
Zielony Podcast
By Krzysiek Rzyman

Zielony PodcastMar 14, 2021

Trzeba dogadać się z PiSem w sprawie klimatu? Szmo Kacprzak, MSK
Czerwiec miesiącem protestów! W tę niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Marsz 4 czerwca, zorganizowany przez lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Z kolei dzień przed końcem roku szkolnego, 22 czerwca, na ulicę wielu polskich miast wyjdą uczniowie na protesty organizowane przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
Gościem Zielonego Podcastu jest Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Rozmawiamy o zbliżających się wyborach, o tym co MSK zrobi gdy to prawica po raz trzeci z rzędu wygra wybory, ale przede wszystkim o tym co planują dziś aktywistki i aktywiści. Jest więc mowa o kampanii "Wybierz klimat”, o akcji zbierania podpisów pod petycją do KE I RUE, w której MSK prosi o uzależnienie wypłaty środków z KPO od ponownej zmiany ustawy wiatrakowej, oraz o tym jak ten ruch zmienił się w ciągu ostatnich 4 lat.

Czym PO odróżni się od PiS w wyborach? Grzegorz Onichimowski, Instytut Obywatelski
Zdominowana przez państwowe koncerny energetyka, oparta na węglu, boryka się z coraz większymi problemami problemami. Nie chodzi jedynie o koszty emisji CO2, przestarzałe bloki węglowe, czy niedoinwestowane sieci przesyłowe, ale przede wszystkim o brak wizji dekarbonizacji tego sektora. Tak wygląda sytuacja po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Transformacja polskiej energetyki dopiero się rozpoczyna. Jak będzie wyglądać po tegorocznych wyborach? Z jakim programem w dziedzinie energetyki pójdzie do wyborów Platforma Obywatelska?
Gościem Zielonego Podcastu jest Grzegorz Onichimowski, koordynator zespołu ekspertów energetycznych Instytutu Obywatelskiego, think-tanku PO, wykładowca Uczelni Łazarskiego i Collegium Civitas, a wcześniej współtwórca i wieloletni prezes Towarowej Giełdy Energii.

Chcą dań wegańskich w stołówkach, a rząd proponuje dziczyznę. Elżbieta Lemańska-Błażowska, RdK
Rodzice dla Klimatu walczą o zapewnienie dzieciom roślinnych posiłków w szkołach i jednego dnia w tygodniu z wyłącznie bezmięsnym menu. Tymczasem Ministerstwo Klimatu ignoruje naukowe dowody na wpływ mięsa na zdrowie i planetę i proponuje dzieciom jedzenie dziczyzny. Czy to jest próba ochrony lobby myśliwskiego i przemysłu mięsnego? Czy zupełny brak zrozumienia problemu i prymitywna polityczna zagrywka?
Gościnią Zielonego Podcastu jest Elżbieta Lemańska-Błażowska z inicjatywy Rodzice dla Klimatu.

Koniec ery mięsa? Marcin Tischner, ProVeg Polska
"Zielony Podcast" wraca z odcinkiem, który wywraca stół. Mięso na talerzu to relikwia przeszłości? Czy wegańska dieta to przyszłość dla całego społeczeństwa?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Tischner, Corporate Engagement & Sustainability Specialist w ProVeg Polska, organizacji z pierwszej linii walki o roślinne alternatywy dla produktów zwierzęcych.
Bazując na najnowszym raporcie GFI Europe, Marcin wyjaśnia, dlaczego roślinne zamienniki mięsa są nie tylko zdrowszą, ale także bardziej zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej diety opartej na mięsie. Rozmawiamy o najnowszych trendach, badaniach i technologii, które mogą przekształcić naszą kulinarną przyszłość.
Raport dostępny tutaj: https://gfieurope.org/wp-content/uploads/2023/03/Polska-Analiza-rynku-detalicznego-roslinnych-alternatyw.pdf

Od 2 maja żyjemy na kredyt... Ziemi. Maria Andrzejewska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Gościnią Zielonego Podcastu jest Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, która zwraca uwagę na troskę nie tylko o klimat, ale także o bioróżnodność, czyli różnorodność biologiczną.
W rozmowie pojawia się też temat walki z jednorazowym plastikiem, a to za sprawą Światowego Dnia Środowiska, który będziemy obchodzić 5 czerwca. Światowy Dzień Środowiska to inicjatywa na rzecz naszej planety, zapoczątkowana w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2023 roku jest poświęcony walce z plastikiem. Plastik jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ponieważ zanieczyszcza glebę, wodę i powietrze, wpływa negatywnie na bioróżnorodność i zdrowie ludzi. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) prowadzi kampanię #BeatPlasticPollution, która ma na celu zmobilizować ludzi do ograniczenia produkcji i zużycia plastiku oraz do poprawy jego recyklingu. UNEP zachęca także do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie plastiku jest także wysoko na agendzie Unii Europejskiej.

Czy potrzebujemy ustawy o ochronie klimatu? Nawet Węgry już taką mają. Wojciech Kukuła, ClientEarth
Organizacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała pierwszy w Polsce projekt ustawy o ochronie klimatu. Co znalazło się w tym dokumencie, jakie ma szanse na polityczne poparcie i w jakich krajach obowiązują już podobne przepisy o tym rozmawiamy w nowym Zielonym Podcaście.
Gościem Zielonego Podcastu jest Wojciech Kukuła, Senior Lawyer w fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Projekt do znalezienia tutaj: https://www.clientearth.pl/poznaj-glowne-zalozenia-projektu-ustawy-o-ochronie-klimatu/

Narodowe atomowe wzmożenie: w Polsce powstanie 100 atomówek?! Marcin Kowalczyk, WWF Polska
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wystąpiła do Ministerstwa Klimatu o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej. Podobny wniosek złożył państwowy KGHM w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych. Z kolei Orlen zapowiedział budowę nawet 80 małych reaktorów SMR i już podał pierwsze lokalizacje. Swoje reaktory ma mieć także grupa Azoty. Z kolei drugi "duży" atom budować ma państwowaPolska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka.
Tymczasem Niemcy zamknęli swoje ostatnie działające reaktory kilka dni temu, a w Finlandii po latach opóźnień i kilkukrotnym przekroczeniu pierwotnie planowanego budżetu oddany został do użytku nowy i największy blok w elektrowni jądrowej Olkiluoto.
Czy w Polsce faktycznie powstanie blisko setka reaktorów jądrowych, czy to tylko przedwyborcze wzmożenie, podobne do łupkowego sprzed ponad dekady?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.

Jaka jest nowa strategia energetyczna Polski i czy zmieni się po wyborach? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Polityka Energetyczna Polski 2040 (PEP2040), która ledwo została przyjęta na początku 2021 roku ma niedługo zostać zaktualizowana. Aktualizacja została zapowiedzenia przez rząd Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku, niedługo po rozpoczęciu przez Rosję pełnosalowej inwazji na Ukrainę.
PiS nie może jednak dogadać się z koalicjantem - partią Zbigniewa Ziobry - co do szczegółowych zapisów nowego dokumentu.
Co znajduje się w aktualizacji PEP2040? Jak ma wyglądać mix energetyczny Polski w 2030 i 2040 roku? Co z rozwojem fotowoltaiki oraz wiatraków?
Gościem Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityki Insight, współautor podcastu "Energia do zmiany".

Dlaczego Lasy Państwowe rżną Puszczę Karpacką? Dr Jakub Rok, Dzikie Karpaty
Lasy Państwowe prowadzą intensywną wycinkę drzew w Puszczy Karpackiej i nie oszczędzają nawet drzew "pomnikowych". Jak można ochronić ten unikalny teren? Kto ma jakie interesy? Co trzeba zmienić w polskim prawie i o co i o kogo zadbać podczas sprawiedliwej transformacji obszarów przyrodniczo cennych?
Gościem Zielonego Podcast jest dr Jakub Rok z inicjatywy Dzikie Karpaty, pracownik Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim.
Petycja w obronie karpackich olbrzymów do podpisania tutaj: https://www.naszademokracja.pl/petitions/w-obronie-najstarszych-drzew-karpackich-olbrzymow

Koniec aut spalinowych od 2035, polski sprzeciw i przyszłość Izery. Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy na temat unijnego zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku, który jest elementem pakiety Fit for 55. I zastanawiamy się dlaczego Polska była jedynym krajem, który głosował przeciwko temu zakazowi.
Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk, ekspertem w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) oraz przedstawiciel organizacji Transport & Environment w Polsce.

Tusk chce dalej fedrować, PiS straszy jedzeniem robaków, czyli jak politycy ignorują kryzys klimatyczny. Joanna Flisowska, Instytut Reform
Czy politycy w Polsce mają wystarczającą wiedzę na temat klimatu i polityki klimatycznej? Czy opozycja byłaby gotowa do wprowadzenia odpowiednich polityk? Dlaczego Donald Tusk, który jeszcze kilka miesięcy temu przepraszał za politykę energetyczną swojego poprzedniego rządu dziś znów zapowiada dalsze fedrowanie na Śląsku. W tym odcinku rozmawiamy także o najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Gościnią Zielonego Podcastu jest Joanna Flisowska, starsza analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej w Instytucie Reform.

Somalia i Kenia zmagają się z największą suszą od 40 lat. Dalia Mikulska, Polska Akcja Humanitarna
To jest wyjątkowe wydanie Zielonego Podcastu, połączenie Warszawa - Kenia, a dokładniej Warszawa - Nairobi.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Dalia Mikulska, koordynatorka działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Somalii i Kenii.
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Jak przypomina PAH na świecie 785 milionów ludzi nie ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej, problemy ma 2 MILIARDY ludzi.
W środę 22 marca o godz. 17 Polska Akcja Humanitarna organizuje webinar z prof. Szymonem Malinowskim "Czy kryzys wodny na świecie to nasza spraw(k)a?".
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/744399263951725

O co walczy Ruch Solidarności Klimatycznej? Anna Niedziałkowska i Przemek Siewior, RSK
Gośćmi Zielonego Podcastu są Anna Niedziałkowska i Przemek Siewior z Ruchu Solidarności Klimatycznej, nowej organizacji aktywistycznej.
Jak piszą o sobie: "Jesteśmy reakcją na głęboki kryzys dotykający człowieka i w konsekwencji również naturę. Tworzymy dostępny dla wszystkich, powiększający się, pokojowy ruch społeczny na rzecz życia, który odważnie i czule wspiera osoby oraz zmienia społeczeństwo w związku z katastrofami klimatyczną i ekologiczną. Budujemy alternatywę do obecnego systemu kulturowego, ekonomicznego i politycznego oraz wpływamy na ten istniejący, ciesząc się ze wsparcia wytwarzanej w ten sposób wspólnoty. Rozumiemy, że jesteśmy częścią większej zmiany."
Więcej o Ruchu przeczytasz na https://www.solidarnoscklimatyczna.pl

Czy 2023 to rok zmiany? Sztuczna inteligencja pomoże? Wiktoria Jędroszkowiak, Inicjatywa Wschód
O zbliżających się wyborach parlamentarnych i samorządowych (oraz europejskich), opozycji, którą mógłby połączyć temat sprawiedliwej transformacji, o sztucznej inteligencji, ChatGPT, wyszukiwarce Bing, nadzwyczajnych zyskach Orlenu, imporcie rosyjskiej ropy, o dezinformacji, o prawicy bojącej się miast 15-minutowych, i wreszcie o aktywizmie klimatycznym rozmawiamy w pierwszym odcinku Zielonego Podcastu w 2023 roku, po 2 miesięcznej przerwie.
Gościnią jest Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, związana z ruchem Fridays For Future.

Co nas czeka w 2023 roku? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl
Z redaktorami naczelnymi Justyną Piszczątowską z green-news.pl i Patrykiem Strzałkowskim z zielona.gazeta.pl będziemy - w ostatnim Zielonym Podcaście w 2022 roku - rozmawiać o tym co przyniesie nowy rok i jak podsumowujemy ten, który już się kończy.

Rewolucyjna książka kucharska! Marta Palińska i dr Konrad Skotnicki, Greenpeace Polska
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy o "REWOLUCYJNEJ KSIĄŻCE KUCHARSKIEJ, CZYLI PRZEPISACH NA LEPSZĄ POLSKĘ".
Książkę wydał Greenpeace Polska, a można ją zdobyć na stronie http://rewolucyjna.pl
Gośćmi Zielonego Podcastu są Marta Palińska, aktywistka i współautorka książki oraz dr Konrad Skotnicki, czyli Doktor z Tiktoka, popularyzator nauki. Obydwoje związani z Greenpeace Polska.

