Skip to main content
Spotify for Podcasters
חור בהשכלה

חור בהשכלה

By Yuval Sade

חור בהשכלה הוא פודקאסט שמדבר על כל הדברים שהייתם אמורים לדעת - אבל אף אחד לא לימד אתכם.

רגע, אז זה פודקאסט על כלום? לא, מה פתאום, חס וחלילה! חור בהשכלה הוא פודקאסט ידע כללי ולכן הוא מתמקד בנושאים שהם דווקא יחסית מוכרים - אבל שווה להכיר אותם יותר.
חור בהשכלה הוא הפקה עצמאית של יובל שדה, מי שמעוניין לתמוך בפודקאסט מוזמן לעשות את זה דרך הלינק הבא:
www.buymeacoffee.com/yuvalsade55
הנה לינק לדף הפייסבוק שלנו -מוזמנים להיכנס ולהשאיר חותם!
www.facebook.com/KnowledgeHole
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Overcast Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

פרק 4: נימוסים

חור בהשכלהApr 26, 2020

00:00
32:51
פרק 34: תעופה

פרק 34: תעופה

מטוסים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, גם אם עלינו עליהם וטסנו איתם לארץ אחרת וגם אם רק ראינו אותם חותכים את השמיים שמעלינו. רק לפני 120 שנה האחים רייט הטיסו לראשונה את המטוס שלהם ועשו היסטוריה. אבל האם הם באמת הם היו הראשונים הראשונים שטסו באוויר? ואיך כל העסק הזה עובד?

בפרק ה-34 של חור בהשכלה נדבר על תעופה. החלק הראשון של הפרק יעסוק בהיסטוריה של התעופה, מהעפיפונים של סין ועד להליקופטרים של המאה ה-20. החלק השני של הפרק יתמקד בפיזיקה של התעופה וינסה לענות על השאלה הפשוטה אך המסובכת של "איך מטוס עף?". החלק השלישי של הפרק יעסוק בבעלי החיים שהקדימו אותנו במיליוני שנים ולמדו לעוף הרבה יותר טוב ממה שאנחנו אי פעם נדע. בסוף הפרק אדבר קצת על זיהום וחוסר אונים.

נושאים שיעלו בפרק: איקרוס, מימן, עילוי, גרר, ג'ורג' קיילי, פרופלור, בז נודד, לאונרדו דה וינצ'י, דאון, מרקו פולו.

May 13, 202334:58
פרק 33: רעידות אדמה

פרק 33: רעידות אדמה


רעידת אדמה אישית הרעידה את עולמי בפברואר 2023 וכמה שעות אחר כך רעדה האדמה גם תחת רגליי באופן הכי מילולי שאפשר. בפרק ה-33 של חור בהשכלה נדבר על תופעת הטבע שנקראת רעידת אדמה. החלק הראשון של הפרק ידבר על מבנה כדור הארץ ועל האופן בו נוצרת רעידת אדמה מבחינה גיאולוגית ופיזיקלית. החלק השני של הפרק ידבר על ההיסטוריה של רעידות האדמה, על הקטלניות שבהן ועל העוצמתיות שבהן. החלק השלישי של הפרק ידבר על כיצד ניתן להגונן מפני רעידת אדמה ונדבר קצת על המוכנות הישראלית לרעידת האדמה הבאה. בסוף הפרק, איך לא, נדבר על משכב זכר. נושאים שיעלו בפרק: לוחות טקטוניים, מרכז כדור הארץ, איסלנד, השבר הסורי אפריקאי, צונאמי, פוקושימה, הצבא הפרסי, הקולוסוס מרודוס, עכו, תמ"א 38, איילת שקד ושלמה בניזרי.

Apr 22, 202331:59
פרק 32: אוגנדה

פרק 32: אוגנדה

שמעתם על אוגנדה? המדינה שבה שוכנת ממלכת בוגנדה? בה מדברים בשפת הלוגנדה? זו לא בדיחה.

הפרק ה-32 של חור בהשכלה חוזר למקורות של הפודקאסט ומדבר על ארץ באות א', הפעם אוגנדה. החלק הראשון של הפרק מדבר על ההיסטוריה והפרה-היסטוריה של אוגנדה, ארץ חסרת מזל שאין תיעוד עליה עד המאה ה-19. החלק השני של הפרק ידבר על הקשר המשונה של אוגנדה לציונות והיהדות, מתוכנית אוגנדה, למבצע אנטבה ולקהילת אבאיודאיה. החלק השלישי של הפרק ידבר על המדינה המודרנית, הטבע והכלכלה שלה. בסוף הפרק אדבר על מחשבות שקשורות לגורילות.

נושאים שיעלו בפרק: אגם ויקטוריה, בנטו, סירות קאנו, שנהב, אידי אמין, צ'מברליין, הקונגרס הציוני השישי, פרעות קישינב, אייר פראנס, יוני נתניהו, יצחק רבין, גיור רפורמי, מתנגדי חיסונים, קפה, תמותת ילדים, גורילות.

Dec 27, 202235:02
פרק 31: פרסומות

פרק 31: פרסומות

חדש! רק היום >>> פרק טרי של הפודקאסט של חור בהשכלה! הפרק הזה יספר לכם דברים שבכלל לא ידעתם שאתם צריכים לדעת, וזה בדיוק מה שאתם צריכים! מי שיאזין יזכה ב-50% הנחה על הפרקים הבאים!

