Skip to main content
Spotify for Podcasters
Poczytawszy

Poczytawszy

By Wydawnictwo_Agora

Rozmowy o książkach, pasjach, procesie twórczym i życiu – z autorami, bohaterami książek oraz innymi twórcami rynku czytelniczego w Polsce.
Spotkaniom towarzyszą dźwięki światów, o których opowiadają rozmówcy. Gospodarzami podcastu są Paweł Sajewicz i Karolina Oponowicz – redaktorzy Wydawnictwa Agora –oraz Marta Greliak-Telesińska – pasjonatka literatury non-fiction, znana na YouTubie jako Madri.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Jak dezinformacja wpływa na nasze życie

PoczytawszyDec 22, 2022

00:00
39:23
„Rodzina Netanjahu”. Aga Zano o czytelniczym zachwycie i translatorskiej przygodzie z powieścią Joshuy Cohena

„Rodzina Netanjahu”. Aga Zano o czytelniczym zachwycie i translatorskiej przygodzie z powieścią Joshuy Cohena

Mnie w tej książce wzięło wszystko. Byłam kupiona już przy tytule, ale to, co sprawiło, że bardzo chciałam ją przetłumaczyć to to, że autor ma fenomenalną kontrolę nad zdaniem. To jest kontrola absolutna. Ten gość pisze bardzo, bardzo długie, często dość zawiłe frazy, ale w żadnym momencie nie czujesz, że zdanie, myśl, ciągnie jego. Pisze tak, bo może i robi to naprawdę doskonale. 

O fenomenie brawurowej, ironicznej powieści Joshuy Cohena „Rodzina Netanjahu” z Agą Zano, jej tłumaczką, rozmawia Paweł Goźliński. O przyjemnościach i największych wyzwaniach pracy nad przekładem. Do czego może się przydać znienawidzona semiotyka logiczna? Jak przełożyć idiom autora? Jakie pożytki płyną z głębokiego uważnego czytania i czy można się go nauczyć? O odpowiedzialności za tłumaczonego autora, a także o tym, co jest najgorsze w pracy tłumaczki/-a. I wreszcie, dlaczego warto przeczytać „Rodzinę Netanjahu” - spoiler alert: powieść jak świetny serial! Ma głębię, literackie rozkminy, a do tego jest piekielnie zabawna i aktualna.

Nov 16, 202334:45
Ile w życiu zależy od szczęścia? Rozmowa wokół biografii Janusza Kurczaba, himalaisty i wybitnego sportowca – Mistrza Polski i olimpijczyka w szermierce.

Ile w życiu zależy od szczęścia? Rozmowa wokół biografii Janusza Kurczaba, himalaisty i wybitnego sportowca – Mistrza Polski i olimpijczyka w szermierce.

Ile w życiu zależy od szczęścia? Czym jest odwaga cywilna, a czym odwaga w górach? I wreszcie, gdzie leży granica intymności w opisywaniu życia prywatnego bohatera biografii – zastanawiają się Wojciech Fusek i Jerzy Porębski, autorzy książki „Kurczab. Szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba” w rozmowie z Martą Korycką, szefową serwisu kultura.gazeta.pl.

„Jano” podróżował po świecie, wspinał się po najwyższych górach, ale całe życie spędził w jednopokojowym mieszkaniu z mamą, na warszawskiej Pradze. Jego osiągnięcia w szermierce i wspinaczce są nie do przecenienia - 17-krotny Mistrz Polski, olimpijczyk, o którym jednak mało kto słyszał. Dusza towarzystwa, podobno skradł serce Wandzie Rutkiewicz, ale sam wolał mężczyzn. Nigdy nie ukrywał swojej tożsamości płciowej, choć z pewnością w zmaskulinizowanym górskim świecie nie ułatwiało mu to życia. W prowadzeniu wypraw narodowych konkurował z Andrzejem Zawadą. Człowiek o dużej skromności, którego życiorysem można obdzielić wiele postaci.

Nov 14, 202339:03
Kongo w Polsce. Max Cegielski i jego podróż do jądra ciemności.

Kongo w Polsce. Max Cegielski i jego podróż do jądra ciemności.

O pustkę, mechanizmy wypartej pamięci, a także pożytki z czytania i łażenia, które zapoczątkowały książkę „Kongo w Polsce” pyta jej autora – Maxa Cegielskiego – Paweł Goźliński. Korzenie tej opowieści tkwią w dojmującej pustce zimowych Bieszczad i czytaniu o ludności ukraińskiej, rusińskiej, bojkowskiej, po której nie ma już żadnego śladu – mówi Max Cegielski. „Kongo w Polsce” jest medytacją w drodze, reporterskim i eseistycznym palimpsestem. Jakie warstwy się na niego składają? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Oct 26, 202331:44
TŁUMACZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH – Jarek Westermark i Aleksandra Szkudłapska o książkach Stuarta Gibbsa

TŁUMACZE DO ZADAŃ SPECJALNYCH – Jarek Westermark i Aleksandra Szkudłapska o książkach Stuarta Gibbsa

Czy autorzy przekładów książek dla dzieci są osobami poważnymi? Na co mogą sobie pozwolić w tekście i jak unikają dziaderstwa, tłumacząc książki dla młodych czytelników?

Jarek Westermark i Aleksandra Szkudłapska to nadworni tłumacze Stuarta Gibbsa w Polsce. Dzięki ich talentowi i pracy tysiące polskich dzieciaków (i ich rodziców) zaczytuje się w porywających książkach z serii SZKOŁA SZPIEGÓW oraz BAZA KSIĘŻYCOWA ALFA.

W rozmowie z Karoliną Oponowicz zdradzają nie tylko tajniki warsztatu translatorskiego, ale też wątki z kolejnych części serii, na które tak bardzo czekamy.

Sep 25, 202354:02
„Dziewczyna w czarnej sukience”. Ewa Wilczyńska o kulisach zbrodni miłoszyckiej

„Dziewczyna w czarnej sukience”. Ewa Wilczyńska o kulisach zbrodni miłoszyckiej

Ewa Wilczyńska sprawie zbrodni miłoszyckiej poświęciła wiele lat i do tej pory nie przestała nad nią pracować. Wszyscy słyszeliśmy o sprawie Tomasza Komendy, oskarżonego o brutalny gwałt i zabójstwo piętnastoletniej Małgosi, skazanego, a następnie uniewinnionego. W książce „Dziewczyna w czarnej sukience” Ewa Wilczyńska naświetla tę historię jak nikt dotąd, przybliżając wszystkie niuanse tej jednej z najbardziej skomplikowanych spraw kryminalnych, pozwala zrozumieć, dlaczego wciąż w prostej, wydawałoby się zbrodni, kryje się tyle znaków zapytania. 

