Skip to main content
Spotify for Podcasters
Zielony Podcast

Zielony Podcast

By Krzysiek Rzyman

W Zielonym Podcaście szukamy z gośćmi odpowiedzi na pytanie jak Polska, Europa i Świat mogą poradzić sobie z katastrofą klimatyczną. Do słuchania od września 2019.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Spotify Logo
Stitcher Logo
TuneIn Logo
Currently playing episode

Nie warto sadzić drzew?! A co z pochłanianiem emisji? Dr Antoni Kostka, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze

Zielony PodcastMar 14, 2021

00:00
55:06
Trzeba dogadać się z PiSem w sprawie klimatu? Szmo Kacprzak, MSK

Trzeba dogadać się z PiSem w sprawie klimatu? Szmo Kacprzak, MSK

Czerwiec miesiącem protestów! W tę niedzielę ulicami Warszawy przejdzie Marsz 4 czerwca, zorganizowany przez lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Z kolei dzień przed końcem roku szkolnego, 22 czerwca, na ulicę wielu polskich miast wyjdą uczniowie na protesty organizowane przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Gościem Zielonego Podcastu jest Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Rozmawiamy o zbliżających się wyborach, o tym co MSK zrobi gdy to prawica po raz trzeci z rzędu wygra wybory, ale przede wszystkim o tym co planują dziś aktywistki i aktywiści. Jest więc mowa o kampanii "Wybierz klimat”, o akcji zbierania podpisów pod petycją do KE I RUE, w której MSK prosi o uzależnienie wypłaty środków z KPO od ponownej zmiany ustawy wiatrakowej, oraz o tym jak ten ruch zmienił się w ciągu ostatnich 4 lat.



Jun 04, 202335:32
Czym PO odróżni się od PiS w wyborach? Grzegorz Onichimowski, Instytut Obywatelski

Czym PO odróżni się od PiS w wyborach? Grzegorz Onichimowski, Instytut Obywatelski

Zdominowana przez państwowe koncerny energetyka, oparta na węglu, boryka się z coraz większymi problemami problemami. Nie chodzi jedynie o koszty emisji CO2, przestarzałe bloki węglowe, czy niedoinwestowane sieci przesyłowe, ale przede wszystkim o brak wizji dekarbonizacji tego sektora. Tak wygląda sytuacja po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Transformacja polskiej energetyki dopiero się rozpoczyna. Jak będzie wyglądać po tegorocznych wyborach? Z jakim programem w dziedzinie energetyki pójdzie do wyborów Platforma Obywatelska?

Gościem Zielonego Podcastu jest Grzegorz Onichimowski, koordynator zespołu ekspertów energetycznych Instytutu Obywatelskiego, think-tanku PO, wykładowca Uczelni Łazarskiego i Collegium Civitas, a wcześniej współtwórca i wieloletni prezes Towarowej Giełdy Energii.

May 28, 202344:12
Chcą dań wegańskich w stołówkach, a rząd proponuje dziczyznę. Elżbieta Lemańska-Błażowska, RdK

Chcą dań wegańskich w stołówkach, a rząd proponuje dziczyznę. Elżbieta Lemańska-Błażowska, RdK

Rodzice dla Klimatu walczą o zapewnienie dzieciom roślinnych posiłków w szkołach i jednego dnia w tygodniu z wyłącznie bezmięsnym menu. Tymczasem Ministerstwo Klimatu ignoruje naukowe dowody na wpływ mięsa na zdrowie i planetę i proponuje dzieciom jedzenie dziczyzny. Czy to jest próba ochrony lobby myśliwskiego i przemysłu mięsnego? Czy zupełny brak zrozumienia problemu i prymitywna polityczna zagrywka?

Gościnią Zielonego Podcastu jest Elżbieta Lemańska-Błażowska z inicjatywy Rodzice dla Klimatu.

May 21, 202330:10
Koniec ery mięsa? Marcin Tischner, ProVeg Polska
May 14, 202329:53
Od 2 maja żyjemy na kredyt... Ziemi. Maria Andrzejewska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Od 2 maja żyjemy na kredyt... Ziemi. Maria Andrzejewska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby naturalne Ziemi możliwe do regeneracji w ciągu roku. W 2023 roku polski Dzień Długu Ekologicznego wypada 2 maja, co oznacza, że Polska zużyła swoją część zasobów ponad cztery miesiące wcześniej niż średnia światowa. Jest to spowodowane głównie przez uzależnienie od paliw kopalnych i wysoką emisję dwutlenku węgla. Dzień Długu Ekologicznego pokazuje, jak bardzo nadmiernie eksploatujemy naszą planetę i jak ważne jest wprowadzenie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Gościnią Zielonego Podcastu jest Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, która zwraca uwagę na troskę nie tylko o klimat, ale także o bioróżnodność, czyli różnorodność biologiczną.
W rozmowie pojawia się też temat walki z jednorazowym plastikiem, a to za sprawą Światowego Dnia Środowiska, który będziemy obchodzić 5 czerwca. Światowy Dzień Środowiska to inicjatywa na rzecz naszej planety, zapoczątkowana w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2023 roku jest poświęcony walce z plastikiem. Plastik jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego, ponieważ zanieczyszcza glebę, wodę i powietrze, wpływa negatywnie na bioróżnorodność i zdrowie ludzi. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) prowadzi kampanię #BeatPlasticPollution, która ma na celu zmobilizować ludzi do ograniczenia produkcji i zużycia plastiku oraz do poprawy jego recyklingu. UNEP zachęca także do podejmowania działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Ograniczenie plastiku jest także wysoko na agendzie Unii Europejskiej.
May 07, 202346:36
Czy potrzebujemy ustawy o ochronie klimatu? Nawet Węgry już taką mają. Wojciech Kukuła, ClientEarth
Apr 30, 202340:49
Narodowe atomowe wzmożenie: w Polsce powstanie 100 atomówek?! Marcin Kowalczyk, WWF Polska

Narodowe atomowe wzmożenie: w Polsce powstanie 100 atomówek?! Marcin Kowalczyk, WWF Polska

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wystąpiła do Ministerstwa Klimatu o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy pierwszej w naszym kraju elektrowni atomowej. Podobny wniosek złożył państwowy KGHM w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych. Z kolei Orlen zapowiedział budowę nawet 80 małych reaktorów SMR i już podał pierwsze lokalizacje. Swoje reaktory ma mieć także grupa Azoty. Z kolei drugi "duży" atom budować ma państwowaPolska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Tymczasem Niemcy zamknęli swoje ostatnie działające reaktory kilka dni temu, a w Finlandii po latach opóźnień i kilkukrotnym przekroczeniu pierwotnie planowanego budżetu oddany został do użytku nowy i największy blok w elektrowni jądrowej Olkiluoto.

Czy w Polsce faktycznie powstanie blisko setka reaktorów jądrowych, czy to tylko przedwyborcze wzmożenie, podobne do łupkowego sprzed ponad dekady?

Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska i ekspert Koalicji Klimatycznej.

Apr 23, 202329:21
Jaka jest nowa strategia energetyczna Polski i czy zmieni się po wyborach? Robert Tomaszewski, Polityka Insight

Jaka jest nowa strategia energetyczna Polski i czy zmieni się po wyborach? Robert Tomaszewski, Polityka Insight

Polityka Energetyczna Polski 2040 (PEP2040), która ledwo została przyjęta na początku 2021 roku ma niedługo zostać zaktualizowana. Aktualizacja została zapowiedzenia przez rząd Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku, niedługo po rozpoczęciu przez Rosję pełnosalowej inwazji na Ukrainę.

PiS nie może jednak dogadać się z koalicjantem - partią Zbigniewa Ziobry - co do szczegółowych zapisów nowego dokumentu.

Co znajduje się w aktualizacji PEP2040? Jak ma wyglądać mix energetyczny Polski w 2030 i 2040 roku? Co z rozwojem fotowoltaiki oraz wiatraków?

Gościem Zielonego Podcastu jest Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityki Insight, współautor podcastu "Energia do zmiany".

Apr 16, 202331:52
Dlaczego Lasy Państwowe rżną Puszczę Karpacką? Dr Jakub Rok, Dzikie Karpaty
Apr 09, 202333:54
Koniec aut spalinowych od 2035, polski sprzeciw i przyszłość Izery. Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Koniec aut spalinowych od 2035, polski sprzeciw i przyszłość Izery. Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy na temat unijnego zakazu sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku, który jest elementem pakiety Fit for 55. I zastanawiamy się dlaczego Polska była jedynym krajem, który głosował przeciwko temu zakazowi.

Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk, ekspertem w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE) oraz przedstawiciel organizacji Transport & Environment w Polsce.

Apr 02, 202344:53
Tusk chce dalej fedrować, PiS straszy jedzeniem robaków, czyli jak politycy ignorują kryzys klimatyczny. Joanna Flisowska, Instytut Reform

Tusk chce dalej fedrować, PiS straszy jedzeniem robaków, czyli jak politycy ignorują kryzys klimatyczny. Joanna Flisowska, Instytut Reform

Czy politycy w Polsce mają wystarczającą wiedzę na temat klimatu i polityki klimatycznej? Czy opozycja byłaby gotowa do wprowadzenia odpowiednich polityk? Dlaczego Donald Tusk, który jeszcze kilka miesięcy temu przepraszał za politykę energetyczną swojego poprzedniego rządu dziś znów zapowiada dalsze fedrowanie na Śląsku. W tym odcinku rozmawiamy także o najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Gościnią Zielonego Podcastu jest Joanna Flisowska, starsza analityczka ds. polityki klimatyczno-energetycznej w Instytucie Reform.

Mar 26, 202347:55
Somalia i Kenia zmagają się z największą suszą od 40 lat. Dalia Mikulska, Polska Akcja Humanitarna
Mar 19, 202329:44
O co walczy Ruch Solidarności Klimatycznej? Anna Niedziałkowska i Przemek Siewior, RSK
Mar 12, 202340:36
Czy 2023 to rok zmiany? Sztuczna inteligencja pomoże? Wiktoria Jędroszkowiak, Inicjatywa Wschód

Czy 2023 to rok zmiany? Sztuczna inteligencja pomoże? Wiktoria Jędroszkowiak, Inicjatywa Wschód

O zbliżających się wyborach parlamentarnych i samorządowych (oraz europejskich), opozycji, którą mógłby połączyć temat sprawiedliwej transformacji, o sztucznej inteligencji, ChatGPT, wyszukiwarce Bing, nadzwyczajnych zyskach Orlenu, imporcie rosyjskiej ropy, o dezinformacji, o prawicy bojącej się miast 15-minutowych, i wreszcie o aktywizmie klimatycznym rozmawiamy w pierwszym odcinku Zielonego Podcastu w 2023 roku, po 2 miesięcznej przerwie.

Gościnią jest Wiktoria Jędroszkowiak z Inicjatywy Wschód, związana z ruchem Fridays For Future.

Mar 05, 202331:47
Co nas czeka w 2023 roku? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl

Co nas czeka w 2023 roku? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl

To już nasza mała tradycja!
Z redaktorami naczelnymi Justyną Piszczątowską z
green-news.pl i Patrykiem Strzałkowskim z zielona.gazeta.pl będziemy - w ostatnim Zielonym Podcaście w 2022 roku - rozmawiać o tym co przyniesie nowy rok i jak podsumowujemy ten, który już się kończy.
Dec 25, 202253:59
Rewolucyjna książka kucharska! Marta Palińska i dr Konrad Skotnicki, Greenpeace Polska

Rewolucyjna książka kucharska! Marta Palińska i dr Konrad Skotnicki, Greenpeace Polska

W nowym Zielonym Podcaście rozmawiamy o "REWOLUCYJNEJ KSIĄŻCE KUCHARSKIEJ, CZYLI PRZEPISACH NA LEPSZĄ POLSKĘ".

Książkę wydał Greenpeace Polska, a można ją zdobyć na stronie http://rewolucyjna.pl

Gośćmi Zielonego Podcastu są Marta Palińska, aktywistka i współautorka książki oraz dr Konrad Skotnicki, czyli Doktor z Tiktoka, popularyzator nauki. Obydwoje związani z Greenpeace Polska.

Dec 18, 202238:47
Przyszłość energetyki to spółdzielczość? Krzysztof Ruciński, CoopTech Hub
Dec 11, 202230:50
Jaki mamy klimat? Nie daj się nabrać. Mirosław Proppé, WWF Polska
Dec 04, 202229:10
Narada obywatelska o kosztach energii. Maria Belina Brzozowska, Fundacja Stocznia
Nov 27, 202237:04
Kiedy przesiądziemy się do elektryków? Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Kiedy przesiądziemy się do elektryków? Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych

Sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie w Polsce bardzo dynamicznie, ALE to tak zwany efekt niskiej bazy. Elektryków sprzedane w Polsce w tym roku (od stycznia do września) zaledwie niespełna 8 tys. sztuk podczas gdy liczba rejestracji wszystkich nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 317 tys. pojazdów. Takie dane znajdziemy w raporcie  KPMG Poland i PZPM.

Kiedy sprzedaż pojazdów bateryjnych przyspieszy? A może Polska zostanie motoryzacyjnym skansenem Europy?

Gościem Zielonego Podcastu jest Rafał Bajczuk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Nov 20, 202235:59
Wszyscy zrzucimy się na atom? Paweł Szypulski, Greenpeace Polska

Wszyscy zrzucimy się na atom? Paweł Szypulski, Greenpeace Polska

Rząd PiS postanowił właśnie, że uszczęśliwi nas wszystkich atomem. Nie odblokuje budowy wiatraków, nie zainwestuje w sieci przesyłowe, żeby przyłączać więcej zielonych źródeł energii, nie wprowadzi nowych zachęt (ani nawet przywróci)  dla prosumentow, ale właśnie atom. To jest dobra odpowiedź na kryzys klimatyczny i kryzys energetyczny?

Gościem Zielonego Podcastu jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Nov 13, 202234:37
Szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie jest ważny, czy nie? Marcin Kowalczyk, WWF Polska

Szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie jest ważny, czy nie? Marcin Kowalczyk, WWF Polska

Dziś (6 listopada 2022) rozpoczyna się 27. szczyt klimatyczny, czyli Konferencja stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP27). Potrwa co najmniej do 18 listopada, choć jak pokazuje doświadczenie poprzednich szczytów może się przedłużyć.

Czego możemy oczekiwać po tym spotkaniu? Dlaczego w mediach nie słyszymy o szczycie w egipskim Sharm El-Sheikh tyle co o zeszłorocznej konferencji w Glasgow? Z jaką nadzieją na to wydarzenie jadą przedstawiciele państw rozwijających się, a co zaproponują im liderzy najwyżej rozwiniętych gospodarek?

Gościem Zielonego Podcastu jest Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej, a wcześniej przez 14 lat pracownik Ministerstwa Finansów.

Nov 06, 202228:26
Co górnicy myślą o kryzysie klimatycznym? dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Instytut Spraw Publicznych
Oct 30, 202233:13
Wiatrak dla Morawieckiego, czyli co dziś robią aktywiści? Dominika Lasota, Inicjatywa Wschód

Wiatrak dla Morawieckiego, czyli co dziś robią aktywiści? Dominika Lasota, Inicjatywa Wschód

W piątek 28 października inicjatywa Wschód organizuje Strajk Kryzysowy. Rusza o godz. 18 spod Pałacu Kultury.

O strajku, aktywizmie i o wiatraku sprezentowanym premierowi Morawieckiemu rozmawiamy w nowym Zielonym Podcaście.

Gościnią jest Dominika Lasota, aktywistka z inicjatywy Wschód.

Oct 23, 202236:10
Gdzie zniknęły miliardy z systemu handlu emisjami? Anna Frączyk, ClientEarth
Oct 16, 202229:30
Kto się boi wiatraków? Aleksander Śniegocki, Instytut Reform

Kto się boi wiatraków? Aleksander Śniegocki, Instytut Reform

Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie były w ostatnich dniach najniższe w skali całej Europy. Wszystko za sprawą wiatraków!

Ale nie wszystkim wiatraki w Polsce się podobają. Kto się ich boi? Politycy? Lobby węglowe? Co blokuje zniesienie zasady 10H, która od 2017 praktycznie zablokowała nowe projekty wiatrowe.

Gościem 2 odcinka 5 sezonu Zielonego Podcast jest Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform.