אם עד עכשיו לא הבנתם, הפרק ה-31 של חור בהשכלה יעסוק בפרסומות ובתעשיית הפרסום. הפרק הזה נולד מתוך ההתלבטות האישית שלי לגבי הכנסת פרסומות לפודקאסט. בסוף החלטתי שלא, אבל הדילמה נשארה איתי וגם המחשבות על המקום של עולם הפרסום בחיים של כולנו. בחלק הראשון של הפרק נדבר על ההיסטוריה של הפרסומות, בחלק השני נדבר על התיאוריה של עולם הפרסום ואשוחח עם הילה בר, פרסומאית ומנהלת דיגיטל על "איך עושים פרסומת". בחלק השלישי אדבר על הכלכלה של עולם הפרסום ועל פרסום בעידן הטכנולוגיה. אם תחזיקו מעמד עד סוף הפרק אז תוכלו לשמוע אותי מדבר קצת על הדילמות המוסריות בתחום הזה, וגם על הדילמה הספציפית שלי.

נושאים שיעלו בפרק: תקשורת, פפירוס, פומפיי, אנאלפבתיות, עיתונות, אופרות סבון, שיווק, מיתוג, פסיכולוגיה, אנליסטים, פייסבוק, גוגל, טירגוט, נועה קירל.

Dec 03, 202233:46
פרק 30: בינה מלאכותית

פרק 30: בינה מלאכותית

"כולנו חכמים, כולנו נבונים, וכולנו יודעים את התורה" אבל אולי אנחנו לא לבד בזה, והמחשבים שיצרנו הם גם חכמים ונבונים (ויודעים את התורה)?

בפרק ה-30 של חור בהשכלה נדבר על בינה מלאכותית, ועל למידת מכונה, וקצת על רובוטים, ועל מדעי המחשב – בעיקר כי אי אפשר ממש להפריד בין הדברים. בחלק הראשון של הפרק נדבר על מה זה בינה מלאכותית ועל ההיסטוריה של הרעיון הזה ועל ההתפתחות של המחקר בתחום הזה. בחלק השני של הפרק, שבו מתארח חוקר מדעי המחשב נימרוד הראל, נדבר על "איך עושים" בינה מלאכותית ואיך הדבר הכל-כך מורכב הזה עובד. בחלק השלישי והאחרון של הפרק נחפור קצת על ההיבטים הפילוסופיים והמוסריים של בינה מלאכותית ועל המושג סימולאקרה.

נושאים שיעלו בפרק: הומו ספיאנס, אוטומטון, הגולם מפראג, הטורקי, אלן טיורינג, גארי קספרוב, למידת מכונה, רשתות נוירונים, Dall E 2, מובילאיי, תיבה שחורה, דיסטופיה.

נ.ב – את העיצוב של הפרק יצרה בינה מלאכותית 😉

Nov 12, 202236:41
פרק 29: בודהיזם

פרק 29: בודהיזם

היה כבר פרק על הדת הגדולה בעולם (נצרות), היה גם פרק על הדת השנייה הכי גדולה בעולם (איסלאם), ולכן הגיע הזמן שיהיה פרק על הדת... הרביעית הכי גדולה בעולם – הבודהיזם.

בפרק ה-29 של חור בהשכלה נדבר על בודהיזם, שהיא ספק דת ספק דרך – אבל בעיקר דהרמה. בחלק הראשון של הפרק נדבר על סיפור חייו של סידהארטהה גאוטמה, מי שרובנו מכירים בתור "הבודהה". החלק השני של הפרק ידבר על התאולוגיה הבודהיסטית, על בסיס האמונה ועל מושגים מרכזיים בבודהיזם. החלק השלישי של הפרק ידבר על ההיסטוריה של הבודהיזם ועל התפשטות הבודהיזם ברחבי אסיה. ובסוף, כרגיל, אבלבל קצת את השכל עם הדעות שלי על כל מיני דברים :)

נושאים שיעלו בפרק: ברהאמניזם, נירוואנה, גלגול נשמות, סגפנות, סרי לנקה, דלאי לאמה, דרך המשי, קמר, אשוקה.

Oct 29, 202234:49
פרק 28: עבודה

פרק 28: עבודה

אין הרבה דברים ודאיים בעולם כמו עבודה. אנשים צריכים לעבוד בשביל להתפרנס, העבודה מניעה את גלגלי השיניים של הכלכלה, ויש שיקשרו את המילה עבודה למושג נשגב יותר שנקרא "משמעות". אבל זה לא תמיד היה ככה.

בפרק ה-28 של חור בהשכלה נדבר על עבודה, הדבר הזה שרובנו מקדישים אליו את מיטב זמננו. בחלק הראשון של הפרק נדבר על ההיסטוריה של העבודה, מתקופת הציידים והלקטים, לגילדות של ימי הביניים ועד למהפכה התעשייתית. בחלק השני של הפרק נדבר על הכלכלה של העבודה, וננסה להגדיר מה המושג הזה בכלל אומר. בחלק הזה יתארח גם ד"ר שמואל "מולי" סן מהאוניברסיטה העברית. בחלק השלישי של הפרק נדבר קצת על סוציאליזם ופמיניזם בהקשר של עבודה.