Sep 19, 202336:25
„Madmuazelka” – nowa powieść Grażyny Plebanek

„Madmuazelka” – nowa powieść Grażyny Plebanek

„Większość z nas niesie w sobie jakiś cień i jeżeli go sobie w którymś momencie nie oświetlimy, to ten cień tam po prostu będzie.” O przemocy i jej zatajaniu, o bagażu traum, ucieczce i wyzwoleniu Grażyna Plebanek w rozmowie z Agatą Passent - specjalną gospodynią w Poczytawszy z „Madmuazelką”, nową powieścią Grażyny Plebanek, w roli głównej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy! 

 

Jun 07, 202342:50
Anna Pamuła i jej niezwykle czuła reporterska podróż

Anna Pamuła i jej niezwykle czuła reporterska podróż

Co było najbardziej zaskakujące podczas rozmów z mamami z ponad 90 krajów na świecie? Czym jest wypalenie rodzicielskie? W jakich krajach system pomaga matkom? Z jakich powodów kobiety decydują się na cesarskie cięcie? Gdzie kończy się obowiązek, a gdzie zaczyna nadmierna kontrola? Co łączy wszystkie mamy na  świecie? O macierzyństwie, rodzicielstwie, wyborze bezdzietności, różnicach i podobieństwach związanych z byciem mamą i wychowywaniem dzieci w różnych krajach z autorką książki „Mamy do pogadania” rozmawia Ewa Winnicka. Fragment książki czyta Kamilla Baar.

Jun 05, 202339:20
„Kurzol. Gdzie się podział sen?” I dlaczego ten sen jest taki ważny

„Kurzol. Gdzie się podział sen?” I dlaczego ten sen jest taki ważny

Dlaczego sen jest taki ważny i jak o niego zadbać? Czy książka edukacyjna może być zabawna i niepoważna? Albo na odwrót – czy porywająca przygodówka może mieć walory edukacyjne? I co z tym wszystkim ma wspólnego kurz? Między innymi o tym Karolina Oponowicz rozmawia z Bogusiem Janiszewskim, autorem książki „Kurzol. Gdzie się podział sen?” (il. Nikola Kucharska) oraz Joanną Salbert, psycholożką z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Rozmowę kończy fragment audiobooka „Kurzola” w wykonaniu Dawida Dziarkowskiego, Anny Ryżlak, Ewy Abart i Moniki Chrzanowskiej.

May 29, 202341:53
Julia Łapińska - mocny głos na polskiej scenie kryminalnej

Julia Łapińska - mocny głos na polskiej scenie kryminalnej

Jakimi kryminalnymi tropami podąża Julia Łapińska? Co jest jej sekretną bronią? Od czego zaczyna pisanie swoich powieści? Gdzie szuka inspiracji? Jakie trudne tematy porusza w swoich książkach? Czy proza gatunkowa jest dla niej ograniczeniem czy wyzwaniem? W jaki sposób kreuje swoich bohaterów? Z autorką „Czerwonego Jeziora”, za które otrzymała nagrodę za Kryminalny Debiut Roku 2022  i „Dzikich psów” rozmawia Paweł Sajewicz. Fragment „Dzikich psów” czyta Karolina Gorczyca.

Apr 28, 202335:57
„Gęsiego. Z miasta na wieś”. Marcin Wójcik o życiu na wsi.

„Gęsiego. Z miasta na wieś”. Marcin Wójcik o życiu na wsi.

Jak to się stało, że magister teologii napisał książkę rolną? Dlaczego postanowił wynieść się z miasta i prowadzić gospodarstwo? O sekretnym życiu drobiu, wyższości obory nad siłownią, a także tęsknocie za pierwotną samowystarczalnością, pragnieniu powrotu do wsi z czasów dzieciństwa i życia w naturze opowiada Tomaszowi Kwaśniewskiemu Marcin Wójcik, reporter „Dużego Formatu” i autor książki „Gęsiego. Z miasta na wieś”.  Na zakończenie rozmowy niespodzianka dla najodważniejszych słuchaczy i czytelników książki Marcina Wójcika! 

Apr 28, 202336:05
„Samotne oceany”. Porywająca herstoria Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz pierwszej kobiety, która opłynęła samotnie świat

„Samotne oceany”. Porywająca herstoria Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz pierwszej kobiety, która opłynęła samotnie świat

Paulina Reiter jako redaktorka „Wysokich Obcasów” poznaje mnóstwo historii niezwykłych kobiet. Co takiego miała w sobie Krystyna Chojnowska- Liskiewicz, że Reiter postanowiła właśnie o niej napisać książkę? Czym było dla niej spotkanie z żeglarką? Po co kapitanka zabrała ze sobą w rejs dookoła świata jedwabne chustki? Wreszcie, dlaczego opowieść o niej jest dziś tak aktualna? Oto wątki z rozmowy Karoliny Oponowicz z Paulą Reiter, autorką książki "Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo" w najnowszym odcinku Poczytawszy.  Na zakończenie rozmowy fragment książki w wykonaniu Marii Seweryn!

Apr 18, 202336:18
Natalia de Barbaro o swojej nowej książce "Przędza"

Natalia de Barbaro o swojej nowej książce "Przędza"

Jak się czuje autorka fenomenu wydawniczego podczas pisania nowej książki? Czy Natalia de Barbaro ma swoje pisarskie rytuały? Jak wyobraża sobie czytelniczki swoich książek? Co sądzi o kategorii "rozwój", do której trafiły w księgarniach jej "Czuła przewodniczka" i "Przędza"? Jaka jest historia mandali z kwiatów i nici, która znalazła się na okładce jej nowej książki? Wreszcie, czy jej książki są też dla mężczyzn? O tym wszystkim z Natalią de Barbaro rozmawia Karolina Oponowicz. Na zakończenie rozmowy fragment audiobooka "Przędzy" czyta Maja Ostaszewska.

