Skip to main content
Spotify for Podcasters
Wyspy Owcze Bez Tajemnic!

Wyspy Owcze Bez Tajemnic!

By Kinga Eysturland & Łukasz Łach

Vælkomin til Føroya! Witajcie na Wyspach Owczych - niewielkim i wciąż tajemniczym archipelagu osiemnastu wysp, rozrzuconych na północnym Atlantyku. Łukasz Łach i Kinga Eysturland - pasjonaci i wytrawni znawcy farerskiej rzeczywistości, zabiorą Was w podróż po farerskich skałach. "Wyspy Owcze bez tajemnic" to podcast realizowany z myślą o entuzjastach tego niezwykłego miejsca, podróżnikach planujących wyprawę na archipelag oraz potencjalnych emigrantach, rozważających osiedlenie się na tym krańcu świata. Zapraszamy na wspólną farerską odyseję!
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

#23 | 18 Końców Świata - Kunoy

Wyspy Owcze Bez Tajemnic!Jan 06, 2023

00:00
38:42
#23 | 18 Końców Świata - Kunoy

#23 | 18 Końców Świata - Kunoy

Tym razem zabieramy Was na najwyższą wyspę archipelagu, gdzie obok strzelistych ścian, wysokich grani i najwyższych klifów w Europie nie brak sielskich widoków i zacisznych zakątków. Choć wyspa nie imponuje rozmiarem, jej przestrzeń pozwala przeżyć wiele przygód. Podzielimy się naszymi doświadczeniami, wśród których nie brakowało chwil ekscytacji, ale i przerażenia. Zapraszamy :)

Jan 06, 202338:42
#22 | 18 Końców Świata - Kalsoy

#22 | 18 Końców Świata - Kalsoy

W dzisiejszym odcinku wybieramy się na wyspę Kalsoy, zwaną również "fujarką". Farerska prowincja, do niedawna zupełnie pomijana, dziś w centrum farerskiego wszechświata. Nowego ducha tchnął w to miejsce pewien super bohater w idealnie dopasowanym garniturze, którego filmowa śmierć dopadła na północnym jej krańcu. Pomimo wyzwań logistycznych związanych z podróżą na Kalsoy, wyspy nie należy pomijać. Czekają tu piękne widoki i mnóstwo ciekawych historii, które przybliżymy Wam wspominając nasze podróże w ten unikalny zakątek Wysp Owczych. Zapraszamy

Dec 06, 202238:00
#21 | Podsumowanie sezonu turystycznego 2022

#21 | Podsumowanie sezonu turystycznego 2022

Wracamy z nową porcją dźwięków, szumów i stuków z Wysp Owczych. Tym razem krótkie podsumowanie letnich przygód, których doświadczyliśmy wspólnie z gośćmi naszych tegorocznych wycieczek. A było ich sporo! Zdradzamy nasze plany nowe programy, które planujemy zaoferować Wam w przyszłym roku, a także przedstawiamy garść najświeższych wiadomości z archipelagu.

Zapraszamy :)

Nov 07, 202239:41
#20 | 18 Końców Świata - Stóra Dímun

#20 | 18 Końców Świata - Stóra Dímun

Witamy po wakacyjnej przerwie. Tęskniliśmy :) Tym razem zapraszamy Was do magicznego miejsca, które w pełni zasługuję na miano końca świata. Stóra Dímun, bo o niej mowa, to wyspa o wysokich klifach strzegących dostępu do żyznego płaskowyżu, na którym dwie spokrewnione ze sobą rodziny żyją w izolacji. Przenieście się z nami w to magiczne i niedostępne miejsce, które eksplorowaliśmy wraz z uczestnikami Expedition Earth - Warsztatów Fotograficznych prowadzonych przez IWONĘ EL TANBOULI-JABŁOŃSKĄ, dyrektorkę artystyczna National Geographic Polska.
Oct 19, 202244:30
#19 | 18 Końców Świata - Eysturoy - część północna