נושאים שיעלו בפרק: אדם וחווה, חוקי חמורבי, ניצול, אמצעי ייצור, שוק העבודה, שכר מינימום, הדיקטטורה של הפרולטריון, צווארון ורוד, הסללה, זהות.

Oct 15, 202234:27
פרק 27: חופשה

פרק 27: חופשה

הייתי בחופשה, ובגלל זה לא יצא פרק חדש של חור בהשכלה כבר כמה שבועות – וזה תירוץ מספיק טוב לעשות פרק בדיוק על זה!

הפרק ה-27 של חור בהשכלה מדבר על חופשות ועל תיירות מכמה זוויות. החלק הראשון של הפרק מספר על ההיסטוריה של התיירות, מעלייה לרגל לבית המקדש עד לטיולים המאורגנים באיטליה של תומאס קוק. החלק השני של הפרק מדבר על כלכלת התיירות ברמה האמפירית והתאורטית. החלק השלישי והאחרון של הפרק נמצא בתפר הדק שבין פילוסופיה, כלכלה התנהגותית ובלבולי שכל, ובו אדבר על הצורך בחופשה.

נושאים שיעלו בפרק: שבעת פלאי תבל, צליינות, לחם ושעשועים, הטיול הגדול, תחבורה, ייבוא וייצוא, תוצר, איי הבהאמס, פנאי ועבודה, הסללה.

Oct 16, 202132:00
פרק 26: האימפריה הבריטית

פרק 26: האימפריה הבריטית

האימפריה הבריטית הייתה האימפריה הגדולה ביותר בתולדות ההיסטוריה האנושית, היא שלטה על 24% משטח העולם ועל 23% מאוכלוסיית העולם. בפרק הזה, שמהווה המשך לפרק על אנגליה, נדבר על תולדות האימפריה, ועל התהליכים החברתיים והכלכליים שהתחוללו בה.

הפרק מתחיל בסקירה קצרה של איחוד שתי הממלכות – אנגליה וסקוטלנד אל יישות מדינית אחת בשם הממלכה המאוחדת, ועל איך האיחוד הזה מהווה את תחילתה של האימפריה הבריטית הראשונה (מה? יש שתי אימפריות בריטיות? כן). אחר כך הפרק עובר לדבר על התהליכים המרכזיים שהתחוללו באימפריה באותה תקופה – הקולוניאליזם והמהפכה התעשייתית. אל דאגה – אחר כך חוזרים לדבר גם על האימפריה הבריטית השנייה ועל התקופה הויקטוריאנית.

נושאים שעולים בפרק: הסכם אוטרכט, המלחמות הנפוליאוניות, הנאורות הסקוטית, מנפטה, תמ"ג לנפש, רצח עם, ראשי ממשלה, המפלגה הוויגית, ססיל רודז, מלחמת הבורים, אדם סמית'.

Aug 25, 202137:42
פרק 25: אנגליה

פרק 25: אנגליה

אין הרבה ארצות שמגיע להן ספיישל כמו לאנגליה – הארץ שהביאה לכולנו את הביטלס, המנדט, את השפה הבינלאומית ואת השעועית לארוחת הבוקר. אפשר לדבר על אנגליה במשך אינסוף שעות, ולכן בחרתי לעשות ספיישל של שני פרקים על הארץ ב-א' המרתקת הזו. הפרק הראשון בספיישל ידבר על אנגליה, ואילו הפרק השני ידבר על בריטניה 😊

אז על מה מדברים בפרק 25? החלק הראשון של הפרק עוסק בפרהיסטוריה ובהיסטוריה המוקדמת של האי הבריטי, על האוכלוסייה הקלטית, הכיבוש הרומאי, האנגלו-סקסים ועל וויליאם הכובש. החלק השני של הפרק מדבר על ההיסטוריה של ממלכת אנגליה, מהמגנה-כרטה עד לאוליבר קרומוול. החלק השלישי של הפרק עוסק ברנסנס האנגלי שהתרחש תחת תקופת מלכותה של המלכה אליזבת' הראשונה ובסוף הפרק אני מצטט קצת מילים של הוגים ויוצרים מאותה תקופה. בקיצור – פרק היסטורי הארדקור עם נגיעות של תרבות.

נושאים שעולים בפרק: סטונהנג', יוליוס קיסר, נדידת העמים, אסטריקס, הפרלמנט, מלחמת מאה השנים, ז'אן דארק, משחקי הכס, הנרי השמיני, פרנסיס דרייק, סקוטלנד, המלך ארתור, וויליאם שייקספיר, לוויתן.

Aug 07, 202134:35
פרק 24: כתב

פרק 24: כתב

בפרק 24 נדבר על משהו שאתם כנראה מכירים אם אתם מצליחים לקרוא את התיאור הכתוב הזה 😉 הפרק יעסוק בכתב, אחת מההמצאות החשובות בהיסטוריה, ששינתה את האנושות לחלוטין.

החלק הראשון של הפרק ידבר על מה זה כתב, מה ההבדל בין כתב לשפה ועל סוגים שונים של כתב. החלק השני של הפרק יעסוק בהיסטוריה של הכתב, לא ממש נדבר על למה הכתב הומצא, אלא יותר על איך הכתב התגלגל ממסופוטמיה, לסיני וללבנון – ומשם לכל העולם. בחלק השלישי של הפרק אסביר קצת על אנאלפבתיות כתופעה ועל ההשפעה הכלכלית שלה ובסוף הפרק אחפור קצת על כתב כ"מאפשר". נושאים שיעלו בפרק: שפה, לוגוגרפיה, מערכת כתב אלפביתית, אבג'ד, הכתב הסיני, כיוון הכתיבה, פיניקים, ארמית, לטינית, האימפריה הרומית, יהושע בן גמלא, תווים מוזיקליים, שפות קוד.