Oct 09, 202231:35
Jak oszczędzać energię tej zimy? Dr Sonia Buchholtz, Forum Energii
Oct 02, 202234:20
Jest gotowy scenariusz zielonej transformacji Polski! Marcin Popkiewicz, autor "Zrozumieć transformację energetyczną"
Jul 03, 202242:23
Konsumenckie wybory uratują lasy deszczowe? Maria Staniszewska, PKE i prof. Bogdan Chojnicki, UPP
Jun 26, 202226:48
Prawa „zielonych” konsumentów. Małgorzata Cieloch, UOKiK
Jun 19, 202240:13
Piątka Sterczewskiego, czyli jak naprawić ZbiorKom. Franek Sterczewski, aktywista i poseł KO
Jun 12, 202253:40
W Polsce będziemy palić chrustem? UE wprowadza kolejne sankcje. Joanna Flisowska i Doktor z TikToka, Greenpeace
Jun 05, 202239:15
Palenie lasów jest eko? Michał Kolbusz, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
May 29, 202232:50
Ta susza już się nie skończy! Michał Marcinkowski, Instytut Ochrony Środowiska
May 22, 202232:16
Twój bank też finansuje sektor paliw kopalnych? Gaweł Andrzejewski, fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
May 15, 202221:08
Biznes #bezplastiku: drogeria bez jednorazowych opakowań. Magda Januszkiewicz, Drogerie DOT
May 08, 202223:54
Instrukcja obsługi przyszłości, czyli jak nie zwariować od tego wszystkiego. Areta Szpura, aktywistka
May 01, 202233:01
I gdzie to embargo?! Od początku wojny zapłaciliśmy Rosji 40 MILIARDÓW EURO za surowce. Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Apr 24, 202224:22
Marnujemy miliony ton żywności! Błażej Krasoń, Banki Żywności
Apr 17, 202220:07
Raport IPCC daje nadzieję. Możemy obniżyć emisję o połowę do 2030! Paweł Wiejski, Instytut Zielonej Gospodarki
Apr 10, 202222:53
Polska zmienia dilera zamiast odejść od węgla. Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak, Fridays For Future
Apr 03, 202237:47
Prof. Szymon Malinowski: Czas zdjąć nogę z gazu. I to dosłownie.
Mar 27, 202232:27
Europa zwleka z embargo, a Polska z budową wiatraków. Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Forum Energii
Mar 20, 202233:02
Polska nadal importuje rosyjski węgiel?! Co z odejściem od rosyjskich surowców? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Mar 13, 202233:35
Jak Polska i Europa poradzi sobie bez ropy, gazu i węgla z Rosji? Inwazja Putina przyspieszy transformację? Joanna Flisowska, Greenpeace
Mar 06, 202235:57
Polskie firmy bez pomysłu (i strategii) na obniżanie emisji. Agnieszka Liszka-Dobrowolska, Climate Strategies Poland
Feb 27, 202226:25
Młodzi przestają jeść mięso. I wyjdzie im to na zdrowie. Anna Jakubowska, Fundacja Bölla i Klaudia Kryńska, Agro-Perma-Lab
Feb 20, 202235:11
Czy PGE chce zalania Gdańska? No i ch*j. Kasia Bilewska, Greenpeace i Doktor z TikToka Konrad Skotnicki
Feb 13, 202251:38
Koniec ze spalinowymi autobusami! Czas na elektryki i wodór. Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska
Feb 06, 202219:41
Dlaczego rodzice angażują się w walkę o ochronę klimatu? Dwie historie: Kamili Kadzidłowskiej i Marzeny Wichniarz
Jan 30, 202259:26
Koniec z mierzeniem wszystkiego wzrostem PKB! Zieloni mają plan. Mateusz Krauze, Zieloni
Jan 23, 202229:06
Wegańska Warszawa! I cała Polska. Kacper Nowicki, Green REV Institute
Jan 16, 202230:01
Opłata atomowa pojawi się na rachunkach za prąd? Dominik Brodacki, Polityka Insight
Jan 09, 202226:49
Co nas czeka w 2022 roku w Polsce i na świecie? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl

Co nas czeka w 2022 roku w Polsce i na świecie? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, zielona.gazeta.pl

To już nasza mała tradycja, z redaktorami naczelnymi Justyną Piszczątowską z green-news.pl i Patrykiem Strzałkowskiem z zielona.gazeta.pl będziemy - w pierwszym Zielonym Podcaście w 2022 roku - rozmawiać o tym co przyniesie nowy rok i jak podsumowujemy ten, który już (szczęśliwie, sic!) się zakończył.

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jan 02, 202257:52
2021 - ależ to był rok!
Dec 26, 202102:01
Święta w duchu zero-waste? To możliwe! Kasią Wągrowska, ograniczamsie.com
Dec 19, 202141:37
Panele słoneczne przestaną się opłacać w 2022? Rząd zmienił przepisy. Tobiasz Adamczewski, Forum Energii
Dec 12, 202129:27
O ściemie w reklamach mięsa - 7 mitów. Krzysztof Cibor, Greenpeace
Dec 05, 202137:42
Elektryk z dopłatą tańszy o 40%? Tak, w wynajmie. Jacek Mizak, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Nov 28, 202123:53
Polska musi odejść od węgla do 2030 roku. Zegar tyka. Anna Ogniewska, Greenpeace
Nov 21, 202122:43
Czym zakończy się COP26? Lidia Wojtal, Agora Energiewende
Nov 12, 202133:26
[NA ŻYWO z COP26] Co dzieje się w Glasgow? Maya Ozbayoglu, Ryszard Kolasiński, MSK
Nov 07, 202126:08
Jadą na COP26, żeby przeszkadzać. Dla klimatu. Marta Palińska, Wiktoria Jędroszkowiak
Oct 31, 202136:04
"Nadzieja umiera ostatnia" - jak aktywiści znajdują siłę do działania. Jonathan L. Ramsey i Tytus Kiszka
Oct 24, 202135:36
OZE nas uratuje przed podwyżkami cen prądu? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Oct 17, 202134:43
Miasta muszą się zmienić, albo będą nie do życia. Prof. Iwona Wagner, PAN
Oct 10, 202132:01
Szczyt w Glasgow okaże się porażką? Kulisy negocjacji. Marcin Kowalczyk, WWF Polska
Oct 03, 202129:16
Ekonomia obwarzanka zmienia Amsterdam. Zmieni też Polskę? Michał Sutowski, Krytyka Polityczna
Sep 26, 202121:19
Czy świat uda się posprzątać? Grzegorz Mikosza, Fundacja Nasza Ziemia
Sep 19, 202118:48
Miejska rewolucja w komunikacji to… rower. Marta Marczak, Miasto jest Nasze
Sep 12, 202119:36
Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia
Sep 05, 202124:00
Jak narysować katastrofę klimatyczną? Warszawski Festiwal Filmów Animowanych
Aug 27, 202115:02
Ekofeminizm, szczyt klimatyczny w Glasgow i odbudowa po pandemii. Ewa Sufin, Strefa Zieleni
Aug 22, 202121:22
Nowy raport IPCC: jest fatalnie. Co robić? Diana Maciąga, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Aug 15, 202129:07
Przyszłość zależy od nas. Przewodnik po kryzysie klimatycznym dla niepoprawnych optymistów
Aug 08, 202118:58
Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat
Aug 01, 202115:28
Supermarkety powinny trafić do muzeum? Klaudia Kryńska, Fundacja AGRO-PERMA-LAB

Supermarkety powinny trafić do muzeum? Klaudia Kryńska, Fundacja AGRO-PERMA-LAB

W tym tygodniu miało miejsce otwarcie „Muzeum Supermarketu” – międzynarodowego projektu organizowanego przez Fundację AgroPermaLab, będącego krytycznym spojrzeniem na „kulturę supermarketów”. Kulturę, która - jak piszą twórcy - wypiera wartości solidarności społecznej i etycznej produkcji żywności. Artyści, liderzy agroekologii i permakultury oraz wolontariusze z całego świata stworzyli internetową wystawę audiowizualną.

Gościnią Zielonego Podcastu Na Lato jest Klaudia Kryńska, Prezeska Fundacji AGRO-PERMA-LAB.

