Skip to main content
Spotify for Podcasters
Z kuchyne

Z kuchyne

By Z kuchyne

O jedle, varení, zdravom stravovaní, rodine, deťoch a dobrom živote. Podcast Z kuchyne vzniká v spolupráci cookucka.sk, sistersbakery.sk a contentmarketinghub.sk.
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
RadioPublic Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Kávopič jak bič - o káve s pražiarom

Z kuchyneMar 25, 2023

00:00
24:10
Kávopič jak bič - o káve s pražiarom

Kávopič jak bič - o káve s pražiarom

V dnešnom podcaste sme sa preto podujali hovoriť o káve. Aj keď - kávu je lepšie piť a vychutnávať si ju :-))). Na pomoc sme si pozvali autentickú osobnosť, Lukáša Kubínyho, ktorý sa už 12 rokov venuje káve a všetkému, čo s ňou súvisí. Myslím, že svet kávy ho úplne pohltil a vidno to aj na kvalite, ktorú produkuje. Lukáš je pražiar prémiovej kávy, ktorú dováža z rôznych kútov sveta. A aj keď jeho surovina pochádza skade-stade, jedno má spoločné: prvotriednu kvalitu a prvotriednu férovosť. Lebo aj to je dôležité.


Mar 25, 202324:10
Ani kúsok na zmar

Ani kúsok na zmar

1,3 miliardy ton potravinového odpadu sa na našej planéte ročne vyhodí. A 800 miliónov ľudí trpí hladomorom. Alarmujúce čísla, že? Tak ešte pridáme, priemerný Slovák vyhodí ročne okolo 160 kíl potravinového odpadu. 

Poďme sa ale skôr sústrediť na to, čo sa s tým dá robiť. Viem aj ja, ako jednotlivec, niečo spraviť preto, aby sa minimalizoval potravinový odpad? Sme podcast Z KUCHYNE, tak sa pozrieme na to z pohľadu - ako môže bežná domácnosť drobnými zmenami návykov menej vyhadzovať a viac využívať. Lucia Grigová, blogerka, architektka a najmä propagátorka nevyhadzovania potravín nám poradí, kde začať.

Mar 03, 202336:28
Šetri čas v kuchyni

Šetri čas v kuchyni

Občas sa nám stane, že nemáme čas vyvárať kadejaké slow-foody, ale nechceme robiť kompromisy v kvalite. V takom prípade my obe siahneme po osvedčených potravinách v mrazničke. Či už po prebytkoch zeleniny alebo ovocia z vlastnej záhradky, ale aj po kúpených potravinách, ktoré poznáme a o ktorých vieme, že sú fajn.

V dnešnej epizóde nášho podcastu vám dáme návod na to, ako správne mraziť potraviny a ktoré mrazené potraviny používame.

Aj táto epizóda vznikla s podporou slovenskej firmy Radoma - teplé jedlo na doma.

Feb 17, 202326:46
Deti v kuchyni

Deti v kuchyni

...ako ich za mladi naučíš, tak na starobu nájdeš. 

Známe duo Katka z @cookucka.sk a Miša zo SistersBakery.sk vás dnes prevedú rušnou kuchyňou, v ktorej majp deti dvere otvorené. Aj šuflíky :-). Zapájať deti do kuchynských prác, do prípravy jedla a upratovania síce vyžaduje trochu trpezlivosti, ale berte to ako investíciu do svojho potomstva.


Jan 25, 202329:55
Desiata nielen pre deti

Desiata nielen pre deti

Dnes vám pomôžeme nájsť odpoveď na večnú otázku, čo dnes zasa nachystať (nielen) deťom pod zub. Aby to bolo chutné, výživné a aby to neskončilo v koši, ale v bruškách :-).


