w drodze opowiadają pomagający im wolontariusze? Czy będziemy umieli przepracować dehumanizujący język, jakim przez ostatnie lata posługiwano się wobec imigrantów? Rozmawiają o tym w podcaście „Zwięźle” Karol Grabias i Mikołaj Grynberg, fotograf, pisarz, reporter, autor zbioru rozmów „Jezus umarł w Polsce”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Przemijanie bogów muzyki. Z Filipem Łobodzińskim rozmawia Damian Jankowski
💬 Stonesi trzymają się pomysłu na siebie, który wymyślili dekady temu, traktują swoją karierę jak dobrze zarządzaną instytucję. Ale w efekcie nie potrafią już raczej zaskoczyć słuchaczy. Co innego Bob Dylan: ten człowiek wciąż kreuje siebie na nowo, zmienia, wyrusza w nowe dla siebie rejony – mówi Filip Łobodzińskim, tłumacz, dziennikarz, muzyk, w podcaście „Oddech kultury” Damiana Jankowskiego.
👉 Na czym polega fenomen późnej twórczości wielkich gwiazd muzyki lat 60.? Dlaczego brakuje dziś głosu artystek z tamtych lat? Z jakiego powodu nie mamy w Polsce muzyków pokroju Dylana czy Nicka Cave’a? O czym śpiewałby Czesław Niemen, gdyby żył?
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki dobrowolnym wpłatom na www.patronite.pl/wiez. Gorąco dziękujemy 🤝 Patronkom i Patronom

Zbigniew Nosowski: Szyjemy nowe bukłaki | Więź, jesień 2023
Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź”, poleca jesienny numer. W tym numerze „Więzi” piszemy o poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla naszej wspólnej przyszłości, co przypomina nam „szycie nowych bukłaków”. Dlatego zastanawiamy się nad perspektywami rozliczalności w Kościele, wyzwaniami współczesnego rodzicielstwa i bronimy przejawów nieużyteczności i odrzucenia perfekcjonizmu we współczesnej kulturze. Kwartalnik „Więź” możecie zobaczyć tutaj ➵ https://czasopismo.wiez.pl Codziennie piszemy na ➵ https://wiez.pl Możecie się włączyć. Patronite ➵ https://patronite.pl/Wiez

Lampedusa – 10 lat później. Z Rafałem Cekierą rozmawia Karol Grabias. Zwięźle, odc. 22
Mija 10 lat od jednego z najtragiczniejszych aktów kryzysu migracyjnego w Europie – katastrofy u wybrzeża Lampedusy, kiedy to zginęło 366 osób przybywających z Afryki Północnej. Mimo ówczesnych haseł polityków „nigdy więcej” po dekadzie humanitarna katastrofa powtarza się na naszych oczach.
Dlaczego nie powinniśmy już dziś mówić o kryzysie migracyjnym? Czy obecna polityka Unii Europejskiej jest adekwatną odpowiedzią na to, co dzieje się na granicach naszego kontynentu? Jak może wyglądać personalistyczna polityka migracyjna? Rozmawiają o tym w podcaście „Zwięźle” Karol Grabias i Rafał Cekiera, doktor nauk społecznych, socjolog migracji, autor m.in. książki: „Uchodźcy, migranci i Kościół katolicki” wydanej przez wydawnictwo Więź.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Duchowość na kozetce. Z ks. Przemysławem Krawcem rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 16
Czy duchowość i psychoterapia stoją w opozycji? Dlaczego współczesna kultura pop-psychoterapeutyczna proponuje nam wykrzywiony obraz nas samych? W jaki sposób terapia może nam pomóc przekroczyć niedojrzałe i opresywne wyobrażenia o Bogu i religii?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy” Sebastian Duda zapyta ks. Przemysława Krawca, pallotyna i psychoterapeutę prowadzącego Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów w serwisie Patronite: www.patronite.pl/wiez