#19 | 18 Końców Świata - Eysturoy - część północna

Po dłuższej nieobecności przenosimy się na Eysturoy, a właściwie do jej północnej części, bo to druga co do wielkości wyspa na archipelagu i ciekawych miejsc tu nie brakuje. Odwiedzimy między innymi Eiði (wymowa: oije), zjawiskowo usytuowaną osadę z dwoma boiskami piłkarskimi, przefruniemy obok osady Ljósá z genialnym widokiem na wodospad Fossá. Nie zabraknie w naszej opowieści ani Gjógv ani Elduvík, osad z charakterystycznymi formami erozyjnymi, które niegdyś stanowiły bezpieczne porty.  Będzie także kilka słów o Slættaratindur, czyli najwyższym szczycie Królestwa Danii, a także spora dawka ciekawostek, których próżno szukać gdzie indziej!

Zapraszamy :)

May 11, 202236:32
#18 | 18 Końców Świata - Borðoy
Mar 15, 202230:38
#17 | 18 Końców Świata - Vágar

#17 | 18 Końców Świata - Vágar

Zapraszamy Was do farerskiego okna na świat - na wyspę Vágar.  To właśnie tu znajduje się jedyne lotnisko na archipelagu wybudowane podczas II Wojny Światowej przez Brytyjczyków. Poznajcie razem z nami historię wyspy oraz najciekawsze atrakcje turystyczne. A jest co podziwiać! To między innymi Gásadalur ze słynnym wodospadem Múlafossur, Palec Wiedźmy, wodospad Bøsdalafossur wraz z ciekawym szlakiem, czy wreszcie dwie opuszczone miejscowości, które same w sobie stanowią wyjątkową atrakcje. Feb 28, 202230:49
#16 | 18 Końców Świata - Hestur & Koltur

#16 | 18 Końców Świata - Hestur & Koltur

Tym razem zabieramy Was w podróż na Hestur i Koltur. To niewielkie skrawki lądu usytuowane wygodnie u podbrzusza największej z farerskich wysp -  Streymoy. Choć nie wyróżniają się rozmiarem to trudno przejść, a właściwie przejechać, obok nich obojętnie. Oferują wysokie klify, największe morskie jaskinie na świecie, drugie co do wielkości siedlisko maskonurów na archipelagu, a także ciekawe legendy i historie. Zapraszamy!

Feb 08, 202222:54
#15 | 18 Końców Świata - północna część Streymoy

#15 | 18 Końców Świata - północna część Streymoy

Kontynuujemy eksplorację centrum farerskiego świata, czyli wyspy Streymoy, a dokładniej, jej północnej części. Zabieramy Was w podróż po Vestmanna, Saksun, Tjørnuvík oraz kilku innych mniej znanych choć równie pięknych miejscach. Nie zabraknie ciekawostek, smaczków, a także opowieści o naszych przygodach, których tam doświadczyliśmy. Zapraszamy :)

Jan 27, 202228:38
#14 | 18 Końców Świata - południowa część Streymoy

#14 | 18 Końców Świata - południowa część Streymoy

Jak dotąd w serii "18 Końców Świata" zabieraliśmy Was w podróż po farerskiej prowincji. Czas na zmianę! Tym razem zapraszamy Was do centrum owczarskiego kosmosu, czyli na największą wyspę archipelagu - Streymoy, a konkretnie w jej południowa część. Opowiemy Wam co warto tam odwiedzić i dlaczego, gdzie zjeść, żeby nie wydać majątku i gdzie kupić pamiątki, jeżeli szukacie czegoś więcej niż tylko lodówkowych magnesów. 

Zapraszamy :)

Jan 11, 202237:22
#13 | 18 Końców Świata - Suðuroy

#13 | 18 Końców Świata - Suðuroy

W kolejnym odcinku cyklu "18 Końców Świata" przenosimy się na farerskie południe, na wyspę Suðuroy. Kraina szalonych owiec, ludzi z temperamentem i klifów na wyciągnięcie ręki! Prowincja w pełnym tego słowa znaczeniu, przez niektórych ukochana, przez innych wzgardzona. Wybierzcie się z nami na najrzadziej odwiedzaną z dużych farerskich wysp! 

