Skip to main content
Spotify for Podcasters
Dobré zprávy Změny k lepšímu

Dobré zprávy Změny k lepšímu

By Změna k lepšímu

Pusťte si pravidelný podcast Změny k lepšímu s hosty z firem, nezisku i vzdělávacích organizací, které spojuje zájem podpořit udržitelnost jako byznys příležitost.

Změna k lepšímu je byznys platforma pro firmy, které vidí příležitost v udržitelné ekonomické transformaci. Pokud se chcete přidat i vy, napište nám na zmena@klepsimu.cz
Available on
Apple Podcasts Logo
Google Podcasts Logo
Pocket Casts Logo
Spotify Logo
Currently playing episode

Jak mohou firmy přispět ke zdraví krajiny? S Annou Kárníkovou

Dobré zprávy Změny k lepšímuAug 22, 2022

00:00
19:45
Vize udržitelného Česka se Simonou Babčákovou
Nov 01, 202323:03
Inovacemi k systémové změně s Michalem Veselým

Inovacemi k systémové změně s Michalem Veselým

Jaké jsou překážky transformace ekonomiky na udržitelnou? A v čem věží příležitosti pro inovace a byznys? Jak se na to dívají investoři, startupy a lídři inovačních ekosystémů? Poslechněte si tento dál s Michalem Veselým, ředitelem marketingu inovační agentury JIC a také předsedou správní rady Změny k lepšímu.

Oct 27, 202323:06
Role bank pro udržitelný byznys s Evou Bučovou

Role bank pro udržitelný byznys s Evou Bučovou

Členové Změny k lepšímu mění své byznys modely, protože víme, že udržitelnost je příležitost pro inovace. Stejně tak pomáháme státu propsat udržitelnost do strategických investic. I proto v listopadu pořádáme konferenci Rok Změny, jejíž ústřední téma bude tzv. Cost of Inaction. Jaká je v tom všem role bank?

Oct 12, 202332:14
Jak na skutečně udržitelné eventy? S Martinou Kafkovou
Sep 25, 202324:58
Proč se nebát mluvit jednoduše o udržitelnosti? S Barborou Petrovou

Proč se nebát mluvit jednoduše o udržitelnosti? S Barborou Petrovou

O tom, jak komunikovat tak, aby vás slyšeli a chápali nejen zákazníci, ale i klienti, se dnes budu bavit s konzultantkou Barborou Petrovou. Bára se specializuje na korporátní a politickou komunikaci. Vedla a spolupracovala na mnoha politických kampaních v Česku i v zahraničí, přednášela na Karlově i Masarykově univerzitě a v byznysu se pohybuje především v IT a technologických firmách. A já s potěšením dodávám, že Bára také iniciovala a spoluzaložila Změnu k lepšímu a dnes je členkou Dozorčí rady. 


Aug 14, 202325:38
Bioodpad jako brána do světa udržitelnosti? S Radkou Pokornou a Kristýnou Mrkvičkovou

Bioodpad jako brána do světa udržitelnosti? S Radkou Pokornou a Kristýnou Mrkvičkovou

Zbytky kávy, odřezky z ovoce, nebo zkažená zelenina. Věděli jste, že každý z nás vytvoří asi 105 kilogramů bioodpadu ročně? Vytřídí se ho přitom jen minimum. Potenciál, jak biodpad využít a obecně zlepšit nakládání s přehlíženým zlatem našim odpadkových košů, je přitom značný. A to i na straně firem. A přesně o tom jsme si povídali s Radkou Pokornou a Kristýnou Mrkvičkovou z Kokozy.

Jun 12, 202328:51
Zelenější síť a nižší faktury díky agregaci flexibility? S Janem Novákem (Nano Energies)

Zelenější síť a nižší faktury díky agregaci flexibility? S Janem Novákem (Nano Energies)

Energetika se rychle mění. A první dopady těchto změn loni pocítil každý z nás na faktuře za elektřinu. ⚡️ Věděli jste ale, že už nyní existuje cesta, jak můžete ve firmě náklady za elektřinu srazit za prakticky nulových nákladů? 

Řešení se jmenuje agregace flexibility. A pokud se vám právě zlomil při pokusu o vyslovení tohoto zaklínadla jazyk, doporučujeme vytrvat a výslovnost ještě potrénovat. Podle Jana Novák z Nano Energies, který byl hostem našeho podcastu Dobré zprávy, je to totiž budoucnost. 💡

Co se pod těmito dvěma slovy skrývá? Co se bude dít v energetice v nejbližších letech? A jak to souvisí s útlumem uhelných elektráren a nárůstem obnovitelných zdrojů? 