Noc, która oddala, i noc, która przybliża. Z karmelitą Mateuszem Filipowskim rozmawia Zbigniew Nosowski
„Noc ciemna” to duchowe doświadczenie, które zwykle kojarzymy z mistyką św. Jana od Krzyża – twórcy duchowości karmelitańskiej i wielkiego reformatora. W czasie „nocy ciemnej” człowiek wierzący odczuwa wszechogarniającą ciemność, a nawet opuszczenie przez Boga. Stan ten może jednak prowadzić do duchowego oczyszczenia i uwolnienia od naszych religijnych iluzji.
Co dziś może powiedzieć nam „noc ciemna” o kondycji naszej wiary? Jak opisywali i przeżywali to doświadczenie wielcy mistycy: św. Jan od Krzyża i św. Teresa z Lisieux? Czy nawet najgłębszej wierze mogą towarzyszyć epizody głębokiej niewiary? I gdzie szukać drogowskazów, gdy spada na nas poczucie duchowego opuszczenia?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski zapyta Mateusza Filipowskiego OCD – zakonnika, karmelitę, patrologa i byłego duszpasterza akademickiego we Wrocławiu, obecnie pracującego w karmelitańskim domu rekolekcyjnym w Gorzędzieju nad Wisłą.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Miłość w czasach psychoterapii. Z Marcinem Zbyszyńskim rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 15
Jaki los czeka miłość w świecie, który ulega dyktatowi optymalizacji i walki z przypadkowością? Czy psychoterapia i rozwój technologii będą w stanie zaspokoić nasze potrzeby duchowe? W jaki sposób teatr może pomóc nam rozmawiać o tym wszystkim i uchronić nas przed plemiennymi wojnami?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy” Sebastian Duda zapyta Marcina Zbyszyńskiego, reżysera, scenarzystę teatralnego i filmowego, założyciela niezależnego warszawskiego teatru Potem-o-tem.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów w serwisie Patronite: www.patronite.pl/wiez

Dwa lata po Usnarzu. Z Jakubem Kiersnowskim rozmawia Ewa Buczek. Zrozumieć więcej, odc. 9
Dwa lata temu przyglądaliśmy się z napięciem temu, co działo się w Usnarzu Górnym. Nie mogliśmy sobie zdawać sprawy, że to dopiero początek dramatu, który w polskich i białoruskich lasach trwa nieprzerwanie od tamtego czasu. Dziś wiemy już, że po polskiej stronie zmarło przynajmniej 50 osób.
Od niemal dwóch lat przy granicy działa także Punkt Interwencji Kryzysowej Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Na czym polega działalność PIK-u? Jak wyglądają interwencje w lasach? Kim są ludzie, którzy go tworzą i skąd czerpią siłę?
O tym wszystkim Ewie Buczek w jej podcaście „Zrozumieć więcej” opowiada Jakub Kiersnowski, prezes KIK-u oraz pomysłodawca i współtwórca PIK-u.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstajemy dzięki dobrowolnym wpłatom na http://www.patronite.pl/wiez. Serdecznie dziękujemy Patronkom i Patronom!

Wyborcza kampania nostalgii. Z Michałem Płocińskim rozmawia Bartosz Bartosik. Zwięźle, odc. 21
Za nami pierwszy pełny tydzień parlamentarnej kampanii wyborczej. Wyborom będzie w tym roku towarzyszyło referendum z czterema pytaniami o szczegółowe kwestie polityczne. Partie ogłaszają listy wyborcze, wokół których toczą się zażarte spory, a media społecznościowe rozgrzał spór o Campus Polska i tzw. symetrystów.
Czyje listy wyborcze robią szczególne wrażenie? Po co Prawo i Sprawiedliwość organizuje referendum? Czy symetryzm będzie ważnym tematem kampanii wyborczej?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają redaktor naczelny Więź.pl Bartosz Bartosik i jego gość, redaktor „Rzeczpospolitej” i „Plusa Minusa”, Michał Płociński.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Co po Miłoszu i Szymborskiej? Z Elizą Kącką rozmawia Damian Jankowski. Zwięźle odc. 20
Na przestrzeni ostatnich dni i tygodni obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci Sławomira Mrożka, 19. rocznicę odejścia Czesława Miłosza i stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej.
Czy epoka wielkiej polskiej literatury bezpowrotnie się zakończyła? Czy jesteśmy świadkami erozji zaufania czytelników do powagi słowa pisanego? A może, paradoksalnie, po dominacji takich nazwisk jak Miłosz czy Mrożek, literatura zyskała drugi oddech? Rozmawiają o tym w podcaście „Zwięźle” Damian Jankowski i Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Nadzieja płynąca od skrzywdzonych. Z Błażejem Kmieciakiem rozmawia Zbigniew Nosowski
Po prawie trzech latach od powołania Państwowej Komisji ds. Pedofilii jej przewodniczący złożył rezygnację na ręce marszałek Sejmu. Wkrótce z udziału w PKDP zrezygnowało dwoje kolejnych jej członków, w tym zastępca przewodniczącego. Każdej z decyzji towarzyszyły medialne dyskusje o pracy komisji i o tym, czy wykonywane przez nią zadania nie zaczęły być kłopotliwe dla rządzących i hierarchów Kościoła.
Jak spotkanie ze skrzywdzonymi, zwłaszcza w Kościele, wpłynęło na duchowość człowieka, który kierował pracami Państwowej Komisji ds. Pedofilii, jasno deklarując się jako człowiek wierzący? Dlaczego postanowił on ustąpić ze swej funkcji w instytucji, w której misję wciąż wierzy? Gdzie odnajduje nadzieję w czasie ciemnej nocy Kościoła? Czy utrata wzroku może nauczyć nas czegoś o wierze?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski zapyta dr. hab. Błażeja Kmieciaka, socjologa prawa, bioetyka i pedagoga specjalnego, a w latach 2020-2023 przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Jak zmienia się pamięć o Powstaniu? Z Pawłem Ukielskim rozmawia Karol Grabias. Zwięźle, odc. 19
Trwają obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wielkimi krokami zbliżamy się do ostatniej okrągłej rocznicy tego wydarzenia, którą będziemy obchodzić wraz z powstańcami.
Jak zmieni się nasz sposób opowiadania o Powstaniu Warszawskim, gdy odejdą ostatni jego uczestnicy? Czy przez ostatnie lata ucichły spory wokół tego wydarzenia i udało się nam zbudować wspólną narrację na jego temat? Rozmawiają o tym w podcaście „Zwięźle” Karol Grabias i Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, historyk, politolog i adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Jakie kino na lato? Z Katarzyną Kebernik rozmawia Damian Jankowski. Zwięźle, odc. 18
W Hollywood trwa strajk aktorów i scenarzystów, zaś na ekranach kin można oglądać dwa największe hity tego lata: „Oppenheimera” Christophera Nolana i „Barbie” Grety Gerwig.
Jak kino musi się zmienić, by ponownie fascynować widownię? Czy amerykański rynek to ziemia dla autorów? Jakie filmy potrafią przetrwać próbę czasu (i być idealną propozycją na wakacje)? Rozmawiają o tym w podcaście „Zwięźle” Damian Jankowski i Katarzyna Kebernik, krytyczka i edukatorka filmowa, laureatka II miejsca w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2020, 2023) oraz I miejsca w Konkursie Krytyk Pisze (2020).
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Przebaczenie jako katharsis? Z Michałem Klingerem rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 14
Czy w postsekularnym świecie biblijna idea wybaczenia jest jeszcze czytelna? Czego chrześcijaństwo – a szczególnie tradycja prawosławna – może nauczyć nas o przebaczeniu i pojednaniu? Jak rosyjscy filozofowie i pisarze pojmowali możliwość odkupienia win? Jak ewangeliczne przesłanie przekłada się na perspektywy pojednania polsko-ukraińskiego?
O to wszystko w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy” Sebastian Duda zapyta Michała Klingera, teologa prawosławnego, biblistę, długoletniego wykładowcę Starego Testamentu w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, emerytowanego profesora w Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym i byłego dyplomatę.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów w serwisie Patronite: www.patronite.pl/wiez