Nov 02, 202235:40
Spomienky na prázdniny

Spomienky na prázdniny

Dovolenková gastronómia býva u mnohých highlightom dovoleniek. Pri cestovaní po rôznych destináciách je fajn ochutnať špeciality lokálnej kuchyne. A aj prostredníctvom jedla a gastronomických zvyklostí spoznať trochu danú krajinu či oblasť. Jedlo totižto v sebe ukrýva viac, než len chuť a kalórie. Jedlo nám vie veľa napovedať o tom, v čom je daná krajina výnimočná. Vieme cez neho pochopiť, prečo sú jej ľudia akí sú a podobne. My dve sme veľké gastroturistky a na žiadnej dovolenke nevynecháme možnosť degustovať, vychutnávať, zobkať dobroty, ktoré nám naše dovolenkové domovy ponúkajú. V podcaste sa dozviete, kde sme dovolenkovali a čo sme tam jedli.

Sep 12, 202230:31
Studená letná kuchyňa
Jul 21, 202234:09
Letné nepečenie

Letné nepečenie

Chuť na sladké nerieši, aké je ročné obdobie. Ona si, potvora, príde kľudne aj v tom najhorúcejšom lete. A aby sme jej vyhoveli a nemuseli pri tom zapínať rúru a vykurovať dom či byt, máme pre vás návod, ako si "napiecť" bez pečenia. Náš dnešný podcast je o letnom nepečení. Alebo o tom, ako si aj bez pečenia pripraviť poctivé a chutné domáce dezerty.

Jul 07, 202232:20
Kuchyňa pod širákom

Kuchyňa pod širákom

S prázdninami sa trochu vzdialime z našich kuchýň do prírody, ale ani tam nemôžeme ostať hladní. My sme si preto pre vás pripravili múdre rady a námety, ako si spraviť dobré jedlo v prírode. Na ohni, na grile, prípadne na divoko :-). Vypočujte si náš podcast a zistíte, že dobre navariť sa dá aj z mála a s málom. 

Jun 24, 202231:03
Z kuchyne ORESI

Z kuchyne ORESI

Už druhým rokom sa vám prihovárame z kuchyne, z miesta, kde trávime väčšinu dňa. Taká kuchyňa sa právom označovala za srdce domova a v našich prípadoch tomu doslova tak je. V našom podcaste sme už rozoberali rôzne témy. O varení, o pečení, o príprave jedla, o mužoch v kuchyni, o knihách, ktoré používame v kuchyni, o rituáloch v kuchyni, ale uvedomili sme si, že sme sa ešte tak riadne neporozprávali o KUCHYNI ako takej.

V našom dnešnom podcaste sa preto zameriame na veľmi dôležitú a praktickú tému, že AKO by mala vyzerať dokonalá kuchyňa, v ktorej sa cítime dobre, v ktorej máme svoj komfort, kde nám nechýba miesto na naše kuchynské serepetičky, kde sa môžeme pohybovať ladne ako lanky z jedného konca na druhý a kde nám v konečnom dôsledku práca ide od ruky.

Nebudeme však rozprávať len my dve, my sme si dnes totižto pozvali hosťku, odborníka na kuchyne – Evku zo spoločnosti Oresi.

Jun 07, 202237:35
Kurzy varenia a pečenia

Kurzy varenia a pečenia

Kurzy varenia a pečenia sú nielen módne, ale oni majú fakt niečo do seba. V tom lepšom prípade vás nielen kadečomu priučia, ale budete mať možnosť zoznámiť sa s novými ľuďmi a stráviť príjemný aktívny čas. My obe sme sa zúčastnili mnohých krátkodobých či dlhodobých kurzov či už ako žiačky alebo aj ako lektorky a v dnešnom podcaste sa s vami podelíme o naše skúsenosti.

May 25, 202233:05
Baza - jahoda - rebarbora

Baza - jahoda - rebarbora

Len čo definitívne zažehnáme zimu, začne sa to v prírode prebúdzať. A my, z kuchyne, sa hneď obzeráme, čo dobrého si z tej prírody vezmeme a spracujeme na niečo ešte lepšie. Ako prvé "ovocie" sa objaví rebarbora, ktorá je síce zeleninou, ale používame ju ako ovocie. Nasleduje baza a v tesnom závese jahody. Tieto tri veci dokopy sa vedia postarať o skvelé gurmánske zážitky. Tak sme si ich dnes trochu podrobnejšie spracovali v našom podcaste.

May 03, 202228:14
Ako išlo vajce...