Przyszłość energetyki to spółdzielczość? Krzysztof Ruciński, CoopTech Hub
W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy o tym jak dziś wyglądają przepisy dot. spółdzielni energetycznych, jaki jest potencjał w tym obszarze dla terenów wiejskich, czy spółdzielnie energetyczne mogą działać także w miastach oraz w jakich krajach takie rozwiązania się sprawdziły i skąd brać dobre praktyki.
Gościem Zielonego Podcastu jest Krzysztof Ruciński z CoopTech Hub.
Manual Społeczności Energetycznych do przeczytania tutaj: https://www.hub.coop/publikacja/manual-spolecznosci-energetycznych/

Jaki mamy klimat? Nie daj się nabrać. Mirosław Proppé, WWF Polska
Jak wynika z badania badania State of Science Index, 8% Polaków nie wierzy w zmianę klimatu. I chociaż są udowodnione naukowo, podważane są również antropogeniczne przyczyny tych zmian. W walce z dezinformacją w tym temacie powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu.
Klimatyczna Baza Wiedzy powstała z inicjatywy Purpose Climate Lab (PCL), które od czterech lat inicjuje w Polsce projekty mające na celu podnoszenie świadomości mieszkańców oraz liderów opinii w zakresie zmiany klimatu, zanieczyszczenia powietrza, czy dezinformacji klimatycznej.
W funkcjonowaniu bazy wiedzy o klimacie kluczowa jest bezstronność, odpowiednie zaplecze naukowe oraz profesjonalizm, które umożliwią jej właściwe działanie. Gwarantem tego jest Rada Ekspertów i Ekspertek, w skład której wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki kluczowych organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i podmiotów akademickich w Polsce.
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.
Klimatyczna Baza Wiedzy dostępna jest pod adresem https://klimatycznabazawiedzy.org

Narada obywatelska o kosztach energii. Maria Belina Brzozowska, Fundacja Stocznia
Fundacja Stocznia, wraz z partnerami, jako pierwsza w Polsce zachęciła mieszkanki i mieszkańców do wzięcia udziału w autentycznej i szczerej rozmowie na temat pomysłów na rozwiązanie palącego problemu, jakim są wysokie koszty energii.
"Narada obywatelska o kosztach energii" zakończyła się głosowaniem 16 listopada. Jej pełne wyniki poznamy 6 grudnia.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Maria Belina Brzozowska z Fundacji Stocznia.
Więcej o naradzie przeczytacie tu: https://naradaoenergii.pl

Kiedy przesiądziemy się do elektryków? Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie w Polsce bardzo dynamicznie, ALE to tak zwany efekt niskiej bazy. Elektryków sprzedane w Polsce w tym roku (od stycznia do września) zaledwie niespełna 8 tys. sztuk podczas gdy liczba rejestracji wszystkich nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 317 tys. pojazdów. Takie dane znajdziemy w raporcie KPMG Poland i PZPM.
Kiedy sprzedaż pojazdów bateryjnych przyspieszy? A może Polska zostanie motoryzacyjnym skansenem Europy?
Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Wszyscy zrzucimy się na atom? Paweł Szypulski, Greenpeace Polska
Rząd PiS postanowił właśnie, że uszczęśliwi nas wszystkich atomem. Nie odblokuje budowy wiatraków, nie zainwestuje w sieci przesyłowe, żeby przyłączać więcej zielonych źródeł energii, nie wprowadzi nowych zachęt (ani nawet przywróci) dla prosumentow, ale właśnie atom. To jest dobra odpowiedź na kryzys klimatyczny i kryzys energetyczny?
Gościem Zielonego Podcastu jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie jest ważny, czy nie? Marcin Kowalczyk, WWF Polska
Dziś (6 listopada 2022) rozpoczyna się 27. szczyt klimatyczny, czyli Konferencja stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27). Potrwa co najmniej do 18 listopada, choć jak pokazuje doświadczenie poprzednich szczytów może się przedłużyć.
Czego możemy oczekiwać po tym spotkaniu? Dlaczego w mediach nie słyszymy o szczycie w egipskim Sharm El-Sheikh tyle co o zeszłorocznej konferencji w Glasgow? Z jaką nadzieją na to wydarzenie jadą przedstawiciele państw rozwijających się, a co zaproponują im liderzy najwyżej rozwiniętych gospodarek?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej, a wcześniej przez 14 lat pracownik Ministerstwa Finansów.

Co górnicy myślą o kryzysie klimatycznym? dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Instytut Spraw Publicznych
Gościnią Zielonego Podcastu jest dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych, współautorka raportu "Co po węglu? Górnicy o klimacie, transformacji i przyszłości".
Raport do pobrania pod linkiem: https://www.isp.org.pl/pl/aktualnosci/co-po-weglu-gornicy-o-klimacie-transformacji-i-przyszlosci

Wiatrak dla Morawieckiego, czyli co dziś robią aktywiści? Dominika Lasota, Inicjatywa Wschód
W piątek 28 października inicjatywa Wschód organizuje Strajk Kryzysowy. Rusza o godz. 18 spod Pałacu Kultury.
O strajku, aktywizmie i o wiatraku sprezentowanym premierowi Morawieckiemu rozmawiamy w nowym Zielonym Podcaście.
Gościnią jest Dominika Lasota, aktywistka z inicjatywy Wschód.

Gdzie zniknęły miliardy z systemu handlu emisjami? Anna Frączyk, ClientEarth
Polski rząd jako jeden z powodów wysokich cen energii podaje unijny system ETS. Tymczasem dziesiątki miliardów złotych, które wpłynęły do polskiego budżetu ze sprzedaży uprawnień do emisji od 2013 roku, zamiast na transformację energetyczną zostały wykorzystane w innych celach.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Anna Frączyk, prawniczka w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, autorka raportu „Kreatywna księgowość. Jak Polska marnuje środki z EU ETS”.
Raport do przeczytania tutaj: https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/artykuly/nowy-raport-kreatywna-ksiegowosc-jak-polska-marnuje-srodki-z-eu-ets/

Kto się boi wiatraków? Aleksander Śniegocki, Instytut Reform
Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie były w ostatnich dniach najniższe w skali całej Europy. Wszystko za sprawą wiatraków!
Ale nie wszystkim wiatraki w Polsce się podobają. Kto się ich boi? Politycy? Lobby węglowe? Co blokuje zniesienie zasady 10H, która od 2017 praktycznie zablokowała nowe projekty wiatrowe.
Gościem 2 odcinka 5 sezonu Zielonego Podcast jest Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform.

Jak oszczędzać energię tej zimy? Dr Sonia Buchholtz, Forum Energii
To już 5 sezon Zielonego Podcastu, a ja nadal pytam o klimat.
Gościnią pierwszego odcinka tego sezonu jest Dr Sonia Buchholtz, dyrektorka programu Finansowania transformacji energetycznej w think-tanku Forum Energii i adiunktka w SGH.
Cały raport do znalezienia tutaj: https://www.forum-energii.eu/pl/analizy/toolbox

Jest gotowy scenariusz zielonej transformacji Polski! Marcin Popkiewicz, autor "Zrozumieć transformację energetyczną"
To już ostatni, 40. odcinek 4. sezonu Zielonego Podcastu. I tak jak sezony 1. i 2 rozpoczynaliśmy od rozmowy z Marcinem Popkiewiczem, tak teraz będziemy kończyć ten sezon.
Gość: Marcin Popkiewicz, z wykształcenia fizyk jądrowy, dziennikarz, autor książek, współautor portalu "Nauka o klimacie", przewodniczący komitetu moniturajacegc projekty Europejskiego Zielonego Ładu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Książkę Marcina "Zrozumieć transformację energetyczną - Od depresji do wizji albo jak wykopywać się z dziury, w której jesteśmy" kupicie m.in. tu: https://postfactum.com.pl/produkt/zrozumiec-transformacje-energetyczna a w wersji na czytniki tu: https://postfactum.com.pl/produkt/zrozumiec-transformacje-energetyczna-e-book
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Bądźmy w kontakcie, szczególnie jeśli macie pomysły na rozmowy, ciekawych gości, czy ważne do nagłośnienia inicjatywy. Krzysiek Rzyman do usłyszenia.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Konsumenckie wybory uratują lasy deszczowe? Maria Staniszewska, PKE i prof. Bogdan Chojnicki, UPP
11 mln hektarów lasów zniknęło z powierzchni Ziemi tylko w ubiegłym roku. Przez ostatnie 3 dekady to aż 420 mln hektarów lasów, czyli tyle co - jak wylicza Koalicja Klimatyczna - powierzchnia całej Unii Europejskiej. A lasy to przecież pochłaniacz dwutlenku węgla z atmosfery.
Jaki wpływ na wylesianie mają nasze wybory konsumenckie? Co zapisano w nowej dyrektywie Unii Europejskiej?
Gośćmi Zielonego Podcastu są:
Maria Staniszewska, prezeska Polskiego Klubu Ekologicznego,
prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Prawa „zielonych” konsumentów. Małgorzata Cieloch, UOKiK
Elektrośmieci to jeden z problemów z którym musimy się mierzyć jako konsumenci, choć tak na prawdę odpowiedzialność powinna spoczywać też na producentach i sprzedawcach. I gdyby wczytać się w przepisy to tak właśnie jest. Tylko, że za mało o tym wiemy, a sklepy mają swoje grzechy na sumieniu. O elektrośmieciach, ale też nieuczciwych sprzedawcach paneli fotowoltaicznych i fałszywych opiniach w internecie rozmawiamy dziś z osobą, która zna się na wszystkich konsumenckich tematach.
Gościnią Zielonego Podcastu jest rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Piątka Sterczewskiego, czyli jak naprawić ZbiorKom. Franek Sterczewski, aktywista i poseł KO
W Zielonym Podcaście dziś jedno słowo: (albo dwa, jak kto liczy): ZbiorKom.
O pociągach, autobusach, tanich liniach, nocnych połączeniach, cenach biletów, mobilności w miastach i o końcu spalinowych pojazdów rozmawiamy z posłem z Poznania i aktywistą Frankiem Sterczewskim, członkiem sejmowego klubu Koalicji Obywatelskiej.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

W Polsce będziemy palić chrustem? UE wprowadza kolejne sankcje. Joanna Flisowska i Doktor z TikToka, Greenpeace
Minął już setny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zyski Moskwy z eksportu paliw kopalnych biły w tym czasie rekordy.
Czy to się w końcu zmieni? Co wprowadza 6 unijny pakiet sankcyjny? Co jeszcze trzeba zrobić i gdzie w tej dyskusji jest transformacja energetyczna?
Na te pytania odpowiadają eksperci Greenpeace Polska, bo potrzebujemy i "green" rewolucji, i pokoju.
Gośćmi są Joanna Flisowska szefowa działu "Klimat i Energia" w Greenpeace i dr Konrad Skotnicki, czyli Doktor z TikToka.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Palenie lasów jest eko? Michał Kolbusz, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Mówisz odnawialne źródła energii myślisz: wiatraki, fotowoltaika, może energia geotermalna... Tymczasem na świecie, w Europie, a w szczególności w Polsce największym źródłem OZE jest biomasa leśna. Czyli ścinamy las, palimy go i w tabelce odhaczamy jako źródło - nomen omen - zielone. Cale szczęście ma się to w końcu zmienić. Miejmy nadzieję...
Gościem Zielonego Podcastu jest Michał Kolbusz, analityk do spraw biomasy leśnej w Stowarzyszeniu "Pracownia na rzecz Wszystkich Istot".
Raport do przeczytania tutaj: https://pracownia.org.pl/o-pracowni/wydawnictwa-pracowni/lasy-do-spalenia-prawdziwa-cena-bioenergii
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ta susza już się nie skończy! Michał Marcinkowski, Instytut Ochrony Środowiska
Susza trafiła na nagłówki gazet i serwisów informacyjnych… kilku lat temu. I już nie zniknie. Jaka jest skala tego problemu w Polsce, Europie i na Świecie? Jakie są konsekwencje i czy jakoś możemy tym suszom zaradzić, a przynajmniej się na nie przygotować?
Gościem jest hydrolog Michał Marcinkowski, główny specjalista w Zakładzie Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Twój bank też finansuje sektor paliw kopalnych? Gaweł Andrzejewski, fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Banki chętnie chwalą się swoimi zielonymi strategiami, ale banki to nie tylko placówki z roślinami, elektroniczne wyciągi bez zbędnego używania papieru, czy karty płatnicze z recyklowanego plastiku, które możemy mieć w portfelach. Banki to przede wszystkim źródło finansowania dla firm, w tym także dla firm wydobywczych, spółek z sektora energetycznego i paliwowego.
Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" przyjrzała się strategiom instytucji finansowych i nie wyglądają one wcale tak zielono, jak widzimy to w reklamach, czy na stronach internetowych…
Gościem Zielonego Podcastu jest Gaweł Andrzejewski aktywista i ekspert fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.
Raport do pobrania ze strony fundacji: https://rt-on.pl/wiadomosci/item/633-raport-bankowy-maj-2022
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Biznes #bezplastiku: drogeria bez jednorazowych opakowań. Magda Januszkiewicz, Drogerie DOT
Do tej pory wyglądało to tak: przychodzisz do drogerii, kupujesz płyn do mycia naczyń, używasz go, a na końcu wyrzucasz całkiem niezłe plastikowe opakowanie. Ale może wyglądać inaczej, i tak jest w miejscu które stworzyła moja dzisiejsza gościni - w Drogerii DOT. Opakowania są wielorazowe, a produkty się po prostu uzupełnia. I to wszystko w atmosferze przypomijącej połączenie modnego butiku z wnętrzem i maszynami centrum nauki Kopernik.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Magda Januszkiewicz, założycielka Drogerii DOT.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Instrukcja obsługi przyszłości, czyli jak nie zwariować od tego wszystkiego. Areta Szpura, aktywistka
Areta Szpura, aktywistka klimatyczna, w swoim poprzednim życiu założyła markę Local Heroes, a dziś szuka odpowiedzi na pytania, które chyba wszyscy powinniśmy sobie zadawać. Najpierw w książce Jak uratować świat?", a teraz w "Instrukcji obsługi przyszłości", która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Buchmann. Przy tej książce Areta pracowała z Emilią Padoł.
W nagraniu towarzyszył nam pies Arety - Faflun!
Nową książkę Arety znajdziecie m.in. tutaj: https://www.empik.com/instrukcja-obslugi-ziemi-szpura-areta,p1297774366,ksiazka-p oraz we wszystkich dobrych księgarniach, zajrzyjcie koniecznie do tych mniejszych.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