AI – czy unijne regulacje nas obronią? Z Joanną Mazur rozmawia Ewa Buczek
W jaki sposób sztuczna inteligencja nam zagraża? Czy pierwsze na świecie regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, które właśnie zostały uchwalone przez Parlament Europejski, uchronią nas przed dzikim rozwojem AI? Czy algorytmy będą decydować o tym, czy dostaniemy się do pracy lub uzyskamy świadczenia socjalne?
O to wszystko Ewa Buczek zapyta Joannę Mazur, prawniczkę i analityczkę instytutu DELab (Digital Economy Lab) Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistkę w zakresie prawnych aspektów rynku cyfrowego.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstajemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Wołyń. Możliwe pojednanie? Z Bogumiłą Berdychowską rozmawia Karol Grabias. Zwięźle, odc. 17
W miniony piątek rozpoczęły się obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej – wydarzenia historycznego, o którym pamięć wciąż dzieli Polaków i Ukraińców. Obchody tej trudnej rocznicy otworzyło wspólne nabożeństwo i orędzie abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i abp. Stanisława Gądeckiego.
Czy jest możliwa wspólna perspektywa historyczna Polaków i Ukraińców na wydarzenia na Wołyniu z lat 1943-1945? Jak wojna za naszą wschodnią granicą wpłynęła na ukraińskie postrzeganie historii? Co dotychczas udało się dokonać w dialogu polsko-ukraińskim w sprawie oceny akcji antypolskich OUN-UPA?
Z Bogumiłą Berdychowską, publicystką i dziennikarką specjalizującą się w historii Ukrainy i relacjach polsko-ukraińskich, rozmawia redaktor portalu Więź.pl Karol Grabias.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na http://www.patronite.pl/wiez