Wystawę możecie odwiedzić tutaj: https://agropermalab.org/muzeum-supermarketu/

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jul 25, 202117:57
Klimatyczny game changer? Unia prezentuje pakiet "Fit for 55". Paweł Wiejski, Instytut Zielonej Gospodarki
Jul 18, 202121:43
Z Jasiem Kapelą o książce "Klimat to my", czyli niejedzeniu mięsa dla klimatu
Jul 11, 202120:24
Transport w mieście ma tylko jedną przyszłość: zieloną. Borys Pawliczak, Dott
Jul 04, 202122:32
Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy
Jun 27, 202116:45
Ratowanie planety wymaga współpracy! Adrian Michalczuk, coach, psycholog i facylitator
Jun 20, 202118:14
Pierwsze w Polsce pozwy klimatyczne! Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Pierwsze w Polsce pozwy klimatyczne! Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Pięć osób zdecydowało się pozwać polskie władze za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego, którego skutki odczuwają już teraz. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL wspierają od strony prawnej pozywających, którzy domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku.

Szczegóły: https://www.pl.clientearth.org/piecioro-obywatelek-i-obywateli-pozywa-rzad-w-sprawie-klimatu/

O pozwie, ale i o swojej roli w nowym miejscu pracy oraz przyszłych działaniach fundacji opowiada w ostatnim w tym sezonie, 40 odcinku Zielonego Podcastu nowa szefowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi - Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Wcześniej Główna Koordynatorka ds. Strategicznych Postępowań Sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jun 13, 202133:08
TAK dla edukacji klimatycznej! NIE dla manipulacji koncernów paliwowych. Helena i Szmo, MSK oraz prof. Ewa Bińczyk, UMK w Toruniu
Jun 06, 202142:33
Czy można dziś zamknąć kopalnie? Karolina Baca-Pogorzelska, Outriders
May 30, 202130:25
Janina Ochojska: Klimat to Prawo Człowieka
May 23, 202140:42
Smog = niższe IQ, depresja, ryzyko Alzheimera, ADHD. Weronika Michalak, HEAL Polska
May 16, 202143:50
Przyszłość mody: mniej kupowania, więcej naprawiania. Rafał Reif, Accenture

Przyszłość mody: mniej kupowania, więcej naprawiania. Rafał Reif, Accenture

Jaka jest przyszłość mody? Kupować mniej, rzeczy bardziej trwałych, reperować, odsprzedawać i dążyć do obiegu zamkniętego.

O tym co się zmieniło w branży fashion w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, czyli od czasu naszego poprzedniego spotkania opowiada Rafał Reif, który jest ekspertem branży mody oraz szefem działu mody i handlu w firmie doradczej Accenture.

Bloga Rafała znajdziecie tutaj: https://rafalreif.fashion.blog/

Partnerem tego odcinka jest Levi’s, który w ramach nowej kampanii “Buy Better, Wear Longer” po raz kolejny włącza się do dyskusji o zrownoważonej modzie i o wpływie konsumpcjonizmu oraz produkcji odzieży na środowisko.

O kampanii przeczytacie tutaj: https://www.levi.com/PL/pl_PL/features/sustainability

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni, a w relacjach (stories) zawsze dużo aktualnych zielonych informacji.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

May 09, 202148:01
Jerzy Buzek o klimacie, zamykaniu kopalń, atomie i... niejedzeniu mięsa
May 02, 202155:26
Klimatyczny Szczyt Liderów. Kompromitacja Dudy i ofensywa Bidena? Patryk Białas, Koalicja Klimatyczna
Apr 25, 202139:49
Kraków goni Warszawę. Czas na Narodowy Panel Klimatyczny? Konrad Szpak i Bartosz Oleszko-Pyka, Instytut Polityk Publicznych
Apr 18, 202129:35
Hulajnogi do śmietnika? Przyszłość to aktywna mobilność! Kuba Czajkowski, Miasto Jest Nasze
Apr 11, 202134:24
Więcej napraw, mniej kupowania. Wchodzi nowe "prawo do naprawy". Karol Muż, ECK
Apr 04, 202142:13
1 kubek z kaucją zastąpi 1000 jednorazowych! Adrian Golonka, Take!Cup
Mar 28, 202140:46
Miasta bez smogu? Miasta bez samochodów (w centrum). Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Mar 21, 202132:45
Nie warto sadzić drzew?! A co z pochłanianiem emisji? Dr Antoni Kostka, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
Mar 14, 202155:06
Migracje klimatyczne: MILIARD ludzi będzie szukać nowego domu? Magdalena Kuśka i Ludwika Klejnowska, PAH
Mar 07, 202144:12
Ekogroszek, czyli ekościema - greenwashing węgla na masową skalę. Kamila Drzewicka, ClientEarth
Feb 28, 202139:10
Producenci mięsa przejdą na weganizm? Karolina Woźniak, Too Good To Go i Marcin Tischner, autor podcastu Przyszłość. Żywność. Planeta.
Feb 21, 202153:43
Koniec górnictwa, rozkwit Śląska? Dr Joanna Mazurkiewicz, IBS
Feb 14, 202136:41
Koniec z plastikiem? Unia Europejska wchodzi do gry! Anna Sapota, Tomra
Feb 07, 202141:09
OZE wygrało w 2020 w Unii Europejskiej. Polska energetyka najbardziej emisyjna. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Forum Energii

OZE wygrało w 2020 w Unii Europejskiej. Polska energetyka najbardziej emisyjna. Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Forum Energii

W 2020 roku padł rekord. Produkcja energii z OZE przekroczyła w całej Unii Europejskiej tę z paliw kopalnych. A w Polsce.. wciąż jesteśmy na szarym (a wręcz czarnym) końcu. Tak wynika z najnowszego raportu think-tanków Ember i Agora.

https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/

Czytamy w nim również, że Polska ma najbardziej emisyjną energetykę w całej Unii Europejskiej. Unijną śrędnią przekraczamy 3 krotnie! Co zrobić, żeby mix energetyczny wreszcie zmienić? Bo kierunek jest tylko jeden - zielony

Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierowniczka projektu Elektroenergetyka w think-tanku Forum Energii jest gościnią Zielonego Podcastu.

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jan 31, 202143:01
ABC zielonego wodoru. Magdalena Maj, Polski Instytut Ekonomiczny
Jan 24, 202135:44
Schody przed polskim carsharingiem. Leszek Leśniak, autonaminuty.org

Schody przed polskim carsharingiem. Leszek Leśniak, autonaminuty.org

Jaka jest przyszłość samochodów w miastach? Czy nasze prywatne 4 kółka zastąpią auta współdzielone?

O przyszlosci carsharingu rozmawiamy z Leszkiem Leśniakiem z serwisu www.autonaminuty.org

Pomęczę naszego gościa o zielone aspekty tego biznesu. Bo być może carsharing czekają pewne udogodnienia, które zapisane zostaną w nowej ustawie o elektromobilności.

Dziś po polskich drogach jeździ ponad 5 tysięcy współdzielonych pojazdów (czy też samochodów na minuty).

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman .

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jan 17, 202151:57
Startupy pomogą posprzątać plaże i lasy? Monika Habrzyk i Karolina Gurgul, Planet Heroes
Jan 10, 202130:32
Co nas czeka w 2021 roku? Justyna Piszczatowska, green-news.pl i Patryk Strzałkowski, gazeta.pl
Jan 03, 202101:10:17
Czego nauczył nas 2020 rok? I czy wszyscy możemy zostać aktywistami? Anna Pięta, Muda Talks
Dec 27, 202047:23
Unia zapowiada neutralność klimatyczną. A Polska? Nic. Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna
Dec 20, 202035:37
Śmieci w oceanie, umierająca rafa i przyszłość dalekich podróży. Martyna Skura, Life in 20 kg
Dec 13, 202037:11
2021 - rok wysokich rachunków za prąd. To cena uzależnienia od węgla? Robert Tomaszewski, Polityka Insight
Dec 06, 202038:57
Albo klimat, albo dzieci? Antynatalizm ekologiczny. Mikołaj Starzyński
Nov 29, 202032:26
Auta elektryczne podbijają Europę. Dlaczego nie Polskę? Rafał Bajczuk, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych
Nov 22, 202035:07
Warszawski Panel Klimatyczny - władza w ręce ludzi. Agnieszka Pędzich, Katarzyna Pliszczyńska i Marcelina Zjawińska
Nov 15, 202043:10
Joe Biden wygrywa! USA wrócą do walki z kryzysem klimatycznym? Barbara Rogala, 300gospodarka

Joe Biden wygrywa! USA wrócą do walki z kryzysem klimatycznym? Barbara Rogala, 300gospodarka

Joe Biden zostanie 46 prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Zielonym Podcaście, razem z Barbarą Rogalą z serwisu 300gospodarka.pl oraz autorką tygodnika klimatycznego 300KLIMAT porozmawiamy o tym, czy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem przejdą na zieloną stronę mocy? Czy USA podpiszą ponownie Porozumienie Paryskie? I co czeka amerykańską energetykę?

