Skip to main content
Spotify for Podcasters
Wtem, piosenka

Wtem, piosenka

By Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Patrycja Mucha

Podcast o filmowych musicalach.


Autorki: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, Patrycja Mucha
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Francja elegancja

Wtem, piosenkaJul 15, 2023

00:00
51:45
Francja elegancja

Francja elegancja

Ósmy odcinek drugiego sezonu jest orzeźwiający jak lemoniada i rozkoszny jak lato w Paryżu, gdy ma się 20 lat. „Panienki z Rochefort” Jacquesa Demy’ego to musical jedyny w swoim rodzaju: stworzony jednocześnie z francuską nonszalancją i z miłości do Ameryki. Na ekranie młodzieńczą energia wibruje za sprawą głównych bohaterek granych przez siostry, Catherine Deneuve i Françoise Dorléac, którym towarzyszy Gene Kelly we własnej osobie. Są tu pastelowe ubrania, emocje ubrane w niekończące się serenady i chłopcy o oczach błękitnych jak morze. Oraz marynarze, bo jak wiadomo, musical nie może obejść się bez marynarzy.

Jul 15, 202351:45
Największe szoł na świecie

Największe szoł na świecie

Siódmy odcinek drugiego sezonu jest odcinkiem spektakularnym, bo trudno subtelnie opowiadać o widowisku tak przepastnym, kolorowym i brokatowym jak „Król rozrywki”. Bo czego tutaj nie ma: popowe numery na linach, tańce na dachu, cyrkowe sztuczki, kobieta z brodą, wytatuowany mężczyzna i wreszcie crème de la crème: słoń kroczący wśród romantycznie prószącego śniegu. Do wszystkich osób kochających wielkie musicalowe szoł: to jest odcinek dla Was.

Apr 24, 202301:10:14
Śpiewać każdy może

Śpiewać każdy może

Szósty odcinek drugiego sezonu rozpoczynamy i kończymy śpiewająco, acz nie wyczekujcie wysokich nut ani melodii, bo – jak obie szczerze przyznajemy – żadna z nas nie potrafi śpiewać. Tym bardziej jednak doceniamy śpiew musicalowy jako sztukę i to właśnie jej poświęcona jest ta odsłona podcastu. Zadajemy sobie wspólnie tylko pozornie paradoksalne pytanie, czy trzeba umieć śpiewać, by zagrać w musicalu (i pada na nie bezpośrednia odpowiedź, a nawet dwie), rozmawiamy o dubbingowaniu aktorów, wspominamy Marni Nixon i (oczywiście) przywołujemy najbardziej znamienny w temacie film, a więc osławionych „Nędzników”.

Feb 02, 202343:43
Melodia Ameryki

Melodia Ameryki

Piąty odcinek drugiego sezonu jest po prostu epicki: padają w nim wielkie słowa, eksplodują emocje, temperatura sięga zenitu. Nie ma wszak musicalu podobnego do „Nashville” Roberta Altmana: jest to po prostu skończone arcydzieło, zrealizowane z rozmachem godnym Johna Forda, z melancholią wielkich dzieł Orsona Wellesa, wyczuciem inscenizacji pokrewnym Vincente Minnellemu i subtelnością George’a Cukora. Tak, „Nashville” w pełni zasługuje na patos, jakim się go obdarza. Gościem specjalnym odcinka jest Sebastian Smoliński, krytyk filmowy i amerykanista, a prywatnie mąż Patrycji, z którą łączy go między innymi miłość do Roberta Altmana. „Nashville” można będzie zobaczyć na dużym ekranie podczas zbliżającego się American Film Festival, który odbędzie się w dniach 8-13 listopada 2022 roku we Wrocławiu.