Dlaczego politycy straszą migrantami? Z Jakubem Dymkiem rozmawia Bartosz Bartosik. Zwięźle, odc. 16
Trwa kampania wyborcza, a w jej najnowszej odsłonie lider opozycji Donald Tusk krytykuje wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego za zbyt liberalne podejście do wydawania wiz migrantom z krajów muzułmańskich. Po zapowiedzi tzw. referendum migracyjnego przez Jarosława Kaczyńskiego to kolejna próba instrumentalizacji migrantów na rzecz kampanii wyborczej.
Dlaczego kolejni politycy straszą migrantami? Jakie zdanie o migrantach mają dziś Polacy, Europejczycy i ich polityczni liderzy? Czy jest dziś w ogóle możliwa z perspektywy chrześcijańskiej lub lewicowej inna, pozytywna opowieść polityczna o migracjach?
Z Jakubem Dymkiem, dziennikarzem, publicystą, autorem „Przeglądu” i współprowadzącym podcast „Dwie lewe ręce”, rozmawia redaktor naczelny Więź.pl Bartosz Bartosik.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki wsparciu Patronek i Patronów na http://www.patronite.pl/wiez

Synodalny – czyli jaki? O reformie Kościoła z ks. Mirosławem Tykferem rozmawia Zbigniew Nosowski
W podcaście „Zwięźle” o metodzie synodalnej i Kościele synodalnym mówi ks. Mirosław Tykfer – duchowny archidiecezji poznańskiej, doktor teologii fundamentalnej, proboszcz parafii św. Jana XXIII w Komornikach, członek Wspólnoty Sant’Egidio, były redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, poznański koordynator diecezjalny synodu o synodalności, członek komitetu redakcyjnego, który pisał dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze.
Jak w takich dokumentach roboczych utrzymać napięcie pomiędzy różnorodnymi głosami oddolnymi, by następnie móc doprowadzić do nowej syntezy? Czy w Kościele synodalnym rzeczywiście trudniej będzie ukrywać przestępstwa? Dlaczego papież tak podkreśla znaczenie bycia Kościoła otwartym i niespokojnym? Czy jest jedna droga synodalna dla Kościoła czy też wiele lokalnych dróg? Czy istnieje lub może istnieć polska droga synodalna?
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstajemy dzięki naszym Patronkom i Patronom http://www.patronite.pl/wiez
Fot. Zuzanna Szczerbińska

Dom w Broniszewicach dobrem narodowym? Z s. Elizą Myk rozmawia Damian Jankowski
Niedawno media obiegła bulwersująca wiadomość: wojewoda wielkopolski obciął o 600 tys. zł dotację dla Domu Chłopaków w Broniszewicach. Wkrótce potem pod presją publiczną cofnięto tę decyzję.
O całej sytuacji rozmawia Damian Jankowski w podcaście „Zwięźle” z siostrą Elizą Myk, ekonomką Domu Chłopaków. Nasz redaktor zapyta ją także o potrzeby osób z niepełnosprawnościami, o personalistyczne podejściu do nich. Wspólnie zastanowią się także, w jakich miejscach wydarza się chrześcijaństwo.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Rozwijamy się dzięki naszym Patronkom i Patronom na http://www.patronite.pl/wiez

Z Pawłem Dobrowolskim rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 13
Gościem podcastu „Pomiędzy” jest Paweł Dobrowolski – dramaturg, człowiek teatru, dyrektor festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie, nowo wybrany dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Ostatnio jako dramaturg przygotował wraz z reżyserem Jakubem Skrzywankiem głośny spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim w Poznaniu – o ostatnich dniach, zgonie i pogrzebie papieża urodzonego w Polsce. To niezwykłe dzieło staje się w naszej rozmowie podstawą do refleksji na temat kondycji współczesnego katolicyzmu – jego mielizn, ale i trwałej siły duchowej. A także do przedstawienia drogi wiary kogoś, kto jako gej musiał i musi mierzyć się ze stosunkiem swojego Kościoła do nieheteronormatywnych orientacji seksualnych oraz opierających się na nich tożsamości.
Czy pomimo rosnącej liczby osób, które odchodzą od instytucji Kościoła, a także chrześcijaństwa i jego sensu w ogóle, spotkanie teatru i chrześcijaństwa ma potencjał twórczy? Jak chrześcijaństwo może dziś inspirować ludzi teatru? Jak we wspólnocie Kościoła odnajduje się homoseksualista?
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów na http://www.patronite.pl/wiez

Jak branża nowych technologii traktuje dzieci? Felieton Magdaleny Bigaj
We współpracy z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa zapraszamy na wersję audio felietonów Magdaleny Bigaj, założycielki instytutu, które w formie pisanej możecie przeczytać na naszej stronie internetowej Więź.pl.
Dla branży dzieci to idealne przedmioty do wysysania uwagi: https://wiez.pl/2023/06/01/dzieci-to-idealne-przedmioty-do-wysysania-uwagi/.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu naszych Patronek i Patronów na http://www.patronite.pl/wiez. Dziękujemy za Wasze wsparcie!

