Skip to main content
Spotify for Podcasters
ZaufanyTerapeuta.eu

ZaufanyTerapeuta.eu

By ZaufanyTerapeuta.eu

Podcast Zaufany Terapeuta, tworzony przez redakcję miesięcznika Charaktery to przestrzeń w której mówimy przystępnie i praktycznie o szeroko rozumianej psychologii. Naszym celem jest psychoedukacja i promowanie zdrowia psychicznego. Poruszamy wiele wątków związanych psychoterapią, trudnościami psychicznymi, karierą, relacjami i emocjami. Zaufany Terapeuta to internetowa platforma do umawiania wizyt. Projekt stworzyliśmy z myślą o klientach i terapeutach – aby ułatwić klientom znalezienie specjalisty odpowiadającego konkretnym potrzebom, a terapeutom dotarcie do osób poszukujących terapii.
Available on
Apple Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Stitcher Logo
Currently playing episode

Co powinniście wiedzieć o (nie)płodności? – prof. Krzysztof Łukaszuk, Anna Wietrzykowska

ZaufanyTerapeuta.euApr 14, 2022

00:00
39:37
Muzykoterapia. Jak pozwolić wybrzmieć naszym emocjom? – Daria Turowska-Makoś

Muzykoterapia. Jak pozwolić wybrzmieć naszym emocjom? – Daria Turowska-Makoś

Muzyka towarzyszy nam często przez cały dzień. W drodze do pracy. Puszczona w tle do wykonywania codziennych obowiązków. Wieczorem kiedy chcemy się rozerwać lub odprężyć po całym dniu. Muzyka może wprowadzić w relaks, obudzić siły witalne, przywołać wspomnienia, a nawet zmniejszyć odczuwanie bólu. Na czym polega muzykoterapia i jak działa tłumaczy muzykoterapeutka i coach Daria Turowska-Makoś.

Jan 04, 202347:53
Lek na samotność. Jak postawić pierwsze kroki do zmiany? – Ewa Zielony-Koryczan

Lek na samotność. Jak postawić pierwsze kroki do zmiany? – Ewa Zielony-Koryczan

Jak pracować nad zmianą schematów myślenia i przekonania, które mogą sprawiać, że mimo tego iż otacza nas grono znajomych i rodziny czujemy się samotni? Jak nauczyć się doceniać i korzystać z czasu spędzanego z samym sobą? Co zrobić, by pokonać lęk przed samotnością, który często nie pozwala nam na zakończenie toksycznego związku czy blokującej rozwój znajomości? Na jakie sygnały zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed rozpoczęciem lub kontynuacją relacji, która na dłuższą metę będzie nas niszczyć?

O tym i wielu innych aspektach samotności rozmawiały podczas webinaru Martyna Liedke i psycholożka oraz psychoterapeutka Ewa Zielony-Koryczan. Zapraszamy do słuchania!

Dec 13, 202254:15
Nasz stres powszedni – Sylwia Zduńczyk
Nov 24, 202258:22
Wysokofunkcjonujące alkoholiczki – Monika Fiedurek
Oct 27, 202201:10:56
O dojrzałych owocach wysokiej wrażliwości – Magdalena Juchniewicz
Oct 21, 202252:32
O ranach, których nie widać – Anja Choluy

O ranach, których nie widać – Anja Choluy

Portrecista stojący za obiektywem aparatu zyskuje okazję do tego, by przyjrzeć się fotografowanemu modelowi ze szczególną uważnością i ujrzeć to, co na co dzień pilnie skrywane jest pod maską. Wrażliwy fotograf jest w stanie dostrzec, a następnie utrwalić obraz ukazujący prawdę o swoim modelu.

To właśnie wykonywanie portretów pozwoliło Anji Choluy – psychotraumatolożce, psychoedukatorce i specjalistce od personal brandingu dostrzec u jej klientów naturalną radość, ale też niewidoczne na pierwszy rzut oka urazy i traumy emocjonalne. Co było dalej? Posłuchaj podcastu.