Obserwujcie stronę www.facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil www.instagram.com/krzysiekrzyman

Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman.

Nov 07, 202028:23
Przez zmiany klimatu zabraknie nam żywności? Prof. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna
Nov 01, 202046:05
Państwowa energetyka się zazielenia, czy to greenwashing? Piotr Wójcik, Greenpeace
Oct 25, 202042:51
Wiatraki na Bałtyku uratują nas przed black-outem? Kamila Tarnacka, Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Oct 11, 202030:16
Jerzy Hubka - górnik, który spotkał się z Gretą Thunberg - o likwidacji kopalń i przyszłości Śląska
Oct 04, 202043:58
[NA ŻYWO] Less waste "po polsku" i w pandemii. Jak kawiarnie i bary prowadzą zieloną rewolucję

[NA ŻYWO] Less waste "po polsku" i w pandemii. Jak kawiarnie i bary prowadzą zieloną rewolucję

Zapraszam na Zielony Podcast NA ŻYWO.

Dzisiejszy odcinek to zapis premiery książki LESS WASTE POLSKA. Premiera miała miejsce na Targach Zero Waste w warszawskiej Hali Gwardii.

Spotkanie prowadzi autorka LWP Agnieszka Bukowska.  

Gośćmi są:

Monika Roehr, współwłaścicielka warszawskiego Baru Wieczornego, a do niedawna także Cosmo Baru,

Sławek Saran, współwłaściciel stołecznej kawiarni Forum 

i ja Krzysiek Rzyman, autor jednego z rozdziałów książki Less Waste Polska.

Rozmawiamy o tym jak być less waste, co zmieniła pandemia i czego nie zmienili rzadzący.

W wolnym czasie zajrzyjcie na stronę facebook.com/ZielonyPodcast i mój profil na Instagramie. Tam okazja do zadania pytań kolejnemu gościowi, albo gościni.

Sep 27, 202056:36
Czas zamknąć miasta dla samochodów. Wojciech Szymalski, Instytut na rzecz Ekorozwoju
Sep 20, 202045:41
Extinction Rebellion przejmuje ten podcast. Nela Partyga i Łukasz Stanek vel Syriusz
Sep 13, 202044:43
Marcin Popkiewicz o Poland-Coaland, wojnie i pandemii koronawirusa, której mogliśmy uniknąć

Marcin Popkiewicz o Poland-Coaland, wojnie i pandemii koronawirusa, której mogliśmy uniknąć

Zaczynamy drugi sezon Zielonego Podcastu!

I to nie literówka - zaczynaMY - bo nowe odcinki tworzę razem z Wami. Co tydzień czekam na Wasze pytania na stronie https://www.facebook.com/ZielonyPodcast/ i na moim profilu na instagramie.

Gościem pierwszego odcinka jest Marcin Popkiewicz, fizyk i dziennikarz, współautor portalu "Nauka o klimacie".

Rozmawiamy o nowych raportach naukowych, o koronawirusie, o odpowiedzialności firm, greenwashingu a nawet o nadchodzacej wojnie.

Do usłyszenia, 

Krzysiek Rzyman

Sep 06, 202044:48
Co dalej z branżą lotniczą? Cięcie emisji, czy walka o przetrwanie? Danuta Walewska, Rzeczpospolita

Co dalej z branżą lotniczą? Cięcie emisji, czy walka o przetrwanie? Danuta Walewska, Rzeczpospolita

To już 40 odcinek Zielonego Podcastu. I jednocześnie ostatni w pierwszym sezonie.

Przed nami wszystimi wakacyjna przerwa. A przy tej okazji pojawia się pytanie o przyszłość lotnictwa.

Jak będzie wyglądało lotnictwo przyszłości? W tej dalszej i bliższej perspektywie.

Co z cięciem emisji i nowymi podatkami? Kiedy pojawią się elektryczne samoloty?

Gość: Danuta Walewska, dziennikarka Rzeczpospolitej specjalizująca się w branży lotniczej.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman.

Jun 21, 202016:12
Niemcy - lider zielonej transformacji, czy ekościema? Maryjka Szurowska, 300GOSPODARKA

Niemcy - lider zielonej transformacji, czy ekościema? Maryjka Szurowska, 300GOSPODARKA

Greenwashing, czy zielony lider Europy? Jak można dziś opisać transformację gospodarczą Niemiec?

Kraju w którym jednocześnie udział OZE sięga 50% i otwiera się nową elektrownię węglową.

Gospodarki w której wymyślane są przełomowe zeroemisyjne rozwiązania w transporcie, a w tle pozostaje afera dieselgate.

Gość: Maryjka Szurowska, dziennikarka serwisu 300gospodarka.pl.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Jun 14, 202022:57
Świat Post-Corona. Musimy ograniczyć konsumpcję! dr Andrzej Kassenberg, Koalicja Klimatyczna

Świat Post-Corona. Musimy ograniczyć konsumpcję! dr Andrzej Kassenberg, Koalicja Klimatyczna

Jak ma wyglądać odbudowa gospodarki po pandemii? Co ma być priorytetem? Wzrost, czy środowisko w którym żyjemy.

Głos w tej dyskusji zabrali eksperci Koalicji Klimatycznej.

I mówią jasno: to nie wskaźniki dynamiki PKB powinny być priorytetem.

Gość: dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej, założyciel i wieloletni prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Jun 07, 202022:46
Można panikować! Jonathan Ramsey i jego nowy film o katastrofie klimatycznej

Można panikować! Jonathan Ramsey i jego nowy film o katastrofie klimatycznej

W Polsce powstaje niewiele filmów poświęconych katastrofie klimatycznej.

Z tym trudnym tematem zmierzył się Jonathan Ramsey, autor filmu Smog Wars.

W swojej nowej produkcji opowiada historię prof. Szymona Malinowskiego, fizyka atmosfery z Instytutu Geofizyki UW.

Film można zobaczyć za darmo od 1 do 7 czerwca na YouTube. Premiera kinowa zaplanowana jest w trakcie festiwalu Docs Against Gravity.

Gość: Jonathan Ramsey, producent i reżyser filmu "Można panikować".

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

May 31, 202022:01
To będzie rok OZE! Nawet wirus tego nie zatrzyma. Wojciech Kukuła, ClientEarth

To będzie rok OZE! Nawet wirus tego nie zatrzyma. Wojciech Kukuła, ClientEarth

Zielona rewolucja prosumencka trwa. Na dachach polskich domów pojawia się coraz więcej paneli. W tym roku moc nowych instalacji fotowoltaicznych może przekroczyć 1 gigawat.

Czy pandemia koronawirusa i związane z nią spowolnienie gospodarcze będzie miało wpływ na tempo podłączania nowych instalacji?

Co zmienia się w regulacjach? I jak nasze przepisy mają się do unijnych dyrektyw?

Wreszcie co z prosumentami-firmami? Na jakie wsparcie mogą liczyć?

Gość: Wojciech Kukuła, prawnik Client Earth Prawnicy dla Ziemii.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

May 24, 202021:55
Walka ze smogiem w sądzie? Komisja Europejska zadbała o prawa Polaków. Agnieszka Warso-Buchanan, ClientEarth

Walka ze smogiem w sądzie? Komisja Europejska zadbała o prawa Polaków. Agnieszka Warso-Buchanan, ClientEarth

Polska - z prawie najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej - jest jednocześnie jednym z niewielu państw wspólnoty w którym nie można zaskarżyć programów ochrony powietrza do sądu. Nie ma więc społecznej kontroli realizacji państwowych planów.

Sprawie przyjrzała się dokładnie Komisja Europejska. Teraz to już od decyzji polskich władz zależy kiedy będziemy mogli iść do sądu i walczyć o prawo do oddychania czystym powietrzem.

Jak mogą wyglądać takie pozwy i jak wypadamy na tle krajów naszego regionu?

Gościni: Agnieszka Warso-Buchanan, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman.