נ.ב. – הפרק הזה כמעט ונגנז עקב טעויות חמורות בעברית וחלק גדול ממנו הוקלט מחדש!

Jul 25, 202134:55
פרק 23: אוניות וספינות

פרק 23: אוניות וספינות

פרק 23 חוזר למקורות של חור בהשכלה ועוסק בנושא שהוא באמת "ידע כללי" וכולם מכירים אותו – ספינות ואוניות. אז כולנו בוודאי יודעים מה זו ספינה, אבל מה אנחנו יודעים חוץ מזה?

בחלק הראשון של הפרק נדבר על ההיסטוריה של הספינות והאוניות ועל ההתפתחויות המשמעותיות של תחום התחבורה הימית, מהקטמרנים של האוסטרונזים בטאיוואן עד לאוניות הדיזל המודרניות של ימינו. בחלק השני נדבר על "הפיזיקה של האוניות" ונדבר קצת על הידרוסטטיקה והידרודינמיקה. החלק השלישי של הפרק יעסק קצת בכלכלה של המסחר הימי. בדקות האחרונות של הפרק נדבר מעט על נושאות מטוסים, אבל מזווית קצת שונה 😊

נושאים שיעלו בפרק: מצרים העתיקה, פיניקים, גליאה, גליאון, חוק ארכימדס, משקל סגולי, אוניות צובר, מכולות, סטארבאקס.

Jul 10, 202132:32
פרק 22: ויקינגים

פרק 22: ויקינגים

ברוכים הבאים לעונה השלישית של חור בהשכלה!

בפרק 22 אדבר על הויקינגים, או יותר נכון על הנורדים. בחלק הראשון של הפרק אספר קצת על מי הם היו, למה הם פלשו לכל אירופה ומתי הם סיימו את תפקידם ההיסטורי. בחלק השני של הפרק אדבר על וינלנדסאגא – המסע של אריק האדום ובנו לייף אריקסון לגרינלנד וקנדה. החלק השלישי של הפרק יעסוק במיתולוגיה הנורדית, באלים, במושגים בסיסיים ובראגנארוק – סוף העולם. בדקות האחרונות של הפרק אדבר על המורשת התרבותית של הויקינגים.

נושאים שיעלו בפרק: דנמרק, קרל הגדול, הממלכה הרוסית הראשונה, ממלכת הים הצפוני, הקופירייטר הראשון, סקראלינג, תור, לוקי, אלפים, ימי השבוע, וואגנר והתקופה הרומנטית.

Jun 26, 202136:32
פרק 21: אידיאולוגיה

פרק 21: אידיאולוגיה

ספיישל בחירות 2021!

ישראל נכנסת למערכת הבחירות הרביעית תוך שנתיים, וזו הזדמנות נהדרת לדבר קצת על פוליטיקה מהכיוון ההיסטורי והפילוסופי. בפרק ה-21 של חור בהשכלה נדבר על אידיאולוגיה, מושג מתעתע שכולנו מכירים.

בחלק הראשון של הפרק ננסה להבין מה היא אידיאולוגיה – וננסה לענות ביחד על שאלות כמו אידיאולוגיה זה פשוט אוסף של ערכים שקשורים זה לזה? איך ערכים בכלל יכולים להיות קשורים אחד לשני? האם אידיאולוגיה היא בהכרח פוליטית? ועוד כל מיני דברים בסגנון. בחלק השני של הפרק נדבר על ההיסטוריה של האידיאולוגיה, ונתאר איך היא עיצבה את המאה ה-19 והמאה ה-20. בחלק השלישי של הפרק נדון בשני מושגים חמקמקים, ימין ושמאל. בדקות האחרונות של הפרק אציג מושג שנקרא "ניקסון הולך לסין", שחותר לחלוטין תחת המושג של אידיאולוגיה.

נושאים שיעלו בפרק: המהפכה הצרפתית, קרל מרקס, הקומונה הפריזאית, המלחמה הקרה, מנחם בגין, פרוגרסיבים ושמרנים.

Jan 23, 202138:08
פרק 20: מונוגמיה

פרק 20: מונוגמיה

האם כבר מצאתם את האחד או האחת שלכם? שאלה שכנראה כל אחד מאיתנו נתקל בה במהלך חייו. אבל למה? למה שואלים אותנו את זה? ויותר מכך – למה אחד? למה לא שניים או שלושה? למה מונוגמיה היא ברירת המחדל?

בפרק העשרים של חור בהשכלה ננסה להבין מה זה מונוגמיה ולמה מונוגמיה. בחלק הראשון של הפרק אנסה להגדיר מה זה מונוגמיה ומה הן האלטרנטיבות הקיימות למונוגמיה, בחלק השני אדבר על ההיסטוריה של המונוגמיה, ובחלק השלישי אציג מספר תשובות מדעיות שינסו לענות על השאלה "למה המונוגמיה כל כך הצליחה"? בחלק האחרון של הפרק אדון ברצון חופשי מול רצון קולקטיבי.