Ako išlo vajce...

Vajce je symbolom života, zrodu, plodnosti a lásky. V minulosti mu boli pripisované magické schopnosti a bolo považované za najhodnotnejšiu potravinu. Platí to aj dnes? To sa pokúsime dnes poriešiť v našom podcaste. A smozrejme, zásobíme vás takto pred Veľkou nocou aj zaujímavými receptami a praktickými tipmi, ako si s tými vajcami dobre v kuchyni poradiť.

Apr 01, 202228:59
Jarné vitamíny

Jarné vitamíny

Marec, poberaj sa starec? Ale kdeže, my vám dnes tak ukážeme, koľko jarných vitamínov si môžete ísť hneď teraz nazbierať, že sa nikto nikam nemusí poberať. Dodajú energiu, obživneme a spravíme niečo dobré pre seba už pri ich samotnom zbere. Vypočujte si náš dnešný podcast o tom, ktoré sú prvé jedlé bylinky v roku, ako a kde ich zbierať a najmä - čo všetko sa z nich dá pripraviť. Verte, že budete prekvapení. Pozitívne :-). 

Mar 18, 202227:51
Potravinová pomoc

Potravinová pomoc

Keď nám je dobre, často si neuvedomíme, aká vzácne je dobré jedlo, alebo dokonca pitná voda a chlieb. Berieme to ako samozrejmosť, že máme čo jesť, čo piť, kde spať. Dnes sme sa, žiaľ, ocitli veľmi blízko realite, ktorá je však iná. V našom bezprostrednom susedstve sa základné potreby spájajú s bojom o prežitie. Jedlo, pitie, prístrešok, bezpečie - toto je niečo, čo naši východní susedia postrádajú. Každý z nás však môže pomôcť - každý podľa svojich možností. V dnešnom podcaste sme pre vás pripravili stručný prehľad, kde a ako sa môžete zapojiť do potravinových, prípadne iných zbierok a pomôcť tak obyvateľstvu na Ukrajine.

Mar 01, 202224:36
Imunita z kuchyne 2

Imunita z kuchyne 2

Viete, že aj z kuchyne sa dá zlepšovať imunita? Pokračujeme v našom rozhovore s doktorkou, pediatričkou Katarínou Legrand z centra Vasa OKi DOKi na veľmi aktuálnu tému. Čo robiť pre lepšiu imunitu rodiny a detí, ako dostať covidové deti čo najskôr do pohody a mnohé ďalšie otázky sme predebatovali v našom podcaste. 

Feb 17, 202231:07
Imunita z kuchyne

Imunita z kuchyne

Budovať imunitu je dôležité. To je známa vec. My sme sa dnes porozprávali s MUDr. Katarínou Legrand o tom, ako sa dá budovať imunita priamo z kuchyne. V našom dnešnom podcaste sa dozviete napríklad aj o tom, prečo je dobré pozerať seriál Bol raz jeden život, čo spraviť, keď si deti pýtajú sladkosti, že je lepšie sa kúpať v ovsi než ako Báthoryčka v krvi, ako vplýva na imunitu geografia a mnohé iné.


Feb 02, 202246:57
Šišky - nielen fašiangové

Šišky - nielen fašiangové

Všetko, čo vieme o šiškách - ako a prečo vznikli, ako súvisia s Fašiangami, kto vymyslel donuty a aj o tom, že existujú šiškové konferencie. Pridáme aj náš top recept, múdre rady, ako si pripraviť dokonalé šišky a veríme, že nám zas spolu bude dobre.

Jan 27, 202229:55
Plány Z Kuchyne

Plány Z Kuchyne

Aké témy pre vás pripravujeme na rok 2022? Necháme vás nazrieť do hrnca. Pootvoríme dvere do našich kuchýň. Prezradíme naše tipy a recepty na zvládanie vlastnej kuchyne a rodiny. Naplánovali sme si nové témy, pozveme hostí a povenujeme sa opätovne niektorým stále aktuálnym témam.