Mar 20, 202329:15
Oni są super! Czyli nastolatki w poszukiwaniu pomysłu na siebie

Oni są super! Czyli nastolatki w poszukiwaniu pomysłu na siebie

Skąd dzisiejsze nastolatki mają wiedzieć, kim zostaną w przyszłości? Zwłaszcza w czasach, gdy mają przed sobą zawody, które obecnie jeszcze nie istnieją. Czego możemy się nauczyć od bohaterów książki – naukowców, artystów, sportowców, przedsiębiorców? Oni również kiedyś mieli naście lat, dopiero odkrywali swoje talenty, podejmowali pierwsze decyzje życiowe - nie zawsze oczywiste. To bohaterowie z krwi i kości, którzy musieli pokonać wiele przeciwności losu, wykazać się odwagą i determinacją, by odnaleźć swoją drogę zawodową.

O poszukiwaniu pomysłów na siebie, sile pasji i wiary w siebie z Yvette Żółtowską-Darską, autorką książki „Oni są super! 40 historii o ludziach, którzy znaleźli pomysł na siebie” rozmawia Karolina Oponowicz.

Jan 02, 202339:24
Jak dezinformacja wpływa na nasze życie

Jak dezinformacja wpływa na nasze życie

Dlaczego każdy, kto przeczytał książkę Anny Mierzyńskiej mówi, że to lektura obowiązkowa? Czy dezinformacja to temat, który dotyczy nas wszystkich, nawet jeśli nie zajmujemy się polityką? Kto i po co rozprzestrzenia fake newsy? Na czym polega codzienna praca specjalistki od dezinformacji i co ma ona wspólnego z pracą detektywa? O tym wszystkim z Anną Mierzyńską, autorką książki "Efekt niszczący" rozmawia Karolina Oponowicz.

Dec 22, 202239:23
„Na Północ”. Adam Wajrak o swojej miłości do Arktyki i pierwszych polarnych przygodach

„Na Północ”. Adam Wajrak o swojej miłości do Arktyki i pierwszych polarnych przygodach

Dlaczego Adam Wajrak jeździ do Arktyki na wycieczki, a nie na wyprawy? Jak wyglądała jego arktyczna garderoba przed trzydziestoma laty? Czego dowiedział się o sobie przeglądając stare notatki podczas pisania "Na Północ"?  Co go najbardziej zaskoczyło, a co zasmuciło w czasie pierwszej podróży na Spitsbergen? Wreszcie, jakie przygody znajdą się w kolejnym tomie jego lodowej trylogii? O tym wszystkim Adam Wajrak opowiada Karolinie Oponowicz. Fragment książki „Na Północ. Jak pokochałem Arktykę” czyta Roch Siemianowski.

Dec 09, 202234:48
„KOŁYSANKA”– JAKUB KANIA W POŚCIGU ZA PRZEKLĘTYMI NUTAMI

„KOŁYSANKA”– JAKUB KANIA W POŚCIGU ZA PRZEKLĘTYMI NUTAMI

Jak to się stało, że Maciej Siembieda, który, jak sam przyznaje, ma ręce do fortepianu (ale przenoszenia) uczynił muzyczną zagadkę osią swojej najnowszej powieści? O jakim zespole muzycznym autor „Kołysanki” wie wszystko i komu to zawdzięcza? Czy bohater Siembiedy – Jakub Kania - zdołał dowiedzieć się o Aramie Chaczaturianie – wybitnym rosyjskim kompozytorze będącym wysłannikiem NKWD na Opolszczyznę – więcej niż on sam, kiedy po raz pierwszy zobaczył Chaczaturiana na zagadkowej fotografii z 1945 roku? Kim tak naprawdę był „diabeł z Rudy”, odludek tragicznie oszpecony i okaleczony przez swoich wrogów? Dlaczego pałac w Kopicach zbudowano na planie białego pentagramu? To nie są zagadki z książek Dana Browna – to wątki sensacyjnej, opartej na faktach „Kołysanki”, o której z Maciejem Siembiedą w tym wydaniu „Poczytawszy” rozmawia Paweł Goźliński. Wstrząsający prolog powieści czyta Mariusz Bonaszewski.

Nov 23, 202227:46
Jak być KOBIETĄ ZAWSZE MŁODĄ?

Jak być KOBIETĄ ZAWSZE MŁODĄ?

Potrzebujesz dawki dobrej energii? Szukasz motywacji do zmiany na lepsze? Posłuchaj rozmowy z Ireną Wielochą - siedemdziesięciolatką, która jest  Kobietą Zawsze Młodą! W rozmowie z Karoliną Oponowicz Irena Wielocha opowiada, jak doszło do tego, że na emeryturze została entuzjastką zdrowych nawyków, modelką i instagramową influencerką. Jak wreszcie postawić na siebie i ułożyć swoje życie od nowa, bez względu na wiek? Jak sprawić, żeby przysłowiowa „szklanka" była zawsze pełna? I dlaczego nie warto czekać ze zmianami do emerytury? - Dziewczyny, jesteście ważne! - mówi Irena Wielocha i na swoim przykładzie pokazuje, jak czerpać z życia garściami. Fragmenty książki „Kobieta zawsze moda" czyta Ewa Konstanciak.

Oct 06, 202229:53
„Oddech” – powieść o dwóch prawdach i zwodniczej pamięci

„Oddech” – powieść o dwóch prawdach i zwodniczej pamięci

Debiutancka powieść Niny Igielskiej elektryzuje wielowymiarowością i metafizycznością. Autorka w rozmowie z Pawłem Goźlińskim mówi o nawiązaniach literackich, które pobrzmiewają w książce m.in. o „Lolicie” Nabokova oraz o rzeczywistości Me too, snuje też rozmyślania nad przeniesieniem powieści na deski teatru wzorem Yasminy Rezy.

Sep 02, 202228:34
WAKACJE Z TROLLEM

WAKACJE Z TROLLEM

Jak przeżyć wakacje? Może z magiczną księgą w ręku? Zofia Stanecka i Marianna Oklejak, tworzące jeden z najbardziej twórczych duetów polskiej literatury dziecięcej, opowiadają Karolinie Oponowicz o swojej „Księdze Ludensona”. W audycji pojawia się charakterystyka niezwykłych stworów takich jak trolle, olbrzymy czy płanetnicy. Autorki są przekonane, że spotkały niektóre z nich w rzeczywistości...Fragment książki czyta Janusz Zadura.