May 17, 202020:40
Jak odbudować gospodarkę "na zielono"? Michał Hetmański, Fundacja Instrat

Jak odbudować gospodarkę "na zielono"? Michał Hetmański, Fundacja Instrat

Zielony Pakiet Fiskalny - tak zatytułowany jest najnowszy raport Fundacji Instrat.

Odnosi się on do planów rządu, który różnymi impulsami zamierza stymulować gospodarkę do wzrostu.

Tyle, że nie każda inwestycja i nie każda wydana z publicznych pieniędzy złotówka jest dla gospodarki i społeczeństwa opłacalna.

Dlatego warto zwiększać środki w tych projektach, które mają neutralny lub pozytywny wpływ na środowisko. Np. w programie Mój Prąd, Czyste Powietrze, czy promując elektromobilność.

Gość: Michał Hetmański, członek zarządu Fundacji Instrat i współautor raportu Zielony Pakiet Fiskalny.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

May 10, 202023:03
Koronawirus zabije ruch zero-waste? Agata Szczotka-Sarna, Interseroh, sarniezycie.pl
May 03, 202019:41
Relacja z płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Urszula Zielińska, posłanka Zielonych

Relacja z płonącego Biebrzańskiego Parku Narodowego. Urszula Zielińska, posłanka Zielonych

Niedawno płonęła Australia. Dziś płonie jeden z polskich parków narodowych. 

Jak sytuacja wygląda na miejscu? Czy nasilający się kryzys klimatyczny będzie oznaczał coraz więcej podobnych pożarów?

Czy Polska ma plan walki z suszą?

Do Biebrzańskiego Parku Narodowego wybrała się posłanka Zielonych Urszula Zielińska.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Apr 26, 202025:47
Jaką cenę zapłacimy za suszę 100 lecia? Mirosław Proppe, WWF Polska

Jaką cenę zapłacimy za suszę 100 lecia? Mirosław Proppe, WWF Polska

Problemów do rozwiązania cały czas przybywa.

Kryzys klimatyczny, powiązany z nim kryzys wodny, a ostatnio pandemia koronawirusa.

Jakim problemem jest dziś susza w Polsce?

Jaką cenę zapłacimy wszyscy jako konsumenci?

Gość: Mirosław Proppe, prezes Fundacji WWF Polska.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Apr 19, 202024:52
Szczyt klimatyczny w Glasgow ofiarą koronawirusa. Ilona Jędrasik, Client Earth

Szczyt klimatyczny w Glasgow ofiarą koronawirusa. Ilona Jędrasik, Client Earth

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow przełożony. Zamiast listopada tego roku, ma odbyć się w 2021.

Minister Środowiska krytykuje Europejski Zielony Ład, jako projekt, którego nie da się teraz realizować.

Co w takim razie czeka zieloną politykę na poziomie europejskim i światowym?

Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa chwilowo przyczynia się do niższych emisji.

A co nas czeka w dłuższym terminie? I jak zareagują na to europejskie rządy?

Gościem jest Ilona Jędrasik, kierowniczka projektu Polska Energia w organizacji Client Earth, Prawnicy dla Ziemi.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Apr 05, 202020:29
Jak odbudować gospodarkę po pandemii i nie pogłębić kryzysu klimatycznego? prof. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna, SGGW

Jak odbudować gospodarkę po pandemii i nie pogłębić kryzysu klimatycznego? prof. Zbigniew Karaczun, Koalicja Klimatyczna, SGGW

Pandemia koronawirusa się rozwija, systemy ochrona zdrowia są niewydolne, a rządy kolejnych państw pracują nad pakietami antykryzysowymi.

Jak odbudować gospodarki? Gdzie pompować pieniądze? Do czego zniechęcać konsumentów? Mając z tyłu głowy kolejny zbliżający się kryzys, tym razem klimatyczny.

Czy polski rząd obrał dobrą ścieżkę?

Moim gościem jest prof. Zbigniew Karaczun, wykładowca Szkoly Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wiceprezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego i ekspert Koalicji Klimatycznej.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Mar 29, 202028:05
Bezmięsne mięso, czyli jak zmienić dietę dla planety. Marcin Tischner, ProVeg Polska

Bezmięsne mięso, czyli jak zmienić dietę dla planety. Marcin Tischner, ProVeg Polska

Hodowla zwierząt na przemysłową skalę odpowiada za ogromną część emisji gazów cieplarnianych.

Jeśli chcemy ciąć emisję, musimy zmieniać dietę. Nie chodzi o całkowite wyeliminowanie mięsa, ale ograniczenie jego spożycia. Wyjdzie nam to na zdrowie.

Czy pojawiające się na rynku roślinne zamienniki rozwiążą problem? A może potrzebne są nowe regulacje? I czy bezmięsne mięso musi być drogie?

Marcin Tischner, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i współpracy z biznesem w organizacji ProVeg Polska.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Mar 22, 202023:46
Potraktujmy kryzys klimatyczny jak koronawirusa! Paweł Szypulski, Greenpeace Polska

Potraktujmy kryzys klimatyczny jak koronawirusa! Paweł Szypulski, Greenpeace Polska

Gdy boimy się pandemii warto sobie uświadomić, jak będzie wyglądał nadchodzący kryzys klimatyczny.

I wyciągnąć wnioski... Skoro cały świat jest w stanie rozpocząć szybką walkę z koronawirusem, dlaczego tak samo skutecznie nie walczymy z globalnym ociepleniem?

Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Mar 15, 202036:42
Panele na dachach to początek. Kolejne etap to przydomowe magazyny energii! Krzysztof Kochanowski, Polska Izba Magazynowania Energii

Panele na dachach to początek. Kolejne etap to przydomowe magazyny energii! Krzysztof Kochanowski, Polska Izba Magazynowania Energii

Program "Mój prąd" pokazuje, że zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce jest bardzo duże.

Ale instalacja paneli fotowoltaicznych to dopiero pierwszy krok w zielonej zdecentralizowanej rewolucji energetycznej.

Kolejny etap do przydomowe magazyny energii. Ile kosztują? Komu się przydadzą?

Krzysztof Kochanowski, wiceprezes Polskiej Izby Magazynowania Energii

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Mar 01, 202027:56
[NA ŻYWO] Zielona debata „Jak uratować świat” Areta Szpura, Anna Pięta i goście

[NA ŻYWO] Zielona debata „Jak uratować świat” Areta Szpura, Anna Pięta i goście

W debacie udział biorą także:

[15:01] Jan Chudzyński, Instytut Globalnej Odpowiedzialności,

[24:40] Mariusz Jańczuk,

[27:05] Malka Kafka, właścicielka sieci restauracji Tel Aviv Urban Food,

[38:28] Ewa Sufin-Jacquemart, prezeska Fundacji Strefa Zieleni,

[47:41] Krystyna Boczkowska, ex-prezeska Bosch Polska, Zieloni,

[58:01] Michał Suchora, współwłaściciel warszawskiej galerii BWA, Zieloni,

[1:02:26]  Urszula Zielińska, posłanka Zielonych,

[1:05:34] Ignacy Bres, przewodniczący Forum Młodych Lewiatan, Zieloni,

[1:11:35] Viola Łabanow, przewodnicząca warszawskiego koła Zielonych,

[1:20:51] Waldemar Kamiński, przewodniczący białołęckiego koła Zielonych,

[1:26:29] Maciej Józefowicz, szef komunikacji startupu Billon, Zieloni,

[1:27:54] Marcin Tischner, ProVeg Polska

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Feb 23, 202001:33:18
Jak startupy walczą z marnowaniem żywności. Karolina Woźniak, Too Good To Go

Jak startupy walczą z marnowaniem żywności. Karolina Woźniak, Too Good To Go

Skala marnowania żywności w Polsce jest ogromna. Według statystyk Każdy Polak marnuje 250 kg jedzenia rocznie.

Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzą m.in. zaangażowane społecznie startupy.

Karolina Woźniak, Too Good To Go

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Feb 16, 202024:59
Samochody elektryczne uratują Polskę przed blackoutami? Kamil Mieszkowski i Maciej Ciemny, Project 42

Samochody elektryczne uratują Polskę przed blackoutami? Kamil Mieszkowski i Maciej Ciemny, Project 42

Elektromobilność to wielkie wyzwanie. Jak naładować tysiące, a docelowo miliony samochodów elektrycznych? Co z autobusami elektrycznymi, którym energia w bateriach musi wystarczyć na pokonanie trasy? Jak z tym wszystkim poradzą sobie samorządy?