🎧 To se dozvíte, když si pustíte si do uší nový díl našeho podcastu Dobré zprávy.

May 09, 202324:00
Mohou být průmyslové haly udržitelné? S Gabrielou Povýšilovou

Mohou být průmyslové haly udržitelné? S Gabrielou Povýšilovou

Sledují rostoucí biodiverzitu, hospodaří s šedou vodou, vedou si databázi brownfieldů, ve které vyhledávají vhodné pozemky. Kdo? Odpověď vás možná překvapí - developerská společnost CTP. 🏠 Poslechněte si aktuální díl našeho podcastu Dobré zprávy s jejich ESG manažerkou, Gabrielou Povýšilovou.

Ptali jsme se na to, jak vypadá budoucnost těchto parků, jak jdou průmyslové haly dohromady s udržitelností a co mohou v této oblasti nabídnout nájemcům, kteří chtějí nejvyšší standard zeleného stavění. 👍🏻


Apr 24, 202321:57
Jak správně vracet stromy do krajiny? S Petrem Kazdou

Jak správně vracet stromy do krajiny? S Petrem Kazdou

„Nula nula nic.” 🎯 Tolik uhlíku podle ředitele Nadace Partnerství, Petra Kazdy, uloží strom v roce své výsadby. Pokud jste se ve firmě pustili do offsetů právě pomocí výsadeb, doporučujeme vám k poslechu aktuální díl Dobrých zpráv, kde jsme se věnovali tomu, jak podporovat krajinu skrze stromy správnou cestou. ✅

Během 30 minut se dozvíte například to, že…: 

🌳 aby strom vydržel i stovky let, je potřeba kromě vhodného druhu zohlednit i podloží, nadmořskou výšku a ráz krajiny;

🌳 offsety nabíhají spolu s tím, jak strom sílí, tedy buduje dřevní hmotu - proto jsou v roce výsadby prakticky nulové; 

🌳 a také tipy, kde může firma, komunita přátel i jednotlivec najít nejen pro výsadbu, ale hlavně pro správnou péči o stromy partnery.

🎧 Už posloucháte? 

Apr 11, 202326:23
Český florbal jako příklad udržitelnosti? S Leonou Lahodou

Český florbal jako příklad udržitelnosti? S Leonou Lahodou

Přípravy sportovních eventů někdy trvají i měsíce. Po skončení pořadatelé často musí ještě ten samý den prostor vyklidit. A moc času na promyšlení toho, jak věcí využít a ne vyhodit, nemají. Jak se s tím dá bojovat? ⚡️ Jaké další překážky sport na cestě k udržitelnosti čekají? 

📌O tom jsme si povídali s Leona Lahoda z Český florbal. Náš druhý největší kolektivní sport se totiž vydal po zelené cestě a začal vymetat dlouho zaprášené kouty. Na turnajích tak dostanete například udržitelné medaile z recyklovaného florbalového náčiní. 🏅 Za sebou mají i cirkulární audit kanceláři a na stole strategii toho, kam a jak se posouvat dál. ✅

Poslechněte si aktuální díl našeho podcastu Dobré zprávy o tom, jak se v Český florbal pustili do udržitelných aktivit!

Mar 27, 202324:50
O diverzitě v českých firmách s Monikou Ptáčníkovou
Mar 06, 202319:48
O carsharingu pro firmy se Stanislavem Kutáčkem

O carsharingu pro firmy se Stanislavem Kutáčkem

Firemní auto má využití zhruba 5 % ze dne. Oproti tomu vozy, které firmy využívají v rámci carsharingu, mají míru využití mezi 30 - 40 %. ✅

A to zdaleka není vše. Jedno vozidlo v takzvaném station based carsharingu může nahradit 15-20 soukromě vlastněných aut. 🎯 Představte si, jak by vypadala vaše ulice, kdyby na ní místo dvaceti automobilů stál jeden?

V západní Evropě funguje carsharing 40 let. Je to hojně využívaná služba, kterou si osvojili i starostové, kteří nabízejí obyvatelům obcí sdílená auta. A velké výhody má i pro firmy, kterým kromě ušetření financí pomůže i s přesunem emisí ze SCOPE 2. 〽️

📌 Jaký mají ke carsharingu postoj Češi? Jak se k němu staví byznys, od malých firem až po velké korporace? A může být klíčem, který pomůže vyřešit nedostatek parkovacích míst ve městech?