Jan 17, 202233:47
Pripravujeme naše slovenské Vianoce

Pripravujeme naše slovenské Vianoce

Predvianočné prípravy sú v tomto čase v plnom prúde v každej slovenskej domácnosti. My sme si pre vás pripravili rokmi vychytané rady a postupy, ako si prípravu Vianoc užiť a na nič nezabudnúť. Samozrejme nezabudli sme ani najlepšie vianočné recepty :)

Dec 20, 202118:03
Vianoce vo svete

Vianoce vo svete

Vianočné pečenie a varenie bývalo a vlastne aj dodnes je rituálom, do ktorého sa nebojácne púšťajú aj tí, ktorí počas roka od pečenia bočia. Poďte s nami na malú kulinársku cestu po svete, počas ktorej virtuálne ochutnáme vianočné dobroty typické pre niektoré krajiny.

Dec 13, 202121:42
Najlepšie jedlé darčeky

Najlepšie jedlé darčeky

Najkrajší darček je ten, ktorý vyrobíte vlastnými rukami. V dnešnom podcaste nájdete množstvo návodov a tipov, ako pripraviť krásny a chutný darček pre každého.

Dec 06, 202123:53
Slávne filmové jedlá

Slávne filmové jedlá

Keďže sme pred Vianocami, začnem s vianočným filmom – Bridget Jones. Pamätáte sa, ako varila pre svojich hostí cibuľovú polievku „na modro“?

Nov 29, 202129:29
Teplé nápoje, zimní priatelia

Teplé nápoje, zimní priatelia

Dnes sa budeme rozprávať o najlepších teplých nápojoch, ktoré sa nám žiada pripravovať v ročnom období, kedy sa deň kráti a tma sa predlžuje, kedy nám zima občas aj za nechty zájde a kedy tým pádom nájdeme ospravedlnenie dať si za jeden 😊))).

Nov 19, 202128:43
Spolu pri stole

Spolu pri stole

Stolujeme nie len pre dobré jedlo, ale pre krásu prestretého stola a radosť z milej spoločnosti. Poznáte zásady stolovania?

Nov 12, 202132:19
Najlepšie jesenné recepty

Najlepšie jesenné recepty

Sú jedlá, ktoré sa tradične viažu k jeseni a o nich sme sa dnes rozprávali. A celkovo o sezónnosti v kuchyni. Pretože krása štyroch ročných období sa môže prejaviť aj na našom jedálnom lístku.

Nov 08, 202130:17
Predvianočné nákupné zoznamy - prvá pomoc

Predvianočné nákupné zoznamy - prvá pomoc

Horúca a aktuálna téma najmä teraz pred sviatkami … Už to začína, povinností pribúda. V tomto podcaste sme sa preto porozprávali o deľbe práce v našich domácnostiach. O tom, či sú výsostne mužské práce? Za tie považujeme ťažšie práce, veľké nákupy, sezónne práce vonku ako odhŕňanie snehu, alebo kosenie.

Oct 29, 202132:50
Recepty, ktoré zahrejú

Recepty, ktoré zahrejú

Nielen pobehovanie okolo sporáka dokáže zahriať. Horúce nápoje a jedlá, ktoré ohrejú telo aj dušu.

Oct 18, 202122:12
Vidím ti do žalúdka

Vidím ti do žalúdka

Dnes na tému, povedz mi, čo ješ a ja ti poviem kto si. Alebo veselé i poučné príhody, keď sme sa pozerali do tanierov iných ľudí :)

Oct 11, 202130:50
Do boja proti sopľom, kašľom a chrchľom s varechou v ruke!

Do boja proti sopľom, kašľom a chrchľom s varechou v ruke!

Vedeli ste, že okrem čajov a byliniek a tradičných korení ako materina dúška, sladké drievko, mäta, lipa, šípka, pamajorán aj dobré jedlo robí divy?

Sep 24, 202137:17
Jablká, hrušky a ženské postavy

Jablká, hrušky a ženské postavy

V našich končinách sú jablká a hrušky v kuchyni nepostrádateľné. Napr. aj pre toto.