I gdzie to embargo?! Od początku wojny zapłaciliśmy Rosji 40 MILIARDÓW EURO za surowce. Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Mijają dwa miesiące od pierwszego ataku Rosji na Ukrainę w tym roku. Przed oczami mamy obrazy z Buczy, Kramatorska, teraz Mariupola. Tysiące, być może dziesiątki tysięcy cywilnych ofiar wojny, do tego kilka tysięcy żołnierzy, którzy polegli. Zniszczone miasta, zniszczona infrastruktura, zanieczyszczone środowisko.
Na jakie sankcje zdecydowała się w tym czasie Europa, która rosyjskim spółkom surowcowym zapłaciła w rym okresie prawie 40 MILIARDÓW euro? Jak na tle wspólnoty wypada Polska? Czy faktycznie widzimy przyspieszenie transformacji energetycznej?
Gościem Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych Polityki Insight, autor podcastu Energia do zmiany.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Marnujemy miliony ton żywności! Błażej Krasoń, Banki Żywności
Rolnictwo odpowiada za aż 1/10 emisji gazów cieplarnianych w Europie. Na świecie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. Tymczasem mnóstwo żywności po prostu marnujemy. Szczególnie w tym świątecznym okresie.
W Zielonym Podcaście rozmawiamy o tym ile i czego wyrzucamy, oraz co zrobić, żeby to powstrzymać, a także o nowych badaniach zleconych przez startup Too Good To Go.
Gościem jest Błażej Krasoń, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności i prezes Bank Żywności we Wrocławiu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Raport IPCC daje nadzieję. Możemy obniżyć emisję o połowę do 2030! Paweł Wiejski, Instytut Zielonej Gospodarki
Jeszcze da się coś zrobić w walce o klimat, jeśli tę walkę i zdecydowane działania podejmiemy DZIŚ!
Takie są wnioski z 3. części najnowszego raportu IPCC, czyli Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.
O nowym raporcie, wnioskach dla nas i dla rządzących oraz o elektrycznym hummerze rozmawiamy dziś z Pawłem Wiejskim z Instytutu Zielonej Gospodarki.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Polska zmienia dilera zamiast odejść od węgla. Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak, Fridays For Future
Polski rząd zapowiada odejście od rosyjskiego węgla - za miesiąc. Oraz z końcem roku od importowanych ze wschodu ropy i gazu. Nad sanckjami pracuje też cała Unia Europejska. Tymczasem aktywistki które spotkały się ostatnio z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - zaznaczają - zmiana kierunku importu ropy czy gazu to po prostu zmiana dilera.
Gościniami Zielonego Podcastu są aktywistki Dominika Lasota z ruchu Fridays for Future oraz Wiktoria Jedroszkowiak z Fridays for Future, prowadząca w Newonce Radio program i podcast Klimat.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Prof. Szymon Malinowski: Czas zdjąć nogę z gazu. I to dosłownie.
Ograniczenie prędkości na autostradach do 120km/h i drogach ekspresowych do 100 km/h pozwoliłoby natychmiast zmniejszyć zużycie paliwa - pisze na swoim profil w mediach społecznościowych znany fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski. A pod tym postem prawdziwa burza komentarzy.
O tym co każdy z nas może zrobić dla klimatu, o polskiej polityce i o nowym stanowski zespołu klimatycznego PAN rozmawiamy dziś właśnie z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórcą portalu „Nauka o klimacie” oraz przewodniczącym Zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Europa zwleka z embargo, a Polska z budową wiatraków. Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Forum Energii
Od początku rosyjskiej inwazji minęło już 3,5 tygodnia, tymczasem Europa nadal importuje surowce ze wschodu. Import gazu nawet rośnie.
Czy poza politycznymi gestami, także odważnymi, unijny liderzy zbiorą się na odwagę i wprowadzą embargo na rosyjski gaz, ropę i węgiel? Co blokuje stary kontynent w podjęciu tej decyzji? Co my jako konsumenci możemy i powinniśmy zrobić?
Gościnią Zielonego Podcastu jest dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, dyrektorka Programu Elektroenergetyka w think tanku Forum Energii.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Polska nadal importuje rosyjski węgiel?! Co z odejściem od rosyjskich surowców? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Rosyjska inwazja trwa już ponad 2,5 tygodnia, tymczasem Polska nadal kupuje rosyjski gaz, ropę, a jak się okazuje także węgiel.
Jak to możliwe? Czy Unia Europejska poradzi sobie bez tych surowców i przestanie finansowo wspierać Putina?
Co my jako konsumenci możemy zrobić? I co dalej z transformacją energetyczną Europy - przyspieszy, czy zostanie zawieszona?
Gościem, Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych Polityki Insight oraz autor podcastu "Energia do zmiany".
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak Polska i Europa poradzi sobie bez ropy, gazu i węgla z Rosji? Inwazja Putina przyspieszy transformację? Joanna Flisowska, Greenpeace
Czy Polsce uda się uniezależnić od rosyjskiego gazu, węgla i ropy? Czy Europa ma dziś jakiekolwiek inne wyjście?
Trwająca rosyjska inwazja na naszych wschodnich sąsiadów pokazała nam wszystkim to drugie, oprócz klimatycznego, oblicze uzależnienia od paliw kopalnych.
Gościnią jest Joanna Flisowska, szefowa działu "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Polskie firmy bez pomysłu (i strategii) na obniżanie emisji. Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Climate Strategies Poland
Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie przed nami, ale dziś najważniejsze jest zatrzymanie rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Ten odcinak został nagrany 3 tygodnie temu, tuż przed moim urlopem.
Rozmawiamy w nim o raporcie "Lepiej późno niż później. Redukcja śladu węglowego a konkurencyjność klimatyczna polskich firm".
Gościnią jest dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska, założycielka fundacji Climate Strategies Poland.
Raport do pobrania tutaj: https://konkurencyjnoscklimatyczna.pl
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Młodzi przestają jeść mięso. I wyjdzie im to na zdrowie. Anna Jakubowska, Fundacja Bölla i Klaudia Kryńska, Agro-Perma-Lab
Młode Polki i młodzi Polacy jedzą coraz mniej mięsa i częściej chcą ograniczyć jego konsumpcję w przyszłości. Wyniki reprezentatywnego sondażu wskazują, że wybory te mają charakter deklaracji światopoglądowej i mogą wpływać na politykę w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach.
Takie są najnowsze badania z publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie "Atlas Mięsa". Raportowi towarzyszy podcast "Co z tym mięsem".
Gościniami Zielonego Podcastu są:
Anna Jakubowska, Kierowniczka Programu Europejska Polityka Rolna w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
oraz Klaudia Krynska z Fundacji Agro-Perma-Lab i autorka podcastu "Co z tym mięsem?".
Raport do pobrania tutaj: https://pl.boell.org/pl/2022/02/15/atlas-miesa-2022-czyli-w-prosty-sposob-o-koniecznych-zmianach-w-produkcji-miesa
Podcast "Co z tym mięsem?" dostępny tutaj: https://open.spotify.com/show/4HwiLEloBF7xpCeR2QS297
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czy PGE chce zalania Gdańska? No i ch*j. Kasia Bilewska, Greenpeace i Doktor z TikToka Konrad Skotnicki
W centrum Warszawy pojawiła się kampania outdoorowa obnażająca kłamstwa koncernu PGE dotyczące klimatu. Występują w niej ikoniczne gatunki zwierząt w Polsce: borsuk, suseł, ryś i foka. To nawiązanie do kampanii PGE, w której zwierzęta zachwalają rzekome zielone rozwiązania koncernu.
W nowej wersji, przygotowanej przez Greenpeace, dowiadujemy się jak rzeczywiście wygląda działalność i strategia koncernu.
Gośćmi Zielonego Podcastu są rzeczniczka Greenpeace Polska Katarzyna Bilewska
oraz dr Konrad Skotnicki znany w social mediach jako Doktor z TikToka.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec ze spalinowymi autobusami! Czas na elektryki i wodór. Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska
To ważna deklaracja. Gdańsk nie będzie już kupować autobusów spalinowych. Stawia na elektryki oraz w przyszłość pojazdy wodorowe.
Jak Gdańsk, który dziś wcale nie jest liderem elektromobilności, dąży do zeromemisyjności w transporcie? Jak ta decyzja wpisuję się w strategię miasta? I co z systemem roweru miejskiego, czy raczej metropolitalnego, w Trójmieście ?
Gościem jest Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Dlaczego rodzice angażują się w walkę o ochronę klimatu? Dwie historie: Kamili Kadzidłowskiej i Marzeny Wichniarz
O MSK, czyli Młodzieżowym Strajku Klimatycznym słyszeli chyba wszyscy. O RDK, czyli Rodzicach Dla Klimatu usłyszycie dziś w rozmowie.
Będzie o tym dlaczego rodzice - czy jak woli minister Czarnek precyzyjnie "mamy i taty" angażują się w obronę klimatu, środowiska i bioróżnorodności. Jakie są motywacje, czy ktoś zmienił z powodu aktywizmu pracę, albo z czegoś zrezygnował. I o tym jak dołączyć do tej inicjatywy.
Gościniami są Kamila Kadzidłowska i Marzena Wichniarz z inicjatywy Rodzice Dla Klimatu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec z mierzeniem wszystkiego wzrostem PKB! Zieloni mają plan. Mateusz Krauze, Zieloni
Odejście od mierzenia wszystkiego wzrostem PKB, stworzenie Zielonych Rynków Finansowych, odnowa gospodarcza w regionach węglowych, niższy VAT na zielone produkty i usługi - to główne założenia gospodarczego filaru Zielonego Planu Odbudowy, zaprezentowanego w Warszawie przez Zielonych.
Jak będzie, a przynajmniej, jak powinna wyglądać przyszłość? O tym porozmawiamy ze współautorem ZPO.
Gościem Zielonego Podcastu jest Mateusz Krauze, z brukselskiego koła polskich Zielonych, współautor Zielonego Planu Odbudowy, na co dzień pracujący w Komisji Europejskiej, gdzie zajmuje się rynkami finansowymi.
Zielony Plan Odbudowy do przeczyta tutaj: https://partiazieloni.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zielony-Plan-Odbudowy-1.pdf
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Wegańska Warszawa! I cała Polska. Kacper Nowicki, Green REV Institute
Zielona rewolucja trwa! Może nie w każdej branży, ale w gastronomii Polska nie ma się czego wstydzić.
Warszawa już kilka lat temu została okrzyknięta jedna z wegańskich stolic świata.
I właśnie o roślinnych lokalach w największym mieście Polski opowiada nowy dokument "Wegańska Warszawa", o który rozmawiamy.
Gościem jest Kacper Nowicki z Green REV Institute.
Film do zobaczenia tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=BbgPgq1on6I
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Opłata atomowa pojawi się na rachunkach za prąd? Dominik Brodacki, Polityka Insight
Czy Polska będzie jedynym krajem Unii Europejskiej który zamiast na odnawialnych źródłach energii, skupi się teraz na budowie elektrowni jądrowej? Kto za to zapłaci? Na rachunkach za prąd pojawi się nowa atomowa dopłata?
O planach rządu - o tym czy są realne, jaką technologię wybierzemy, ile w tym jest polityki, a ile kalkulacji rozmawiamy z analitykiem ds. energetycznych Polityki Insight.
Gość: Dominik Brodacki, analityk ds. energetycznych Polityka Insight
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Co nas czeka w 2022 roku w Polsce i na świecie? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl
To już nasza mała tradycja, z redaktorami naczelnymi Justyną Piszczątowską z green-news.pl i Patrykiem Strzałkowskiem z zielona.gazeta.pl będziemy - w pierwszym Zielonym Podcaście w 2022 roku - rozmawiać o tym co przyniesie nowy rok i jak podsumowujemy ten, który już (szczęśliwie, sic!) się zakończył.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

2021 - ależ to był rok!
W 2021 roku w każdą niedzielę mogliście słuchać Zielonego Podcastu! Udało się.
W ostatnim odcinku w tym roku moje jedno życzenie do Was.
Trzymajcie się ciepło!
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Święta w duchu zero-waste? To możliwe! Kasią Wągrowska, ograniczamsie.com
Kurierzy pędzą z paczkami, w galeriach handlowych kolejki, do świąt pozostał niespełna tydzień. Jak nie zwariować w tym czasie i zorganizować święta w duchu zero-waste?
Gościnią tego odcinka jest Kasia Wągrowska, autorka bloga ograniczamsie.com, którą znajdziecie na Instagramie pod nickiem @kasia_ograniczamsie
Książki Kasi "Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej" szukajcie tutaj: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zycie-zero-waste-zyj-bez-smieci-i-zyj-lepiej-katarzyna-wagrowska-93903
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Panele słoneczne przestaną się opłacać w 2022? Rząd zmienił przepisy. Tobiasz Adamczewski, Forum Energii
Co za paradoks - 70% energii w Polsce pochodzi z węgla, bo rząd niewiele robi w kierunku transformacji na zieloną stronę mocy. Tymczasem Polki i Polacy sami inwestują w odnawialne źródła energii. Takich małych instalacji w naszym kraju w przyszłym roku może być już milion.
Tyle że… rząd postanowił zmienić zasady podłączania nowych paneli fotowoltaicznych na dużo mniej korzystny.
Dlaczego? Jak bardzo zahamuje to rozwój OZE w Polsce? I czy da się jeszcze załapać na wsparcie według starych zasad?
Gościem Zielonego Podcastu jest Tobiasz Adamczewski, kierownik ds. OZE w think-tanku Forum Energii.
Raport "Mikroinstalacje na zakręcie" do pobrania tutaj: https://forum-energii.eu/pl/analizy/pv-na-zakrecie
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