Nov 03, 202201:24:12
Zegar najgłośniej tyka w niedzielę

Zegar najgłośniej tyka w niedzielę

Czwarty odcinek drugiego sezonu odbywa się trochę pod patronatem słynnego zdania wypowiedzianego przez Ally Sheedy w „Klubie winowajców”: „kiedy dorastasz, twoje serce umiera”. Przynajmniej w tę smutną dewizę zdaje się wierzyć główny bohater „Tick, tick... Boom!” – debiutu reżyserskiego współczesnej legendy Broadwayu, Lin-Manuela Mirandy oraz (tak się przypadkiem składa – jednego z najświeższych musicali filmowych, jakie powstały w ostatnich latach. Gościnią specjalną odcinka jest Magdalena Adamus aka Megu aka Catus Geekus – współprowadząca podcast Czytu Czytu, tłumaczka, autorka popularnego booktoka i miłośniczka musicali.

Aug 22, 202201:08:17
Kiedy zaryczy lew

Kiedy zaryczy lew

Trzeci odcinek drugiego sezonu jest oprószony złotem: mieni się gwiazdami żyjącymi w technikolorowym świecie, w których problemy można zaczarować piosenką. To odcinek legendarny, bo o legendzie opowiadający i dla każdego miłośnika i każdej miłośniczki musicalu będzie działał kojąco, bo mowa o bezpiecznej przestrzeni gatunkowej rozkoszy. Szanowne Osoby, dziś rozmawiamy o Złotej Erze Musicalu MGM – tym czasie, gdy w Hollywood tryskała energia, a kreatywność osiągała swoje wyżyny. Wyznaczyłyśmy nawet listę 10 musicali MGM-u (plus/minus), które mają na celu zmapowanie studia i pokazanie jego różnorodnego oblicza. Zapnijcie pasy, bo zaraz zaryczy lew. Gościnią specjalną odcinka jest Patrycja Włodek – wykładowczyni Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i autorka książki „Kres niewinności. Era Eisenhowera w amerykańskich filmach i serialach - pomiędzy reprezentacją, nostalgią a krytycznym retro”.

foto: okładka DVD filmu „To jest rozrywka!”.

Feb 20, 202201:07:45
Pewnego razu w Nowym Jorku

Pewnego razu w Nowym Jorku

Drugi odcinek drugiego sezonu przeniesie Was do lat 60, gdy powstał pewien musical, który zmienił oblicze gatunku. Film-legenda, film, który znają wszyscy (nawet, jeśli nie wszyscy go widzieli), kość niezgody w relacji Kasia-Patrycja, czyli opowieść o dwóch kochankach z Vero…pfu! z Nowego Jorku, którym zwaśnione rody Jetsów i Sharków nie pozwalają żyć długo i szczęśliwie. Szanowne Osoby, przedstawiamy opowieść o „West Side Story” Jerome’a Robbinsa i Roberta Wise’a oraz o jego niedawnym remake’u – musicalu Stevena Spielberga o tym samym tytule. Gościem specjalnym jest miłośnik Stephena Sondheima i redaktor „Czasopisma Ekrany”, Kamil Kalbarczyk.

Jan 01, 202201:38:19
Nowa nadzieja

Nowa nadzieja

Pierwszy odcinek drugiego sezonu przynosi ewolucję podcastu: będzie parę zmian, a oprócz głosów miłościwie Wam panujących w tym podcaście, czyli Kasi i Patrycji, usłyszycie głosy naszych przyjaciół. Rozpoczynamy z wysokiego C: musicalem przywracającym wiarę w gatunek i filmem, który wlał w nadwątlone pandemią serca widzów i wdzięk trochę ciepła i nadziei. Panie, Panowie i Osoby Niebinarne: przedstawiamy Wam „In the Heights” w reżyserii Jona M. Chu. Gościem specjalnym odcinka jest oryginalny SpoilerMaster, Michał Oleszczyk.