Sep 17, 202125:49
Desiata do školy by nemala ísť iba na prechádzku

Desiata do školy by nemala ísť iba na prechádzku

V dnešnom podcaste vám Katka a Miška porozprávajú, ako ony so svojimi ratolesťami zvládajú raňajky, desiatu a ešte aj niečo na večeru :)

Sep 10, 202131:28
Slovinsko na zjedenie

Slovinsko na zjedenie

My obe s Katkou sme toto leto Slovinsko navštívili. Nebol to náš prvýkrát v tejto krajine a verím, že ani posledný nie. Tak dajte slúchadlá do uší a započúvajte sa do našich dôvodov, prečo sa vybrať do Slovinska.

Aug 06, 202133:09
Ako zvládne jedna žena riadiť celú továreň

Ako zvládne jedna žena riadiť celú továreň

V dnešnom podcaste sme spovedali jednu veľmi šikovnú ženu. Barboru Havlíkovú, ktorá si založila biznis Baškina domáca továreň na dobroty.

Jul 16, 202140:18
Letný zostrih: Ako sme varili vtipnú kašu

Letný zostrih: Ako sme varili vtipnú kašu

Zostrih najzábavnejších situácia z našich doterajších epizód.

Jul 09, 202116:09
Naučte sa kombinovať šaláty a dresingy

Naučte sa kombinovať šaláty a dresingy

Čo znamená, variť a jesť sezónne? Znamená to, že obsah nášho nákupného košíka a tiež chladničky, či hrnca by nemal byť na jeseň, v zime, na jar a v lete rovnaký. Naučte sa niekoľko základných dresingov a pár obľúbených kombinácii zeleniny.

Jun 25, 202115:58
Paradajky - čo všetko sa z nich dá v lete pripraviť

Paradajky - čo všetko sa z nich dá v lete pripraviť

Pre ich všestrannú použiteľnosť a skvelú chuť ich milujeme. Čo všetko sa z nich dá pripraviť a ako sa dozviete počas 15 minút.

Jun 18, 202118:33
Moja turecká kuchyňa

Moja turecká kuchyňa

Keď sa Slovenka a Turek ocitnú v peknom, harmonickom manželstve, môže z toho vzniknúť veľa kulinárskych zážitkov a vzájomného gurmánskeho ovplyvňovania. S foodblogerkou Elou sme sa rozprávali o najlepších tureckých, slovensko-tureckých a turecko-slovenských receptoch.

Jun 11, 202134:11
Recepty k hokeju

Recepty k hokeju

Ako súvisí hokej alebo iný národne obľúbený šport s kuchyňou? Ako ovplyvňujú gazdinky z kuchyne hokejové a športové dianie a výkony v danej krajine? Veľmi!

May 28, 202131:43
Život bez lepku

Život bez lepku

O celiakii a stravovaní s ňou spojeným s nutričnou terapeutkou Evou Blaho

May 21, 202128:58
Jahody, čo s nimi: recepty, rady, triky

Jahody, čo s nimi: recepty, rady, triky

Započúvajte sa teraz do nášho podcastu, ktorý sa pokúsi zhrnúť všetko o jahodách.

May 07, 202133:19
Špargľa – jarná, májová sezónna klasika

Špargľa – jarná, májová sezónna klasika

Špargľa bola považovaná aj za liek, lebo pôsobí povzbudzujúco na krvný obeh, podporuje činnosť nadobličiek, robí dobre našej pečeni a pod.

May 03, 202126:01
Urob si sám - domáce potraviny

Urob si sám - domáce potraviny

Čo je doma, to sa počíta. A čo si vieš sám urobiť, ako by si našiel.
Dnes vám ukážeme, že niektoré veci, po ktoré beháme do obchodu, sa dajú easy peasy spraviť doma.

Apr 23, 202137:00
Nátierky známe i menej známe

Nátierky známe i menej známe

Sľubujeme, že vám budú slinky tiecť. Prehľad nátierkami, známymi aj menej známymi, určite však chutnými. Poďme teda natierať.

Apr 17, 202131:55
Fit recepty - nejde o diétu

Fit recepty - nejde o diétu

Netrápte sa diétami. Ide o to jesť v správnom čase, správne potraviny a v primeranom množstve.