Duchowość wyjścia w nieznane. Z Danielem Wojdą (Pogłębiarka) rozmawia Zbigniew Nosowski. Półprzewodnik po nocy ciemnej, odc. 12
O duchowości wyjścia w nieznane i o „opcji Abrahama” – nawiązując do wiosennego numeru kwartalnika „Więź”: bit.ly/wiez-wiosna2023 – rozmawiają Zbigniew Nosowski i jego gość Daniel Wojda, twórca „Pogłębiarki”, w najnowszym odcinku „Półprzewodnika po nocy ciemnej”.
Daniel Wojda mówi, że Abraham to najbliższa mu postać biblijna. Przez 12 lat inicjator „Pogłębiarki” był jezuitą (ale jeszcze nie księdzem). Gdy 2 lata temu przełożeni podjęli decyzję, że ma opuścić zgromadzenie, wyruszył w nową drogę.
Kim jest obecnie? Prezesem fundacji? Liderem wspólnoty? Świeckim nauczycielem duchowości? Jak doświadcza duchowości wyjścia w nieznane? Czy już wie, dokąd idzie?
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Dla kogo jest miasto? Z Magdaleną Milert rozmawia Ewa Buczek. Zrozumieć więcej, odc. 8
Polskie miasta często padają ofiarą betonozy, płotozy czy bilbordozy. Czy tak musi być? Jak wygląda miasto dobre do życia? Czy my, mieszkańcy, mamy realny wpływ na jego kształt? Czy włodarze naszych miast są gotowi zmierzyć się z zanieczyszczeniem wizualnym czy zanieczyszczeniem hałasem?
O to wszystko w podcaście „Zrozumieć więcej” Ewa Buczek zapyta Magdalenę Milert, architektkę, urbanistkę i edukatorkę w zakresie architektury i gospodarki przestrzennej, autorkę profilu Pieing w mediach społecznościowych.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstajemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów na www.patronite.pl/wiez

Z Adamem Leszczyńskim rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 12
Jak argumenty religijny wpływały na dyskurs o niewolnictwie w USA i o pańszczyźnie w Polsce? Co powinno znajdować się u źródeł moralności w społeczeństwie? Czy duchowość może być atrakcyjna dla osoby niereligijnej?
Adam Leszczyński, historyk i socjolog, autor m.in. „Ludowej historii Polski”, współzałożyciel OKO.press, jest gościem Sebastiana Dudy w podcaście „Pomiędzy”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Istniejemy dzięki wsparciu Patronek i Patronów w serwisie Patronite: http://www.patronite.pl/wiez

Nie umarliśmy. O książce Tośki Szewczyk z Robertem Fidurą rozmawia Zbigniew Nosowski
Gdyby to ode mnie zależało, zarządziłbym na najbliższym posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski czytanie książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności” Tośki Szewczyk – mówi Zbigniewowi Nosowskiemu Robert Fidura, aktywista na rzecz osób skrzywdzonych seksualnie, w naszym specjalnym podcaście książkowym.
Książkę Tośki Szewczyk można zamówić w promocyjnej cenie w przedsprzedaży do 18 maja włącznie na www.wydawnictwo.wiez.pl.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Powstają dzięki naszym Patronkom i Patronom na: www.patronite.pl/wiez. Dziękujemy za Wasze wsparcie!

Czyj Kościół się zmierzcha? Z ks. Andrzejem Dragułą rozmawia Zbigniew Nosowski. Półprzewodnik po nocy ciemnej, odc. 11
„Popołudnie, zmierzch, noc… A moja przewrotna natura podpowiada mi, żeby napisać książkę z inną porą dnia w tytule” – napisał niedawno ks. Andrzej Draguła. Po czym zapewniał na łamach Więź.pl: „Mój Kościół się nie zmierzcha”.
Czy to zaprzeczenie diagnozy o nocy ciemnej Kościoła? Czy możliwe, żeby coś jednocześnie zmierzchało i nie zmierzchało? Gdzie szukać nadziei? W kolejnym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” z ks. Andrzejem Dragułą rozmawia Zbigniew Nosowski.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: www.patronite.pl/wiez

Maryja – matka, nie królowa. Z o. Wojciechem Żmudzińskim rozmawia Katarzyna Jabłońska
Jak rozumieć obchodzoną 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski? Co jest inspirujące w duchowości maryjnej? Czy tradycja polskich nabożeństw majowych ma jeszcze przyszłość? O to pyta Katarzyna Jabłońska w podcaście „Więzi” jezuitę, teologa biblijnego i pedagoga ks. Wojciecha Żmudzińskiego.
Według gościa Katarzyny Jabłońskiej królowanie Maryi należy rozumieć w kategoriach troski i odpowiedzialności za osoby potrzebujące pomocy.
– Każda samotna wdowa i każda matka, która straciła dzieci, jest dana nam pod opiekę jako nasza własna matka – uważa Żmudziński.
– Jeżeli przyjmujemy matki, które straciły mężów na wojnie w Ukrainie, matki, którym odebrano dzieci, możemy powiedzieć, że Maryja jest naszą królową, że jesteśmy wierni testamentowi wypowiedzianemu na krzyżu. To mnie zachwyca i inspiruje. Natomiast Maryja jako królowa ziemska, batalistyczna; tego nie rozumiem – dodaje jezuita.
Powstawanie podcastów „Więzi” można wesprzeć dobrowolną wpłatą na www.patronite.pl/wiez