Nad odpowiedziami na te pytania pracują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Ich spin-off Project 42 wykorzystuje sztuczną inteligencję do planowania najbardziej optymalnych rozwiązań.

Ale to nie koniec. Project 42 ma też rozwiązania na ewentualne blackouty, który mogą się wydarzać w Polsce coraz częściej. Pomóc mają... właśnie samochody elektryczne i ich baterie.

Kamil Mieszkowski - CEO
Maciej Ciemny - CTO

Project 42

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Feb 09, 202031:30
Powrót second-handów, wypożyczalnie i subskrypcje ubrań, czyli czy ekologia jest w modzie. Rafał Reif, Accenture

Powrót second-handów, wypożyczalnie i subskrypcje ubrań, czyli czy ekologia jest w modzie. Rafał Reif, Accenture

Czy ekologia jest w modzie? Takie pytanie zadali ostatnio eksperci firmy doradczej Accenture.

I jakie są wnioski? Otóż coś się zaczyna dziać, ale to dopiero początek. Globalne marki muszą wprowadzić zmiany na szeroką skalę. Inaczej branża modowa przyczyni się według prognoz do aż 26% światowych emisji dwutlenku węgla.

Rafał Reif,

Head of Fashion & Retail Accenture Poland

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Feb 02, 202028:38
Jak Polska poradzi sobie bez węgla, czyli transformacja energetyczna w praktyce. dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii

Jak Polska poradzi sobie bez węgla, czyli transformacja energetyczna w praktyce. dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii

Polskę czeka transformacja energetyczna - odejście od węgla, prawdopodobnie z ominięciem energii jądrowej. Co będzie podstawą naszego miksu energetycznego?

Czy same zielone źródła energii wystarczą, żeby zapewniać Polsce bezpieczeństwo energetyczne? Co musi się zmienić w myśleniu o energetyce? Czy nadchodzi etap decentralizacji energetyki?

dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska think tanku Forum Energii

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Jan 26, 202030:09
Dieselgate - jak VW oszukiwał z dieslami i ma zapłacić 120 milionów zł kary. Konrad Kacprzak, STOP VW

Dieselgate - jak VW oszukiwał z dieslami i ma zapłacić 120 milionów zł kary. Konrad Kacprzak, STOP VW

Volkswagen, który manipulował wskaźnikami emisji spalin, ma zapłacić ponad 120 milionów zł kary. Taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co na to VW? Jak się tłumaczy? I komu ma zapłacić karę?

Dlaczego koncerny motoryzacyjne fałszowały dane dot. emisji i jak to robiły?

Co z konsumentami i ich pozwem zbiorowym przeciw VW?

Konrad Kacprzak, prawnik, wiceprezes Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych Przez Spółki Grupy Volkswagen AG

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Jan 19, 202021:24
Koniec z samochodami w miastach. Czas na ZbiorKom! Witold Urbanowicz, transport-publiczny.pl

Koniec z samochodami w miastach. Czas na ZbiorKom! Witold Urbanowicz, transport-publiczny.pl

Nie ma na co czekać. Ze smogiem i korkami nie uda się wygrać bez radykalnych działań.

W wielu miastach osoby korzystające z transportu zbiorowego (oraz piesi) to większość. Ale ton debacie nadają kierowcy.

Jak rozwijać transport zbiorowy i projektować ulice w dużych miastach?

Autobusy, tramwaje, metro? Co ma największy sens?

Witold Urbanowicz, dziennikarz serwisu transport-publiczny.pl.

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Jan 12, 202041:18
Extinction Rebellion. O co walczą i co planują na 2020? Patryk Kowalczyk, XR

Extinction Rebellion. O co walczą i co planują na 2020? Patryk Kowalczyk, XR

Działają na świecie od zaledwie 1,5 roku, a jest o nich tak głośno, niczym o Greenpeace. Wszystko za sprawą ich akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego. 

Jak działa ruch Extinction Rebellion (XR), o co walczy, jak jest zorganizowany i co planuje na 2020 rok?

Patryk Kowalczyk, Extinction Rebellion Polska

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Dec 29, 201927:23
Jak młodzi walczą o przyszłość planety. Klara Foryciarz i Kacper Kąkol, MSK

Jak młodzi walczą o przyszłość planety. Klara Foryciarz i Kacper Kąkol, MSK

Dlaczego protestują? Czego oczekują od polityków? Co planują na 2020 rok?

Gośćmi podcastu są działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Ten ruch jest demokratyczny, nie ma barw politycznych, i stawia sobie jeden cel: walkę ze zmianami klimatu.

Klara Foryciarz i Kacper Kąkol, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Dec 22, 201925:46
Czy osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe? Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna

Czy osiągnięcie neutralności klimatycznej jest możliwe? Urszula Stefanowicz, Koalicja Klimatyczna

Stało się. Na szczycie w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny potwierdził pozycję Polski jako hamulcowego zmian w Europie.

Neutralność klimatyczna? To nie dla nas. Nawet w perspektywie tak odległej jak 2050 rok. Tak w skrócie brzmi stanowisko rządu.

To zacznijmy od początku. Czym jest zeroemisyjność? O jakie gazy chodzi? Czy osiągnięcie neutralności klimatycznej jest w Europie możliwe? I kiedy? I wreszcie - czy jest inne wyjście?

Urszula Stefanowicz, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Dec 15, 201928:13
Cała prawda o fotowoltaice. Ile kosztuje zielona energia? Paweł Sulima, ruch Więcej Niż Energia

Cała prawda o fotowoltaice. Ile kosztuje zielona energia? Paweł Sulima, ruch Więcej Niż Energia

Są rządowe dopłaty, jest rozwinięta technologia, tylko instalacji mamy w Polsce wciąż niewiele. Tymczasem panele fotowoltaiczne na dachu to spora oszczędność dla domowego budżetu. Szczególnie, jeśli dołożymy do tego pompę ciepła, jako źródło ogrzewania.

Roczne rachunki za prąd i ogrzewanie mogą spaść do raptem kilkuset złotych. Jak to możliwe?

I dlaczego zielona strona mocy nie pokonała jeszcze węglowego lobby?

Paweł Sulima, koordynator ruchu Więcej Niż Energia, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Dec 08, 201933:32
Auto elektryczne z dopłatą 30%. Czy to ma sens? Wojciech Drzewiecki, Samar

Auto elektryczne z dopłatą 30%. Czy to ma sens? Wojciech Drzewiecki, Samar

W grudniu 2019 ma ruszyć rządowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Czy takie działanie ma sens? Czy to jest droga do popularyzacji "elektryków" którą powinna pójść Polska?

Po naszych drogach w 2025 roku ma jeździć milion samochodów elektrycznych. Takie były plany Mateusza Morawieckiego, które snuł na początku pierwszej kadencji rządów PiS. A ile jest ich teraz? 500, 5000, 50000?

Producenci wprowadzają do oferty coraz więcej modeli "na baterie", a na rynku pojawia się coraz więcej modeli współdzielonych, gdzie zamiast auta płaci się tylko za dostęp do niego. Może to jest kierunek?

Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Dec 01, 201931:32
Czy atom jest zieloną energią? Marcin Harembski, Społeczny Monitor Atomowy

Czy atom jest zieloną energią? Marcin Harembski, Społeczny Monitor Atomowy

Dla jednych temat drażliwy, dla znawców tematu rzecz oczywista. Energia jądrowa choć nie korzysta z paliw kopalnych wcale nie jest zielona. Dlaczego?

Dyskusja o atomie powróciła przy okazji planów najbogatszego Polaka, który chce postawić w Polsce pierwszy zupełnie prywatny niewielki reaktor w technologii SMR. Co to oznacza?

I na jakim etapie są atomowe plany polskiego rządu?

Marcin Harembski, Społeczny Monitor Atomowy

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Nov 24, 201928:06
Koniec taniego latania? Czas na kolej! Kuba Czajkowski, ekspert transportowy

Koniec taniego latania? Czas na kolej! Kuba Czajkowski, ekspert transportowy

Czy czeka nas w Europie kolejowa rewolucja? I co się musi wydarzyć, żeby wszystkie kraje starego kontynentu zaczęły zgodnie inwestować w kolej?