O ściemie w reklamach mięsa - 7 mitów. Krzysztof Cibor, Greenpeace
Przemysł mięsny korzysta w reklamach z tych samych trików co branża tytoniowa. Tyle że, reklama paróweczek, szyneczek czy steków jest wciąż dozwolona. Greenpeace przyjrzał się temu jak te reklamy wyglądają i pokazuje w nowym raporcie całą prawdę na ten temat.
Gościem Zielonego Podcastu jest Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.
Raport "Przereklamowane mięso" do znalezienia tutaj: https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/30856/przereklamowane-mieso-jak-koncerny-miesne-wykorzystuja-nasze-slabosci-nowy-raport-greenpeace/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Elektryk z dopłatą tańszy o 40%? Tak, w wynajmie. Jacek Mizak, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Mamy rekordowe drogie paliwa, ale jest też całkiem świeży program dopłat do leasingu i wynajmu samochodów elektrycznych. Czy w takim razie na polskich drogach wreszcie pojawi się więcej aut zeroemisyjnych? Bo na razie jest ich ledwie kilkanaście tysięcy.
Gościem Zielonego Podcastu jest Jacek Mizak, ekspert Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Polska musi odejść od węgla do 2030 roku. Zegar tyka. Anna Ogniewska, Greenpeace
2030 rok - wtedy Polska musi odejść od węgla. Nie w latach 40tych, nie w roku 2049, tylko za 9 lat!
Czy szczyt klimatyczny w Glasgow przybliżył nas do tej daty? Jak powinna wyglądać transformacja? Ilu Polaków już przeszło na odnawialne źródła energii? O tym dziś w rozmowie.
Gościnią jest Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace Polska ds. polityki klimatycznej i ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czym zakończy się COP26? Lidia Wojtal, Agora Energiewende
Zielony Podcast w tym tygodniu wyjątkowo w piątek. Szczyt klimatyczny w Glasgow powinien się dziś zakończyć, ale negocjacje jeszcze trwają. Czekając na ostateczne porozumienie rozmawiamy z Lidią Wojtal, byłą polską negocjatorką, a dziś ekspertką think-tanku Agora Energiewende, która była na COPie 26 o tym co już udało się ustalić w Szkocji i jaki wpływ decyzje i deklaracje, które padły, będą miały na ocieplenie klimatu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman
![[NA ŻYWO z COP26] Co dzieje się w Glasgow? Maya Ozbayoglu, Ryszard Kolasiński, MSK](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_episode400/2234232/2234232-1636284212400-22bf2aa96b031.jpg)
[NA ŻYWO z COP26] Co dzieje się w Glasgow? Maya Ozbayoglu, Ryszard Kolasiński, MSK
Minął pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow. Dla Polski był to tydzień fatalny. Nasz rząd otrzymał tytuł Skamieliny Dnia za mataczenie dotyczące daty odejścia od węgla. Szczęśliwie na COP26 jest nie tylko delegacja rządowa, ale także aktywiści z alternatywnej delegacji. I to właśnie z nimi porozmawiamy o tym co wydarzyło się przez pierwsze dni w Glasgow.
Gośćmi Zielonego Podcastu są Maya Ozbayoglu i Ryszard Kolasiński z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jadą na COP26, żeby przeszkadzać. Dla klimatu. Marta Palińska, Wiktoria Jędroszkowiak
Zaczyna się szczyt klimatyczny COP26.
Podczas gdy światowi liderzy szykowali się do wyjazdu do Glasgow, polski rząd postanowił na kilka dni przed tym spotkaniem... wymienić ministra klimatu.
Ale jest alternatywna delegacja na szczyt klimatyczny złożona z aktywistek i aktywistów! W jakich nastrojach i z jakimi oczekiwaniami jadą? I czym?
Gościniami Zielonego Podcastu są Marta Palińska i Wiktoria Jędroszkowiak.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

"Nadzieja umiera ostatnia" - jak aktywiści znajdują siłę do działania. Jonathan L. Ramsey i Tytus Kiszka
W Zielonym Podcaście dziś rozmowa o nowym dokumencie Jonthana L. Ramseya w którym poznajemy polskich aktywistów klimatycznych. Film jest do zobaczenia od tego weekendu na YouTubie.
Gośćmi Zielonego Podcastu są reżyser filmu "Nadzieja umiera ostatnia" Jonathan L. Ramsey i Tytus Kiszka, aktywista klimatyczny i jeden z bohaterów dokumentu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

OZE nas uratuje przed podwyżkami cen prądu? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Czy dziś jedyną ucieczką przed podwyżkami jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych? A co z tymi którzy nie mogą? I czy zamiast czekać na państwowe inwestycje w niskoemisyjną energetykę, rozwiązaniem nie okażą się oddolne inicjatywy - spółdzielnie, czy klastry?
Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych, szef PI Energy w Polityka Insight, autor podcastu "Energia do zmiany".
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Miasta muszą się zmienić, albo będą nie do życia. Prof. Iwona Wagner, PAN
Miasta znacząco przyczyniają się do zmiany klimatu. Globalnie odpowiadają za nawet 70% zużycia energii i 75% emisji związków węgla czytamy w najnowszym stanowisku ekspertów Polskiej Akademii Nauk. Czy w takim razie powinniśmy z miast uciekac? A może nasze życie w miastach powinno się zmienić?
Gościnią Zielonego Podcastu jest prof. Iwona Wagner, sekretarzyni zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN i wykładowczyni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Szczyt w Glasgow okaże się porażką? Kulisy negocjacji. Marcin Kowalczyk, WWF Polska
Za miesiąc, 1 listopada, rozpocznie się szczyt klimatyczny w Glasgow. Czy COP26 będzie przełomem, czy powinniśmy jednak obniżyć oczekiwania?
Czeka nas kolejne polityczne "bla, bla, bla" jak mówiła niedawno na spotkaniu Youth4Climate w Mediolanie Greta Thunberg?
Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ekonomia obwarzanka zmienia Amsterdam. Zmieni też Polskę? Michał Sutowski, Krytyka Polityczna
W ostatnim odcinku wakacyjnej serii Zielony Podcast Na Lato rozmawiamy o głośnej książce Kate Rawort "Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku".
Czym jest tytułowy obwarzanek i jak opisuje dzisiejsze wyzwania rozwojowe? Jak ta nowa idea jest wprowadzana w życie w Amsterdamie? Czy doczekamy się polskich polityków wprowadzających ekonomię obwarzanka u nas w kraju?
Gościem jest Michal Sutowski z Krytyki Politycznej.
Książkę "Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku" kupicie tutaj: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/ekonomia-obwarzanka-kate-raworth-938
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czy świat uda się posprzątać? Grzegorz Mikosza, Fundacja Nasza Ziemia
Trwa właśnie finał 28. edycji akcji "Sprzątanie świata". To świetna okazja, żeby porozmawiać z organizatorami o tym, co zmieniło się na przestrzeni ostatnich prawie 3 dekad. Dlaczego wciąż jest tyle do uprzątnięcia, i to nawet w centrach dużych miast? Jak powinna wyglądać edukacja i co musimy zmienić w naszych zachowaniach konsumenckich?
Gościem Zielonego Podcastu Na Lato jest Grzegorz Mikosza, koordynator akcji "Sprzątanie Świata - Polska" z fundacji Nasza Ziemia.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Miejska rewolucja w komunikacji to… rower. Marta Marczak, Miasto jest Nasze
Stowarzyszenie Miasto jest Nasze wraz z Zielonym Mazowszem i portalem Noizz postanowiło przygotować mapę rowerowych absurdów stolicy. Wyniki już zostały przekazane do warszawskiego Ratusza, ale akcja zbierania uwag od mieszkanek i mieszkańców trwa nadal.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Marta Marczak, wiceprzewodnicząca, rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia
W Zielonym Podcaście na lato dziś fragment książki "Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia".
Marc Bekoff, światowej sławy etolog, mówi, że lepsze traktowanie zwierząt nie tylko dobrze wpływa na naszą planetę, ale i na nas samych. Pokazuje, że zwierzęta kochają, tęsknią i się złoszczą, że są zdolne do reakcji motywowanych współczuciem, okazują sobie życzliwość i empatię, że – zupełnie jak my – wyraźnie odróżniają dobro od zła.
Książka ukazała się (także w formie e-booka) nakładem wydawnictwa Marginesy.
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133237/manifest-zwierzat
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak narysować katastrofę klimatyczną? Warszawski Festiwal Filmów Animowanych
O festiwalu i filmach w służbie walki z katastrofą klimatyczną rozmawiamy z organizatorkami festiwalu.
Gościniami podcastu są Tessa Moult-Milewska i Ewelina Leszczyńska, dyrektorki festiwalu z Fundacji Ex Anima.
We wtorek 31 sierpnia zapraszam do warszawskiego Solatorium na Jazdowie na cykl spotkań właśnie pod hasłem „Green on screen”.
Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie www.warsawanimationfest.com
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ekofeminizm, szczyt klimatyczny w Glasgow i odbudowa po pandemii. Ewa Sufin, Strefa Zieleni
W Zielonym Podcaście Na Lato zaproszenie na Zielone Dni nad Drawą, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia.
Już po raz siódmy Fundacja Strefa Zieleni organizuje to najważniejsze doroczne spotkanie Zielonych polityków i polityczek, aktywistów i aktywistek – polskich ale też z udziałem Zielonej rodziny europejskiej, a także zaprzyjaźnionych organizacji i koalicji, naukowców i naukowczyń, artywistów i artywistek…
Gościnią jest Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska zarządu Fundacji Strefa Zieleni.
Więcej o programie przeczytasz tu: http://strefazieleni.org/2021-zielone-dni-nad-drawa/
Zapisy przez stronę https://evenea.pl/pl/wydarzenie/ZD
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Nowy raport IPCC: jest fatalnie. Co robić? Diana Maciąga, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Co znajduje się w pierwszej części nowego raportu IPCC? Jak ważny jest ten dokument? Co powinien zrobić teraz polski rząd?
O szóstym raporcie IPCC rozmawiamy z Dianą Maciągą z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów
Słyszeliście o książce Billa Gatesa dot. katastrofy klimatycznej? Pewnie tak. Ale tytuł i autorzy, którymi na prawdę powinniście się zainteresować w ostatnich miesiącach to "Przyszłość zależy od nas" napisana przez Christianę Figueres i Toma Rivett-Carnaca.
Christiana Figueres i Tom Rivett-Carnac są architektami Porozumienia Paryskiego. Przedstawiają możliwe scenariusze i wskazują, co rządy, korporacje i każdy z nas może i musi zrobić, abyśmy mogli powstrzymać katastrofę klimatyczną. Przekonują, że lepsza przyszłość jest możliwa.
Autorzy są także twórcami podcastu "Outrage + Optimism".
Gościem tego odcinka jest Jaś Kapela, pisarz, poeta, felietonista, aktywista, a także redaktor opiekujący się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej książkami poświęconymi klimatowi.
Książkę znajdziecie tu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/przyszlosc-zalezy-od-nas-900
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat
W Zielonym Podcaście na lato dziś fragment książki, którą warto przeczytać, jeśli zastanawiacie się nad przyszłości sektora rolniczego i spożywczego.
"Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat".
W tej książce doktor Paul Shapiro opowiada szaloną historię wizjonerskich wynalazców, laboratoria naukowe i inwestorów, których celem jest postawienie na naszych stołach pierwszych na świecie produktów zwierzęcych wyhodowanych bez zwierząt.
Książka ukazała się (także w formie e-booka i audiobooka) nakładem wydawnictwa Marginesy.
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133171/czyste-mieso
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Supermarkety powinny trafić do muzeum? Klaudia Kryńska, Fundacja AGRO-PERMA-LAB
W tym tygodniu miało miejsce otwarcie „Muzeum Supermarketu” – międzynarodowego projektu organizowanego przez Fundację AgroPermaLab, będącego krytycznym spojrzeniem na „kulturę supermarketów”. Kulturę, która - jak piszą twórcy - wypiera wartości solidarności społecznej i etycznej produkcji żywności. Artyści, liderzy agroekologii i permakultury oraz wolontariusze z całego świata stworzyli internetową wystawę audiowizualną.
Gościnią Zielonego Podcastu Na Lato jest Klaudia Kryńska, Prezeska Fundacji AGRO-PERMA-LAB.
Wystawę możecie odwiedzić tutaj: https://agropermalab.org/muzeum-supermarketu/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Klimatyczny game changer? Unia prezentuje pakiet "Fit for 55". Paweł Wiejski, Instytut Zielonej Gospodarki
Koniec ze spalinowymi autami w 2035 roku, więcej OZE, reforma systemu handlu emisjami ETS, nowy podatek węglowy na granicy Unii Europejskiej, wreszcie nowy klimatyczny fundusz społeczny. I do tego jeszcze 3 miliardy zasadzonych drzew w całej Europie.
Tak w telegraficznym skrócie można streścić unijny pakiet "Fit for 55", czyli nowe konkretne rozwiązania polityki klimatycznej, które mają nam pozwolić zredukować emisje o 55% do 2030 roku (w porównaniu z rokiem 1990).
Komisja Europejska przedstawiła te dokumenty w tym tygodniu, więc w Zielonym Podcaście Na Lato robimy małe odstępstwo od wakacyjnej reguły i przyglądamy się tym regulacjom.
Gość: Paweł Wiejski, analityk Instytutu Zielonej Gospodarki.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Z Jasiem Kapelą o książce "Klimat to my", czyli niejedzeniu mięsa dla klimatu
W wakacyjnym sezonie Zielonego Podcastu Na Lato jest okazja, żeby wreszcie porozmawiać o książkach, które ukazały w ciągu ostatnich miesięcy na rynku.
Gościem tego odcinka jest Jaś Kapela, pisarz, poeta, felietonista, aktywista, a także redaktor opiekujący się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej książkami poświęconymi klimatowi.
Rozmawiamy o książce Jonathana Safrana Foera "Klimat to my", której autor przekonuje nas, że niejedzenie mięsa jest najlepszym sposobem na naszą indywidualną walkę ze zmianami klimatu.
Książkę znajdziecie tu: https://wydawnictwo.krytykapolityczna.pl/klimat-to-my-jonathan-foer-828
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Transport w mieście ma tylko jedną przyszłość: zieloną. Borys Pawliczak, Dott
Zapowiadałem, że w tym sezonie Zielonego Podcastu będą rozmowy na które zabrakło czasu wczesniej. I to właśnie jedna z tych rozmów.
Kilka tygodni temu z Kubą Czajkowskim z Miasto Jest Nasze przyglądaliśmy się hulajnogom elektrycznym z wypożyczalni. Że wcale nie są takie EKO jak się wielu osobom wydaje. Że zaśmiecają miasto. Że brakuje regulacji. I że zniechęcają do aktywności fizycznej, a wiemy jakim problemem jest otyłość.
Zapraszałem wtedy operatorów, żeby podzielili się swoimi liczbami, danymi, swoim insightem i spojrzeniem.
Gościem Zielonego Podcastu jest Borys Pawliczak, General Manager firmy Dott.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy
W Zielonym Podcaście na lato dziś fragment książki, która ukazała się w tym roku na polskim rynku.
"Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy"
Badając cztery duże zagadnienia – internet i technologię, modę, nawyki żywieniowe oraz paliwo – amerykańska reporterka Tatiana Schlossberg pomaga lepiej zrozumieć, jak bardzo złożonym zjawiskiem są zmiany klimatyczne i dlaczego wszyscy bez wyjątku jesteśmy w nie uwikłani.
Książka ukazała się (także w formie e-booka) nakładem wydawnictwa Marginesy.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ratowanie planety wymaga współpracy! Adrian Michalczuk, coach, psycholog i facylitator
Za oknami lato, ale to wcale nie oznacza podcastowej przerwy. Przez najlbiższe tygodnie w Zielonym Podcaście na lato, czyli trzecim wakacyjnym sezonie nieco odpoczniemy. I jak to latem... poczytamy kilka zaległych książek, porozmawiamy o nich, będą zaproszenia na wydarzenia i inne rozmowy na które nie starczyło wcześniej czasu.
W pierwszym odcinku: Adrian Michalczuk - coach, facylitator i trener z wieloletnim starzem w NGOs, m.in. w WWF i Greenpeace.
Rozmawiamy o wypaleniu aktywistycznym, konieczności współpracy i warsztatach, które organizuje Adrian.
Więcej na ich temat przeczytacie tu: https://www.adrianmichalczuk.com
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Pierwsze w Polsce pozwy klimatyczne! Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Pięć osób zdecydowało się pozwać polskie władze za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego, którego skutki odczuwają już teraz. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL wspierają od strony prawnej pozywających, którzy domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku.
Szczegóły: https://www.pl.clientearth.org/piecioro-obywatelek-i-obywateli-pozywa-rzad-w-sprawie-klimatu/
O pozwie, ale i o swojej roli w nowym miejscu pracy oraz przyszłych działaniach fundacji opowiada w ostatnim w tym sezonie, 40 odcinku Zielonego Podcastu nowa szefowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi - Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Wcześniej Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