Wszystkie chwyty denialistów klimatycznych. Z Jakubem Wiechem rozmawia Ewa Buczek. Zrozumieć więcej, odc. 6
Jak manipuluje się informacjami na temat zmiany klimatu? Jak rozpoznać i odeprzeć klimatyczne mity? Czy śnieg w styczniu rzeczywiście - jak twierdzą niektórzy komentatorzy - oznacza, że nie ma globalnego ocieplenia? Komu i dlaczego opłaca się podważać ustalenia naukowców? Dlaczego politycy kłamią w sprawie klimatu?
O te i wiele innych kwestii związanych z klimatem pyta Ewa Buczek szefa portalu Energetyka24 Jakuba Wiecha w jutrzejszym odcinku podcastu „Zrozumieć więcej”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: http://www.patronite.pl/wiez

Pamięć jako forma miłości. Z Paulą Sawicką i Gabi von Seltmann rozmawia Sebastian Duda
Z Paulą Sawicką i Gabi von Seltmann w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim rozmawia Sebastian Duda.
Gabi von Seltmann jest autorką koncepcji i reżyserką tegorocznej wersji widowiska multimedialnego „Wielka przywraca pamięć”, w którym do krajobrazu Warszawy przywracana jest Wielka Synagoga przy dawnym placu Tłomackie. Paula Sawicka, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita i przyjaciółka Marka Edelmana, jest współorganizatorką akcji.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na http://www.patronite.pl/wiez
„Wielka przywraca pamięć”, pl. Bankowy w Warszawie, 19 kwietnia, godz. 21-23
Koncepcja i reżyseria – Gabi von Seltmann
Kolaż dźwiękowy – Marcin Lenarczyk
Projekt wizualny i animacja – Elwira Wojtunik, Popesz Csaba Láng / Elektro Moon Vision
Zdjęcia archiwalne – Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Muzeum Powstawania Warszawskiego

Bóg nie musi być, żeby był? Rozmawiają Krzysztof Zanussi, Jan Marczewski i Sebastian Duda
Gośćmi Sebastiana Dudy są reżyser Krzysztof Zanussi i odtwórca głównej roli w jego najnowszym filmie „Liczba doskonała” Jan Marczewski.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na www.patronite.pl/wiez

Johnny pokazał mi, gdzie szukać Boga. Czyli miłość. Z Patrykiem Galewskim rozmawia Katarzyna Jabłońska
Patryk Galewski to człowiek, który w pewnym sensie doświadczył zmartwychwstania. Dzięki ks. Janowi Kaczkowskiemu i pracy w puckim hospicjum radykalnie zmienił swoje życie. To właśnie tę historię opowiada film „Johnny”, który w kinach obejrzało 800 tys. widzów i który właśnie bije rekordy popularności na Netfliksie.
Ks. Jan Kaczkowski tak opowiadał Katarzynie Jabłońskiej w ich pierwszej książce „Szału nie, jest rak” o młodym mężczyźnie:
„Wierz mi, że taki przepity i przećpany młodociany żul z sześcioma wyrokami w zawiasach też by Cię wkurzał. Praca w hospicjum została mu zasądzona za karę. Dziś podziwiam Patryka za to, co zrobił. Całkowicie zerwał z dawnym życiem, a to wymaga potężnej siły, zwłaszcza kiedy dawni kumple wołają za tobą na ulicy: «Ty może nie bądź, k…, taki święty!». I kiedy nadal wisi nad człowiekiem groźba odsiadki”.
W tej samej książce Patryk Galewski mówił: „Gdy trafiłem do hospicjum, nie miałem jeszcze sumienia. Teraz słyszę głos, który mówi: tej linii nie wolno przekraczać ani o milimetr. Przecież ja tu trafiłem z przypadku. Księdza to bym udusił ze szczęścia, że go spotkałem. Kocham moją pracę, lubię tu być z pacjentami. Może to dziwne, ale nie przeszkadza mi, że odchodzą. To daje siłę. Codziennie się przekonuję, że warto żyć”.
O niezwykłej relacji charyzmatycznego, śmiertelnie chorego kapłana, który kochał życie, i młodego mężczyzny, który swoje życie przez lata metodycznie niszczył, by wreszcie – jak mawiał ks. Kaczkowski – przejść na jasną stronę Mocy, w nowym podcaście „Więzi” porozmawiają: Patryk Galewski i Katarzyna Jabłońska.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na www.patronite.pl/wiez