Dec 20, 202132:55
#12 | 18 Końców Świata - Skúvoy

#12 | 18 Końców Świata - Skúvoy

W kolejnym odcinku cyklu "18 Końców Świata" zapraszamy na wyspę Skúvoy, czyli Wydrzykowo Małe, jak zdążyliśmy ją ochrzcić. Jej nazwa  pochodzi wprost od Skua, czyli Wydrzyka Wielkiego, który masowo tam gniazduje. Warto wybrać się na Skúvoy nie po to by obserwować te drapieżne ptaki, przyjemność to wątpliwa, szczególnie jak z obserwatora stajesz się ofiarą, ale po to by posmakować klimatu Wysp Owczych sprzed lat. Garstka mieszkańców w podeszłym wieku, poczucie odosobnienia, opuszczone domy, nieużywane skrzynki pocztowe i budki telefoniczne. Koniec Świata do kwadratu!
Dec 06, 202122:14
#11 | 18 Końców Świata - Mykines

#11 | 18 Końców Świata - Mykines

Drugi odcinek serii "18 Końców Świata" przeniesie Was na Mykines - wyspę na zachodnim skraju archipelagu. Piękną i niedostępną, do niedawna dziką, a od kilku lat pełną turystów. Zapraszamy na opowieść o jej tajemnicach i nieznanych historiach, bo choć Mykines to farerska prowincja, to jednak zawsze bardzo wibrująca. To tutaj przyszedł na świat największy malarz Wysp Owczych Sámal Joensen-Mikines i to tutaj powstał jeden z pierwszych fareskich basenów. Wreszcie tutaj toczy się najważniejsza w ostatnich latach dyskusja  - czy turystyka to szansa czy zagrożenie dla archipelagu. Zapraszamy!

Nov 22, 202122:43
#10 | 18 Końców Świata - Fugloy

#10 | 18 Końców Świata - Fugloy

Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy cykl "18 Końców Świata", w którym będziemy przybliżać Wam każdą z farerskich wysp. Opowiemy Wam sporo anegdot i interesujących smaczków znanych jedynie mieszkańcom archipelagu. Podzielimy się także sporą dawką wiedzy praktycznej, co na każdej z wysp zobaczyć czy przeżyć.  Nie zabranie oczywiście opowieści o naszych przygodach i doświadczeniach, którymi tak bardzo lubimy się dzielić :) Zapraszamy!

Nov 08, 202131:34
#9 | Podsumowanie sezonu turystycznego 2021

#9 | Podsumowanie sezonu turystycznego 2021

Wraz z końcem sezonu turystycznego wracamy z nową porcją dźwięków, szumów i stuków z Wysp Owczych. W pierwszym odcinku po wakacyjnej przerwie krótkie podsumowanie letnich przygód, których doświadczyliśmy wspólnie z gośćmi naszych tegorocznych wycieczek. A było ich sporo! Zdradzamy nasze plany nowe programy, które planujemy zaoferować Wam w przyszłym roku, a także przedstawiamy garść najświeższych wiadomości z archipelagu.

Zapraszamy :)

Oct 18, 202127:21
#8 | Grindadráp - polowania na grindwale

#8 | Grindadráp - polowania na grindwale

W tym odcinku pod lupę bierzemy temat ciekawy jak i kontrowersyjny zarazem. Schowajcie harpuny i odpalcie nowy podcast, żeby dowiedzieć się nieco więcej o farerskich polowaniach na grindwale!

Jun 12, 202137:23
#7 | Architektura Wysp Owczych

#7 | Architektura Wysp Owczych

Kinga Eysturland, Marcin Michalski i Łukasz Łach dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat farerskiej architektury, jej najciekawszych przykładów z przeszłości jak i teraźniejszości nie pomijając przy tym projektów nieudanych. Dowiecie się na jakich metrażach żyją Farerzy, czym się otaczają i jak lubią mieszkać. Zapraszamy.