Oct 03, 202254:13
Pedagog specjalny i terapeuta widzenia – co ich łączy? – Dominika Furtak

Pedagog specjalny i terapeuta widzenia – co ich łączy? – Dominika Furtak

Dominika Furtak jest pedagożką specjalną, terapeutką metody strukturalnej i terapeutką widzenia. Choć na pozór specjalizacje te mogą zdawać się zupełnie odrębne – okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Z dzisiejszego podcastu dowiecie się: Dlaczego jednym dzieciom nauka czytania i pisania przychodzi szybciej, a innym wolniej? Czy zaburzenia widzenia mogą wpłynąć na rozwój psychospołeczny człowieka? Czy terapia widzenia może zastąpić interwencję chirurgiczną?

Sep 07, 202251:30
Pozwólmy im być sobą! Rozmowa o transpłciowych nastolatkach – Anna Grabowska
Aug 29, 202247:13
Arteterapia. O sztuce, która leczy – Katarzyna Bujniewicz

Arteterapia. O sztuce, która leczy – Katarzyna Bujniewicz

Proces leczenia zaburzeń psychicznych kojarzy nam się przede wszystkim z farmakoterapią, treningiem behawioralnym i rozmową. Psychoterapia jest najpopularniejszą i przy tym wysoce skuteczną metodą wsparcia psychicznego, ale nie jest jedyna… Szwajcarski psychiatra i artysta - Carl Gustaw Jung leczył swoich pacjentów poprzez rysowanie mandali. Sugerował, że tworząc własną kompozycję koła znajdujemy się w centrum osobowości. Każda mandala miała odzwierciedlać aktualny stan naszej osobowości, co daje jej potencjał terapeutyczny.

Obecnie wielu specjalistów stosuje przeróżne formy sztuki do wspierania rozwoju i leczenia swoich pacjentów. Jedną z nich jest psycholożka i terapeutka Katarzyna Bujniewicz, na rozmowę z którą serdecznie zapraszamy.

Aug 05, 202238:30
Narcyz, czy ofiara narcyza – komu należy się współczucie? – Piotr Karasek

Narcyz, czy ofiara narcyza – komu należy się współczucie? – Piotr Karasek

Formuła dzisiejszego podcastu jest nieco inna niż zazwyczaj. Każdego dnia do naszych specjalistów spływają pytania i prośby o poradę w kwestiach związanych z relacjami, procesem psychoterapeutycznym, zaburzeniami i trudnościami psychicznymi. Wiele z tych pytań dotyka skomplikowanych problemów i sytuacji życiowych, nie zawsze da się odpowiedzieć na nie w krótkiej widomości. Dlatego wraz z dzisiejszym gościem Zaufanego Terapeuty -psychoterapeutą Piotrem Karaskiem, postanowiliśmy stworzyć przestrzeń do tego by przyjrzeć się im z bliska i odpowiedzieć w możliwie jak najbardziej rzetelny i wspierający sposób.

Zapraszamy do słuchania!

Jul 14, 202251:42
Jak ogarnąć nadmiar obowiązków?

Jak ogarnąć nadmiar obowiązków?

Agnieszka Okońska to coach biznesu, mentorka, menedżer z ponad 25-letnim doświadczeniem w zarządzaniu dużymi organizacjami oraz złożonymi zespołami pracowników, Członek Zarządu spółki energetycznej Stoen Operator, autorka książek, podcastów, cyklu wywiadów z ludźmi sukcesu „My life my rules” oraz bloga o tematyce rozwoju osobistego. Prowadzi też terapię stresu i wypalenia zawodowego, life coaching i coaching kariery. Mimo natłoku obowiązków znajduje czas na przyjemności i spędzanie czas z bliskimi.

W dzisiejszym podcaście Agnieszka podpowie jak znaleźć czas na relaks przy ciekawej książce, w pędzącej z zawrotną prędkością rzeczywistości. Autorka czerpiąc ze swoich osobistych doświadczeń opowie o skutecznych sposobach zarządzania czasem i obowiązkami oraz jak opanować trudną sztukę rezygnacji i ustalania życiowych priorytetów.

Już teraz możesz umówić się na indywidualną konsultację coachingową lub terapeutyczną z Agnieszką przez portal Zaufany Terapeuta.