Aug 23, 202250:29
"Jak się starzeć bez godności" w wykonaniu duetu Grzebałkowska & Winnicka

"Jak się starzeć bez godności" w wykonaniu duetu Grzebałkowska & Winnicka

Jak do tego doszło, że dwie poważne reporterki napisały całkiem niepoważną książkę? Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka opowiadają Karolinie Oponowicz o swojej książce "Jak się starzeć bez godności". Uwaga, audycja zawiera niewybredne żarty, jest pełna przekrzykiwania się oraz żenujących opowieści z życia pisarek w wieku przedstarczym. Dla tych, którzy dotrwają do końca, nagroda w postaci fragmentu książki czytanego przez autorki.

May 27, 202250:22
 O kulisach polskiej sceny stand-upowej

O kulisach polskiej sceny stand-upowej

Rafał Pacześ, najpopularniejszy polski stand-uper, po spektakularnym sukcesie „Grubych wiórów” powraca z nową powieścią. Tym razem sięga po bliską mu historię – opowiada o młodym chłopaku z Łodzi, któremu udany występ na wieczorze open-mic w Warszawie daje wstęp najpierw na małe sceny w pubach, a z czasem przepustkę do świata wielkiego show-biznesu. Ile w tej opowieści jest biografii samego autora? Czy Pacześ boi się reakcji kolegów na to, jak opisał kulisy polskiego stand-upu? O książce „Ostatni śnieg” oraz cieniach i blaskach pracy komika z autorem rozmawia Paweł Goźliński. Fragment czyta Rafał Pacześ.

May 23, 202234:35
„Czerwone jezioro” i „Świnia Malwina”, czyli literacka rodzina Łapińskich

„Czerwone jezioro” i „Świnia Malwina”, czyli literacka rodzina Łapińskich

Julia i Krzysztof Łapińscy. Dziennikarka i filozof. Autorka kryminału i autor książek dla dzieci.  Ona napisała "Czerwone jezioro", on "Świnię Malwinę" i uwielbianego przez dzieci i rodziców "Dzika Dzikusa". Chyba żadne wydawnictwo nie może się pochwalić tym, że wydane przez nie książki małżeństwa miały premierę dokładnie tego samego dnia! Wydawnictwo Agora i pod tym względem jest wyjątkowe. W najnowszym odcinku Poczytawszy Karolina Oponowicz rozmawia z Julią i Krzysztofem Łapińskimi o tym, jak wygląda dom pisarzy, które z nich pisze szybciej i jak dyskutują o swoich tekstach, żeby się nie obrażać. W studio towarzyszy im córka, Hania, która również ma na koncie debiut literacki.

May 19, 202243:49
"Wybór" czyli o tym, że nie jesteśmy politycznie bezradni

"Wybór" czyli o tym, że nie jesteśmy politycznie bezradni

Outsiderka i insider, teoretyczka i praktyk, dziennikarka-historyczka i bohater współczesnej historii. Anne Applebaum i Donald Tusk na te same sprawy patrzą z innych perspektyw, mając inne doświadczenia. Spotkali się na głębokie i niespieszne rozmowy o najważniejszych problemach współczesnej Polski, Europy i świata. W jakich okolicznościach toczyły się te rozmowy i czego rozmówcy dowiedzieli się o sobie? O co się spierali i gdzie, pomimo różnic, dochodzili do wspólnych wniosków? Dlaczego pesymizm jest nieodpowiedzialny i co jest warunkiem sprawczości w polityce? O książkę „Wybór” i kulisy jej powstawania autorów pyta Paweł Goźliński. Fragment czytają Agata Kulesza i Wojciech Malajkat.

Dec 15, 202132:28
Zapach trawy. Opowieści o hipisowskim wychowaniu.

Zapach trawy. Opowieści o hipisowskim wychowaniu.

Wolna miłość, dzikie dzieci biegające nago po lesie, narkotyki, kwiaty we włosach i wiara w to, że świat bez zasad i ograniczeń może być lepszym miejscem…taki obraz hipisowskiego życia podtrzymują w nas filmy i muzyka lat 60 i 70. Reporterka Iza Klementowska postanowiła odnaleźć hipisów oraz ich dzieci (a nawet wnuki) i sprawdzić, co kryje się pod jego podszewką. Jakie były konsekwencje totalnej swobody i wolności, życia z dala od cywilizacji? Jak wyglądało hipisowskie wychowanie dzieci oraz konfrontacja ideałów z rzeczywistością? Jak dzieci z hipisowskich komun przetrwały szkołę (o ile do niej chodziły)? Czy dziś wychowują swoje dzieci tak jak sami byli wychowywani, czy przeciwnie, robią wszystko odwrotnie niż ich rodzice? Wreszcie: kim tak naprawdę był hipis, skoro wolność od szufladkowania i nazewnictwa była jedną z wolności, której hipisi byli wierni? Reporterkę pyta Karolina Oponowicz.

Aug 19, 202143:31
Razem, czyli czego możemy nauczyć się od zwierząt

Razem, czyli czego możemy nauczyć się od zwierząt

Jak żyć razem, na przykładzie wielu różnych zwierząt, żyjących w stadach, chmarach, ławicach czy watahach opowiada - obrazem i słowem – Joanna Rzezak - ilustratorka i autorka projektów okładek wielu książek Wydawnictwa Agora, projektantka graficzna, malarka i architektka mieszkająca w Paryżu. Z Karoliną Oponowicz rozmawiają o książce „Razem”, które pobiła „rekord formatu” w naszym wydawnictwie – jest największą książką jaką kiedykolwiek wydaliśmy, pełną wielkich i malutkich niespodzianek dla ciekawskich oczu małych czytelniczek i czytelników. Autorka opowie też o tym, jak wiele możemy się nauczyć od zwierząt, które książki z dzieciństwa były jej najbliższe, oraz w jak nietypowy sposób powstały ilustracje do „Razem”. Poznamy też kilka ciekawostek o francuskim rynku książki dziecięcej.