Nov 29, 202101:21:52
A Spoonful of Sugar

A Spoonful of Sugar

Ostatni odcinek przed wakacyjną przerwą postanowiłyśmy poświęcić filmowi, który jednocześnie dzieli kinomanów na zgorzkniałych (to Patrycja) i pełnych ciepła (to Kasia) i łączy ich w fascynacji. Nie można mieć wątpliwości, że „Dźwięki Muzyki” Roberta Wise’a z muzyką Rodgersa i Hammersteina to film wyjątkowy: jedni powiedzą „słoń w składzie porcelany”, inni – „łabędzi śpiew musicalu”. I wszyscy będą mieli rację. Tym razem poświęcamy cały odcinek jednemu filmowi, więc są zarówno zachwyty nad Christopherem Plummerem, jak i wyimki z XX-wiecznej historii Austrii. Opowiadamy o Hollywood, kinie niezależnym, produkcji – no, po prostu o wszystkim.

May 18, 202101:09:30
Jeszcze raz, z uczuciem

Jeszcze raz, z uczuciem

W odcinku czternastym (przedostatnim w tym sezonie!) odchodzimy od naszego postanowienia rozmowy o filmowych musicalach! Ponieważ Kasia wydała niedawno książkę „Seriale. Do następnego odcinka”, pochylamy się nad musicalowymi sekwencjami w serialach, a nawet (tak, tak!) całymi musicalowymi odcinkami. Okazuje się, że za sprawą seriali musical może mieć piekielny wymiar, być symptomem choroby albo wykazać nieporadność twórców. Ta konwencja bywa wyjątkowo twardym orzechem do zgryzienia!

Apr 10, 202145:54
High school’s never over

High school’s never over

W trzynastym odcinku wracamy myślą i sercem do formacyjnego okresu w życiu każdego amerykańskiego nastolatka – ostatnia klasa liceum to czas ważnych decyzji, wielkich pożegnań i zabawy jakby jutra miało nie być. Słodko-kwaśną wisienką na torcie licealnych dram jest jest słynny bal maturalny, podczas którego dzieją się rzeczy wielkie i o niebagatelnym znaczeniu i właśnie dlatego omawiamy „Bal” Ryana Murphy’ego i „Grease” Randala Kleisera. Ponieważ zaś w duchu każdy i każda z nas jest nastolatkiem lub nastolatką, angażujemy się w opowieść być może trochę zbyt mocno, ale dzięki temu możemy docenić urok brylantyny i ckliwe piosenki, a także rozdać karniaki za zbyt duże wymagania wobec młodych ludzi.


Nie zapomnijcie że na Spotify i na YT każdemu odcinkowi towarzyszy playlista ze wspomnianymi utworami

Mar 09, 202101:19:08
Morskie opowieści

Morskie opowieści

W dwunastym odcinku podcastu opowiadamy o jednej z najwspanialszych (i jednocześnie trochę

kuriozalnych) rzeczy, jaka przydarzyła się amerykańskiemu musicalowi filmowemu – tańczących

marynarzach. Oprowadzą nas oni tak przez wspaniały Nowy Jork lat 40., jak i po jednej z wysp

południowego Pacyfiku. Rozmowa wrze nie tylko dlatego, że marynarze to wyjątkowo wdzięczny

temat do rozmowy, ale też dlatego, że wreszcie omówiłyśmy musical z muzyką Richarda Rodgersa

i Oscara Hammersteina. Przed wami „Na przepustce” Stanleya Donena i Gene’a Kelly’ego i

„Południowy Pacyfik” Joshuy Logana. Ahoj!

Feb 05, 202101:08:04
Zatańczysz ze mną jeden raz

Zatańczysz ze mną jeden raz

W nowym roku wracamy do Was z odcinkiem specjalnym, poświęconym musicalowym sekwencjom w niemusicalowych filmach – przygotujcie notesy, bo zarzucimy Was tytułami, w których musical odwraca filmowej rzeki bieg, celebruje zwyrolskie pomysły i wieńczy miłosne uniesienia. Tym razem udało nam się uzyskać wyjątkowe flow: strasznie się stęskniłyśmy za nagrywaniem! Zastanawiamy się wspólnie, czym różni się musicalowa sekwencja od musicalu jako takiego, w jakich filmach najczęściej się pojawia, co umożliwia twórcom i twórczyniom i kiedy świat najlepiej daje się „umusicalowić”. A poza tym wspominamy o Backstreet Boys i już sam ten fakt powinien być wystarczający, żeby kliknąć *play*.