Feb 27, 202319:39
Jak navrátit život do české půdy? Se Zuzanou Benešovou

Jak navrátit život do české půdy? Se Zuzanou Benešovou

Čísla nelžou. A tady je pár faktů o půdě z našeho podcastu Dobré zprávy se Zuzanou Benešovou, které nás posadily na židli:

🟤 Půda v Česku zadrží asi 5 miliard metrů krychlových vody. Tato kapacita ale může být ale až o 40 % větší, tedy 8,5 miliardy. To je stejný objem, jako kdybychom vybudovali dalších 40 nádrží Lipno.

🟤 Češi jsou mistři v půdním trojboji. Orná půdu zabíra v Česku 3 miliony hektarů, z toho pouze na 12 000 hektarech pěstujeme zeleninu. Zbytek patří „trojboji” - řepce, pšenici a kukuřici.

🟤 Tři miliony Čechů jsou vlastníky půdy. Každý třetí z nás může krajině a stavu půdy pomoci ke změně k lepšímu.

Jak zastavit znehodnocování půdy? Jak může pomoct firma i jednotlivec, který není vlastníkem půdy? Znáte rýčový test? A víte, proč důvod odlišnosti české a rakouské krajiny hledat v historii?

Feb 14, 202327:25
O inovacích v legislativě s Pavlem Francem

O inovacích v legislativě s Pavlem Francem

Představte si, že by všechny veřejné budovy musely mít obnovitelné zdroje elektřiny. Nebo si to nepředstavujte a počkejte si na rok 2027, kdy to bude povinností. 😉 Podobně jako platba uhlíkového cla pro ty, kdo dováží své zboží do Evropské unie ze třetích zemí. A revoluci spustí i novela známá pod zkratkou LEX OZE II., která na trhu otevře dveře pro nové byznysové příležitosti. A bude to velké. 💣

📌 Kdy se co začne dít, v jakém jsou tyto - a další zákony - bodě? Jaká legislativa začne platit ještě letos a co se nyní připravuje v Česku i EU?

📌 Jak se vašeho byznysu dotkne nový stavební zákon, který začne platit v polovině roku?

📌 V energetice se teď dějí velké věci - máte o nich přehled a a víte, jaké nové dveře otevřou a kdy?

Pusťte si aktuální díl našeho podcastu Dobré zprávy s Pavel Franc, CEO Frank Bold a zůstaňte v obraze. Zvlášť pokud  patříte mezi ty, kterým ze sbírek zákonů a jazyka legislativců naskakuje studený pot na čele. 💧 Dozvíte se lidsky a srozumitelně o nejdůležitějších změnách, které se nejen letos na firmy působící v oblasti udržitelnosti chystají.

Jan 26, 202323:11
Co vašemu byznysu přinese rok 2023? S Mojmírem Hamplem

Co vašemu byznysu přinese rok 2023? S Mojmírem Hamplem

Česko je s Německem ekonomicky srostlé tak moc, že zde jako jedna z mála zemí více zboží dováží, než vyváží - platí tato blízkost i pro jiné oblasti? Co znamená, že se u nás vládne přes peněženku? Proč byste neměli věřit katastrofickým ekonomickým predikcím na letošní rok? A v čem a jak moc může Čechům pomoci získat sebevědomí? 


Nejen o těchto tématech mluví v aktuálním díle Dobrých zpráv Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady, bývalý viceguvernér České národní banky a jeden z nejinspirativnějších českých ekonomů. 

Díl plný zajímavých faktů, neobvyklých pohledů na Česko, jeho historii i současný stav a taky pozitivním závěrem a jedním vysoce aktuálním tipem.

Jan 12, 202325:18
O Změně k lepšímu s Lukášem Rolfem

O Změně k lepšímu s Lukášem Rolfem

Zkoušejí nové cesty. Inovují, transformují, mění k lepšímu. ⚡️ A i když to někdy drhne a trasa je plná zatáček, zůstávají na ní a energicky kráčí dál. Je jich v Česku čím dál víc a spoustu z nich najdete i u nás, ve Změně k lepšímu. Byznysy, které věří, že udržitelnost je hlavně příležitost. ✅

Ve SPECIÁLU Dobrých zprávách teď o tom, jak firmám na této cestě pomáháme, mluví náš ředitel Lukáš Rolf, který si vyměnil svou roli moderátora s Eva Malá Beluská. Poslechněte si jeho slova o tom…:

📌 Proč je tak klíčové propojování, co konkrétního byznys lídrům přináší?

📌 Jakými nástroji ve Změně pomáháme firmám odstraňovat nástrahy na jejich cestě k udržitelnosti?