*נ.ב. - הפרק הוא הפרק האחרון של העונה השנייה של חור בהשכלה

נושאים שיעלו בפרק: ג'ירפות, מונוגמיה סדרתית, פוליאמוריה, ביגמיה, המהפכה החקלאית, רבנו גרשום, הכנסייה הקתולית, הנרי השמיני, אהבה, מחלות מין, חופש רצון.

Dec 05, 202035:05
פרק 19: מגזרים

פרק 19: מגזרים

מה אתם? אתם חילוניים? אתם דתיים? חרדים או מסורתיים? אין כמעט יהודי ישראלי שאין לו תשובה על השאלה הזו, כולנו חיים במציאות שמכריחה אותנו לבחור מגזר אחד אליו אנחנו משתייכים. אבל האם זה תמיד היה ככה?

בפרק 19 של חור בהשכלה החלטתי לצעוד לתוך שדה המוקשים של המגזרים בישראל! החלק הראשון של הפרק יעסוק במושג של חילונות ובהיסטוריה של היהדות החילונית. החלק השני של הפרק ינסה לאפיין את היהדות החרדית וידבר על ההיסטוריה של הזרם החרדי ביהדות. החלק השלישי ידבר על דתיים לאומיים ועל נושאים שונים שקשורים לציונות הדתית. בין לבין אדבר על מסורתיים, רפורמים ועוד נושאים נפיצים. החלק האחרון של הפרק ידבר על התפיסה האשכנזית של המגזרים בישראל.

נושאים שיעלו בפרק – ברוך שפינוזה, אחד העם, אמנסיפציה, תנועת ההשכלה, ליטאים, חסידים, הרב קוק האב, הרב קוק הבן וחובבי ציון.

Nov 28, 202037:14
פרק 18: אלכוהול

פרק 18: אלכוהול

נמאס לכם כבר מפרקים על נושאים קיומיים כמו קפיטליזם ופצצות אטום? מוזמנים לגמוע את פרק 18 הקליל – הפרק על האלכוהול!

בפרק 18 נדבר על מה זה אלכוהול מבחינה כימית (אתנול) ועל הצדדים הפיזיולוגיים/ביולוגיים של הסם הכי נפוץ בעולם. כמו כן, נדבר על ההיסטוריה של האלכוהול ובאופן ספציפי ניגע בהיסטוריה של הבירה והיין ובתקופות יובש. בסוף הפרק אדבר בקצרה על צריכת אלכוהול אצל בעלי חיים.

נושאים שיעלו בפרק: כהל, שתייה לשוכרה, אלכוהוליזם, שמרים, האדם הקדמון, בירה, יין, איילים שוודיים וחדף עצים מכחולי.

Nov 21, 202027:36
פרק 17: בריאת העולם

פרק 17: בריאת העולם

איך הכל התחיל? שאלה זו העסיקה מיליוני גברים ונשים במשך אלפי שנים וניתנו לה המון תשובות שונות - חלקן חכמות, חלקן מרתקות וחלקן ביזאריות לגמרי.

בפרק 17 של חור בהשכלה ננסה לבחון את התשובות השונות שניתנו לשאלה זו במהלך ההיסטוריה. החלק הראשון של הפרק יציג כיצד תרבויות ודתות שונות תיארו את בריאת העולם במיתולוגיות הייחודיות שלהם. בחלק השני נתאר כיצד מדענים ופילוסופים תפסו את העניין הזה של בריאת העולם ואילו בחלק השלישי אארח את טל סוסובר מהפודקאסט "אל האינסוף – הפודקאסט של החלל והזמן" ונדבר על תיאוריית המפץ הגדול. בדקות האחרונות של הפרק אדבר מעט על תומאס קון, על פרדיגמות ועל הפילוסופיה של המדע.

קצת מהנושאים שיעלו בפרק: המפץ הגדול, המיתולוגיה השומרית, המיתולוגיה הנורדית, אריסטו, תורת היחסות, אדווין האבל, סינגולריות.

Nov 07, 202036:05
פרק 16: ארצות הברית חלק ב

פרק 16: ארצות הברית חלק ב

אי אפשר להתעלם מארצות הברית – המדינה הזו נמצאת בכל מקום, גם אם נרצה וגם אם לא נרצה. המוזיקה שאנחנו שומעים מושפעת מהמוזיקה האמריקאית, הפוליטיקה שלנו תלויה בפוליטיקה האמריקאית וכלכלת העולם כולו נשענת על הכלכלה האמריקאית.

מכל הסיבות הללו הוחלט לעשות פרק ספיישל כפול על ארצות הברית לרגל הבחירות לנשיאות (אם אתם מאזינים לזה מהעתיד – אנחנו לפני הבחירות של טראמפ מול ביידן). בחלק ב' של הספיישל נדבר על הגאוגרפיה והדמוגרפיה של ארה"ב ונפרט על האוכלוסיות השונות שארה"ב מורכבת מהן. בנוסף, נעסוק קצת בכלכלה האמריקאית וננסה להבין האם היא הכלכלה מס' 1 בעולם. בחלק השלישי של הפרק נדון בתרבות האמריקאית ונתהה האם מדובר בתרבות אחת או באוסף של תת-תרבויות שונות. חלקו האחרון של הפרק יתמקד בשאלה – האם האימפריה האמריקאית מתפרקת?