Aug 13, 202126:34
W CO WIERZY AMERYKA

W CO WIERZY AMERYKA

Czy Ameryka istnieje czy jest tylko światem wyobrażonym? A jeśli istnieje to jak – jako mit, globalna wspólnota wyobraźni? A może pod zabetonowanym stereotypowym obrazem kryje się coś zupełnie innego? Maciej Jarkowiec, autor książki „Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka” w rozmowie z Pawłem Goźlińskim opowiada o tym, co kryje się pod popkulturowym „American Dream” – o kraju pełnym paradoksów, ludzkich i systemowych krzywd, zderzeń, konfliktów. Jego książka to fascynująca i precyzyjnie zbudowana „pułapka na uwagę czytelników” a także ważna opowieść drogi, będąca zarówno historią kraju wolności z mnóstwem współczesnych odniesień jak i osobistą rozprawą z doświadczeniem i przeżywaniem Ameryki. Fragment książki czyta Bartosz Głogowski. [odcinek publikujemy z opóźnieniem ponieważ zaginął nam plik a potem cudownie się odnalazł]

Jul 23, 202139:06
Odcinek specjalny - słuchowisko "Pacjent"

Odcinek specjalny - słuchowisko "Pacjent"

Odcinek specjalny „Poczytawszy” - słuchowisko na podstawie fragmentów książki Jaspera DeWitta "Pacjent". Przeczytał i zrealizował Aleksander Pawlikowski. Koniecznie ze słuchawkami!

Są pacjenci, przez których w lekarzu budzi się morderca. Trafiłem na takiego na samym początku mojej kariery. Nazywał się Joe i od wczesnego dzieciństwa przebywał w odizolowanym skrzydle ponurego szpitala gdzieś w Nowej Anglii. Wszyscy mówili, że to groźny szaleniec, bali się go i nawet nie próbowali leczyć. Personel ostrzegał, żebym trzymał się od niego z daleka. Ale ja wiedziałem lepiej…Przekonany, że jestem w stanie pomóc człowiekowi, w którym widziałem bezbronną ofiarę własnych rodziców i systemu, zacząłem ryzykowną terapię. Tylko czy na pewno kierowała mną troska o pacjenta, czy może raczej zawodowa pycha? Czy byłem dość czujny, aby nie ulec manipulacjom psychopaty? A może Joe był kimś o wiele, wiele gorszym?

Jun 24, 202117:48
WOJENKA czyli opowieść o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia.

WOJENKA czyli opowieść o dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia.

Nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej to wielka reporterska opowieść o dzieciństwie w cieniu wojny. Są to więc historie tragedii, bólu, straty, sieroctwa. Ale myli się ten, kto przypuszcza, że jest w tej opowieści jednolity ton, że istnieje coś takiego jak uniwersalne dziecięce doświadczenie wojny. Grzebałkowska odnalazła swoich bohaterów w Kalifornii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Białorusi, Kazachstanie i Izraelu. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim opowiada o przedzieraniu się przez ułomną pamięć, przez dziecięcą amnezję i fałszywe wspomnienia. Jak nie odebrać pamięci i jednocześnie opisać prawdę? Jak doświadczenie wojenne chłopców różniło się od doświadczenia dziewcząt? Jak upadał mit małego powstańca? Przybliża też niebywałe historie niektórych swoich bohaterów, w tym syna nazistowskiego zbrodniarza Hansa Franka, który wojnę przeżył ukryty na Wawelu czy swojej babci Władzi, która okres dojrzewania spędziła przy tokarce w niemieckim obozie pracy, po godzinach chodząc na randki. Fragment książki czyta Magdalena Cielecka.

May 21, 202150:49
„Dwudziesta trzecia” czyli poznajcie detektywa Tomasza Winklera!

„Dwudziesta trzecia” czyli poznajcie detektywa Tomasza Winklera!

Eugeniusz Dębski jest znanym pisarzem science-fiction. Beata Dębska to nowa dama polskiego kryminału. Wspólnie stworzyli postać prywatnego detektywa Tomasza Winklera - byłego gliniarza, usuniętego ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił. Dziś ich bohater mieszka z babcią i  bierze sprawy, z którymi lepiej nie iść na policję.  Winkler nie ma broni, nie ma kolegów, którzy mogliby go wesprzeć, ani legitymacji, która otwierałaby mu wiele drzwi. W pewnych sytuacjach musi trochę kłamać i zwodzić, żeby się czegokolwiek dowiedzieć, czasem popełnia też błędy. Ale równy z niego gość i przede wszystkim daleko mu do całej gromady zgorzkniałych i wypalonych przez życie superbohaterów.

Jak się pisze w duecie i skąd pomysł na nietypową postać Winklera? Dlaczego autorzy od początku rzucają mu kłody pod nogi? Jak to się stało, że głównemu bohaterowi w śledztwie pomaga babcia? Czy Wrocław jest polskim Gotham City? Z Beatą i Eugeniuszem Dębskimi rozmawia Paweł Sajewicz. Fragmenty “Dwudziestej trzeciej” czyta Wojciech Żołądkowicz.

May 06, 202138:25
Tarmosia, czyli co piszczy w borsuczej norze

Tarmosia, czyli co piszczy w borsuczej norze

W książce pt. „Tarmosia” Tomasz Samojlik opisuje rodzinę borsuków z Puszczy Białowieskiej, której spokojne dotąd życie zakłóca wizyta niespodziewanych lokatorów. To historia pełna przyrodniczych ciekawostek i wątków zachęcających do zastanowienia się nad skutkami ludzkiej ingerencji w naturę i do przemyślenia naszego stosunku do uchodźców. O tym, dlaczego dobrze napisana popularnonaukowa książka dla dzieci przypomina cebulę i o tym co jest niezwykłego w borsukach opowiada Tomasz Samojlik. Z uwielbianym przez dzieci i dorosłych przyrodnikiem, autorem wielu książek i komiksów dla dzieci rozmawia Karolina Oponowicz.

Apr 19, 202135:36
Kocia Szajka wkracza do akcji

Kocia Szajka wkracza do akcji

Agata Romaniuk znana dzieciom jako Pani Wieczorynka, która opowiada w internecie improwizowane bajki na dobranoc, przebojem wchodzi do czytelniczych serc spragnionych świetnie napisanych, dowcipnych i trzymających w napięciu historii detektywistycznych. Jej „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” to pierwszy tom serii przygód zadziornych cieszyńskich kotów. Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, bracia Piksele, Poziomka oraz Bronka pomaga policji w rozwiązywaniu najtrudniejszych zagadek. Pierwsza sprawa, z którą muszą się zmierzyć to kradzież śledzi ze sklepu na ulicy Głębokiej. Akurat w przeddzień bankietu w ratuszu, którego główną atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem! Jak to się stało, że akcja książki dzieje się w Cieszynie? Jak rodzą się bajki w głowie Pani Wieczorynki? Co niezwykłego znajdą i dzieci i dorośli w tej historii? Pyta Karolina Oponowicz a fragmenty książki okraszone bojowymi miauknięciami czyta sama autorka.