📌 A jak se stalo, že pod střechou Změny vznikl dokument, který ovlivnil fungování bank na českém trhu?

Dec 16, 202225:57
Jak se české firmy staví k udržitelnosti? S Pavlem Galíkem a Magdalenou Láskovou

Jak se české firmy staví k udržitelnosti? S Pavlem Galíkem a Magdalenou Láskovou

🎧 Poslechněte si první insighty z průzkumu, kde zjišťujeme, jak má český byznys vztah s udržitelností.

📌 Udržitelnost řeší skoro v každé firmě. Drhne ale předávání informací mezi odděleními a tak se někdy stává, že pravá ruka neví, co dělá levá. V podcastu zazní, jak si stojí konkrétní oddělení i tipy na to, jak a proč udělat změny k lepšímu.

📌 Firmy se chtějí s udržitelností pochlubit zákazníkům, ti ale často netuší, o čem je řeč. Vzletná slova bez konkrétního vysvětlení se u nich navíc míjejí s účinkem. Poslechněte si, proč to tak je, jak to změnit a co u spotřebitelů rezonuje nejvíce.


Dec 01, 202224:09
Jak transformovat Česko za 350 miliard s Tomášem Hrudou

Jak transformovat Česko za 350 miliard s Tomášem Hrudou

Česko může udělat obří krok ke změnám k lepšímu. A to pomocí půjčky od Evropské komise v hodnotě 350 miliard korun. Peníze by mohly jít na urychlení dekarbonizace, snížení závislosti na ruském plynu nebo také do investic. Je to obrovská příležitost, která může zásadně ovlivnit budoucí směřování země a také byznys. Pozvání přijal Tomáš Hruda z Úřadu Vlády ČR.

Nov 17, 202232:00
Jak se vyhnout greenwashingu s Vladimírem Víškem

Jak se vyhnout greenwashingu s Vladimírem Víškem

Udržitelné, eco-friendly, v souladu s dechem planety a zelené. 🍃 Jestli se vám právě rozblikala greenwashingová kontrolka, tak je to správně. 💡 A pokud ne, tím spíš byste si měli pustit tuto epizodu Dobrých zpráv s Vladimírem Víškem z iniciativy No Greenwashing

Kde má stanovené hranice, jak greenwashing spolehlivě poznat? Jak se k němu staví česká legislativa a jak oblast reguluje EU? Kde brát inspiraci v tom, jak komunikovat správně, bez přešlapů? A kde jich naopak české firmy dělají nejvíce? ⚡️

Nov 03, 202226:26
O lobbingu v Bruselu s Vojtěchem Němcem

O lobbingu v Bruselu s Vojtěchem Němcem

Jejich obor bývá opředen mýty a přitom mívají kus práce na prosazení změn a jsou důležitým partnerem pro každou firmu, která chce, aby její hlas byl slyšet. 📢  Řeč je o lobbistech. Jak vypadá jejich denní chleba? Zaznívá teď hlas českých firem na unijní úrovni? A co mají dělat ti, kteří by chtěli do zelených politik promlouvat? 🗣

O tom jsme si povídali s
Vojtěchem Němcem, partnerem konzultační společnosti Nemec+Chvatal


V Bruselu už brzy zazní i hlas Změny k lepšímu. 💯 Společně právě s Nemec+Chvatal jsme začali pracovat na tom, aby o českém progresivním byznysu, který věří, že udržitelnost je hlavně příležitost, bylo slyšet i na unijní úrovni. Chcete být u toho? 🟢 Staňte členem Změny k lepšímu a podílejte se na formulaci naší pozice. Vše o tom, jak se stát členem, najdete na webu www.klepsimu.cz

Oct 19, 202226:00
O inovačních ekosystémech s Petrem Chládkem

O inovačních ekosystémech s Petrem Chládkem

O Brně se v posledních letech mluví jako o Mekce inovací, českém Silicon Valley. Jihomoravský kraj investuje do vědy a výzkumu nejvíce financí ze všech českých krajů a je to poznat. Naše pozvání dnes přijal Petr Chládek, ředitel Jihomoravského inovačního centra (ve zkratce JIC), kterým mnoho z těchto firem prošlo a akcelerovalo svůj byznys. A právě JIC nedávno organizoval v Brně konferenci Velvet Innovation, o které se v tomto díle budeme bavit.

Oct 03, 202225:26
Jak vyzrát nad energetickou krizí s Prokopem Čechem

Jak vyzrát nad energetickou krizí s Prokopem Čechem

Pokud jste do teď neslyšeli o agregaci flexibility, je nejvyšší čas se o ní dozvědět víc. Proč? Má potenciál otevřít cestu rozvoji obnovitelným zdrojům, snížit naši závislost na fosilních zdrojích a také ušetřit peněženky byznysům i domácnostem.