נושאים שיעלו בפרק: החלום האמריקאי, הגירה, אפרו-אמריקאים והיספנים, מדד ג'יני ותוצר לנפש, מוזיקת בלוז, מכנסי ג'ינס.

Oct 31, 202033:50
פרק 15: ארצות הברית חלק א

פרק 15: ארצות הברית חלק א

אי אפשר להתעלם מארצות הברית – המדינה הזו נמצאת בכל מקום, גם אם נרצה וגם אם לא נרצה. המוזיקה שאנחנו שומעים מושפעת מהמוזיקה האמריקאית, הפוליטיקה שלנו תלויה בפוליטיקה האמריקאית וכלכלת העולם כולו נשענת על הכלכלה האמריקאית.

מכל הסיבות הללו הוחלט לעשות פרק ספיישל כפול על ארצות הברית לרגל הבחירות לנשיאות (אם אתם מאזינים לזה מהעתיד – אנחנו לפני הבחירות של טראמפ מול ביידן). בחלק א' של הספיישל נדבר על ההיסטוריה של ארצות הברית ועל הפוליטיקה האמריקאית. הפרק יעסוק בכל התחנות המשמעותיות של ההיסטוריה האמריקאית – בין היתר נדבר על ההתיישבות בחוף המזרחי, מלחמת העצמאות האמריקאית, מלחמת האזרחים ועל ההיסטוריה המודרנית. סוף הפרק יעסוק בפוליטיקה האמריקאית ומתארח בו אורח מיוחד – רותם אורג מהוושינגטון אקספרס (תעקבו אחרי הדף שלו בפייסבוק/אינסטגרם!) ונדבר ביחד על מבנה המשטר, הבחירות לנשיאות, החוקה והמפלגות.

Oct 25, 202036:53
פרק 14: אסלאם

פרק 14: אסלאם

כולנו מכירים את דת האסלאם, אבל כמה מאיתנו באמת בקיאים בה?

בפרק ה14 של חור בהשכלה נעסוק בכל הרעיונות הכי בסיסיים של האסלאם. החלק הראשון של הפרק יספר את הסיפור של הנביא מוחמד, החלק השני של הפרק יעסוק בעקרונות הדת המוסלמית (חמשת עמודי האסלאם, קוראן, חדית', חגים) ואילו החלק השלישי יציג גרסה מקוצרת של ההיסטוריה המוסלמית. בחלק האחרון של הפרק אארח את אוריה בן-משה שידבר על האסלאם הסופי ועל המאפיינים הייחודיים שלו.

נושאים שבין היתר יעלו בפרק: הפיצול השיעי-סוני, האימפריות המוסלמיות, הכעבה, מכה ומדינה, דת מוחמד בחרב (ג'יהאד), ח'ליפות וסולטנות.

Oct 18, 202034:18
פרק 13: אטום

פרק 13: אטום

על מה אתם חושבים כשאומרים לכם את המילה "אטום"? האם אתם חושבים על החלקיק הקטן שממנו מורכב העולם או שאתם חושבים על פצצת האטום שמסוגלת להחריב את אותו עולם?

בפרק מס' 13 של חור בהשכלה ננסה לגעת בשני הדברים הללו. הפרק יעסוק בהיסטוריה של האטום ויתאר כיצד בני האדם גילו שהעולם אכן מורכב מחלקיקים קטנים. כמו כן הפרק יתאר את התהליכים הכימיים והפיסיקליים הבסיסיים שמאחורי האטום ויציג כיצד ביקוע והיתוך של אטומים מוביל ליצירת פצצות גרעיניות. החלק השלישי של הפרק יוקדש להפצצה על הירושימה ונגסקי ויעסוק במהלך ההיסטורי שהוביל להפצצה זו ולתהיות שעולות ממנה.

נושאים שיעלו בפרק: פילוסופיה יוונית ומטפיזיקה, הטבלה המחזורית של מנדלייב, פרוטונים ואלקטורונים, מולקולות, היתוך וביקוע, אנרגיה גרעינית, פצצת אטום ופצצת מימן, מלחמת העולם השנייה, נראטיביים היסטוריים.

Oct 11, 202036:01
פרק 12: אנטארטיקה

פרק 12: אנטארטיקה

מה אתם יודעים על אנטארקטיקה, היבשת החמישית בגודלה בעולם?

בפרק 11, הפרק השני של העונה השנייה, נדבר על ממלכת הקרח של הקוטב הדרומי. החלק הראשון של הפרק יעסוק בהיסטוריה של אנטארקטיקה בדגש על "העידן ההרואי" ומסעותיהם של שקלטון, סקוט ואמונדסון. החלק השני ינסה לתת מעין תמונת מצב כללית של היבשת הקפואה – מבחינת גאוגרפיה, זואולוגיה, אקלים וכו'. החלק השלישי יצלול למחוזות יותר מדעיים ויסביר מה זה קוטב גאוגרפי וקוטב מגנטי ויפרט מעט על תופעות טבע ייחודיות כמו הזוהר הדרומי. לא מספיק לכם? בסוף הפרק נדבר על התופעה המופלאה של פשע באנטארקטיקה.

הפרק הזה הוא חלק מסדרת הפרקים של ארצות בא'.