TAK dla edukacji klimatycznej! NIE dla manipulacji koncernów paliwowych. Helena i Szmo, MSK oraz prof. Ewa Bińczyk, UMK w Toruniu
W Zielonym Podcaście bijemy dziś na alarm w sprawie braku odpowiedniej edukacji klimatycznej w szkołach!
Rozmawiamy o kampanii "TAK dla edukacji klimatycznej!" www.edukacjaklimatyczna.com
Bo brak wiedzy ma bardzo daleko idące konsekwencje. Jak możemy zmieniać nasze zwyczaje, wybierać odpowiedzialnych polityków, czy unikać greenwashingu, gdy o kryzysie klimatycnzym wiemy wciąż niewiele?
Gośćmi Zielonego Podcastu są:
- Helena Światowy i Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego,
- oraz prof. Ewa Bińczyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikolaja Kopernika w Toruniu.
Polecane książki:
Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu - https://ksiegarnia.pwn.pl/Epoka-czlowieka,749367363,p.html Dobrobyt zamiast wzrostu. Ekonomia dla planety o ograniczonych możliwościach - https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/3509/dobrobyt-bez-wzrostu-ekonomia-dla-planety-o-ograniczonych-mozliwosciach Upadek cywilizacji zachodniej - https://ksiegarnia.pwn.pl/Upadek-cywilizacji-zachodniej,728063073,p.html Doughnut Economics - https://www.kateraworth.comObserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czy można dziś zamknąć kopalnie? Karolina Baca-Pogorzelska, Outriders
Ta decyzja zaskoczyła wszystkich. Kopalnia węgla brunatnego w Turowie musi natychmiast wstrzymać wydobycie. Powód? Skarga Czech do Trybunalu Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten restrykcyjny środek zapobiegawczy został wprowadzony do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. Polska się z decyzją nie zgadza. Czesi są gotowi do rozmów, ale nie ustępują, bo oczekują realnych działań, a nie tylko obietnic.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Karolina Baca-Pogorzelska z serwisu Outriders.
Reportaż z Turowa do zobaczenia tu: https://www.youtube.com/watch?v=aNoMwuRjIvM
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Janina Ochojska: Klimat to Prawo Człowieka
W Parlamencie Europejskim przegłosowane zostało właśnie sprawozdanie w sprawie wpływu zmiany klimatu na prawa człowieka i rolę obrońców środowiska. "Jest to ważny krok dla EU w zieloną stronę!" podkreśla Janina Ochojska, eurodeputowana, założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, która jest gościnią nowego Zielonego Podcastu.
Rozmawiamy o sytuacji w Afryce, roli jaką na arenie międzynarodowej powinna odgrywać Unia Europejska, ale także o polskiej polityce i wewnętrznej motywacji do działania.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Smog = niższe IQ, depresja, ryzyko Alzheimera, ADHD. Weronika Michalak, HEAL Polska
Polska jest nadal jednym z krajów o najwyższych stężeniach szkodliwych substancji w powietrzu. Pyły zawieszone (PM), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2), metale ciężkie (takie jak rtęć, ołów i kadm) czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH), w tym silnie rakotwórczy benzo(a)piren (BaP) - tym oddychamy i o tym czytamy w nowym raporcie “Wpływ zanieczyszczeń powietrza z transportu na zdrowie i rozwój dzieci”.
Gościnią Zielonego Podcastu jest współautorka raportu Weronika Michalak, dyrektorka polskiego oddziału organizacji Health and Environment Alliance.
Raport Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego i HEAL Polska dostępny jest tutaj: http://healpolska.pl/aktualnosci/eksperci-ostrzegaja-zanieczyszczenia-transportowe-wplywaja-na-zdrowie-oraz-rozwoj-dzieci/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Przyszłość mody: mniej kupowania, więcej naprawiania. Rafał Reif, Accenture
Jaka jest przyszłość mody? Kupować mniej, rzeczy bardziej trwałych, reperować, odsprzedawać i dążyć do obiegu zamkniętego.
O tym co się zmieniło w branży fashion w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, czyli od czasu naszego poprzedniego spotkania opowiada Rafał Reif, który jest ekspertem branży mody oraz szefem działu mody i handlu w firmie doradczej Accenture.
Bloga Rafała znajdziecie tutaj: https://rafalreif.fashion.blog/
Partnerem tego odcinka jest Levi’s, który w ramach nowej kampanii “Buy Better, Wear Longer” po raz kolejny włącza się do dyskusji o zrownoważonej modzie i o wpływie konsumpcjonizmu oraz produkcji odzieży na środowisko.
O kampanii przeczytacie tutaj: https://www.levi.com/PL/pl_PL/features/sustainability
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jerzy Buzek o klimacie, zamykaniu kopalń, atomie i... niejedzeniu mięsa
Prof. Jerzy Buzek o zachodzących zmianach klimatu jest przekonany od 1996 roku. Zanim został premierem brał udział w projekcie badawczym na amerykańskiej MIT.
W tej prawie godzinnej rozmowie z byłym premierem i byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego pojawiają się tematy: Śląska, odległych terminów wygaszania kopalń, przyszłego mixu energetycznego, OZE, zielonego wodoru, atomu (i dlaczego jest za późno na takie inwestycje), europejskich funduszy dla Polski, współpracy z innymi ugrupowaniami w Parlamencie Europejskim, a także odchodzenia od mięsa i regulacji w tym zakresie.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Klimatyczny Szczyt Liderów. Kompromitacja Dudy i ofensywa Bidena? Patryk Białas, Koalicja Klimatyczna
„Kompromitacja” - tak komentowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na klimatycznym szczycie przywódców zorganizowanym przez Joe Bidena.
Podczas gdy Andrzej Duda „chwalił się” odejściem Polski od węgla dopiero w 2049 roku, Amerykanie zadeklarowali cięcie emisji o połowę do 2030, a Unia Europejska jeszcze ambitniejsze plany reducji o 55% w tym okresie.
Gościem Zielonego Podcastu jest Patryk Białas - śląski aktywista, lider stowarzyszenia BoMiasto , katowicki radny, ekspert Koalicji Klimatycznej i autor podcastu "Śląska opinia o klimacie".
Podcast Patryka znajdziecie tutaj: https://slaskaopinia.pl/category/slaska-opinia-o-klimacie/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Kraków goni Warszawę. Czas na Narodowy Panel Klimatyczny? Konrad Szpak i Bartosz Oleszko-Pyka, Instytut Polityk Publicznych
W Krakowie wystartował miejski Panel Klimatyczny. To kolejna tego typu inicjatywa po Warszawie.
O czym będą decydować mieszkańcy byłej stolicy? Jak wygląda organizacja panelu obywatelskiego w środku pandemii? I czy to już czas na panel ogólnopolski?
Gośćmi Zielonego Podcastu są:
Konrad Szpak, prezes Instytutu Polityk Publicznych
oraz Bartosz Oleszko-Pyka z działu PR i komunikacji IPP.
Więcej informacji o panelu znajdziecie na stronie ipp.expert .
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Hulajnogi do śmietnika? Przyszłość to aktywna mobilność! Kuba Czajkowski, Miasto Jest Nasze
Hulajnogi elektryczne - fajnie wygladaja, ułatwiają poruszanie się po miastach, ale czy sa eko?
Jak wynika z amerykańskich badań ich emisję bywają zblizone do transportu samochodowego. Wszystko przez krótki cykl życia hulajnóg oraz proces częstego ładowania i przewożenia. Dodatkowo zaśmiecają przestrzeń publiczną. Ale czy to powód, żeby pozbyć się ich z miast?
Gościem Zielonego Podcastu jest Kuba Czajkowski z Miasto Jest Nasze.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Więcej napraw, mniej kupowania. Wchodzi nowe "prawo do naprawy". Karol Muż, ECK
Zepsuła sie pralka albo telewizor? Masz prawo do naprawy! Od marca tego roku weszły w życie nowe unijne regulacje. Części zamienne mają być dostępne nawet przez 10 lat, a prostsze rzeczy będziemy mogli zreperować sami. Zmieniły sie także etykiety na produktach AGD, RTV i na żarówkach.
O szczegółach opowiada gość 70. odcinka Zielonego Podcastu - Karol Muż, Koordynator Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

1 kubek z kaucją zastąpi 1000 jednorazowych! Adrian Golonka, Take!Cup
W Zielonym Podcaście dziś moja zielona rewolucja w kawiarni. W Warszawie w 20 lokalach udało nam się w ekspresowym tempie wprowadzić kaucyjny system kubków Take!Cup. Kupujesz kawę na ywnos - zostawiasz 5 zł kaucji. Oddajesz kubek w dowolnym partnerskim lokalu - odzyskujesz 5 zł. To super proste, a udało się dopiero w 2021 roku.
Z Adrianem Golonką pomysłodawcą systemu Take!Cup rozmawimy o tym dlaczego zabrał się za posprzątanie świata, dlaczego tyle zajęło stworzenie systemu i co ma dalej w planach.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Miasta bez smogu? Miasta bez samochodów (w centrum). Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Czy można powiedzieć coś pozytywnego o pandemii? Tak. W trakcie lockdownów bardzo poprawiła się jakość powietrza w miastach.
Co zrobić, aby odzyskać błękitne niebo na stałe? To pytanie które zadali sobie eksperci Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska w nowym raporcie, który ukazał się także po polsku dzięki Koalicji Klimatycznej i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Rafał Bajczuk, ekspert Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych jest gościem Zielonego Podcastu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Nie warto sadzić drzew?! A co z pochłanianiem emisji? Dr Antoni Kostka, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
Sadzenie lasów to recepta na katastrofę klimatyczną? Jaka jest rola drzew w pochłanianiu CO2 i zapobieganiu innym skutkom zmian klimatu?
I jak w otaczającej nas rzeczywistości odnajduje się spółka Lasy Państwowe? To jest „państwo w państwie?
Gościem Zielonego Podcastu jest dr Antoni Kostka z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze w Przemyślu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Migracje klimatyczne: MILIARD ludzi będzie szukać nowego domu? Magdalena Kuśka i Ludwika Klejnowska, PAH
W 2050 roku nawet MILIARD ludzi na świece może mieszkać na terenach, które nie są przygotowane na konsekwencje katastrofy klimatycznej. Już teraz pomocy z tego powodu potrzebuje ponad 100 mln osob. Problem narasta, i podczas gdy my prowadzimy dyskusje na temat odległej daty odejścia od węgla, są na świecie ludzie, którzy tracą dostęp do żywności, do wody, tracą dach nad głową. Wszystko z powodu przegrzewania się planety.
O tym jak wygląda pomoc m.in. w Sudanie Poludniowym, Somalii czy Kenii w Zielonym Podcaście opowiadają:
Magdalena Kuśka, koordynatorka misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym
i Ludwika Klejnowska, specjalistka ds. współpracy z donatorami instytucjonalnymi PAH.
Polecam też nowy podcast PAH - https://www.pah.org.pl/podkast/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Ekogroszek, czyli ekościema - greenwashing węgla na masową skalę. Kamila Drzewicka, ClientEarth
W Zielonym Podcaście walczymy z ekościemą, czyli greenwashingiem po polsku. Po polsku, czyli sprawa musi dotyczyć węgla, a dokladniej tzw. ekogroszku.
Jakim cudem w Polsce węgiel mozna sprzedawać jako eko paliwo?
Gościnią jest mec. Kamila Drzewicka z organizacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej o sprawie i raporty dot. ekogroszku znajdziesz tu: https://www.pl.clientearth.org/greenwashing/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Producenci mięsa przejdą na weganizm? Karolina Woźniak, Too Good To Go i Marcin Tischner, autor podcastu Przyszłość. Żywność. Planeta.
Produkcja żywności i rolnictwo odpowiadają za 20-25% światowych emisji. Dużo? Bardzo! Czas to zmienić.
Jakie działania są podejmowane w tym kierunku? I jakie mogą odnieść skutek? Podatek od mięsa? Niższy VAT na produkty roślinne? Likwidacja dopłat do produkcji zwierząt? Edukacja? Kampanie informacyjne?
Gośćmi Zielonego Podcastu są:
Karolina Woźniak, PR manager platformy Too Good To Go,
Marcin Tischner, corporate engagement and sustainability specialist ProVeg Polska, autor podcastu Przyszłość. Żywność. Planeta.
Podcast Marcina znajdziecie tutaj: https://open.spotify.com/show/6fDoxx7QATKKPzGHxDQ43s
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec górnictwa, rozkwit Śląska? Dr Joanna Mazurkiewicz, IBS
Polskę czeka likwidacja kopalń. Dziś nikt nie ma co do tego wątpliwości - ani rząd, ani związkowcy. Pytanie o szczegóły. Z jednej strony o miejsca pracy dla osob odchodzących z branży wydobywczej (i pokrewnych), z drugiej o przyszłość górniczych regionów.
Dr Joanna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekspertka Instytutu Badań Struturalnych, wspołautorka dwóch ostatnio wydanych raportów na ten temat jest gościnią Zielonego Podcastu.
Raporty "Dekarbonizacja i zatrudnienie w górnictwie węgla kamiennego w Polsce" oraz "Sprawiedliwa Transformacja na Górnym Śląsku" znajdziecie na stronie www.ibs.org.pl
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec z plastikiem? Unia Europejska wchodzi do gry! Anna Sapota, Tomra
Czeka nas rewolucja jeśli chodzi o opakowania!
Za śmieci wzięła się Unia Europejska i swoimi regulacjami zdejmie z nas konsumentów odpowiedzialność za wszechobecne plastikowe odpady. Nowy przepisy to Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, regulacje Single Use Plastic i obowiązujący od początku stycznia tego roku "plastic tax", czyli podatek od plastiku, który nie został poddany recyklingowi.
Anna Sapota, wiceprezeska ds. relacji rządowych firmy Tomra jest gościnią Zielonego Podcastu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.
Partnerem tego odcinka jest firma Tomra.