Apr 09, 202138:58
Veľká noc deň po dni

Veľká noc deň po dni

Veľká noc nie je len o veľkonočnom pondelku. Popolcová streda, zelený štvrtok, veľký piatok, biela sobota, veľkonočná nedeľa a veľkonočný pondelok. Toľko dní a človek aby teraz rozmýšľať, čo navariť. Ale hneď na úvod povieme, že dobre robíte, že nás počúvate, lebo vám dáme tipy, čo variť a piecť v tieto veľkonočné dni.

Mar 26, 202130:53
Jarné bylinky v kuchyni a na tanieri

Jarné bylinky v kuchyni a na tanieri

Medvedí cesnak, Žihľava, Púpava, Sedmokrásky, Fialky a iné ... Prečo sú také zdravé?

Mar 19, 202129:20
Veľká noc

Veľká noc

Veľká noc je príležitosť zasa raz rozkúriť rúru, rozžhaviť sporák a variť a piecť, až sa z komína dymí. Sú to totižto prvé "schválené" dni, kedy sa po 40-dňovom pôste môžeme bez výčitiek svedomia začať objedať.

Mar 12, 202128:58
#2ZKUCHYNE

#2ZKUCHYNE

Ako sme sa my dve dostali do kuchyne, čo tomu predchádzalo a čo všetko ste o nás nevedeli. Možno dnes taký narcistický podcast, ale prečo nie. :)

Mar 05, 202132:46
U nás neznáme zeleninové jedlá, ktoré voňajú a lákajú

U nás neznáme zeleninové jedlá, ktoré voňajú a lákajú

V nadväznosti na minulotýždňový podcast o pôste – riešime zeleninové jedlá. Ale nie že klasiku, špenátový prívarok, kapustné fliačky a podobné veci. Dnes sme si posvietili na zeleninové jedlá, ktoré ste doteraz možno nepoznali. Možno ste o nich počuli, ale neochutnali ich a našim cieľom je, obohatiť teraz diapazón jedál na vašom to do liste, lebo tieto zeleninové jedlá fakt treba skúsiť.

Feb 26, 202125:22
Pôst - tradícia, zdravie a recepty

Pôst - tradícia, zdravie a recepty

Pôst je stáročiami overená tradícia, podľa ktorej by sme sa mali postiť práve v tejto časti roka, teda na jar alebo tiež na jeseň.

Feb 19, 202129:00
Korenia na zahriatie a imunitu

Korenia na zahriatie a imunitu

Počúvajte nás, dozviete sa opäť veľa zaujímavého a prezradíme vám aj tipy, ako si doma namiešať skvelé korenia na sladké a slané jedlá.

Feb 13, 202131:11
Kváskovanie

Kváskovanie

Čo je kvások, ako ho vyrobiť, ako funguje a ako s ním napiecť to najchutnejšie pečivo. Niektoré informácie vás iste prekvapia, iné posunú bližšie k dokonalosti.

Feb 05, 202133:09
Rýchle recepty do 15 minút na každý deň

Rýchle recepty do 15 minút na každý deň

Naše najlepšie recepty do 15 minút a ďalšie rady, ako stihnúť prácu, varenie i deti a neprísť o nervy :)

Jan 30, 202133:09
Naše obľúbené jedlá

Naše obľúbené jedlá

Každý z nás nejaké má a nedá na ne dopustiť. Domáce mamine či babkine recepty sú vždy tie najlepšie.

Jan 22, 202126:25
Šišky, fašiangy a niečo o nich

Šišky, fašiangy a niečo o nich

Fašiangy - kedy začínajú a dokedy trvajú - čo znamenajú a niečo o nich - prečo šišky - história šišiek - recepty a rady - ako spraviť dokonalé šišky - recept na šišky a čo ako v ňom pracuje - šišky vo svete a ďalšie témy nášho januárového podcastu.

Jan 16, 202124:13
Najlepšie TV shows a knihy o varení

Najlepšie TV shows a knihy o varení

Odporučíme vám to najlepšie z našich obľúbených relácií a knižiek. Prinášame vám prehľad tých, ktoré aktuálne valcujú Netflix a viete si ich pozrieť na internete.