לינק לדף הפייסבוק: https://www.facebook.com/KnowledgeHole

לינק לקבוצת הפייסבוק: https://www.facebook.com/groups/2568239803416466/?ref=bookmarks

Oct 04, 202035:12
פרק 11: מפלצות

פרק 11: מפלצות

האם מפלצות באמת קיימות? לא, ברור שלא. אבל הן כן קיימות במוח שלנו ובתרבות שלנו ואת זה אי אפשר להכחיש. 

בפרק הראשון של העונה השנייה נדבר על הפסיכולוגיה מאחורי המפלצות ונסביר מדוע בני אדם יצרו את היצורים הללו ועל איזה צורך זה עונה. נדבר גם על ההתפתחות ההיסטורית של המפלצות ונתמקד בסיפור המוזר של חד הקרן. החלק השלישי של הפרק יעסוק במפלצות ביהדות, נושא שפותח צוהר לתחום המרתק של מיתולוגיה יהודית.

ולמרות שאמרתי שמפלצות לא קיימות - החלק האחרון של הפרק ידבר על מפלצת אחת שכן קיימת, מפלצת עצומה, עוצמתית ומפחידה.

Sep 27, 202035:06
פרק 10: קפיטליזם

פרק 10: קפיטליזם

קפיטליזם זו שיטה כלכלית או אידיאולוגיה? או שאולי זו שיטה כלכלית עם אידיאולוגיה, או משהו באמצע? אולי זו בכלל סוג של תודעה? מאוד מסובך כל העניין הזה.

בפרק העשירי של חור בהשכלה, הסוגר את העונה הראשונה, נדבר על קפיטליזם וננסה להבין מה זה הדבר הזה. נתחיל בלדבר על העקרונות הכלכליים שבלב הקפיטליזם, נמשיך עם סקירה היסטורית קפיטליסטית של העולם ונעבור לדבר על קפיטליזם ואידיאולוגיה. בסוף אדבר מעט על קפיטליזם ותפיסת מציאות.

רוצים טעימה מהנושאים שיעלו בפרק? הנה כמה מהם: חברת הודו המזרחית ההולנדית, הפיניקים וחילזון הארגמון, אדם סמית' והיד הנעלמה, חיות בסוואנה וסוציאל דמוקרטיה.

Jun 14, 202035:34
פרק 9: נצרות

פרק 9: נצרות

הפרק התשיעי עוסק במשהו שהוא באמת ידע כללי ולרבים מאיתנו עדיין יש בו חור בהשכלה – הנצרות.

הנצרות היא הדת הגדולה בעולם, אבל האם אפשר להגיד שכל מאמיני הנצרות מאמינים באמת באותה דת? מי ייסד את הנצרות, אדם בשם ישוע או אדם בשם שאול התרסי? למה קוראים לחג הפסחא בשם זה? ולמה לעזאזל יש מיליוני נוצרים בארה"ב שמאוד רוצים לתמוך בישראל?

אני מקווה שהפרק התשיעי של "חור בהשכלה" יצליח לתת תשובות לשאלות הללו ולשאלות נוספות. ברצוני לציין שדת הנצרות היא נושא סופר גדול ואין שום סיכוי להקיף את כל הנושאים המעניינים והרלוונטיים לגביה ב35 דקות, אז אם יש משהו שפוספס וכדאי לדבר עליו – תכתבו לי בפייסבוק ואדאג להשלמות.

Jun 06, 202034:19
פרק 8: טקסונומיה (אבולוציה)

פרק 8: טקסונומיה (אבולוציה)

מה זו טקסונומיה? טקסונומיה היא "סיווג שיטתי של עצמים מאותו תחום" או בקיצור מיון - וסיווג. למה זה חשוב לנו? כי אנחנו ממיינים דברים כל הזמן, גם אם אנחנו רוצים וגם אם אנחנו לא.

הפרק יעסוק בטקסונומיה של בעלי חיים. נדבר על שיטת המיון בעולם החי, על מי פיתח אותה ועל הקשר שלה לאבולוציה וגנטיקה. אחר כך אפרט על הטקסונומיה המודרנית של עולם החי ואסקור במהירות את התפתחות החיים מ"האב הקדמון" עד האדם. חוץ מזה, הפרק יעסוק בסוגיות כמו אבולוציה מתכנסת, חוליות חסרות וספר הכוזרי של רבי יהודה הלוי.

May 24, 202030:17
פרק 7: אתיופיה

פרק 7: אתיופיה

מה אתם יודעים על אתיופיה? אני בטוח שאתם יודעים משהו על אתיופיה, אבל תמיד אפשר ללמוד עוד 😊

בפרק השביעי של חור בהשכלה נדבר על הגאוגרפיה ועל הטבע האתיופי, נדבר על הפרה-היסטוריה האתיופית ועל העמים השונים שמרכיבים את הארץ הזו. לאחר מכן נצלול לעומקה של ההיסטוריה האתיופית ונתייחס לממלכות השונות ששלטו שם לאורך השנים. מיד אחר כך הפרק יעסוק באתיופיה המודרנית – בפוליטיקה, בכלכלה ואפילו באוכל. במה עוד הפרק יעסוק? בכברה נגסט – האפוס האתיופי הדתי לאומי ובקשר שלו ליהדות וליהודים.

רוצים עוד? רוצים שאפתיע אתכם? מפה לשם הפרק הזה יעסוק גם הרבה בתימן ובתימנים. עדיין לא מספיק גיוון? אז הנה עוד כמה מילים אקזוטיות שעולות במהלך הפרק: קומוניסטים, רסטאפרים, מלכת שבא ומוסוליני. מקווה שזה מספיק מגוון.