Mar 21, 202131:46
WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - KSIĄŻKA, KTÓRA DAJE SIŁĘ

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA - KSIĄŻKA, KTÓRA DAJE SIŁĘ

7 sierpnia 2020 roku policja zatrzymała w stolicy uczestników biorących udział w manifestacji w obronie praw osób LGBT+. Poruszeni szykanami, jakich doznała nieheteronormatywna młodzież ze strony policji, twórcy literatury dziecięcej skrzyknęli się, aby udzielić wsparcia młodym ludziom dyskryminowanym z powodu inności. Tak powstała charytatywna antologia opowiadań „Wszystkie kolory świata”, która stała się książką-cegiełką, z której cały dochód przeznaczony jest na wsparcie 116 111 telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. O książce, jej przesłaniu i celu rozmawiają Joanna Fabicka, Przemek Staroń, Karolina Oponowicz oraz Renata Śledzińska z FDDS.

Feb 22, 202145:24
PREMIERY KSIĄŻKOWE 2021 – NA CO CZEKAMY?

PREMIERY KSIĄŻKOWE 2021 – NA CO CZEKAMY?

Redaktorzy Paweł Goźliński i Karolina Oponowicz opowiadają o tym, co ukaże się w 2021 roku w Wydawnictwie Agora a tam plejada wspaniałych nazwisk i ważnych tematów oraz.. wyjątkowa niespodzianka dla czytelników. Natalia de Barbaro o kobiecej drodze do siebie; Tomasz Stawiszyński o tym, co robić przed końcem świata; Bernadette McDonald i Krzysztof Wielicki o zmaganiach na K2 oraz o tych, którzy wspinają się solo; Bill Gates o tym, jak zapobiec katastrofie klimatycznej; Barack Obama prywatnie o najważniejszych decyzjach prezydentury; Katarzyna Wężyk o aborcji; Bartosz Wieliński o lekarzach Hitlera, biografia Susan Sontag i wspomnienia Sinead O’Connor, debiuty Aleksandry Zbroi i Julii Łapińskiej. A niespodzianka? Posłuchajcie Państwo, szczególnie jeśli jesteście rodzicami.

Jan 21, 202133:36
NA NIEJEDNEJ PÓŁCE Z MICHAŁEM NOGASIEM

NA NIEJEDNEJ PÓŁCE Z MICHAŁEM NOGASIEM

Jak rozmawiać z mistrzem rozmów? Przed takim wyzwaniem stanął Paweł Goźliński. Wybrnął sprytnie – jakie pytanie sam sobie zadałby Michał Nogaś? Jak odpowiada na najciekawsze pytania, które sam zadaje pisarzom? Autor wywiadów z wybitnymi pisarzami „Z niejednej półki”, najbardziej w Polsce znany „Pan od książek”, opowiada o tym, na czym polega unikalność postrzegania świata przez pisarzy, o swoich studiach nad złem, o tym dlaczego nie poszedł na dziennikarstwo oraz o swoich największych przygodach z pisarzami – reporterskim śledztwie w poszukiwaniu Alice Munro, pionierskim wywiadzie o miłosnej historii Macieja Zaremby Bielawskiego i Agnety Pleijel, o tym jak Paul Auster i Siri Hustvedt zaskoczyli go swoim zaufaniem oraz o kilkuletnich rozmowach z Olgą Tokarczuk.

Dec 15, 202033:51
DZIK DZIKUS, PLOTKA I FAKE NEWSY

DZIK DZIKUS, PLOTKA I FAKE NEWSY

Dzika przyroda czeka tuż za rogiem – na skwerach, w parkach i podmiejskich lasach - i może być inspirująca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Krzysztof Łapiński - filozof i dziennikarz naukowy - opowiada o swojej fascynacji Lasem Kabackim, która zaowocowała powstaniem książki dla dzieci „Dzik Dzikus”. To nie tylko opowieść o trollu, który pojawia się w lesie i roznosi plotki na temat strasznej zarazy, ale i o przyjaźni, lojalności i wspólnym działaniu w obronie prawdy, podejmowanym przez zwierzęta. Czego uczy się dziecko obcując z naturą? W czym pomaga czytanie bajek?  Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych tematach, takich jak plotkowanie i fake newsy? Na te pytania odpowiada autor „Dzika Dzikusa” oraz gościnie specjalne: Joanna Salbert, psychoterapeutka oraz Hania Łapińska, córka autora. Rozmawia Karolina Oponowicz. Fragment książki czyta Artur Barciś.

Nov 06, 202033:52
SZKOŁA BOHATEREK I BOHATERÓW PRZEMKA STARONIA

SZKOŁA BOHATEREK I BOHATERÓW PRZEMKA STARONIA

Czego powinna uczyć dzisiejsza szkoła? Jak wspierać młodych ludzi? Jak wykorzystać współczesne baśnie i mity takie jak „Gwiezdne wojny”, „Harry Potter”, „Władca pierścieni”, „Avengersi” aby dać młodym wskazówki jak żyć? Na te pytania odpowiada Przemek Staroń - psycholog, kulturoznawca, Nauczyciel Roku 2018, nominowany do Global Teacher Prize autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów czyli jak radzić sobie z życiem”. Rozmawia Julia Skórzyńska. Pod koniec odcinka niespodzianka dla autora – wspomnienia jego uczniów i uczennic ze wspólnej pracy nad książką!

Oct 13, 202034:38
WRZENIE. FRANCJA NA KRAWĘDZI

WRZENIE. FRANCJA NA KRAWĘDZI

Francja, która wrze to ta, której nie znamy z widokówek z wieżą Eiffla: z jej problemami, radykalizmami religijnymi, politycznymi i etnicznymi, z wielokulturowością, która jest z różnym skutkiem oswajana. Marta Greliak-Telesińska pyta Annę Pamułę – reporterkę od ośmiu lat mieszkającą we Francji o to, czym jest we Francji wolność, co to znaczy dzisiaj być Francuzem, jak się walczy ze stereotypem Araba-terrorysty, czy Francja jest na wojnie oraz kim tak naprawdę jest Ibrahim – główny bohater książki, radykalny muzułmanin umiejący czytać z ludzi, którego oczami oglądamy Francję i dzięki któremu autorka poznała stereotypy na swój temat.

Sep 22, 202036:57
„NADZIEJA” - POLSCY PISARZE I PISARKI POMAGAJĄ SENIOROM. FILIP SPRINGER.