Jak zadomowić się w niepewności? Z Marcinem Napiórkowskim rozmawia Ewa Buczek | Podcast kwartalnika „Więź”
Niepewność stała się centralną kategorią współczesności. Świat opleciony siecią globalnych zależności, mierzący się z wyzwaniami, które można rozwiązać jedynie dzięki współpracy między narodami, nie pomaga nikomu w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i wiary we własną sprawczość. Bo czy pojedynczy człowiek może coś zrobić ze zmianą klimatu? Albo z nierównościami społecznymi? Zresztą na dobrą sprawę nie może nawet zaplanować swoich aktywności w najbliższym półroczu, jak boleśnie pokazała pandemia COVID-19. Gość Ewy Buczek w nowym odcinku podcastu kwartalnika „Więź” Marcin Napiórkowski, twierdzi, że uratują nas… dobre opowieści. I tych na pewno podczas tej rozmowy nie zabraknie. Okazją do rozmowy jest nowy numer naszego czasopisma: bit.ly/wiez-wiosna2023.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na www.patronite.pl/wiez

Nie boję się samotności. Z Katarzyną Minkowską rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 10
Jak przetrwać dzień i życie w dysfunkcyjnej rodzinie? Jak radzić sobie z samotnością, która nie odstępuje nas na krok? Czy poszukiwanie sensu jest istotne w życiu osoby niereligijnej? Czy teatr pomaga zrozumieć śmierć?
Gościnią podcastu „Pomiędzy" Sebastiana Dudy jest reżyserka teatralna Katarzyna Minkowska, laureatka stypendium Młoda Polska, reżyserka m.in. spektaklu „Mój rok relaksu i odpoczynku” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, pierwszej premiery pod dyrekcją Moniki Strzępki.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj: http://www.patronite.pl/wiez

The Chosen jako fenomen kina religijnego. Z o. Markiem Kotyńskim rozmawia Damian Jankowski, Zwięźle odc. 12
W Polsce sporą oglądalnością cieszy się serial „The Chosen”. Co nam to mówi? Na jakie tęsknoty odpowiadają podobne produkcje? Wreszcie: dlaczego współczesne filmy religijne sytuują się w niszy pod nazwą „chrześcijańskie”? Jakiej metafizyki w kinie potrzebujemy?
O tym w podcaście „Zwięźle” rozmawiają teolog i filmoznawca o. Marek Kotyński oraz Damian Jankowski („Więź”).
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: www.patronite.pl/wiez

Prawa dziecka w Polsce. Z Magdaleną Bigaj i Konradem Ciesiołkiewiczem rozmawia Bartosz Bartosik, Inny pomysł na demokrację, odc. 4
Polska żyje tragedią niespełna 16-letniego Mikołaja Filiksa, chłopca skrzywdzonego najpierw przez pedofila, a później przez nienawiść, która wylała się na niego i jego rodzinę po ujawnieniu ich tożsamości przez media.
Co tragedia Mikołaja Filiksa mówi nam o kondycji polskich dzieci? Jaki jest stan psychiczny młodego pokolenia? Czy Polska to kraj dla młodych ludzi? Jakie mamy narzędzia, by wzmacniać podmiotowość dzieci i młodzieży w Polsce?
Bartosz Bartosik rozmawia z:
Magdaleną Bigaj – medioznawczynią, założycielką i prezeską Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, członkinią Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a także mamą trójki dzieci
Konradem Ciesiołkiewiczem – doktorem nauk społecznych, psychologiem, prezesem Fundacji Orange i przewodniczącym Komitetu Dialogu Społecznego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a także tatą dwójki dzieci
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj nas na Patronite

Reforma Kościoła czy odrodzenie chrześcijaństwa? Debata z okazji 65-lecia „Więzi”
Jak nasze codzienne doświadczenia i lęki o przyszłość wpływają na przeżywanie wiary? W jaki sposób chrześcijaństwo może być jeszcze atrakcyjne dla osób, które z Kościoła odeszły lub odchodzą?
Zapraszamy na dźwiękowy zapis naszej debaty z okazji 65-lecia „Więzi” z udziałem Bartosza Bartosika, Sebastiana Dudy, Zuzanny Radzik i Filipa Flisowskiego.
W związku z naszą rocznicą przygotowaliśmy specjalne warunki prenumeraty z książką „Przeszkody w życiu duchowym” ks. Krzysztofa Grzywocza w prezencie: http://www.prenumerata.wiez.pl
Zachęcamy do wsparcia redakcji jednorazowo: 65 zł na 65-lecie: http://bit.ly/wiez65 lub cyklicznie na http://www.patronite.pl/Wiez
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: www.patronite.pl/wiez