To je jen malá část toho, o čem mluvil Prokop Čech z Nano Energies v Dobrých zprávách. Pusťte si náš podcast a dozvíte se také:

  • praktické tipy pro byznys, jak teď srazit účty za elektřinu
  • co nás v energetice čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti
  • co je to ta energetická flexibilita a proč by se o ni měl teď zajímat každý byznys
Sep 22, 202228:18
Jak se adaptovat na změnu klimatu? S Martinem Anderem

Jak se adaptovat na změnu klimatu? S Martinem Anderem

Z Dobrých zpráv už víte, že jen sázení stromů nám s klimatickou změnou nepomůže. Jaké jsou tedy možnosti adaptace na změnu klimatu? Co se Česku daří a kde bychom měli naopak přidat? Jak může v těchto snahách pomoci byznys? A jaké jsou nejčastější chyby a slepé cesty, se kterými se Martin Ander, vedoucí projektu Adapterra Awards, zaměřených na adaptaci na změnu klimatu, setkává? ✅

Sep 07, 202224:54
Jak mohou firmy přispět ke zdraví krajiny? S Annou Kárníkovou

Jak mohou firmy přispět ke zdraví krajiny? S Annou Kárníkovou

České lesy dostávají zabrat. Sucho, kůrovec, teď požár v Českém Švýcarsku. Lidé se o lesy zajímají, chtějí pomáhat. Co je potřeba změnit k lepšímu, abychom těmto extrémům předcházeli?


Na to odpoví Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA

Aug 22, 202219:45
Udržitelnost jako motor české ekonomiky? S Martinem Vohánkou

Udržitelnost jako motor české ekonomiky? S Martinem Vohánkou

Jaká jsou pojítka mezi kamionovou dopravou a udržitelností? Poslechněte si Martina Vohánku, zakladatele a CEO společnosti Eurowag a také filantrop, nadšený propagátor Green Dealu, signatář Druhé ekonomické transformace a člověk s přezdívkou zelený kazatel. ⚡️

🟢 Kde se v kamionové dopravě bere udržitelnost a kde ji najdete v Eurowagu?

🟢 Jak bude podle Martina Vohánky vypadat kamionová doprava za 20 let? Jaké jsou trendy, jak se do nich promítnou zelené politiky?

🟢 Jak by přesvědčil konzervativní byznysmeny a politiky o tom, že Green Deal je pro českou ekonomiku příležitost?

Skvělý rozhovor s jedním z nejvýrazných českých vizionářů a člověkem, který neúnavně tlačí věci ke změnám k lepšímu. 

Jul 18, 202227:01
O udržitelnosti v Kofole s Davidem Sommerem

O udržitelnosti v Kofole s Davidem Sommerem

Letos spustili cirkulární vratnou skleněnou láhev Cirkulka, stojí za rozšiřováním bio lokalit na Slovensku i v Česku a s Biopekárna Zemanka spolupracují na výrobě cirkulárních krekrů. Řeč je o Kofola ČeskoSlovensko, která je u nás tak trochu fenomén. Značku, kterou po revoluci vzkřísila rodina Samarasových, dnes najdete v pěti evropských zemích.

Nejen o tom, jak funguje udržitelnost u této nápojářské legendy, jsme si povídali s Davidem Sommerem, manažerem udržitelnosti Kofoly.

Na Slovensku byli součástí iniciativy, která prosadila zálohování plastových lahví. V Česku se snaží o to samé, zatím to ale drhne. Proč? V čem se liší evropské země, ve kterých Kofola působí, v přístupu k udržitelnosti? A jak vznikala spolupráce s Biopekárnou Zemanka a je možné tento model zopakovat s jiným malým byznysem, který by přišel s dobrým nápadem? ♻️

Jun 29, 202227:04
O českém předsednictví a zelené transformaci s Janem Dusíkem

O českém předsednictví a zelené transformaci s Janem Dusíkem

Česko se ujme předsednictví v Radě EU za necelé tři týdny. 🗓 S Jan Dusík, který se z OSN vrátil do českých vod jako náměstek na Ministerstvo životního prostředí, jsme se bavili například: 

🟢 o prioritách českého předsednictví v udržitelnosti. Jak se dotknou byznysu? 
🟢 o Green Dealu. Jaké s ním mají čeští představitelé plány? 
🟢 o tom, jak může CZ PRES progresivní domácí byznys využít k posunu dopředu?