Jun 15, 202252:28
Jak postawić krok ku lepszej przyszłości, gdy czujemy bezradność i lęk? – Magdalena Kluszczyk

Jak postawić krok ku lepszej przyszłości, gdy czujemy bezradność i lęk? – Magdalena Kluszczyk

Ceniony filozof i socjolog Zbigniew Bauman mawiał często, że jedyne czego możemy być w życiu pewni to niepewność. Mając na względzie nieuchronność zmian zachodzących wokół nas czynimy starania, by ukierunkować je tak, aby wyszły nam na dobre, jednak w obliczu społecznych kryzysów i dramatycznych zdarzeń bywa, że trudno jest nam odnaleźć się w nowych okolicznościach. Jak radzić sobie poczuciem, że utknęliśmy w pułapce lęku, który uniemożliwia nam postawianie kroku ku lepszej przyszłości?

Na to pytanie odpowiada w naszym kolejnym podcaście psycholożka i coach Magdalena Kluszczyk.

May 17, 202215:01
Dlaczego warto bliżej poznać się ze smutkiem? – Natalia de Barbaro, Edyta Żmuda

Dlaczego warto bliżej poznać się ze smutkiem? – Natalia de Barbaro, Edyta Żmuda

Mimo, że tak często mówi się, że nie ma złych emocji, wciąż bywa, że wstydzimy się niektórych z nich, boimy, odczuwamy potrzebę wycofania kiedy pojawiają się nieprzyjemne emocje. Jedną z niechcianych i porzucanych emocji jest właśnie smutek. Żeby doświadczyć pełni życia i zyskać wewnętrzną harmonię trzeba pozwolić sobie na przeżywanie pełnego wachlarza emocji i wzmacniać umiejętność rozróżniania i nazywania stanów, które przez nas "przepływają".

Posłuchaj inspirującej rozmowy redaktor naczelnej „Charakterów” Edyty Żmudy z psycholożką i autorką bestsellerowej „Czułej Przewodniczki” Natalią de Barbaro i dowiedz się:

- Dlaczego pierzchamy i boimy się własnego towarzystwa gdy odwiedzi nas smutek?

- Kiedy przeżycie głębokiego bólu pozwala nam na wyleczenie rany?

- Nadzieja, odwaga czy wdzięczność – która z nich może pomóc w oswojeniu smutku?

Apr 27, 202234:44
Co powinniście wiedzieć o (nie)płodności? – prof. Krzysztof Łukaszuk, Anna Wietrzykowska

Co powinniście wiedzieć o (nie)płodności? – prof. Krzysztof Łukaszuk, Anna Wietrzykowska

Jak współczesny, dynamiczny styl życia, stres, nawał obowiązków i pragnienie młodych osób do samorealizacji na płaszczyźnie zawodowej wpływają na plany związane z założeniem rodziny oraz płodność? W jaki sposób stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na późniejsze możliwości kobiety na zajście w ciążę? Jak rozmawiać z partnerem lub partnerką o płodności w relacji oraz jaki moment jest właściwy, by założyć rodzinę?

O niepłodności i jego konsekwencjach dla pary rozmawiają redaktorka Karolina Rogalska, profesor Krzysztof Łukaszuk - specjalista medycyny rozrodu i współtwórca iYoni App oraz Anna Wietrzykowska psycholożka zajmującą się niepłodnością i seksualnością.

Zaprojektowana przez ekspertów z dziedziny płodności i seksuologii aplikacja iYoni powstała, by kompleksowo wspierać kobiety w dbaniu o płodność i w czasie starań o ciążę. Narzędzie pozwala na szczegółowe monitorowanie cyklu, dni płodnych i codziennych aktywności, ale również dostarcza rzetelnej wiedzy, co możesz zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie dziecka.

Apr 14, 202239:37
Skąd czerpać siłę i odwagę? - Joanna Chmura i Edyta Żmuda

Skąd czerpać siłę i odwagę? - Joanna Chmura i Edyta Żmuda

Czy masz czasami tak, że chcesz coś zrobić lub powiedzieć, ale nie jesteś w stanie się na to zdobyć? Szukasz wymówek, aby nie podejmować żadnych działań? Albo odwrotnie, robisz tysiąc rzeczy, dla wszystkich dookoła, byle nie skupić się na sobie, bo brakuje Ci odwagi, żeby o sobie pomyśleć? Boisz się oceny innych i odrzucenia? Sytuacja, w której się obecnie znaleźliśmy, sprawiła, że potrzebujemy odwagi jak nigdy dotąd. Odwagi do przyjrzenia się swoim emocjom i pielęgnowania troski o siebie i swoich bliskich. Jak ją osiągnąć?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Edyty Żmudy z psycholożką Joanną Chmurą, w której między innymi mowa o tym:

· Jak sobie radzić z przedłużającym się poczuciem stresu?

