Skip to main content
Spotify for Podcasters
Zborovňa

Zborovňa

By Zborovňa - podcast

Na slovíčko za dverami zborovne kde sa o svoje skúsenosti, či znalosti podelí nejeden pedagóg.
Available on
Apple Podcasts Logo
Castbox Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

11. Dyslexia a dysgrafia

ZborovňaNov 07, 2021

00:00
12:31
11. Dyslexia a dysgrafia

11. Dyslexia a dysgrafia

Je dyslexia poruchou čítania a nedá sa s tým nič urobiť? Je to trvalý stav? V prvom rade je potrebné vedieť, že veľa detí, ktoré nevedia čítať  netrpia dyslexiou a preto sa s tým dá niečo urobiť. Schopnosť naučiť sa čítať, môže obmedziť aj fakt, že je dieťaťu ubližované na psychickej úrovni. Deti sa mu vysmievajú, dospelí sú netrpezliví a podráždení z rôznych príčin a v neposlednej miere aj spôsob, akým sa dieťa  učí čítať, nemusí byť  ten najvhodnejší. Toto všetko sa môže odzrkadliť v tom, že dieťa nezvládne čítanie alebo číta zle aj keď má všetky predpoklady, aby to zvládlo. Je dôležité pomôcť dieťaťu odbúrať tento stres. Ak mu začnete hovoriť, že je hlúpe, lajdácke, na hodinách nepočúva učiteľku, alebo ho porovnávate s iným dieťaťom, ktoré lepšie číta, môže sa stať, že sa čítania vzdá. Tak ako aj my dospelí aj deti cítia, keď im to nejde. Nepotrebujú byť na to upozorňované. Potrebujú oporu a posmeľovanie, že to zvládnu.

Nov 07, 202112:31
10. Livecast #1 - @zena.v.omne

10. Livecast #1 - @zena.v.omne

V tejto špeciálnej epizóde podcastu Zborovňa sme si prizvali Simonku z IG profilu @zena.v.omne s ktorou sme sa rozprávali na rôzne témy. Povedali sme si niečo o výučbe, maturitách, pečení, láske, ale aj histórií stránky ŽENA.(v)o.mne. Veríme, že sa Vám táto epizóda bude páčiť. 

Za mierne nedostatky v kvalite sa ospravedlňujeme, ide o záznam z online hovoru cez Zoom. 

Ďakujeme a prajeme príjemné počúvanie.

Jun 06, 202139:41
9. Autizmus

9. Autizmus

Počet detí s autizmom dramaticky stúpa a podiel viny na tom má aj vyšší vek ich rodičov. V mnohých veciach však autisti vynikajú, preto sa ich porucha nepovažuje za chorobu, ale za neurologickú odlišnosť. Spoznajte s nami ich silné stránky.

May 09, 202113:27
8. Rómska otázka

8. Rómska otázka

Čo sa vám mihne hlavou, keď sa povie Róm? Zatvorte na chvíľu oči a porozmýšľajte nad tým. Vyjadrovali Vaše myšlienky niečo pozitívne, alebo negatívne? Klobúk dole pred všetkými, ktorým ako prvé napadli pozitívne myšlienky. To, ale aj oveľa viac sa dozviete v tejto epizóde podcastu Zborovňa.

Apr 17, 202127:34
7. Downov syndróm

7. Downov syndróm

Čo je downov syndróm, aké sú najčastejšie mýty o ňom a aké vzdelávanie týmto deťom vieme ponúknuť? 

Downov syndróm patrí k najbežnejším chromozomálnym poruchám a je najčastejší z vrodených syndrómov. Vyskytuje sa vo všetkých etnických skupinách v priemere u jedného zo 700 narodených detí. V priemere sa v rámci Slovenska narodí ročne 30 - 50 detí s Downovým syndrómom. 

Apr 04, 202118:38
6. ADHD - Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

6. ADHD - Porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

Hyperaktivita je zdravotný stav, kedy je dieťa neschopné sústrediť sa a pociťuje impulzívnosť. Tento problém postihuje milióny detí aj dospelých. To s čím majú jedinci s poruchou ADHD problém a ako kontrolujú svoje nálady sa dozvieš pri počúvaní našej ďalšej epizódy. 

Mar 27, 202116:33
5. Spánok a jeho dôležitosť

5. Spánok a jeho dôležitosť

Spánok nie je len časom, kedy naše telo oddychuje. Je to magický čas, kedy sa v ňom
deje množstvo procesov. Kto nedáva spať deti načas, určite si mnohé z negatívnych
dopadov nedostatku spánku neuvedomuje. Čo všetko sa deje, keď deti spia?
Mar 21, 202117:13
4. Toxický stres

4. Toxický stres

Pokiaľ sa deti majú vyrovnať so stresom v prostredí, ktoré je plné lásky, pochopenia a starostlivosti, cítia sa v bezpečí a dokážu prejsť stresovými situáciami bez toho, aby im zostali negatívne zážitky. Problém nastáva v zreteľných a jednoznačných situáciách, ako je emocionálne zneužívanie, ignorovanie, ale aj neustále rodičovské hádky, depresia či vážna choroba. Vtedy sa prežívaný stres môže ľahko zmeniť na toxický. Toto, ale aj oveľa viac sa dozvieš v tejto epizóde podcastu Zborovňa.

Mar 17, 202124:01
3. Marec - mesiac kníh

3. Marec - mesiac kníh

Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Aj známy pedagóg J.A. Komenský povedal: "Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom." Viac informácii o knihách a ich histórii nájdeš v tejto epizóde podcastu Zborovňa.

Mar 13, 202116:18
2. Maria Montessori - žena, ktorá zmenila pohľad na deti

2. Maria Montessori - žena, ktorá zmenila pohľad na deti

Maria Montessori priniesla svetu úplne nový prístup k deťom. Dovtedy boli bežne vychovávané autoritatívne, direktívne, považované za menejcenné, nedokonalé stvorenia. To ona odhalila ich potenciál samovzdelávania. Táto pokroková odborníčka videla v deťoch šancu sveta na budúcnosť a život v mieri. Šancu, že deti, ktoré vyrastú a raz sa stanú lídrami, budú rešpektujúce, tolerantné a rozhodnuté konať vo viere dobra pre seba i celú našu planétu.

Mar 06, 202112:23
1. Učenie doma, ako na to a čo na to náš mozog?

1. Učenie doma, ako na to a čo na to náš mozog?

Možno už máš toho všetkého plné zuby a nechce sa ti učiť, strácaš motiváciu, si stále doma, chýbajú ti kamoši, možno aj učitelia, no škola pokračuje a stále sa to na teba valí z každej strany. Ešte predtým ako väčšina z nás musela povinne ostávať doma na dištančnom vyučovaní začala byť celkom v móde forma vyučovania doma, známa ako domáce vzdelávanie, prípadne „homeschooling“.

Prečo je však dôležité byť aj v tejto Covidovej dobe aktívny v škole a učiť sa novým veciam? Vždy keď sa niečo nové naučíme, keď získame nejakú novú zručnosť alebo schopnosť, tak sa náš mozog mení – zmení sa jeho štruktúra, mozog mení svoje vnútorné prepojenia. O tomto, ale aj omnoho viac sa dozvieš v tejto epizóde. 

Príjemné počúvanie.


Feb 28, 202111:34