Přejeme příjemný poslech!

Jun 15, 202229:27
Proč je ESG příležitost pro byznys? S Janem Zemanem

Proč je ESG příležitost pro byznys? S Janem Zemanem

Jejich krekry a sušenky potkáte nejen na regálech bioprodejen, ale také velkých supermarketů. Na trhu jsou už 16 let a stále pevně stojí na ekologických pilířích, na kterých vznikli. ♻️ Vydali Strategii i Report udržitelnosti a mají v plánu postavit první udržitelnou pekárnu v Evropě. Biopekárna Zemanka je inspirací pro malé i velké byznysy a my máme radost, že Jan Zeman, jejího majitele, jsme získali jako lektora do naší ESG Akademie 💚

🟢Daří se Zemance plnit Strategii udržitelnosti?
🟢 Proč Jan Zeman považuje ESG za příležitost?
🟢A jak se tato příležitost propsala do inovací a produktů Zemanky?

Jun 02, 202229:44
Zvládneme to bez ruského plynu? S Davidem Navrátilem

Zvládneme to bez ruského plynu? S Davidem Navrátilem

V Česku pochází téměř veškerý dovážený plyn právě z Ruska. Podle Českého statistického úřadu bylo loni z Ruska 78 % plynu, podle Eurostatu dokonce 100 %. V zásobnících máme přitom plynu zhruba na 2 měsíce.

Co by se tedy dělo, kdyby Rusko uzavřelo přívod plynu i Česku? Na jaké firmy to bude mít největší dopad? A kde absence ruského plynu naopak vytvoří nové příležitosti? 

O tom se bavíme s Davidem Navrátilem, hlavním ekonomem České spořitelny.

May 20, 202237:06
Jak ke změně motivovat národ Švejků? S Janem Krajhanzlem

Jak ke změně motivovat národ Švejků? S Janem Krajhanzlem

Češi Green Dealu nefandí, jeho zelená témata ale řešit chtějí. Klimatické změny se bojíme, víme, že ji způsobuje člověk, ale pořád máme otevřené uhelné doly a zelené energii nedůvěřujeme. 😶

O tom, jak to Češi skutečně mají s přístupem k ochraně životního prostředí, mluvíme s expertem na sociální a environmentální psychologii
Janem Krajhanzlem ✅ Dlouhodobě zkoumá postoje české společnosti ve vztahu k životnímu prostředí, radí neziskovým organizacím i státním orgánům, jak informovat o otázkách ochrany přírody a životního prostředí. Podílel se na tvorbě několika strategických dokumentů Ministerstva životního prostředí i Ministerstva školství.

👉🏻 Jak s lidmi mluvit o tom, co se děje s planetou a motivovat je přitom ke změně? Jak by měly svá udržitelná řešení komunikovat firmy, které s nimi obchodují? A proč obrázky vyhladovělých medvědů na ledních krách nefungují?

May 06, 202227:10
Jak připravit byznys na ESG kritéria? S Evou Malou Beluskou a Danem Heuerem

Jak připravit byznys na ESG kritéria? S Evou Malou Beluskou a Danem Heuerem

Tři písmena, která mění - a ještě hodně změní - byznys. ESG kritéria. 🌍 Jejich dopad na malé a střední firmy bude zásadní. Mají potenciál měnit zaběhlé zvyky, na které často sedá prach, v celých dodavatelských řetězcích. ♻️

Proto jsme si do Dobrých zpráv pozvali hned dva hosty. Tím prvním je
Eva Malá Beluská z IKEA. Kromě jiného s námi nasdílí konkrétní zkušenosti, jak ESG reflektují v této obří nadnárodní společnosti spolupracující se spousty lokálních dodavatelů. Jak svou firmu provést takovou změnou a na ESG kritéria připravit? ✅

Druhým hostem je Dan Heuer z fair Venture, který představí velkou novinku Změny k lepšímu - ESG Akademii, kterou spouštíme v létě. Ušili jsme ji na míru těm z vás, kteří chtějí změnou spojenou s ESG projít hladce, bez stresu a znalí všech procesů.

Apr 21, 202226:15
O komunitní energetice s Laurou Otýpkovou
Apr 06, 202237:13
Co byznysu přinese Druhá ekonomická transformace? s Václavem Muchnou

Co byznysu přinese Druhá ekonomická transformace? s Václavem Muchnou

Pozvání přijal Vaclav Muchna, CEO globální společnosti Y Soft, také signatář iniciativy Druhá ekonomická transformace a držitel mezinárodního ocenění ENX Difference Maker 2019 za rozvoj technologického odvětví. Témat jsme diskutovali mnoho. Například Druhou ekonomickou transformace, co bychom měli transformovat, jací experti jsou potřeba nebo zda technologie vyřeší klimatickou krizi.