OZE wygrało w 2020 w Unii Europejskiej. Polska energetyka najbardziej emisyjna. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Forum Energii
W 2020 roku padł rekord. Produkcja energii z OZE przekroczyła w całej Unii Europejskiej tę z paliw kopalnych. A w Polsce.. wciąż jesteśmy na szarym (a wręcz czarnym) końcu. Tak wynika z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora.
https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/
Czytamy w nim również, że Polska ma najbardziej emisyjną energetykę w całej Unii Europejskiej. Unijną śrędnią przekraczamy 3 krotnie! Co zrobić, żeby mix energetyczny wreszcie zmienić? Bo kierunek jest tylko jeden - zielony
Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierowniczka projektu Elektroenergetyka w think-tanku Forum Energii jest gościnią Zielonego Podcastu.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

ABC zielonego wodoru. Magdalena Maj, Polski Instytut Ekonomiczny
ABC zielonego wodoru. Jak się go pozyskuje, do czego służy, gdzie najbardziej się przyda podczas transformacji energetycznej całej gospodarki i kiedy możemy spodziewać się zastosowań na szeroką skalę.
Rozmowa o transporcie, przemyśle, OZE i magazynowaniu energii.
Dużo fragmentów dotyczy Polskiej Strategii Wodorowej, która właśnie trafiła do konsultacji. Ale czy ten dokument jest taki zielony?
Gościnią Zielonego Podcastu jest Magdalena Maj, analityczka zespołu klimatu i energii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Schody przed polskim carsharingiem. Leszek Leśniak, autonaminuty.org
Jaka jest przyszłość samochodów w miastach? Czy nasze prywatne 4 kółka zastąpią auta współdzielone?
O przyszlosci carsharingu rozmawiamy z Leszkiem Leśniakiem z serwisu www.autonaminuty.org
Pomęczę naszego gościa o zielone aspekty tego biznesu. Bo być może carsharing czekają pewne udogodnienia, które zapisane zostaną w nowej ustawie o elektromobilności.
Dziś po polskich drogach jeździ ponad 5 tysięcy współdzielonych pojazdów (czy też samochodów na minuty).
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Startupy pomogą posprzątać plaże i lasy? Monika Habrzyk i Karolina Gurgul, Planet Heroes
Czy statupy pomogą nam posprzątać planetę? Ten napewno się stara. Mowa o Planet Heroes, czyli pierwszej ekologicznej platformie crowdfundingowej, która łączy osoby, które sprzątają z tymi którzy chcą ich wynagrodzić.
Gościniami Zielonego Podcastu są:
Monika Habrzyk, współzałożycielka Planet Heroes i product manager platformy,
oraz Karolina Gurgul szefowa komunikacji i PR Heroesów.
Sprawdźcie koniecznie jak to działa i odwiedźcie stronę https://planetheroes.pl/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Co nas czeka w 2021 roku? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, gazeta.pl
Nowy rok to nowe wyzwania. Więc w tym odcinku Zielonego Podcastu porozmawiamy o prognozach dla Polski, Europy, USA, Chin, czyli... dla świata.
Będzie dużo pytań o międzynarodową walkę ze zmianami klimatu w 2021 roku, ale zaczniemy od małego podsumowania wydarzeń w roku już całe szczęście minionym.
Gośćmi są:
Justyna Piszczatowska, redaktorka naczelna www.green-news.pl
Patryk Strzałkowski, dziennikarz gazeta.pl, autor Zielonych piątkowych poranków i Zielonego Newslettera.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czego nauczył nas 2020 rok? I czy wszyscy możemy zostać aktywistami? Anna Pięta, Muda Talks
Ostatni odcinek Zielonego Podcastu w 2020 roku jest wyjątkowy.
Łączymy siły z Anną Pięta, autorką podcastu Muda Talks, kobietą-rakietą i aktywistką, bo rozmawiamy właśnie o aktywizmie, działaniu, naszych wrażeniach i doświadczeniach z mijającego roku. I o strajkach, o klimacie, o polityce, o biznesie, o życiu...
Podcast podzielony jest na 2 części. Jedna u mnie, druga na kanale Muda Talks! Polecam.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Unia zapowiada neutralność klimatyczną. A Polska? Nic. Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna
W tym roku o zmianach klimatu - poza tym podcastem - mówiło się zbyt mało. Tematem numer 1 byla pandemia.
Ale są i dobre wiadomości z zielonego frontu. Chiny zapowiedziały neutralność klimatyczną do 2060 roku. Stany Zjednoczone pod przywództwem Joe Bidena wrócą do porozumienia paryskiego. Last but not least, Unia Europejska oglosila nowe ambitniejsze cele klimatyczne - redukcje emisji o 55% do 2030 roku, i neutralność do 2050 roku.
Równo rok temu rozmawialiśmy o unijnej polityce klimatycznej - wtedy wetowanej przez Polskę - z Urszulą Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej.
Teraz do tej rozmowy wracamy i możemy juz przejść do konkretów. Choć Polska nadal pozostaje hamulcowym...
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Śmieci w oceanie, umierająca rafa i przyszłość dalekich podróży. Martyna Skura, Life in 20 kg
O podróżach możemy na razie pomarzyć. Choć nie wszyscy...
Moją gościnią jest podróżniczka, blogerka, instruktorka nurkowania, wybierająca się wlaśnie na Malediwy, Martyna Skura, której podcast i bloga "Life in 20 kg" - znajdziecie łatwo w internecie.
Porozmawiamy o tym jak zmieni sie nasze podróżowanie po pandemii, czy w ogóle do podróży wrócimy. Zajrzymy też pod wodę, żeby sprawdzić jakie śmieci można znaleźć nurkując oraz o co chodzi z tym plastikiem i mikroplastikiem w oceanach. I co dzieje się z rafą koralową.
Podcast Martyny - http://lifein20kg.com/podcasty/
Blog Martyny - http://lifein20kg.com
Książka Martyny - http://lifein20kg.com/ksiazka/
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

2021 - rok wysokich rachunków za prąd. To cena uzależnienia od węgla? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
W przyszłym roku nasze rachunki za prąd pójdą w górę o kilkanascie procent.
Wzrosty są duże, ale to dlatego, że od dekad w polskiej energetyce niewiele się zmieniło.
Czeka nas kosztowna droga do zielonej energii? Jak długo będziemy dopłacać do nierentowanych węglowych źródeł zasilania? I czy my konsumenci powinniśmy się obawiać uwolnienia rynku energetcznego?
Gościem Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych Polityki Insight, autor serwisu i podcastu PI Energy. Podcast "Energia do zmiany" do znalezienia po linkiem https://open.spotify.com/show/4Nky22C7iMINVbXUAjnqfS .
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Albo klimat, albo dzieci? Antynatalizm ekologiczny. Mikołaj Starzyński
Albo klimat, albo dzieci? A może inaczej. Czy warto skazywać dzieci na życie na przegrzewającej się planecie? W końcu jest nas tu już prawie 8 miliardów, a katastrofa klimatyczna - patrząc na raporty naukowców - się zbliża.
W Zielonym Podcascie rozmowa o antynatlizmie ekologicznym. Gościem jest autor książki „Antynatalizm. O niemoralności płodzenia dzieci” Mikołaj Starzyński. Książkę kupicie na stronie https://www.antynatalizm.com .
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Auta elektryczne podbijają Europę. Dlaczego nie Polskę? Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Za 5 lat ma być ich milion, na razie po polskich drogach jeździ zaledwie 13 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym.
I dodajmy - ten milion - to mają być auta polskiej produkcji.
Gościem zielonego podcastu jest Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, ktory wytłumaczy o co w tym wszystkim chodzi, co jest dla Polski szansą w obszarze elektromobilności, co musimy zrobić, żeby ta gałąż gospodarki się rozwijała, a co możemy wsadzić między bajki.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Warszawski Panel Klimatyczny - władza w ręce ludzi. Agnieszka Pędzich, Katarzyna Pliszczyńska i Marcelina Zjawińska
Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zadecydują o zielonej agendzie miasta. Włanie ruszył pierwszy panel klimatyczny. Nie pierwszy w Polsce, ale pierwszy w stolicy. Jego hasło to „Jak zwiększyć efektywność energetyczną Warszawy oraz udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta?”
O czym i jak będą decydować warszawianki i warszawiacy? Czy prezydent Rafał Trzaskowski będzie się słuchał ich decyzji? Jak ten cały proces przebiega w pandemii?
Gościniami 50. odcinka Zielonego Podcastu są:
Katarzyna Pliszczyńska z Fundacji "Stocznia",
Agnieszka Pędzich z Fundacji Pole Dialogu,
Marcelina Zjawińska z Fundacji Civis Polonus.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Joe Biden wygrywa! USA wrócą do walki z kryzysem klimatycznym? Barbara Rogala, 300gospodarka
Joe Biden zostanie 46 prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Zielonym Podcaście, razem z Barbarą Rogalą z serwisu 300gospodarka.pl oraz autorką tygodnika klimatycznego 300KLIMAT porozmawiamy o tym, czy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem przejdą na zieloną stronę mocy? Czy USA podpiszą ponownie Porozumienie Paryskie? I co czeka amerykańską energetykę?
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Przez zmiany klimatu zabraknie nam żywności? Prof. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna
Czy w Polsce, Europie, a nawet na świecie zabraknie żywności?
Kawa, wino, czekolada - najpierw zaczną drożeć, a potem znikną z naszych półek?.
Gościem Zielonego Podcastu jest ekspert Koalicji klimatycznej prof. Zbigniew Karaczun, wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i współautor raportu „Wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywnościowe Polski”.
Jak zawsze duża część pytań od Was, bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast. Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman
Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Państwowa energetyka się zazielenia, czy to greenwashing? Piotr Wójcik, Greenpeace
Największa polska grupa energetyczna i największy emitent - Grupa PGE - zapowiada zielony zwrot. To prawdziwa transformacja giganta czy czysty greenwashing?
Gościem Zielonego Podcastu jest Piotr Wójcik, analityk rynku energii w GreenPeace Polska.
Co opóźniane decyzje dot. transformacji energetycznej , podtrzymywanie kroplówki dla górnictwa i rozmowy z Amerykanami o budowie elektrowni atomowej oznaczają dla nas? Dla naszego zdrowia, bezpieczeństwa, walki z kryzysem klimatycznym i dla naszych portfeli?
Część pytan od Was. Bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast.
Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .
Krzysiek Rzyman, zapraszam!