„NADZIEJA” - POLSCY PISARZE I PISARKI POMAGAJĄ SENIOROM. FILIP SPRINGER.

„Nadzieja" to literacka akcja charytatywna z udziałem polskich pisarzy i pisarek, w ramach której ukazała się książka, z której cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków pomocy dla seniorów. „Nadzieję” napisali m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł i Andrzej Stasiuk. Posłuchaj opowiadania Filipa Springera „Utrata”. Czyta Arkadiusz Jakubik.

Jul 14, 202022:14
AUROVILLE. MIASTO Z MARZEŃ

AUROVILLE. MIASTO Z MARZEŃ

50 lat temu obywatele 124 państw, pod auspicjami UNESCO założyli na indyjskiej pustyni miasto, którego ideą był całkowity brak podziałów religijnych, politycznych i materialnych. Katarzyna Boni, autorka znakomitej książki "Ganbare. Warsztaty umierania", jedzie do Auroville, żeby na własne oczy przekonać się, czy miasto-marzenie się spełniło, co zostalo z utopijnej idei i kim była charyzmatyczna "Matka"- inicjatorka Auroville. Na rozmowę zaprasza Marta Greliak-Telesińska. Fragment książki czyta Jerzy Telesiński.

Jul 07, 202033:48
"Przedwojnie" czyli literackie proroctwo Galopującego Majora

"Przedwojnie" czyli literackie proroctwo Galopującego Majora

Łukasz Hassliebe, znany jako Galopujący Major – płomienny publicysta i komentator polityczny, od niedawna jest również prozaikiem – właśnie ukazała się jego pierwsza powieść „Przedwojnie”. W rozmowie z Pawłem Sajewiczem mówi o tym, czy pisanie futurystycznej, wizjonerskiej powieści politycznej służy „meblowaniu wyobraźni” oraz czy to dobry sposób na dotarcie do czytelnika z zupełnie innej bańki światopoglądowej. „Przedwojnie” to opowieść o Polsce, w której prawica właśnie straciła władzę (do czego jest zdolna, aby ją odzyskać?) oraz o pewnej zbrodni i katastrofie małżeńskiej - autor zdradza z niej kilka smaczków oraz opowiada m.in. o swoim stosunku do bohaterów, łapczywości pisania, Polsce trochę bardziej, scenach erotycznych, empatycznych ćwiczeniach prozatorskich oraz o pisaniu kobiecych postaci przez mężczyzn.

Apr 28, 202036:15
Robię sobie remont. Sama

Robię sobie remont. Sama

Do it yourself (DIY), poczucie niezależności, sprawczości, kreatywność, pasja i radość, wzajemne wspieranie się kobiet – te wszystkie idee i motywacje stały za niezwykłą książką „Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy. Dziewczyński poradnik” Joanny Kubiakowskiej i Barbary Janish. Karolina Oponowicz rozmawia z Joanną Kubiakowską o tym, co każda dziewczyna powinna mieć w skrzynce z narzędziami, jak odświeżyć podziurawioną ścianę oraz zniszczoną podłogę oraz o tym, że remont nie zawsze musi być idealny, czasem wystarczy taki „pi razy drzwi” przy minimum czasu i środków i też pozwala odkryć radość i satysfakcję z pracy własnych rąk. O tym, co i jak remontują i tworzą w domu, na balkonie i w ogrodzie opowiedzą też kobiety, które już tę frajdę odkryły. Na kwarantannę jak znalazł!

Apr 08, 202036:34
Wotum - zagadka Czarnej Madonny

Wotum - zagadka Czarnej Madonny

Dzień przed oblężeniem Jasnej Góry w czasie potopu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zostaje wywieziony do klasztoru w Mochowie na Śląsku Opolskim. Aby zmylić Szwedów Czarna Madonna jest przenoszona z Mochowa do Głogówka, a być może również do kościoła w sąsiedniej wsi, w którym znajduje się najstarsza kopia obrazu z Jasnej Góry. To wszystko pozwala przypuszczać, że mogło dojść do zamienienia ikon. .Na kanwie tej zagadkowej historii Maciej Siembieda – pisarz z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem reporterskim - buduje sensacyjną opowieść zatytułowaną „Wotum”. W rozmowie z Pawłem Goźlińskim opowiada o tym, jak trafił na ten niezwykły temat, o swojej fascynacji zakonem Paulinów oraz o sekretnych notesach, w których spisuje zagadki historyczne. Dowiadujemy się też czy Jakub Kania – główny bohater thrillerów Siembiedy - jest alter ego autora, czy warto mieć wtykę w IPNie oraz na ile autor powieści opartych na faktach może pozwolić sobie na zacieranie granic między prawdą a fikcją. Usłyszymy też fragmenty książki w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego.

Mar 25, 202036:42
Stanisław Obirek: dlaczego odszedłem z Kościoła?

Stanisław Obirek: dlaczego odszedłem z Kościoła?

Stanisław Obirek - antropolog kultury, literaturoznawca, amerykanista, były jezuita oraz Artur Nowak – adwokat ofiar księży, rozmawiają z Karoliną Oponowicz o fenomenie ich wspólnej książki „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła”, która ukazuje się „w momencie przesilenia, w którym lawinowo rośnie liczba osób, które zachowują wrażliwość religijną ale mają alergię na instytucję kościoła, która źle zarządza kapitałem religijnym”. Po 30 latach spędzonych w zakonie oraz 15 latach poza strukturami kościoła ale też mając dostęp do poza polskiej perspektywy, Stanisław Obirek poddaje krytycznej ocenie to, jak zmieniał się polski Kościół za pontyfikatu Jana Pawła II oraz tłumaczy, co tak naprawdę przeżywają ludzie, którzy „stoją okrakiem” w obliczu decyzji czy odejść z Kościoła.

Mar 16, 202041:44
Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat.

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat.

Élisabeth Revol - himalaistka, partnerka wspinaczkowa Tomka Mackiewicza i autorka przejmującej autobiografii „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” opowiada Jackowi Świądrowi o tym, jak zmieniło się jej życie po tragicznych wydarzeniach sprzed dwóch lat. Czy rozliczyła się już z przeżyciami z Nagiej Góry? Czy będzie się dalej wspinać? Jak mierzyła się z negatywnymi ocenami po powrocie z wyprawy? Jacek Świąder pyta też, na czym polegała więź łącząca Tomka i Eli oraz jak graniczne doświadczenia z Nangi przekładają się na codzienne życie Élisabeth. W odpowiedzi słyszymy poruszającą opowieść o zmianie filozofii wspinania i odkryciu dzięki Tomkowi zupełnie nowych wymiarów duchowości. Fragmenty audiobooka czyta Paulina Holtz. Słyszymy też oryginalne nagrania z akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Feb 26, 202025:48
Jak wybrać dobrą książkę dla dziecka?