Mar 23, 202231:17
Komunikace udržitelnosti vs. udržitelnost komunikace? S Vojtou Kovalem

Komunikace udržitelnosti vs. udržitelnost komunikace? S Vojtou Kovalem

Jsou české firmy připravené na Green Deal❓ Převládají činy nebo PR❓ A kdo udržitelnost uchopil chytře❓ Hostem byl tentokrát podcaster, moderátor a lektor Vojtěch Koval.

Řeč byla také o greenwashingu i příkladech dobré praxe, kterých za svou kariéru redaktora nasbíral opravdu mnoho. Velmi pravděpodobně znáte některý z odborných podcastů:
→ podcast o udržitelnosti LOOPA Vojty Kovala vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory s.r.o.
→ vědecký podcast Budoucnost R vysílal Český rozhlas
→ pro ŠKODA AUTO a.s. moderuje a vyrábí SIMPLY CLEVER PODCAST o digitálních technologiích v automotive průmyslu
→ pod hlavičkou agentury CzechInvest a Ministerstvo dopravy ČR vydává spolu s Jan Spratek podcast Czech Space News o (nejen) českém kosmickém snažení

Mar 16, 202227:39
SPECIÁL: Zabil Putin Green Deal?
Mar 04, 202201:00:35
O impaktovém investování se Silke Horákovou a Janem Staňkem

O impaktovém investování se Silke Horákovou a Janem Staňkem

Znáte okřídlené: Peníze nejsou všechno?!💸 Impaktové investování není zdaleka pouze o nich. Pozvání přijala Silke Horáková, spolumajitelka Albatros Media a.s. a spoluzakladatelka prvního fondu na podporu společensky prospěšných podniků v České republice Tilia Impact Ventures. A Jan Staněk, který vede fond zaměřený na impaktové investování Purple Ventures a nadšeně jako Electro Dad podporuje čistou mobilitu.

Feb 23, 202232:49
Jak spojit udržitelnost a růst? S Ivanou Sobolíkovou a Janem Čillíkem

Jak spojit udržitelnost a růst? S Ivanou Sobolíkovou a Janem Čillíkem

Minimalizace odpadu. Bezobalový prodej. Udržitelnost. Společná témata MIWA Technologies a Tierra Verde. Dva projekty, které se potkaly i v byznysu.

☑ Za MIWA (#MInimumWAste) pozvání přijala Ivana Sobolíková, která se MIWA Technologies naplno věnuje od roku 2018. Ve firmě vyvinuli systém znovupoužitelných kapslí s chytrou technologií, která umožňuje nákupy bez zbytečných obalů.


☑ Druhým hostem byl Jan Čillík, CEO Tierra Verde zodpovědný za provozní část firmy. Společnost funguje od roku 2008. Od té doby se jejich ekodrogerie a ekokosmetika stala love brandem v mnoha domácnostech.


Zeptali jsme se, jak lze spojit udržitelnost a růst, jak je ovlivňuje ekonomická krize, na Green Deal, dopadové investování i jak najít cestu k českému skeptickému zákazníkovi.

Feb 09, 202232:45
O uhlíkových offsetech a regenerativním zemědělství s Václavem Kurelem

O uhlíkových offsetech a regenerativním zemědělství s Václavem Kurelem

Naše pozvání přijal Vaclav Kurel, inovátor, vystudovaný ekonom, majitel a zakladatel firmy Benefit Plus, přední české online platformy pro poskytování zaměstnaneckých benefitů. Touha zlepšit naši krajinu ho přiměla založit v roce 2021 projekt Carboneg, který prostřednictvím regenerativního zemědělství usiluje o snižování uhlíkové stopy, zdravější půdu a udržitelnější hospodaření.

Jan 26, 202228:53
Green Deal jako příležitost pro český byznys s Ladislavem Mikem

Green Deal jako příležitost pro český byznys s Ladislavem Mikem

Hostem prvních letošních Dobrých zpráv byl Ladislav Miko, který byl do roku 2021 vedoucím Zastoupení Evropské komise na Slovensku a nyní se vrátil na vysoký post v Evropské komisi, konkrétně na Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin (SANTE).