Nie zapomnijcie że na Spotify i na YT każdemu odcinkowi towarzyszy playlista ze wspomnianymi utworami

Jan 15, 202148:24
Merry Little Musicals

Merry Little Musicals

W odcinku dziesiątym urządzamy sobie musicalowe święta z Dolly Parton, Christine Baranski i Judy Garland! Ho, ho, ho! Z jednej strony będzie kuriozalnie i „na bogato”, bo omawiamy bożonarodzeniowy musical Netflixa, „Dolly Parton: Cudownych świąt”! aka „Dolly Parton’s Christmas on the Square”, a z drugiej zaś rodzinnie, ciepło i glamour, bo w drugiej części rozpływamy się nad „Spotkajmy się w St. Louis”. Oświadczenie autorek: przed wysłuchaniem odcinka należy mieć przygotowane kapcie, koc i zimową herbatę z goździkami, a podczas pilnej lektury spoglądać co jakiś czas melancholijnie za okno. Jakbyśmy się nie spotkali: Wesołych świąt Kochani!

Dec 07, 202001:01:06
Rocky Horror Hedwig Show

Rocky Horror Hedwig Show

W odcinku dziewiątym radośnie omawiamy dwa kultowe musicale i to kultowe w najpełniejszym

tego słowa znaczeniu. Musicale, które zapewniają swoim odbiorcom i odbiorczyniom doznania z

pogranicza, zachęcają do obsesyjnego zapętlania i dają się kochać miłością fanowską, która

błyszczy się cekinami. Rozmawiamy o poetycko-punkowym „Calu do szczęścia” Johna Camerona

Michella i legendarnym midnight movie, „Rocky Horror Picture Show” Jima Sharmana. Let’s do the

Time Warp again!

Nov 18, 202051:10
All that Jazz

All that Jazz

W odcinku ósmym wyłaniamy się z oparów papierosowego dymu (tego pochodzącego wprost z ekranu), żeby opowiedzieć o nostalgii, jaką kino darzy prohibicję i erę jazzu. Będzie więc sporo o „starych, dobrych czasach”, gdy gangsterzy i morderczynie byli największymi celebrytami, życie towarzyskie kwitło w spelunach na zapleczu sklepów i każdy, absolutnie każdy pięknie wyglądał w fedorze. Na pierwszy ogień idzie „Chicago” Roba Marshalla, jeden z dwóch filmów, które rozpoczęły XXI-wieczny renesans musicali (is that so?), a na drugi brawurowa wizja lat 20., w której w rolę gangsterów i artystek wodewilowych wcielają się dzieci.

Nov 04, 202001:00:34
Piosenki, które już znamy

Piosenki, które już znamy

W odcinku siódmym czule żegnamy lato i w burzową, jesienną pogodę ogrzewamy się kocykiem z naszego ukochanego musicalu, czyli „Mamma Mia!”. Nie bójcie się — nie ma tu prawie żadnych słów krytyki (choć mogłyby się pojawić, a jakże), są za to zachwyty nad brawurowo przeprowadzonym castingiem, a przede wszystkim krótki list miłosny, który wysyłamy do Pierce’a Brosnana. Po drugiej stronie barykady znalazł się z kolei musical o podobnych ambicjach rozśpiewania publiczności, ale o zdecydowanie wyższym stężeniu niechcianej przez nas „codzienności” i „racjonalności” — polskie, zhasztagowane „#WSZYSTKOGRA”.

Oct 12, 202001:03:34
Bardziej to czuję niż wiem

Bardziej to czuję niż wiem

W odcinku szóstym, specjalnym, dajemy sobie i Wam wytchnienie od długaśnych odcinków i na chwilę wracamy do przecierania szlaków, otwierania oczu, demaskowania mitów: opowiadamy o tym, czym jest kino muzyczne i dlaczego nie jest musicalem. Jak te formuły odróżnić? Czy któraś jest tym niechcianym rodzynkiem w kinowym serniku? Odkrywamy też Wielką Tajemnicę Miłośników Filmów Muzycznych i mówimy, dlaczego warto słuchać Lizy Minnelli.