Jak wybrać dobrą książkę dla dziecka?

Anna Czernow o książkach dla dzieci wie wszystko. Albo prawie wszystko. Jest badaczką literatury dziecięcej i młodzieżowej, prezeską Polskiej Sekcji IBBY, a przede wszystkim pełną pasji czytelniczką. W tym odcinku podcastu rozmawia z  Karoliną Oponowicz o tym, po czym poznać dobrą książkę dla dziecka. Podpowiada rodzicom, wujkom, babciom, ciociom i dziadkom, jak w wśród kolorowych półek w księgarniach i bibliotekach wybrać coś naprawdę fajnego i wartościowego do czytania.  A na koniec wysłuchacie fragmentu audiobooka Adama Wajraka „Lolek” w wykonaniu Piotra Głowackiego.

Feb 07, 202036:45
Kieślowski. Zbliżenie

Kieślowski. Zbliżenie

Katarzyna Surmiak-Domańska – reporterka, autorka biografii „Kieślowski. Zbliżenie” i laureatka nagrody  im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę reporterską roku 2019 opowiada Pawłowi Goźlińskiemu o swoim bohaterze oraz o pytaniach, na które szukała odpowiedzi podczas pracy nad książką. Dlaczego Kieślowski był tak sceptycznie nastawiony do własnego sukcesu? Na czym polegało jego wewnętrzne rozdarcie? Jak jego filmy były rozumiane we Francji a jak w Polsce i na czym polegało nieporozumienie w ich odczytywaniu? Czy Kieślowski pędził w stronę wyznaczonego przez siebie celu czy też uciekał przed prześladującą go wizją niespełnienia? Posłuchamy też niezwykłej opowieści przyjaciela Krzysztofa Kieślowskiego z czasów szkolnych, Leonarda Prochowskiego.

Jan 27, 202039:59
DONALD TUSK PRYWATNIEJ

DONALD TUSK PRYWATNIEJ

Jakie prezenty kupuje pod choinkę Donald Tusk? Jak dobiera lektury i co czyta w wolnym czasie? Czy czyta pamiętniki polityków? Jaka była jego główna motywacja do napisania książki "Szczerze"? O tym wszystkim Donald Tusk opowiada redaktorowi swojej książki Pawłowi Goźlińskiemu w naszym ostatnim tegorocznym podcaście. A ponadto dowiemy się czym dla niego jest polityka, kto nigdy nie powinien być wybierany na prezydenta, jakie są największe koszty bycia sławnym oraz na czym polegał główny konflikt wartości w negocjacjach wokół kryzysu migracyjnego. Na koniec rozmówcy zdradzą kilka ciekawostek dotyczących kulis powstawania  "Szczerze" a Wojciech Malajkat przeczyta fragment książki o pamiętnej wigilii w Gdańsku, kiedy to pies Tusków Portos zjadł trutkę na szczury.

Dec 24, 201935:28
BOCIAN WOJTEK Z PODLASIA

BOCIAN WOJTEK Z PODLASIA

Pierwszy raz w podcaście "Poczytawszy" rozmowa o książce dla dzieci. "Wojtek" to wspólne dzieło Wojciecha Mikołuszki, autora książek popularnonaukowych dla dzieci i Małgorzaty Dmitruk, graficzki słynącej z tkanin artystycznych. Stworzyli niezwykłą opowieść o podróży bociana z Podlasia do Afryki i z powrotem. W rozmowie z Karoliną Oponowicz opowiadają o tym, czy przyjaźń pomaga w pracy nad książką, gdzie na Podlasiu można wciąż znaleźć brukowane ulice, jak powstają wyszywane ilustracje i dlaczego bociany mają ostatnio pod górkę.  Można tu też usłyszeć recenzje "Wojtka" w wykonaniu młodych czytelników, a także fragmenty audiobooka czytanego przez Artura Barcisia.

Dec 12, 201944:32
KRZYSZTOF WIELICKI. PIEKŁO MNIE NIE CHCIAŁO

KRZYSZTOF WIELICKI. PIEKŁO MNIE NIE CHCIAŁO

Za kilka tygodni upłynie 40 lat od chwili, gdy człowiek po raz pierwszy stanął zimą na najwyższym szczycie Ziemi. Tym człowiekiem był Krzysztof Wielicki (w zespole z Leszkiem Cichym). W jaki sposób zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, jednemu z najwybitniejszych wspinaczy w historii, udało się przekwalifikować na tkwiącego w bazie szefa wypraw? Jak na bojowy charakter Wielickiego wpływa wino, na którym się zna jak mało kto? Jak w wieku niemal 70 lat radzi sobie z tym, że młodsza od niego żona wspina się w górę szybciej od niego? O tym wszystkim Jackowi Świądrowi opowiadają Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy biografii "Wielicki. Piekło mnie nie chciało".

Nov 27, 201940:35
KORA. MIŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ OD MIŁOŚCI

KORA. MIŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ OD MIŁOŚCI

Kamil Sipowicz – filozof, wieczny hipis, pisarz, przez 40 lat towarzysz życia Kory – w rozmowie z Pawłem Goźlińskim opowiada o tym, jak kochała i tworzyła Kora. Jak pozbawiona domu mała dziewczynka, która nauczyła się czytać w wieku czterech lat i ukrywała się z latarką pod kołdrą przed zakonnicami, kochała słowo? Skąd wzięły się zeszyty (wydane właśnie w formie unikatowego dziennika intymnego „Miłość zaczyna się od miłości”), w których zapisywała myśli i teksty piosenek, dzięki którym dziś możemy być świadkami jej procesu twórczego oraz odkryć medytacyjną naturę artystki, jej bliskość ze zwierzętami, żarliwą solidarność z kobietami czy poszukiwanie odpowiedzi na ból i cierpienie. Posłuchamy też trzech nigdy wcześniej nie emitowanych melorecytacji Kory (w tym jednej kołysanki) oraz fragmentu kultowej piosenki "Kocham Cię kochanie moje" w pierwotnej, nieznanej wcześniej wersji.

Nov 14, 201936:40