Jan 12, 202239:27
O Green filmingu s Hanou de Goeij

O Green filmingu s Hanou de Goeij

Už jste slyšeli o green filmingu, nebo manuálu zeleného natáčení? Principy udržitelnosti pronikly i do filmových ateliérů nejen v Evropě, ale i v Česku. I při natáčení filmů totiž vzniká uhlíková stopa. 🌩 Jak ji minimalizovat? Podle jakých principů takové natáčení probíhá? A jak vypadají filmy, seriály a show, které se takto připravují? A kde se inspirovat třeba při přípravě vlastní reklamní kampaně, u které chcete minimalizovat uhlíkovou stopu?

Dec 15, 202128:07
To nejdůležitější o Green Dealu s Jiřím Helánem a Marošem Sovákem

To nejdůležitější o Green Dealu s Jiřím Helánem a Marošem Sovákem

Dnešním tématem je Green Deal. V předchozím dílu Dobrých zpráv s Cyrilem Klepkem a Janem Krčmářem několikrát zaznělo, že Green Deal je teď alfa a omega udržitelného byznysu. Je s ním spojeno také naše první doporučení vládě - spustit k němu informační kampaň. Všichni totiž víme, že přijde, ale málokdo dokáže rozklíčovat, co všechno znamená a jak se na něj připravit.

Dec 02, 202129:52
Co potřebuje udržitelný byznys od nové vlády? S Cyrilem Klepkem a Janem Krčmářem
Nov 24, 202132:51
Circular Economy Talks. S Ivanou Hekerle, Blankou Svobodovou a Dagmar Milerovou Práškovou

Circular Economy Talks. S Ivanou Hekerle, Blankou Svobodovou a Dagmar Milerovou Práškovou

Speakeři letos vyprodané konference Circular Economy Talks přijali pozvání do Dobrých zpráv. S Ivanou Hekerle z Cira Advisory, Blankou Svobodovou z Komerční banky a Dagmar Milerovou Práškovou z INCIEN jsme řešili, jaké trendy cirkulární ekonomiky se stanou nutností, jak banky mohou pomoct byznysu k udržitelnosti a jak na tom bude cirkulární ekonomika v Česku v horizontu pěti let.

Pusťte si náš podcast a dozvíte s více.

Nov 11, 202131:04
Jaký postoj má český byznys k ESG? S Lucií Martincovou

Jaký postoj má český byznys k ESG? S Lucií Martincovou

Tři písmena, tři oblasti. Jedna zkratka, která hýbe světem byznysu. Environment, Social, Governance. ESG. S Lucií Martincovou z PwC jsme se zaměřili na českou realitu, která se za poslední rok velmi proměnila. Co spustilo tuto změnu? Jak se český byznys reálně staví k ESG? Je ochotný do něj investovat? A má na něj vyhrazenou personální kapacitu?

Pusťte si náš 30 minutový podcast a dozvíte se více.

Nov 11, 202130:09
Chápou politické strany udržitelnost jako příležitost? Se Soňou Jonášovou

Chápou politické strany udržitelnost jako příležitost? Se Soňou Jonášovou

Volby do Poslanecké sněmovny klepou na dveře. A rozhodnout je mohou i nerozhodnutí. Pokud patříte mezi ně, možná vám pomůže otázka, na kterou jsme v Dobrých zprávách hledali odpověď se Soňou Klepek Jonášovou z Institutu cirkulární ekonomiky. Vnímají politické strany udržitelnost jako příležitost? Pokud ano, které? Co můžeme udělat proto, aby jich bylo více? A co stranám brání se tématu věnovat? 

Pusťte si náš 30 minutový podcast a dozvíte se více. 

Nov 11, 202130:53
Je udržitelnost byznysová příležitost? S Michalem Veselým
Nov 11, 202126:04
Jak financovat udržitelnost? S Evou Bučovou a Petrem Vítkem
Nov 11, 202129:34
Co nám říká report IPCC? S Ondrášem Přibylou

Co nám říká report IPCC? S Ondrášem Přibylou

Ondráš je ředitel projektu Fakta o klimatu, ve kterém pomocí infografik a souhrnů vědeckých studií pomáhají veřejnosti přiblížit a pochopit klimatickou krizi. Za svou práci získali v roce 2020 také Cenu za komunikaci globální změny klimatu, kterou uděluje OSN.

S Ondrášem jsme se věnovali zprávě Mezivládního panelu OSN pro klimatickou změnu - zkráceně reportu IPCC.

Jaké jsou tři nejdůležitější závěry reportu? O co vlastně jde a jak report vzniká? A jak a kde začít se snižováním uhlíkové stopy? Pusťte si náš 30 minutový podcast a dozvíte se víc. 

Nov 11, 202131:24