Wiatraki na Bałtyku uratują nas przed black-outem? Kamila Tarnacka, Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Czy wiatraki na Bałtyku wreszcie zaczną powstawać i uratują Polskę przed black-outem?
"Wizja dla Bałtyku. Wizja dla Polski" - o nowym raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej porozmawiamy z wiceprezeską tej organizacji. Gościnią jest dr Kamila Tarnacka.
Duża część pytań od Was, bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast. Obserwujcie stronę facebook.com/ZielonyPodcast i profil instagram.com/krzysiekrzyman
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jerzy Hubka - górnik, który spotkał się z Gretą Thunberg - o likwidacji kopalń i przyszłości Śląska
Gościem jest Jerzy Hubka, górnik i wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce na Kopalni Makoszowy. To jego spotkanie z Gretą Thunberg na początku 2020 roku wywołało lawinę komentarzy, często bardzo nieprzychylnych i krytycznych ze stroni braci górniczej.
Dziś rozmowa o przyszłości polskiego węgla (o ile jakaś przyszłość jest), o planowanej likwidacji kopalń do 2049 roku, o katastrofie klimatycznej, odpowiedzialności branży wydobywczej, spotkaniu z Gretą i o ekologach.
Duża część pytań od Was, bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast. Obserwujcie stronę facebook.com/ZielonyPodcast i moj profil na instagram.com/krzysiekrzyman
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman
![[NA ŻYWO] Less waste "po polsku" i w pandemii. Jak kawiarnie i bary prowadzą zieloną rewolucję](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_episode400/2234232/2234232-1604236586249-647750908a7c.jpg)
[NA ŻYWO] Less waste "po polsku" i w pandemii. Jak kawiarnie i bary prowadzą zieloną rewolucję
Zapraszam na Zielony Podcast NA ŻYWO.
Dzisiejszy odcinek to zapis premiery książki LESS WASTE POLSKA. Premiera miała miejsce na Targach Zero Waste w warszawskiej Hali Gwardii.
Spotkanie prowadzi autorka LWP Agnieszka Bukowska.
Gośćmi są:
Monika Roehr, współwłaścicielka warszawskiego Baru Wieczornego, a do niedawna także Cosmo Baru,
Sławek Saran, współwłaściciel stołecznej kawiarni Forum
i ja Krzysiek Rzyman, autor jednego z rozdziałów książki Less Waste Polska.
Rozmawiamy o tym jak być less waste, co zmieniła pandemia i czego nie zmienili rzadzący.
W wolnym czasie zajrzyjcie na stronę facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil na Instagramie. Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.

Czas zamknąć miasta dla samochodów. Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
"Droga do szkoły, a jakość powietrza" - autor tego raportu dr Wojciech Szymalski, prezes Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju, jest gościem Zielonego Podcastu.
Rozmawiamy o tym dlaczego wciąż wolimy jeździć po mieście autem? Dlaczego dzieciaki, jak i dorośli, rzadko przesiadają się na rowery? Dlaczego miasta zmieniają się tak powoli i czy elektryczne hulajnogi i auta są rewolucja?
Duża część pytań od Was. Bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast. Obserwujcie facebookową strone facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil na Instagramie.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Extinction Rebellion przejmuje ten podcast. Nela Partyga i Łukasz Stanek vel Syriusz
Aktywiści Extinction Rebellion Nela Partyga i Łukasz Stanek ps. Syriusz są gośćmi Zielonego Podcastu.
Porozmawiamy o ich ostatniej akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa, czyli zablokowaniu ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie, o tym jak daleko można sie posuwać w ramach walki o przyszłość planety, o edukacji i o tym dlaczego nie można być grzecznym.
Duża część pytan od Was. Bo w tym sezonie razem ze mną tworzycie ten podcast. Obserwujcie facebookową stronę Krzysiek Rzyman - Zielony Podcast i moj profil na Instagramie.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Marcin Popkiewicz o Poland-Coaland, wojnie i pandemii koronawirusa, której mogliśmy uniknąć
Zaczynamy drugi sezon Zielonego Podcastu!
I to nie literówka - zaczynaMY - bo nowe odcinki tworzę razem z Wami. Co tydzień czekam na Wasze pytania na stronie https://www.facebook.com/ZielonyPodcast/ i na moim profilu na instagramie.
Gościem pierwszego odcinka jest Marcin Popkiewicz, fizyk i dziennikarz, współautor portalu "Nauka o klimacie".
Rozmawiamy o nowych raportach naukowych, o koronawirusie, o odpowiedzialności firm, greenwashingu a nawet o nadchodzacej wojnie.
Do usłyszenia,
Krzysiek Rzyman

Co dalej z branżą lotniczą? Cięcie emisji, czy walka o przetrwanie? Danuta Walewska, Rzeczpospolita
To już 40 odcinek Zielonego Podcastu. I jednocześnie ostatni w pierwszym sezonie.
Przed nami wszystimi wakacyjna przerwa. A przy tej okazji pojawia się pytanie o przyszłość lotnictwa.
Jak będzie wyglądało lotnictwo przyszłości? W tej dalszej i bliższej perspektywie.
Co z cięciem emisji i nowymi podatkami? Kiedy pojawią się elektryczne samoloty?
Gość: Danuta Walewska, dziennikarka Rzeczpospolitej specjalizująca się w branży lotniczej.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Niemcy - lider zielonej transformacji, czy ekościema? Maryjka Szurowska, 300GOSPODARKA
Greenwashing, czy zielony lider Europy? Jak można dziś opisać transformację gospodarczą Niemiec?
Kraju w którym jednocześnie udział OZE sięga 50% i otwiera się nową elektrownię węglową.
Gospodarki w której wymyślane są przełomowe zeroemisyjne rozwiązania w transporcie, a w tle pozostaje afera dieselgate.
Gość: Maryjka Szurowska, dziennikarka serwisu 300gospodarka.pl.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Świat Post-Corona. Musimy ograniczyć konsumpcję! dr Andrzej Kassenberg, Koalicja Klimatyczna
Jak ma wyglądać odbudowa gospodarki po pandemii? Co ma być priorytetem? Wzrost, czy środowisko w którym żyjemy.
Głos w tej dyskusji zabrali eksperci Koalicji Klimatycznej.
I mówią jasno: to nie wskaźniki dynamiki PKB powinny być priorytetem.
Gość: dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej, założyciel i wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Można panikować! Jonathan Ramsey i jego nowy film o katastrofie klimatycznej
W Polsce powstaje niewiele filmów poświęconych katastrofie klimatycznej.
Z tym trudnym tematem zmierzył się Jonathan Ramsey, autor filmu Smog Wars.
W swojej nowej produkcji opowiada historię prof. Szymona Malinowskiego, fizyka atmosfery z Instytutu Geofizyki UW.
Film można zobaczyć za darmo od 1 do 7 czerwca na YouTube. Premiera kinowa zaplanowana jest w trakcie festiwalu Docs Against Gravity.
Gość: Jonathan Ramsey, producent i reżyser filmu "Można panikować".
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

To będzie rok OZE! Nawet wirus tego nie zatrzyma. Wojciech Kukuła, ClientEarth
Zielona rewolucja prosumencka trwa. Na dachach polskich domów pojawia się coraz więcej paneli. W tym roku moc nowych instalacji fotowoltaicznych może przekroczyć 1 gigawat.
Czy pandemia koronawirusa i związane z nią spowolnienie gospodarcze będzie miało wpływ na tempo podłączania nowych instalacji?
Co zmienia się w regulacjach? I jak nasze przepisy mają się do unijnych dyrektyw?
Wreszcie co z prosumentami-firmami? Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Gość: Wojciech Kukuła, prawnik Client Earth Prawnicy dla Ziemii.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Walka ze smogiem w sądzie? Komisja Europejska zadbała o prawa Polaków. Agnieszka Warso-Buchanan, ClientEarth
Polska - z prawie najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej - jest jednocześnie jednym z niewielu państw wspólnoty w którym nie można zaskarżyć programów ochrony powietrza do sądu. Nie ma więc społecznej kontroli realizacji państwowych planów.
Sprawie przyjrzała się dokładnie Komisja Europejska. Teraz to już od decyzji polskich władz zależy kiedy będziemy mogli iść do sądu i walczyć o prawo do oddychania czystym powietrzem.
Jak mogą wyglądać takie pozwy i jak wypadamy na tle krajów naszego regionu?
Gościni: Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman.