Już dziś młodzi Europejczycy mogą liczyć na bezpłatny bilet na międzynarodowe podróże. Ale to tylko symbol. Czy w ramach walki ze zmianami klimatu tanie lotnictwo zostanie postawione pod ścianą? A w miejsce Ryanaira pojawi się szybka kolej w rodzaju naszego Pendolino?

Gościem jest Kuba Czajkowski, ekspert transportowy, członek stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, twórca i szef startupu Koleo.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Nov 17, 201930:27
Jak zostać EkoPatriotą? Katarzyna Karpa-Świderek, WWF Polska

Jak zostać EkoPatriotą? Katarzyna Karpa-Świderek, WWF Polska

W przeddzień Święta Niepodległości pytam o #EkoPatriotyzm. Hasło jeszcze dość świeże, ale coraz częściej odmieniane przez przypadki. I to nie tylko przez organizacje ekologiczne.

Czym jest ekopatriotyzm? A może to po prostu nowoczesny patriotyzm, przystający do czasów w jakich żyjemy?

Co pokazują badania WWF Polska? Jak zmieniają się nasze postawy?

Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Nov 10, 201927:45
Cała prawda o polskim węglu. Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka

Cała prawda o polskim węglu. Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka

Ile mamy węgla w Polsce? I jak długo możemy go wydobywać?

Kogo boją się politycy i dlaczego lobby węglowe zawsze w Polsce wygrywa?

Czy Unia Europejska wymusi na nas zmiany?

I o co chodzi z tym importem z Rosji?

Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka gospodarcza, pracowała m.in. dla Rzeczpospolitej i Dziennika Gazety Prawnej

Zapraszam, 

Krzysiek Rzyman

Nov 03, 201933:20
Musimy mniej kupować! Inaczej nie posprzątamy świata. Sławomir Brzózek, edukator i ekspert

Musimy mniej kupować! Inaczej nie posprzątamy świata. Sławomir Brzózek, edukator i ekspert

Jak posprzątać świat? Czy jest to możliwe przy obecnym poziomie konsumpcji?

Co z importem śmieci? Dlaczego się na to godzimy?

I dlaczego sami podrzucamy śmieci do lasu? Skąd na to przyzwolenie?

Sławomir Brzózek, niezależny ekspert, edukator, przez wiele lat związany z Fundacją Nasza Ziemia

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Oct 27, 201937:15
Smog. Kiedy przestanie nas zabijać? Jakub Jędrak, SmogLab.pl

Smog. Kiedy przestanie nas zabijać? Jakub Jędrak, SmogLab.pl

Czym jest smog? Kto truje najbardziej? Dlaczego alarm smogowy powinien być włączony przez cały rok?

Dlaczego walka ze smogiem idzie nam tak powoli? I czy powinna być połączoną z walką ze zmianami klimatu?

Jakub Jędrak, redaktor serwisu SmogLab.pl, członek Polskiego Alarmu Smogowego

Oct 19, 201936:59
Zieloni w polskim Sejmie! Wezmą przykład ze Szwedów? Jakop Dalunde, szwedzki europoseł Zielonych

Zieloni w polskim Sejmie! Wezmą przykład ze Szwedów? Jakop Dalunde, szwedzki europoseł Zielonych

Polscy Zieloni po raz pierwsze weszli do Sejmu! Co to oznacza dla przyszłości naszego kraju?

Czego możemy się nauczyć z doświadczeń Zielonych w innych krajach? Jaką rolę pełnią Zieloni w szwedzkim parlamencie?

Czy nowe podatki klimatyczny muszą oznaczać wyższe ceny? I wreszcie, czy Kościół może pomóc w zazielenieniu kraju?

Jakop Dalunde, szwedzki europoseł Zielonych

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Oct 13, 201929:51
Zacznij uprawiać warzywa i zieleninę! Sebastian Kulis, Roślinne Porady

Zacznij uprawiać warzywa i zieleninę! Sebastian Kulis, Roślinne Porady

Startupy na całym świecie szukają nowych rozwiązań, które pozwolą wyżywić mieszkańców metropolii. Ale tzw. agri-tech to pomysły na dużą skalę. Tymczasem w mikroskali możemy pomóc sobie sami.

Jak zacząć uprawiać warzywa i zieleninę? Czy to się opłaca? Wystarczy balkon, czy może potrzebny jest ogródek? A może ogródek działkowy?

Jakie błędy popełniamy najczęściej? I dlaczego dążymy do doskonałości, która tak naprawdę w przyrodzie nie występuję?

Sebastian Kulis, autor bloga i książek "Roślinne Porady" www.roslinneporady.pl

Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Oct 06, 201928:04
Musimy przestać jeść mięso? Grzegorz Łapanowski, fundacja Szkoła na widelcu

Musimy przestać jeść mięso? Grzegorz Łapanowski, fundacja Szkoła na widelcu

Zmiany klimatu wymuszają na nas zmianę diety. Czy to oznacza, że musimy przestać jeść mięso? A może tylko ograniczyć?

Jak branża spożywcza reaguje na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące przegrzewającej się planety? Co oznacza termin agri-tech? 

Co musimy zmienić w naszych postawach? 

Grzegorz Łapanowski, szef, prezes Fundacji Szkoła na widelcu, autor książek kucharskich, prowadzący program Top Chef, twórca studia kulinarnego Food Lab, współtwórca marki Old Friends Kimchi.

Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Sep 29, 201932:38
Segregowanie śmieci nie ma sensu?! Michał Paca, "Sortownia Opinii"

Segregowanie śmieci nie ma sensu?! Michał Paca, "Sortownia Opinii"

Czy sortowanie śmieci, w formie która znamy, ma sens? A może powinniśmy to robić inaczej? Jak zmienić system gospodarowania odpadami? Kto powinien płacić więcej, a kto mniej?

Wreszcie, dlaczego wielkie koncerny wwożą plastik do naszego kraju?

Na te pytania odpowiada człowiek z branży odpadowej - Michał Paca, ekolog, autor bloga „Sortownia Opinii”, który jednocześnie prowadzi oczyszczalnie ścieków, sortownie odpadów oraz kompostownie.

Zapraszam. Krzysiek Rzyman

Sep 22, 201928:49
Jak uratować świat? Areta Szpura

Jak uratować świat? Areta Szpura

Czy małe kroki mają sens? Warto się angażować i działać, czy lepiej poczekać, aż zajmą się tym rządy i korporacje?

Areta Szpura opowiada o metodzie "baby steps", o tym jak nie oszaleć od nadmiaru złych informacji, a także o swojej współpracy z firmami.

Zapraszam do słuchania Zielonego Podcastu. I czytania książki "Jak uratować świat?"

Krzysiek Rzyman

Sep 15, 201930:13
Jak zamienić fusy w brykiet do grilla? Marcin Koziorowski, CEO start-upu Eco Bean

Jak zamienić fusy w brykiet do grilla? Marcin Koziorowski, CEO start-upu Eco Bean

Branża clean-tech zaczyna się rozwijać w Polsce. Ciekawym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie odpadów.

Warszawski start-up EcoBean postawił na zagospodarowanie odpadów kawowych. Fusy zbierane z kawiarni, stacji benzynowych, czy biur są przetwarzane na brykiet.

Docelowo sposobów ponownego wykorzystania fusów ma być więcej. O czym opowiada Marcin Koziorowski, szef projektu, a także pracownik Politechniki Warszawskiej.

Zapraszam do słuchania Zielonego Podcastu.

Krzysiek Rzyman

Sep 08, 201925:53
Katastrofa klimatyczna. Już? Czy dopiero nas czeka? Marcin Popkiewicz, fizyk i autor portalu Nauka o klimacie

Katastrofa klimatyczna. Już? Czy dopiero nas czeka? Marcin Popkiewicz, fizyk i autor portalu Nauka o klimacie

Planeta nam się przegrzewa! I mówi się o tym coraz więcej. Ale wciąż w media słychać głosy negujące tę diagnoże sytuacji.

To w takim razie mamy ogromny problem z klimatem, czy możemy spać jeszcze spokojnie?

A jeśli mamy problem, to jak sobie z nim radzić?

W pierwszym odcinku Zielonego Podcastu Marcin Popkiewicz,  fizyk jądrowy i redaktor portalu Nauka o klimacie, a także serwisu Świat na rozdrożu, autor kilku książek.

Zapraszam,

Krzysiek Rzyman

Sep 01, 201931:59