· Jak odróżnić strach od lęku i co możemy zrobić, aby nie dać się wpędzić w spiralę negatywnych emocji?

· Jak pielęgnować troskę o siebie i innych?

· W jaki sposób praktykować wdzięczność, odczuwać radość i z otwartością przyjmować to, czego doświadczamy?

Mar 30, 202236:44
Jak nie dopuścić, by wstyd przejął kontrolę nad naszym życiem? – Magdalena Kluszczyk

Jak nie dopuścić, by wstyd przejął kontrolę nad naszym życiem? – Magdalena Kluszczyk

Wstyd jest emocją, mającą na nas niewątpliwie destrukcyjny wpływ. Zakrada się niespodziewanie i przejmuje kontrolę nad naszymi myślami i zachowaniem. Bywa nieproszonym gościem, którego nie potrafimy nazwać i skutecznie wyprosić. Jak nie dopuścić, by wstydliwy intruz wpływał na nasze życie?

W kolejnym podcaście Zaufanego Terapeuty psycholożka i coach Magdalena Kluszczyk podpowie co możemy zrobić prawidłowo zidentyfikować uczucie wstydu i skutecznie się z nim uporać?

Mar 09, 202215:12
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? - dr Karolina Appelt

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? - dr Karolina Appelt

Dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami - słuchają i widzą to, co się wokół nich dzieje. Jeśli my - bliskie osoby, rodzice i nauczyciele nie porozmawiamy z dzieckiem na ten trudny temat, to damy mu pole do wypełnienia wyobraźni obrazami pełnymi lęku.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym psycholożka Karolina Appelt radzi, jak szczerze rozmawiać z dzieckiem, czego unikać w rozmowie i jak zadbać o własną kondycję psychiczną.

Feb 28, 202212:53
Dlaczego kobiety po urodzeniu dziecka odczuwają smutek? - Anna Kaźmierczyk
Feb 15, 202225:40
Jak oswoić lęk przed ludźmi? - Magdalena Pytel

Jak oswoić lęk przed ludźmi? - Magdalena Pytel

Unikanie spotkań towarzyskich, rozmów telefonicznych, prowadzenia wymagających stanowczości konwersacji i niekorzystanie z komunikacji miejskiej to niestety codzienność wielu osób. Niekiedy są one oznaką powszechnie występującej nieśmiałości, czasem jednak związane są z poważniejszym problemem – fobią społeczną. Lęk społeczny potrafi odebrać radość życia, powoli przyczynia się do izolacji dotkniętej nią osoby, bywa też powodem pojawiania się innych nieprzyjemnych symptomów,

Gościem redakcji Zaufanego Terapeuty była psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Pytel. W rozmowie z naszą gościem szeroko poruszamy watki związane z psychoterapią i sposobami radzenia sobie z lękiem społecznym.

Zaufany Terapeuta to internetowa platforma do umawiania wizyt. Projekt tworzyliśmy z myślą o klientach i terapeutach – aby ułatwić klientom znalezienie specjalisty odpowiadającego konkretnym potrzebom, a terapeutom dotarcie do osób poszukujących terapii, konsultacji, pomocy. Odwiedź nas na zaufanyterapeuta.eu

Feb 04, 202217:31
O czym jest podcast Zaufany Terapeuta?

O czym jest podcast Zaufany Terapeuta?

Podcast Zaufany Terapeuta, tworzony przez redakcję miesięcznika Charaktery to przestrzeń w której mówimy przystępnie i praktycznie o szeroko rozumianej psychologii. Naszym celem jest psychoedukacja i promowanie zdrowia psychicznego. Poruszamy wiele wątków związanych psychoterapią, trudnościami psychicznymi, karierą, relacjami i emocjami.

Feb 03, 202201:16