Po co nam post? Z ks. Grzegorzem Michalczykiem rozmawia Damian Jankowski, Zwięźle, odc. 11
Czym chrześcijański post różni się od wyrzeczeń, które podejmujemy coraz powszechniej dla zdrowego stylu życia? Co jest jego istotą? Jak rozumieć post w świecie, gdzie coraz więcej osób nie je mięsa? Czy rzeczywiście – jak usłyszymy w kościołach – z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy?
W środę popielcową Damian Jankowski pyta o to ks. Grzegorza Michalczyka, duszpasterza środowisk twórczych w Warszawie.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: http://www.podcasty.wiez.pl

Erotyka, mistyka, nadużycia. Z Tomaszem Terlikowskim rozmawia Sebastian Duda. Pomiędzy, odc. 9
W jaki sposób chrześcijańska mistyka łączy się z erotyką? Czy chrześcijańska teologia moralna w odniesieniu do seksualności może służyć za skuteczną weryfikację doświadczeń mistycznych, w których występuje silny komponent erotyczny (ostatecznie są tradycje pozachrześcijańskie, w którym mistyka łączona jest integralnie z seksualnością, np. tantryzm).
Dlaczego w kierownictwie duchowym w Kościele – i to najpewniej od wieków – dochodziło do przekroczeń, które ostatecznie skutkowały wielką krzywdą i cierpieniem (choć mistyczne doświadczenia, które miały prowadzić do wejścia na tzw. wyższy poziom duchowy służyła za usprawiedliwianie takich przekroczeń)?
Dlaczego i w jaki sposób mistyka seksualna prowadząca do wykorzystania osób była reprodukowana w różnych wspólnotach kościelnych? Czy raporty z ostatniego czasu na temat wykorzystywania seksualnego w kontekście doświadczeń mistycznych doprowadzą do rewizji rozumienia cielesności i seksualności w chrześcijaństwie?
Czy mamy do czynienia z punktem zwrotnym?
Tomasza Terlikowskiego pyta o to Sebastian Duda w nowym odcinku podcastu „Pomiędzy”.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Możecie nas wesprzeć dobrowolną wpłatą na http://www.podcasty.wiez.pl

Z Ewą Jaruzelską rozmawia Zbigniew Nosowski. Półprzewodnik po nocy ciemnej, odc. 10
Kim jest dzisiaj Jean Vanier dla L'Arche? Jak zmieniła się organizacja założona przez Vaniera po ujawnieniu przemocy psychicznej, duchowej i seksualnej, jakiej się dopuszczał?
W dziesiątym odcinku podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej” Zbigniew Nosowski pyta o to teolożkę, członkinię zespołu ds. ewaluacji i badań nad rozwojem w strukturach międzynarodowych Federacji L’Arche, a także tłumaczkę streszczenia raportu niezależnej komisji powołanej na zlecenie L'Arche, Ewę Jaruzelską.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: http://www.podcasty.wiez.pl

Empatia Jerzego Jedlickiego. Z Maciejem Janowskim rozmawia Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Naszym gościem jest Maciej Janowski, dyrektor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i autor wstępu do nowego zbioru tekstów Jerzego Jedlickiego „Historia a świat wartości”.
Rozmowę z okazji piątej rocznicy śmierci prof. Jedlickiego oraz wydania jego tekstów poprowadzi Jakub Halcewicz-Pleskaczewski.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na patronite.pl/wiez

Z Elżbietą Mikiciuk rozmawia Zbigniew Nosowski. Półprzewodnik po nocy ciemnej, odc. 9
Czym była klerykatura dla Stanisława Brzozowskiego, a czym może ona być dla współczesnego czytelnika? Którzy z wielkich pisarzy i artystów mogą być przewodnikami po ciemnej nocy wiary? Co to znaczy, że piękno zstąpiło do otchłani? Czy bez tego byłoby mniej piękne?
Zbigniew Nosowski w dziewiątym odcinku „Półprzewodnika po nocy ciemnej” rozmawia z Elżbietą Mikiciuk, literaturoznawczynią, filolożką, profesor w Zakładzie Dramatu, Teatru i Widowisk Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym UG i świecką dominikanką.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: http://www.podcasty.wiez.pl

Jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów? Dzień Judaizmu 2023
Z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim o tym, jak zmieniało się chrześcijańskie spojrzenie na Żydów, rozmawiają: Stanisław Krajewski (judaizm), ks. Grzegorz Michalczyk (katolicyzm) i Jerzy Sojka (luteranizm). Dyskusję prowadzi Marta Titaniec, sekretarz generalna Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Rozmowa odbyła się 15 stycznia 2023 r. w kościele środowisk twórczych w Warszawie.
Więź. Podcasty nieoczywiste | Wspieraj na: http://www.podcasty.wiez.pl