הפרק על אתיופיה הוא הפרק השני בסדרת הפרקים -ארצות בא' (הראשון היה אוסטרליה).

May 17, 202035:45
פרק 6: האינסוף

פרק 6: האינסוף

האם האינסוף הוא משהו אמיתי או משהו תיאורטי? כמה אנשים יכולים להשתכן במלון של הילברט? האם היקום הוא סופי או אינסופי? האם קוף מסוגל לכתוב את המלט של שייקספיר ואת שני משוגעים של עומר אדם? ואיך כל זה קשור ליוונים מאיטליה?

בפרק השישי של "חור בהשכלה" נדבר על האינסוף ונבחן אותו מהכיוון הפילוסופי, המתמטי והקוסמולוגי. נסקור את ההיסטוריה של החשיבה על האינסוף כקונספט מתמטי וכקונספט ממשי ונדבר על האנשים שעזרו לנו להבין את האינסוף קצת יותר, כמו גיאורג קנטור ועמנואל קאנט. כמו כן, ננסה להבין מאיפה הגיע אלינו סמל האינסוף והאם זה קשור לנחשים ודרקונים במצרים העתיקה.

May 10, 202034:23
פרק 5: ישראל ויהודה

פרק 5: ישראל ויהודה

אז מה אתם יותר, ישראלים או יהודים? כנראה שהיהודים שבינינו נתקלו בשאלה הזו בשיעורי האזרחות, בפרק הזה אני אנסה לענות על השאלה הזו מהכיוון ההיסטורי ולא מהכיוון הפוליטי-לאומי.

ממלכת ישראל וממלכת יהודה התקיימו זו לצד זו מהמאה ה10 לפנה"ס עד המאה השמינית לפנה"ס (חורבן ממלכת ישראל על ידי האשורים ב722 לפנה"ס). ממלכת יהודה התקיימה עוד כ150 שנה עד שנחרבה על ידי הבבלים ב586 לפנה"ס. מה ידוע לנו על שתי הממלכות הללו? האם היהודים המודרניים הם צאצאים של שתיהן? מה ההבדל בין הנראטיב התנ"כי לממצאים הארכיאולוגיים? על חלק מהשאלות השנויות במחלוקת הללו אבקש לענות בפרק הזה.

בסוף הפרק אדבר על גורלם של תושבי ממלכת ישראל שהוגלו – עשרת שבטי ישראל האבודים.

May 03, 202035:32
פרק 4: נימוסים

פרק 4: נימוסים

מה זה נימוסים? האם זה פשוט להגיד תודה ובבקשה בזמן ובמקום הנכון? לא בדיוק. האם נימוסים כבר לא רלוונטיים בשנת 2020? גם זה לא ממש נכון. האם לישראלים יש נימוסים? כן, אבל בעצם לא. סליחה, הנושא הזה ממש מבלבל.

אני רוצה להזמין אתכם למסע בעקבות המנהגים הקטנים והמשונים שאנחנו עושים כל הזמן. איך נימוסים התפתחו? איך זה קשור לתורת המשחקים? מה הקשר בין לעיסת מזון לנשיקות ואיך זה קשור ל-"Manspreading" ו-"Chutzpah"?

כל זאת ועוד בפרק המופלא על נימוסים.

Apr 26, 202032:51
פרק 3: אש

פרק 3: אש

כולנו משתמשים באש כל הזמן, כמעט בלי לשים לב: זה קורה כשאנחנו מבשלים מזון על כיריים, נוהגים ברכב, משתמשים בחשמל או מעשנים סיגריה.

אבל מה זה אש ולמה היא כל כך חשובה?

בפרק הזה נדבר על התהליך הכימי שמתרחש באש (בערה), על היחס לאש בדתות שונות, על ההיסטוריה של האש ועל "הפתח לגיהנום" שנמצא בטורקמניסטן.

Apr 19, 202030:32
פרק 2: אוסטרליה

פרק 2: אוסטרליה

כולנו מכירים את אוסטרליה, אבל כמה מאיתנו באמת מכירים את אוסטרליה? 

בפרק הזה נעסוק בגאולוגיה, אקלים וזואולוגיה של היבשת האוסטרלית. לאחר מכן נדבר גם על ההיסטוריה האנושית באוסטרליה; החברה האבוריג'ינית, מושבות האסירים הבריטיות והמדינה האוסטרלית שנוסדה בשנת 1901. נסיים את הפרק עם מידע על הכלכלה, הפוליטיקה והתרבות האוסטרליים ועם הסיפור המוזר על העיירה קובר פדי וקרוקודייל הארי.

Apr 12, 202035:40
פרק 1 (פיילוט): מינים פולשים

פרק 1 (פיילוט): מינים פולשים

אהלן וברוכים הבאים לפרק הראשון של חור בהשכלה! הפודקאסט שמדבר על כל הדברים שהייתם אמורים לדעת אבל אף אחד לא לימד אתכם. הנושא של הפרק הראשון הוא מינים פולשים, מזמין את כולכם למסע קסום שמתחיל באדם הקדמון ומסתיים בהליקופטרים שיורים על גמלים.

בתמונה - מיינה הודית.

Apr 05, 202026:05