Jan 08, 202125:20
Denný foodstyle

Denný foodstyle

Denný foodstyle, spoločné jedlo, estetika a rituály pri spoločnom dennom, alebo aj  slávnostnom jedle. Chtiac nechtiac aj z dôvodu pandémie sa vraciame ku kuchynským rituálom. Varíme viac doma, zároveň pomáhame deťom s učením. Kuchyne sa znovu stávajú živým miestom. Rodinné jedlo bol vždy jeden z najkrajších rodinných rituálov.

Jan 01, 202118:59
Silvestrovské jednohubky

Silvestrovské jednohubky

Tohtoročný Silvester asi nebudeme, oslavovať ako po minulé roky. Žiadne veľké divoké party sa konať nebudú,  ale to nikomu nebráni v tom, aby si doma nespravil malú hostinu a oslávil vo svojej bubline koniec tohto trochu bizarného roka.

Dec 28, 202027:12
13 druhov nestačí

13 druhov nestačí

Prv, než by mohlo dôjsť k nedorozumeniu, že sa nebodaj budeme venovať téme polygamia v našich životoch, vysvetlíme, o akých druhoch to vlastne dnes bude reč. Dnes sa budeme rozprávať o vianočných koláčoch. A o tom, či 13 druhov vianočných koláčov je akurát, málo alebo veľa.

Dec 18, 202019:59
Jedlé darčeky - darčeky, ktoré milujú všetci

Jedlé darčeky - darčeky, ktoré milujú všetci

Nie je to úžasné, ak vytvoríte krásny darček, ktorý sa dá aj zjesť? Najlepšie recepty na jedlé darčeky sladké i slané v novej epizóde nášho podcastu.

Dec 11, 202023:14
Perníky a medovníky

Perníky a medovníky

Obsah podcastu: História a geografia: Kde vznikli prvé perníky.  Tradície a symbolika perníkov. Aké rôzne druhy poznáme. V čom je perník ako koláčik výnimočný. Prečo sa spája práve s Vianocami. Základný recept na perníkové cesto, z ktorého máte perníky hneď mäkké. Finty perníkové.

Dec 05, 202023:56
Pečenie pre intolerantných – rozhovor s Adrianou Kemkou

Pečenie pre intolerantných – rozhovor s Adrianou Kemkou

Rozhovor s Adrianou Kemkou o varení a pečeni s alternatívnymi surovinami a o jej novej knihe Malou vidličkou, ktorá vychádza v decembri. Dozviete sa ako piecť bez lepku, laktózy, vajec a s náhradami cukru tak, aby to všetkým chutilo a môžete si s nami zasúťažiť o jeden výtlačok Adrianinej knihy.

Nov 27, 202029:58
Steak - všetko čo potrebujete vedieť

Steak - všetko čo potrebujete vedieť

Všetci mäsožravci, zbystrite pozornosť. V dnešnom podcaste z kuchyne sa budeme baviť o steakoch. O krásnom reze mäsa, ktoré treba vedieť pripraviť, aby chutilo. Tak hádam ste najedení, lebo počas počúvania by ste mohli vyhladnúť.

Nov 20, 202027:36
Z kuchyne 8 - Stridžie dni

Z kuchyne 8 - Stridžie dni

Stridžie dni pomáhajú zastaviť sa, pripomenúť si tradície, užiť si rodinu a priateľov. Tak metlu do ruky a hor sa sláviť a čarovať!  Budete potrebovať:

- aspoň 2 hodiny času

- štipku odhodlania čarovať

- štipku zmyslu pre humor

- štipku chuti tancovať a veseliť sa

- vetvičky ovocných stromov

- nejaký starý riad

- tuhšie cesto na halušky

- lístočky s menami mužov

- vyčistené čižmičky

- metlu

Nov 13, 202021:11
Z kuchyne 7 - Varenie a nakupovanie počas pandémie

Z kuchyne 7 - Varenie a nakupovanie počas pandémie

Užitočné tipy, recepty a nápady, ako sa racionálne stravovať počas pandémie, manažovať svoj čas spojený s nakupovaním a varením.  V čom je situácia iná? Čo nám robí najväčšie problémy?