May 17, 202136:46
#6 | Farerska kultura na wyciągnięcie ręki, część 2

#6 | Farerska kultura na wyciągnięcie ręki, część 2

Drugi odcinek podcastu z udziałem Marcina Michalskiego, w którym kontynuujemy naszą opowieść o farerskiej kulturze. Dowiecie się więcej o farerskich festiwalach, czym są concerto grotto oraz dlaczego warto odwiedzić wyspy południowe, czyli Sandoy i Suðuroy. Zapraszamy :)

May 03, 202132:30
#5 | Farerska kultura na wyciągnięcie ręki, część 1

#5 | Farerska kultura na wyciągnięcie ręki, część 1

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Michalskim, niewątpliwie największym w Polsce znawcą farerskiej kultury. Kilka lat temu dał poznać się miłośnikom Północy, będąc współautorem pierwszego polskiego reportażu o archipelagu - "81:1 Opowieści z Wysp Owczych". Zapraszamy!

Apr 19, 202128:09
#4 | Subiektywnie o atrakcjach turystycznych Wysp Owczych, część 2

#4 | Subiektywnie o atrakcjach turystycznych Wysp Owczych, część 2

W czwartym odcinku podcastu "Wyspy Owcze bez tajemnic" kontynuujemy temat wiodących farerskich atrakcji turystycznych i naszych odczuć z nimi związanych. Tym razem zabierzemy Was m.in. na wyspę Kalsoy , do historycznej osady Kirkjubøur oraz na najbardziej południowy skrawek Wysp Owczych - Suðuroy. Zapraszamy!

Apr 05, 202133:44
#3 | Subiektywnie o atrakcjach turystycznych Wysp Owczych część 1

#3 | Subiektywnie o atrakcjach turystycznych Wysp Owczych część 1

W trzecim odcinku bierzemy na warsztat topowe farerskie atrakcje turystyczne. Będziecie mogli posłuchać naszych subiektywnych opinii m.in. na temat odwiedzenia królestwa maskonurów - Mykines, dowiecie się czy warto zdecydować się na rejs wzdłuż klifów Vestmanna oraz które farerskie wioski są na naszej liście obowiązkowych atrakcji Wysp Owczych. Będzie dużo miodu, ale też trochę dziegciu, więc chętnie poznamy Wasze zdanie na temat omawianych miejsc. Zapraszamy!

Mar 22, 202130:13
#2 | Nasze Farerskie Żenady

#2 | Nasze Farerskie Żenady

Drugi odcinek „Wysp Owczych bez tajemnic” już nagrany. Tym razem będzie zabawnie i anegdotycznie, ponieważ podzielimy się z Wami naszymi największymi farerskimi żenadami! Niech nie zwiedzie Was jednak luźna tematyka, gdyż za tymi zabawnymi historiami, kryje się wiele ciekawych spostrzeżeń na temat Farerów i życia na Wyspach Owczych.

Mar 07, 202132:09
# 1 | Jak wyemigrować na Wyspy Owcze?

# 1 | Jak wyemigrować na Wyspy Owcze?

W pierwszym odcinku "Wysp Owczych bez tajemnic" zmierzymy się z tematem emigracji na Wyspy Owcze. Chociaż nie jest popularny kierunek emigracji Polaków, z roku na rok coraz więcej naszych rodaków osiedla się na archipelagu. W internecie pojawia się również sporo pytań o pracę i życie na Wyspach Owczych, od osób rozważających wyprowadzkę do tego odludnego miejsca. Od czego zacząć? Na co się nastawiać i z jakimi trudnościami przyjdzie się zmagać na samym początku? Na te tematy porozmawiamy w pilotażowym odcinku naszego podcastu. Zapraszamy!

Feb 21, 202127:35