Jak odbudować gospodarkę "na zielono"? Michał Hetmański, Fundacja Instrat
Zielony Pakiet Fiskalny - tak zatytułowany jest najnowszy raport Fundacji Instrat.
Odnosi się on do planów rządu, który różnymi impulsami zamierza stymulować gospodarkę do wzrostu.
Tyle, że nie każda inwestycja i nie każda wydana z publicznych pieniędzy złotówka jest dla gospodarki i społeczeństwa opłacalna.
Dlatego warto zwiększać środki w tych projektach, które mają neutralny lub pozytywny wpływ na środowisko. Np. w programie Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy promując elektromobilność.
Gość: Michał Hetmański, członek zarządu Fundacji Instrat i współautor raportu Zielony Pakiet Fiskalny.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koronawirus zabije ruch zero-waste? Agata Szczotka-Sarna, Interseroh, sarniezycie.pl
Na zagranicznych portalach można znaleźć coraz więcej tekstów wieszczących koniec ruchu zero-waste.
Dlaczego? Bo jednorazówki mają być "bezpieczniejsze". I kto w ogóle będzie się zastanawiał nad noszeniem własnego kubka wielorazowego, podczas gdy co chwilę do kosza wyrzucamy maseczki i rękawiczki z plastiku.
Ile prawdy jest w tezie, że to koniec? A może to tylko test dla wyznających zasadę, że lepiej nie marnować.
Gość: Agata Szczotka-Sarna, Interseroh Polska, autorka bloga sarniezycie.pl.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Relacja z płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Urszula Zielińska, posłanka Zielonych
Niedawno płonęła Australia. Dziś płonie jeden z polskich parków narodowych.
Jak sytuacja wygląda na miejscu? Czy nasilający się kryzys klimatyczny będzie oznaczał coraz więcej podobnych pożarów?
Czy Polska ma plan walki z suszą?
Do Biebrzańskiego Parku Narodowego wybrała się posłanka Zielonych Urszula Zielińska.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jaką cenę zapłacimy za suszę 100 lecia? Mirosław Proppe, WWF Polska
Problemów do rozwiązania cały czas przybywa.
Kryzys klimatyczny, powiązany z nim kryzys wodny, a ostatnio pandemia koronawirusa.
Jakim problemem jest dziś susza w Polsce?
Jaką cenę zapłacimy wszyscy jako konsumenci?
Gość: Mirosław Proppe, prezes Fundacji WWF Polska.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Szczyt klimatyczny w Glasgow ofiarą koronawirusa. Ilona Jędrasik, Client Earth
Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow przełożony. Zamiast listopada tego roku, ma odbyć się w 2021.
Minister Środowiska krytykuje Europejski Zielony Ład, jako projekt, którego nie da się teraz realizować.
Co w takim razie czeka zieloną politykę na poziomie europejskim i światowym?
Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa chwilowo przyczynia się do niższych emisji.
A co nas czeka w dłuższym terminie? I jak zareagują na to europejskie rządy?
Gościem jest Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w organizacji Client Earth, Prawnicy dla Ziemi.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak odbudować gospodarkę po pandemii i nie pogłębić kryzysu klimatycznego? prof. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna, SGGW
Pandemia koronawirusa się rozwija, systemy ochrona zdrowia są niewydolne, a rządy kolejnych państw pracują nad pakietami antykryzysowymi.
Jak odbudować gospodarki? Gdzie pompować pieniądze? Do czego zniechęcać konsumentów? Mając z tyłu głowy kolejny zbliżający się kryzys, tym razem klimatyczny.
Czy polski rząd obrał dobrą ścieżkę?
Moim gościem jest prof. Zbigniew Karaczun, wykładowca Szkoly Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wiceprezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego i ekspert Koalicji Klimatycznej.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Bezmięsne mięso, czyli jak zmienić dietę dla planety. Marcin Tischner, ProVeg Polska
Hodowla zwierząt na przemysłową skalę odpowiada za ogromną część emisji gazów cieplarnianych.
Jeśli chcemy ciąć emisję, musimy zmieniać dietę. Nie chodzi o całkowite wyeliminowanie mięsa, ale ograniczenie jego spożycia. Wyjdzie nam to na zdrowie.
Czy pojawiające się na rynku roślinne zamienniki rozwiążą problem? A może potrzebne są nowe regulacje? I czy bezmięsne mięso musi być drogie?
Marcin Tischner, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i współpracy z biznesem w organizacji ProVeg Polska.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Potraktujmy kryzys klimatyczny jak koronawirusa! Paweł Szypulski, Greenpeace Polska
Gdy boimy się pandemii warto sobie uświadomić, jak będzie wyglądał nadchodzący kryzys klimatyczny.
I wyciągnąć wnioski... Skoro cały świat jest w stanie rozpocząć szybką walkę z koronawirusem, dlaczego tak samo skutecznie nie walczymy z globalnym ociepleniem?
Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Panele na dachach to początek. Kolejne etap to przydomowe magazyny energii! Krzysztof Kochanowski, Polska Izba Magazynowania Energii
Program "Mój prąd" pokazuje, że zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce jest bardzo duże.
Ale instalacja paneli fotowoltaicznych to dopiero pierwszy krok w zielonej zdecentralizowanej rewolucji energetycznej.
Kolejny etap do przydomowe magazyny energii. Ile kosztują? Komu się przydadzą?
Krzysztof Kochanowski, wiceprezes Polskiej Izby Magazynowania Energii
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman
![[NA ŻYWO] Zielona debata „Jak uratować świat” Areta Szpura, Anna Pięta i goście](https://d3t3ozftmdmh3i.cloudfront.net/production/podcast_uploaded_nologo400/2234232/2234232-1664723444754-3bfde195196a7.jpg)
[NA ŻYWO] Zielona debata „Jak uratować świat” Areta Szpura, Anna Pięta i goście
W debacie udział biorą także:
[15:01] Jan Chudzyński, Instytut Globalnej Odpowiedzialności,
[24:40] Mariusz Jańczuk,
[27:05] Malka Kafka, właścicielka sieci restauracji Tel Aviv Urban Food,
[38:28] Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni,
[47:41] Krystyna Boczkowska, ex-prezeska Bosch Polska, Zieloni,
[58:01] Michał Suchora, współwłaściciel warszawskiej galerii BWA, Zieloni,
[1:02:26] Urszula Zielińska, posłanka Zielonych,
[1:05:34] Ignacy Bres, przewodniczący Forum Młodych Lewiatan, Zieloni,
[1:11:35] Viola Łabanow, przewodnicząca warszawskiego koła Zielonych,
[1:20:51] Waldemar Kamiński, przewodniczący białołęckiego koła Zielonych,
[1:26:29] Maciej Józefowicz, szef komunikacji startupu Billon, Zieloni,
[1:27:54] Marcin Tischner, ProVeg Polska
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak startupy walczą z marnowaniem żywności. Karolina Woźniak, Too Good To Go
Skala marnowania żywności w Polsce jest ogromna. Według statystyk Każdy Polak marnuje 250 kg jedzenia rocznie.
Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzą m.in. zaangażowane społecznie startupy.
Karolina Woźniak, Too Good To Go
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Samochody elektryczne uratują Polskę przed blackoutami? Kamil Mieszkowski i Maciej Ciemny, Project 42
Elektromobilność to wielkie wyzwanie. Jak naładować tysiące, a docelowo miliony samochodów elektrycznych? Co z autobusami elektrycznymi, którym energia w bateriach musi wystarczyć na pokonanie trasy? Jak z tym wszystkim poradzą sobie samorządy?
Nad odpowiedziami na te pytania pracują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich spin-off Project 42 wykorzystuje sztuczną inteligencję do planowania najbardziej optymalnych rozwiązań.
Ale to nie koniec. Project 42 ma też rozwiązania na ewentualne blackouty, który mogą się wydarzać w Polsce coraz częściej. Pomóc mają... właśnie samochody elektryczne i ich baterie.
Kamil Mieszkowski - CEO
Maciej Ciemny - CTO
Project 42
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Powrót second-handów, wypożyczalnie i subskrypcje ubrań, czyli czy ekologia jest w modzie. Rafał Reif, Accenture
Czy ekologia jest w modzie? Takie pytanie zadali ostatnio eksperci firmy doradczej Accenture.
I jakie są wnioski? Otóż coś się zaczyna dziać, ale to dopiero początek. Globalne marki muszą wprowadzić zmiany na szeroką skalę. Inaczej branża modowa przyczyni się według prognoz do aż 26% światowych emisji dwutlenku węgla.
Rafał Reif,
Head of Fashion & Retail Accenture Poland
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak Polska poradzi sobie bez węgla, czyli transformacja energetyczna w praktyce. dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii
Polskę czeka transformacja energetyczna - odejście od węgla, prawdopodobnie z ominięciem energii jądrowej. Co będzie podstawą naszego miksu energetycznego?
Czy same zielone źródła energii wystarczą, żeby zapewniać Polsce bezpieczeństwo energetyczne? Co musi się zmienić w myśleniu o energetyce? Czy nadchodzi etap decentralizacji energetyki?
dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska think tanku Forum Energii
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Dieselgate - jak VW oszukiwał z dieslami i ma zapłacić 120 milionów zł kary. Konrad Kacprzak, STOP VW
Volkswagen, który manipulował wskaźnikami emisji spalin, ma zapłacić ponad 120 milionów zł kary. Taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Co na to VW? Jak się tłumaczy? I komu ma zapłacić karę?
Dlaczego koncerny motoryzacyjne fałszowały dane dot. emisji i jak to robiły?
Co z konsumentami i ich pozwem zbiorowym przeciw VW?
Konrad Kacprzak, prawnik, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec z samochodami w miastach. Czas na ZbiorKom! Witold Urbanowicz, transport-publiczny.pl
Nie ma na co czekać. Ze smogiem i korkami nie uda się wygrać bez radykalnych działań.
W wielu miastach osoby korzystające z transportu zbiorowego (oraz piesi) to większość. Ale ton debacie nadają kierowcy.
Jak rozwijać transport zbiorowy i projektować ulice w dużych miastach?
Autobusy, tramwaje, metro? Co ma największy sens?
Witold Urbanowicz, dziennikarz serwisu transport-publiczny.pl.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Extinction Rebellion. O co walczą i co planują na 2020? Patryk Kowalczyk, XR
Działają na świecie od zaledwie 1,5 roku, a jest o nich tak głośno, niczym o Greenpeace. Wszystko za sprawą ich akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego.
Jak działa ruch Extinction Rebellion (XR), o co walczy, jak jest zorganizowany i co planuje na 2020 rok?
Patryk Kowalczyk, Extinction Rebellion Polska
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak młodzi walczą o przyszłość planety. Klara Foryciarz i Kacper Kąkol, MSK
Dlaczego protestują? Czego oczekują od polityków? Co planują na 2020 rok?
Gośćmi podcastu są działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Ten ruch jest demokratyczny, nie ma barw politycznych, i stawia sobie jeden cel: walkę ze zmianami klimatu.
Klara Foryciarz i Kacper Kąkol, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czy osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe? Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna
Stało się. Na szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny potwierdził pozycję Polski jako hamulcowego zmian w Europie.
Neutralność klimatyczna? To nie dla nas. Nawet w perspektywie tak odległej jak 2050 rok. Tak w skrócie brzmi stanowisko rządu.
To zacznijmy od początku. Czym jest zeroemisyjność? O jakie gazy chodzi? Czy osiągnięcie neutralności klimatycznej jest w Europie możliwe? I kiedy? I wreszcie - czy jest inne wyjście?
Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Cała prawda o fotowoltaice. Ile kosztuje zielona energia? Paweł Sulima, ruch Więcej Niż Energia
Są rządowe dopłaty, jest rozwinięta technologia, tylko instalacji mamy w Polsce wciąż niewiele. Tymczasem panele fotowoltaiczne na dachu to spora oszczędność dla domowego budżetu. Szczególnie, jeśli dołożymy do tego pompę ciepła, jako źródło ogrzewania.
Roczne rachunki za prąd i ogrzewanie mogą spaść do raptem kilkuset złotych. Jak to możliwe?
I dlaczego zielona strona mocy nie pokonała jeszcze węglowego lobby?
Paweł Sulima, koordynator ruchu Więcej Niż Energia, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Auto elektryczne z dopłatą 30%. Czy to ma sens? Wojciech Drzewiecki, Samar
W grudniu 2019 ma ruszyć rządowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Czy takie działanie ma sens? Czy to jest droga do popularyzacji "elektryków" którą powinna pójść Polska?
Po naszych drogach w 2025 roku ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Takie były plany Mateusza Morawieckiego, które snuł na początku pierwszej kadencji rządów PiS. A ile jest ich teraz? 500, 5000, 50000?
Producenci wprowadzają do oferty coraz więcej modeli "na baterie", a na rynku pojawia się coraz więcej modeli współdzielonych, gdzie zamiast auta płaci się tylko za dostęp do niego. Może to jest kierunek?
Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Czy atom jest zieloną energią? Marcin Harembski, Społeczny Monitor Atomowy
Dla jednych temat drażliwy, dla znawców tematu rzecz oczywista. Energia jądrowa choć nie korzysta z paliw kopalnych wcale nie jest zielona. Dlaczego?
Dyskusja o atomie powróciła przy okazji planów najbogatszego Polaka, który chce postawić w Polsce pierwszy zupełnie prywatny niewielki reaktor w technologii SMR. Co to oznacza?
I na jakim etapie są atomowe plany polskiego rządu?
Marcin Harembski, Społeczny Monitor Atomowy
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Koniec taniego latania? Czas na kolej! Kuba Czajkowski, ekspert transportowy
Czy czeka nas w Europie kolejowa rewolucja? I co się musi wydarzyć, żeby wszystkie kraje starego kontynentu zaczęły zgodnie inwestować w kolej?
Już dziś młodzi Europejczycy mogą liczyć na bezpłatny bilet na międzynarodowe podróże. Ale to tylko symbol. Czy w ramach walki ze zmianami klimatu tanie lotnictwo zostanie postawione pod ścianą? A w miejsce Ryanaira pojawi się szybka kolej w rodzaju naszego Pendolino?
Gościem jest Kuba Czajkowski, ekspert transportowy, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, twórca i szef startupu Koleo.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Jak zostać EkoPatriotą? Katarzyna Karpa-Świderek, WWF Polska
W przeddzień Święta Niepodległości pytam o #EkoPatriotyzm. Hasło jeszcze dość świeże, ale coraz częściej odmieniane przez przypadki. I to nie tylko przez organizacje ekologiczne.
Czym jest ekopatriotyzm? A może to po prostu nowoczesny patriotyzm, przystający do czasów w jakich żyjemy?
Co pokazują badania WWF Polska? Jak zmieniają się nasze postawy?
Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Cała prawda o polskim węglu. Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka
Ile mamy węgla w Polsce? I jak długo możemy go wydobywać?
Kogo boją się politycy i dlaczego lobby węglowe zawsze w Polsce wygrywa?
Czy Unia Europejska wymusi na nas zmiany?
I o co chodzi z tym importem z Rosji?
Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka gospodarcza, pracowała m.in. dla Rzeczpospolitej i Dziennika Gazety Prawnej
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Musimy mniej kupować! Inaczej nie posprzątamy świata. Sławomir Brzózek, edukator i ekspert
Jak posprzątać świat? Czy jest to możliwe przy obecnym poziomie konsumpcji?
Co z importem śmieci? Dlaczego się na to godzimy?
I dlaczego sami podrzucamy śmieci do lasu? Skąd na to przyzwolenie?
Sławomir Brzózek, niezależny ekspert, edukator, przez wiele lat związany z Fundacją Nasza Ziemia
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Smog. Kiedy przestanie nas zabijać? Jakub Jędrak, SmogLab.pl
Czym jest smog? Kto truje najbardziej? Dlaczego alarm smogowy powinien być włączony przez cały rok?
Dlaczego walka ze smogiem idzie nam tak powoli? I czy powinna być połączoną z walką ze zmianami klimatu?
Jakub Jędrak, redaktor serwisu SmogLab.pl, członek Polskiego Alarmu Smogowego

Zieloni w polskim Sejmie! Wezmą przykład ze Szwedów? Jakop Dalunde, szwedzki europoseł Zielonych
Polscy Zieloni po raz pierwsze weszli do Sejmu! Co to oznacza dla przyszłości naszego kraju?
Czego możemy się nauczyć z doświadczeń Zielonych w innych krajach? Jaką rolę pełnią Zieloni w szwedzkim parlamencie?
Czy nowe podatki klimatyczny muszą oznaczać wyższe ceny? I wreszcie, czy Kościół może pomóc w zazielenieniu kraju?
Jakop Dalunde, szwedzki europoseł Zielonych
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman

Zacznij uprawiać warzywa i zieleninę! Sebastian Kulis, Roślinne Porady
Startupy na całym świecie szukają nowych rozwiązań, które pozwolą wyżywić mieszkańców metropolii. Ale tzw. agri-tech to pomysły na dużą skalę. Tymczasem w mikroskali możemy pomóc sobie sami.
Jak zacząć uprawiać warzywa i zieleninę? Czy to się opłaca? Wystarczy balkon, czy może potrzebny jest ogródek? A może ogródek działkowy?
Jakie błędy popełniamy najczęściej? I dlaczego dążymy do doskonałości, która tak naprawdę w przyrodzie nie występuję?
Sebastian Kulis, autor bloga i książek "Roślinne Porady" www.roslinneporady.pl
Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Musimy przestać jeść mięso? Grzegorz Łapanowski, fundacja Szkoła na widelcu
Zmiany klimatu wymuszają na nas zmianę diety. Czy to oznacza, że musimy przestać jeść mięso? A może tylko ograniczyć?
Jak branża spożywcza reaguje na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące przegrzewającej się planety? Co oznacza termin agri-tech?
Co musimy zmienić w naszych postawach?
Grzegorz Łapanowski, szef, prezes Fundacji Szkoła na widelcu, autor książek kucharskich, prowadzący program Top Chef, twórca studia kulinarnego Food Lab, współtwórca marki Old Friends Kimchi.
Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Segregowanie śmieci nie ma sensu?! Michał Paca, "Sortownia Opinii"
Czy sortowanie śmieci, w formie która znamy, ma sens? A może powinniśmy to robić inaczej? Jak zmienić system gospodarowania odpadami? Kto powinien płacić więcej, a kto mniej?
Wreszcie, dlaczego wielkie koncerny wwożą plastik do naszego kraju?
Na te pytania odpowiada człowiek z branży odpadowej - Michał Paca, ekolog, autor bloga „Sortownia Opinii”, który jednocześnie prowadzi oczyszczalnie ścieków, sortownie odpadów oraz kompostownie.
Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Jak uratować świat? Areta Szpura
Czy małe kroki mają sens? Warto się angażować i działać, czy lepiej poczekać, aż zajmą się tym rządy i korporacje?
Areta Szpura opowiada o metodzie "baby steps", o tym jak nie oszaleć od nadmiaru złych informacji, a także o swojej współpracy z firmami.
Zapraszam do słuchania Zielonego Podcastu. I czytania książki "Jak uratować świat?"
Krzysiek Rzyman

Jak zamienić fusy w brykiet do grilla? Marcin Koziorowski, CEO start-upu Eco Bean
Branża clean-tech zaczyna się rozwijać w Polsce. Ciekawym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie odpadów.
Warszawski start-up EcoBean postawił na zagospodarowanie odpadów kawowych. Fusy zbierane z kawiarni, stacji benzynowych, czy biur są przetwarzane na brykiet.
Docelowo sposobów ponownego wykorzystania fusów ma być więcej. O czym opowiada Marcin Koziorowski, szef projektu, a także pracownik Politechniki Warszawskiej.
Zapraszam do słuchania Zielonego Podcastu.
Krzysiek Rzyman

Katastrofa klimatyczna. Już? Czy dopiero nas czeka? Marcin Popkiewicz, fizyk i autor portalu Nauka o klimacie
Planeta nam się przegrzewa! I mówi się o tym coraz więcej. Ale wciąż w media słychać głosy negujące tę diagnoże sytuacji.
To w takim razie mamy ogromny problem z klimatem, czy możemy spać jeszcze spokojnie?
A jeśli mamy problem, to jak sobie z nim radzić?
W pierwszym odcinku Zielonego Podcastu Marcin Popkiewicz, fizyk jądrowy i redaktor portalu Nauka o klimacie, a także serwisu Świat na rozdrożu, autor kilku książek.
Zapraszam,
Krzysiek Rzyman