Nov 06, 202021:42
Z kuchyne 6 - Muži v kuchyni

Z kuchyne 6 - Muži v kuchyni

Našťastie žijeme v dobe a v kultúre, kde muž v kuchyni nie je nič divné, nenormálne alebo nebodaj ponižujúce. Práve naopak. Moderný muž nesedí za stolom a nečaká s príborom v ruke a obrúskom okolo krku na to, kým mu žienka domáca prihotoví poživeň. Moderný muž stojí pri sporáku v nejakej sexy kuchárskej zástere, kreuje, vyvára, dochucuje a potom servíruje. Tento krát máme pri mikrofóne aj muža, ktorý nie len rád varí, ale nám aj pomáha pri tvorbe tohto podcastu.

Oct 29, 202023:55
Z kuchyne 5 - Náhrady v pečení

Z kuchyne 5 - Náhrady v pečení

Prečo by sme chceli vlastne niečo nahrádzať? Dá sa každá surovina nahradiť? Je to fakt tak jednoduché? Určite sa medzi nami nájdu mnohí, ktorí sa rozhodli zo svojho jedálnička vylúčiť niektoré druhy potravín. Dôvody sú rôzne, počnúc ľahšími potravinovými alergiami, cez rôzne intolerancie až po vážnejšie dietetické obmedzenia. My sme vám v dnešnom podcaste dali tipy a návody na to, ako nahradiť vybrané potraviny inými, či už menej kalorickými, zdravšími alebo neživočíšnymi.

Oct 23, 202027:37
Z kuchyne 4 - Teplé raňajky

Z kuchyne 4 - Teplé raňajky

Vonku sa ochladilo a teplé raňajky sú ten najlepší začiatok dňa, ktorý nás pocitovo i energeticky naštartuje. Katka s Mišou prinášajú viacero vyhriatych raňajkových receptov a hackov, aby ste aj vy na ranné zobudenie tešili.  Sacharidy v obilninách, alebo ešte lepšie v obilninových kašiach nám zaisťujú potrebný prísun dobrej nálady a energie na celé dopoludnie. Ak ste ešte neraňajkovali teplé obilninové kaše s ovocím, či kakaom, orieškami, semiačkami, javorovým sirupom, alebo kvalitným a medom, určite by ste to mali skúsiť.

Oct 16, 202021:09
Z kuchyne 3 - V kríkoch

Z kuchyne 3 - V kríkoch

Posilnite svoju imunitu pohybom a zdravými plodmi z lesa. Zatiahnite svojho partnera, priateľa, deti alebo kamarátov do kríkov? Prečo? Dozviete sa a neoľutujete. Viac aj na Zkuchyne.sk

Oct 03, 202023:19
Z kuchyne 2 - Školská desiata - večná téma

Z kuchyne 2 - Školská desiata - večná téma

Ak máte školákov, máte možno aj večnú rannú tému, čo na desiatu?

- Čo na desiatu, aby z nej dieťa benefitovalo celé dopoludnie

- Vitamíny v desiatej

- Ak dieťa vyžaduje sladkosť

- Najčastejšie dôvody, prečo desiatu nezjedia malé deti?

- Najčastejšie dôvody, prečo desiatu nezjedia staršie deti?

- Môže byť na desiatu stále to isté?

Viac aj na Zkuchyne.sk

Oct 03, 202019:09
Z kuchyne 1 - Tekvica naša jesenná

Z kuchyne 1 - Tekvica naša jesenná

Tekvica je na jeseň v centre záujmu. Dnes sa o nej dozviete veci, ktoré ste doteraz nevedeli. Napríklad, ako si ju dopestovať na minimalistickom priestore. Pozrieme sa na to, aké rôzne druhy tekvíc existujú a v čom nám môžu dobre poslúžiť. Trochu sa povŕtame v dávnych zvykoch, pri ktorých hrá tekvica hlavnú úlohu. V neposlednom rade vám dáme aj veľa tipov na tekvicové recepty, pričom nehovoríme o prívarkoch alebo tekvicovej polievke! Viac aj na Zkuhyne.sk

Oct 03, 202020:25