Sep 21, 202029:19
Zac Efron The Musical

Zac Efron The Musical

W odcinku piątym przywołujemy siebie sprzed kilkunastu lat: odkurzamy stare emocje i afekty, na powrót miękną nam serduszka, bo oto nadszedł czas na musicale z Zakiem Efronem! Omawiamy „High School Musical” i „Lakier do włosów”, które łączy nie tylko postać nastoletniego bożyszcza, ale też miejsce akcji, którym jest amerykańskie liceum. Oprócz naszego (bardzo dobrze uargumentowanego) wywodu na temat jego talentu możecie posłuchać co nieco na temat krytycznej recepcji obu filmów, ich popularności w czasie premiery i po latach, różnicy między filmem telewizyjnym a kinowym, a nade wszystko o zawartości musicalu w musicalu.

Sep 03, 202059:15
Co jest na drugim końcu tęczy

Co jest na drugim końcu tęczy

W odcinku czwartym odkrywamy prawdziwy powód założenia naszego podcastu: jest nim po prostu paląca potrzeba porozmawiania o Fredzie Astairze i Ginger Rogers, parze tyleż urokliwej, co zadziornej. Na tapet bierzemy film „Panowie w cylindrach”, czyli według niektórych najlepszy musical z cyklu RKO, i dajemy upust swojej nieograniczonej miłości do wielkich białych scenografii i futrzastych kiecek. Dla kontrastu rozmawiamy też o zapomnianym musicalu z 1981 roku, czyli „Groszu z nieba”, którego potwornie smutnego nastroju nie był w stanie poprawić nawet robiący w tańcu striptiz Christopher Walken.

Aug 18, 202001:13:18
Gwiazdy na firmamencie

Gwiazdy na firmamencie

W trzecim odcinku wychodzi szydło z worka: ujawniamy naszą niechęć do „Narodzin gwiazdy” Bradley’a Coopera i proponujemy Wam podróż do czasów, gdy ta historia została opowiedziana lepiej. Wracamy do 1954 roku i pierwszego kolorowego filmu mistrza George’a Cukora, w którym Judy Garland śpiewa, jakby jutra miało nie być. Opowiemy też, jak to się stało, że dzisiaj ten film można oglądać z przerywnikami w postaci fotosów, na których Judy myje sobie włosy.

Jul 28, 202057:54
Jeszcze nic nie słyszeliście

Jeszcze nic nie słyszeliście

Na właściwe otwarcie podcastu wybrałyśmy filmy o narodzinach dźwięku, a tym samym o narodzinach filmowego musicalu. W drugim odcinku „Wtem, piosenka” rozmawiamy o dwóch filmach, na które wpłynął przełom dźwiękowy w kinie, czyli o „Śpiewaku jazzbandu” i „Deszczowej piosence”. Zadajemy jednocześnie pytania zasadnicze: kto na dźwięku w kinie chciał zarobić, ile twarzy ma niesławny blackface, jak wyglądał śpiewak jazzbandu A.D. 1980 i czy warto przemoczyć buty tańcząc w deszczu?

Jul 15, 202001:08:38
Co słyszysz, gdy mówię „musical”

Co słyszysz, gdy mówię „musical”

Oto pierwszy odcinek nowego podcastu o filmowych musicalach — „Wtem, piosenka”. Dwie autorki, wielbicielki musicalu, Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i Patrycja Mucha, rozmawiają o swoich ulubionych filmach z historii gatunku, jednocześnie starając się zachęcić słuchaczy, by wybrali się razem z nimi w podróż przez historię gatunku.  W pierwszym odcinku próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: co właściwie rozumiemy pod pojęciem musicalu i dlaczego to nie jest pojęcie tak oczywiste.

Jun 25, 202032:42